Verspreide berichten. RiBneiü&n<L Stads- en Gewestelijk Nieuws. Naib Hoeslsein is gteivfudht. SPANJE. De Staatscourant maakt bekend, dat er een aanvullingskrediet van 24,942,169 peseta's"geopend is ter bestrijding van de kosten van den veldtocht, die van Melilla uit ondernomen wordt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De „Grèv© pierïêe", de passieve staking', die naai biet voorbeeld der Fransehe cihemindls ge durende Vicrscheddene maanden door den Öos- lenrijksch'etn bond van spoorwegbeambten op de Oosiënrij'ksdhie spoorlijnen tot groot ongemak der reizigers wierd totetgtopast, is door een «ader aan genomen besluit van genoemden bond geëindigd. De scherpe maatregelen, door de betrokken auto riteiten tegen de beambten, die: aan de passieve staking deieltaamien, uitgevaardigd, hadden de be weging; reieds sinds lang tot een fiasco gemaakt. De Oostenrijksdhe regeering heeft een ontwerp ingediend, waarbij 14 millioen kronen w,orden aangevraagd oor aan dó eisc'hen der spoorweg beambten tegemoet te komen. PORTUGAL. Uit Madrid wordt aan het »Berliner Tageblatt" geseindVolgens een bericht uit Orense is een eskadron van het Spaansche Galicië-regiment uit Coruna naar Verin gereden om de grenzen te bewaken. Op bevel van de regeering moesten de weinige, nog in Coruna aanwezige Portugeezen de stad verlaten. Uit Astorga (Leon, Spanje) wordt bericht, dat men verzekert, dat de infant Alfons van Bragan- za zich daar in het huis van een geestelijke be vindt. De gouverneur van de provincie heeft een inspecteur van politie gezonden, die met twee ondergeschikten het huis van den geestelijke voortdurend bewaakt. Gistermorgen zijn Couceiro en kapitein Cama- cho, de tweede aanvoerder der monarchisten, zuidelijk opgerukt, met het doel zich met andere monarchisten te vereenigen, zoodat zij tezamen duizend man zullen sterk zijn. Men verwacht in vallen van' de monarchisten in de Sierra de Raya Seca of een poging om Braga te bezetten. De noordoosthoek van Portugal is door de opstande lingen geheel verlaten. De groote macht der republikeinen is daar vereenigd en is er nutteloos. ITALIë. Hat Partjlslcihie blad „Excelsior'' nieldt dat' de Paus zie|etr zwak is en dat zijn toestand onge rustheid baart, 's Pausen krachten zijn niet te- ra ggicikomien mjeit zijh herstel van zijn jongste ziekte. PERZIë. '•nejc rieiersuurgsuiiio iioitagraaiagenitsciiiap ver neemt uit TebeVain dat 300 Perzische Kozakken onder hevel' van twee RuSlsiscihie officaereln, na ©ie,n belstcthdieltdinig1, Kasjain hebben bezet. CHINA. Uit Peking wordt gewield, dat pers' en publiek in China tengevolge der censuur bijina geheel zon der berichten zijn omtrent den toestand. De voortdurende tnoiepeWbewegingen veroorzaken eeh- „teir gtoote onrust. Er hebben aanhoudend storm- loopen plaats op Ohinaesche hanken. De beleg gers brengen hun geld naar buitenlandsclfe ban ken'. i j De Nedesïandscho financieel© deskundige Vis sering is benoemd tot adviseur in verband met dei internationalie looming van 10 millioen poind sterling, doch zonder controle op de uitgaven. Alle schouwburgen te Peking zijn gesloten. De gehjeieïe Keizerlijke wacht is naar de hoofdstad teruggekeerd. Het Chineieöche telegraafbesluur maakt bekend, dat het geen telegrammen aanneemt voor Hoepe, Hoenain, Kiangsi, Tsetsjoean en Joenraan, Ilankou js dus geïsoleerd. Telegrammen uit Hamkou melden, dat de Clhi- neesche oorLogsscbepen zullen waarschuwen al vorens zij het bombardement beginnen. De vreem delingen zullen dan waarschijnlijk vertrekken. Het Duiitsiche stoomschip „Belgravia" is in de buurt voor geval van nood. Drie duizend soldaten in H oman hebben zich bij de revolutionnairen aan gesloten. Het revolutktanaire arsenaal' te Hankou levert 25,000 patronen per dag140 stuks .veld geschut zij!n gereed. De buitenlandsche consuls hebben vrouwen ©in kinderen aangeraden Han kou te; verlaten. De telegraaflijnen zijn in handen der revolutioninairem. Op de geldmarkt te Peking heerscht een pa niek. De, Chineesche banken, waaronder ook de Rijksspaarbank, worden bestormd door menschen die hun gelden terugvragen. Volgens een telegram uit Madrid aan het «Berliner Tageblatt," maakt men in de Spaansche hoofdstad toebereidselen voor de ontvangst van den Duitschen keizer, die midden-November te Madrid verwacht zal worden. Te Catane, werd een lichte aardschok waar genomen. Zeer hevige aardschokken werden gevoeld te Giana, Macchia, Guartia en Santavenerina. Er zijn twee dooden, terwijl eenige huizen instortten. Te Macchia stortte een kerk in. Te Giana werd geen schade aangericht. Uit Catane wordt nog geseind Tijdens de aardbeving, die in deze streek plaats had, werden 10 personen gedood en 15 gewond. Een conferentie. H. M. ontving gisteren tijdens haar kortstondig verblijf in de residentie ook den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, in confe rentie. De pest op Java. Een regeeringstelegram van 14 dezer betreffende de pestgevallen gedurende de week van 4 tot en met 10 October luidt als volgt Afdeeling Malang: 4 pestgevallen, 3 dooden. Kediri: 3 October één doodelijk geval. Verzoekschrift. De vereeniging van beambten der departemen ten van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat, heeft ingevolge het besluit der op 5 Octo ber j.l. gehouden vergadering, een verzoekschrift aan den Raad van minister gezonden, waarin betere traktementsregeling voor het beambten- personeel der departementen, Hooge Colleges van Staat en afdeelingen daarvan gevraagd wordt. Een afscheid. Men meldt uit 's-Gravenhage De met 1 October j. 1. afgetreden gemeente secretaris, de heer E. Evers, was Zaterdagavond in het Hotel de Witte Brug de gast van den voorzitter en de leden van den gemeenteraad aan een afscheidsmaaltijd, die voorgezeten werd door den burgemeester, jhr. mr. Van Karnebeek, die het tafelbijeenzijn opende met den heildronk. Namens de raadsleden hield 'sraads nestor, Hoogenraad, een speech. Burgemeester van Boskoop. Volgens de »G. Crt." heeft de burgemeester van Boskoop, de heer Montenberg, tegen 1 Dec. a.s. ontslag aangevraagd. Zooals men weet, werd deze burgemeester in de laatst gehouden zitting van Raad duchtig aan gevallen door het raadslid dr. Van der Tak, die den burgemeester van groote plichtverzaking be schuldigde. K. S. A. Het Centraal Bureau van de K. S. A. ontving van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift groot vijfhonderd gulden. Den onbekenden gever is hartelijk dank betuigd. Alleen door voort- durenden finantieelen steun zal het Centraal Bureau op den duur zijn werkzaamheid kunnen voortzetten. Katholiekendag Amsterdam. Evenals voor den Katholiekendag te Breda, is thans ook voor den Katholiekendag te Amsterdam door het Centraal Bureau van de K. S. A. een vlugschrift uitgegeven. In dit Vlugschrift wordt eerst uiteengezet, welk is het nut der Kathiekendagen zij maken ons bewust van onze kracht, zij bevorderen de een dracht, zij bevorderen het vereenigingsleven, zij verhoogen het Katholieke bewustzijn. Vervolgens Wordt een overzicht gegeven van de reeds in het Bisdom Haarlem gehouden Katho liekendagen, en opgesomd wat als gevolg van die vergaderingen is tot stand gekomen. Het Vlugschrift eindigt met een oproep, om op Maandag 23 October a.s. den Katholiekendag te Amsterdam te gaan bezoeken. Laten de Plaatselijke Comité's van de K. S. A. en de verschillende warme voorstanders van den Katholiekendag dit Vlugschrift in deze week ruim verspreiden. Loonen aan rijkswerkplaatsen. De door den minister van Oorlog ingestelde commissie, bestaande uit 5 officieren, 2 technische ambtenaren en 5 werklieden, om een onderzoek in te stellen naar de loonen aan de rijks werk plaats te Delft, te Amsterdam en te Zaandam heeft een rapport aan den minister toegezonden. Naar de «Maasbode" verneemt, moet de com missie omtrent de eerste opdracht, betreffende de vermindering in vooruitzichten voor de werklieden aan de Hembrug, niet tpt overeenstemming heb ben kunnen komen, wel wordt door de officieren- en ambtenaren- leden erkend, dat er vermindering heeft plaats gehad. De tegemoetkoming door hen daarvoor aangeboden, wordt door de wferklieden- leden echter onvoldoende geacht. Betreffende de 2de opdracht, of het verschil in loon tusschen de werklieden te Delft en die te Amsterdam en Zaandam al of niet gewettigd is, heeft het onderzoek uitgemaakt dat dit niet ge wettigd is. Met het oog op de geisoleerde ligging van de werkplaatsen aan de Hembrug wordt door de commissie één cent per uur meer aldaar, billijk geacht. Dienovereenkomstig wordt voorgesteld het verschil in loon voor de niet vaklieden te Delft op één lijn terug te brengen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 780.5 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 756.9 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke wind, licht bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, overdag ^zelfde temperatuur. De Katholiekendag. Nog slechts weinige dagen scheiden ons van den dag Maandag 23 October waarop de Katholiekendag voor het bisdom Haarlem weder zal gehouden worden, ditmaal te Amsterdam, de hoofdstad, die zich door zijne bijzondere katholi citeit steeds onderscheiden heeft. Deze tweejaarlijksche wapenschouwing van de Katholieken der Ilaarlemsche diocese zal dezen keer bijzonder gewijd zijn aan het godsdienstig leven, een zeer gewichtig onderwerp, wat men zal inzien als men zich slechts even de drie af deelingen herinnert. In de eerste afdeeling komt aan de orde»Godsdienst in het gezin," welk onderwerp door mr. Ileerkens Thijssen wordt ingeleidin het tweede spreekt mr. Aalberse over Godsdienst in het openbare leven" en in de derde loopen de conclusies oyer «Godsdienst in het maatschappelijk leven," in te leiden door rec tor P. Stroomer. De bekende redenaar professor Aengenent spreekt op de slotvergadering. In een tijd, waarinverdieping van het gods dienstig leven naar buiten zoo dringend noodig is, had men zeker voor dezen Katholiekendag geen beter onderwerp kunnen kiezen. Voor de Katho lieken ook uit onze gemeente, die de hooge waarde van het godsdienstig leven over het geheel wel toonen te begrijpen en die dus de toepassing van dat leven in huisgezin en maatschappij gaarne zullen hooren uiteenzetten, is zeker deze Katho liekendag alleszins van belang te achten. Wij meenen er dan ook op te moeten wijzen, dat kaarten voor den Katholiekendag door bemiddeling van den heer A. C. A. Nolet, alhier, kunnen ver kregen worden, mits zij voor Vrijdag worden aangevraagd. Propagandaclub „St. Paulus." De Propagandaclub «St. Paulus," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, vierde gister-avond haar zevenjarig bestaan met eene groote openbare vergadering, waartoe alle Katho lieken dezer stad waren genoodigd. De Bonds- gehoorzaal, waar de banier van «St. Paulus" prijkte, was bij deze gelegenheid met eene vrij groote menigte, dames zoowel als heeren, bezet. De voorzitter van «St. Paulus," na de verga dering met den christelijken groet te hebben ge opend, sprak zijne bijzondere voldoening uit over deze groote opkomst tot deze vergadering, waar toe Schiedams Katholieken heden-morgen door een Propagandablad waren opgeroepen en ge waagde daarna met groot genoegen van de be reidwilligheid van den weleerw. pater Verheyom in deze vergadering als spreker op te treden, hopend dat zijn woord ingang zou vinden bij de talrijk opgekomenen. Wijzend op de propaganda ter bestrijding van de slechte lectuur en bevor dering der goede pers stelde voorz. in 't licht dat «St. Paulus" haar doel ook tracht te bereiken door het houden van vergaderingen als deze, opdat de menschen welke zij met haar lectuur niet kan bereiken, althans op deze wijze iets goeds zouden vernemen en deelde hij verder mede, dat het zeer ernstig woord van den weleerw. pater Verhey het hoofdmoment zou zijn van dezen avond, waaraan verder geen ander feestelijk kacakter dan het zingen van een lied, voor en na de te houden rede, zou wor den gegeven. De eerw. spreker zou zijne rede ïn twee deelen splitsen met eene korte pauze, waarin eene collecte zou gehouden worden voor het Bondsbusje «Hulp in Nood", die voorz. in aller milddadig heid aanbeval. Verder deelde voorz. nog mede, dat Se hoogeerw. deken-adviseur bericht had, door huiselijke omstandigheden verhinderd te zijn, deze vergadering bij te wonen. Daarna werd door den secretaris, den heer Van Dongen, het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat »St. Paulus" 9 algemeene en 3 openbare ver gaderingen gehouden had, waarin resp. de wel eerw. pater Fennell, de heer Putters en de wel eerw, pater Verhey als spreker optraden, da^ verschillende katholieke bladen en tijdschriften door haar werden verspreid en de «Volksbanier" grootendeeis bezorgd en die bladen ook aan het Sted. Ziekenhuis, het St. Liduina-Gesticht en het Bondsgebouw werden afgegeven. Van het bestuur der afd. Schiedam van den Katholieken Esperantistenbond was een schrijven ingekomen om voor gezamenlijke rekening een propagandistisch maandblad uit te geven, maar de geestelijke adviseur had gemeend voor die uit gave geen toestemming te moeten geven. Het verslag maakt verder melding van de actie tot verspreiding der katholieke bladen in de'gezinnen en van de aanvankelije pogingen om eene com missie «Eerbied in Gods Huis'.' samen te stellen. Op het Patroonfeest van «St. Paulus" trad de weleerw. pater Fennell als spreker op en werd een protest-motie tegen het jubilé van de over weldiging der Pauselijke Staten aangenomen, die naar Rome werd opgezonden. Het verslag maakt verder melding van de ver- versehillende couranten, vlugschriften, scheurka- lende, liedjes enz., die op verschillende tijden door «St. Paulus" werden verspreid. In het ge heel werden 30452 exemplaren aan couranten en boeken verkocht en 21787 exemplaren dito gratis verspreid, zoodat in 't geheel 52239 exemplaren werden geplaatst. Onder dank voor de daarbij vooral van het Bondsafdeelingsbestuur ondervon den medewerking, wekte spr. zoo velen die dat konden, op als lid tot «St. Pauslus" toe te treden. Daarna was het woord aan den weleerw. Pater Verhey, kapelaan der Singelkerk, die onder applaus den katheder innam. De gewijde spreker kon in deze propaganda-ver gadering van «St. Paulus" wel met anders spreken dan over lectuur, een woord dat zooveel goeds en slechts omvat, gewagend van de peis, in aicn-zelve een groote macht, eene edele en hemelsche gave, maar die ruw en wreed wordt in dienst van Sa tan, eene satanische macht. De slechte lectuur werkt toch als eene besmettelijke ziekte, die besmetting en dood verspreidt, die oogenblikkelijk met alle krachten en naar alle richtingen werkt, die als een leger sprinkhanen, als een zwarte donderwolk, neerstrijkt en dood en verderf alom verspreidt, erger dan de pest. De moderne lectuur ondermijnt geloof en zeden, wekt anti-religieuse, anti-godsdienstige gevoelens en prikkelt ue drie voudige begeerlijkheid. Allereerst in de weten schappelijke werken van onzen tijd is dat anti godsdienstig streven op te merken. De geschie denis wordtdoor de anti-kerkelijke,veelalongeloovige schrijvers ontwricht en eerst nu de archiefstukken meer gemeen goed zijn geworden, wordt der Kerk althans door enkele moderne schrijvers iets meer recht gedaan. Bij de moderne beoefenaars der schooue lette ren is evenzeer dat anti-godsdienstig streven op te merken. De twijfelzucht en het naturalisme voeren bij die schrijvers den boventoon. Het ka tholieke geloofsleven wordt in hunne werken ver keerd uitgelegd en verklaardhet katholieke ge loofsleven moet zich aanpassen aan het moder nisme modernistische vroomheid en heiligheid worden ten troon verheven. Onder het mom van wetenschap, letteren en kunst worden aldus met de verderfelijke moderne denkbeelden de geesten ver vuld. Er zijn Katholieken die meenen, dat de liberale, moderne lectuur hun geen schade doet; rnaar de priester bemerkt wel, dat zij hun geloofs- en godsdienstig leven wel degelijk schaadt. Voor die schrijvers zijn immers deugd en godsdienst natuurlijke producten, goed en kwaad namen die elkaar slechts afwisselen. Hoe die verkeerde stel lingen uit die wetenschappelijke boeken ook tot groote publiek doordringen en daar geloofs- en zedeleer verdringen, heelt spr. zelf als geestelijk leider bij de gevangenen te Leeuwarden onder vonden. Die ondermijning van het godsdienstig en zede lijk leven, geeft spr. aanleiding allen op te wek ken te waken tegen den vijand in en om ons. Onder Katholieken moet die minachting der Ker kelijke wetten, dat overal naar toe gaan, ook het gaan zien van zedelooze tooneeistukkeu en het lezen van slechte boeken en bladen onvermijdelijk tot die wegkwijning van het godsdienstig en ze delijk leven allengs leiden. Sommige Katholieken schijnen te meenen, dat de wetten der Kerk niet voor hen gegeven zijntegenover dezulken betoogt spr. met klem, dat wij, als kinderen der Kerk aan hare wetten hebben te gehoorzamen, zooals wij, als burgers van dén Staat, aan diens orde ning onderworpen zijn. Bij verkiezingen vooral ontwaart men hoe de slechte en ook de zooge naamde neutrale pers verderfelijk werkt, wat kwaad ook de laffe en ijdele lectuur bewerkt, hoe zij onverschilligen kweekt, menschen, die voor de hoogere gevoelens niet of weinig vatbaar zijn. De slechte pers zoo besloot spr. dit eerste deel zijner rede kweekt haat tegen Christus en zijne Kerk. Zij brengt op veler lippen den kreet van haat en verbittering: Wij willen den Christus niet, weg met Hem, aan het Kruis 1 Zij doet opeischen de vrijheid van het leven, dg vrijheid der hartstochten. Die slechte pers, welke zee en land, beschaving en wildernis, doorkruist, behoort door de Katholieken tot het uiterste te worden bestreden. In het tweede gedeelte zijner rede, na de pauze, stelde spr. zich voor eerst anderen te laten spre ken, teneinde allen overtuigd zouden worden van het goed recht der zaak die wij verdedigen. Hij haalt daartoe de uitspraken aan, waarin achtereenvol gens de Pausen Pius IX, Leo XIII en Pius X de groote beteekenis en het veelomvattend werk der katholieke pers in 't licht stelden, hoe onze tegen woordige, roemrijk regeerende Paus als kardinaal zich zelfs bereid toonde om de grootste offers te brengen om het blad door hein te Venetië ge sticht, de Difesa, in stand te houden, de uit spraak van den beroemden bisschop van Maintz, mgr. von Ketteler, d„t een Katholiek, die zijn pers niet krachtig ondersteunt, geen goed kind der Kerk is, de uitspraken verder van de Oosten- rijksche en Zwitsersche bisschoppen, waarin zij op het steunen der katholieke pers met alle kracht aandringen. Er wordt dikwijls zoo afgegeven op de Roomsche Kerk, die, behoorend te waken voor geloof en zeden, haren kinderen verbiedt, de slechte boeken en dagbladen te lezen; maar geven ook hare tegenstanders hunnen volgelingen de katholieke bladen en geschriften in handen In dit verband stelt spr. ook vooral de behoefte, aan degelijke lectuur tot leering en ontwikkeling in 't licht: niet in romanlectuur, in flauwe lief deshistories moet men 't allereerst zoeken, maar in lectuur die het hoogere leven, de hoogere levensbeschouwing raakt, het katholieke hart en de katholieke geest moeten gevormd, gevoed wor den door goede, degelijke katholieke lectuur en, voor zoover men ook ontspanning zoekt, bieden de katholieke romans meer en beter dan de mo derne romans, die men ons van alle kanten wil opdringen. Daarna vestigt spr. vooral de aandacht op de katholieke dagbladpers en getuigt van de geluk kige uitbreiding, die zij in de laatstverloopen jaren heeft verkregen. De bewering, dat men de »N. R. Ct." en het Handelsblad" nog voor zaken noodig heeft, kan niet meer worden volgehouden. Het Roomsche Handelsblad, de «Maasbode," met morgen- en avondeditie, biedt al wat men op dit punt verlangen kan. - Vooral ook de klei nere lokale pers wordt door spr. aanbevolen het «Nieuwe Dagblad,' als meff erg bang is voor ongelukken en verzekering noodig acht, en de «Nieuwe Schied. Crt." ^als een «erg leuRe cou rant, die ons in beknopte'n omvang van de hoofd zaken op de hoogte stelt, waaraan goede krach ten arbeiden, maar die niets kunnen als zij niet financieel gesteund worden. Spr. dringt te meer op het steunen der eigen katholieke k(eine pers aan, waar zooveel gelezen wordt van hier en uit het naburige Rotterdam, wat in katholieke ge zinnen met thuis behoort, legt te dezer zake den nadruk op de verplichte gehoorzaamheid aan de Kerk, het Kerkelijk leergezag, dat ons gebiedt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2