Co. prantie van Rijwielen en onderieelen Alleen ver krijgbaar lij Broers- ?est 9'-93, telegrammen! F. JORDAANS. BRINKMAN C°. J Stads- eü Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Visscherij-berichten. Handelsberichten. Familieberichten. Advertentiën. Afbraak van twee branderijen, heeft overgedaan hebben overgenomen. Mijn reclamenaaimachine merk is voorzien van de nieuwste verbeteringen, met rond koker- scliuitje, geheel uit best mate riaal vervaardigd, 5 jaar garan tie, lichte, geruischlooze gang. Met kast 20 gulden. Met b.ewogen stem dankte de l*eer Evers voor dit huldebetoon, waarna die heer Hoogonraad, als .oudste lid van iden Raad in anciënniteit, den heer Evers namens den Raad' hartelijk geluk wens'chte met de onder scheiding. Een militaire missie naar Engeland. Be Londensche berichtgever van het „Hbl." seint, dat een commissie van vijf hoofdofficieren uil Nederland, samieniglestield' uit twee gen ie of eieren, tweje artillerieofficieren, van wie een tol het N ederllandisch - Indische feger behoort en een marinemfficier, de volgende week Maandag naar Londen zal komen en dien volgenden dag naar New-Gastl© .zal1 vertreikken om de fabrieken van Armstrong te bezoeken. De pest op Java. Een regeeringstelegram betreffende de pestge- vallen gedurende de week van 20 26 dezer luidt als volgt: Afdeeling Malang: 16 pestgevallen en 16 dooden Kediri3 gevallen, 2 dooden. Madioen een doodelijk geval. Dr. J. Kraus. Br. J Kraus heeft zijn. benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal voor Noord- Holland aangenomen. Weerbericht. Telegrafisch berichtnaar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.1 te Seydisfjord, Laagste barometerstand 751.8 te Skegness. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige zuidelijke, morgen matige tot krachtigen noordelijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk regen of hagelbuien, guur weer. Naar men verneemt, is het huis met grooten tuin van den heer J. v. Deventer in de Tuinlaan gekocht door ©enig© heeren, die thans hun sociëteit hebben in Musis Sacrum, met het plan om er een sociëteitsgebouw van te maken. Heden-ochtend 10 ure is van de stelling die van de boot op de kade voert, een werkman die zich van boord van het stoomschip sFridtjof Nansen", liggende in de Voorhaven, naar den wal wilde begeven, te water gevallen. De man werd zonder eenige kwetsuur of ander uiterlijk letsel bekomen te hebben, op het droge gebracht door drie personen, die zich daartoe in een roeiboot hadden begeven. In de Plantage is heden tijdens den geweldigen storm een groote boom omgewaaid en meerdere schade aangericht. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De moord teStanddaardbuiten. Ten huize van H. Kauters, den vermoedelijken moor denaar van Barbara Knook, te Standdaardbuiten is een fijn leeren damesportemonnaie gevonden, die hoogstwaarschijnlijk heeft toebehoord aan de onderwijzeres, die eenige maanden geleden te Fijnaard werd aangerand. Toen kon de zaak we gens gebrek aan aanwijzing niet vervolgd worden. Bij de arrestatie van Kauters meende die on derwijzeres in hem ook haar aanrander te her kennen. De gedane vondst zal nu oorzaak zijn, dat de aanranding te Fijnaart opnieuw zal worden geïn strueerd. Onweer. Gistermorgen is de bliksem inge slagen in den toren te Holwerd, waardoor ern stige brand ontstond. De bovenspits is ingestort en de brand woedt voort. Omtrent den torenbrand te Holwerd meldt de »Lw. Ct." nog het volgende dd. 29 Sept.: Hedenmorgen omstreeks kwartier vóór zes uur sloeg de bliksem in onzen toren, tengevolge waarvan brand ontstond. Kwartier over zeven uur werd het vuur ontdekt door Dirk Glas en anderen. De brandweer werd gealarmeerd, die on- middelijk in actie was met haar brandspuit. Het water moest worden gepompt uit een groo ten kuil op het land naast het kerkhof. Het was een moeilijk werk, zoo hoog het water op te voeren, doch met veel moeite gelukte het. De slangen moesten tot een hoogte van 175 voet worden opgevoerd. Kranig werk werd door de brandweermannen verricht, vooral door Sibbele Jongedijk, spuitmaes- ter W. Colmer en Anne v. d. Ploeg. Tot omstreeks 12 uur moest worden water ge geven, doch toen was men ook het vuur meester. Heden-namiddag om half vier werden de laatste smeulende stukken hout verwijderd. Behalve het ijzerwerk-met den haan, mist er ongeveer 2 a 3 meter van de spits. De haan viel naar beneden door het dak van een huisje naast de kerk. De spits met pinakel is niet ver daar vandaan op het kerkhof neergekomen. Gelukkig zijn er geen ongelukken voorgevallen. De brandspuit uitTernaard kwam heden-morgen om 11 uur, doch behoefde geen assistentie te verleenen. Op de spits stond het jaartal 1839; de kleine klok in den toren is van 1600, de groote yan 1644. Op den toren staat het opschrift: H. D. E. van Aylva, grietman over Westdonge- radeel, heeft deze toren laten repareeren met de kerkvoogden Sake Minnes en Jan Sjoerds in het jaar 1739 (in Latijnsche cijfers). Op den 15en Juni 1776 is de eerste steen van de kerk gelegd. Een drieste inbraak is 's avonds aan do Russische grens in de Galicische gemeente Nobosielidza gepleegd. Acht roovers uit Rusland drongen bij het invallen van de duisternis het bureau van het filiaal van de Wiener Bankvereln binnen, overrompelden den kassier en terwijl een van de bandieten hem met een revolver dwong zijn gemak te houden, werden hem de sleutels afge nomen. De roovers openden de kas en roofden 32.000 roebels. De voorraad buitenlandsch geld en de papieren van waarde lieten ze liggen. De gendarmerie, die dadelijk gewaarschuwd werd, vervolgde met eenige spoorwegbeambten de bende tot over de grens. Toen de bandieten merkten, dat zij vervolgd werden, schoten ze, waarbij een spoorbeambte zwaar gekwetst werd. K r u p p. Op 10 November van dit jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat de firma Fried. Krupp als staalfabriek te Essen werd gesticht Eerst het volgende jaar werden de eerste proeven genomen. In dit jaar werd op 26 April Alfred Krupp geboren, die de eigenlijke schepper van de wereldberoemde onderneming werd. De firma wil daarom de door haar voorgenomen feesten van het 100-jarig bestaan der fabrieken met den 100- jarigen terugkeer van den geboortedag van Alfred Krupp vereenigen en de feestelijkheden tot Mei van het volgend jaar uitstellen. Nederland en de Oorlog. Men seint ons uit Den Haag: De Nederlandsche regeering is officieel in kennis gesteld met den oorlog van Italië en Turkije, o. a. door den Italiaanschen gezant. Naar aanleiding hiervan zal weldra een ambte lijke neutraliteitsverklaring worden openbaar ge maakt, waarin den Nederlandschen onderdanen in de oorlogvoerende landen de inachtneming der strikste onzijdigheid wordt voorgehouden. SALONIKI, 29 Sept. De Italiaansche nota, waarbij de oorlog wordt verklaard en die te vijf nur hedenavond is overhandigd, verklaart dat, daar de gestelde termijn verstreken is, zonder dat Turkije een bevredigend antwoord heeft ge- gegeven, zijn zwakheid of kwade trouw gebleken zijn en Italië zich dus genoodzaakt ziet zelf zijn rechten, belangen, waardigheid en eer te verde digen. De zaakgelastigde van Italië heeft tegelijkertijd om zijn paspoorten verzocht. Volgens telegram men uit Tripolis gaf de ontscheping der Italianen aanleiding tot vreugde-betoogingen bij de Itali aansche kolonie en maakt zij grooten indruk op Turken en Arabieren. De marine-officieren hebben aan de Turksche autoriteiten medegedeeld, dat het Italiaansche ultimatum de overgave van de vesting van Tripolis eischt. KONSTANTINOPEL, 29 Sept.. De bladen dee- len mede dat Italiaansche pantserschepen voor Smyrna zijn aangekomen. ROME, 29 Sept. De Turksche zaakgelastigde vertrekt morgen. KONSTANTINOPEL, 29 Sept. De Engelsche regeering heeft last gegeven tot ontscheping van alle Engelsche officieren, die op de Turksche vloot dienen. Naar het heet, is een telegram ontvan gen van den commandant in Tripolis, waarin wordt medegedeeld, dat twee Italiaansche sloepen, die troepen wilden landen, gezonken zijn. ROME, 30 Sept. De »Giorna d'Italia" bericht dat Duitschland de bescherming der in Turkije wonende Italianen op zich genomen heeft en meent dat de beide bondgenooten aan Italië een nieuw bewijs van sympathie en vriendschap hebben ge geven. KEULEN, 30 Sept. Aan de »Kölnische Zeitung" wordt uit Berlijn geseind, dat uit Konstantinopel gisteravond half elf werd bericht dat Italiaansche troepen in Tripolis zijn geland. WEENEN, 30 Sept. In diplomatieke kringen verluidt dat het waarschijnlijk is dat de Turksche Regeering de oorlogsverklaring van Italië meteen protest beantwoorden zal en een interventie over wogen wordt, waarbij Duitschland een toonaange vende rol spelen zou. KONSTANTINOPEL, 30 Sept. In het Turksche antwoord op het Italiaansche ultimatum verklaart de constitutioneele Ottomaansche regeering, dat zij niet verantwoordelijk mag worden gesteld voor den toestand in Tripolis en Cyrenaica, die te wij ten is aan het vroegere regime. De Porte heeft vergeefs trachten uit te visschen in welke omstandigheden zij zich vijandig zou hebben getoond jegens Italiaansche ondernemingen in Tripolis en Cyrenaicahij heeft het integen deel steeds als normaal en rationneel beschouwd, dat Italië medewerkte aan de economische op heffing van dit deel van het. Rijk en zij heeft in het algemeen iederen door Italië gedanen eischen elke andere zaak behoorlijk onderzocht en steeds gerechtigheid laten wedervaren. De wensch om de vertrouwelijke en vriend schappelijke betrekkingen fnet Italië te handhaven had haar aanleiding gegeven tot het doen van het voorstel, om een grondslag vast te stellen voor de economische kwesties, die aan de Italiaansche bedrijvigheid in de genoemde provincies een uit gebreid veld konden verzekeren, waarbij zij geen andere beperking stelde dan de waardigheid en de hoogere belangen van het rijk en de geldende verdragen omtrent de orde en de veiligheid in Tripolis en Cyrenaica. De Ottomaansche regeering moet constateeren, dat er geen enkele grond bestaat voor vrees voor het lot van Italianen of andere buitenlanders Omtrent de aankomst in Tripolis van Ottomaan sche militaire transporten, waarvan de konink lijke ambassade ernstige gevolgen vreest, merkt de Porte op, dat er slechts sprake is van een enkel transport, dat uitgezonden werd voor 26 dagen, den datum van ontvangst der nota en dat toen geen troepen waren gezonden. Het huidige geschil spruit dus voort uit het ontbreken van waarborgen, die de Italiaansche regeering zoude kunnen geruststellen omtrent de uitbreiding harer economische belangen. Wanneer de koninklijke regeering niet overgaat tot zulk een zwaarwich tige daad als een militaire operatie, zal zij bemerken) dat de Porte vast besloten is het bestaande ge schil uit den weg te ruimen. De Porte zou gaarne vernemen van welken aard de verlangde waar borgen zijn en deze gaarne toestaan, voor zoover zij de territoriale integriteit van Turkije niet aantasten. De Porte belooft verder tijdens de onderhandelingen geen wijziging te brengen in den huidigen toestand in Tripolis en Cyrenaica op militair gebied en hoopt dat Italië haar voor stel zal goedkeuren. PARIJS, 30 Sejpl. Uit Triplolïs is bericht ont vangen, idia.t er to t b'e|d!enoch t end 9 aur (no g; geen vélainiderij'ke acitie heeft plaats gelhad, Turken en Patinnen nemen' aan weerskanten een afwach tende houding aan. Volg^InS geruchten uit kringteh der inbooriingfen. zoudieln er rleeds Italia,a;nisclhe troepen ten Wes ten van Tripolis zijn geland. Staking in Amerika, LONDEN, 29 Selpt. De beambten van do werk. plaatsen der Hammanlijncn ein van de „Illinois Central", ten getale van 35.000, zullen morgen te 10 uur in staking glaan. Het bevel' daartoe werd uitgevaardigd na ©en conferentie van de vijf bonds presidenten. Te Bodegraven is in den ouderdom van 66 jaar overleden de zeereerw. heer H. P. M. de Graaf, pastoor dier gemeente. Den 24 Januari 1845 te Leiden geboren en in 1870 priester ge wijd, was hij sinds December 1899, na eerst pastoor te Vlissingen te zijn geweest, in de pas torale bediening te Bodegraven, waar hij zeer gezien was. Een longlijden maakte een einde aan zijn verdienstelijk leven. Losse nummers van de N. SCHIEDAMSCHE COURANT zijn a 2 cent verkrijgbaar in den sigaren winkel van C. J a n s e, hoek Koemarkt. Geboren: 29 Sept. Paulina Adriana, d. v. C. van Zomeren en C. G. Verhagen, Broersveld. Gerrit Jilles, z. v. A. Koppenol en J. vanEfferen, Ploegstraat. Overleden: 28 Sept. Maria Margaretha Soeters, oud 6 w., Hoofdstraat. 29. Arnoldina Maria van Buijtenen, oud 1 j. en 4 mnd., Kort landstraat. Maria de Bruin, oud 77 jwed. van J. Beekman, Nieuwe Haven. Binnengekomen schepen. 30 Sept. s.'s. „Maashaven", kapt. D© Roer, van Onega, igleladiein met hout, Oositierhiaven. Belgisch aviso „Ville d'Anvers", kommandant Smits, van Biörgem. P. SCHIEDAM, 30 Sepitiemfoeir. Gedurende de maand September kw,a:me!n alhier aan 6 stoom schepen, 1 zeilschip en 1 zeesl'eephoot, tegen 6 sloom- ejn 4 aeifedhlepeh in dezelfde maand van het vorig ja,ar. SCHIEDAM, 29 Sept. Binnen van de haring vangst do logger SOH 223 „Geertrui,la", K. Pronk, 22 last, 2i© reis. SCHIEDAM, 30 Sept. Vertrokken naar zee Gr haringvangst de louter SCH 236 „Noordster"', 1. faal, 4© rede'. BEURS VAN SCHIEDAM, 30 Sept. 1911. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. 27 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 30 Sept. Ml fll fll fin/, per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering B. A. J. ffilTTKAMPF. Bond yan Distillateurs i i Moutwijn: Ie never: tmsterdamsche proef.- spieling: Stemming op heden willig. Spiritus. 29 Sept. 12— 16- M/s' 2.—. ,30 Sept. 12.- 16.— 171/,. 2.— Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus: Stemming op 29 Sept. f20i/9. a f21- f 1874 a f 181/, f 10' 4 a f hedenvast. 30 Sept. f20i/, a f21.- f 18'a f181/, fl0»/4 k f— .- PARIJS, 29 Sept. Spiritus vastper hectoliterper Sept. 70.50 betaald, per Oct. fr. 70.50 dito, per 3 md. van Oct. fr. 68.75 dito, per Nov./Dec. fr. 67,75 dito, per 4 eerste md. fr. 68 dito, per 4 md. van Mei fr. 67.75 dito. NEW-YORK. M ais: Western in loco. 29 Sept. 7528 Sept. 74s/4. r CHICAGO, Mai s Sept. Dec. 29 Sept. 68'Yg 633/4 28 Sept. 68 637g Rogge prijsh. Loco 29 Sept. 95i/, 28 Sept. 95— Mei Juli 653/8 - 65 V, Onzen welgemeenden dank aan allen, die belangstelling toonden' bij de geboorte van onzen Zoon. A. ZOETMULDER, Van Gent. Schiedam, 30 Sept. 1911. Bezoeken by voorkeur op a.s. Dinsdag tusschen 2£ en 4 uur. Voor de zoo vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen jongsten lieveling PIETER WILLEM ALEXANDER, betuigen ondergeteekenden hunnen oprechten dank. J. DUVAL A. M. DUVAL, Peper. Schiedam, 30 September 1911. HOUTVERKOOPING. De Deurwaarder G. S. MONTFOORT is voor nemens, op Vrydag den 6 October 1911, des voormiddags 10 uur, aan den Noordmolente Schiedam, publiek a contant te verkoopen ALS Beslagbakken Gisttobben Pompen Plan ken Binten Brandhout enz. Ondergeteekende bericht hiermede, dat hij, door vertrek naar elders, zijn aan de Firma Dankbaar voor het tot heden genoten vertrou wen, beveelt hij zijne opvolgers in aller gunst aan. Hoogachtend, Uw dw. dienaar, Ons refereerende aan bovenstaande bekendma king, deelen wij hierbij mede, dat wij de ga rantie van den heer F. JORDAANS Ons opnieuw in aller gunst aanbevelend, Hoogachtend, Uw dw. dienaren, c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2