Gemengd Nieuws. worden verleend, na 3- en 6-jarigen dienst toe te kennen. Volgnummer 131. Onderhoud van pompen en riolen. Wij zijn op uitbreiding van het aantal urinoirs bedacht, doch de plaatsing baart moeilijk heid. Tot het vernieuwen en verplaatsen van een paar urinoirs en het plaatsen van een nieuw aan de Westerkade, nabij de Groenelaan, is reeds besloten. Volgnummer 140. Uitgaven voor den Reini gingsdienst. De verkeerde toestand bij de Vischmarkt schijnt in verband te staan met een gebrekkige -rioleering. Naar middelen tot verbe tering zal worden gezocht. Wat het op diepte brengen der havens aangaat, daarmede is men reeds bezig en er zal mede worden voortgegaan. Verplaatsing van de vuilnisbelt is meermalen overwogen. Waar verplaatsing zou beteekenen, verwijdering van het centrum der stad, zouden de kosten der vuiiverzameiing daardoor stijgen. Bovendien, mocht voor het vraagstuk der vuil verbranding een gelukkige oplossing voor onze gemeente worden gevonden, dan is de tegenwoor dige plaats uitnemend te noemen. Het bedoelde rapport betreffende de vuilver branding ligt voor de leden van uwen Raad ter inzage. Wij merken' op, dat dit rapport zulk een op lossing niet aan de hand doet, doch een bijdrage bedoelt te zijn tot een juist inzicht in deze zaak met betrekking tot onze gemeente. Ten aanzien van de 4 arbeiders die een loon genoten van beneden flO.— deelt de Commissie voor de Gemeentereiniging ons mede, dat nadat hare begrooting voor 1912 was opgemaakt, ook zij tot de conclusie is gekomen dat dit te laag was en dat thans al hare werklieden een loon van boven flO.genieten. Volgnummer 144. Kosten van het herhalings- onderwijs. Schoolprijzen of wandeltochten. Met een verhooging van dezen post met f50. a flOO.ten einde dit voor schoolprijzen of wandeltochten beschikbaar te stellen ten behoeve van de bizondere scholen kunnen wij ons wel vereenigen. Volgnummer 173. Kosten der Bewaarscholen. Een ontwerp tot wijziging der verordening op de subsidieering van bewaarscholen is bij ons Col lege in behandeling. Volgnummer 177. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. Onbetwistbaar wordt door het corps zeer veel gepresteerd. Dit jaar zijn op lof felijke wijze reeds ongeveer 20 volksconcerten gegevendie trouwens ook blijken door de inge zetenen zeer op prijs te worden gesteld. Boven dien is het korps ten allen tijde voor feestelijke gelegenheden beschikbaar. Het komt ons dan ook voor, dat deze uitgave zeer goed besteed is. Waarom het genoemde bedrag, dat aan salarissen wordt betaald, te hoog zou zijn, begrijpen wij niet, daar o.i. moeilijk bezwaar kan worden ge maakt tegen die van den Directeur en den Bode en ook niet tegen de f 440.welke voor de ongeveer 40 leden gezamenlijk beschikbaar wor den gesteld. Volgnummer 178. Belooning van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen, enz. De Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur deelt ons mede, dat in den loop des jaars slechts 2 consenten zijn afgegeven voor kostelooze ver loskundige hulp. Zij schrijft dan verder «Reeds in vorige jaren werd er van deze zijde «op gewezen, dat het aantal afgegeven consenten «geen maatstaf kan zijn voor de beantwoording »van de vraag als thans weder is gedaan, omdat »de behoeftigen liever een kleine som betalen - «misschien wel een betaling bij gedeelten toezeg sgen dan een gang maken, die voor een «briefje" noodig is. «De hier bedoelde kosten moeten naar onze «meening niet uitsluitend beoordeeld worden naar «de diensten op consent verricht, maar beschou- «wen wij als een middel om d« vestiging van «vroedvrouwen te verzekeren. «De afgegeven consenten zijn slechts geldig «tegenover de vroedvrouw van de wijk." Volgnummer 182. Subsidie Stads-Ziekenhuis. Naar wij vernemen, is bij de Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis een nieuw plan voor een nieuw Ziekenhuis in behan deling, dat eerstdaags bij ons College zal worden ingediend. Wat de boeking der uitgaven voor onvermo gende patiënten aangaat, herhalen wij ons ant woord van verleden jaar op een gelijke vraag zie blz. 361 der bijlagen van het raadsverslag, bij volgnummer 184, waar wij schreven «Volgens art. 21 der Verordening ophetStads- «Ziekenhuis komen de kosten van onvermogende «patiënten ten laste van de inrichting, die een «instelling van weldadigheid is evengoed als het «Burgerlijk Armbestuur. De tegenwoordige boe- «king is derhalve correct, zij het dat ook voor «het tegenovergestelde stelsel veel te zeggen is." Grondbedrijf. Opgemerkt moet worden, dat het verbreeden van de sloot tusschen het in wei land te veranderen gedeelte van het Zuider-Gors en den Frankelandschen dijk niet op zich zelf noodzakelijk is doch alleen om daardoor grond- specie beschikbaar te verkrijgen, wanneer men het nieuwe grasland aldaar zou wenschen teega- liseeren. Wij moeten daartegen echter bezwaar maken, omdat dit kostbaar zou zijn, zonder dat het voor het land noodig is. Volgnummer 214. Onvoorziene uitgaven. Ook wij vinden deze post laag genoeg, doch de begrooting liet geen hoogere raming toe. Volgnummer 225. Het maken van een tweede verbinding tusschen de rivier en de binnenwate- rep. Wij zullen doen wat ons mogelijk is om het in exploitatie brengen van de gronden aan de Westzijde te bevorderen. Het verband met de z. g. tweede verbinding zien wij echter niet in. Ontvangsten. Volgnummer 2. Huur van huizen en andere gebouwen. Zeker zou het thans, nu huizen zoo goedkoop worden verkocht, geen geschikte tijd zijn om huizen van de gemeente te verkoopen. Volgnummer 3, no. 10. Het exercitieveld met ingang van 1 Januari 1910 tot wederopzegging in gebruik gegeven aan de Schiedamsche Football- en Cricketclub «Hermes". Wij kunnen mede- deelen, dat wij ter zake van het terrein met de Vereeniging in correspondentie zijn. Volgnummer 13. Brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok- en veergelden. Art. 13 van het haven reglement verbiedt dat met door mechanische kracht voortbewogen vaartuigen sneller wordt gevaren dan met vaartuigen welke worden voort- geboomd, zoodat de schipper welke sneller vaart zich aan een vervolging bloot stelt. Volgnummer 14. Marktgelden, wik-, weeg- en meetgelden. Art. 15 der Precario-verordening houdt ten gerieve van den handel de bepaling in, dat het op gemeentegrond laten liggen vanjgeloste of ter inlading aangevoerde goederen gedurende 24 uren vrij is. Zoodoende kan de kade doorloopend doch met wisselende goederen door een firma bezet worden, zonder dat belasting verschuldigd is. Volgnummer 15. Keurloonen. Omtrent het keurloon op het vleesch is reeds door Uw Raad een beslissing genomen, zoodat wij deze zaak kunnen laten rusten. No. 32 van de Uitgaven van de begrooting van het Grondbedrijf-Perceel XIV Getracht zal worden de kosten van verbetering der wegen in het Sterrebosch zooveel mogelijk te beperken, doch men houde in het oog dat men moet zorgen, dat de huurders van de bouw- en tuingronden, hun producten behoorlijk kunnen wegvoeren, en dat door dat vervoer de wegen nogal te lijden hebben. Het is de vraag, of het tot tuingrond maken van het bedoeld met zand opgehoogde terrein grenzende aan de stoomhoutzagerij van de firma Van Deventer en Zn., met het oog op de kosten loonend zou zijn. Dit zal worden overwogen. Eveneens zal het in tuingrond veranderen van weiland aan de Westzijde van het Spuikanaa] worden overwogen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 11 October 1911. Treinontsporing. Gisterochtend om streeks 9 uur is bij Zevenaar de goederentrein uit Elten ontspoord. Het treinverkeer werd hierdoor 3 uren gestremd. De remmer werd onbelangrijk aan het hoofd verwond. Vechtpartij. Men meldt uit Almelo: Twee schooljongens, Gerrit Schoenmaker, 9jaar, en Gerrit Kappert, 11 jaar, kregen ruzie. De jonge S. gooide den kleinen K. op de straat en trapte hem zoodanig op den linkerarm, dat deze ver brijzeld werd. Co neer pen in gevangenissen. Do wensch, de maatschappelijk uitgestoolenen, de ge vangenen, het leven achter de gevangenismuren wat driaigtei'ijker te maken en ook wellicht hen tegen dcm deprimeereniclien invloed van het g'c- vang'enisl'even wat meer weerstamdsvermoigén te gevien, beeft in Engeland het plan doen ontstaan, in de groote gevangenissen, op gezette tijden, goed© muziek te doen boorteu. Een Lond'emsch orkest is bereid gevonden zijn medewerking te verleenen, en een gevangenistourne©'door het land te maken. Een dezer dagen had in de g'rooto gevangenis te Maids tone, het eerste concert plaats, hetwelk voor de1 500 gevangenen gegteven en on getwijfeld door hen gewaardeerd is gtewiordén.Meér dan de helft der gevangenen te Maidstone, zijn daar reeds langer dan 10 jaar. De nieuwe Zepp.elin. Het Zeppelin luchtschip Schwaben is gisterochtend om vijf uur te Dusseldorp opgestegen, over de provincie West- falen gestevend, om tien uur over Bremen heen gekomen en langs de spoorlijn naar Hamburg gegaan, waar het om half twaalf aankwam. Het is om vijf uur goed en wel te Berlijn geland. Bijna tegelijkertijd heeft het Zeppelin-luchtschip L Z 9 van Oos uit een tocht van 20 uur gedaan. Aan boord van het luchtschip was een militaire commissie voor de overneming en Zeppelin was zelf gezagvoerder. Het kruiste over het dal van den Rijn. Woensdagavond om zeven uur was het opgegaan, gistermiddag om drie uur is het geland. Een geleerde schoorsteenveger. Men zou een geleerd man allerminst onder schoorsteenvegers zoeken. Hun baantje vereischt weinig kennis, en de omgang met roet kan kwa lijk 't verstand scherpen. Maar toch blijkt dat vuile werk geen beletsel te zijn om er een helder hoofd bij te hebben. Het levende bewijs daarvan is de Engelsche schoorsteenveger Walter Hunt, te Streatham woonachtig en de «learned chimneysweep" ge noemd. Hij is 53 jaar oud, begon zijn loopbaan als zeeman en misschien was 't de vertrouwelijk heid met water, die hem bewoog naderhand brandweerman te worden. En nadat hij heel wat schoorsteenbranden mee had gebluscht, ging hij de schoorsteenen van roet zuiveren, terwijl hij in zijn vrijen tijd ijverig studeerde, ernstig nadacht en allerhande geschriften pende over ethnologie en anthropologie. De leer der samenleving trok hem echter onder 't schoorsteenvegen 't meest aaD. Hij vestigde in Engeland de aandacht op zich door een scherp zinnig geschrift, waarin hij de vraag besprak, of het Britsche ras achteruitgaande is. Het roet hield zijn optimisme onaangetast, en hij beant woordde die vraag, op merkwaardig deductieve wijze, ontkennend. Het bestuur der University Extension Lectures, getroffen door zijn helder verstand, zond hem voor een maand ter studie naar Oxford. En thans heeft dat bestuur hem aangesteld tot docent in de sociologie. Het tegenwoordige Turksche leger. Het „Biei'linier Tagteblatt" behelst oen overdruk van hef oordeel, dat de bekende reorganisator van het Turksche leger ven der Goltz pasja kortgeleden neerschreef. De bruikbaarheid van het Turksche soldaten- materiaal, zoo meent deze bij uitstek deskundige, wordt algemeen erkend do ar iedereen, die er ooit mede gewerkt heeft. Het is gewillig, aapper, tevreden en tot volhouden in staat. Het heeft gevoel voor al wat met den oorlog in verband staat. Hef verwijt geen goed soldaat te zijn is voor ejen Turk een zware beleediiging. Zijlne ge voelens word err dan ook nog niet misleid door ophitsing ot vitterij5 van anti-militarisme; into gendoel worden zij geprikkeld door dein ievendigen wensch van het gansche volk om uit militair oogpunt weer Krachtig te worden en onder de groote mogendheden weer1 in aanzien te komen. En een machtige overlevering bezielt bovendien do troepen, een traditie, die niet alleen wortelt in den veboveringstijid, waarop ieder Muzelman nog trots is, maar welke enk in de latere oor logen haren oorsprong vindt. Da heldendaden van Plewna leven in de herinnering voort en terecht, zooals blijken mag pit de uitspraak van een ooggetuige, die verklaarde zijn grootste be wondering te moeten uitspreken .over het krijgs haftig© van het furksche leger, waarin officie ren en manschappen gedurende den gansehen veldtocht zich gedroegen als ware helden door hun onversaagdheid bij tegenspoed, door niet te, klagen hij het ergste lijden, door hun rpga- wektheid ondeT alle .omstandigheden. En wa,t de; Turksche soldaat thans nog ver mag, zoo vervolgt dan deze gewezen opper,1 rit meester der Ottomaanische landmacht, is geble^ ken bij de in Europa, weinig bekende belege ring van Sanaa (Jemen) in 1905. Toen na een ongelooflijk lijden de overblijfselen van het dtyw pere garnizoen door capitulatie vrijen aftocht verkregen, verscheen buiten de poort een schaar van ongeveer duizend wankelende, uitgeteerde gedaanten om den marsch naar de kust te be ginnen, en was ©r verbazing onder de Arabische belegeraars, die na de hardnekkige verdediging twintig maal' zooveel Turken verwacht, hadden. All© overigen waren omgekomen, zonder dat zich ondier de troepen één teeken van tuchteloos heid of van verlangen naar de overgave had geopenbaard. Ook groote bevattelijkheid van nature en een zeldzame gave om aanstonds partij te: trekken van alle omstandigheden kenmerken de Turk sche manschappen. Een eigtenaardigheid van het leger is het feit, dat 'het uitstekende resultaten te zien gleven kan ondanks gering© hulpmidde len en onvoldoende voorbereiding. Weliswaar staan daartegenover ook nationale zwakheden, zooals o. a. de, zorgeloosheid, die zich onder den warmen zuidelijken hemel maar af te sterk doet gevoelen, en de neiging olm dadelijk te berusten in schijnbare beschikkingen van ©en hoogtere macht, waardoor de Turken te spocdijg iets voor een beletsel aanzien, als hel ten hoogste een Kleine hindernis mag heeten. Niet zoo goied alb met de soldalen is het rnelt de officieren gtesteld. Hiun ontbreekt de noo dig© zelfstandigheid. De bevolking mist nog! die toereikende breed© en gelijkmatig ontwikkelde ont wikkelde laag, die de noodig© krachten zou kun nen verstrekken voor het officierskorps. En daar is dit korps ook nog,, tan minste wait de lagere rangen betreft, te zeer vermengd met bestand- deielén, die uit de gelederen zijn voortgekomen tin daarom hun rang' uiitlslbiteind als loon voor hun vroeger goed gedrag beschouwen,, naaist elé- meïifeln, die vrain de militaire steholen komen en diei wél vooruit willen. Eerst als bet giebelde officierskorps olp de militaire opleidingsinricbtin- gejn zal zijin oinitKluan, kan bat legér tot 'het peil van moderne troepen worden opgeheven. Voorts is do inwendig©1 dienst, waaraan men tegenwoordig mot recht zooveel waarde hecht, nog zeter onvolkomen bij' deze troepen. De Oos terling heeft van huis uit roedsi weinig! glevoel voor de beteekenis' van kl©iinigb©den, die bij zijn beroep bebooïeni. Bijl de Moslims! leeft nplg vee] van dein trots der oud© veroveraars; zij achten zich epn volk van höeirtsicihersi, wien het niet past zich in te l'abein mot ding(eai van ondergeschikten ajarM. Men houdt 'rüojg gaarn© huis met. guïie hand, Wat tot nadoei tag* d(ei stenKMs leidt' bij het gebruik van klleteding en uitrusting. Deze trek komt ook tot uiting bij de opleiding, waar men al te spoedig zich bezig houdt met de hoofd zaken van traepenaanvoering, om daarbij echter de beteekenis van dien nauwgezetten en moei lijken arbeid van minder aanzien, welke alleen tot den goeden afloop van het groote werk kan leiden,, geheel uit het oog te verliezen. De por sitie van compagnies-, eskadrons- en batterij-Com mandanten, is in het Turksche leger een geh.vi afhankelijke, waardoor deze chefs dan ook niet de voornaamste ciragers van de verantwoordelijk heid voor de orde en opleiding der manschappen kunnen zijn. De dienst wordt zoodoend© buiten gewoon eenvormig volgens zorgvuldig bewerkte roosters, welke du regimentscommandanten op maken. Tien jaren zullen er noodig zijn Om dit te veranderen. Dan eerst kunnen de jongere offi cieren van de militaire schalen met bun moderne Icgeropvattingen de kapiteinsrangen bezet heb ben. Doch de manoeuvres, waarbij do Sultan Mo- hamed V zijn belangstelling door persoonlijke verschijning heeft getoond, hebben door dit onge hoorde feit, een buitengewone beteekenis gekre gen voor het Turksche leger, dat diopr den aldus opnieuw gek noopten band tusschen den Groeten Heer en zijn legerscharen, thans weer bezield schijnt met een krijgshaftigen geest als in oude tijden. Men mag nu spreken van een nieuw tijd perk in de geschiedenis van het Ottomaansche léger, zoo heeft bij die gelegenheid de Turksche minister van oorlog verklaard. De vlieg©n-toor 1 og. De gezondheidscommis sie te Chicago heeft een eigenaardige wijze van voorlichting ingevoerd. Bijv. een aanplakbiljet, waarop Wordt aangetoond, hoe men in het zo merverblijf typheusie koorts kan krijgen. Men ziet den vertrekkeuden trein, de kinderen drinken, uit een pomp nabij een mesthoop, do groote men- schem baden vlak bij een riool en bij eon pic nic-partij komt een zwerm vliegen, terstond na eiein bezoek aan een privaat, op de etenswaren zitten. Vooral de vliegen worden duchtig bestookt. Zeilfs op oouranten-'omslagcn staan krachtige aan sporingen tot den verdelgingsoorlog: „waar vlie gen voorttellen, sterven de babies," „één vlieg, heden gedood, bespaart het doodeu van een millioen over twee maanden" „vuil -f- vlieigen -j- vingers koorts"; en van overheids wege Wordt verkondigd: „This is our summer battle-cry Muzzle the dog; swat kill) the fly." Ook wordt raad gegeven om de vliegen af te houden van vuilnis en mest, die niet Kan wor den verwijderd of om de larven en eitjes daarop te dooden, bijv. het besproeien met' keroseen waarin 1 pet. ruwe carbol, of met ijzersulfaat- oplossing. (N. T. v. G.) Dichtheid en gewicht van de aarde en van de maan. De natuurkundigen Richard en Krieger-Menzel hebben practisch een door wij len den Müncbener hoogleeraar Jolly aangegeven onderzoekingsmethode toegepast tot berekening dor dichtheid en zwaarte der aarde en der maan. De uitkomsten volgens die nieuwste methode ko men tamelijk wel overeen met de vroeger verkre gen resultaten. Als eindresultaat werd gevonden, dat de aarde zoo zwaar is als een bol van gelijken omvang met 5,05 maal de lichtheid van zuiver water. Heit volumen der aarde is 2650 millioen Kubiekmijlelke kubiekmijl water weegt -108.600 millioen ton, en dus is het gewicht van don aardbol 5960 trillioen ton. Reeds vroeger had de Jezuïet Karei Braun voor do dichtheid der aarde gevonden 5,527, en dienvolgens voor haar gewicht 5987 trillioen ton; prof Wilsing, te Potsdam, vond voor gewicht 6100 trillioen ton en Bailey, te Londen, voor 'n 70 jaren 0040 trillioen ton. Betrekkelijk zijn deze verschillen niet zeer groot, volstrekt genomen echter nog geweldig, want zij. bedragen nog ongeveer 7 a 8 maal do zwaarte van het water aller oceénen te zamen. Ook het gewicht en de dichtheid der maan heeft men nog eens berekend. Uit .le grootte der storingen, welke de kleine planeet Eros op haar baan om de zon van de maan ondervindt, heeft Hinks berekend, dat de massa der maan 81,50 maal kleiner is dan die der aarde. Prof. New comb had vroeger hiervoor gevonden 8155 en prof. Gill 81,76, zoodat de maanmassa ver moedelijk ongeveer 81,6 maal kleiner is dan de aatdmassa; haar géwicht zou dus ongeveer 73,5 trillioen ton bedragén. V rou wenkies reoh t in Calif or n i Uit Ntw-York wordt betreffende den thans tiina vol kdig bekenden uitslag dei stemming, en Wel in tegenspraak met een blijkbaar te vroeg verzonden telegram, geseind, dat een meerderheid van 3000 ten gunste van vrouwenkiesrecht is uitgebracht. In al die platteiandsdistricien was de meerderheid aanzienlijk. Daar Californië de belangrijkste slaat van heit westen is, is deze uitslag van te meer beteekenis voor de aanstaande presidentsverkie zing. daar Taft verklaarde voorstander van vrou wenkiesrecht te zijn. LM II -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6