Dagblad voor Schiedam mm EERSTE BLAD. 34ste Jaargang. Vrijdag 20 October 1911. No. 10149. IfU Officieele berichten. Kennisgeving. Baitenlaadsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan pys Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. oor herh aaldel ij k adverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer Dit nummer bladen. bestaat uit twee Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Buroemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma Adrianiis Van den Eelaart, om vergunning tot het oprich ten eener distilleerderij in het pand staande aan de Korte Haven no. 21, kadaster Sectie C no. 983. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 2 November a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19 October 1911. Burgemeester en Weihouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. In Tripolis. De taal van de Turksche pers over den mili tairen toestand in Tripolis verraadt meer vertrou wen, wat een gevolg is van berichten over over winningen in de Turksche bladen, zoo b.v. een bericht van de »Ikdam" over een nederlaag van de Italianen in Tripolis. Volgens de «Sabah" is de Berlijnsche Turksche Hilitaire attache Enver bei in Tripolis aangeko men. Uit Derba wordt aan het «Berliner Tageblatt" geseind Be militaire toestand in Tripolis is onveranderd. Be Italianen gaan door met de kust te bezetten er zijn troepen vertrokken naar Homs. In Tripolis Wordt de operatiebasis versterkt, voordat men begint met den opmarsch naar het binnenland. Het uitladen is nu bijna gereed. Gisteren wer den zes vliegtuigen ontscheept. Be Turken gaan door met des nachts de voor- Posten van Bir-Boemeliana aan te vallen. De ver bezen zijn niet vast te stellen. Zij zullen aan turksche zijde waarschijnlijk zeer gering zijn, °mdat de Turksche hoofdmacht in geen geval aan deze aanvallen deelneemt. Over den toestand van het Turksche leger ont leken berichten. Omdat de dadeloogst begint en de Dsjebel waterrijk is, is het voeden van een ^anzienlijke troepenmacht niet onmogelijk. 'Het "jft daarentegen de vraag of de strategische lei- lng voldoende is. Overste Ali Fethie bei zal het °Pperbevel voeren, indien geen hoogere officieren e grens van Tunis verkleed kunnen overschrijden. Be stemming van de Italiaansche troepen is Afstekend. blaar de 'gewezen vice-consul Galli heeft ver aard, rekent de overheid er op, dat de vrede °P Hjn laatst einde November zal worden gesloten. de stad Tripolis beginnen versche vruchten, gr°enten en eieren duurder te worden. Het han- sverkeer herstelt zich echter op zichtbare wijze, °mdat elk aankomend stoomschip vele vluchte- lögen terugbrengt. Be Arabieren nemen de nieuwe orde van zaken met volmaakte gelijkmoedigheid op. Aangezien de overheid zeer scherpe maatregelen gen het gevaar van besmetting heeft 'genomen, 18 er geen nieuw geval van cholera voorgekomen. Uit Rome wordt aan de «Nationaal Zeitung'' geseind Be afgevaardigde Defelice deelt mede, dat hij bericht heeft gekregen, dat Homs reeds zonder bloedvergieten door de Italiaansche troepen is in genomen. Defelice bericht ook over een bezetting van Ben gasi door het landingskorps van admiraal Aubry. Verder verzekert hij, dat twee kolonnes zich in verschillende richtingen op marsch hebben begeven naar het binnenland van Tripolis om de belang rijkste punten te bezetten. Officieel is geen bevestiging van deze berichten ingekomen. Uit Tripolis wordt nader geseind De beschieting van Derna heeft den 16en Oc tober plaats gehad, doch de slechte toestand van de zee belette een ontscheping. De oorlogscorrespondent van desLokal Anzeiger" seint uit Tripolis Ofschoon de Turken volstrekt geen kans óp succes hebben, is de toestand toch niet zoo wan hopig, als men gelooft. Zij hebben Tripolis met meer proviand en munitie verlaten dan het stoom schip «Derna" heeft gelost en dan heeft nu de oogst plaats van dadels, met bahulp waarvan de Turksche soldaat kan worden gevoed. Hun voor posten staan in Sanser en in Ain Sara, van waar uit zij het den Italianen door nachtelijke aanvallen, zij het dan ook zonder succes, lastig maken. Zoodra de oorlogsschepen de juiste positie hebben opgenomen kunnen zij door scheepskanonnen wor den verdreven. Met een macht van ongeveer 3000 soldaten en 6000 of meer Arabieren houden de Turken den karavanenweg naar Tunis bezet, die door de pas van Kasr Eeflrem gaat. Het plateau van den Dzjebel (bergrand) verheft zich hier loodrecht als een muur uit de woestijn. Aan water is hier weliswaar geen gebrek, maar het is niet waar schijnlijk, dat de Italianen hun tegenstanders het genoegen zullen doen, om deze stelling, die reeds bij de oude Romeinen gevreesd was, aan te vallen. Een dergelijke aanval zou den Italianen duur te staan kunnen komen alleen dan gerechtvaardigd schijnen, indien de Italiaansche Opperbevelhebber een zedelijke uitwerking zou willen verkrijgen. Overigens willen de Arabieren van de stad Tri polis niets weten van tegenstand, en de menschen op het land zijn niet in staat om te strijden, omdat een droogte van vijf jaren het land tot Fezzan toe heeft verwoest. Aan den anderen kant is het echter onjuist, om aan te nemen, dat de Turken Tripolis uit lafheid hebben ontruimd. Hun officieren wilden dapper vechten en zijn alleen op raad van de Europeesche consuls tot den terugtocht overgaan, om de stad voor de verschrikkingen van een ge vecht binnen de muren te sparen. In den nacht van 18 op 19 dezer heeft de Turksche cavalerie een aanval gedaan in de na bijheid van de Boemeliana-putten, welke aanval door de Italiaansche cavalerie is afgeslagen. De Turksche deserteurs gaan voort met zich aan de voorposten bij Tripolis over te geven. I n Turk ij' e. Said pasja heeft in de Kamer verklaard, dat het kabinet besloten had de uitzetting van de Italianen uit te stellen en zich te beperken tot de uitzetting der journalisten. Indien de Kamer het wenscht, zoo zeide de grootvizier, kunnen wij alle Italianen onmiddellijk uit het land zetten. Wij kunnen gelijktijdig een gewapenden tegen stand bieden en de diplomatieke onderhandelingen met 't oog op een vredelievende oplossing voort zetten. Wij kunnen niets zeggen over de onderhande lingen, want de mogendheden die een bemiddeling wagen kunnen haar gezichtspunt wijzigen. Wij bevinden ons in een moeilijk oogenblik. Het voorstel om nieuwe elementen in het kabinet te doen treden, beantwoordde volgens Said pasja niet aan de eischen van het oogenblik. Aan u, zeide hij, de beslissing over het lot van het land. De Kamer heeft een motie van vertrouwen in het kabinet Said Pasja aangenomen met 125tegen 60 stemmen. Mon tenegro. Een aantal hooge officieren wil, naar uit goed ingelichte bron verluidt, Machmoed Sjefket een bezoek brengen en van hem verlangen, dat ter stond 30.000 man in Montenegro zullen rukken om het tot Turksch gebied te verklaren. Omdat Turkije geen basis voor militaire opera ties tegen Italië heeft en Italië niet onmiddellijk kan aanvallen en Montenegro (door zijn vorsten huis) aan den anderen kant in nauwe betrekking tot Italië staat, zou de bezetting van Montenegro als tegenaanval tegen Italië moeten dienen en zoowel Italië als de andere mogendheden beter tot de overtuiging van den ernst van den toestand brengen. Als de minister van oorlog het verzoek zou afwijzen, dan zouden de officieren besloten zijn, om het plan op eigen houtje door te zetten. De Turksche vloot. Uit Konstantinopel wordt aan de »Lokal-An- zeiger" geseind Het feit, dat de vloot uit den Bosporus door de zee van Marmora naar de Dardanellen is gevaren, heeft hier aanleiding gegeven tot geruchten, dat haar zou zijn opgedragen om den Archipel te beschermen tegen Italiaansche torpedojagers. Dit gerucht is, naar ter bevoegde plaatse wordt ver zekerd, onjuist. Men is niet van plan om de vloot, die met reusachtige nationale offers tegen Rusland en Griekenland verkregen is, aan de Italiaansche overmacht prijs te geven. De vloot zal, indien niet geheel en al onvoor ziene gebeurtenissen tusschenbeide komen, de Dardanellen niet verlaten, ofschoon zij volkomen tot het gevecht gereed is en wel in staat zou zijn om de Italiaansche torpedobooten, die zich in den Archipel bevinden, in toom te houden. Men moet daarmede rekening houden, dat deze booten slechts zijn uitgezonden als lokaas om de Turksche vloot uit de Dardanellen te lokken. De Turksche re geering is zich bewust van de binnenlandsche moeilijkheden, die zouden kannen ontstaan, indien zij de vloot zou opofferen. Vredesvoorwaarden? De Romeinsche correspondent van de «Temps" verneemt uit gezaghebbende kringen, dat Italië in ruil voor de inlijving van Tripolis het volgende aan Turkije aanbiedt !o. betaling van een geldsom bij wijze van ont eigening van het kroondomein, het kalifaatdomein en de artistieke en archeologische eigendommen 2o. de verklaring, overeenkomstig aan die van Oostenrijk-Hongarije, dat Italië afziet van de capi tulaties, als de andere mogendheden dit óók doen 3o. toestemming van Italië in een verhooging van de Turksche douanerechten met 4 procent en in een belasting op vreemdelingen, als de andere mogendheden hier ook in toestemmen 4o. de ver gunning aan de bevolking van Tripolis en Barka om den Sultan als geestelijk hoofd te blijven er kennen en de vergunning van vestiging van een godsdienstig plaatsvervanger van den Sultan op denzelfden voet als een katholiek bisschop, opper rabbijn en Senoessisch hoogepriester. Verder zou Italië bereid zijn in het vervolg een loyale hulp aan Turkije te verleenen bij de verdediging van de onschendbaarheid van zijn grondgebied. Indien Turkije niet bereid zou zijn spoedig tot den vrede te besluiten, zou Italië genoodzaakt zijn, zijn vloot in de Aegeïsche Zee te zenden. Oostenrijk-Hongarije. Uit Weenen wordt aan de «Vossische Zeitung" 85. tam Postbus no. 39. De Marokkaansche kwestie. De «Kölnische Zeitung" wijdt een lang artikel aan den internationalen toestand. Het blad ver klaart, dat de Engelsche voorstelling, volgens welke dank zij Engeland's manhaftige houding in het Marokkaansche vraagstuk de vrede gered is, leugenachtig is. Met betrekking tot den tegenwoordigen stand van de onderhandelingen zegt de «Kölnische Zei tung", dat het, zooals die onderhandelingen nu staan, wel zou kunnen gebeuren, dat Cambon nog menigmaal tusschen den Pariser Platz (waar het Fransche gezantschap ligt) en de Wilhelm- strasse (waar de ministeriën zijn) heen en weer zal moeten wandelen, voor het tweede deel van de overeenkomst geparafeerd en ten slotte het heele verdrag geteekend is. In Frankrijk moet men goed weten, -dat Frankrijk in den zuren appel van Kongo zal moeten bijten, als het de zoete peer van Marokko op wil peuzelen. De verklaringen van de Duitsche regeering zullen dienaangaande vermoedelijk geen twijfel hebben overgelaten. PORTUGAL. Een telegram uit Vigo meldt, dat de monarchisten Montalegro hebben bezet. Woensdag is de strijdmacht der monarchisten weer opgerukt, om de versterking, door de regee ring uitgezonden, aan te vallen. Uit Oporto Paiva Couceiro, de leider der mo narchisten, is langs het riviertje de Lima de Sierra de Gerez binnengevallen, waar hij de blauw-witte vlag geplaatst heeft. Zijn troepen moeten duizend man sterk zijn. De republikeinen zijn versterkt met zeshonderd man, jagers, cavalerie en infanterie. De Sierra de Gerez moet onbegaanbaar zijn en wegens het moeilijke terrein door de monarchisten lang verdedigd kunnen worden. De regeering erkent, dat de toestand ernstig is. PERZIë. Uit Teheran wordt aan het «Berliner Tageblatt" geseind Aan de Italiaansche regeering is met het oog op haar plan, om het tooneel van den strijd uit te breiden naar de eilanden en de kusten van de Aegeïsche Zee, door de Oostenrijksche regeering verzocht, om in elk geval betoogingen aan de Europeesche kust te vermijden, omdat anders de de belangen van de Oostennjk-Hongaarsche mo narchie op den Balkan merkbaar zouden worden aangetast. Men mag aannemen, dat de comman danten van de Italiaansche oorlogsschepen in de Aegeïsche Zee overeenkomstige bevelen hebben gekregen. De inlijving van Tripolis enBarka. Uit Rome wordt aan de «Lokal-Anzeiger" ge seind In diplomatieke kringen alhier wordt er geen geheim meer van gemaakt, dat Italië binnen 14 dagen de onvoorwaardelijke inlijving van Tripolis en Barka officieel zal bekend maken. In Italië. Uit Weenen wordt aan de «Vossische Zeitung" geseind Niettegenstaande de Italiaansche regeering het ambtelijk tegenspreekt, zijn alle compagnieën van de regimenten in Venetië en Lombardije op ver hoogde vredessterkte gebracht. geseind Het optreden van de Engelsche regeering, wel ke Zuid-Perzische consulaatswachten met 500 Britsch-Indische ruiters wil versterken, heeft tot een protest van de Perzische regeering aanleiding gegeveD. Zij heeft aan den Engelschen gezant te Teheran een nota gezonden, waarin nog het volgende voorkomt De Zuidelijke gendarmerie wordt door Zweed- sche officieren hervormd. Niettegenstaande deze (verschillende in de nota opgesomde) maatrege len en de goede wil van de Persen bekend zijn, schept Engeland op een oogenblik, dat de episode van den vroegeren Sjah nauwelijks ge- oindigd is, nieuwe moeilijkheid, die in tegenstel- stelling zijn met zijn vrede ademende verzeke ringen. De nieuwe gouverneur-generaal, die door de houding van Engeland beleedigd is, weigerst fe vertrekken, waarvoor alles reeds in orde was. De Perzische regeering verzoekt de Engelsche op haar besluit terug te komen, om haar eigen maat regelen niet in gevaar te brengen. Peking dd. 19 dezer CHINA. Een Reutertelegram uit meldt Be ambtelijke courant meldt, dat de rebellen gisteren na een heelen dag vechtens verslagen zijn. Uijf treinen met troepen uit het Noorden zijn te Hankou aangekomen. Er zijn keizerlijke besluiten verschenen, waarbij last wordt gegeven, de belhamels van de opstanden in Haepé en Setsjoean gestrengelijk te straffen. Op de misleide en onder dwang handelende rebel len wordt een beroep gedaan, om zich weer trouw te betoonen, en het volk en de soldaten worden vermaand, om zich niet bij den opstand aan te sluiten. De zee- en landmacht van het Jangtse- gebied wordt onder bevel van Joeas-sji-kai geplaatst en de afdanking van de oude Groenvlaggen wordt opgeschort. Aan den professor in de geneeskunde aan de universiteit te Upsala, Allvar Gullstrand, is de Nobelprijs toegekend. De Fransche minister van Openbare Wer ken ontving te Rouen een aantal kolenhandelaars uit de buurt, die hem mededeelden, dat zij hun HM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1