Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang Woensdag 4 October 1911. No. 10135, Üfficieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON Boitenbuidsch Nieuws. De oorloa: tusschen Italië en Turkije. [fiLordt wsolqfo ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, de volgende berichten ter kennis van belanghebbenden bij de scheep vaart Schietoefening van het fort llarssens. Reede van Texel. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 10 en zoo noodig ook op 11 Octo ber a s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 cM.waarbij on veilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M.- van het fort. Op' de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefening, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgtrood-witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Aan de W.grens moeten schepen, om zooveel mogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, niet beO. de lijnhaven Nieuwediep—Oudeschild komen tot bij de N.lijkste mijlton en in het Malzwin varende, zoo Z.lijk mogelijk houden- (Zie Ned. krt. Nos. 201, 212). Schietoefeiiiugen van het fort Pampus. Zuiderzee. Volgens mededeeling als voren zal op 6 en zoo noodig ook op 7 October a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber (6 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen NW. en ZOtZ. door Noord en Oost (191°) tot op 4500 M. van het fort. Op 11 October d.a.v. zal een dergelijke oefening worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Oost en ZOtZ. (56°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Burgerdamde Westbatterij nabij Muiden, en den kerktoren te Muiderberg. (Zie »Ned. krt." No. 212). Schiedam, 4 October 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Trekliondenwet 1911. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de circulaire van den heer Commissaris Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 56) «Kan die man iemand beminnen? en dan nog wel de dochter van den eersten man zijner vrouw Dat is niet aan te nemen 1 Men kan wel zien, dat ge hem niet van- uiterlijk kent, want anders zou een enkele blik op dat gele gelaat, met die doffe oogen, dien haviksneus, u wel verteld heb ben, dat dit wezen slechts een zaak kan liefheb ben het goud 1 Geloof mij, Wegrow heeft er belang bij, dat niet het volle licht op deze zaak valt, dat Marchand voor den rechter komt en veroordeelt wordt, zonder dat Mordy is opge spoord. Daar de politie hem niet kan vinden, moet gij hem opzoeken, indien gij den jeugdigen advocaat Belcoq een succes wilt bezorgen, dat zijn wederga in het paleis van justitie nog niet gekend heeft." «Dat is waar, ik zal Mordy opsporen I" «Dat zal moeielijk zijn 1" «Gelooft gij dan, mijnheer," zeide Piétro Fer rari, terwijl hij zich in zijn volle lengte oprichtte, «dat welke hinderpaal dan ook, een ontdekkings reiziger kan tegenhouden, die dwars door Afrika getrokken is der Koningin in deze provincie, dd. 21 September j.l., (Prov. blad no. 70), Brengt bij deze ter kennis van hen aan wie gezegelde nummerbewijzen werden afgegeven, dat zij de daarvoor betaajde zegelgelden aan de af- deeling Militie (Schoolstraat 12) kunnen terugbe komen, tegen overgave van dat nummerbewijs. Schiedam, 4 October 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Tripolis. Hel eerste telteigram van admiraal Faravslli na helt begin van de blokkade is gisteravond om 10 uui door het Nieuwsagiemtscihap Sfcefam te Rome hekend giemaakt. Het telegram, dat eergistermorgen uit Tripolis vc-rzonden en gisteravond uit Vittoria (Sicilië) daar ontvangen is, houdt in, dat de bevelhebber van de stad op dien eisch tot overgave heeft geantwoord met eien verzoek om uitstel1, dat werd toegestaan, terwijli de termijn gistermiddag cm 12 uur veiflhopen zioiu zijin. Volgens door de „Temps" én de „Liberté" uit Rome ontvangen tediejgraantaen is de beschieting van Tripolis gisteirmoirjgiein bieiglonnen. Het Italiaanische ministerie van marine spreekt het gerucht van de bcödhietinlg tegen, liet verze kert, dat men geien berichten van Tripolis heeft kunnen ontvangen wegenis de stoornis van don tetegrafischen dienst, terwijl de radiotelégrafiscihe stations en de toestellen van het' eskader geen verbinding onderhoudiein vanwege de storingen in den dampkring. Uit Sfax (Tunis), wordt gedeind: Turkschei officieren en militaire geneeehecren hebben onder gieleide van dén militairen attaché te Parijs, Ali Fethi, getracht per automobiel de grens hij Abengardane-, eten militaire post, te over schrijden. De militaire overheden hebben hun het verïcrf daartoe geweigerd; zij wachten hier op nadere lastgevingen. Een Engëüsch oorlio|gisicorrespondeint heeft te Mi laan een onderhoud gehad met een voormalig directeur van openbare werken in Tripolis, Giu- seppl Parsi, Deze- is daar tal van jaren werkzaam geweiest en is een goed kenner van het. land. Hij is er van overtuigd, dat dé inbezitneming van de stad Tripolis door de Italianen niet. zal lol. stand komen zonder g'roioite moeilijkheden en ten koste van aanzienlijke menschenoffers. Be forten om de- stad drie in getal' mogen er van buiten nog zoo vervallen uitzien, zij' zijn bewapend m;et modern snelVuurgeschut van Duibch fabrikaat, dat nog pas een jaar geleden is afgeleverd. Bovendien kan men er zich op voorbereid houden, dat 30,000 a 40,000 Arabie ren de geregelde Turksche troepen zullen steu nen, zoodra de kléine oorlog begint. De Turken Wanneer rekent gij met die opsporing te kun nen beginnen? «Het is nu elf uur, zeide hij. Gedurende een uur zal ik u alle inlichtingen geven, die ge mij omtrent mijn verblijf in Afrika zult vragen. Om twaalf uur drink ik koffie. Gedurende mijn koffiedrinken stel ik mijn krijgsplan vast. Te een uur begint de jacht. Te Darfour heb ik op leeuwen gejaagd, in Soudan op olifan'en, aan de oevers van den Niger op nijlpaarden, te Parijs zal ik op menschen jagen «Dat is gevaarlijker." «Maar ook belangwekkender." XIX. Een kamerdienaar uitArcerika. Te een uur verliet Piétro Ferrari het hotel «das Peuples Latins" om zijn onderzoekingstocht dien hij gedurende zijn koffiedrinken ontworpen had te beginnen. Hij hield een rijtuig aan. «Breng mij naar de Rue de Commerce, wijk Grenelle," beval hij. Hij stapte in en 't rijtuig reed weg. Op de bestemde plaats aangekomen, betaalde hij den koetsier en zond bet rijtuig weg. Toen richtte bij zijne schreden, naar de sFondarystraat," terwijl hij het uiterlijk van de wijk opnam. Hij liep die straat af, tot hij aan een huis kwam, dat het nummer 11 droeg. Hij bleef stilstaan en bezag het huis, boven de deur zag hij een plaatje, en Arabieren zullen voor hun mondkost en am munitie geheel onafhankelijk zij.n van de kust. Zij kunnen al' wat zij noodig hebben, ontvangen langs de karavaanwejg'en in het achterland. Italië ziet zich g'een militaire wandeling', doch oen ern- stigen, bloedig'en veldtocht tot taak gesteld. Dc „Daily Chronicle" verneemt van gezagheb bende zijde, dat de Turksche strijdmacht in Tri polis onderschat wordt. Turkije beschikt daarover 40,000 goed gewapende soldaten en over groote hoeveelheden oorlogsmaterieel binnenslands, die betaald zijn met gleid van den vorigen Sultan, daar Turkije den aanval' van de Italianen lang voorzien had. In het binnenland zouden 60,000 Arabieren met Mausers gewapend en geducht verschanst zijn. Het oorlogspogramma. Do Romeimsc'he correspondent van de „Matin" geeft in eenigie punten nog eens het oorlögspra- gramma, waaraan de Gonisul'ta zich wil houden en dat als volgt kan worden samengevat: lo Italië voert in eigenlijken zin geen oor] ig tegen Turkijehet zal' alleen overgaan tot de noodzakelijk gleachtie bezetting van Tripolis en Baika. Het onderscheid sfcbijlnt schijnbaar te zijn; het 'heeft echter werkelijke beteekenis. 2o. In overeenstemming met de toezeggingen aan' de mogendheden zal1 hot Italiaansche eskader de Turksche vloot niet aanvallen, indien deze laatste zich van oorlogsdaden onthoudt, en zich niet in de nabijheid dor Italiaansche en Tripoli- fa,ansche kusten begeeft. 3o. Het was alleen uit eon oogmerk van ver dediging, dat de vaartuigen van het kleine es kader van dan hartog dier Abruzzen jacht ge maakt hebban op da Turksche torpedobooten, dir. gevaarlijk werden geacht voor die Italiaansche vloot an voor de niet versterkte kusten van Ita lië aan da Adriatische Zee. 4o. Geen ontscheping, geen he&chieling, behalve aan de Afrifcaamscbe kuist, zal onder de Ra.li- a,arische krijgsverrichtingen worden opgenomen. 5o. Italië wcnsch't Turkije noch te verzwak ken noch te vernederen, noclh oollc binnenlandsche onlusten in dat rijk uit te lokken, P r e v e z a. Die hertog dier Abruzzen heeft den wal'i van Prevésa een ultimatum gezonden, waarin gezegd wordt, dat de Italiaansche vloot de stad zal be schieten, indien men de .oorlogsschepen, die in de haven een toevlucht hebben gezocht, niet over geeft. Op den Balkan. Uit Belgrado wordt aan de «Lokal Anzeiger" geseind, dat er dagelijkschs ministerraad gehouden wordt, onder voorzitterschap van den Koning, daar men zich ongerust maakt over de ontwik keling van de Balkan-kwestie, vooral wegens de Italiaansche krijgsverrichting op de kust van Epi- i'us. Bulgarije moet aan de Turksch-Bulgaarsche grens twee divisies opgesteld hebben. Uit Sofia wordt aan de «Vossische Zeitung" geseind De nationalistische pers te Sofia verklaart rond- voorzien van de aanduiding »Te huur." «Ik kom nog niet te laat, zooals ik vreesde, dacht hij, terwijl hij het portaal binnentrad. Hij ging naar de glazen deur van het kamertje der huisbewaarster. Mme. Robinet, het hoofd over een geïllustreerd tijdschrift gebogen, bekeek een gravure De reiziger wierp een blik op het blad en zag zijn portret daarin afgebeeld. Hij opende de deur. De huisbewaaster sloeg de oogen op en was uiterst verwonderd, toen zij zoo plotseling den man voor zich zag staan, die in haar tijdschrift was afgebeeld «Gij hebt vertrekken te huur?" vroeg deland- onderzoeker. «Indien ik ze hem kon verhuren 1" dacht madame Robinet. Een man, die zijn portret in de tijdschriften laat afdrukken, moet wel rijk zijn. Hij zou mij een mooie godspenning geven en later groote nieuwjaarsfooien Zij stond dus snel op en antwoordde met haar liefste lachje «Ja, mijnheer, op de vierde verdieping zijn eenige vertrekken beschikbaar. Het is hier zeer rustig in huis, de bewoners uiterst fatsoenlijk, geen rumoerige «Alleen nu en dan zoo'n moordje, hé?" onder brak Ferrari spottend. «Ach, lieve hemel 1" dacht mme Robinet. «Hij is ook pi op de hoogte van dien moord Iedereen schijnt die ongelukkige geschiedenis dan wel te kennen. Dat is alweer een kans tpinder om de uit, dat bij het eerste Turksche schot aan de Thessalische grenzen het Bulgaarsche leger Ma cedonië moet binnendringen, om de mogelijke uitspattingen van het Turksche fanatisme tegen eenige christelijke nationaliteit, welke ook, in het Ottomaansche rijk te keeren. De opperste raad van oorlog, die bijeengekomen was om over de legerorganisatie en de begrooting van oorlog te beraadslagen, is, nadat hij met zijn werk gereed gekomen was, wegens den oorlog permanent verklaard. De leden, alle actieve ge neraals, moeten te Sofia blijven. De Atheensche correspondent van het «Berli ner Tageblatt" seint, dat de Grieksche minster- raad gisteren tot de oproeping van de lichting 4909 besloten heeft. Ofschoon het ambtelijk ont kend wordt, moet de maatregel toch tegen Turkije gericht zijn, daar de beide regeeringsorganen be toogd hebben, dat men weliswaar geen reden heeft de vriendschappelijke verklaringen van de Tursche regeering te wantrouwen, maar dat men niet weet, waartoe zij onder den druk van het volk nog komen kan. Het Servische staatsblad bevat een oekase, waarin de officieren van de reserve voor den tijd van één maand in October en November voor de oefeningen worden opgeroepen. Men verklaart van gezaghebbende zijde, dat deze maatregel geenerlei verband boudt met de oorlogsge beu rten issen. In T u r k ij e. Uit Saloniki werd eergisteravond laat aan de Lokal-Anzeiger geseind Sedert gisteren worden met grooten spoed militaire maatregelen genomen tot bescherming van de kusten. De vuurtorens bij Murto en Kas- sandra zijn gedoofd Het fort Kassandra is met zware artillerie versterkt en het binnenvaren is. aan de schepen van alle nationaliteiten des nachts verboden. De minister van oorlog heeft den commandan ten van Saloniki, Uskub en Kosovo last gegeven, voorstellen te doen tot en te beginnen met het bezorgen van levensmiddelen voor 30.U00 man met 4000 paarden voor Kossovo, 50.000 man voor Uskub en 400.000 man voor Saloniki. Alle voor den dienst geschikte mannen worden aangespoord, zich als vrijwilligers voor den strijd tegen Italië aan te melden. Uit Janina wordt bericht, dat de verbinding met Resjadie afgesneden is. De bevolking is, ten gevolge van de beschieting van de Turksche torpedobooten door de Italiaansche schepen, gevlucht. Naar een telegram uit Constantinopel aan de «Neue Freie Presse" meldt, is de Turksche mi nister van Oorlog, Mahmoed Chefket pasja, afge treden. Hij verklaart ziek te zijn en wil zich een rustiger werkkring zoeken. Tot zijn opvolger is benoemd Nazim-pasja, een leerling van von der Goltz. Het Fransche ministerie van marine heeft op alle steenkolen in de stad beslag gelegd, zoodat de brandstoffen geweldig in prijs zijn gestegen. Zelfs de kleinhandelaars mogen geen steenkolen kamers te verhuren «Maar me nu liever, in stede zooveel praatjes te verkoopen, uw kamers zien 1 Renè Bernard is daar toch vermoord 1 Is 't niet zoo «Ja, mijnheer, ik hoop echter, dat mijnheer ze niet alleen uit nieuwsgierigheid wil zien, zooals zooveel menschen gedaan hebben, zonder het minste medelij te gevoelen, met mijn arme beenen. Ik veronderstel dat mijnheer werkelijk van plan is ze te huren, indien ze naar zijn zin zijn «Ik ben niet gewoon," antwoordde Ferrari ernstig mijn tijd, noch die van anderen, te ver spillen." Onder deze berisping boog madame Robinet het hoofd, nam een sleutel, die aan een spijker ophing, stapte uit haar wachtkamertje en zeide «Indien mijnheer mij slechts wil volgen De landonderzoeker besteeg, achter haar de trappen. Zij kwamen op de vierde verdieping. «Hier zijn wij er,« zeide zij, terwijl zij de sleutel in het slot stak. Ferrari zag nog sporen van zegels tegen de deur op het lijstwerk. «Is t lang geleden dat de ontzegeling plaats vond «Een veertien dagen. De rechter van instructie en de commissaris van politie hebben toen een laatste onderzoek ingesteld. Bij hun vertrek zeiden zij, dat ik de kamer kon verhuren daar zij er niets meer te doen hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1