Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34slc Jaargang. Vrijdag O October 1911 No. 10137. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tussclien Italië en Turkije. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kQst voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade o! hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de N. V. Branderij en Gistfabriek „llollan- dia" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot uitbreiding dier fabriek en het op richten eener maalderij met transportinrichting op het terrein gelegen 's Graveland nos. 2529, kadaster Sectie H no. 702, met een stoomwerk tuig van 125 P.K. en een stoomketel van 110 MJ verwarmingsoppervlak. Schiedam, 5 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Kohieren van het te heffen Schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool, van het Gymnasium en voor meer uitgebreid lager onderwijs in de Ge meente Schiedam, dienst 1911/1912, door den gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 26sten September 1911 en den 2den October 1911 door heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie goedgekeurd, aan den ontvanger der ge meente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6den October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. I>e beschieting van Tripolis en de landing van Ital iaansche troepen. De beschieting van Tripolis door de Italiaan sche vloot is nu en dan herhaald. De uitwerking van het bombardement wordt door een correspon dent als volgt beschreven Nadat Dinsdag de beschieting van Tripolis een fur had geduurd, verwoestten granaten van het oorlogsschip mVarese" den vuurtoren, die in puin v»el. Het Italiaansche vuur werd thans sterker, terwijl het Turksche zwakker werd. Men kon zien dat vele Turksche kanonnen ontredderd waren. Net paleis van den gouverneur was met kogels doorboord. De binnenste forten staakten om 5 Boeiende Roman. (Naar het Franse h.) 58) «En het eten «Dat is niet slecht, maar ze zijn niet scheu- t]g met den wijn. Iedere bediende krijgt maar een flesch per dag. Zij gingen voorbij een gaslantaarn. Ferrari lei'P een snellen blik op zijn metgezel. »Het vale gelaat van den absintdrinker," dacht fl- »En daarbij nog koetsierDat maakt ■wee dronkaards in één huid. Nu ik zijn on- aeugd ken, heb ik hem spe3dhij lie^ Uit'terwi^ ^en verontwaai'digde «Een flesch dat is inderdaad weinig. En ik er om wedden, dat men je nog niet eens e oote flesschen geeftmen zoekt "de kleinste Ik V Waa?'van het Slas liet dikst is, natuurlijk tp irn d-° bözuinigingen, ik ben er zelf maar al y dikwijls het slachtoffer van geweest. Men tor /■aagt- 200 'ets n0^' wanneer men van tijd Her ^an gaan om een gaasje te pakken. ep is nu juist tijd om er een te nemen. Wil Je iets gebruiken sla ik niet af," zei de andere haastig. uur het vuren; de buitenste gingen daarmee voort en hun schoten waren beter gemikt. De kaden waren geheel verlaten. Op vele plaatsen braken branden uit. Het bombardement hield tegen het vallen van de duisternis op. Des nachts vertoonde de hemel door de bran den een rooden gloed. De beschieting werd Woensdagochtend hervat en was nog sterker dan Dinsdag. De buitenste forten vielen in puin en beantwoordden het vuur niet meer. De Turken brachten bun kanonnen op de hoogte achter de stad eu begonnen van daaruit te vuren, maar zij werden door de Itali aansche granaten verstrooid en vluchtten naar alle richtingen. Daarop vertoonde zich de eerste witte vlag. De Italianen rustten nu booten uit om 4000 man aan land te zetten. De Turken vuurden over het algemeen goed, maar geen van bun granaten bereikten de oor logsschepen. De Italiaansche schepen kregen geen verlies aan menschenlevens. Gedurende het bombardement zag men een aantal onverschrokken Arabieren op de tinnen van de minarets, vanwaar zij naar het vuren keken. Een telegram uit Tripolis van gister meldt nader Om 12 uur is de Italiaansche vlag op het fort Sultania geheschen. Het Italiaansche eskader heeft de vlag met de voorgeschreven salvo's bpgroet. Het fort is bezet door de landingstroepen, die onder de afdoende bescherming blijven van de oorlogsschepen, die voor een gedeelte in de haven geankerd liggen, voor liet overige gedeelte zich op korten afstand van de ontmantelde versterkin gen bevinden. Uit Rome meldt Reuter, dat er geen ontsche ping van Italiaansche troepen zal plaats" hebben vóór het expeditie corps aangekomen is. Het sGiornale d' Italia" bericht daarentegen dat er verscheidene detachementen matrozen aan wal zijn gegaan, om er het consulaat en de ka tholieke kerk te beschermen. Zij bezetten de door de Turken verlaten citadel en vonden daar tal van dooden. Zelden is er zulk een tegenstrijdig nieuws ge weest als in dezen oorlog 1 De stad Tripofe zoo lozen wij! in een beschrij ving die een Duitsch blad van de hoofdplaats der Turksche colonie geeft, is te verdoelen, in een ommuurde, buitengewoon ©n|g gebouwde, oude stad, die op een uit vaste gesteenten, kaïkhou- d en den en dioloimitischen zandsteen, g'ev .rmd schiereiland gelegen is, en in oen gedurendte de laatste, dertig jaren ontstane nieuwe stad, die zich ten Zuiden en ten 'Oosten van een broed, door de zoogenaamde Dinsdaglsmar'kt ingenomen, vlak terrein uitstrekt. D.e westelijke, vier tot vijf meier honger lig gende oude stad tijgt van het Noordwesten naar het Noordoosten langs de zee, van welke het door 'tien uit gimte vierkante steenen opgebouw- Zij traden een café binnen. „Wat zult ge gebruiken vroeg Ferrari. „Een absinth met suiker." „Een absinth met suiker en een vermout bestelde de reiziger en hij vroeg verder „Men is bij jelui dus niet bijzonder verbonden „Neen, dat gaat nog al! Mijnheer is den geheelen dag op zijn bureau en komt eerst 's avonds thuis om te dineeren. Mevrouw be moeit zich alleen met het vrouwlijk personeel," „Dus men is nogal vrij man in jelui dienst. En je - gaat uit en komt thuis, gelijk je dat goeddunkt „Je gaat uit en komt thuis gelijk je dat goed dunkt ja, dat wil zeggen indien je 'tzoo aanlegt, dat mijnheer August je niet bemerkt." „Mijnheer August, is dat niet de eerste kamer dienaar 1" vroeg Ferrari op geluk. „Men moest zich ongetwijfeld tot hem wenden om bij Jou heer in dienst te komen „Ja, hij maakt je het leven aangenaam of vergalt liet je, hij is de man, die bedienden aan neemt of ze wegjaagt. De graaf bemoeit zich hier nooit mee. Indien hij maar zijn genoegen bediend wordt, is hij tevreden. Indien gij ech ter thans bij ons in dienst wilt komen, 'zal u dat niet gemakkelijk gelukken. Het personeel is voltallig. Wat bén je koetsier, tuinknecht, kamerbediende „Ik ben zoo'n beetje van alles geweest. Ik wou me nu als kamerbediende verhuren," de zeewering afgesloten is. Binnen dezen muur tijen zich in rechte lijn de deftige huizen der Strivda Marina, Zeestraat.. Ongeveer twintig meter steekt de .eentonige muur der zeewering uit bo vein den smallen strook strand, die. slechts in den zomertijd droog tijgt. Deze muur toont gapende brossen, die, nauwelijks hersteld, zich weer me ters breed openen. Geweldig is namelijk het, beu ken van den storm tegen dezen wand. Wanneer in den winter do Noord,er- en Noordoosterstor- m.en woeden, dan slaan de bruischen.de golven tot over den rand der wering en overdekken mot haar schuim de Slrada Marina, zoodat in dergelijke uren het verkeer hier stokt, daar de voorbijgangers door de stortzeeën overstelpt zou den worden. Do Zeestraat .eindigt in het Zuidoosten aan den voet van een duister uitziend, hoog, door weinig vonsterijten doorbroken cn met breede dak terrassen van ongelijke hoogte gekroond bouw werk, dan stadsburcht, die nog uit de lijden der Spaansche hezAtting afkomstig is en den toe'n- maligen régent tot verblijf heeft gediend. I).a stad is in vijiboefcigiem vorm gebouwd en telt zes wijken, die ieder haar naam hebben. Het Westelijkste, vuilste gedeelte, de zoogenaamde Harra, wordt, door jodein bewoond. De Noord westelijke streek, van den vuurtoren tot aan de doorvaart, is vooral door Maillezers ingenomen, die hier zieer zindelijke en aantrekkelijke huizen bezitten. Wanneer men tussc'hen haar met- voor uitstekende gedeelten versierde woningen en de me! zeildoek overdekte kramen, die de straten versperren, beenwandeil, gelooft men zich in een kleine Italiaansche havenstad. Eein bouwvallige, ongeveer 8 meter hooge ves tingmuur met hooge, breede schietgaten, die de meeste steden in het Noordwestelijke gedeelte van Afrika vertoornen, omsluit ook Tripolis. Vijf poor ten zijin daarin ten dienste van het verkeer aange bracht.. Met pijnlijke nauwgezetheid worden 'S avonds om 9 uur alle poorten gesloten, met uitzondering van degene, die naar de sterk be volkte., aan het Oostelijke gedeelte van de stad grenzende Mesjiya-oasb voert. De Slrada Marina reikt in het Westen tot aan do doorvaart; daarbuiten liggen het donanekan- tooi en ©enige koffiehuizen met vroolijk uitzien- do kiosken. Van hier uit strekt zich een slechts 30 tot 40 metter breede, kunstmatig aangevulde en bebouwde landtong eenige honderden meters naar het Noorden uit. Door een lagen inunr is zij: in bet Noordwesten1 besfchermd en aan het einde door een goed versterkt fort gedekt. De voortzetting vain deze smalle landtong wordt ge vormd door verschillende kfippenreeksen, waar van,, de naakte, uit hard duin zandsteen bestaande riffen bij kalm water verscheidene meters uit de zee uitsteken. Bij: stormachtig weer vliegen de golven met haar kransen van schuim over de klippen heien. Tuisteclhen deze riffen bevindt zich de ingang van de haven, die hier slechts over een breedte van' weinige meters een diep „'tls eigenaardig," zei de koetsier. „Hoe langer ik je aankijk, des te minder kan ik me voorstellen, dat je een van de onzen bent. Ge draagt je baard, ge spreekt of je beveelt, ge hebt geheel en al liet uiterlijk van een heer." „Bah, dat komt omdat je niet aan 't Ameri- kaansche slag gewoon bent!" antwoordde de reiziger onverstoorbaar, „'tls mij juist om jelui nette Parijsche manieren te doen ik wil trach ten ze over te nemen." De koetsier richtte zich bepaald gevleid op. „Een ding is zeker," zeide na zijn glas tot op bodem geledigd te hebben, en met zijn tong smakkend, „dat er voor het leeren van goede manieren maar een Parijs is." „Kellner nog een absinth en een vermout," beval Ferrari. Blij met dit nieuwe onthaal zei de koetsier „Ge komt dus te Parijs, om zoo'n beetje in de leer te gaan „Zooals je zegt; ik wil hier in de leer gaan. Wanneer- ik de bijzonderheden van den dienst ken, wanneer ik me jelui manieren heb eigen gemaakt, keer ik naar Amerika terug en ik zal daar dan kunnen verdienen, wat ik wil. Ik zou er wel een deel van mijn loon voor over hebben, indien mijnheer August mij les wilde geven," „O, indien je hem geld wilt geven, wordt ge zeker bij hem in dienst genomen. Óm 20 frank per maand meer te verdienen, zou mijnheer August 'tgelieele personeel ontslaan." vaarwater biedt. Begrijpelijkerwijze is een der gelijke toejgang bij ho.oig!e zee met groot gevaar verbonden, zoodat die posthooten in die omstan digheden, zonder Tripolis aan te doen, naar Mal ta of Tunis verder gaan. In den hoeik tussclien de genoemde landtong cn de door de .ou|de stad ingenomen strandlijn breidt zich de. haven uit, die slecht tegen de Noord wester- an Noorderwinden beveiligd is en geringe diepte heeft. De groot© stoomschepen moeten daarom op 500 tot 600 meter1 van de voor het douanekantoor zich bevindende kade ankeren. Naai het Oosten toe wordt het havenbekken, dat door de stroomingen langs: de kust steeds meer verzandt, zonder dat men dit euvel door gere geld baggeren verhelpt, ondiep. In Noordwestelijke richting stijgt dan langza merhand het grondvlak van die oude stad, waar hier hel zware bouwwerk van den vuurtoren hoven alles uitsteekt. In deze richting daalt liet strand steil' van een hoogte van 20 tot 25 meter naar dc zee af. Zoowel dit gedeelte van de stad als dc zich verder naar het Zuiden uitstrek kende steile Westkust is door verschillende far- ten verdedigd. De beste kansen op een snelle inneming van de stad biedt, wanneer men tenminste niet tot een beschieting met'zware sclheepskanonnen wil' overgaan, een aanval op de stad van de heide landzijden. Tien tot twintig kilometer ten Westen of ten Oosten van de sitad kan een landing wor den uitgevoerd, zonder dat de Tinken haar zou den kunnen afweren. Een omsingeling, van de stad van uit heit Oosten in Westelijke richting én een bedreiging van de zeezijde zouden bin nen korten tijd den tegenstand kunnen verlam men. De Turksche vloot. De berichten in enkele buitenlandsche bladen, volgens welke de Turksche vloot ongeveer niets te beteekenen heeft en dan ook weinig actie aan den dag zal leggen, vinden geen bevestiging. De Italiaansche vloot is zeker veel sterker dan de Turksche, maar er valt geducht rekening te houden met de Turksche torpedovloot. De torpe dobooten van de Turken zijn van den laatsten tijd en kunnen den Italianen nog veel kwaad doen. Er komen thans berichten in over de meerdere activiteit, door de Turksche marine aan den dag gelegd. Uit Constantinopel wordt o.a. aan het »Ber- liner Tageblatt" geseind De Turksche vloot heeft gister met onbekende bestemming de Dardanellen verlaten. Dinsdag vroeg was de vloot, 4 pantserschepen en 7 torpe dobooten sterk, in een der havens binnengeloopen om kolen in te nemen. De torpedobooten liepen daarna weer de zee van Marmora binnen. Het Turksche ministerie van binnenlandsche zaken heeft verboden om kolen, petroleum en smeerolie te verkoopen of te vervoeren, hetzij op Turksche, hetzij op buitenlandsche schepen. De kamer voor scheepvaart van de buitenlandsche „Nu is het ongeluk," zeide Eindonderzoeker, terwijl hij deed, alsof hij verlegenheid zat, dat ik niet weet, hoe ik het aan moet leggen, om zoo'n schikking met hem te treffen. Die zaken kennen we bij ons in Am rika niet." „O, ge zijt barbaren!" gaf de koetsier ten antwoord, wiens eigenwaan door de twee glazen absinth niet weinig toenam. „Te Parijs zijn dergelijke dingen heel gewoon. Óm zoo iets voor te stellen, behoef je waarachtig geen diplomaat te wezen." „Het schijnt mij toch niet gemakkelijk toe als gij het voorgeeft, en ik zou gaarne een flesch fijnen witten wijn geven aan hem, die dat zaakje voor mij zou opknappen." „Indien je er zoo tegen opziet," zei de knecht, die in zijn verbeelding al achter den witten wijn zat, „zal ik wel het woord voor je doen," „Ge zult me daar een grooten dienst mee bewijzen, te meer daar ik mijnheer August niet eens van aanzien ken." „Dat is dan afgesproken, en om het je nog gemakkelijker te maken, zal ik zeggen, dat je een vriend van me bent en ik je sedert lang ken." „Juist en je moet op me pochen. Eu voor uit 1 als ik bij jelui in dienst kom, krijgt ge niet alleen je flesch wijn, maar noch een dozijn oesters op den koop toe!" a a CEorit mwlg.il „Ja. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1