Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. Dure levensmiddelen. De Financier. 34ste Jaargang Zaterdag 7 October 191J. i\o. 10138. ^>EUILLETCm Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Het is een niet te ontkennen feit, dat er zoowel in ons land als in aangrenzende rijken een groote schaarschte aan tal van levensmiddelen bestaat. Deze schaarschte, welke nog in de komende maanden aanzienlijk dreigt toe te nemen, is veroorzaakt door de aanhoudende droogte van dezen zomer. In het buitenland, o.a. in Duitschland, heeft men reeds geruimen tijd geleden het spook der dure levensmiddelen voor oogen gehad. Corpo raties zoowel als de overheid begrepen, dat het zaak was, voorzorgsmaatregelen te nemen voor de dure tijden, welke voor de deur staan. Op ver schillende wijzen heeft men getracht gereed te zijn, om te voorzien in de groote vraag naar voedingsmiddelen in den a.s. winter, waar de winterprovisie ditmaal in tal van plaatsen be langrijk kleiner zal zijn dan vorige jaren. Het getuigt in elk geval van een wijs beleid der overheid in Duitschland, dat zij het volk in deze moeilijke tijden tracht te hulp te komen. Reeds nu is in Duitschland de duurte der levens middelen zoo belangrijk, dat gemeentebesturen hier en daar visch laten aanvoeren en aardappelen ver krijgbaar stellen. Gemeente-beambten en -werk lieden krijgen bijzondere toelagen van de stadsbe sturen. Ook door de regeering zijn maatregelen geno men, om de bevolking tegemoet te komen, b.v. de verlaging der vrachtprijzen bij het goederenver voer. In ons land is de toestand op het oogenblik niet bijster donker, maar men weet toch niet wat ons in den a.s. winter te wachten staat. Een vergelijking van de prijzen van groenten thans en in het vorig jaar doet zien, dat deze tusschen de 25 en 100 zijn gestegen. De prijs van de melk en van boter,^artikelen van dagelijksch gebruik, zijn zoo duur als in geen jaren het geval is geweest. Wie kan zich den tijd herinneren dat de boter zooals nu f 1.per pond kostte Eenige stadsbesturen in ons land, begrijpende dat er van overheidswege iets moet gedaan worden, om in den winter zoo noodig hulp te bieden, heb ben reeds besprekingen gehouden over den toe stand. In Rotterdam is het gemeentebestuur reeds tang in deze aangelegenheid diligent. De burgemeester van Rotterdam heeft dezer dagen een commissie geinslalleerd, welke B. en W. zal hebben voor te lichten over de vraag of de duurte der levensmiddelen in den aanstaanden winter bijzonder ingrijpen noodzakelijk maakt en °P welke wijze dit kan geschieden. Boeiende Roman. (Naar het Fransch.) 59) «Oesters 1 daar ben ik dol op. Jongens, wat zal ik welsprekend zijn Hoe heet ge «John", antwoordde Piétro Ferrari. «John, dat is nu nog eens een naam, zooals üet behoort voor Amerikaansche bediende." «Waar moet ik je gekend hebben «Hebt ge soms te Havre gewoond «Ja, ik ben er in 1873 drie maanden koetsier geweest." «Best, ik ben in hetzelfde huis waar gij koet- lei' waart, als tuinknecht in betrekking ge weest." »G°ed begrepen I Gaan we naar het café, daar om boek: Mijnheer August is gewoon er mstreeks dezen tijd zijn borrel te drinken." «Goed 1" zei Ferrari. Mijnheer August was een ijdel en gemaakt Personage «Daar hebben we nu een stommerik, die zich De burgemeester zette in zijne installatferede uiteen, dat de gedachtengang van B. en W. bij de uitnoodiging der heeren om in deze commissie zitting te nemen, deze is geweest, dat de droogte van dezen zomer van zóó buitengewoon langen duur en zóó buitengewoon groot is geweest, dat het mogelijk zou zijn, dat de gevolgen daarvan van dien aard en van zoodanigen orhvang waren, dat de overheid te dien aanzien niet volkomen onverschillig mocht blijven, evenals ook in vroeger jaren de overheid bij buitengewone schaarschte van levensmiddelen opgetreden is. Zij meenden toch, dat de bevolking er recht op had om te weten voor eerst of er inderdaad een ernstige toestand te wachten was, ten tweede of in dat geval de gemeente maatregelen zou kunnen nemen, zoo ja, welke. De eerste vraag is zeide spr. of inderdaad in dit najaar en in den aanstaanden winter een buitengewoon hooge prijs van eerstnoodige levensmiddelen te verwachten is. Die vraag is en de instelling van de commissie duidt dat vanzelf aan in ons midden allerminst reeds aanstonds bevestigend beantwoord geworden. Wat wij tot nu toe uit onze omgeving vernamen, strekte wel om te manen tot zekere opmerk zaamheid, waar was al kwamen ook omtrent de prijzen van groenten ernstige berichten in ten aanzien van het hoofdvoedingsmiddel, het brood, niet van onrustbarenden aard. De tweede vraag, die zich daarbij aansluit is dezekan de gemeente optreden en hoe kan zij optreden Ik voor mij heb aanvankelijk de meening, dat de centrale Regeering hier meer vermag dan de plaatselijke Regeering die de uitvoer van de voortbrengselen van den vader- landschen bodem naar buiten zou kunnen beletten. Indien eventueel mocht worden gesproken van een ernstigen toestand en indien het daarbij mo gelijk mocht zijn dat de gemeente tot tempering daarvan iets kon doen, dan staat het bij burge meester en wethouders vast, dat in zoodanig geval het optreden van het gemeentebestuur moet dra gen een algemeen, een universeel karakter. Het staat bij ons vast, dat het gemeenbestuur bij zoo danige maatregelen niet alleen of niet speciaal zal hebben te zorgen voor hen, die in dienst zijn van de gemeente, maar dal die zorg zich zal moeten uitstrekken tot allen, die de ongunst van den tijd ondervinden. Men zou zich zelf kunnen afvragen of het billijk was alleen voor een zekere categorie van gemeentenaren te zorgen en de lasten daarvan in rekening te brengen aan hen, die niet minder dan die categorie de nadeelen der prijsstijging zouden ondervinden. En evenmin hebben wij bedoeld met het instellen van deze commissie, de gedachte te wekken aan het vormen van een bedeelingscommissie, een com missie, welke slechts te zorgen zou hebben en slechts het oog zou hebben te richten op de arm- sten in deze gemeente. Indien inderdaad een nood toestand in deze gemeente, uit hoofde van schaarsch- ste van de meest noodige voedingsmiddelen mocht ontstaan, dan zal die toestand gevoeld worden, door complimentjes om den tuin laat leiden," ent de reiziger terwijl hij hem goed opnam. yera de eerste bediende van den Koetsier «nomen had, waarom de gewaande John hem kwam opzoeken en de voorwaarden, waaraan deze zich onderwerpen wilde, teneinde bij Odon Wegrow in dienst te komen, zeide hij „Het gedrag van den eersten kamerdienaar laat te wenschen over. Ik zal er voor zorgen, dat gij in zijn "plaats gehuurd wordt. Je moet echter een ander uiterlijk zien te krijgen, dan je nu hebt. Ik wii dit verontschul digen, omdat je uit het buitenland komt. Weet echter wel, dat te Parijs iemand die in een netten dienst kamerbediende wil worden kin en lippen behoort te scheren en bakkebaardjes moet hebben. Ik zal er van avond met mijnheer over spre ken. Kom morgen weer op hetzelfde uur in dit café, ik zal je dan zeggen, wat mijnheer en ik besloten hebben. Tot morgen John 1" M. August wilde met een gebaar als van een koning uit een treurspel, den aspirant-bediende zijn afscheid geven. Ferrari stond echter niet dadelijk op om weg te gaan iets wat den eersten kamerdienaar wel wat verwonderde maar zeide „Dat woordje „tweede kamerdienaar" drukt slechts vaag de bediening uit, die ik bij den graaf zal waarnemen. Wees dus zoo vriendelijk mijn bezigheden nader te omschrijven, teneinde misverstand te voorkomen." „Ziehier wat ge te doen krijgt: Ge zult zorg hebben te dragen voor de kleedkamer van mijnheer, gij zult zijn kleederen borstelen en rangschikken, zijn kamer, zijn werkkamer en misschien zelfs niet in de eerste plaats of het meest door de armsten, omdat het niet zeker is dat de schaarschte juist zal betreffen die voedings middelen en benoodigdheden, welke het meest door de armsten gevraagd worden. Neen, onder dien toestand zullen lijden schier allen, die van een vast inkomen te leven hebben En vermits nu de overheid ook in deze heeft op te treden voor de belangen van allen, wenschen wij er nogmaals op te drukken, dat wij met het instellen van de ze commissie een universeel werkende daad heb ben beoogd. Na deze korte inleiding op de vragen die B. en W. aan de commissie stellen, wees spr. er nog op, dat de commissie niet is gevormd met een vooropgesteld denkbeeld. Zij is door B. en W. niet gevormd om verwachtingen te wekken en evenmin om onrust te wekken. Een negatieve beantwoording van de aan de commissie gestelde vragen achten B. en W. niet uitgesloten, maar zij hebben gemeend, dat de be richten, welke hun bereikten, de overheid behoor den te stemmen tot ernst en zij hebben gemeend, dat het hun plicht was, om te dezer zake de beste voorlichting te vragen, welke hun ten dienste stond. Tot zoover de burgemeester van Rotterdam. Het wekt verwondering, dat in deze aange legenheid, welke toch een nationaal belang geldt, een stedelijke regeering moet voorgaan in het nemen van maatregelen. Veeleer is het de plicht van de hooge regee ring om zich deze kwestie aan te trekken. Dure levensmiddelen is geen specifiek locaal verschijn sel, maar het geheele 1 and dreigt er de gevolgen van te zullen ondervinden. Reeds langen tijd reizen kooplieden ons land af, om overal aardappelen op te koopen met be stemming naar het buitenland. Wij achten dit een bedenkelijk verschijnsel. Wanneer in Nederland tegen hooge prijzen de voorraden aardappelen van de hand zullen zijn gedaan, zal ons volk in de wintermaanden onge kende prijzen voor de aardappelen moeten betalen. In dit verband rijst de vraag of het niet nood zakelijk is, dat allereerst de uitvoer van aard appelen wordt verboden In ons Insulinde heeft de regeering niet ge schroomd de uitvoer van rijst te verbieden, omdat de geheele oogst naar andere landen dreigde te worden weggezonden. Zonder dien maatregel zou ongetwijfeld de inlandsche bevolking groot gebrek te wachten hebben gestaan. Door eenige corporaties, o.a. het Nederl. Werk lieden-Verbond, is de aandacht van de Neder- landsche regeering op de kwestie der dure levens middelen gevestigd. Wij vertrouwen dan ook, dat de landsregeering de belangen der burgers zal begrijpen en die maatregelen weten te treffen, welke er toe zullen leiden, dat de duurte der levensmiddelen niet al te zwaar- drukke op onze bevolking. zijn particulier vertrek in orde houden, gij zult hem zijn brieven geven, gij zult u ter zijnet- beschikking houden voor alle boodschappen, waarmede hij u zal willen belasten. Wanneet- hij 's avonds uitgaat, moet gij opblijven en op hem wachten. Gij zult ook nog de groote ont vangzaal, de eet- en feestzaal schoon hebben te houden Op de ontvangavonden moet gij de gasten in de vestibule van hun overjassen ont lasten; gij moet aan het buffet helpen." Best," onderbrak hem de valsche John, die begreep dal hij al het doen en laten van Odon Wegrow kon bewakenvan de brieven die hij zou ontvangen tot de personen toe die hem zouden bezoeken. „Tot morgen, mijnheer August," zei Ferrari „Ik reken er op dat mijn belangen warm zult bepleiten." „Tot morgen, John!" „Die stommerikken," dacht Ferrari terwijl hij wegging. „Ze vermoeden in het geheel niet, wat voor vijand zij het kamp binnenleiden." XX. Verbrande papieren. Piétro Ferrari ging na afloop van zijn diner, naar het bureau van den „Courrier Politique" en vroeg den kroniekschrijver te spreken, die met Alguazil teekende. „Ik ga Parijs voor eenigen tijd verlaten," Gebouw Departement Binnenl. Zaken. Men meldt ons uit 's Gravenhage Naar men meldt bestaat het voornemen om, nadat het departement van Binnenlandsche Zaken in het voormalige Archiefgebouw op het Plein zal gehuisvest zijn, dat in het a.s. voorjaar daartoe gereed zal kunnen zijn, over te gaan tot vaststel ling van een plan tot afbraak en wederopbouw ter zelfde plaatse van het Ministerie van Binnen landsche Zaken op het Binnenhof. Gedurende de verbouwing zouden de bureaux tijdelijk gevestigd worden in de alsdan vrijgeko men lokalen van Buitenlandsche Zaken. Arbeidsbeurs en winkeliers. In verband met een gehouden bespreking tus schen het bestuur der 's-Gravenhaagsche Winke liersvereniging en het bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te 's-Gravenhage, is besloten, aan de arbeidsbeurs een onderafdeeling te vestigen voor winkel- en kantoorpersoneel, met ingang van 1 November a.s. Prix de Rome. In den wedstrijd in de beeldhouwkunst, te Amsterdam in de Academie van Beeldende Kun sten gehouden, en waaraan 4 personen deelna men, is de groote gouden medaille en het bijbe- hoorend jaarlijksche subsidie toegekend aan den heer F. van Rijn. De heer Krop verwierf de zilveren medaille. Jhr. tnr. P. J. van Bejjma. f Gisteren is te 's-Gravenhage overleden jhr. mr. P. J. van Beijma, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. JubiIé-„Polyhymnia". Men meldt ons Den len Sept. j.l. was het 20 jaar geleden dat de gemengde zangvereeniging sPolyhymnia", direc teur de heer B. Jurgens, alhier werd opgericht. Ter herdenking van dit lustrum heeft deze ver- eeniging het voornemen opgevat, dit jaar een oratorium met orkestbegeleiding uit te voeren, waarbij haar keuze is gevallen op »Die Schöpfung" van Haydn. De orkestbegeleiding zal voor het meerendeel uit de beste Schiedamsche krachten bestaan. Deze uitvoering zal plaats hebben op Donderdag 16 November a.s. in de groote zaal der Qfficieren- Vereeniging. Tevens zal door ïPolyhymnia" einde December de feestelijke herdenking op meer intieme wijze gevierd worden door het organiseeren van een soirée. Deze zal echter uitsluitend voor de donateurs der vereeniging toegankelijk zijn. zeide hij. „Gij wilt de goedheid hebben, dit in uw blad mee te deelen. opdat de verschillende personen die mij zouden willen spreken, hun bezoek tot later uitstellen en geen vergeefsche tochten maken naar het hotel „des Peuples Latins" waar ik geen verblijf meer houd." „Best, mijnheer Ferrari, ik zal in de morgen editie van mijn blad, een bericht in dien geest plaatsen. Ik zal als reden voor uw vertrek op - geven „Zaak Marchand." »Familie-zaken wilt ge zeggen," zei de rei ziger levendig." „Ja juist! familiezaken! Dat was een lapsus linguae. Neem me niet kwalijk Ik noemde de ware oorzaak, in plaats van het voorwendsel, maar de geaboneerden zullen slechts het laatste vernemen." „Zijt gij tevreden over den uitslag van uw arbeid op heden?" „Ik zal u dit later zeggen. Vergun mij voor het oogenblik, het geheim te bewaren aangaande de stappen, die ik deed. Hij welslagen hangt van die geheimhouding af. Ik moet u echter verzoeken mij een dienst te bewijzen, hetgeen u in uw hoedanigheid van journalist gemakke lijk zal vallen. tW-orit vervolgd}.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1