Verspreide berichten. Binnenland. niet onderschatten Mens.chen en dieren van het land hebben het voordeel tegenover de Italianen, dat zij aan het klimaat gewend zijn. De soldaten en paarden van Italië kunnen niet zonder water toevoer in het heete gebied van Midden-Afrika leven. Wegen zijn natuurlijk in Tripolis niet voorhanden. Er is een groote weg voor de kara vanen naar het zuiden, en het zal voor de Ara bieren een gemakkelijk werk zijn het binnendrin gen van den vijand, door het vergiftigen der waterbronnen over dezen weg, onmogelijk te maken. Als de Italianen de kuststreek bezetten, zullen zij voortdurend aan aanvallen van de oor logszuchtige woestijnbevolking blootgesteld zijn. Het was voor de Franschen reeds zoo moeilijk het achterland van Algerië en Tunis binnen te dringen. Enorme massa's geld heeft dit gekost en het arme Italië zal moeilijk hetzelfde kunnen volbrengen. In een oorlog met Turkije heefi Italië slechts te verliezen. Het zal in een lang- durigen kolonialen oorlog gewikkeld worden. In Tripolis. Over den toestand te Tripolis wordt vandaar dd. 27 September aan de «New-York Herald" gemeld De toestand doet zich op 't oogenblik zeer duister en kritiek voor. De Grieksche sponsen- visschers vertellen, dat zij drie Italiaanschen kruisers in de wateren voor de Tripolitaansche kust gezien hebben. Het Turksche transportschip «Derna" is op een langs telegrafischen weg over brachten wensch, dien de Arabische bevolking in een, den avond van 19 September in de moskee gehouden bijeenkomst uitdrukte, hierheen gezon den. In deze bijeenkomst werd verklaard, dat de inwoners het land verdedigen zouden tot op den laatsten druppel bloeds. De geloste wapens en schietvoorraden werden met kameelen naar de kuststeden gebracht om daar verdeeld te worden. De Turksehe regeering waakt op bewonderens waardige wijze over de handhaving der orde. In de stad en haar omtrek is het geheel rustig. Het consulaire corps stelt ook vertrouwen in den plaatsvervangenden wali Bessim bei, wat de hand having der orde en veiligheid der vreemdelingen betreft. Niettemin is een groot aantal Europeesche kolonisten en Joden door een paniek aangegrepen 307 zijn er gisteren op het Fransche stoomschip «Rhóne" naar Tunis vertrokken, 150 anderen naar Malta. Meer dan 200 inwoners der stad hebben den nacht aan boord van het Italiaansche stoom schip «Ercole" doorgebracht, dat op verlangen van den Italiaanschen consul-generaal hier is gebleven en bevel heeft gekregen onder stoom te blijven liggen, om op den eersten noodkreet gereed te zijn, alle Italiaansche onderdanen in veiligheid te brengen. De Banco di Boma is gesloten en heeft haar boeken in het Italiaansche consulaat gebracht. Ook kooplieden en winkeliers van andere naties hebben hun zaken gesloten en boeken en inven taris-lijsten in de consultaten geborgen. Men vreest voor een aanval van de Bedoeïnen op de stad en een daarop volgende plundering. Onder de Bedoeïnen is de toestand tengevolge van het mislukken van den oogst namelijk zeer critiek. Talrijke Italiaansche journalisten zijn hier aange komen. En het bericht besluit met de mededee- ling, dat juist aan alle Italianen bevel was gege ven om zich aanboord van de «Ercole" te begeven. De Marokkaansche kwestie. De Parijsche bladen bevatten een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, be helzende dat de opmerkingen, die Duitschland met betrekking tot Marokko maakt, nieuwe eischen omvatten en voorbehoud maken, die een ernstig onderzoek vereischen. Deze uiterst koele en, alle optimisme terzijde latende, nota, heeft een gedeelte van het publiek nogal onaangenaam verrast. De nota moet echter niet als een twijfelen aan een vergelijk opgevat worden. De meening heerscht hier, dat Duitsch land nog eens flink wil doen gevoelen, wat het alles omtrent Marokko zoogenaamd toegeeft, om dan omtrent Kongo veeleischender te kunnen zijn. In de Duitsche bladen begint ook al een Kongo- veldtocht, een kleineering namelijk van het door Frankrijk af te stane gebied. Men heeft nu moge lijk door de koel gestelde, kordate nota willen toonen, dat men zich niet door de Duitsche tak- tiek laat misleiden of beïnvloeden. DUITSCHLAND. Bij de eerste vergadering van de economische commissie voor het koloniaal verkeer hield dr. von Lindequist, de staatssecretaris voor Koloniën, volgens de «Nordd. Allg. Ztg." een zeer uitvoerige welkomstredevoering, waarin hij o.m. zeide, dat Duitschland reeds drie directe scheepvaartlijnen heeft, die geheel van den export en den import van de Duitsche koloniën bestaan. Ook de nieuw ste handelsstatistiek is zeer gunstig. Zoo is de handel in 1910 tegenover 1909 in Oost-Afrika en Kameroen met 12 milioen gestegen en is daardoor de omzet in Kameroen op 45 milioen en in Oost- Afrika op 59 millioen gebracht. BELGIS. De socialistische Kamerfractie in België zal, naar het »H. v. Antw." meldt, aan den minister-pre sident de volgende maatregelen voorstellen, om te voorzien in de duurte der levensmiddelen le. Vrije invoer van Argentijnsch vee 2e. opschorsing der inkomende rechten op vee en vleesch 3e. afschaffing der rechten op de boter 4e. vermindering van de vervoerkosten voor groenten *5e. onmiddellijke toepassing der nieuwe [ka dastrale verdeeling, om de grondlasten te ver- minderen 6. vrijstelling van belasting der landbouwers) die bijzonder geleden hebben door de droogte 7e. uitbreiding tot de landbouwers, wier vee geleden heeft van de ziekten, van het artikel van 't wetboek, 'twelk voorziet, dat ingeval van ver nieling der oogsten door eene toevallige oorzaak de eigenaar gehouden is er voor de helft tusschen te komen. FRANKRIJK. De minister van Marine, Delcassè heeft ver klaard, dat 130 man, die bij de ontploffing van de «Liberté" werden gewond, thans als buiten gevaar beschouwd kunnen worden. Over een twintigtal anderen kunnen de geneesheeren zich echter nog niet uitspreken. Thans zijn 26 lijken uit het wrak van de «Liberté" te voorschijn gehaald. Bij een botsing tusschen een torpedojager en een torpedoboot is de torpedoboot, «Mous. queton," zoo zwaar beschadigd, dat het water met stroomen binnendrong, de machinekamer geheel vernield werd en de kommandobrug in brand geraakte. Slechts met moeite kon men het vaar tuig drijvende houden. Ook de torpedojager, de «Trident," is zwaar beschadigd. En uit Toulon wordt aan de «Excelsior" gemeld, dat daar het gerucht liep, dat de dreadnought «Voltaire,één van de vijfschepen van de Danton- klasse, in de golf Juan bij Antibes (dep. Zeealpen) gestrand is. Het blad voegt daaraan toe, dat het ministerie van marine tot 1 uur in den nacht van Woensdag op Donderdag geen bericht om trent het ongeval had ontvangen. AMERIKA. President Taft hield gister te Waterloo (Iowa) een belangrijke redevoering over de betrekkingen tusschen regeering en de zakenwereld. De rede werd in Wallstreet met de gewone belangstelling tegemoet gezien. De president verklaarde voor de zooveelste maal, dat het een ondubbelzinnige noodzakelijkheid was om tot de vrije mededinging terug te keeren en voegde er aan toe, dat een schiftig van monopolies, die rechtmatig zijn en die, welke dit niet zijn, voor de regeering een onmogelijk iets is. Paft zeide verder, dat een erkenning van de monopolies door de regeering onvermijdelijk tot staatssocialisme zou leiden. Hij sprak zich gunstig uit voor de tariefher ziening en wel voor een tariefvei laging en be pleitte de hervorming in het koers- en banksy steem van Amerika. Het plan van senator Al- drichs in details besprekend, kwam de president op voor een redelijke en gematigde actie'jegens groote corporaties, die het doel hebben het be- leggen van kapitaal aan te moedigen en de wel vaart te bevorderen. Hij beklaagde zich over de wraakzuchtige hou ding tegen de spoorwegmaatschappijen, tegen de deelneming van de zijde der trust, nadat zij aan de besluiten der gerechtshoven, waarbij zij ont bonden worden, hebben gehoor gegeven, tegen een redelijke behandeling van zaken, die afhan kelijk zijn van het tarief of tegen de oplossing van de geldskwestie, die alle verstandige personen en mannen van ondervinding bezighouden. Buitengewone jobstijdingen zijn uit het binnen land van Siberië ontvangen. Tengevolge van den slechten zomeroogst dreigt overal het spook van den hongersnood. Duizenden moeten reeds den hongersdood gestorven zijn. Ontzettende tooneelen spelen zich op de straten der steden en dorpen af. Bij honderden liggen de reeds geheel verzwakte bewoners voor de huizen en op de landwegen en wachten met stoïcijnsche kalmte den dood af- Uit alle deelen van het land zijn speciale treinen met levensmiddelen naar de bedreigde gouverne menten vertrokken, doch men vreest, dat de hulp te laat komt. De «Times" verneemt uit Santiago in Chili, dat er een, naar het heet, rijke goudmijn bij Con- stitucion (ook Nieuw-Bilbao of Maule geheeten, een havenstad op 35 gr. 19 min. ZB.) ondekt is. De ontdekking baart opzien in het land en er is al een maatschappij met een kapitaal van 490.000 pesos opgericht, om het nieuwe goudveld te ont ginnen. «Rechts'' en de obstructie. Men meldt o.m. uit Den Haag, aan de «Tel" dat mannen van invloed uit de partijen der rech terzijde voornemens zijn volstrekt geen toenade- rende houding jegens de sociaal-democratische Kamerfractie aan te nemen Indien niet de ob structie, gelet op het beperkte aantal, betrekkelijk spoedig verloopt hetgeen men altijd nog het meest aannemelijk acht - dan meent «rechts", het er gerust op te kunnen laten aankomen, dat de begrootingen niet tijdig zullen zijn behandeld Ook voor dat geval is de gedragslijn reeds vast gesteld. De woede tegen de sociaal-democraten is vooral bij enkelen buitengewoon groot, zoo zelfs, dat gesproken werd van een strijd tot het uiterste, en des noodsKamer ontbinding. Kiezersstatistiek 1911. Als no. CLVII der Bijdragen tot de Statistiek van Nederland, Nieuwe Volgreeks, uitgegeven door het Centraal Bureau vqo.r de Statistiek is verschenen de «Keizersstastiek, benevens aanvul ling der verkiezingsstatistiek voor de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal en de perio dieke verkiezingen van leden voor de gemeente raden voor gemeenten met meer dan 15000 in woners in 1911". Uit de inleiding bijkt dat er volgens de kiezers lijsten van 1911 in ons land waren 872.536 kiezers voor de Tweede Kamer, 869.976 kiezers voor de Provinciale Staten en 806.946 kiezers voor de gemeenteraden, terwijl 28.568 kiezers hun kies recht in 1911 verloren, doordat zij het verschul digde ter zake van aanslag, omschreven bij art. 10 der kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Uit deze getallen blijkt, dat 63.39, 63,21 en 58.63 der mannen van 25 jaar en ouder onder scheidenlijk kiezers zijn voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en Gemeenteraden. Van de 872,536 kiezers voor de Twreede Kamer waren 53.084 aangiftekiezers en 819.452 ambts halve op de kiezerslijst gebracht. Voorts zijn de kiezers in de volgende groepen te onderscheiden belastingkiezers 797.097, huur- kiezers 22.254, loon- en pensioenkiezers 41.328, spaarkiezers 7.684, examenkiezers 4173, of in totaal 75.439 kiezers krachtens art. 1 b. Het geheele aantal kiezers voor de Kamer is van 1910 en 1911 met 17,997 of 2.06 toege nomen de verschillende groepen, onderscheiden naar den grondslag waaraan zij hun kiesrecht ontleenen, waren toen respectievelijk afgenomen met Belastingkiezers 3.23, kiezers krachtens art. 1 b—-9,24 waaronder huurkiezers 8,74, loon- kiezers 10,10, spaarkiefers 5.37, examen kiezers10.62, de ambtshalve- en aangiftekiezers onderscheidenlijk met 2.81 en 9.50%. Lichtwachter-matroos-raadslid. Men meldt uit Vlissingen De minister van Marine heeft aan den licht- wachter-matroos, den heer J. de Meij, alhier, toestemming verleend tot het waarnemen van het lidmaatschap van den gemeenteraad, waarvoor telkens een verlof zal worden verleend van een dag- Telefoongesprekken tarief. Men meldt ons uit Den Haag Naar verluidt, zouden de plannen tot herziening van den telefoon-abonnementsprijs, welke in ovjrweging zijn, beoogen de invoering van een opklimmend gesprekken-tarief. Misbruik van portvrijdom. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten verzocht om aan de gemeentebesturen mede te deelen, dat de minister van Waterstaat zijne aandacht heeft gevestigd op een wijze van geooorloofd gebruik maken van portvrijdom, hierin bestaande, dat aan port onder worpen dienstbrieven, ter uitreiking aan derden, worden toegezonden aan een tusschenpersoon, voor de dienstcorrespondentie met wien de afzen der vrijstelling van briefport geniet. De minister wijst er op, dat in het algemeen waar de uitreiking van brieven geschiedt door bemiddeling van een tusschenpersoon, voor de ver zending der brieven aan dien tusschenpersoon geen gebruik mag worden gemaakt van eventueele, voor dienstcorrespondentie tusschen afzender en tus chenpersoon bestaande vrijstelling van brief port. Dr. A. H. L. llensen. Niet 28 October a.s., zooals wij meldden, doch op 26 October zal de ZeerEerw. Hooggel. Heer Prof, Dr. Hensen te Warmond zijn 25 jarig pro fessoraat herdenken. («N. Haarl. Ct.") L. Pincoff -f- Volgens particulier telegram aan het «R. Nbl", is L. Pincoff, oud 84 jaar, stichter van de Rot- terdamsche havenwerken te Feijenoord, gister middag te New-York overleden1 De Middenstands-Enquête. Naar de «R.-K. Middenstander" verneemt, vor dert de arbeid der middenstandenquête met rasse schreden. In alle kleinere gemeenten beneden 2000 zielen 1S_ ^t onderzoek geëindigd en niet minder dan 370 verslagen zijn hierover reeds verschenen. In de groote gemeenten tusschen 2000 en 20.000 zielen vlot de arbeid buiten verwachting. Reeds 54 rapporten zijn van deze gemeenten gepubli ceerd, en deze arbejd zal van het grootste belang zijn bij het opstellen van het eindrapport, want de verslagen zijn met de grootste zorgvuldigheid bewerkt. In de gemeenten boven 20.000 zielen wordt het onderzoek nog voortgezet naar bijzondere bedrij ven. Zoo werd o a. in Amsterdam het koek- en banketbakkersbedrijf onderzocht, alsmede dat der schoenmakers en apothekers, te Haarlem het dro- gistenbedrijf, te Utrecht de kleedingindustrie, te Maastricht de rund- en spekslagers, te Nijmegen de hotelhouders, te Breda, de bakkers, te 's-Bosch de handelaars in comestibles, voedings- en genot middelen en te Arnhem de bakkers, enz. Al deze verslagen zijn reeds gedruk en aan de leden der enquête-commissie toegezonden. Ook worden nog onderzocht de goed- en zilver industrie te Schoonhoven, het mandemakersbe- drijf te Kerkdriel en Amerzoden, en het klouipen- makersbedrijf te Best. Als deze verdagen zijn afgedrukt, zal de p,om- missie beginnen met haar eindrapport, hetwelk een lijvig en belangrijk stuk werk belooft te worden. De commissie denkt binnen drie jaar met haar arbeid gereed te zijn. Spoorlyn Gouda—Utrecht. Men schr ijft ons Leidde gebrek aan ruimte op het Staatsspoor wegstation Utrecht tot het maken van een apart buurtstation voor het locaal verkeer tusschen Utrecht NunspeetBaarnZeist, bij hetontwerp- doortrekking der lijn GoudaSchoonhoven naar Utrecht, tevens de kortste spoorverbinding van Uselstein met Utrecht, wordt in overweging ge geven nog een tweede doch veel eenvoudiger buurtstation in de nabijheid van dit Staatsspoor wegstation aan te leggen. Dit derde station zou eventueel tevens als eindpunt van andere ge- wenschte lijnen kunnen dienen. Op doorgaand verkeer van goederenwagens der hoofdspoorwegen werd daarbij gerekend. Loodhoudende Verven. Men meldt uit Amsterdam Een viertal soc -dem. Gemeenteraadsleden stel len den Raad voor het volgende besluit te nemen De Raad besluit, dat bij de uitvoering van werken voor rekening der gemeente Amsterdam, hetzij deze werken worden uitbesteed of in eigen beheer worden uitgevoerd, geen loodhoudende verfstoffen zullen worden gebruikt. B en W. kunnen voor bijzondere werken of gedeelten van werken het gebruik van loodhou dende veifstofïen voorschrijven, waarbij tegelijker tijd de maatregelen moeten worden vastgesteld, welke ter bescherming van de gezondheid der werklieden, met de verwerking dier verfstoffen belast, behooren te worden genomen. Zaandam contra Amsterdam. In de raadsvergadering, welke Donderdagavond te Zaandam is gehouden, bracht het raadslid, de heer Duys, opnieuw de kwestie ter sprake van het geschil, dat gerezen is tusschen de gemeenten Zaandam en Amsterdam, in verband met een aanvrage om huur van terrein en water, ingediend door de firma Altius Sc Co. te Amsterdam. Amsterdam heeft zelfs naar aanleiding daarvan de onderhandelingen met Zaandam over uniformi teit van tarieven en ligdagen afgebroken. In een Augustus-nummer deden we daarvan reeds mededeeling on gemeld is toen, dat B. en W- toezegden alle correspondentie voor de raadsleden ter visie te leggen. Dit is gebeurd en de heer Duys is tot de con clusie gekomen, dat de gemeente Amsterdam vol komen gelijk had, wijl het dagelijksch bestuur van Zaandam, naar zijn meening, heeft getracht de zaak zóó te verdraaien en zóó leugenachtig voor te stellen, dat de gemeente Amsterdam niet anders kon doen, dan de onderhandelingen afbre ken. De spreker ging daarbij uit van de veronder stelling, dat firma Altius expres de gemeente Zaan dam tegenover Amsterdam heeft uitgespeeld, om daardoor zelf financieel voordeel te behalen, door dat zij voordeeliger voorwaarden kon bedingen. Ook deed hij uitkomen, dat de burgemeester van Zaandam hier weer de schuld had door op zoo advocaatachtige wijze te antwoorden. De voorzitter antwoordde op zeer waardige wijze en stelde de zaak in een geheel ander licht. De kwestie was gerezen over den huurprijs van een terrein. Dit was een onbeschoeid en niet geouti lleerd. De prijs daarvoor was op 15 cent per vierk. M. begroot in navolging van den prijs voor onbeschoeide terreinen in Amsterdam. Maar in verband met de aan te brengen beschoeiing enz. was de prijs op 26 cent gesteld. B. en W. van Zaandam hebben aan Amsterdam gevraagdZeg ons dan eens, wat gij voor die ter reinen rekent. Maar daarop kwam geen antwoord en het college van B. en W. van Zaandam is dan ook van meening, dat de gemeente Amsterdam meer schuld aan de verwijdering heeft dan Zaandam. De heer van Holt pleitte ten gunste van de opvatting van B. en W. en deed als zijn meening uitkomen, dat de heer Duys opnieuw den burge meester een hak wilde zetten. Ook deze spreker had het dossier bestudeerd en was tot de over tuiging gekomen, dat Burg. en Weth. van Zaan dam zeer correct hadden gehandeld en dat hun geen blaam kon treffen. Deze moest vallen op de firma Altius, die de aanbieding van Zaandam tegenover Amsterdam had uitgespeeld. De heer Brinkman was de meening toegedaan, dat de heer Duys het gemeentebelang al zeer slecht had gediend door zyn interpellatie en dat de geheele kwestie beschouwd moest worden als een misverstand. Burg. en Weth. van Amsterdam en de Commissie voor de Handelsinrichtingen aldaar hadden zijns inziens uit een schrjjven van Burg. en Weth. van Zaandam een verkeerde conclusie getrokken. In zijn repliek werd de heer Duys tegenover den voorzitter en eenige raadsleden zoo beleedi- gend, dat een 6-tal leden als protest de vergade ring verliet. Het eind was, dat de door den heer Duys gestelde motie, afkeurende het beleid van Burg. en Weth. in deze aangelegenheid, met 8 tegen 4 stemmen, die der sociaal-democratem werd verworpen. («Tel.") De Gouverneur van Suriname. Hedenmergen heeft bar»* Vaa Asbeck, benoemd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2