Verspreide berichten. Bbmenla&d. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. meer behaalde dan de liberale, toch werd de E. V. toegepast. Brussel heeft schoon gestemdLuik en Gent ingelijks. De voorsteden van Brussel, op het eerste zicht beschouwd, konden beter geweest zijn. Het Walenland, in het algemeen, alsook de provinciën Limburg, Oost en West-Vlaanderen, de Kempen 'en het Hageland leveren prachtige uitslagen op. In sommige gewesten komt het cartel zeer gehavend uit den slag. Dat heeft de Loge zeker niet verwacht, en de voordeelen die zij hier en daar behaalt, worden dubbel tenietgedaan door de verliezen welke zij elders lijdt. Het cartel meende het land te overweldigen maar het is verder achteruitgeslagen dan het vooruitkwam. Dit zal nog duidelijker blijken wan neer al de uitslagen volkomen zullen gekend zijn.'' PORTUGAL. In d< Kamer vlam Afgevaardigden gaf gister de minister-president een overzicht van den loop der gebeurtenissen, inzake den inval' der mo narchisten. Hij zteide, dat het bestaan van een samenzwering bewezen wias en dat de minister van justitie ee!n voorstel1 zou indienen ter schor sing van die bij' de grondwet gewaarborgde rech ten. MEXICO. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat 200 aan hangers van den opstandelingenleider Zapata ge dood, veten gewond en gevangen genomen zijn. Zondagmiddag zijn de opstandelingen, die zich op de heuvefe hij Tepotzlan (staat Morelos) ver schanst hadden, door de regeeringstroepen inge sloten 170 gevangenen zouden reeds gisteren do odges cho ten worden CHINA. De opstand. De berichten over den opstand luiden zeer somber. Gister is te Peking bekend gemaakt, dat van beden af, na het vertrek van den grooten Sibe- risehen sneltrein, alle passagiersverkeer tussohen Peking ,en Tientsin zal worden stopgezet. Het staat vast, dat dit groote consternatie zal teweeg ,htengen, misschien zelfs een paniek. Bo vendien is het een volmaakt onmoedige maatre gel. Want, voorzoover het betreft het transport van de troepen, beschikt de regeering over Over vloedig rollend materieel. Er zijn. edicten uitgevaardigd, waarin bevolen wordt, dat rijist zal1 worden uitgedeeld aan de armen, terwijl' te Peking graanpakhuizen zuuen worden geopend, waar graan tegen lage prijzen zal worden verkrijgbaar gesteld. Generaal' Jin-tsjang, de minister van oorlog, die de expeditie ter onderwerping van de rebel len aanvoert, zal zijn hoofdkwartier vestigen op 70 Eng. mijl' ten noorden van Hankou. Uit Peking wordt gemeld, dat de opstandelingen te Hankou een. Chinees'ch oorlogsschip hebben genomen. En uit Sjanghai werd geseind, dat de rebellen te Hankou beschikken over 140 stukken geschut "van dri,e Eng. duim. Men vreest dat de opstan delingen zich zullen meester maken van de ri vierforten te Woesing', evenals van het tuighuis te Kiong-nan. Want dieze worden tezamen dóior slechts 2000 man regeeringstroepen verdedigd. De opstandelingen ontkennen, dat zij „opstan delingen'' zijn. Zij noemen zichzelf „de grond wetspartij" en beweren, dat de overleden Keizer de invoering der grondwet had toegezegd, maar dat de huidige regeering die belofte van den vcrige.n Keizer geschonden heeft. Iri ambtelijke kringen heeft de aanvaarding door Joean-sji-kai va;n bet onderkoningschap, een alge meen optimisme veroorzaakt. Die ambtenaren ge- looven, dat reeds die naam alleen van Joean-sji- kai voldoende zal wezen om de opstandelingen met. ontzetting te slaan. JAPAN. Uit St. Petersburg wordt aan het „Berliner Ta- gebiatt" geseind: Uit Moekden wordt gemield, dat de revolutie ook op Korea overgeslagen is. Ettelijke duizen den Korea nen in het Janisitian-gebied hebben de wapens .opgenomen Om een guerilla tegen Japan te beginnen. Zondag is in tegenwoordigheid van den Ita- liaanschen onder-minister van marine, te Genua, de vierde Itahaansche Dreadnought »Giulio Cesare" van stapel geloopen. Volgens een telegram aan de ïMatin" uit Madrid, heeft de politie van Zamora op een plaats, niet ver gelegen van het station, welks lijnen in de richting van de Portugeesche grens loopen, 18 kisten ontdekt, die geweren met magazijnen voor 16 patronen, van Duitsch maaksel, en revol vers bevatten, tot een gezamenlijk gewicht van 5000 kilogram. Deze wapenen, die bestemd waren voor de monarchisten in Portugal, werden in beslag ge nomen. Ambtelijk is te Tokio medegedeeld, dat bij den laatsten taifoen op Formosa 675 personen gedood en 677 gewond zijn. Niet minder dan 26.048 buizen werden vernield, 35.700 beschadigd, en meer dan 20.000 hectaren velden verwoest. Het vermiste voormalige keizerlijke jacht, de »Nordstern" vroeger »Meteor III" genaamd is weer terecht. Het schip is in een Engelsche haven binnengeloopen. De stormramp in Zeeland. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het pro vinciaal watersnoodcomité in Zeeland een gift van f500 gezonden. Z. K. H. de Prins had tijdens zijn verblijf te Den Haag een onderhoud inzake de ramp te Bruinisse met den schout-bij-nacht, hoofdinspec teur van het loodwezen aan het departement van marine. Begroeting Duitsche keizer. De Duitsche keizer zal Woensdag a.s. bij aan komst te Aken namens II. M. de Koningin wor den begroet door Haar adjudant-generaal, luite nant-generaal Van Heutsz, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, en jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan vaard het beschermheerschap over de koloniale landbouwtentoonstelling, die in Juli '1912 te Deventer zal gehouden worden. Wijziging Suikerwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet houdende nadere bepalingen betreffende den accijns op de suiker. De electrischo tram Leiden-Katwijk. In tegenwoordigheid van verschillende Rijks- gemeentelijke- en polder-autoriteiten, had gister avond de opening plaats van de nieuwe electri- sche tramlijn Leiden Katwijk, Visitatie van Reisbagage. Met betrekking tot visitatie van reisbagage is bepaald, dat ingeschreven bagage van reizigers die rechtstreeks naar het buitenland doorreizem zonder visitatie met generale verklaring (recht- streetsche doorvoer) of met doorvoerlijst onder versluiting kan worden doorgevoerd. Loonsverkooging spoorweg-personeel. Zondag 15 October vergaderden te Utrecht de hoofdbesturen der Ned. Verg. van spoor-en tram wegpersoneel en van het R. K. secretariaat »St. Rafaël", benevens eene commissie uit het bestuur der Federatie van Ambtenaarsbonden S.S., ter bespreking van een gemeenschappelijk op touw te zetten petitionnement voor loonsverhooging van het spoorwegpersoneel. Het resultaat der gevoel de besprekingen is geweest, dat tusschen beide eerst genoemde besturen de grondslag voor samenwer king werd verkregen, terwijl de derde vertegen woordigde organisatie geen definitieve beslissing kon geven doch daaromtrent de eerstvolgende bestuursvergadering moet afwachten. Ingesteld wordt een petitionnementscomité be staande uit twee personen voor elk der deelne mende vereenigingen hetwelk het adres aan de directies zal vaststellen. Dit wordt aan het ge- heele personeel ter onderteekening aangeboden. De bewerking van het H. S. M.-net heeft »St. Rafaël" zich voorbehouden en zal door deze orga nisatie zelfstandig geschieden, waarmee de beide andere bonden zich accoord verklaarden. De adressen zullen in het voorjaar 1912 worden inge- diend. Het comité zal dan een schrijven tot den minister richten ter onderteekening van het peti tionnement. In afwachting van de indiening wordt een verzoek aan de directies gezonden voor een tijdelijken toeslag op de loonen in verband met de buitengewone duurte. Militiewet. Door de socialistische Kamerfractie is een aantal amendementen op het ontwerp-Militiewet inge diend, strekkende lo. tot het laten van de lichting op de tegen woordige sterkte 2o. tot het weglaten van de vermeerdering met die lotelingen, welke aan de vorige lichting om een of andere reden ontbraken 3o. tot het verhinderen, dat een ander voor den dienst wordt aangewezen ten gevolge van de vrijstelling van studenten voor bepaalde staats ambten 4o. tot het verminderen van het contingent zee miliciens van 1000 op 600 5o. tot het geheel doen vervallen van de >mi- litaire werken" 6o. tot het gelijkmaken van den dienstijd der bereden wapens met dien van de onbereden wapens 7o. tot het doen vervallen van de vrijstelling voor geestelijken en voor geestelijke studeerenden, of ten minste: 8o. tot het binden van die vrijstelling aan engere voorwaarden 9o. tot het doen vervallen van de bepaling, dat een hoofdofficier steeds lid moot zijn van den Militieraad lOo. tot het verlengen van den termijn van beroep van uitspraken van den Militieraad llo. tot het uitbreiden van de verkorting van diensttijd wegens voorgeoefendheid van twee tot drie maanden; 72o. tot het vervallen van de bevoegdheid om de miliciens tegen hun wil buiten Europa te zenden 13o. tot verkorting van den eersten oefenings- tijd resp. van 8£ op 6£ en van 6£ op 4 maanden 14o, tot hetzelfee voor de bereden wapens van 2 jaar op 18 maanden 15o. tot het doen vervallen van de verschillen in diensttijd voor zeemiliciens, militaire werkers enz. 16o. tot het doen vervallen van het blijvend gedeelte of ten minste 17o. tot het verminderen van den dienstijd daarvoor tot 2 maanden (den tegen woord igen duur) en 18o. tot het onafkoopbaar maken van dezen dienst 19. tot het doen vervallen van de bevoegdheid, de miliciens (voor hun herhalingsoefening onder dienst te doen blijven 20. tot het verlengen van de termijnen binnen welke verlofgangers moeten voldoen aan de op roeping, en eindelijk 21o. tot het verschuiven van het in werking treden der wet tot 1916, o.a. de moeilijke voor bereiding en de berooidheid van 's lands kas. De Tariel'wet. Gister hield de Middenstandsbond te Utrecht een buitengewone vergadering, welke hoofdzake lijk ten doel had het ontwerp-Tariefwet te be spreken. Aan het einde der breedvoerige discussies, waarbij de heer Verbeek uit Rotterdam, namens de Hanze uit de bisdommen Roermond, den Bosch en Haarlem en de Utrechtsche Leo-Ver- eeniging mededeelde, dat deze organisaties niet aan de besprekingen zullen deelnemen, daar deze organisaties van oordeel zijn, dat op de vergade ringen, waar de tariefwet werd behandeld, deze te eenzijdig werd belicht, kwam in stemming een door de Arnhemsche Vereeniging Handel en Nijverheid" ingediende motie, luidende als volgt »De Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en van den Industri- eelen Middenstand, vergadert op 16 October te Utrecht, spreekt als zijne meening uit, dat de strekking van het nieuwe tanefontwerp in het algemeen beschouwd in strijd is met de belangen van den Middenstand, en verzoekt de Tweede Kamer der Staten- Generaal dit ontwerp niet aan te nemen." Deze motie werd aangenomen met 150 stem men voor, 40 stemmen blanco en 60 stemmen tegen. Van de ongeveer 140 aangesloten vereenigingen hadden 69 organisaties aan de stemming deelge nomen. De Voorzitter sprak daarop de vergadering nog een slotwoord toe en deelde mede, dat 't bij bondsbestuur een punt van stude uitmaakt een zaak van nog grooter belang dan de ontwerp- Tariefwet, n.l. de kwestie dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van gemeentewege b.v. zou kunnen worden overgegaan tot uitreiking van levensmiddelen, hetgeen tot nu toe tot aller genoegen door den Middenstand geschiedde. Men heeft nl. in overweging genomen de verstrekking van aardappelen van gemeentewege. Wanneer men op dien weg voort zou gaan, meende spr., konden de Middenstanders hunne matten wel rollen. Wanneer daarvoor de tijd eventueel mocht aanbreken, hoopte spr. op aller medewerking, om eensgezind in te grijpen. Eindelijk constateerde spr. dat de tariefkwestie in deze vergadering niet eenzijdig was belicht, daar iedereen, voor- of tegenstander, het woord had kunnen voeren. De voorzitter der Arnhemsche Vereeniging dankte daarop allen, die het streven zijner ver eeniging hadden gesteund en den voorzitter voor zijn eerlijke leiding. De vergadering werd daarop gesloten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht Jn den morgen van 17 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778.8 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 759.0 te St. Mathieu en Perpignan. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, overdag iets koeler. Giste ravond kregen w(j bezoek vati twee globetrotters, de hoeren Claude Lazare, woonachtig te Parijs, en Henri Le Chevallieir, woonachtig te Toulon, leden van de Societé Spor tive „L'avenir". Zij maken va:n Parijs uit te voet een reis om de wereld. Reeds bezochten zij Afrika, Azië, Ame rika, Engeland, Duitschland, Zwitserland, Spanje en Italië. Zij doen deze reis om d.e wereld teneinde een PUjs te winnen, uitgeloofd door „Le Matin" en „Le Journal" te Parijs. In hun bezit was ©en hoekje, bevattende de handteekeningen van personen uit de plaatsen, welke zij reeds bezocht hebben. Van Schiedam vertrokken zij! hedenochtend naar Mid deiburg. Aah den kalfiiUneter-weger A. A Trouwborst, is, op zijln verzoek, met ingang van 15 October I.I., door B. en W. dezer gemeente eervol ontslag verleend. B ij de politie is te bevragen een wi t- harige hond met gele oor en (teef). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd^ zijnde, wordt de hond afgemaakt. Aan den aannemer H. J. N ede rhorst Jr., te Gouda, is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen het maken van twee hellingen en de fundeering van een torenkraan, voor rekening van de firma A. F. Smulders alhier voor f 28.343. UIT OVERSCHIE. Burgem. en Weth. van deze gemeente hebben de levering van 150.000 Ameronger straatklinkers opgedragen aan de firma Gebr. Van Hasselt te Kampen voor f 10.50 per duizend, franco. UIT VLAARDINGEN. Ter gemeente-secretarie is met de bijlage ter visie gelegd het verzoek van de N.V. fabriek van chemische producten te Schiedam om vergunning voor haar uitbreiding van haar onder deze gemeente en RozenbuTg gelegan chemische fabriek. Maandag 23 October a.s. zal ten Raadhuize gelegenheid zijn tegen het oprichten hiervan be zwaren in te brengen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Inbraak in een kerk. Te Maastricht zijn Zondag in de St. Mathiaskerk 2 offerblokken opengebroken en geledigd op een tijdstip, a at gewoomijk niemand in die kerk aanwezig is. Het mocht de gemeentepolitie gelukken omstreeks "4 uur de hand fe lë'gigen op een viertal Fransoh sprekende personen, Luxemburgers, die volop voorzien waren van Nederlhndsch kleingeld en terwijl' ©en in het bezit was van een breekijzer. Ze zijn als verdachten aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. S t o r m s c h a d i n Zeeland. Voor Zuid- en Noord-B©iVeland is thans een sub-comité van het Zeefuwsch© provinciaal watersno rdcornité werk zaam. Dit comité stelt zich voor er streng voor te waken, dat alleen zij, die werkelijk hulp noodig hebben om hun bedrijf te kunnen voortzetten, ol die slechts beperkte middelen of inkomsten bezitten, geholpen zullen worden. Ieder die voor nulp in aanmerking wil komen, zal o.a. ook ten staat moeten invullen, waaruit zijn bezit en zijn inkomeln blijkt. Nu de, op 30 September jl1. toegebrachte schade overzien kan worden, blijkt ze ook voor het oostelijk deel van Zuid-Beveland zeer groot te zijn. Aan de visschersvldot van Yerseke en Kra.j- bendijike is een schade toegebracht van ruim f 25.000, teirwijl aan andere visschers vaartuigen, die op de dijken van de Oosterschelde gestrand zijn, ten schade van pita. f5000 is toegebracht. Aan die oesterputten en de oesters van <1© kwee kers die be Yerseke en te Krabbendijke wonen, is een schade toegebracht, welke begroot kan worden op f350.000. Kermis. Op de nakermis te Esch (N. Br.), js Zondagmiddag zekere Verhagen uit St. Michiel- gestel door zekeren van Apeldoorn uit Liempde, met een mes in de borst gestoken. De melkoorlog te Wormerveer is reeds ten einde. Het groote verzet der huismoeders heeft ten slotte alle melkverkoopers, op een enkele na, doen zwichten, zoodat gistermorgen de vrou wen tegen den gewonen prijs van 9 cent per liter melk konden koopen. Militaire brandstichters. Met het s. s. »Rundgam" van de Rotterdamsche Lloyd zijn gisteren te Rotterdam gevankelijk aangebracht twee ontslagen militairen van het Indisch leger, die in Indië tot 4 en 5 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens brandstichting. Zij zijn gister naar Leeuwarden getransporteerd. Bandieten. Men meldt uit Helmond: Zaterdagnacht werd de doodgraver plotseling wak ker door geloop om zijn huis. Toen hij naar buiten trad, werd hij onthaald op drie schoten, waarna drie kerels wegslopen, van wie hij er een meende herkend te hebben. De zaak wordt onderzocht. Ongelukken. Gisteren is hij het opruimen van boorman op de bezitting van H. M. de Ko ningin, te Wassenaar een werkman onder eau vallenden boom geraakt, met het gevolg, dat. hij, ondanks spoedig toegesnelde geneeskundige hulp, na aemige .oogenblikken overleed. Gistermorgen kreeg de milicien G. Willems, wonende te 's-Hertogenboisch, bij de rijoefeningen in de militair© rijbaan aldaar, een slag van een paard, zoodat hij bewusbejioiois pier brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Ilrj he-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2