Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Woensdag 18 October 1911. l\o. 10147. FEUILLETON. Boitenlamdsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan*ons Bureau: Boter- stra'at 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. De Diocesane Katholiekendag, de vierde in het bisdom Haarlem te houden, nadert met ras- sehe schreden. Nog slechts enkele dagen en weder zal men van alle zijden uit hel bisdom, van het Texelsche strand tot de Vlissingsche reede, op trekken naar den Katholiekendag, ditmaal te houden in de hoofdstad van het land, de oude Amstelstede, op zoo eerbiedwaardige katholieke traditie bogend. Daar zal dus weder de groote wapenschouwing over het katholieke diocesane leger worden gehouden. «Van alle oorden stroo men (daar) de Katholieken samen, geestelijken en leeken, politici en sociale werkers, de afge vaardigden van alle katholieke vereenigingen in het Bisdom. Een wapenschouwing dus, die ons de krachten leert kennen, waarover wij beschik ken zij doet de koppen tellenzij, wijst de leemten aan zij leert ons, om ons één te ge voelen, zij allen belijdende het eene Katholieke Geloof." Aldus luidt 'tin het vlugschrift door het Cen traal Bureau der Katholieke Sociale Actie uitge geven, waarin het nut en de noodzakelijkheid der Katholiekendagen wordt uiteengezet. Zij maken ons bewust van onze krachtzij versterken de eendrachtzij bevorderen het vereenigingsleven zij verhoogen het katholieke bewustzijn. In het bisdom Haarlem zijn de Katholiekendagen nog slechts betrekkelijk kort bekend. Ditmaal zal 't de vierde Katholiekendag zijn, die in ons bisdom gehouden wordt. Na eene voorafgaande proeve van een Noord-Hollandschen Katholiekendag te Alkmaar, waaraan vooral de patronaten hun aanzijn danken, volgde de eerste algemeene diocesane Katholiekendag, in 1907 te Delft ge houden, waarna in 1908 de Katholiekendag te Haarlem plaats had en in 1909 die te 's-Graven- hage werd gehouden, zoodat deze Katholiekendag te Amsterdam te houden, met zijne drie voor gangers een waardig kwartet vormt, dat heerlijke muziek vopr Haarlems diocesanen ten gehoore brengt. Eerst na den eersten Katholiekendag, te Delft gehouden, is eene geregelde organisatie van de Katholiekendagen in het bisdom Haarlem tot stand gekomen. De Bisschop van Haarlem benoemde een uitgebreid Algemeen Comité, hetwelk statu ten vaststelde in zijne vergadering van 15 Augus tus 1907 en een hoofdbestuur benoemde, belast met de algemeene leiding en voorbereiding der Katholiekendagen, bestaande uit 8 leden, van Welke om de twee jaar twee leden periodiek af treden en niet terstond herkiesbaar zijn, terwijl 6e Voorzitter tan het uitvoerend plaatselijk Co mité telkens gedurende de voorbereiding van een Katholiekendag tijdelijk als negende lid in dit Hoofdbestuur zitting heeft. Op het voetspoor van 6e Katholiekendagen in de diocesen 's Hertogen bosch en Breda wordt voortaan één onderwerp behandeld, gesplitst in onderdeden, over welke ieder afzonderlijk in sectiën gedebatteerd wordt, terwijl vervolgens in eene algemeene vergadering door een aangewezen spreker eene rede over het zelfde onderwerp wordt uitgesproken zonder debat. De beide reeds voor de vaststelling van deze nieuwe organisatie gehouden Katholiekendagen hebben reeds rijke vruchten voor de katholieke actie in ons bisdom afgeworpen. Dankten de pa tronaten hun aanzijn aan den gedeeltelijken Noord-Hollandschen Katholiekendag op 16 Oc tober 1902 te Alkmaar gehouden, de eerste Dio cesane Katholiekendag 3 October 1906 te Delft gaf den grooten stoot tot den opbloei van de middenstandsbeweging in het bisdom Haarlem, welke sinds zulk een groote uitgebreidheid heeft gekregen en tot de stichting van den R. K. Mid denstandsbond «De Hanze" heeft geleid. Onder het gezag van de nieuwe statuten zijn verder ge houden de tweede Diocesane Katholiekendag te Haarlem op 20 Mei 1908, waar het ontwerp «Lectuur" aan de orde was, en de derde Diocesane Katholiekendag, te 's-Gravenhage op 17 September 1909, met het onderwerp «Opleiding na de La gere School". De drie reeds gehouden Diocesane Katholiekendagen werden aangevangen met eene H. Mis, opgedragen door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, die tevens de alge meene vergadering bijwoonde en daar de slotrede uitsprak. Ook de vierde Diocesane Katholiekendag, aanst. Maandag 23 October te Amsterdam te houden, belooft van bijzonder groot gewicht te zijn voor de katholieke actie in ons bisdom in de toekomst. Daar toch zal behandeld worden het onderwerp Godsdienstzin, voorzeker een veelomvat tend onderwerp, dat diep ingrijpt in het huise lijk en maatschappelijk leven. Dat onderwerp zal, als gewoonlijk, in drie deelen worden ge splitst, zoodat in de drie afdeelingen van den Katholiekendag, die op denzelfden tijd (1 uur) vergaderen, resp. wordt behandeldI. Gods dienstzin in het Huisgezin, Inleider mr. J. N. E. Heerkens Thijssen, HaarlemII. Godsdienstzin in het Openbare Leven, Inleider mr. P. J. M. Aalberse, Leiden III. Godsdienstzin in het Sociale Leven, Inleider rector P. Stroomer, Amsterdam. Dat de veelzeggende verdeeling van het onder werp met de meeste zorg is voorbereid en voor vruchtbare bespreking gereed maakt, bewijzen' de conclusies van den inleider in iederen afdeeling, Op de meest practische wijze is er ook voor ge zorgd veel werk in korten tijd af te doen door dat de conclusies vooruit ter overweging zijn ge boden en daarop reeds amendementen door meer dere diocesanen zijn ingediend, zoodat slechts eene nadere toelichting in de sectie-vergaderingen behoeft te volgen. In de algemeene vergadering, des middags 3£ ure in de groote zaal van het Concertgebouw te houden, in welks kleine zalen ook de afdeelings- vergaderingen gehouden worden, worden de con clusies verzameld en medegedeeld. Deze verga Boeiende Roman. (Naar het Franse h.) 66) Twee weken waren er reeds verloopen sinds jterrari bij Odon Wegrow in dienst trad en nog. ha6 hij niets ondekt dat zijn plan bevorderlijk kon ZlJn. De financier had nog geen enkelen brief °htvangen, waarvan de enveloppe eer. adres droeg ^t een schrift gelijk aan dat van Mordy. He landonderzoeker had echter zijn tijd niet pheel verloren. Verscheiden malen wist hij uit j_let hotel te sluipen op het uur, wanneer de kantoorbediende, die hem een autograaf bezorgd )a6, de bank verliet. Hij had zich bij hem ge- ,v'0egd, hem een glas vermouth aangeboden, met nem gekout en ten slotte had hij stuk voor stuk iet geheele portret van Stephan Mordy kunnen samenstellen. Ferrari had er steeds stipt voor Kezorgd, onder weg van kleederen te veranderen etl noch in zijn kleeding, noch in zijn wijze van sPreken iets te laten blijken, wat de onderge- ohikte plaats eigen is, waartoe hij zich voor het ogenblik veroordeeld had. Dank zij deze ge- Pi'ekken en het gebabbel van madame Robinet ze<f r-6 ^em voornaamste physische en r aelijke eigenschappen van den verdwenen ge ëmployeerde vast te stellen. Om ze in zijn ge heugen te prenten vatte hij ze kortelijk te samen bij wijze van een signalement op een paspoort: Vijftig jaar ongeveer; haar: sluik en zwart; baard op het oogenblik zijner verdwijning droeg hij het haar vrij lang, den baard vol en woesh Voorhoofd: gedrukt, doorploegd met diepe rimpels, in de lengte evenwijdig loopend, en boven den neus met verscheiden rechtstandige plooitjes. Oogen dof blauw, mat, zonder uitdrukking, diep achter dikke en geplooide oogleden liggende. De wortel van den neus springt een weinte uit tusschen de oogen; de zoogenaamde punt is rond en vleezig. Gelaatskleur vaal. Gestalte: plomp, met den buik iets vooruitstekendschouders krachtig, eenigermale gewelfd armen en beenen kort; handen en voeten: dik. Gang: zwaar. Gebarenonbevalligwijze van sprekeniets lomps, Duitsch accent. Hij is goed gezond. Hij kocht gemaakte klee- ren maar wist ze niet te dragennooit heeft men hem in toilet gezien. Hij rookte gestadig cigaret- ten; nooit zag men hem dronken. Men denkt dat hij een gestel bezit, waarop de wijn geen vat heeft. Hij toont niet den minsten artistieken smaak; nooit leest hij dagbladen. Al zijn genoegen schijnt te bestaan in mijmeren of op zijn herinneringen teren. Hij is een zwijger: «geen mensch maar een beer, dat is hij Op vragen antwoordt hij met zoo wSinig mogelijk, meestal met eenletter grepige woorden. Toch is hij niet bloodedoor dering wordt vereerd met de hooge tegenwoor digheid van Z. D. H. mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, die er ook het slotwoord zal spre ken, na de groote rede van prof Aengenent, die zeker weder een monument van gewijde welspre kendheid zal zijn, terwijl de openingsrede door den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer mr. E. P. F. A. van den Bogaert, wordt gehouden. Orgelspel en liederen zullen het ge sproken woord afwisselen, zoödat er een ietwat feestelijk karakter aan deze algemeene vergadering zal worden gegeven. Meer behoeven wij wel niet mede te deelen, om te doen inzien, dat ook deze vierde Diocesane Katholiekendag een zeer opgewekt en bijzonder leerrijk verloop zal hebben. Zij, die al reeds een Katholiekendag hebben bijgewoond, weten welke broederlijke eenheid en ver voerénde geestdrift daar heerschen, hoe het bewustzijn van eenheid en geestkracht daar het initiatief doet nemen tot grootsche daden, wier ver strekkende gevolgen men tot in de meest verwijderde toekomst zal zien.t Mogen dan zij, die nog niet op onze Katho liekendagen verschenen, zich daar nu eens laten zien en komen zij die reeds trouwe deelnemers waren aan deze diocesane wapenschouwingen, ook op de groote «algemeene verzameling" aan de boorden van den Amstef en het IJ, waar zich open doet zij die eens «de kroon droeg van Europa," de kroon die Max, de Roomsch-koning, haar Mirakel-geheim tereere, in haar stedewapen plaatste. Voor de Katholieken ook uit onze gemeente, die over het geheel toonen de hooge waarde van het godsdienstig leven wel te begrijpen en dus de toe passing van dat leven in huisgezin en maatschappij gaarne zullen hooren uiteenzetten, is zeker deze vierde Diocesane Katholiekendag mede alleszins van belang te aehten, Vertrouwend dat zij te dezer gelegenheid in grooten getale naar de Am stelstad zullen opgaan, deelden wij reeds mede dat kaarten, toegang gevende tot de afdeelings- en algemeene vergaderingen de toegang tot de St. Catharina-kerk aan den Singel bij de H. Mis aldaar ten half elf door Z. D. H. den Bisschop eerst op te dragen, is vrijdoor bemiddeling van den heer A C. A. Nolet alhier zijn te verkrijgen, mits zij voor Vrijdag worden aangevraagd. Wij meenen ook in dit verband te moeten mededeelen, dat men, door voor een minimum-bedrag lid te worden van de Katholiekendagen, zich een vrije, besproken plaats verzekert. Daardoor ontgaat men niet alleen de herhaalde plaatsaanvrage, maar steunt men ook een werk dat aller steun en medewerking zeker in de hoogste mate verdient. In Tripolis D& organisatie van dei groote expeditie naar he.t binnenland wordt met kracht voortgezet en kameelen worden opigeëischt. alk geen hinderpaal laat hij zich van zijn stuk bren gen. Hij arbeidde met volharding en sloeg zich door moeilijkheden onder halsstarig volhouden. Men meent dat hij, een doel voor oogen hebbende, zich recht vooruit zou werpen om het te berei ken, een wild zwijn gelijk, dat op zijn vijand losvüegt, zonder het gevaar te berekenen. Voor ijdelheid schijnt hij ontoegankelijk. Alles bijeen: bij is een plomp mensch, een soort wilde met lompe manieren, bekwaam tot hst, veinzerij en wrok wellicht onderhevig, zich te laten vervoeren tot blinden toorn, zooals de mannen van het Slavische ras. Zoodanig was het portret, dat Ferrari had verkre gen en, dank zij dit portret, hoopte hij Stephan Mordy te herkennen ten dage, waarop hij zich in diens tegenwoordigheid bevinden zou. Door naar links en naar rechts te luisteren vernam hij bovendien dat Mordy op goeden voet stond met Odon Wegrow dikwerf riep hij hem op zijn particulier bureel, hetzij om met hem geheime onderhandelingen te belasten met andere finan ciers, hetzij om te arbeiden aan correspondentiën, welke niet met gewone brieven gecopiëeerd wer den, maar overgeschreven in een speciaal boek, dat in een ijzeren kist zorgvuldig weggesloten lag. Mordy was bovendien vrij dikwijls, vooral in den loop der maanden Augustus en September, aan het hotel van de avenue d'Elau gekomen ten einde een particulier onderhoud te hebben met Odon Wegrow. Zoodanig waren de aanwijzingen, die Piétro Het Turkscihe kamp, dat zich tof nog toe te Sonani bcni Aden bevond, is overgebracht naar Nigeria, op ©enige uren afstand van Tripolis ge legen. Ahmed bei bezet met zijn cavalerie nog steeds Garian. i Lit Chiasso wordt aan de Loka F A n z ei gerge seind Over den derden aanval' op de Italiaansche voorposten bij Tripolis, waarover reeds is bericht, verhaalt Barzini in de „Com-ere della Sera*', dat de Italianen niet voorbereid waren op een artil lerie-gevecht. Te oordeelen naar de schoten, be schik! en de Turken over- vier of zes kanonnen, waarvan er een vrij stond. Zij vuurden indirect. Na ongeveer 30 schoten hield het vuren van de Turken op, omdat zij vreesden voor liet in grijpen van de Italiaansche scheepskanonoen. De aanvallen van de Turken moesten waarschijnlijk uitsluitend dienen tot dekking van den proviand- aanvoer uit Tripolis. Voortdurend worden er karavanen aangehou den, die beweren naar plaatsen te gaan, die ver van bet Turksche kamp verwijderd zijn. In Tripolis zijn nog groote voorraden verborgen. De gouverneur heeft dén uitvoer van dieren van al lerlei soort verboden. Van het bevel ontheven. Moenir pasja is voor het front van zijn troe pen van het opperbevel! ontheien, dat overge nomen is door koltamel Nisjat. De Jong-Turkscho officieren hadden deze tegen alle discipline In- diuiscbemde beslissing genomen in een verga dering waar rnien den tegenstand tot het uiterste noodzakelijk heeft verklaard. Toch wordt de toe stand der Turksche troepen steeds meer wan hopig ©n heit opbreken en aanvallen bij' nacht schijnt geen ander doel' te hebben dan den vijand belzig te houden, ten einde de transporten van levensmiddelen te vergemakkelijken. 'E,ry threa.' De, „Tribuna" verneemt uit MasSowa, dat sterk© Turksche strijdkrachten en talrijke transportsche pen zich bij Mokko verzameld hebben. Men vreest voor eten aanval' der Turken op Assab of ben ander punt der kolonie Erythrea. Bulgarije. Uit Weienen wordt aan de „Temps" ge meid, dat Bulgarije afziet van een mobilisatie in oostelijk Roemelië, maar de openbare meening blijft aan dringen .op een definitieve uiteenzetting met Tur kije. De Italiaansche vloot. Een halfambtelijke nota ontkent, dat er een actie van de Italiaansche vloot heeft plaats gehad op de kusten van de Jonische Zee. Van de drie Italiaansche torpedobooten, die dtjn 14en October kanonschoten hebben gelost op do eilanden bij Aiwalik, is er één de golf van Mytifene binnengevaren; de twee andere kruisen langs de kust. 1 Egypte. Gister was op de Berl'ijhsche beurs het gerucht Ferrari bezat, toen hij,*aan zijn domicilie in de rue Fondary, uit Weenen de collectie der num mers van de «Wiener Zeitung" ontving, welke gedurende 1867 verschenen waren. Die bladen moesten wel zeer belangwekkende zaken voor den landonderzoeker behelsd hebben, want nadat hij ze met veel behoedzaamheid, opdat men ze niet zien zou, in zijn dienstbodenkamer van het hotel Wegrow overgebracht had, besteedde hij verschei den nachten met ze aandachtig te lezen, na te zien en er aanteekeningen van te maken. Het hielp echter den valschen John niet, al onderzocht hij nauwkeurig de adressen van alle brieven, met welker overbrenging hij belast was op geen enkele enveloppe herkende hij de hand van Stephan Mordy. Eindelijk, op Donderdag 18 Nov., bij het afhalen bij den concierge van het hotel der voor den bankier bestemde brieven, kon hij ter nauwernood zijn vreugde bedwingen, toen hij op een enveloppe pennetrekken zag over eenkomstig de autografen van den voortvluchtigen geëmployeerde. Odon Wegrow had zich dien dag vroegtijdig zijn bank begeven eerst des avonds zou hij weer ihuis komen. (Morit fiéffipfjui},

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1