Ingezonden. jaar, vertelde hij, hebben de Frans,che vliegers bij de lej>eroefeningen in Picardië een paar interes sante vluchten gedaan. Maar dat was nog pas hei begin, want hoe zijn ze in één jaar vooruitge gaan. Bij het zesde zoowel als bij het zevende legercorps zijn de officieren steeds in hun po gingen geslaagd en hebben van de stellingen van den vijand de nauwkeurigste inlichtingen meege bracht. Het nut van de luchtvaart springt zoo zeer in het oog, dat nu alle generaals om offi cieren-vliegers vragen. Op de vraag van den journalist welke machine de voorkeur verdient, de één- ot de tweedekker, antwoordde Roques, dat beide noodig zijn. Wan neer een chef een vlieger naar een bepaald punt uitzendt om te verkennen hoeveel troepen daar opgesteld zijn, dan is de ééndekker zeer voldoende Maar wanneer het er om te doen is een onderzoek in te stellen naar de troepen sterkte in een uit gestrekt gebied, dan verdient de tweedekker de voorkeur omdat de op het vliegtuig gezeten man nen dan elkaar in hun taak kunnen aflossen en zoo noodig hun waarnemingen onderling kunnen vergelijken. Generaal Roques vertelde verder, dat hij erg tevreden was het nieuwe soort wagens, dat dit jaar gebruikt is om de vliegtuigen te vervoeren. Ook over de verrichtingen van het bestuurbare luchtschip «Adjundant Réau", liet Roques zich geheel gunstig uit, al is ook zijn meening, dat de toekomst aan de vlieg machine is. Van wat het legerbestuur in de toekomst van de vliegtuigen verlangt, deelde de generaal het volgende medede vliegmachine moet zonder ook maar één keer te landen drie honderd kilometer afleggen met een belasting van driehonderd kilogram, waarin wel het gewicht van den bestuurder, maar niet dat van olie of benzine begrepen is. Wanneer men later zonder landen vijfhonderd kilometer zal kunnen afleggen met een belasting van vijfhonderd kilogram, dan zal men knnnen zeggen, maar niet eerder, dat het vliegtuig den bestuurbaren ballon geheel over wonnen heeft. En toen slaakte de generaal deze verzuchtinghoeveel vliegtuigen zal men dan kunnen hebben voor den prijs van een bestuur baar luchtschip. Bovendien, als een vliegmachine in de loods is geborgen, kost zij niets meerwat men niet van den bestuurbaren luchtballon kan zeggen, die ook, wanneer hij niet opgestegen is, groote kosten veroorzaakt door het voortdurende gasverlies. Zoolang echter de vliegtuigen nog niet dien graad van volkomenheid bereikt hebben, dien men er van verwachten mag, kan men de be stuurbare gasballons niet ontberen. Ten slotte sprak generaal Roques over de tal rijke ongelukken met doodelijken afloop door de luchtvaart veroorzaaktkapitein Camine, de lui tenants de Grailly en Chotard en de militaire vlieger Nieuport vielen, zooals men weet, bij de jongste leger-oefeningen. Maar de militaire vliegers zeide de generaal, worden daar niet door ontmoe digd. Voor de plaats van een officier, die valt^ melden zich tien anderen aan. Zij begeven zich aan boord van hun brooze luchtvaartuigje met de grootheid van ziel van een soldaat, die ten strijde trekt. Het zijn jonge menschen en hun geestdrift kent geen grenzen en men mag gelooven, dat zij, wanneer zij met uitgespreide vlerken, voor hun leger uit, boven de vijandelijke troepen zweven, het vizioen hebben van op schoone, moderne wij ze het antieke symbool der overwinning te her nieuwen. Het is dan ook buiten kijf, zoo besloot de generaal, dat de militaire vliegers voor Fran krijk een element van kracht en fierheid betee- kenen. H e t-1 e d i k ant v a n Lo d e wij k XIV. Zij die het paleis van Versaille bezocht hebben, zul len zich ongetwijfeld het vorstelijke ledikant van Lodewijk XIV herinneren, dat men den bezoekers steeds toont. De «Figaro" verneemt nu van zeer geloofwaardige zijde, dat het ledikant nooit dat van Lodewijk XIV is geweest en dat zelfs de kamer, waarin het paradebed zijn weelderigheid uitstalt, in niets gelijkt op het vertrek, waarin de zonnokoning «au petit lever" (morgenopwachting bij het begin van het kleeden in tegenwoordigheid van vortrouwde personen) zijn hovelingen ont ving. De zegsman van de «Figaro" heeft namelijk de onbescheidenheid gehad op de roode en goudkleu rige verf dit fabrieksmerk te lezen «Grand frères". Het huis der Gebroeders Grand nu, heeft den hofleverancier Pernon eerst in 1810 als zoodanig opgevolgd en het heeft de kamer en de stoften van Lodewijk XIV dus niet tijdens diens regee ring kunnen verven. Deze ontdekking heeft aanleiding gegeven tot een uitgebreid onderzoek, waardoor aan 't licht is gekomen, dat het ledikant van Lodewijk XIV eerst vervaardigd is onder den burgerkoning Louis-PhilippeHet ledikant is zelfs geen navol ging van dat van den grooten Koning, dat naar de mode van dien tijd veel lager was. Kortom er blijft in de «kamer van den Koning" als her tenering aan de vorstelijke vertrekken van Ver sailles niets over dan de hemel van het ledikant en het dit laatste bedekkende kleed. Ter wille van de historische waarheid zullen dus de meubelen van de «kamer des konings" aan een herziening moeten worden onderworpen. Het ongeluk aan boord van de »G 1 o i r e". Kort nadat de Fransche vlootma- noeuvres waren afgeloopen en het vaderlandslie vend hart der Franschen met vreugde en trots hadden vervuld, is het beri.cht van de noodlottige ontploffing aan boord van den pantserkruiser «Gloire" de herinnering aan die dagen komen verduisteren. Vijf dooden en verscheidene gewonden zijn er bij dit ongeluk gevallen, dat veel overeenkomst schijnt te hebben met de ontploffing aan boord van de «Hertog Hendrik". Een officier van de «Gloire" geeft net volgende verhaal van het gebeurdeDe schietoefeningen gingen haar geregelden gang. Bijna alle schoten troffen doel. De manschappen waren trotsch met de verkregen resultaten, maar hun voldoening verleidde hen toch geenszins tot onvoorzichtigheid, want zij namen nauwlettend de voorschriften in acht. Tegen elf uur opende de matroos-lader van den voorsten bakboord-draaitoren zijn stukzijn kameraden, »aanreikers", naderden, met de kar doezen in hun armen. Hoe, weet men nog niet maar er had in het stuk nabranding plaats. In ieder gevalde dichts bijzijnde kardoes raakte in brand en onmiddellijk had een schrikkelijke ont ploffing plaats, vergezeld van een monsterachtige vuurstraal. Alle manschappen in den toren en in de buurt daarvan werden als 't ware omver geblazen. Een scherpe rook en vergiftige gassen vulden de kaze mat en ontsnapten rondom de batterij. De arme kerels waren allen óf vreeselijk verbrand, óf bijna verstikt, óf door de gassen vergiftigd. «Sommigen zullen er althans het leven afbren gen, maar met opoffering van een of meer lede maten. Een fuselier nam men dood op. Vier andere mannen stierven even later onder afschu welijke pijnen. Het brandende kruit had hen als 't ware uitgehold". Latere berichten melden, dat nog twee andere gewonden overleden zijn. Voor het leven van nog drie der zwaar gewonden wordt gevreesd De laatste berichten omtrent het ongeluk aan boord van den Franschen pantserkruiser «Gloire" luiden, dat thans in 't geheel zeven mannen aan hun wonden bezweken zijn. Chirurgische kunststukken. Fran- zenheim uit Königsberg heeft 'n patient, wiens slokdarm door 't gebruik van een bijtmiddel half verbrand en samengeschrompeld was geworden, een kunstmatigen slokdarm ingezet, die voor een gedeelte bestaat uit een stuk van een dunne darmlis. Aan 't dunne darmstuk werd een 25 cM. lange uit een huidduplicatuur vervaardigde buis vastgenaaid de epitheebcellen waren naar binnengekeerd en aan deze buis werd 't onbe schadigde deel der slokdarm weer verbonden. De patiënt slikt alle spijzen met gemak en voelt zich heel best. Nösske in Dresden heeft iemands zadelneus tot een mooi normalen neus vermaakt, door een stukje kraakbeen van een der ribben bij den neus over te planten. Dezelfde operateur heeft om een stukje been van een scheenbeen een brokje borstvel heen gefabriceerd en dit complex aangenaaid aan de hand van een patiënt, waar eens een duim geze ten had. De man scharrelt al aardig roud met zijn nieuwen duim. Een Amerikaansch schip, waarin zich een uitstalling van voorwerpen en producten, betrekking hebbende op den handel van de Unie, bevindt, zal begin November a.s. uit New York vertrekken om een rondreis te maken door de wateren van Latijnsch-Araerika. Achtereenvolgens worden havens bezocht van Cuba, Porto Rico, Jamaica, Columbië, Venezuela, Brazilië, Argentinië, Chili, Peru, Ecuador, Panama en Mexico. Het schip kan in Januari 1912 te San Francisco wor den verwacht. Maar daar wordt de reis niet af gebroken, doch voortgezet naar de Oostersche wateren. De terugkeer geschiedt door het Suez- kanaal en de Middellandsche Zee, waar eveneens belangrijke havenplaatsen zullen worden bezocht. Het doel van de reis is, den uitvoerhandel van de V. St. te bevorderen. Hetgieten van onze planten. Voor het plantenleven is een eerste voorwaarde, de beschik king over water. Al is ook aan alle andere eischen voldaan, namelijk wat betreft licht, lucht en bodemvoedsel, zoo zal dit alles niets baten, indien in de behoefte aan water niet voorzien kan worden. Dit water moet door de wortels kunnen opgezogen worden, dient dus in de om geving daarvan aanwezig te zijn. Over het al gemeen zal bij goede grondbewerking, op de niet te hoog gelegen gronden, en bij normale weers- toestanden, genoeg water onder het bereik der planten komen, vooral bij die gewassen, die ta melijk diep wortelen. Dat planten veel water behoeven, is vrij natuurlijk, daar zij %por verre weg het grootste gedeelte uit water bestaan, en dit steeds verdampt. Hoe bladrijker een plant is, en hoe hooger de temperatuur, hoe meer wa ter verdampt wordt. Zoodra gebrek aan voldoen de water optreedt, zien we dus Itls eerste ver schijnsel, dat de planten beginnen te vermelken. Zij kunnen in sommige tijden, en dit merken we nu thans bij deze tropische hitte, niet zooveel' water opnemen, als zij door verdamping verlie zen. Dit verschijnsel kan zich ook voordoen, al is er voldoende water voorhanden, als namelijk de temperatuur boven den grond hooger is dan in den grond; want in dit geval treedt db sap- stijging op. Dit heeft men in dezen tijd kun nen waarnemen, hoe namelijk de planten zelfs op vochtigen grond door de» groote zonnewarmte de bbvter.eu op de,n d,»g laten hpjigen. Men meent, dan door gieten dit te kunnen verhelpen, maar dan verergert men eer den toestand, dan verbete ring aan te brengen. Is het verwelken een ge volg van watergebrek, dan heretellen de ver welkte deelen zich, wanneer hun water verschaft wordt; is echter door aanhoudende droogte de verwelking te sterk geweest, dan gaat óf de ge- heele plant, óf de deelen, die het sterkst verwelkt zijn, ten gronde, vooral de volwassen bladeren moeten het dan ontgelden. Verwelkte planten kunnen zich niet alleen heretellen door het ver krijgen van gelegenheid om weer water op te nemen, maar ook door vermindering: van verdam ping. Daarom ziet men dikwijls, dat planten, die overdag vermelkt waren, tegen den avond zich geheel herstellen. Dit is een gevolg van het hoo ger worden van den vochtigheidstoestand van de lucht, omdat de temperatuur gedaald is, en do verdamping dan vermindert. Het verwelken van de planten kan echter in de meeste geval len voorkomen worden, door begieten, maar dit moet dan goed geschieden. Wat is toch gewoon lijk het geval? In droge tijden verzuimt men niet zijn planten te begieten en dan geeft men op geregelde tijden een -weinig water, en meent door vooral de takken en bladeren goed te besproeien zijn planten het haar toekomende naar den eisch gegeven te hebben, terwijl de grond zelf, waar de wortels voldoende water moeten hebben, veel te weinig ontvangt. Zulk gieten geeft niet veel. Beter is het, ineens een flinke begieting te geven en te zorgen, dat het water een eind weegs in den grond trekt, opdat de wortels er wat aan hebben. Gaat men die gebruikte hoeveelheid over ver scheiden keeren verdeelen, dan wordt alleen d'e bovenste laag van den grond bevochtigd, en deze verliest al spoedig door verdamping het water. Er is nog een andere oorzaak, die medewerkt, om onze planten en bloemen te doen kwijnen, bij gebrek aan voldoende wateropname. Zij krijgen gebrek aan het noodige voedsel, al is dit ook in voldoende mate in den grond aanwezig. Het water toch is noodig om dat voedsel in opgelos- ten toestand aan te voeren, zoodat bij watergebrek ook dat voedsel gaat ontbreken. In deze warme periode zal menigeen heel wat moeite gedaan heb ben, om zijn planten toch frisch en gezond te houden. Vooral de planten in potten en bakken, op balkons en in veranda's hadden het hard te verantwoorden, indien ze niet overvloedig bego ten werden. Waar dit, bij deze heete dagen, ge regeld 's avonds en dan goed gedaan is, zullen ze zich wel goed gehouden hebben? Eigenaar dig is het, hoe in sommige streken, waar bijna voortdurend watergebrek is, zooals op de droge, schrale zandgronden, de planten zich aan dien toestand weten aan te passen. Reeds in de kiem- periode, wanneer niet meer water dan het mini mum-water te verkrijgen is, wat voor de kieming vereischt wordt, dan zullen die planten klein, zelfs dwergachtig blijven, daanpor hebben ze veel minder water noodig voor den opbouw en verdampen ook minder water. Het beste gietwater is dat van wateren, die gere geld aan de lucht zijn blootgesteld, zooals sloot-, beek- of rivierwater. Is men genoodzaakt bron- of leidingwater te gebruiken, dan dient dit eenigen tijd aan de lucht blootgesteld geweest te zijn. Te koud water oefent eein nadeeligen invloed op de 1)odemtemperatuur en daardoor op de wer king der wortels1, omdat daardoor de grond te veel afgekoeld wordt. Om kort te ga,an, hoofd zaak bij het gieten is den gtonld voldoende vocht te geven; terwijl men de planten zelf alleen besproeit, om ze van stof te reinigen. Nooit mag men de planten,' die in de zon staan be sproeien, daarom is het altijd goed het gieten tot dc-n avond uit te stellen. Bij! het gieten met een gieter of sproeier, al doet men het nog zoo ruim, 'krijgen de wortels zelden hét noodige, waar om nooit nagelaten mag1 worden, vooral bij bak ken en kuipen, den groind zelf voldoende water te geven. Wie zijln planten op: de gewone wijze met een gieter begoten heeft, moet de moeite eens doen, om na te gaan, hoe het na afloop met den grond zelf glesteld is!; dan zal hij! zien, dat d,e!ze op sommig© plaatsen nog: geheel droog is. Naast voedingstoffen, is1 het geven van vol doend water voor onze! planten van 't meeste belang. 90 personen vergiftigd. Dezer dagen werd gemeld, dat te Komen, bij Thielt, eene cholerineziekte scheen te heerschen, welke bij nader onderzoek, bleek veroorzaakt te zijn door 'teten van zeker vleesch. Ziehier eenige nadere inlichtingen over het geval, ontleend aan het »H. v. A.": Maandag heerschte te Komen, vooral in de wijk der Wervikstraat, Belgisch-Kornen, eene groote ontroering onder de bewoners negentig personen gaven teekens van vergiftiging. Ongelukkiglijk was er een inwoner van bezwe ken en verkeerden twee anderen in stervensge vaar. De geneesheeren, verwittigd, stelden vast^ dat al deze personen dezelfde teekens van ver giftiging vertoonden en allen aangedaan waren door hevige krampen, buikloop en brakingen. Toen men de oorzaak dezer kwaal opzocht, vernam men spoedig, dat zulks veroorzaakt werd door het eten van vleeschpastel. Zaterdagavond rond 7^ uur, werd de 80-jarige Pieter Dillies, wonende bij zijn schoonzoon M. Cauwe, in de Wervikstraat, door hevige krampen overvallen. Toen men 's andererdaags den genees heer Warken ontbood., stelde de dokter vast, dat het reeds te laat was en inderdaad Zondagavond om 9 uur bezweek M. Dillies in de vreeselijkste pijnen. Een zoon van M. Dillies, die met zijne vrouw en vier kinderen het godshuis bewoonde en ook van de vleeschpastei geëten had, werd ook door buikloop en krampen overvallen. De twee anderen zijn M. Adolf Berghe, oud 78 jaar, van M. Berghe, raadslid en ondernemer, wonende Wervikstraat 3, en mevr. Marie Ver- kindt, wonende Ten Brielende toestand dezer personen is bedenkelijk. De politie-commissaris, verwittigd, stelde met de hulp der gendarmen onmiddellijk een onder zoek in bij M. Dumortier. Waastenstaat, en bij M. Cauw, waar al de leden der familie ziek zijn, werd het overschot van de leverpastei aangesla gen, evenals bij den vleeschhouwer Henri Leuri- dan-Menu, alsook de twee ketels, waarin de vleeschpastei gekookt werd. Om 3 uur stapte het parket van Ieperen, ver gezeld van den wetsgeneesheer Poupaert, alhier af, en bracht een bezoek aan de slachtoffers. Dinsdag had de lijkschouwing van M. Dillies plaats. De aangeslagen vleeschpastei zal naar Gent gezonden worden om ontleed te worden en de verantwoordelijkheid vast te stellen. Invoer van bedorven vleesch. In ons vorig blad werd een bericht opgenomen over den uitvoer uit de Vereenigde Staten van bedorven vleesch, dat voor Nederland bestemd was. Dr. Willey, het hoofd van den keuringsdienst van levensmiddelen der Amerikaansche regeering, was deze praktijken op het spoor gekomenhet be treft bedorven, ingemaakt paarden vleesch. Het huis, dat zich aan deze bedenkelijke prak tijken zou hebben schuldig gemaakt, wordt in buitenlandsche bladen vermeld het is de vleesch- exportfirma Schwartz Bros. en Co. in New Jersey. De berichten, die de bladen er over geven, zijn niet gelijkluidend. Voluens één lezing werd het ondeugdelijke ingemaakte paardenvleesch door de Amerikaansche firma naar Nederland uitgevoerd. Volgens een andere lezing werd het paardenvleesch (o a. afkomstig van niet-geslachte, maar eenvoudig gestorven dieren) naar Nederland uitgevoerd en daar verder voor de consumptie verwerkt. Als nadere bijzonderheden aangaande den invoer van bedorven vleesch uit Amerika naar Holland, worden nog eenige staaltjes vermeld in buiten landsche bladen. We lezen daar dat in verschei dene Amerikaansche steden zieke paarden en andere zieke dieren geslacht zijn, waarvan het vleesch voor conserven naar Nederland gestuurd werd om daar tot Saucise de Bologne en Frank furter knakworst te worden verwerkt. Ook op straat gevangen honden en katten, zelfs een in een dierentuin wegens zijn woestheid gedooden olifant zouden in de Amerikaansche vleeschfabrie- ken zijn toebereid om als conserven voor den exporthandel naar het vasteland te worden ver zonden. Des ta'k i n g der Ne w-Yorksche da-mes- kleermakers. lijetef t de dames van de we reldstad aan de overzijldia van den Atlantischen Oceaan in groet© verlegenheid gebracht. Zij had den, zooals d(a;t gebruikelijk is;, onmiddellijk na den terugkeer van dto Peis naar Europa voer het komende seizoen haar kostuums besteld, die nu half afgewerkt in de verlaten ateliers van de modekl eer ma kier s der Vijfde Avenue hangen. Nog droeviger dan de omstandigheden van de behec-Tscbereissen der New-Yorksdhic salons, die het nu wel met hare: reiskleeran moeten stellen, zijn die der totoineelspeelstere, die zonder de be stelde k feeding niet in liane rellen kunnen optre den in die stukken, die voor het begin van het speelseizoen reeds zij!n aangekondigd. Helt slechtst van al zijln, er echter de bruiden aan toe, die het voor .onmogelijk verklaren in haar oude. kleeoien in het huwelijk te treden. Be werkgevers, die zich voor den storm der ten belegerende klanten niet meer weten te red den, bevinden zich in een staat van maditelooze woede en verklaren, dat zij reeds voor twee maanden het weekloon op 50 gulden hadden wil len brengen, dat echter die werknemers deze vrij willig aangeboden verhooginig geweigerd hebben, om Irai midden in den drukken besteltijd hun eisch van 56 gulden per week door een allen arbeid verlammende staking door te zettiein. .jWij zijn eenvoudig ten ondergang gedoemd," klaagde een der grooten van het modegilde. Voor Int zoover komt, zullen de door de klanten uit geoefende druk en het eigenbelang der werk gevers wel een eind aan den strijd gemaakt heb ben, want dat de stakers het zullen verliezen, schijnt niet waarschijnlijk te zijd. «De Hanze". Mynheer de Redacteur, Wij leven tegenwoordig in een tijd dat al de verschillende krachten in de maatschappij zich verzamelen, en groepen vormen tot bescherming hunner wederzijdsche belangen, 't Is een weder opleving der vroegere standen, vereenigingen en gilden. Door afschaffing dezer, te midden van -7T7 I (Huiten verantwoordelijkheid der Redactie). SW" Van ingezonden stukken ook al word-n ze niet geplaatst wordt de kopr niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6