Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. P 34ste Jaargang. Vrijdag 13 October 1911 No. 10143 Officieele berichten. Kennisgeving. Baltealaadsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEÜILLETO N. ABONNEMENTSPRIJS: Dit tlad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat, aangezien het deskundig onderzoek met betrekking tot het verzoek van de Noderlandsche «Eternit"- en Isoleer-Mautschappg te 's-Gravenhage om ver gunning tot het oprichten eener fabriek voor het vervaardigen van asbest- en kurkisoleermiddelen en kurkvuurmakers in het pand staande Bakker straat no. 17, kadaster Sectie L no. 195, met een stoomwerktuig van 16 P.K. en een stoomketel van 9 M1. verwarmingsoppervlak, nog niet geëindigd is, de beslissing op deze aanvrage is verdaagd. Schiedam, 12 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK, L.S. Tripolis. Na het eerste militaire transport, ter sterkte van 8000 man ongeveer, dat eergisteren middag is aangekomen, is gistermorgen een tweede tran- sportvloot van 19 schepen, met ongeveer 15.000 man, voor Tripolis verschenen, waarop onmiddel lijk de ontscheping plaats had. Zoo is Tripolis op het oogenblik door ruim 22.000 man bezet. Men beweert, dat de Turksche troepen zich in strijd met de bevelen uit Konstantinopel willen overgeven, dat de Arabieren voortgaan, hun wape nen in te leveren en zich te onderwerpen, dat de Turksche deserteurs talrijk zijn het zijn echter alle tendentieuze en onbewezen berichten. Uit Rome verneemt de «National ZeituDg," dat uit Tripolis het volgende bericht wordt gemeld Alle matrozen van de Oorlogsschepen, die ont scheept waren, hebben zich weer aan boord be geven, aangezien thans het expeditiecorps den Tripolitaanschen grond betreden heeft. De inlandsche bevolking heeft tot gisteren 5500 geweren ingeleverd. De Italianen rusten een colonne uit, welke zal trachten om de stellingen aan te vallen, welke iu de onmiddellijke nabijheid van Tripolis gelegen zijn. Een politie-afdeeling, onder bevel van kapitein Craveri, achtervolgt een troep vroegere gevange nen, die door de Turken voor hun terugtocht in vrijheid gesteld waren. Gisteren zijn 42 van deze uiisdadigers gevangen genomen. De Turksche deserteurs, die verklaard hebben, dat hun kame raden willen- probeeren de grens van Tunis te bereiken, zeggen ook, dat hun toestand uiterst benard is, terwijl een opstand van de Arabieren Boeiende Roman. (Naar het Fransch.) 62) Ongelukkiger wijze zit hij niet achter slot en grendel. Daar hij vermoedelijk twijfelde over het jut) dat hem wachtte, heeft hij voorzichtigheids halve de grenzen tusschen hem en zijn rechters gesteld hij heeft dezen alleen zijn medeplichtige achtergelaten, die betrekkelijk een geringe rol heeft gespeeld. De groote misdadiger heeft de Voordeelen van het verraad in den zak gestoken hebb6 m'nst scbuldige zal nu het gelag te betalen «Welk proces is dit? Wie zijn die beschuldig- eh) van wie de eene vrij, de andere gevangen Ik weet er niets van... En ik moet ook nog c vraag stellen," vervolgde Ferrari na een oogen- hk peinzens, «of het vuur nu juist de artikelen 'eeft gespaard, waarin René Bernard belangstelde en die hem dit nummer deden koopen en bewa- ren 'f Is mogelijk dat hij zich over dat proces wilde juhchtendoch dat de papieren waaraan hij waarde bi a tte' 0U verbrund zijn. Ik zal mij het geheele ik aaascbuften, maar om het te koopen moet den naam kennen. Onderzoeken wij verder." «et tweede stuk bevatte aan den eenen kant waarschijnlijk geen kans op succes zou hebben. Uit Rome wordt aan het «Berliner Tageblatt" geseind Eergistermiddag werden 8000 man ber- saglieri en genietroepen te Tripolis ontscheept zij rukten terstond op naar de Boemelianaputten, om de daar opgestelde mariniers te versterken. De Arabieren moeten geheel verblutt staan van het krijgshaftige uiterlijk der Italiaansche soldaten (1). Volgens Barzini, den oorlogscorrespondent van de «Corriere della Sera", bestaan de redifs uit Ara bieren, Berbers en inlandsche Joden. Gedurende het gevecht vluchtten, naar verteld wordt, de Turksche officieren, die hun troepen in den steek lieten. De Turken voerden alleen de noodige levensmiddelen en kameelen met zich mee. Waar schijnlijk trekken de Turksche troepen naar Cha- rian terug om daar uit te rusten. Zij zullen daar overvloedig water en voor drie weken levensmid delen vinden. De Turken hopen, dat de talrijke Dsjebelstainmen hen zullen helpen, maar deze stammen zijn zeer weinig aan tucht gewend en zouden voor de Italianen geen gevaarlijke tegen standers zijn. Bovendien zijn deze stammen tot nog toe vijanden van de Turken. «Het militaire prestige van de Turken," aldus vervolgt Barzini, «is vernietigd. De gebeurtenissen van Tripolis bewijzen den totalen ondergang van het Turksche leger. De officieren, zelfs de hoofd officieren, gedragen zich ten eenenmale onwaardig en trachten de welwillendheid van de Italianen te winnen De aanwezigheid van hun families te Tripolis oefent een ongelukkigen invloed op hen, terwijl zij allen tevens van het verlangen bezield zijn, zich te redden. Toen deze Turksche officieren uit Tripolis werden gezet, was het een merk waardig gezicht hen door dezelfde Turksche gen darmen weggeleid en bewaakt te zien, die vroeger de Turksche politie hebben gevormd en zich allen door de nieuwe regeering hebben laten aanwer ven." Het centraal-comité van Saloniki heeft van het Jong-Turksche comité te Tripolis een telegram ontvangen, waarin dringend om hulp wordt ver zocht en waarin wordt verklaard, dat de Ara bieren zich tot nog toe nog niet hebben doen gelden, terwijl de Turksche soldaten zich dapper hadden gedragen. Het centraal-comité heeft zoo snel mogelijk hulp beloofd en het comité in Tri polis aangespoord om intusschen althans den heiligen oorlog te prediken. Aan de «Corriere della Sera" wordt gemeld, dat de verliezen van de Turken gedurende de beschieting van Tripolis 30 dooden hebben be dragen. Daaronder zijn niet alleen soldaten, maar ook burgers. Van de Italiaansche mariniers hebben slechts enkele verwondingen opgedaan. De Italiaansche schepen moeten geen schade geleden hebben. Het «Giornale d'Italia" ontving een telegram uit Tripolis," dat de Turksche zegelbewaarder aan de overheden een brief van Munir-pasja, den bevelhebber der Turksche troepen, heeft over handigd, waarin de wensch wordt kenbaar ge maakt, over een overgave te onderhandelen. eenige phrasen over de Universeele Tentoonstelling van Parijs in 1867, en aan den anderen: adver- tentiën. Het derde fragment gaf aan de voorzijde een gedeelte van een dramatische critiek en aan de achterzijde, onder reclames, de volgende woorden te lezen «Aanvragen en aanbiedingen van betrekkingen worden gratis door de «Wiener Zeitung" gepu bliceerd. Voor de opneming zich te adresseeren aan de bureaux van het dagblad." «Wiener Zeitung, ziedaar den naam!" juichte Ferrari, «nu ben ik daarmee uit den brand." Ferrari borg zijn kostbare vondst veilig weg in een lade en begon opnieuw een onderzoek van het roet en in den schoorsteen, waarvan het vegen geheel nutteloos scheen hij ontdekte geen stukje papier meer en moest zich met de gevonden drie overblijfsels tevreden stellen. Onmiddelijk schreef hij nu Mijnheer 1 Gelief de beleefdheid te hebben mij zoo spoedig mogelijk tegen rembours van den prijs te zenden de collectie der nummers van uw dagblad, die verschenen zijn gedu rende het jaar 4867. Het adres op de enveloppe luidde Den Heer Directeur van de Wiener Zeitung, Weenen. Volgens de sSecolo" heeft de zoon van een sjeik uit het binnenland van Tripolis, aan de Italiaansche regeering voor 50,000 lire de plannen verkocht, die zijn vader voor de verdediging van het binnenland van Tripolis ontworpen had. Cholera. De cholera is te Tripolis uitgebroken. Er zijn 4 dooden. De Mogendheden. De «Corriere della Sera" heeft uit uitstekende diplomatieke bron de volgende mededeelingen ontvangenDe toestand is, van uit een interna tionaal standpunt beschouwd, niet veranderd. Het eenig positieve is de houding vaD Duitschland en Oostenrijk, die beide voortgaan met aan Italië bewijzen van hun trouw als bondgenooten te geven. Frankrijk neemt een correcte, zoo ook al niet hartelijke houding aan, terwijl Engeland nog aar zelend is en vóór alles in de bondgenootschappe lijke betrekkingen tusschen Italië en' Duitschland belang stelt. In Londensche politieke kringen ziet men in, dat gezag van Italië in de Middellandsche Zee toeneemt en men vreest reeds een samengaan van Duitschland met Italië in die zee, in welke Engeland getracht heeft alle strategische punten te bezetten. Wat Turkije aangaat, dit land doet al het mo gelijk om verwikkelingen te voorschijn te roepen en aan Italië met alle beschikbare middelen tegenstand te bieden. Het Turksche parlement. De «Lokal Anzeiger" en de «Berliner Zeitung am Mittag" bevestigen de reeds geseinde meening over het bijeenkomen van het Turksche parlement op Zaterdag a.s. Van groote beteekenis zal zijn de troonrede, die vermoedelijk een vredelievende betuiging zal zijn. Zij zal door den groot-vizier Said uitgespro ken worden. Het is aan te nemen, dat de Kamer daarna met gesloten deuren zal vergaderen. Vermeerdering van grondgebied. De «Messagero" deelt mede, dat de koning van Italië de nieuwe parlementszitting zal openen met een troonrede, waarin hij wijzen zal op de vermeerdering van het grondgebied van het ko ninkrijk door de bezetting van Tripolis en Cyre- naïka. Italiaansche spoorwegarbeiders vermoord. De ex-consul van Italië te Hodeida meldt, dat twintig Italiaansche arbeiders, werkzaam aan de spoorlijn te Hedjaz, in het begin van October door Turken werden vermoord. Een gevecht bij Derna. Berichten van Turksche en Italiaansche zijde stemmen daarin overeen, dat bij het bezetten van Derna gevoeliger tegenstand geboden is, dan bij de, vroegere krijgsverrichtingen. Uit Konstantinopel wordt aan de «Vossische Zeitung" gemeld, dat volgens berichten uit Derna verscheidene Italiaansche oorlogsschepen, die sol daten wilden ontschepen, door het vuur van de Turken daarin verhinderd en zwaar beschadigd De reiziger raadpleegde zijn aanteekenboekje. «Laat ons zien," zei hij, «wat er vandaag te doen valt: Nasporing in het appartement van René Bernard. Dat is gedaan. De uitkomsten liggen daardie drie stukken van dagbladen, de zen brief, welken ik dadelijk op de post zal wer pen. Maurits Belcoq gaan opzoeken om hem op te wekken dat hij tracht de verdediging van Gustaaf Marchand te verkrijgen Neen, dat zou van mijn kant onvoorzichtig zijn, hem tot deze zaak te drijven, alvorens hem de bewijzen der onschuld van Marchand te verschaffen. Het gezond ver stand gebiedt mij te wachten, het raad mij zelfs, mij niet aan Maurits bekend te maken. Dit neemt niet weg dat ik in de straat ga slenteren. Misschien zal ik het geluk hebben, hem op te merken Ferrari bleef langen tijd in gedachten verzon ken; vervolgens schudde hij zijn mijmerij af, en zijn aanteekenboekje, dat hij op tafel gelegd had, weer opnemende, doorliep hij verder zijn aan stippingen «Ecker." Wat beteekent dien naam Ha Ik herinner het mij! 'tIs de naam, dien ik in een inscriptieplaat, met lofwerk omgeven, op den gevel van het hotel Odon Wegrow heb gelezen. Dien man moet ik gaan opzoeken, ik heb inlich tingen van hem noodig. Waar woont hij Ik zal het adresboek opslaan. «Mordy's eigen handschrift." Dit stuk is mij onmisbaar voor het welslagen van mijn plan, werden. Volgens een andere lezing zouden zij zelfs zijn gezonken, en de Romeinsche correspondent van hetzelfde blad seint, dat volgens een bericht uit Malta Derna wegens het, tegen een landings poging van de Italianen geboden verzet, beschoten is. De vestingwerken werden verwoest, zoodat de val van de stad spoedig te verwachten is. Het bericht spreekt van veel dooden en gewonden. Een later bericht bevestigt dan het bezetten van Derna door de Italianen. Tobroek. De Agenzia Stefani maakt het volgende ambte lijke bericht dd. 42 October uit Tobroek bekend Een Arabisch hoofd heeft zich aan boord van de »Pisa"begeven, om zijn onderwerping aan te bieden, terwijl hij tevens heeft beloofd, zijn invloed op de overige Arabieren aan te wenden, opdat zij de Italiaansche regeering zullen erkennen. De vluchtelingen keeren in Tobroek terug. De Dardanellen. Volgens berichten uit Odessa zou de Tsaar binnenkort een buitengewone zitting van den Rijksraad presideeren, met het doel zekere eischen van Rusland tegenover Turkije te formuleeren, welke gelijktijdig met de Tripolitaansche kwestie zouden moeten geregeld worden. Rusland zou o. a. eischen het uitsluitend recht voor Russische oorlogschepen om door de Dardanellen te varen. Als het waar is, dat Rusland dezen eisch wil stellen, dan is te verwachten dat Engeland er zich tegen zal verzetten. De Marokkaansche kwestie. Reuter seint uit Parijs In de begrootingscommissie heeft de minister van buitenlandsche zaken op een verzoek van Piou, om den minister om een verklaring te vra gen betreffende de schadeloosstellingen in Kongo, geantwoord, dat de regeering geheel het gewicht der op haar rustende verantwoordelijkheid gevoelde en geen woord zou spreken, dat de onderhande lingen zou kunnen belemmeren. Het was niet de taak van de begrootingscommissie, zich met een buitenlandsche aangelegenheid op dergelijke wijze in te laten, daar dit gevaar zou kunnen opleveren. Binnen korten tijd zou de regeering aan het parlement mededeelen, wat zij had gedaan en het parlement zou dan over het geheel kunnen oor- deelen. CHINA. Die opstand. De telegrafische berichten over den in China uitgebroken opstand luiden allesbehalve gunstig. Het is opmerkelijk, dat de revolutionaire bewe ging in korten tijd enorm veel terrein heeft ge wonnen. Over de plannen van de revolutionairen geeft een telegram uit Peking de volgende inlichtin gen: De opstand te Hankou is de uitvoering van een gedeelte van een plan, dat een beweging ten doel had, die het geheele rijk moet omvatten. Sun-yat-sen z,ou president van de republiek worden; zijn broeder Sun-yoe, die zich op het Een autograaf van dien man ontvang ik door tusschenkomst van den journalist van „Le Courier Politique van mijn kant moet ik mij eenige re gels van zijn schrift verschaffen om het manus cript, dat Alguazil zal toezenden, te controleeren. Hoe zal ik het aanleggen om een autograat van den voorvluchtigen geëmployeerde te bemachti- gen Ik weet het niet te best I Onder de ove rige gangen, welke ik te doen heb, zal ik naden ken. «Te vijf uren samenkomst met mijnheer August." De kamerdienaar van den bankierHij heeft mij gisteren gezegd dat mijn physionomie als bediende niet deugde. Ik geloof het. 't Zou werkelijk jammer geweest zijn als ik, na zoolang en over zoovele en verschillende menschen het bevel gevoerd te hebben, met het uitgestreken gezicht van een lakei ware teruggekeerd. Ik zal mij in een volmaakten kamerdienaar, die op een betrekking uit is, vermommen. De barbier zal die gedaanteverwisseling bewerkstelligen. O het valt mij zwaar den dienstbode na te maken Maar basta 1 het is om Maurits een goede zaak ter verdediging te bezorgen, om hem vooruitte helpen, om voor hem metéén slag den weg tot het fortuin en den roem te ontsluiten. [Wordt vervolgdL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1