Verspreide berichten. Bixmenl&nd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws, talegre door de monarchisten zou zijn bezet na een gevecht met de republikeinsche cavalerie, waarvan 16 man gedood zouden zijn, terwijl de monarchisten enkele gewonden slechts hadden. Nu zouden de troepen van Conceiro tegen de ver sterkingen, inderhaast door de regeering gezonden, oprukken om ze in hun tocht tegen te houden. CHINA. Heit zal aan de Chineiesohe regeering Iteel wat moeite kosten vooraleer het haar gelukt de fovo- lutionair;ej beweging' te onderdrukken. De regeering concentreert een kolossale troe penmacht in dein omtrek van het brandpunt, van den strijd. Totnogtoe schijnen, de regeering stroepen echter nog bitter weinig succes te hebben gehad. Een draadbericht uit Hankou d.d. 19 dezer meldt de volgende bizonderheden over den stand van zaken De opstandelingen zijn aan de winnende hand. Woensdag hebben zij de keizerlijke troepen ge dwongen zich naar hun kamp terug ta trekken. In dein namiddag opeinden die kanonneerb roten het vuur, doch zij schoten geheel mis. In den nacht kragen de republikeinen versterking en na men zij ieem sterke stelling in. Donderdag voerden toen 5000 rebellen behoed zaam een voorwaarLsche beweging uit in 'ie rich ting van helt keizerlijke kamp, waarbij zij: honder den huttan verbrandden, in welke vijandelijke scherpschutters een schuilplaats zouden kannen vinden. De tegenstand, 'dien zij' ontmoetten, uad bijna, niet geringer kannon zijn. Do kanonneer- booten vuurden slechts enkele schoten van geen beteekenis af en het gevolg was, dat nel kamp der trouw gebleven troepen door deze verlaten werd en bezet is1 door die' opstandelingen, die daar achtergelaten tenten aantroffen, zes spoor- vvegladingeri legerbenoodigdheden, w. o. schiet voorraad. De keizerlijke troepen hebben zich teruggetrok ken tot op 7 mijten afstand van hun oude kamp, waarin de opstandelingen zich nu verschanst 'neb ben. De kanonneerbooten zijn stroomafwaarts ge gaan, Tc Lo-ndeln ontvangen telegrammen over een vermeende overwinning: der opstandelingen te Hankou, schijnen 'een naklank t'e zijn van het over Sjanghai geseinde telegram aan de „Daily Chronicle". Eén dier telegrammen, afkomstig van uil Hankou ontsnapten, en over Kloek tang ge seind, houdt in, dat d© keizerlijke troepen bij Jlankou met belangrijke verliezen zijn terugge slagen. De Britscïte consul te Kioe'kiang' heeft naar Sjanghai feitelijk hetzelfde geseind, doch hij be richtte tevens dat de Chineesebe vloot voor Han kou wejggies'toomd is, op een kruiser na, die in de macht der rebelten overging1. De Londeinschtei beurs heeft de beslissend hee- teirde overwinning der Hanikousche rebellen met een belangrijke rijzing der Chineesche staatsfond sen begroef, omdat' de aam de beurs overwegende meiening is, dat de zegepraal der opstandelingen en de wegvaging van het wanbestuur der Manis- joes een herhoring van China kunnen bewerk stelligen. Een telegram uit San Francisco meldt, dat talrijke agenten der'Chineesche muiters hijstands- geldein trachten op te hiaten. Een half millioen dollar moeit reeds te San Francisco verkregen zij'n. De bijdragers' tot de fondsen ontvangen slaatsschuldheiwijkem der republiek China, aflos baar, zoodra de republiek opgericht zal rijn. De minister v,an oorlog Jinsjang is voornemens zijn hoofdkwartier te vestigen te Sin-jang-lsjoiW (ongeveer 100 Engelsche mijten benoorden Han kou) en zial naar het Zuiden oprukken na aan komst der 4de divisie. Op zijn tocht door den Eifel bracht de Duitsche Keizer gisteren ook een bezoek aan het beroemde Benedictijnen-klooster Maria-Laach. Z. M. was 0.m. vergezeld van den prins en de prinses van Schaumburg-Lippe, en den minister van Land bouw. In het feestelijk bevlagde klooster werd het hooge gezelschap ontvangen door den abt, vryheer v. Stotzingen. De Keizer bezichtigde allereerst de nieuwe mozaiek en marmer versiering in het priesterkoor der kerk, waarna pater Willebrord aan de hooge gasten de constructie uitlegde van het electro-pneumatische dubbel-orgel. Ook werd een bezoek gebracht aan de nieuw voltooide kruisgang, de nieuwe sacristie, de kapellen en de werkkamer var. den abt. De Keizer betuigde meermalen zijn hooge bewondering. Volgens een telegram van den Hamburger correspondent van de »Berl. Lok. Anzzullen de Engelsche spionnen Schalz c.s., in 't geheel 5 personen, die eenige maanden geleden te Hamburg en Bremen gearresteerd werden, op 16 November en volgende dagen voor het Duitschen Rijksge rechtshof terechtstaan. Dezer dagen worden de verdachte spionnen allen van Hamburg naar Leipzig overgebracht. De bisschop van Grevone, is door roovers opgelicht en vermoord met zijn vicaris, den karas en een bediende. Aan het »Berliner Tageblatt" wordt uit New- York geseind Op Cuba dreigen onlusten. 1000 leden van den bond van veteranen hebben op rumoerige wijze I geprotesteerd tegen het benpem.en van vroegere aanhangers van Spanje in staatsdienst. President Gomez heeft echter aan een afvaardiging verklaard, dat het noodzakelijk was om in staatsdienst bekwame personen te benoemen, afgezien van hun vroegere Spaanschgezinde gevoelens. De deputatie dreigde met den opstand in Cuba en met het lynchen van de uitgevers der regeeringsgezinde bladen. De president legde evenwel vastberaden heid aan den dag en weigerde zich te laten beïnvloeden. Sinds eenige jaren wordt in een aantal Pa- rijsche bladen, met name de »Matin", een cam pagne gevoerd tegen de Duitsche, Oostenryksche en Zwitsersche kellners, die de Fransche geheel dreigen te verdringen, dank zij hun zeer machtige organisatie. De agitatie heeft Donderdag tot be treurenswaardige wanordelijkheden geleid. Eenige honderden werklooze Fransche gargons de bladen in kwestie beweren, op gezag der kellners, dat bijna alle café's en bdtels in Parijs beslist weigeren Fransche kellners in dienst te nemen trokken in gesloten gelederen naar het gebouw in het centrum der stad, waar zich het centrale bureau voor betrekking zoekende niet-Fransche kellners ^Helvetia" bevindt. Met steenen werden de vensters ingeworpen, en nadat de vier beambten, die zich juist in de kantoorlokalen bevonden, verjaagd waren, begonnen de kellners daar als vandalen huis te houden. Het meubilair werd kort en klein geslagen en de materieele schade is zeer aanzienlijk. De politie verscheen ter plaatse, toen het aan bijna alle betoogers gelukt was, zich uit de voeten te maken. Tegelijkertijd verzamelden zich ongeveer 1000 Fransche hotel bedienden voor het plaatsingsbureau in de Rue du Faubourg Montmartre, waar eveneens de ge- heele inrichting werd vernield. Ook hier verscheen de politie toen alles was afgeloopen. Interpellatie. Naar aanleiding' van e|en ingezonden stuk ir; l.e't „ïïdbl." van den heer P. C. A. van der Brtggein, te Bloemendaal, heeft, naar „Het Volk" meldt., het Kamerlid Ter Laan de volgende vra gen tot den minister van oorlog gericht: Is hel juist, dat de zoon van den heer P. C. A. van der Bregge'n, te Bloemendaal, op ,19 Sep tember in het kamp te Nunspeet gelegérd, moest uitrukken, ondanks het feit, dat hij zich ziek meldde? Is het juist, dat men dezen milicien aldaar verder gedurende ongeveer 36 uur ziek neeft laten liggen, zonder hem behoorlijk te onder zoeken Is er aanleiding voor dein minister, om aan de Tweede Kamer nadere mededeelingen te doen omtrent, het verdere verloop van ie ziekte van dezen milicien, die tot zijn dood heeft geleid op 23 September? Zondagsrust. Op alle lijnen der H. IJ. S. M. zal de eerstvol gende Zondagen een bijzondere contróle worden gehouden op het aantal reizigers dat met de ver schillende treinen wordt vervoerd. Deze maatregel wordt genomen om met juistheid te kunnen nagaan of meer treinen, dan tot nu het geval was, des Zondags kunnen opgeheven worden. Suriname. Blijkens een bij het departement van Koloniën uit Paramaribo ontvangen telegram heeft de gou verneur van Suriname, de heer W. D. H. baron van Asbeck, 17 dezer het bestuur over de kolonie aanvaard. Gasprjjs te Hoorn. De Kamer van Koophandel te Hoorn heeft be sloten zich tot den Raad der gemeente te wenden naar aanleiding van een op de begrooting voor 1912 voorkomende post, om f18.000 van de winst der gasfabriek in de gemeentekas te storten. Waar elk jaar zulke groote winsten uit het gasbedrijf worden getrokken, oordeelt de Kamer het beter, den prijs van het gas, noodig voor het bedrijf, dus gebruikt voor motor, of fabrieks- en magazijnverlichting, enz. te verlagen. Gemeenteraadsverkiezing te Leiden. Bij de gisteren te Leiden gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad, was de uitslag als volgt District I, vacature prof. dr. Wildeboer, chr.-hist. Aantal kiezers 1969. Uitgebrachte geldige stemmen 1383. Hiervan verkregen de heeren J. G. van Es., a.-r. 639 en H. W. Fischer, lib 754 stemmen, zoodat gekozen is de heer Fischer. District III, vacature dr. Cl. Meuleman, r.-k., Aantal kiezers 1792. Uitgebrachte geldige stem men 1221. Hiervan verkregen de heeren A. G J. Engels, r.-k., 587 en dr. G. H. Kruimel, lib. 634, zoodat gekozen is de heer Kruimel. De rechterzijde verliest tengevolge van dezen uitslag wederom 2 zetels, zoodat de meerderheid is verplaatst van rechts naar links en alsnu be staat uit 17 liberalen en 14 leden rechts. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van bovengenoemde Kamer deed de heer B. A. J. Wittkampf als waarnemend voorzitter, dadelijk na de opening, door den secretaris een schrijven voorlezen van den zeer eerw. heer J. C. F. Jansen, waarin deze namens de familie de Kamer in kennis stelde met het overlijden van haren voor zitter, den weled. gestr. heer mr. W. H.f Jansen, op 5 October dezes jaars, en haar dankte voor het eervol vertrouwen, wat zij hem als president zoovele jaren had geschonken. De heer Wittkampf, hierop het woord nemende, sprak als volgt »Het dunkt mij op dit oogenblik plicht, een eenvoudig, maar welgemeend woord te wijden aan de nagedachtenis van onzen betreurden voorzitter, wijlen mr. W. H. Jansen. Onder de vele instellingen, waarvan de met groote werkkracht begaafde ontslapene een ijverig lid was, behoorde ook onze Kamer. 12 Januari 1870 tot haren secretaris benoemd, werd hem op 1 Mei 1883, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Op 12 Januari 1887 als lid der Kamer geinstnlleerd, werd hij 3 October 1899 tot haren voorzitter gekozen eh sedert steeds herbenoemd. Gedurende al den tijd dat mr. Jansen aan onze Kamer is verbonden geweest, was hij zulks met eere. Hij was een man van scherp omlijnde be ginselen zoo op politiek als op economisch gebied, en schroomde niet aan zijn gevoelen uiting te geven, zijne meening met warmte, soms harts tochtelijk te verdedigenen waren wij het niet altijd met hem eens, mogen sommigen van ons meenen, dat hij wel eens wat al te veel aan the orieën hing, ontkend zal door niemand worden, dat heel zijn optreden in deze Kamer, de moti veering zijner denkbeelden en zijn immer ge waardeerde adviezen blijk gaven van veelzijdige ontwikkeling, grondige kennis van zaken en een zich diep inwerken in de onderwerpelijke materie. Ik zeg dus niet te veel, wanneer ik verklaar, dat zijn heengaan voor onze Kamer een groot verlies beteekent, en ben zeker van uw aller in stemming, wanneer ik de hoop uitspreek, dat hij ruste in vrede, en daaraan toevoeg, dat zijne nagedachtenis bij ons allen immer in waardeerend aandenken zal blijven." Na deze toespraak, welke staande werd uitgesproken en aangehoord, werd besloten aan de familie een missive van rouwbe klag te zenden. Bij de daarop volgende verkiezing van een nieuwen voorzitter werd met op een na.algemeene stemmen de heer B. A. J. Wittkampf gekozen, terwijl de heer A. Cool Mzn. in diens plaats tot voorzitter-plaatsvervanger werd benoemd. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een afdruk van het adres der Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal d.d. 15 September 1911 aangaande het ontwerp-tariefwet. Naar aanleiding van dit stuk werd er door den voorzitter op gewezen, dat daarin op blz. 60 betreffende den invoer van het artikel gist de navolgende opmerking voorkomt: »Die invoer is ook bij den vrijdom hier nooit van grooten omvang geweest, hoewel, de gist-indus- trie in België en Duitschland, in Duitschland zelfs zeer belangrijk, beschermd is. Er is dus geen gegronde reden voor bescherming van de Neder- landsche industrie"dat er in het adres der Rot- terdamsche Kamer van koophandel over hetzelf de wetsontwerp iets dergelijks voorkwam dat de bedoelde opmerking echter geheel bezijden de waarheid is, daar de invoer van gist uit België zeer belangrijk is, zooals o.a. blijkt uit de maan- delijksche staten van den in-, uit- en doorvoer der voornaamste handelsartikelen, waarin tegen woordig ook een afzonderlijk hoofd voor de gist is opgenomen. In verband hiermee stelde de voor zitter voor, een commissie te benoemen tot het ontwerpen van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin op de onjuistheid der voormelde opmerking de aandacht wordt ge vestigd. Met algemeene stemmen werd dit voor stel aangenomen, terwijl tot leden der commissie werden gekozen de heer M. v. d. Vlies en de Voorzitter zelf. Ook was ingekomen een missive van heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam, dd. 4 Oct. 1911, waarbij ten fine van advies in handen van de Kamer werd gesteld een ontwerp tot wijziging der verordening op de heffing van een recht onder den naam van havengeld, met toe lichting. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten een commissie samen te stellen tot het uitbrengen van praeadvies en werden tot leden dier commissie benoemd de heeren A. Cool Mzn., H. J. Jansen en D. Ris E. Hzn. Bij de rondvraag werd door den heer A. Cool Mzn. gewezen op de wenschelijkheid, dat er aan het station alhier een betere lossingsgelegenheid kome, waardoor voorkomen wordt, dat de in lossing zijnde wagons voortdurend gerangeerd worden. De heer D. Ris E. Hzn. wees er op, dat de bediening aan het plaatskaartenbureau van het station alhier wegens gebrek aan personeel zeer onvoldoende is, daar er doorgaans slechts twee personen zijn, die voor de bediening moeten zorgen en dezen niet slechts belast zijn met de afgifte der kaartjes, maar ook met het aannemen van bagage, het invullen van kilometerboekjes en het bedienen der telegraaf, en dat het aannemen der bagage op sommige gedeelten van den dag is opgedragen aan denzelfden persoon, die de kaartjes knipt, wat dikwijls veel oponthoud veroorzaakt. De heer Herman Jansen maakte er opmerk zaam op, dat, wanneer met het spoor vervoerde aan bederf onderhevige goederen geweigerd wor- nen en dientengevolge gêtelegrapheerd wordt naar het station van afzending, hiervoor sinds 10 Juli f0 30 betaald moet worden, terwijl dit vroeger gratis gebeurde, en gaf de Kamer in overweging de H. IJ. S. M. om intrekking van dien nieuwen maatregel te verzoeken. Besloten werd om over al deze onderwerpen een missive aan de Directie der H. IJ. S. M. te richten. In verband met een en ander werd ook het nut van een spoorhaventje besproken en er tevens op gewezen, dat, nu er aan het spoor belangrijke veranderingen in het verschiet liggen, het tot stand brengen van zulk een haven daarmee gepaard zou kunnen gaan. Dientengevolge besloot de Kamer over dit ontwerp een schrijven te zenden zoowel aan het Gemeentebestuur van Schiedam, als aan de Directie der H. IJ. S. M. Op het voorstel van den heer Cool werd be sloten, de Nederlandsche Bell-Telefoon-Maatschap- pij te verzoeken om, wanneer de publieke spreek cel aan het station defect is, dit onmiddellijk kenbaar te maken, opdat personen, die van dit automatische toestel gebruik willen maken, geen nuttelooze uitgaaf doen, zooals eenigen tyd gele den gebeurd is. Door den heer D. L. Ingelse werd voorgesteld om in het adres aan de H. IJ. S. M. ook te vra gen om aan het station een nieuwe kraan te plaatsen, daar de bestaande gevaarlijk wordt, en om aan die kraan een hefvermogen van 5000 K.G. te geven. Dienovereenkomstig werd besloten. De vergadering werd hierop door den voorzitter gesloten. Uitbreiding Stations-emplacement. Naar mén verneemt stelt de Holl. IJzeren Spoo.r- weg Mij. pogingen in het werk om (eigenares la worden van een complex woningen gelegen in de. Noorderstraat, Parallelweg, en Overschiescjhen- weg, alsook van de scheepswerf aaartegeno «rer gelegen. Aan do verschillende eigenaren is bij schrijven der Maatschappij een prijsaanbieding gedaan, waarop binnen drie weken antwc, rd wordt ingewacht. Doel der Maatschappij is om in April a.s. tot het am o veer en der woningen over te gaan en de beschikking te verkrijgen van terrein, noo dig voor uitbreiding van het stations-emplacement Schiedam. Wij vernemen in aansluiting op dit bericht nog, dal heit in de bedoeling van die H. IJ. S. M. moet liggen een nieuwe brug over de Schie en een tunnel aan den Oversdhieschenweg le bouwen. Gist©r-'midda g is een'min a a n g e h o u- den, die een flesch gedeeltelijk gevuld met ge distilleierd, in een distilleerderij aan de Lange Haven zou hebben weggenomen. De fltetscth, die verborgen was, werd later ge vonden; de man werd voorloopig heengezonden. H e d e n m o. r g e n i s aan het p o 1 i t i e-b u- reaa verbonden het 13-jarig meisje A. B„ nie in een slagerswinkel biji ongeluk met een vleesch- mes in aanraking was gekomen en zich daarbij aan dc rechterhand had verwond. Vanmiddag omstreeks 12 ure is aan den Buitenhaveinweg hét paard en de wagen van den voerman H. Verkado bij' het zandiaden te water geraakt. Het paard is daarbij verdronken en naar cte sladswerf overgebracht; de wagen zou later op het droge worden gebracht. UIT ROTTERDAM. Door B. en W. van Rotterdam is bij den ge meenteraad een voorstel ingediend, om de veror dening op kadegeld te wijzigen in die zin, dat voor het gebruik der nieuwe kaaimuren, waarvan de constructie duurder is, 't kadegeld van 10 op 15 gulden wordt gebracht per meter scheepsleng te, ook voor vaste ligplaats. Langs de oevers zon der kaaimuur zal men een recht heffen van de helft van den prys der ligplaatsen met kaaimuur en eindelijk voor schepen boven 9 tot 10 M. diep gang van 40 op 50 gulden per meter scheepslengte met 10 gulden verhooging voor elke meter meer verlangde kadediepte. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 24 Oct. 8 u. S. O. V. Concert „L. v Beethoven". Woensdag 24 u. Stedelijk Muséum. Doeleplein. Rotterdam. Zondag 22 Oct. 21/2 u. Tivoli. Concert vereen igin g Wolff Verhey. Het Schorg-Kwartet. Mgr. Th. van Roosmalen, apostolisch-vicaris van Suriname en titulafr-bisschop van Antigonië, zal, naar het »Hsg." meldt, 30 October a.s. uit Brazilië te Amsterdam arriveeren. De plechtigheid van de bisschopswijding zal in de kathedraal van St. Jan te 's Hertogenbosch verricht worden door Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, met assis tentie van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, en van Z. D. H. Mgr. J. C. Meeu- wissen, titulair-bisschop van Prusa en gewezen apostolisch-vicaris van Suriname. De zeereerw. heer O. A. Scholten, pastoor te Nes op Ameland, is in dea uacht van Donder dag op Vrijdag j.l. overledea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2