De Financier. Zaterdag SO Sept.1911 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. Ofii ieele berichten. Kennisgeving. Stads-Ziekenhuis. Battenlaadsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUILLETON. No. 10132. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de art. 12 en 15, le lid der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van de Wed. K. C. VAN DOORN Nfjs, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenvoorlocaal van liet perceel, gelegen aan de Bakkerstraat no. 6; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 29 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Aanbesteding. De Commissie yan Administratie van het Stads- Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 27 Oc tober 1911, aanbesteden de levering van 30 hectoliter aardappelen, ten dienste Tan dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbeste ding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen in middels aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr. Penn De oorlogsverklaring. Wij hebben gisteravond reeds een telegram uit Rome gebulletineerd, waarin melding werd gemaakt, dat Turkije de eischen van Italië heeft afgewezen en sinds gistermiddag 2£ uur beide rijken op voet van oorlog staan. Uit Konstantinopel wordt thans door Reuter geseind, dat de oorlog verklaard is. Merkwaardig is 't zeker dat deze oorlog uit breekt aan den vooravond van het Octoberfeest, door Z. H. Pius V indertijd ingesteld uit dank baarheid voor de groote overwinning door de vereenigde Christenheerscharen in den zeeslag bij Lepanto op de geweldige Turksche vloot be haald. Deze beroemde Paus der zestiende eeuw schreef deze overwinning toe aan het gebed van den Rozenkrans, door Z. H. zelf' met de kardina len in de eerste plaats gebeden, terwijl de ge- heele Christenheid de overwinning der Christen wapenen, die het voortdringen van den Islam in Europa moest beletten, door bijzondere gebeden van den Hemel afsmeekte. Uit Rome wordt aan desLiberté" gemeld: De Turksche zaakgelastigde begaf zich gister morgen om half elf naar de Consulta en overhan digde het antwoord op het ultimatum aan den minister van Buitenlandsche Zaken, die zich daarop uaar den minister-president Giolitti begaf. Deze riep onmiddellijk den ministerraad bijeen. Na een korte beraadslaging besloten de ministers, onmid dellijk de reeds voorgenomen en in het ultimatum aangeduide maatregelen toe te passen. Dadelijk gaf de minister van Marine door mid del van ëraadlooze telerammen aan de voor Tri polis kruisende divisies bevel onmiddellijk de maritieme actie te beginnen. Verder wordt uit Rome aan hetzelfde blad ge meld, dat de blokkade van Tripolis zal worden uitgeoefend door een kruiserdivisie, terwijl een Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 54) v. „Zou hij om een of andere reden geen Wrok tegen zijn buurman kunnen gehad hebben 7" a. „Die veronderstelling is onwaarschijnlijk, "©t is zelf te veronderstellen, dat de geleerde eP de bedienden elkaar uiterlijk kenden. Ove- rigens wijst het gerechtelijk onderzoek de on schuld van Mordy uit. Indien men vooropzet, dat hij de beruchte f 5000 onder de deur van Gustaaf Marchand geschoven heeft, moet men jtannemen dat Mordy een veel grooter som bij Zl.in slachtoffer heeft gestolen. Nu hebben alle onderzoekingen, tot nu toe gedaan, aangetoond dat René Bernard niet meer geld onder zijn Persoonlijke berusting had dan de f6000, die hij d°oi' middel van een check op de bank Richard Belleville Co. getrokken had." v- „Dus u meent, dat het nutteloos is Mordy °P te zoeken a. „Ik acht het alleen tijdvermorsing." De journalist hield op met lezen en vroeg m u n'e^ *ets °nvei'klaarbaars in het j^di'ag van den bankier, mijnheer Ferrari Hij eschulüigt Gustaaf Marchand én verzwijgt het divisie pantserschepen het Turksche eskader zal gaan opsporen, dat volgens berichten uit Beiroet zeeklaar is gemaakt. Een tweede divisie kruisers zal de transportschepen begeleiden. De inscheping van de expeditie-troepen geschied met groote haast. De Italiaansche regeering zal door alle midde len die zij tot hare beschikking heeft, gelijkelijk zorg dragen voor de veiligheid van de Italianen en de vreemdelingen van nationaliteit in Tripolis en Cyrenaïka. Van de blokkade van de geheele kust van Tripolis en Cyrenaïka zal onmiddellijk aan de onzijdige mogendheden kennis gegeven worden. De geestdrift te Rome is groot. Op een der pleinen te Rome had gisteravond een groote pa- triotische manifestatie plaats. Duizenden menschen trokken, onder het zingen van het volkslied en onder hoerageroep, voor het leger, naar het mi nisterie van Oorlog, waar stormachtige ovaties aan het leger werden gebracht. Bij het standbeeld van Victor Emmanuel werden vaderlandslievende toespraken gehouden. De «Tribuna" meldt, dat de Italiaansche mi nisterraad alle militaire, politieke en financieele kwesties betreffende de bezitting van Tripolis ge regeld heeft. Er heerscht volkomen eenstemmig heid onder de ministers. Men besloot op de ruim ste wijze te voorzien in financieele en militaire middelen, die noodig zijn om het welslagen der expeditie te verzekeren. In Turkije is de positie der regeering minder gunstig dan in Italië. Het Kabinet-Hakki is afgetreden. Saiid pasja zal tot minister-president benoemd worden, Kaimil pasja tot minister van Buitenlandsche Zaken en Mahmond Chefket tot minister van Oorlog. In Tripolis. Volgens telegrammen aan de «Corriere de la Sera" uit Tripolis zijn bijna alle Europeanen uit Tripolis gevlucht. Van de Italianen bleven er, behalve de Franciskaner paters, slechts40 achter' Gisteren vertrok het stoomschip «Ercole" met 500 Europeanen naar Tripolis. Volgens een aan de Porte ontvangen telegram is een Italaansche torpedoboot, de witte vlag ge- heschen hebbende, gistermiddag om 2 uur voor Tripolis verschenen. Men veronderstelt, dat zij de sommatie tot overgave kwam brengen. Uit Malta wordt geseind De toestand in Tripolis wordt hoe langer hoe kritieker. Er heerscht een groote paniek onder de Europeanen, die zich haasten om weg te komen. De inboorlingen zijn zeer opgewonden het kost moeite hen in bedwang te houden. De Italiaansche consul te Bengazi, die met een schip daar aangekomen van boord was ge gaan, moest zich onmiddellijk weer op zijn schip begeven, daar de plaats in staat van oproer was. Het gerucht gaat dat Bengazi (golf van Sidra) gebombardeerd is. Gemeld wordt, dat te Malta het gerucht gaat dat de Engelsche kruiser Bomba (eiland en baai in Tripolis) gaat bezetten. De Italiaansche vloot in actie. Eien telegram uit Afhein© meldt: De ministerJpWesident Venisefos heeft aan jour nalisten medegedeeld, dat hiji een telegram had ontvangen uit Vonitza (in Griekenland, a. d. golf van Aria), waarin melding wordt gemaakt van het op de vlucht jagen en beschieten van twee Turksche transportschepen met soldaten door Ita liaansche, kruisers. D,a transportschepen zijn hij Prevesa (in Turirijte, vil. Ianina, a,. d. haai van Prevesa) op d|e kust geloopen. Een Italiaanjseh kruister heeft een Turksche tor- ped'oboot in den grond geboord in de haven van Prevesa. Men heeft soldaten ontscheept. De mili taire overheid hejeft een bataljon naar Prevesa gezonden. De opperbevelhebber van de Italiaansche troepen. Generaal C aire va is mlet het opperbevel belast brengen bezetting van Tripolis Generaal Caneva is toen nog Oostenrijkse!» aan de militaire ar ade em hteeft den slag bij vertrek van Mordy. De vlucht van zijn bediende moest toch bij Odon Wegrow veel zwaardere vermoedens doen ontstaan, dan de geldelijke verlegenheid waarin zich de romanschrijver be vond. Ik geloof dat, indien ik in de plaats van Odon Wegrow geweest was, mijn eerste gedachte bij het zien van het lijk van Bernard geweest ware: „Mijn bediende, die op den dag van den moord verdwenen is, en dat wel zon der reden en zoo plotseling, moet de misdadi ger zijn I" Zou die overweging ook niet, in de eerste plaats, bij u zijn opgekomen, mijnheer Ferrari 7" «Dat geloof ik ook, antwoordde de reiziger. „Merk wel op dat de bankier eerst daags na het vinden van het lijk met zijn aanklacht voor den dag kwam Hij wees Gustaaf Marchand als de vermoedelijke dader aan, maar verzuimde iets over Mordy te zeggen. Vanwaar die voor keur? Bezat hij, om daarvoor redenen te heb ben, nog andere aanwijzingen, dan hij aan de justitie heeft medegedeeld Hoe heeft hij die dan wel bekomen „Er komen mij enkele woorden te binnen, die Marchand sprak, toen liij zich in de Morgue, bij het lijk van Bernard bevond; de romanschrij ver zeide: „O! zij zijn er niet, zij, die wellicht in mijn plaats hier moesten zijnWie zijn dat nu, die zich daar in plaats van Marchand moesten bevinden Heeten zij Stephan Mordy, Odon Wegrow, Stanislaus Gonda? „Dat is een vreeseüjke veronderstelling, die Sfan- promo- ovot de troepen, die die zullen (en uitvoer geboren te Udirre, dat bezit was; hij: studeerde mie te WienerNeustad t Königsgratz als luitenant meegemaakt. Een interview. Een he richt gever van de Land'ensteh dard" interview-die den te Cambridge veerden Turkse,héin jurist Hajil1 bei, oen der meest invloedrijke Turkten dia,ar te: Hands, waar liij veer tien jaren hteeft vertoefd. De Turk brandmerkte den aanval van Italië op Turkije als een snoode daad, d,och de Italianen onderschatten Je moei lijkheden bij een ha,niddrug in Tripolis. Ook is hel binnenland bewoond door oorlogzuchtige Arabie ren. Zij onderschatten mede de weerstandskracht van Turkijte'. De tegten Italië voorgenomen bovcot zai niet tot Turkijte beperkt blijven; de Turken zulten namelijk overat eien beroep doen op hun geloofsg'enootieln om de Italianen te boycotten zog in Egypte, Algiers1 enz. Niemand xan zeggen, hoe bet Tripolis-kviontuur zal eindigen, doe'h spre ker is' overtuigd, da,t hielt Italië financieel' als groote mogendheid zal onttronen. Een Turksch vrijwilligerskorps. De Turksche consul-generaal' te New-York ver kil, arde, dat de 400,000 Turken, die in de Ver eenigde Statten verblijf houden, een bijzonder corps zullen uitrusten. Een Europeesche oorlog moet voorkomen worden. De „Köln. Zlg." betoogt, in een uit Eerlijn ontvangen telegram, dat het nu de taak van alle mogendheden zal zijn om alleen reeds met het oog op de materieel© gtevolgen het uit barsten va,n ©en oorlogsbrand in Europa te voor komen. Op het oagten'blik hestaat de mogelijkheid v,oor d,e groote mogendheden -om zich solidair le loonen. Duitschland zal alles doen, wat binnen zijn vermogen is, om eten' strenge „inperkingt van het uitgebroken conflict te verkrijgen. Rus land is er niet vóór, om het tot een algemeenen oorlogsbrand te l'aten aankomen. Frankrijk heeft zoo pas in het Marokkogeschil getoond, dat het afbeerig is van militaire verwikkelingen. Enge land streeft er, ate beerschei' over vele mi] li oenen Mohamiedaansche onderdanen, naar, de gevolgen van het gebeurde tot geringer afmetingen terug te breng'ten. Indien alle mogendheden zouden willen arbei den in den glejest van Duitschland, dan zouden de, Kansen ,op inperking van den twist r.ï«t slecht staan. Persstemmen. De voornaamste buitenlandsche bladen veroor- deelen unaniem het optreden van Italië. De New-Yorksche «Evening Post" begiut haar hoofdartikel gisteravond als volgtDe overval van Italië is, zelfs als men de bezoedelde bladzijden 'n de annalen van den internationalen landroof nog eens heeft nageslagen, buitengewoon schaam teloos te noemen. Terecht geeft het Duitsche Centrum-orgaan de «Germania" van gisteravond aan het algemeen gevoel van verbazing uiting, dat gistermiddag door het officieuze telegrafen bureau de tijding verspreid werd, dat de berichten over een ulti matum van Italië allen grond misten, en dat twee uur later datzelfde telegrafenbureau den ambtelijken tekst van dit ultimatum mededeelde. Hier heeft zich thans precies hetzelfde geval herhaald van den Japansch-Russischen oorlog, toen von Bülow aan intieme vrienden stellig verzekerde, dat er geen oorlog tusschen Japan en Rusland zou komen en een uur later bij een be grafenis door de oorlogsverklaring opgeschrikt werd. Dat de geheele Duitsche diplomatie van de voorbereiding van het ultimatum onkundig is gebleven, kan men alleen aan de vrees van Italië toeschrijven, dat Duitschland het bevriende Tur kije voor zou bereiden. ge daar maakt, mynheer Alguazil 1" riep Ferrari uit. „Hebt ge me niet verzocht, u mijn geheimste gedachten bloot te leggen? De waarheid kan soms niet waarschijnlijk lijken of, ten minste op zeker oogenblik onwaarschijnlijk zijn, om ons veertien dagen later helder voor oogen te staan. Marchand heeft den rechter van instructie ge weigerd mee te deelen, door welke gedachten hem die woorden werden ingegeven, hij heeft zelf erkend dat het een afschuwelijk vermoeden was, dat bij hem opkwam Merk hier nu wel op, dat de schrijver voor het maken van zijn veronderstelling over een bron van inlichtingen beschikt, die wij missenhet geheimzinnig on derhoud, dat hij in 't begin van September met René Bernard gehad heeft. Ik ben direct tot het besluit gekomen dat de moordenaar bekend moest zyn met de geldelijke verlegenheid waarin Marchand verkeerde,, en bijgevolg kon het niemand anders zijn dan Mordy of Wegrow of een handlanger van hem. Mijn overwegingen bij het bestudeeren van het onderhoud tusschen een der borichtgevers van den „Oourrier Politique" en den bankier, doen mij de gevolgtrekking maken, dat de laatste zijn voortvluchtigen bediende niet beschuldigd heeft, omdat hij er belang bij had hem te ont zien Misschien weet de bankier wel, waar Mordy zich schuil houdt." Maar waarom zou Wegrow Mordy beschermen Waarom zou hij trachten alle verdenking van In een hoofdartikel zegt de «Germania"Wij zijn zeker geen vrienden van de Mohammedanen, maar wij mogen de macht van den Islam niet onderschatten en 't gevaar niet ontkennen, dat het brutale optreden van Italië voor het aanzien en de uitbreiding van 't Christendom onder de Mohammedanen misschien voor eeuwenlang zal beteekenen. Is Tripolis dat werkelijk waard 7 Maar wat bekommert zich de tegenwoordige re geering van Italië om het Christendom en de christelijke belangen De «Kreuz. Ztg." van gisteravond zegtIn het ultimatum wordt het monsterachtige met een zekerheid uitgesproken, die zelfs in een tijd van koele Realpolitik den lezer verbluft. Men vraagt zich verwonderd af, of Italië zoo zeker van den bijstand der mogendheden is, dat het zich midden in den vrede gereed maakt een mogendheid van den rang van Turkije, die gezanten in alle Euro peesche groote steden heelt, en met wie de re geeringen der groote mogendheden op voet van gelijkheid verkeeren, onder de schijnheiligste voorwendselen een geheele, groote provincie te ontrukken. Het korte uitstel, dat het ultimatum verleende, getuigt blijkbaar van de vrees te Rome, dat eenige groote mogendheden het nieuwste Italiaansche avontuur niet zouden goedkeuren en zouden pogen tusschenbeide te komen. De «Post" wijst op de lastige kwesties, die door een Italiaansch-Turkschen oorlog zullen kunnen ontstaan. Italië, zegt het blad, heeft de bescher ming van haar onderdanen in Turkije in geval van oorlog aan Rusland opgedragen. Het trekt de aandacht dat het dit aan geen van de twee bondgenooten, Oostenrijk en Duitschland, ver zocht. Voor Russische protesten zal men in Kon stantinopel bijzonder gevoelig zijn, daar men wel weet, dat Rusland zich als de erfgenaam van het Turksche rijk in Europa beschouwt en iedere gelegenheid graag zal aangrijpen, om zich in den strijd te mengen. De keus van Italië toont de bedoeling, om Rusland in het conflict te betrek ken. Eenzelfde lastige en gevaarlijke vraag is die van het doortrekken van Turksche troepen door Egypte. Rechtens is Egypte vasal van den sultan. Turkije zal dus zonder meer het recht hebben zijn troepen door Egypte te laten marcheeren. Zal Engeland bereid zijn den Turken daartoe toestemming te geven? Zullen de Turken in uitersten nood het verbod van Engeland negeeren, en van hun recht gebruik maken, en door Egyp te trekken 7 Beide vragen leeren, hoe ook in dit opzicht de actie in Tripolis voor den Europee- schen vrede gevaarlijk kan worden. De «Standasd"Op in het oog springende wijze verlangt de Italiaansche regeeriug niet naar een vreedzame oplossing. Zij maakt het haast onmo gelijk, dat er eene zou gevonden worden. Den Turken wordt meegedeeld, dat hun grondgebied zal bezet worden en zij worden eenvoudig ge sommeerd om in het voorstel toe te stemmen, dat ten uitvoer zal worden gebracht, of zij er in berusten of niet. De «Morning Leader" zegtOnder al de kwade zaken, die zijn voorgewend om het grondgebied van een zwakkere door een sterkere te doen bezetten, is die welke in dit walgelijk document is vervat, de onvergelijkelijk slechtste. De «Daily Graphic" oordeelt: Het ultimatum zal een onuitwischbare vlek blijven op de Ita liaansche eer. Er zijn ook vroeger gruwelijke dingen gedaan door den sterkere tegen den zwak kere, maar zelden heeft een natie aan hare on- gewettigden eetlust met meer cynische brutaliteit den teugel gevierd dan Italië in deze Tripolizaak. Zonder eenige verontschuldiging valt zij op den eigendom van een bevrienden staat. Tripoli tanie. In de „Frf. Ztg." worden ovier Tripolis etenigte economische en aardrijkskundige bijzonderheden gegeven, waaraan het volgende is ontleend: Uit hoofde van zijn bodemgesteldheid vormt het eigenlijke Tripolitanië met een oppervlakte ongeveer zoo groot als het Duitsche Rijik, maar hem af te wenden? Zou het uit vrees zijn zelf gecompromiteerd te worden, indien zijn bediende gevonden werd? Ik vermoed het, en ziehier een redeneering die me daartoe brengt Bernard had slechts 6000 gulden - wellicht iets meer - onder zijn berusting. Indien nu Mordy zijn betrekking heeft prijsgegeven, de misdaad begaan heeft en 5000 gulden heeft opgeofferd om Marchand onder verdenking te brengen, dan moet hij wel duur betaald zijn om Bernard te dooden. Wie zou nu in staat zijn Mordy voor zulk een doel te gebruiken Iemand die hem sedert lang kende. Wie kon hem zijn bloed geld betalen Een zeer rijk man. Maar wie kende nu Mordy het best? Wie kon nu wel het bloed van Bernard met goud betalen? Dat kon alleen zijn Odon Wegrow, tegenwoordige patroon, of Stanislas Gonda, zijn vroegere chef. Herinner u, dat de laatste een medeminner van het slachtoffer was. Ik maak nu een derde gevolgtrekking, die voortspruit uit de eerste Stephan Mordy is de moordenaar van René Bernard en daartoe om gekocht door Odon Wegrow of Stanislas Gonda.' Mijn gevolgtrekkingen zijn logisch, niet waar Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5