Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Italië en Turkije. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 29 September 1911 i\o. 10131. Officieele berichten. Sluiting Zwemschool. Verpachting Y ischwater. HaitaalmBdsch Nieuws. FEUILLETON ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herh aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis dat met ingang van 1 October a.s. de Zwemschool gesloten zal worden, en noodigen belanghebbenden uit, de in bewaring gegeven voorwerpen, tegen vertoon van bewijs, af te halen uiterlijk Dinsdag 3 October a.s. Schiedam, 29 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag den 5en October a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize aldaar in het openbaar, voor den tijd van 5 jaar, te verpachten het vischwater der Gemeente ten Zuiden van den Frankelandschen djjk. De voorwaarden van verpachting liggen ter in zage op de Secretarie (afdeeling A.) De op zegel geschreven inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, voor des middags 12 uur van den dag van verpachting. TRIPOLIS. Een ultimatum. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken heeft in den nacht van 26 op 27 dezer een telegram doen toekomen aan den Italiaanschen zaakgelastigde te Konslantinopel, waarvan hij te vens mededeeling gedaan heeft aan den Turkschen zaakgelastigde te Rome. In dit telegram wordt met nadruk gewezen op de volstrekte noodzakelijkheid om een einde te maken aan den toestand van wanorde en veron achtzaming in Tripolis en Barka. Elke Italiaansche onderneming is steeds gestuit op den meest hard- nekkigen en meest onrechtvaardigen tegenstand. Turkije deed op het laatste oogenblik toezeggingen van economischen aard, doch Italië meent niet meer aan dergelijke onderhandelingen te moeten deelnemen. De toestand in Tripolis is volgens in gewonnen inlichtingen uiterst ernstig ten gevolge Van de beweging tegen de Italiaansche onder danen, die uitgelokt is door organen der over heid en die een dreigend gevaar oplevert voor alle vreemdelingen. De aankomst van militaire transportschepen zal den toestand slechts kunnen verergeren en noodzaken het gevaar af te weren. Ce Italiaansche regeering heeft besloten over te gaan tot de militaire bezetting van Tripolis en Barka en hoopt, dat Turkije zijn vertegenwoor- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 53) Een onderzoek ten huize van Marchand leidde tot het vinden van een geladen revolver en den sleutel van de vertrekken van Bernard. Den 20sten September deelde de huisbewaar ster aan Queyrat mee, dat Stephan Mordy, een bediende van Odon Wegrow en buur van den yermoorde, verdwenen was. Bij een onderzoek ln Mordy's kamer wees alles op een overhaast vertrekop den grond vond men ook nog een dasspeld, die aan René Bernard had toebehoord, bovendien ontdekte men dat van een venster, detwelk uitkomt op het balkon, dat langs den geheelen gevel loopt, een ruit verbroken was. e vensters alle waren gesloten, slechts een dik stond op een kier de vensters van de tamer, waarin het lijk gevonden is, komen ook °P dit balcon uit. Marchand, door den rechter van instructie ondervraagd, bekende, dat hij René Bernard in det begin van September een bezoek gebracht ad. Hij weigerde hardnekkig het onderwerp hrö h ®esPrek mee te deelen, voorgevende dat den dofcae gezworen had, hierover het stil- digers bevelen zal geen verzet te bieden. Nadere overeenkomsten zullen den defmitieven toestand regelen. Het Italiaansche gezantschap verzoekt om een afdoend antwoord binnen den tijd van 24 uren, bij gebreke waarvan Italië zich genoodzaakt zal zien onmiddellijk over te gaan tot het nemen van maatregelen, die een bezetting verzekeren. De grootvizier heeft het ultimatum van Italië met groote ontsteltenis ontvangen en zich onmid dellijk naar het pafèis begeven, waar ministerraad is gehouden. Na het ultimatum. Aan de Italiaansche legatie te Athene, Belgradoj Cettigne, Sofia en Boekarest, en aan de Italiaan- consultaten te Saloniki, Andrianopel, Janine, Va- lona,Uskub, Brizrend. Scutari, Monastir, Kanea en Durazze, is een nota gezonden, waarin de Itali aansche minister van buitenlandsche zaken, die door de annexatie van Tripolis het walmende vuur in den Balkan zal doen ontbranden, den navolgenden wijzen raad geeft »De koninklijke regeering is besloten, het Tri- politaansche vraagstuk op te lossen, in overeen stemming met de belangen en de waardigheid van Italië, maar welke ook de middelen mogen zijn, die zij tot dat doel zal moeten aanwenden, de grondslag harer politiek blijft voor en na de handhaving van het territoriale status quo op het Balkanschiereiland en de bevestiging van Euro- peesch Turkije. De regeering zal dan ook geen enkele beweging op het Balkanschiereiland, tegen Turkije gericlR aanmoedigen, en is vast besloten, haar inspanning te verdubbelen om vooral op dit oogenblik te voorkomen, dat dergelijke gebeurtenissen zich voordoen. Het is noodzakelijk, dat eventueele illusies van dat soort onmiddellijk worden opgegeven. Gij zult dus uwe gedragingen en uwe uitlatin gen te richten hebben naar dit politieke opzet der koninklijke regeering, zoodra zich hiertoe de gelegenheid zal voordoen." Aan de eene zijde zet Italië het mes op de keel van Turkije en ontneemt het jonge land een een gedeelte van zijn beurs, aan de andere zijde waarschuwt het de staten van den Balkan de handen thuis te houden. Een telegram uit Genua aan de »Nat. Ztg." zegt dat de veertig in de haven van Genua door de Italiaansche regeering gecharterde stoombooten met onbekende bestemming, maar met een ge deeltelijke bemanning van marinereservisten ver trokken zijn. Een telegram uit Rome aan hetzelfde blad zegt, de oproeping der reservisten van 1888 in eenige plaatsen van Italië tot anti-millitaire de monstraties aanleiding gaf, zooals te Peggibendrn waar een groote volksmenigte den spoortrein, die de reservisten moest meenemen, bestormde en stukken ijzer op de rails legde om het vertrek van den trein te beletten. De troepen moesten optreden om de rust te herstellen. Uit Weenen wordt geseindMen twijfelt er niet meer aan, dat Italië in de volgende dagen zwijgen te bewaren. Hij zeide dat hij den sleu tel van Bernard op de trap bij zijn kamerdeur had opgeraapt. Wat den geladen revolver be trof, deze had hij sedert een jaar in een lade liggen. Vindt ge het beknopt overzicht, dat ik ugaf, juist mijnheer Ferrari?" „Het omschrijft nauwkeurig de handelingen van de in dit drama betrokken personen. Laten we nu eens hooren, welke besluiten gij er uit trekt, de onschuld van Marchand, wefte ver staan, vooropstellend." „Ik maak uit het samenvallen van de gelde lijke verlegenheid des romanschrijvers met het onder zijn deur schuiven der 10.000 francs de gevolgtrekking dat de moordenaar van zijn schul den op de hoogte was. Welke personen nu, waren hiermede bekend? Wij kennen er drie van,de vrouw van den romanschrijver, Odon Wegrow en Stephan Mordy." „Wij moeten er de eerste buiten laten," zeide Ferrari „Natuurlijk, maar we kunnen de twee ande ren verdenken." „Laat de rechter van instructie den verdwenen bediende opsporen?' „Ja wij zullen het verloop van dit onderzoek volgen door de mededeelingen te doorloopen hieromtrent door den »Courrier Politique" ver strekt. Het nummer van den 23 September bevat onder het hoofd „De misdaad in de Fondary- straat", het volgende bericht: „Gisteren begaf troepen in Tripolis zal landen. Men is er hier van onderricht, dat deze landing terstond zal plaats hebben als de Porte de eischen van het Italiaansche kabinet weigert in te willigen, die een Italiaansche protectoraat bedoelen. Van Ita liaansche zijde wordt reeds een zeer beslisten toon aangeslagen»Het is te laat zegt men om in onderhandelingen te treden. De zaak is reeds te ver gevorderd. Nu moet zij haar loop hebben. Italië handelt in 't belang van alle mo gendheden het zal in Tripolis het principe der open deur toepassen. Turkije vergist zich, als het gelooft, Italië door een economischen oorlog moei lijkheden te kunnen bereiden, want Italië heeft genoeg middelen bij de hand om het Turkije op den Balkan weer onaangenaam te maken." De vlooten van Italië en van Turk ij e. Bij vluchtige vergelijking valt reeds dadelijk in 't oog, dat Italië ter zee overweldigend sterker is dan zijn antagonist. Wel heeft het Jong-Turksche Comité in April van dit jaar twee groote moderne pantserschepen in Engeland besteld, ieder van 19.750 ton waterverplaatsing, en ieder bewapend met 10 groote stukken van 30.5 centimeter, maar voor den toestand zooals die nu is, hebben zij slechts theoretische waarde, daar ze op zijn vroegst binnen drie jaar gebruiksklaar zijn tenminste als de bouwkosten dan zijn betaald. Wel is waar heeft ook Italië nog geen volmaakt moderne linieschepen, daar zijn eerste dread nought, de »Dante Alighhien" (1900 ton, 12 stukken van 30.5 c.M., 23 zeemijlen snelheid) pas over ongeveer een jaar de vloot zullen komen versterken, terwijl de drie andere, gedeeltelijk nog op stapel staande schepen, pas tot 1^ jaar 'ater gereed kunnen zijn. Desniettemin is reeds thans Italië ter zee ver reweg de meerdere van Turkije, daar het Ape- nijnsche schiereiland thans bezit 8 linieschepen met rond 97.000 ton. 9 pantserkruisers met rond 75000 ton. 5 beschermde kruisers. 23 torpedojagers. 31 hoogzeetorpedobooten. 43 torpedobooten 2de klasse, en minstens 7 duikbooten. Maar daar het een strijd met Turkije betreft, mag men hier nog gerust, als zijnde gevechts- waardig, bij rekenen 3 oude linieschepen uit de jaren '88 tot '91, en die samen 41.200 ton meten. Worden zij bij de jongste linieschepen en pant serkruisers gerekend, dan verkrijgt men 20 slag schepen met rond 213.000 ton water verplaatsing. Alleen aan zwaar geschut voert deze vloot 12 stukken, ouderwetsch model, 30 c.M., 16 nieuwe van 30 5 c M., 27 van 25.4 c.M en 62 van 20.3 c.M.; totaal 117 stukken. De twee eskaders, die Italië dus thans mobiel maakt, vormen slechts een betrekkelijk klein deel zijner zeemacht. Het eerste bestaat uit de linie schepen »Roma" en Napoli" 12.630 ton ieder) en de pantserkruisers »Amalfi" en »Pisa" (10.100 ton ieder). De eerste loopen 21.5, de laatste 23.6 zeemijlenzij voeren tezamen 4 stukken van 30.5 zich een van onze reporters naar Odon Wegrow, om eenige inlichtingen in te winnen betreffende zijn voortvluchtigen bediende Stephan Mordy, die onder verdenking was gevallen medeplich tig te zijn aan den moord op René Bernard. Hieronder volgt een getrouw verslag van het gesprek dat zich tusschen onzen reporter eo den machtigen bankier ontsponnen heeft. vraag. „Hoe komt het, dat u Stephan Mordy dadelijk na zijn aankomst te Parijs al bediende hebt aangenomen?" antwoord. „Hij was mij aanbevolen door Sta nislaus Gonda, bankier te Warschau, waarmee ik in handelsbetrekking ben. Ik had iemand noodig die uitstekend Duitsch en Russisch kende. Mordy nu was volkomen met die twee talen vertrouwd." v. „Bevreemde u het plotseling vertrek van dien man niet a. „Zeer zeker 1 Ik heb hem zelfs voorgehou den hoe onverstandig het was, een vaste be trekking prijs te geven, waarvan het salaris ruimschoots voldoende was om de uitgaven van zijn jonggezellenleven te bekostigen." v. „Wat heeft hij geantwoord?' a. „Dat hij verplicht was Parijs te verlaten. Hij wilde mij de redenen van zijn besluit niet blootleggen, evenmin als hij mij het doel van zijn reis meedeelen wilde." v. Heeft dit plotseling verlaten van uw huis, dat op een vlucht gelijkt, die uiterste geheim houding, u niet het minste vermoeden doen c.M., 8 van 25.4 c.M. en 24 van 20.3 c.M. en zijn op zich zeiven reeds in staat, om de gansche Turkscbe vloot in den grond te boren. Het tweede eskader bestaat uit de drie iets oudere pantserkruisers, ^Francesco Ferruci." »Guiseppe Garibaldi" en »Varese," ieder van 7350 ton. Intusschen schijnen er nog meer bodems in zee te zijn gestoken. Turkije van zijn kant beschikt over twee steen- oude Duitsche linieschepen van 10.000 ton, door de »Flottenverein" als ïdrijvende doodkisten" gebrandmerkt. Zij voeren samen 12 stukken van 28 c.M. en loopen slechts 17 zeemijlen. Daarbij komt nog een schip uit 'tjaar '74 van 9250 ton met twee stukken van 24 c.M en een nog oudere stakker uit '68 (omgebouwd in 1899), die slechts gemiddeld geschut voert. Die oer-oude kustvaar tuigen zonder eenige gevechtswaarde, voltooien deze vloot van slagschepen." Er komen nog bij twee beschermde, vrij moderne kruisers, een aantal kanonneerboot en, 12 voor 't meerendeel moderne torpedojagers en een grooter aantal kleine torpedobooten. De Turken bazelen dus maar wat, als zij pra ten van het brandschatten der Italiaansche kusten in geval van oorlog. Dit is des te meer onuit voerbaar, waar Italië nog ongeveer 21 hulpkrui sers kan uitrusten, die van hun kant zeer gevaar lijk voor de lange kustlijn van Turkije kunnen worden, welker havens, met uitzondering misschien van Konstantinopel en Saloniki, zeer slecht of in 't geheel niet verdedigd zijn. Een interview met twee Turksche generaals. De »Nat. Ztg." te Berlijn heeft twee Turksche generaal geïnterviewd. Na het bekend worden van het ultimatum zijn de mededeelingen dier twee militairen, die Turkije en Tripolis voortref felijk heeten te kennen, bijzonder de moeite waard. De eene generaal, die nog in Turkschen dienst staat, zeide Tripolis is thans door de Turken zoo sterk mogelijk bezet. Het ware niet denkbaar, dat de regeering te Konstantinopel nog meer sol daten naar deze Afrikaansche provincie had kun nen zenden. De batterijen zijn van nieuw geschut van Krupp voorzien. Het zal den Italianen bui tengewoon moeilijk vallen in Tripolis vasten voet te krijgen. De Turksche vloot kon in den korten tijd van het Jong-Turksche regime niet georgani seerd worden ter zee zijn de Italianen de Turken den baas. Maar den arbeid van den bekwamen Turkschen admiraal staat er borg voor, dat de voorhanden Turksche schepen haar plicht zullen doen. En het zijn in het bijzonder de Turksche torpedobooten, die voor de Italiaansche vloot ge vaarlijk kunnen worden. De tweede generaal zeide o m.De bevolking van Tripolis is buitengewoon oorlogszuchtig ge stemd en de Arabieren kunnen Italië tot het laatste toe bestrijden. Het is buitengesloten, dat een groote mogendheid in Tripolis kan binnen dringen. De ongeregelde troepen, die echter reeds gezamenluk wapenoefeningen gehouden hebben, zijn 30 000 man sterk. Telt men hierbij de gere gelde Turksche divisie, dan moet men dit leger opvatten, vooral toen gij twee dagen later be merkte, dat zij samenvielen met den tijd, waar op de moord op René Bernard begaan werd a. „Ja, ik heb dadelijk Mordy verdacht, be trokken te zijn bij die misdaad, maar bij goed nadenken heb ik ingezien, dat hij onmogelijk de misdager kon zijn." v. „Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn, mij mee te deelen, hoe u tot dat besluit gekomen zijt a. „Gaarne. Ik heb mij afgevraagd, welk belang hij er bij kon hebben, om René Bernard te dooden, en ik heb geen enkole beweegreden kunnen vinden, die hem tot het bedrijven van die misdaad kon brengen. Hij had een goede betrekking en geene schulden. Door zijn beroep als kassier was hij gewoon geraakt zijn daden mathematisch te berekenen. Hij verdiende f 1800. Dat bedrag vertegenwoordigt derente van een ka pitaal van f45000, uitgezet tegen 4 Hij wist zeer goed dat hij bij René Bernard niet zulk een groot kapitaal zou vinden. En dan, zoudt ge denken dat hij voor zoo'n onderneming een misdaad zou plegen, zijn hoofd zou wagen Ik denk niet, dat hij zoo dwaas zou kunnen zijn." CWordt iwnmtod)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1