Ytrgprride berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 1 i RUSLAND, Het Krijgsgerechtshof veroordeelde fiagrow, den moordenaar van Stolypin, to.t den strop. FRANKRIJK. Het nieuwe! groote Frausehe pantserschip „Jean Bart'', dat gisteren te Breslt van stapel' geloopen is, is het eerste schip' van een nieuw type in de Frarasche marine. Het overtreft in sterkte de machtigste „Dreadnoughts'' der Engelsdhe ma rine. De waterveiplbatsinlg van de „Jea,n Bart'f bedraagt 23.467 ton, de lengte is 166 meter, de breedte 27 meter en de diepte 8 85 meter. Het Schip voert als hoofdartillerie twaalf stukken ge schut van 30 cm., die in zes torens verdeeld zijn. Bovendien zijn aanwezig 22 stukken geschut van 14 cm. De „Jean Bart''' loopt 20 knoop en. Heden zal' te Lorient hiet „broederschip" van de „Jean Bart", de Courbet van stapel loopen. Be bouw van beide schepen, heeft nauwelijks een jaar geduurd, en gelijk men zich herinneren zal, heeft de Minister van Marine daarvoor oxtra-gra- tiftcatieS aan de werklieden toegekend. CANADA. De „Vossische Zeitung" zegt naar aanleiding van de nedietrtiaag der liberalen in Canada, waar van tot op dit oogenblik bekend is, dat de con servatieven 128 zetels en de liberalen 83 zetels veirkregen, dat dit een groote nederlaag voor den Amerikaansehen president Taft is. In Engeland, het moederland, zegt de „Vossische", zal men den uitslag der verkiezingen met groote voldoe ning begroeten. Want niet ten onrechte vreesde men in Engeland, dat het reciprociteitsverdrag, als hel tot stand kwam, den band tusschen En geland en Canada losser gemaakt zou hebben, en meende men daarin het begin van den afval van Canada en zijln aansluiting afin de Veree- nigde Staten te - zien. AmerLkaansche stemmen, die jÜeze toenadering bewierookten, deden het gevoel van onbehaaglijkheid toenemen. De uit slag de verkiezingen in Canada doet deze zor gen in Engeland verdwijnen.. Voor de Vereenigde Staten en hun president beteefcent de gebeur tenis een groote teleurstelling. Toen Taft van den uitslag hoorde, zeidei hij'; „Ik ben zeer teleur gesteld." i ZUID-AFRIKA. In een redevoering, die generaal Hertzog, de minister van justitie der Zuid-Afrikaansch'e Unie, Woensdag te Ermelo (Transvaal) heeft gehouden, vond de spreker het een rechtmatig verlangen, dat het, volk uit den toestand, waarin de oorlog het gebracht had, wenschte opgebeurd te wor den, Wanneer een botsing z.ou ontstaan, voegde de minister daaraan toe, dan zou deze niet tus schen Ilollandsehe en Britscihe Afrikaanders plaats hebben doch tusschen. de Afrikaanders en hen, die niet in Zuid-Afrika waren geboren. Met. betrekking tot de immigratie zeide gene raal Hertzog, dat hij de vreemdelingen niet wilde weren. De laatsten moesten echter niet het eerst geboorterecht opeischen, terwijl Zuid-Afrika niet gerechtigd was het aan hen te verkoopen. PERZIë. Na de vlucht van den ex-Sjah, is nu ook zijn broeder Salar-ed-Dowlé die voor eigen rekening en risico een poging had gewaagd om den troon te bemachtigen op den terugtocht. Zijn troepen zijn aan het verloopen. Enkel door de belofte, dat zijn huurlingen drie dagen lang zouden mogen plunderen in Teheran, hield Salar-ed-Dowlé nog een deel van zijn troep-onder de wapenen. Volgens den correspondent van de «Morning Leader" is men in maritieme kringen van oordeel, dat de schuld van de aanvaring tusschen den kruiser «Hawke" en den mailsteamer «Olympic" op den gezagvoerder van 't eerste schip, kapitein Blunt valt. Deze had verder van de «Olympic" moeten afhouden bij het passeeren. Volgens sommigen zou de aanvaring echter het gevolg hiervan zijn geweest, dat de gezagvoerder van de «Hawke" eerst de «Olympic" aan stuurboord wilde passeeren, en te laat deze dwaling willende her stellen, de botsing onvermijdelijk had gemaakt. De «Olympic" kan niet te Southampton hersteld wordenhet eenige droogdok daar, dat een schip van haar grootte kan opnemen, is in reparatie. Waarschijnlijk zal de «Olympic" nu naar Belfast worden gesleept, waar het gebouwd werdeen derde droogdok, groot genoeg, is er niet. Aan boord van het schip blijken meer dan 20 Amerikaansche millionaire te zijn geweest. Deze haasten zich thans naar andere havens om van daar uit naar hun land terug te keeren. Verder vinden wij nog vermeld, dat de milli- onairs-opvarenden in totaal 4250 millioen guiden «waard" waren, dat er zich 2199 passagiers aan boord bevonden, dat de «Olympic" voor 4.200.000 gulden was verzekerd. De schade vinden wij nog niet opgegeven. -- Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de Duit se!.© regeering aan den Zwitserschen Bondsraad inlichtingen gevraagd heeft, hoe het uit Vrgen- tinih ingevoerde bevroren vleesch aan de Zwit- sersche bevolking bevalt. Dezelfde aanvraag heeft de Duitsche regeering aan Oostenrijk en Italië gericht. Krijgt men gunstige inlichtingen, dan zal I/uilscjhland ook dein invoer van dit vleesch toe laten. Tegelijk gefeft de spoorwegdirectie kenpis, dat van 25 September af een nieuw ui tgpn,darings- tarief voor den aanvoer van zeevisch in werking zal treden. Volgens de „Berliner Zeitung am MittagV zijn do beide officieren, die te Einden gevangen waren genomen, eergisteren op vrije voeten ge steld. Te Konstantinopel zou de cholera afnemen. Woensdag en Donderdag werden 27 ziekte- en 17 sterfgevallen vastgesteld, onder de troepen onder scheidenlijk 4 en 9. In de eigenlijke ziektehaarden Has'köi, Boe- joeikdetrp, Skoetari en Kasisim pasja is sedert eenige dagen reeds geen gleval' van cholera meer voor gekomen. De Tsaar heeft bevolen, dat afgescheiden van het geheel© onderzoek naar den aanslag op Sto- lypin ten grondig tweede onderzoek zal inge steld worden naar de werkzaamheid van de poli tieke politie te Kiëf, waarmede op bevel van den Tsaar senator Troessewitsj belast, is. Sir Robert Hart, tot 1908 hoofd van dén Cbineesehien douane-dienst, over wiens 50-jarigen arbeid als hervormer van het Chineesche tol wezen wij onlangs aan de hand van een levens schets in „Mannen én vrouwen van beteekenis" een en ander hebben medegedeeld, is eergistérén aan de gevolgen van longontsteking te Marlow overleden. Van het Hof. Gister in den vroegen morgen om 5 uur 46, dus voor dat de dag was aangebroken, zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg per extratrein naar de Betuwe vertrokken. De trein werd begeleid door jhr. W. Laman Trip, inspec teur van vervoer. Het gevolg der Vorstelijke fami lie bestond uit jonkvrouw A. J. Juckema van Burmania barones Rengers, hofdame, jhr. F. W. I. de Beaufort, ordonnans-officier, en R. J. graaf Schimmelpenninck, adjudant van H. M. de Ko ningin, benevens majoor jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins. De kapitein der marechaussee Dangerman Groote pas maakte de reis mede. Op het vroege uur van vertrek was volstrekt geen publiek aanwezig. Uedöp. ^tat^n, v.aü oordeel dat volgens art. 26 Gemeentewet het schorsen, in een geval als dit, is aan den raad en niet aan hen, hebben verder adressanten bericht, dat er voor een vervallen-veiklaring van De Jong als raadslid geen termen bestaan, daarbij overwegende; dat naar hun meening het tusschen de ge meente en bedoeld raadslid aangegaan ar beidscontract niet valt onder bij art. 24 Ge meentewet verboden deelnemen aan levering of aanneming ten behoeve van de gemeente; dat immers onder „levering,, in den zin dier wetsbepaling klaarblijkelijk alleen is te ver staan, levering van roerende goederen en het verrichten van werkzaamheden in tijdelij'ken dienst eener gemeente tegen een vast uurloon niet is te beschouwen als aanneming van werk tón behoeve van de gemeente. Land voor landarbeiders. Naar de „Nederl," verneemt, is het in de Troon rede aangekondigde wetsontwerp tot verschaf fing van land aan landarbeeiders reeds zoo goed als voor de indiening bij do Tweede Kamer ge reed. De Raad van State heeft het reeds behan deld. Prins Hendrik Z.K.H. Prins Hendrik vertrekt Zondag-morgen te 10.19 met den D-trein, die daarvoor te Appel doorn stopt, naar Mecklenburg. De Tarieiwet. Tot dusver zijn niet minder dan 111 adressen bij de Tweede Kamer ingekomen inzake het Ont- werp-Tariefwet, (Ned.) H. M. de Koningin is voornemens op a.s. Woens dag 27 dezer ten paleize Het Loo een gastmaal aan te bieden aan alle generaals en kolonels, die aan de legeroefeningen hebben deelgenomen, be nevens aan alle officieren van buitenlandsche legers, die de manoeuvres bijwonen, en den kapi tein Muller Massis, van den generalen straf, leer- aar bij de Hoogere Krijgsschool h. t. 1., hun toegevoegd, alsmede aan de officieren van laatst gemeld dienstvak, die gedurende de manoeuvres aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins zijn toegevoegd, n.l. de kapiteins Van der Voert Maarschalk, chef van den staf in de Nieuwe IIoll Waterlinie en Noest, adj.-chef van den staf der 4de divisie. Het samenzijn aan de koninklijke tafel zal wor den opgeluisterd door de muziek van het 8ste reg. inf. uit Arnhem. Het Vorstelijk Echtpaar bij de manoeuvres. H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden arriveerden gister-morgen ruim 10 uur te Kerk Avezaath. Te 11 uur reeds het Ko ninklijk echtpaar tot het volgen der manoeu vres in de Betuwe uit om tegen 3 uur weer terug te keeren. Het terrein voor de villa bleef geheel vrij tot 5 uur; toen werd het afgezet, teneinde Tiels vrijwilligerscorps gelegenheid te geven voor de hooge bezoekers te dafilee- ren. Vooraf had de gemeenteraad zijn opwach ting gemaakt. H. M. de Koningin ontving den Raad in den tuin en onderhield zich met elk der leden eenige ©ogenblikken. Namens de ge meente bood de vijfjarige Katie Hasselman H. M. een ruiker aan, namens de familie Ileuff Cellendonk mej. Jeannette Heuif. Hare Majes teit was gekleed in een zeegroene robe, gele hoed met witte veeren. Nadat de Harmonie van Soelen eenige nummertjes keurig had uitge voerd, betuigde H. M. den directeur, den heer Merison, hare verwondering, hoe in een kleine gemeente als Soelen zoo'n goed korps kon be staan. Daarna werd de commandant van het vrijwilligerskorps, luitenant Stoop, aan II. M. voorgesteld. Hierna maakten H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins onder de geestdriftige toejuichingen van de duizenden saamgestroomden, een wan deling over den weg en het aangrenzend ter rein. Met belangstelling monsterde de Prins 'n vijftal paarden van den heer Cellendonk, waar onder de Duitsche hengst Arthur. Voor zijn vertrek op heden hoopt de Prins zijn bezoek aan de stallen te hervatten. Post- Telegraaf- en Telefoondienst. Het totaal van de ontvangsten der drie dien sten in 1910 beliep1 f20,240,203, het totaal van de uilgaven f 17,793,960, latende aldus een over schot van f 2,446,243; door afschrijvingen op ge houwen, meubelten, telegraaflijnten en -toestelten, telefoonnetten ,en interesithereken in g van 3 Va pet. 'sjaars van het kapitaal, daalde het voordeelig saldo van de exploitatie tot f 886,442, tegen f582,673 in 1909 en f198,906 in 1908. Het kapi taal wordt geacht ©en som van f24,469,372 te bedragen. Pincoffs. Het „Roti. Nbl." schrijft: Tot ons leedwezen en zeker ook dat van ve len, dje, nu de tijd hun oordeel heeft verzacht, dankbaar de groote verdiensten van Pincoffs je gens onze havenstad erkennen, ontvingen wij uit NeW-York het volgende telegram; „Pincoffs' gezondheid ingestort, weinig kans op herstel.'!' Mr. II. J. van Ogtrop. Bii de gisteren gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in Amsterdam VII is gekozen mr. H. J. van Ogtrop (R.-K.) met, 1622 stemmen. Dr. G Bellaar Sprayt (Vrijz.-üem.) verkreeg' 1603 stemmen. Raadslid gebleven. Bij gemis van voldoende werkkrachten voor het verrichten van baggerwerk vanwege de ge meente IJlst, heeft het bestuur dier gemeente, gebruik gemaakt van een aanbod van het raadslid R. de Jong, om met anderen aan dat baggerwerk mede te werken tegen een vast uurloon. Dit heeft een paai' inwoners van IJlst aanleiding gegeven aan Gedep. Staten van Friesland te Verzoeken genoemd raadslid te ■schorsen. Dr A. Kuyper. De oud-minister dr. Kuyper is gisternamiddag uil Brussel in Den Ilaaig teruggekeerd. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Sept. 4941, medegedeeld door 'het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 te Horta. Laagste barometerstand 742.1 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen, veran derlijke bewolking, droog weer, behoudens kans op onweer in het zuidwesten, zelfde temperatuur, waarschijnlijk nachtvorst. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie, kousje met schoentje, medaillon, muts, sleutel, schoentje. Terug Ie bekomen aan de volgende adressen: gouden? ring, v. Muiden, Goudsche str. 64, Rot terdam; roeiboot, Geeratz, Gasstr. 14; cape, den Brink, Puttersh. str. 17; geldstuk, Vreeling, Nieuwsticht M. 1; cape, v. Steijn, Westmolen- str. 11; zilv. broche, Akkermans, Nassaustr. 24; sleutel, v. Schijn del', Visscherstr. 19; gouden? dasspeld, Hengst, Spinhuispad 16; schortje, Figée, Singel 199; ring met sleutels, v. Leeuwen, K. Haven 9bov.ceintuur, Landsbergen, Buitenh,Weg 17619; zak meit inhoud, Schlink, Goereesehe str. 4; halsketting, Janson, Broersveld 47; zak met ijzer, Gerrits, Itotterd. dijk 3; postduif, gemerkt v. Nielten, Helenastr. 12; ring met sleutels, Er- keltens, L. Kerkstr. 21bov. Onze Bloemendag. Volgaarne verleenen wy plaatsruimte voor de volgende regelen, ons van hooggeachte zyde toe gezonden Onze bloemendag is een nationale, een van dié modern-menschlievende uitvindingen van onzen tijd een van die reclame-middelen om spoedig veel te krijgen voor de noodlijdende menschheid Onze bloemendag moet ook veel smart lenigen, veel zieken genezen. 'P,aar is een R.- K, Sanatorium, noo<% voot erger zieken dan voor tuberculose- of lupuslijders, voor zieken, wier lichaam niet alleen ondermijnd is, maar wier ziel, wier wil verzwakt is, den dood tegemoet gaat voor zieken van wie een be smetting uitgaat van huisgezin en maatschappij een R. 'K. Sanatorium voor drankzuchtigen. Zou er iemand zijn onder de Schiedamsche Katholieken, die met die ongelukkigen durft spotten die den slaaf van de alcohol minder gevaarlijk en ellendig vindt dan den teringlijder Sinds vier jaar is men bezig gelden in te zame len voor een Dr. Ariënsfonds, gesticht tot oprichting van het R. K. Sanatorium voor Drankzuchtigen, maar de giften moeten ruimer vloeien. Een R. K. Sanatorium moet er komen, vooral nu de consultatie-bureaux met meer vrucht be ginnen te werken. Om des te spoediger en zekerder tot dit doel te komen, werd besloten tot een nationalen bloe mendag. Katholieken van Schiedam, dien bloemendag bevelen wij ten zeerste in uwen bekenden liefda digheidszin. Wij behoeven ons er niet over te schamen, als wij het ook onze gaven brengen groote mannen en vrouwen steunen dit streven. Weigert de jeugd niet die tot u zal komen met het blauwe bloempje voor het Dr. Ariënsfonds. Geeft uw kleine gaven uit beginsel voor de chris telijke liefde. Uw geld kan hier aan velen gene zing brengen, zoowel zedelijk als stoffelijk. Dinsdag a.s. 26 September is onze bloe* mendag; moge die dag hier ook zijn een machtig middel om spoedig veel te krijgen voor de nood lijdende menschheid. Orpheus' Kwartetten wedstryd. De groote zaal van «Musis Sacrum" was gis teravond goed bezet, hoewel de door «Orpheus" beoogden kwartettenwedstrijd bleat in den huis- houdelijken kring harer werkende leden met hunne dames. De voorzitter, de heer P. C. van der Pant, den wedstrijd openend, wenschte den leden geluk met het uit te voeren denkbeeld. Daarna begon de wedstrijd, waarbij over 't ge heel zeer goed werd gezongen. Na afloop van den wedstrijd werd het verplichte nummer «De Geboortegrond" gezamenlijk door de kwartetten onder leiding van den heer George Rijken gezongen, waardoor een zeer schoon koornummer werd ge vormd. De heer George Rijken deelde daarna den uitslag der jury onder luid applaus mede. De volgende prijzen werden aan de na te noe men deelnemende kwartetten uitgereikt le (met algemeene stemmen) «Con Amore," de heeren W. Voogd, M. v. d. Sluijs, F, Marrevee, P. Heilker 2e (met 2—1 stemmen) «Zingende Zuilen," de heeren F. C. Hengst, M. J. Sluijters J. A. van Weegen, N. Wouterlood 3e (met 2 stemmen) «Onder ons" de heeren H. Homan, J. Koning, A. Scholte, A. Landsbergen 4e (met algemeene stemmen) «Euterpe" de heeren J. de Goederen, H. Pluijm, C. Huyskes en G. Messemaker 5e (met algemeene stemmen) «Kvarope," de heeren B. J. Bertels, L. Frederiks, F. Nahring, Th. Naring. De prijzen werden met een hartelijk woord door den eere-voorzitter, den heer M. L.Honner- lage Grete, burgemeester dezer gemeente, uitge reikt, waarna de eere-voorzitter nog een welge meende toespraak hield, het bestuur aanbevelend meer dergelijke avondjes te houden en op den ingeslagen weg steeds door te gaan. Een kort woord van dank richtte de eere-voorz. daarna tot den heer George Rijken, die het initiatief tot dezen wedstrijd nam en de beraadslagingen der jury leidde, waardoor deze wedstrijd mede zoo uitnemend slaagde. Naar wij vernemen, ligt 't in de bedoeling van het bestuur, na dezen proefwedstrijd, nog meer dere dergelijke wedstrijden te houden, waarbij ook Orpheus' buitengewone leden zullen kunnen tegenwoordig zijn. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd m het Beursgebouw Telfnr. 244. Geopend alle werkdagen. Gevraagde Arbeidskrachten. Mach.-bankw. (halfw.). Bistillateiursjongen. G oudsïriidsleerling. Kantoorbediende (vrouwelijke). Kleermaker (halfw1.) Ketelbikkers. Kistenmakers. Krullenjongen. Kuipers jongen. Machin. houtbewerker halfwas Aangeboden Behanger (halfw.) Boekbinders (h.'w.) Boekdrukkers (h.'w.) Brandersknechts. Dastillateursknechte. Gistbewerkers. Grondwerkers. Ka ntoorbedienden. Koetsier. Kutkbc werkers. Behanger. Letterzetters. Loodgieters. Loopjongens. Metaaldraaier (halfw.) Schoenmakersjongen. Sigarenmakers; ongene. Smidsjongen. Smoutzetter (halfw.) Steenhouwers. Vuurwerker (halfw.) W agenmakersteerling. Bagdienstbode P. G. Dagmeisje P. G. Schilidler (halfwas). Arbeidskrachten. M olenaa rsknecht Opperlieden. Pakhuis- ein loop1- 'knechts. Schilders Schippersknecht. Schoenmakers Sigarenmaker. Sigarensorteerder. Sjouwers. Slagersjongen. Stukadoor. Timmerman. Warmoeziec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2