Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. - 34ste Jaargang Woensdag II October 1911. No. 10141. - Buitenlandscb Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUILLETON ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. 1 ta li aanschel troep en naar het 0.01- l1 o g' s t e: r r e1 i n. Maandag is uit Napels he!t eerste deel van het expeditiecorps, in tegenwoordigheid van den Koning', na,ar het oorlogste min vertrokken. De bevolking was buitengewoon geestdriftig. De naar hef oorlogisterrein vertrokken troepen macht bestaat uit infanterie, artillerie en een compagnie genie. Naar verluidt, is heit eerste militaire transport niet naar Tripolis gegaan, maar te Tobnook aan land gazet. Volgens de „Matina" heeft de bezetting van Tobroelk niet zionder weerstand te ontmoeten plaats gehad. Het fort, dat gebombardeerd werd, schoot terug era da Turken vuurden van de in de nabijheid gelegen hoogten. De stad gaf zich vervolgens over. T ri polis. De telegraafkabel naar Tripolis is hersteld en werkt weer. De Turken te Tripolis zijn oip bevel vuh de regeering uitgezet; hun aantal bedraag|t ongeveer 300. Onder hen bevinden zich de onder-wali en de. gezagvoerder van de „Dema". Zij; zijn met de „Assyria" vertrokken, onder geleide van een torpedojager. Volgens de „Messagero" zijn er bij bet helm- bardement van Tripolis honderden personen in de forten gedood. De oorlogscorrespondent der „Temps" is te Tripolis aangekomen en zendt via Malta een korte beschrijving van het gevecht, dat er plaats gehad heeft tusschen de Turken, die de stad willen heroveren em de Italiaanse he troepen. De be schrijving eindigt met een zin, die karakteristiek is voor de'zen mierkwaardigeu oorlog: „De Italia nen hebben geen enkelen gesneuvelde, maar wel hadden ze groot» vermoeidheid te doorstaan. Men heeft de Arabische politie te Tripolis op geheven en is doende een nieuwe in te richten om de wederopleving van de handelsbeweging' te begunstigen. Een gedeelte der Turksche troepten, dait zich op vijf mijlen afstand van de stad bevindt, gebrek heeft aan 'levensmiddelen en in een toestand van algeheele wanorde verkeert, verzoekt over een overgave te onderhandelen. Gouverneur Borea Ricci is daarmede begonnen. Er schijnt nog niet besloten te zijn, of men onmiddellijk tot de bezetting van het ach'eri'nnd zal overgaan, dan wel de geleidelijke onderwier ping van de hoofden der stammen zal' afwachten. De blokkade van Tripolis is door Italië opge heven, maar do Italiaansche vloot bleef o,p de reede liggen. Een aanval1 af ge si ago in. Do Turksche minister van oorlog maakt bekend, Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 61) Laat ik eens zien of enkele stukken niet onbe schadigd zijn gebleven I" en hij onderzocht de asch voorzichtig en nauwkeurig. Hij wis niet dat de rechterlijke ambtenaren gedurende hun onderzoek op den 17en September de asch reeds nagezien hadden er een stuk van een dagblad in gevonden hadden, waarop het Duitsche woord *Zeitung" en de datum 25 Mei 1867, nog leesbaar Waren. Ferrari kon zien dat de verbrande papieren tamelijk groot en vrij dun moesten geweest zijn. Maar dat was ook alles. Voor den schoorsteen staande, woelde hij in zijn baard en dacht na. Plotseling kreeg hij ingeving *De moordenaar schijnt die papieren onder den rooster opeengepakt te hebben, zou hij er ook op den rooster enkele verbrand hebben Hij liet zich op de knieën vallen en keek op- 'ettend de verbrande kolen na. *Ja, ja, vervolgde hij, hier zitten ook stukken yan verbrand papier tusschen. maar slechts weinig. Hoe komt dat. Er kunnen ook brandende stuk- in den schoorsteen zijn gevlogen en het is dal een Italiaansch oorlogsschip op den 7den October geitraiclbl heeft troepen te ontschepen te Der na (Barka), doch daarin verhinderd is ge worden door het Turksche garnizoen. Het oorlogsschip beschoot de stad, vernielde verscheidene openbare gebouwen en vertrok daarop. De Turken hadden 4 dooden en 7 gewonden. De uitzetting der Italianen. Uit Konstantinopcl wordt aan de „Vpssiscjjie Zeitung" geseind: Blijkbaar bestaat het sterkste verschilpunt tus schen de regeering en hot comité in cle uitzet tingskwestie. De regeering is geneigd, overeen komstig hetgeen de Duitsche gezant von Mar- schall heeft aanbevolen, van de uitzetting af tie zien. Het bl'ad Servet-I-Sinoem" echter, dringt in oen aanval op de Osmanischien Lloyd, die den gezant zeer gematigd ondersteunde, er op aan, dat alle Italianen zonder ondierscheid worden uit gezet. Waarschijnlijk laat de regeering do beslis sing aan het parlement pver. Aan het „Berliner TagebLatt'1 wordt voorts ge seind Uit Saldniki worden oproerige betoogingen gte- mel'd, waarbij de bevolking eiscbf, dat het ver- banningsbesluit tegen de Italianen onmiddellijk uitgevoerd wordt. Uit de kringen van het comité wordt gemeld, dat het comité met de Duitschgezinde politiek, die ook door het kabinet-S,aid pasja gevoerd wordt, zeer ontevreden is. Zaterdagavond komt de Kamer bijeen. In niet- MohammeAaanseiiie comite-kringan Koestert man wantrouwen tegen de Kamer, omdat men voor opruiende panislamietische redevoeringen van de afgevaardigden vreest. Geen vrede? De te Konslantinopei verschijnende „Tanin1 heeft een fel' artikel tegen de Turksche regec- ring, omdat deze gemeend heeft, dat thans het oogenbiik vojor vredesbemiddeling gunstig was. Terwijl de geheele beschaafde wereld verontwaar digd is over Italië en vol afkeer protesteert, zegt het blad, doen wij Osmanen heetemaal' niets. Hebben wij niet eens moed datgene uit te voeren wat wij kunnen doen? Wat noemt de regeering den nieuwen stand van zaken, die zoo gunstig is voor den vrede? Die bestaat hierin, dat Italië onze havens vernield, zijn troepen geland en onze eer met voeten getreden heeft,. Als wij ons daarom voor Italië willen, buigen, dan had den wij het eerder kunnen J.oen, toen er nog ge,en bloed gevloeid was en onze torpedobooten nog niet vernield waren. Hel blad stelt voor, dan maar een bord m Europa en eon in Azië uit te hangen met het opschrift: „Grond te koop!" De „Tanin" meent, dat Turkije Tripolis be houden of desnoods verliezen moet met c,cre. Zij betreurt ook, dat er nog geen beslissing ge nomen is tot uitzetting van de Italianen, liet ontbreken van een prijlsgereeht, dat Turkije al ook mogelijk dat de misdadiger, dit ziende, het papier onder den rooster heeft gebracht. De schoor steen moet geveegd worden, 't Is waar als ik dat door een schoorsteenveger laat doen bedient hij zich daartoe van een ijzeren krabber, waarmede hij de half verkoolde papieren die hier en daar nog vastzitten in duizend stukjes scheurt. Ik zat zelf dat zaakje wel opknappen. Laat ik eerst een zien hoe de schoorsteen gebouwd is. Hij trok den rooster weg, ruimde de asch en de sintels op, maakte de vuurplaat schoon en stak zijn hoofd in de schoorsteenopening. Naar boven ziende, ontwaarde hij het daglicht. Het was dus een recht opgetrokken schoorsteen en daardoor ge makkelijk schoon te maken. Ferrari dacht er al over na, hoe dit het best te doen was, toen hij bemerkte dat het achterste gedeelte van den vuurhaard door een muurtje van baksteenen ter hoogte van 7ü centimeter was afgesloten. De opening daarachter deed zich aan het gezicht voor, als een geopende zak. Met veel moeite bracht Ferrari zijn arm over het muurtje heen en stak zijn hand naar beneden. Toen hij ze weer terugtrok zat ze vol roet. sliet is juist zooals ik vermoedde!" zeide hij, daar het roet, zich achter dit metselwerk opge hoopt heeft is het zeer wel mogelijk, dat stukjes papier die eerst in den schoorsteen zijn opgezo gen, daarachter weer teruggevallen zijn. Ik zal dat muurtje afbreken." Hij gebruikte een haardijzer als breekijzer en een steel van ean kolenschop bij wijze van hef- lang had moeten oprichten, doet zich thans' on aangenaam gevoelen. 'Alen weet nog maar steeds niet nauwkeurig, wat Turkijte als contrabande be schouwt en of het récht had tot het in beslag nemen van kleine visschersbooten, zooals dat te Smyrna op grooite schaal1 is geschied. Graantransporten. De Londensche graanbeurs heeft een telegram uit Nikolajef ontvangen, volgens hetwelk stoom- booten weer begonnen zijn, voor Lohden bestemde ladingen graan in te nemen. Turkije heeft n.l. verklaard, dat onzijdige schepen de Dardanellen vrijelijk mogen doorvaren, een verklaring die hier een aanmerkelijke opluchting veroorzaakt heeft. Toch was het vermeende besluit der Porta, om graan als oorlogscontrabanda te beschouwen; ver dedigd in de Londensche radicale pers. De «Star" bijv. juichte dat besluit toe en schreef, vóór de de onjuistheid van het aan de Porte toe geschreven besluit gebleken was, dat Turkije volkomen in zijn recht was om graan tot oorlogs contrabanda te verklaren. Want elke stoomboot met graan, die de Hellespont doorvaart, vervoerde misschien graan voor de Italiaansche troepen in Tripolis of elders. Turkije moet dit graanvervoer beletten, al treft het verbod ook de mogendheden, die het optreden van Italië ten opzichte van Tri polis gedoogden en goedpraatten en het piraten- werk van Italië door de vingers gezien hebben. Op den Balkan. Uit Sofia wordt aan de «Lokal-Anzeiger" ge seind Het gerucht handhaaft zich, dat de divisie van Stara Zagora zou zijn gemobiliseerd. Het ministe rie van oorlog loochent weliswaar dit bericht, maar inderdaad schijnen maatregelen tot mobili seering genomen te worden. De correspondent van de «Daily Chronicle" te Petersburg zegt uit gezaghebbende bron vernomen te hebben, dat de Tsaar te Livadia een buiten gewonen ministerraad bijeen heeft geroepen ter beraadslaging over den toestand, die zoo hachelijk wordt geacht, dat Russische troepen in Kars en Tiflis zijn samengetrokken. Allerlei nieuws. De „Frankf. Zlg." verneemt uit Konslantinopei, dat Italië, in gevolge de ernstige vertooigen van verschillende .mogendheden, van h'et plan afge zien heeft, om de Dardanellen te blokkeeren. Een Italiaansche wetenschappelijke expe ditie, in de binnenlanden van Tripolis, voor wel ker ltoi gevreesd werd, is behouden in Fessan aangekomen. Zij zal' over Sokna terugkeeren. Met hoe groate strengheid do Italiaansche regeering haar berichteuni on opo lie over den Ito- liaansch-Turkschcn oorlog handhaaft, blijkt uit een telegram uit Syracuse, meldend, dat die cor respondent van de „Messagero" wegtens verraad van. staatsgeheimen gearresteerd is. Hij had. aan zijn blad berichten verstrekt over troepenconcen tratie en bewegingen van de vlooi. Tengevolge van den oorlog zijn Ier ree de van Taganrog en omliggende havens ongeveer 25 milliocn pud koopwaren opgehoopt, waaronder boom, en slaagde er in een steen uit te breken, toen volgde een tweede, een derde, totdat het geheele metselwerk gesloopt was. Toen dit werk afgeloopen was, bevond hij Jzich tegenover een zwarte hoop, waarin het niet ipogelijk was, wat dan ook te ontwaren. Hij trok het roet bij kleine hoopjes naar zich toe en zifte het tusschen de vingers. Eensklaps ontsnapte hem een kreet van blijdschap. Hij hield verschillende stukjes papier in de hand, die in elkaar waren gefrommeld voor men ze op het vuur had geworpen. Zij waren zoo vast in elkaar geknepen, dat de vlam er niet door had kunnen dringen en bij gebrek aan lucht was uitgedoofd. Tot een prop ineengedrukt hadden deze snip pers slechts aan de uiteinden vuur gevat. Door de zuiging van lucht een eind in den schoorsteen omhoog getrokken, waren zij weer neergevallen en in de ruimte achter het muurtje terecht ge komen. Ferrari ging met die overblijfselen naar het venster bracht ze in het voile licht en met bui tengewone voorzichtigheid, ten einde ze niet te scheuren, schudde hij de stukjes papier zachtjes en blies er haaldelijk over, om het roet er af te krijgen. Weldra had hij het genoegen te ont dekken, dat het drie stukken van een krant waren, waarop Duitsche woorden, in gothiseh karakters gedrukt, te onderschtiden waren. Het papier was door den gloed van het vuur geel geworden, uitgedroogd, half verschroeid en bros geworden, zoodat Ferrari met de grootste voorzorg moest 70 o/o graan, dat hoofdzakelijk voor Italië ge reed werd gehouden. Uit Essen wordt gemeld: De nadeelige in vloed van den oorlog tusschen Italië en Turkije in de Belgische Kleineiseninduslrie, waarbij de uitvoer haar den Levant een belangrijke rol speelt, doet zich reeds gevoelen. Er is een go voelige stremming in het verkeer ingetreden. In de hoofdplaatsen, zooals in Solingen, liggen op gestapeld op de stations groot.e hoeveelheden voor uitvoer bestemde waren, die worden opgehouden. In vele bedrijven werd de productie tot. op to) beperkt. Naar uit Serajewo geseind wordt, vervoeren de spoorwegen in Bosnië sedert drie dagen geen vrachtgoederen meer, daar zij uitsluitend gebruikt worden voor het vervoer van krijgsvoorraad en geschut naar de grenzen. De «Secoio" meldt uit Weenen, dat de chef van den Oostenrijkschen generalen staf den Kei zer van de volstrekte noodzakelijkheid overtuigd heeft, in het zuiden en in het zuid-oosten strate gische spoorwegen aan te leggen en het aantal voor een mobilisatie beschikbare spoorwagens aanzienlijke te vermeerderen. Daarbij werd er echter de nadruk op gelegd, dat Oostenrijk-Hon- garije met de meest vreedzame bedoelingen be zield is en alleen verdedigende maatregelen ge troffen zullen worden. Er wordt beweerd, dat de mobilisatie van de legercorpsen van Agram en Temesvar voor de deur staat. Volgens een telegram uit Saloniki, van de Agence Ottomane, worden in Doelen aan de Bulgaarsche grens ijverige militaire maatregelen genomen. In de dorpen op de grens worden wapenen uitgedeeld. Een bataljon infanterie is naar Tsjipirli gezonden en aldaar ingekwartierd. Uit Uskub wordt aan de «National Zeitung" berichtIn den omtrek van Ipek en Djakowa, alsmede in heel Noord-Albauië, heerscht kennelijk groote onrust onder de Albaneezen, wat gemak tot een opstand kan leiden. De Jong-Tmkeu probeeren dit door geld en beloften te voorkomen. De Albaneezen plunderen en moorden overal, omdat zij niet door de Turksche overheid worden vervolgd. Volgens een gerucht zijn de Albaneezen voor nemens een aanval op Durazzo te doen, ten einde een mogelijke Italiaansche actie te ondersteunen. De Marokkaansehe kwestie. Gister heeft de Fransche ministerraad zich beziggehouden met de schadeloosstellingen in grondgebied, die aan Duitschland zouden zijn toe te kennen, doch het resultaat der besprekingen is geheim gehouden. De bijeenroeping der Fransche Kamers zal tot den 31 sten October of zoo noodig nog tot den 7den November worden uitgesteld, in de hoop, dat de onderhandelingen dan geëindigd zullen zijn. ENGELAND. Te Portsmouth is gisteren weer een opper- dreadnought voor de Engelsche vloot van stapel geloopen, de «King George V", nu het grootste te werk gaan, om de verschilleude blaadjes van elkaar te trekken, daar ze bij de geringste on voorzichtigheid in duizend stukjes konden gaan. Eindelijk kon hij ze lezen. Op het eerste stuk bevond zich een gedeelte van een artikel, in het Duitsch gesteld. Ferrari vertaaide het halfluid in het Fransch. «Het is nauwelijks een jaar geleden, dat de rampspoedige veldslag bij Sadowo, Oostenrijk uit het Duitsch Verbond deed treden en Pruissen de opperheerschappij in Noord-Duitschland verzeker de, of reeds wil Bismark zijn invloed tot over den Rijn uitbreiden en het Fransche Rijk het hoofd bieden." »De veldstag bij Sadowa werd den 3 Juli 1866 geleverd, dacht Ferrari, «het blad is van het daaropvolgend jaar, dus van 1867. Ik moet dieu datum onthouden, dat kon me later nog wel van dienst zijn. Laat ik eens kijken wat op den an deren kant staat." Hij las «Naarmate het proces zijn loop votode werd de toestand voor de beschuldigden ernstiger. Van het hoogverraad dat den voornaamste beschuldigde ten laste werd gelegd, heeft men het onomstoo- telijk bewijs in handen gekregen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1