Verkooping. Tand-i^rts, J. T. OR TH Zonen, Advertentiën. heeft nergens filialen. Openbare Vrijwillige Huizen en Erven met Tuin, Inmiddels uit de hand te koop. iv. Een perceel bouwterrein, zeer aanbevolen door de Z-Eerw. Heeren Pastoors, fan e-ep putbaas én een ingenieur in de pht Flaches af, en begaven zich naar den brand haard. Het doel was1, een muur van metselsteenen in de gaanderij op te trekken, en alles' scheen goed te gaan, toen tegen twee uur 's middags een aantal uitgeputte, hevig verschrikte mijnarbei ders aan de opening van de put Gardot ver schenen, die met de put Flaches in verbinding staat. Onder deze mannen, ten getale van vijf, be vond zich de putbaas, die het lichaam van een halfdooden arbeider torstte. De baas ver telde, dat hij omstreeks half één last had gekregen van den ingenieur die mede in de mijn was afgedaald, om een paard te gaan halen, dat omstreeks €00 meter verder in de galerij ge stald stond. Hij was bijna bij den stal, toen hij een .ontploffing waarnam en tegelijk door de luchtdruk werd omgeworpen. Als oud-mijn werker begreep hij dadelijk dat er een mijn- gasontploffing moest hebben plaats gehad. Hij sleurde den arbeider mede, die hem vergezeld had, na zijn kameraden te hebben gealarmeerd, en vluchtte naar de dichtstbijzijnde schacht. Onderweg vonden zij in een der galerijen eenige arbeiders, die door de ontploffing ver rast waren, en op den bodem lagen uitgestrekt. De ongelukkige leden afschuwelijk. De baas nam een hunner op zijn schouders en droeg hem naar buiten. Onmiddellijk werd de mijndirectie gewaar schuwd en het hospitaal opgebeld; en spoèdig begon het reddingswerk. Het bericht van de ramp had zio^i met bliksemsnelheid door bet nlijndïstrict verspreid, en alras w^g de onge- luksput omringd door een aantal jammeren de vrouwen en kinderen, wier echtgenooten en vaders des morgens in de mijn waren afge- daafff. Het duurde vele uren, en het was reeds volslagen donker, voor men van de redders vernam, dat er reeds 26 lijken waren gevon den, op den bodem eener gaanderij uitgestrekt. Later werden er nog meer gevonden. Waar schijnlijk is ook de ingenieur, een man van 34 jaar, getrouw en vader van een klein meisje, om het leven gekomen. Een telegram uit Parijs meldt n>og De heer Weisz, directeur van het mijnwezen op het. departement van Openbare Werken, die op inspectie was in 14 kolenbekken van Bre- iagn.e is zooevem te Parijs teruggekeerd en. zal morgen naar Sl.-Etienne vertrekken, door minis ter Augagneur belast met een nauwgezet onder zoek over de oorzaken van de mijnramp. Gisteravond werden de 27 slachtoffers van de ramp gekist. Het treurige werk moest onderbro ken worden ein werd hedenmorgen tot 10 uur voorlgPiZet. De kisten werden overgebracht naai de- gasthuiszaial van de Compagnie les Kouii- lièrc-S, die tot rouwkapel was ingericht. Op het voorplein van het gasthuis staan weenende we duwen, weezen en bloedverwanten. Buiten staan rijen politieagenten, die alle moeite hebben om de saam geschoolde menigte in bedwang te houden. De uitvaart van den bij de ramp omgeko men ingenieur zal morgen om' 8 uur plaats heb ben op het kerkhof te Mointaud. De werklieden worden begraven om half elf op 'net Cimetière du Soledl. Een w apenleverancier. Consul' Georg Grotstück, dei eigenaar van de bekende Berlijbscré firma, die in krijg,sonaten-aal, amunitie en artillerie- materiaal handelde; is op 44-jarigen leeftijd aan een beroerte overleden. De naam Grotstück werd in het voorjaar nogal eens genoemd. Men zal zich herinneren, dat toen voor Haïti oen geheim zinnige kruiser werd gesignaleerd, aan boord waarvan de vroegere president van Venezuela zich zou hebben bevonden. Allerlei gevolgtrek kingen werden toen in verband met deze ge heimzinnige reis, gemaakt en de kleine kruiser nam in heit fantastische brein van zekere bui- tenlandsche journalisten een enormen omvang aan, zoodat er ten slotte va'n een dreadnought werd gesproken. Men zeide toen, dat president 'kleine meisje kende bijna haar eigen moedert niet, die het een of tweemaal per jaar een bezoek bracht. Dan vluchtte het Weg' van de rijikgekleede dame naar de eenvoudige vrouw, die ervoor zorgde als haar eigen kind. Maar later, over eenige jaren, zou ze haar kind weer bij1 zich nemen, oom samen een eenvoudig, rustig leven .te leiden, geheel verschillend van haar tegen woordig bestaan, en het op te voeden tot een braaf meisje. Schitterend verlicht was de grootie ruimte van den wintertuin van „Hotel de l'Europe", die tot op de laatste plaats gevuld was met een publiek, belust op sensatie, habitués, dames van de groote wereld, elegante verschijningen, vreemdelingen in reiscostuum, boeren en boerinnen, die groote oogen opzetten, en met open mond naar hel tooneel zagen, officieren in burgerklecding, win kelbedienden, en lieden van allerlei soort. Het programma bevatte kunstverrichtingen op rijwielen, toeren in de lucht, coupletzang, van alïels. No. 6.: de wereldberoemde Gezusters Wolsey, Kilty en Lizzy, in baar nooit geëvenaarde kunst verrichtingen. Beide vrouwelijke athleten waren gelijk gekleed jü het groen, en voerden als steeds haar toeren Sjinyan rap Haïti de kopper was, en dat, hij nog andere dergelijke vaartuigen had besteld. President Castro zou dan met die vloot een aanval willeln doiein op zijn vaderland, dat hem zoo snood had afgleiziet. Hot einde van de 'ge schiedenis was, dat hot stoomschip; dat den naam var den eigenaar, consul Grotstück, droeg en onder Duitsche vlag voer, verkocht was aan de regeering van Haïti. Dogeen, dien men voor ex- president had aangtelzden, was de procuratiehouder der Berlijnsche firma, de heer Jacobi. Deze deelde na hielt overlijden valn zijn chef aan do „Lok. Anzeiger" mede, dat de heer Grotstück indertijd de „Umbria" van de Raliaanstehei re'geering hal genacht. Het st'hip' werd in Livormo gerepareerd en toen aan Haïti verkocht. Het 2500 ion groote schip ging in April onder stoom en prriveeroe den 18en Juni in Port au Prince, waar het scVp dooi de bevolking met gejuich werd ontvangen Onderweig had men allerlei avonturen. Het. voe ren van de Duitstehei vlaig werd door den Dmt- scbem consul tei Livormp, toegestaan. De firma Grotstück zal op: demzelfden voet door de fa milie worden voortgezet. Het Chineesche leger. De speciale militaire medewerkers van »B. Z. am Mittag" schrijft aan zijn blad over het Chineesche leger het volgende In de vervlogen eeuwen is de Chineesche regee ring er steeds op uit geweest, de natie systema tisch van het oorlogsbedrijf te vervreemden. De Mandsjoe-dynastie vreesde langen tijd nergens zoozeer voor als voor een sterk eigen leger. Want was dit tot het bewustzijn zijner kracht gekomen en was deze kracht een nationaal-Chineesche ge weest, dan had het best het einde dier dynastie kunnen beteekenen. Men trachtte daarom den militairen stand in de oogen van het volk te vernederen en het vroeger zoo krachtige leger werd nu in de provincies verspreid, waar het voor politiediensten gebruikt werd, en ten gevolge waarvan het tevens elke beteekenis op oorlogsge bied verloor. Eerst de gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben de regeering de noodzakelijkheid van een sterk, op modernen voet uitgerust leger doen inzien. In het jaar 1903 werd de wet afgekondigd, waar bij de vorming van een uniform leger, dat alleen onder de bevelen zou staan van het centraalbe- stuur te Peking, werd vastgesteld. Dat leger zou uit 36 divisies bestaan, die ieder weer samenge steld zouden zijn uit '12 bataljons infanterie, 3 escadrons, 9 batterijen, pionniers en een treint en een sterkte van 10.000 man in vredes 20.000 man in oorlogstijd zouden bezitten. Deze nieuwe organisatie is echter nog niet geheel doorgevoerd Slechts 12 divisies zijn werkelijk geheel uitgerust, 8 worden in gereedheid gebracht, terwijl bij de overige nog met de vorming begonnen moet wor den. Daarnaast zijn dan nog in de provincies de overblijfselen van het oude leger voorhanden, de sMandsjoe-troepen" en het »Groenvaandelleger" en de provinciale troepen der gouverneurs. Die hebben echter geen militaire waarde en kunnen hoogstens voor locale verdediging gebruikt worden. De uniform is naar Europeeschen snit vervaardigd, terwijl de staart opgerold onder de muts gedragen wordt. De bewapening is zeer verschillend. De reglementen zijn eenvoudig vertalingen van vreem de voorschriften, vooral van Spaansche, terwijl de velddienstregeling zich nauw bij de Duitsche aan sluit. De opleiding is, wat het formeele exerceeren betreft, tamelijk goed. Schieten en velddienst zijn evenwel gebrekkig. Scherpschieten van de artil lerie vindt slechts zelden plaats. De grootste mis stand ligt echter in het minderwaardige officie renkorps, dat niet voldoende opgeleid wordt. Trots alle inspanning in de voorafgaande jaren is het nog niet gelukt een krijgshaftig, modern leger te vormen, al moet erkend, dat de toestand van het leger langzamerhand beter wordt. Het soldatenmateriaal is als zoodanig niet slecht. De Chineesche soldaat is zeer bescheiden, met den geringsten kost tevreden en heeft zich ook in de laatste veldtochten dapper en den dood verachtend getoond. Uit de omstandigheid, dat het aan de vereenigde Boxers en keizerlijke troepen in 1900 op de bevalligisle wijze uit. Beider buitengewoipe kunstvaardigheid maakte den indruk, alsof alles met het meeste gemak geschiedde. Hef electrisch licht had de gewone prikkelende uitwerking op Kitty's zenuwen, zoodat zij' slechts door voortdurende inspanning v,an al hare krach ten in staat was, gelijken tred met Lizzy te houden i:n al hare verrichtingen. Alleen de, laatste saltomortale van hare kunstzuster joeg haar weer zulk een rilling door al haar ledematen en ver oorzaakte haai' zulk een hevige hoofdpijn, fiat hel ha,ar een bijna bovcnnienschelijke zelfbeheer- sobimg kostte, haar lippéni tot een lach. te plooien, toen het stormachtig aplplaus van het publiek losbrak. Ze moest toch voor de haar gebrachte hulde bedanken en zich daardoor gevleid ton nen. In haar oogen schitterde een ongewone glans. Met inspanning van al haar krachten komt zé hand aa;n hand met Lizzy voor het voetlicht, naar alle kantien buigend, lachend, dankbaar, schijnbaar vervuld van geluk e<n zelfbevrediging- Toch was in haar ooigen een pijnlijke uitdruk king, die door niemand werd opgemerkt, en in haar hart zetelde een onbeschrijfelijke levens moeheid, die haar oorzaak vond in het bewust zijn dat zij zich detzem dag boven haar krachten had vermoeid, dat het met haar gedaan was, en niet gelukte de d.oor Weinige krachten verdedigde gezantschapsgebouwen te veroveren, is vaak de conclusie getrokken, dat de Chinees elke militaire eigenschap mist. Deze gevolgtrekking is echter niet juist. Genoemd feit is aan andere oorzaken toe te schrijven. De Duitsche le luitenant D. Höbel, die in 1900/01 als tolk deelnam aan een marine-expeditie, heeft op grond van gevonden voorschriften en prolamatie het zeer interessante bewijs geleverd, dat de Boxers den val der ge zantschapsgebouwen nog niet wilden, maar tof een later tijdstip verschoven hadden. Oorspronkelijk hadden de Boxers het voorne men alle vreemdelingen te vernietigen. Toen de beweging steeds verder om zich heen greep, vrees de de regeering voor haar bestaan. Zij waagde het niet, de Boxers openiijk te bestrijden, maar om de beweging de baas te worden, stelde zij zich zekerheidshalve aan haar hoofd en van haar ging ook het bevel uit tot de bestorming der ge zantschappen en het neersabelen van alle vreem delingen. Daarmede was in elk geval den Boxer leiders het initiatief ontnomen en waren zij slechts de handlangers van de Pekingsche overheid ge worden. Dat was evenwel niet naar hun zin. In tegenstelling met de regeering werd door het opperbestuur van den geheimen bond een nieuw programma opgesteld, dat den dood der vreemde lingen op eind October vaststelde. Tot dien tijd zouden de gezantschappen op geen enkele voor waarden vallen. Door deze maatregel hadden de aanvoerders der Boxers zich opnieuw aan het hoofd der be weging gesteld: De keizerin was het met hen eens en wel om de merkwaardige reden, dat zij de gevolgen van een moord der gezanten vreesde. Zij voorzag in dat geval de wraak van de Euro- peesche groote mogendheden. Openlijk kon zij echter-de Europeanen niet beschermen. Zoo kwam haar dus de houding der Boxers zeer gelegen, daar zij in dien tusschentijd een ontzettingskorps verwachtte. De geestelijke vader van deze slinksche streek moet de grijze Li-Hung- Schang geweest zijn. Door deze verklaring is nu het raadsel opgelost, waarom de Chineezen er niet in slaagden, zich van de legaties meester te maken. Bij andere gelegenheden, vooral tegen het ex peditiekorps van Seymour, heeft de Chinees zich dapper gedragen. Dat hij ook toen geen grooter succes had, was te wijten aan zijn slechte bewa pening en geheel onvoldoende opleiding. Maar trots nieuwe nederlagen zijn de Chineeschen bij enorme verliezen steeds weer dapper begonnen. Een s pionna-g e^pr oceis. Gisteren is te Leipzig een proces wegens spionnage negoimen, waarbij de aangeklaagde een steennouwer, Georg Kraker, genaamd, a-ls soldaat te Metz in garnizoen getogen heeft. Krofcer moet getracht hebben bij- 'zonderhiedcin over de vestingwetten van Metz aan oen Fransch inlichtingenbureau te verstrek ken. Een tiental getuigen en deskundigen zullen gehoord worden. De zittingen worden met ge sloten dieiuirein gehouden. 0 n t s n a p t. Een zekere Emile Romouf, lood gieter van professie, inbreker uit roeping, is W-acnisdag op buitengewoon brutale w'ijze uit de Goncièrgerie te Parijs ontsnapt, alwaar hij voor- Loopig was opgesloten, alvorens zijn gevangenis straf van 8 jaar te gaain uitzitten, waartoe hij den vorigen dag door het hof van gezworenen w,as veroordeeld wegens het stelen van 26 kost bare' platina punten van 26 bliksemafleiders op het dak der Nationale Bibliotheek. Romcut werd opgesloten in een van aie hok jes in de Concièrgerie, aie op varkenshokken gelijken en ieder hun eigen binnenplaatsje heb ben. Den volgenden morden vroeg opende de cipier zijn deur en giaf hem verlof tot de geijkte „honderd passen op de plaats". Nauw bad ile man zijn hielen gelicht, of Romeuf wipte pis een aap op het dak van de rij hokken aan de overzij van zijn logies, liet zich aan den anderen kant zakken, snelde een totaal verlaten binnenplaats over, klom op een schildwachthuisje, vandaar langs de. getraliede celvensters op een plat dak, zij misschien reeds bij' de eerstvolgende voor stelling zou bezwijken. Voor de eerste maal dat dit gebeurde, z ui het publiek wel uit medelijden het zwijgen be waren, maar de volgende maal een ontevreden gemompel doen hoorten, en dan? 0 God, waf zou er dan van haar moeten worden? Een waanzinnige angst overmeesterde haar, en haar ijskoude hand voeldo haar iiart onstuimig kloppen. Ze had het nog steeds in de handen klappend publiek wel willen toeroepen: „Wat moet er van mijn kind worden, als ik niet meer kan?" e|n toch blelef ze werktuigelijk naar alle kanten buigen. Bloemen en kransen werden uit het publiek op het taoneiel geworpen. Haar hart klopt onre gelmatig, dan weer snel, dan langzaam. Het is alsof he't publiek en het gebouw voor haar als in een sluier zijn gehuld Een duizeling overvalt, liaar Dan bemerkt z'e; dat uit het parterre een bloe menmandje over het voetlicht wordt getild. In stinctmatig bui,git ze om het in ontvangst te nemen. De duizelingen worden erger, haar ooron suizen, ze voelt naar haar hart, en mee een zwakke kreet valt zo neer, en blijft stijf en be wusteloos op den grond liggen. Dadelijk is eten dokter bij de hand. Het s'cheruj sio;eg e.ep glazen fleur in e,n wancloiide rjjf minuten later doodkalm het Paleis van Justitie uit, eenige gardes voorhij, die hem voor een matineuzen beambte hielden. Brand in een kruitmagazijn. Uit La Spezzia, wordt gemeld: Een toevallig ontplofte granaat veroorzaakte brand in het kruitmagazijn te Val de Fornala. Muren en dak stortten in. Er zijn 2 doodcin en 2 gewonden. Men is den brand geheel meester. SCHIEKADK O. Z 208b, tegenover gebouw „De Vereeniging". «OITi RDAM, Telefoon Interc. 957, De Notaris W. J. A. ROLDANUS te Schie dam is voornemens in het gebouw „Musis Sacrum" aldaar, bij veiling op Try dag 27 October 1911, des voormiddags te elf uren, en bij afslag 28 October 1911, des avonds te acht uren, in het openbaar verkoopen: IIII- Drie elk afzonderlijk te veilen solide gebouwde en goed onderhouden staande en gelegen te Schiedam, aan de Fa- bristraat no. 29 (Winkelhuis), 27 en 25, kadaster Sectie M. no. 1375, 1376 en 1377, groot 4 aren 43 centiaren. Elk huis bestaat uitBeneden- en Bovenhuis, bevattende ruime Voor- en Achterkamer, Alcove, Keuken, Veranda, Balcon en Zolder en is voor zien van Gas- en Waterleiding, vele kasten en verdere gemakken. Verhuurd: no. 29, beneden voor f4.50 per week en boven voor f 14.20 per maandno. 27, beneden voor f3.60 en boven voor f3.50 per weeken no. 27, beneden voor f 16. per maand en boven voor f 3.50 per week, te zamen uitmakende voor f 1147.60, in het jaar. Grondbelasting der 3 huizen f 67.39. Straatbelasting der 3 huizen f26.82. uitnemend gelegen te Schiedam in het midden der stad, aan de Westvest en strekkende van daar tot aan de Vischmarkt, kadaster Sectie C. no. 1169, groot 6 aren 6 centiaren. Aanvaarding en betaling, 1 December 19H. Bezichtiging op Woensdag en Donderdag in de week der veiling, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren. Toegangsbewijzen en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris aan de Boterstraat 62 en van den Makelaar S. C. VAN WAALWIJK VAN DOORN aan den Singel no. 64. valt., en na een poos verschijnt de uirecteur ten tooneiele, om het publiek gerust te stellen. Het is maar etein lichte ongesteldheid, een voorbij gaande duizeling. Morgén zal de gevierde kun stenares weer kunnen optreden. De muziek laat een vroolijke melodie hooren. De voorstelling gaat haar gbng, maar achter de coulissen ligt. bedekt door bontgekleurde kleeding- stukken, een doodsbleeke vnouw. Haar nart klopt nog, maar het bewustzijn is nog niet teruggekeerd. Iu opgewonden stemming telefonie,ert de directeur, en kort daarop komt een ziekenwagen voor het hotel, en met behulp van een draagbaar wordt de gevierde kunstenares in den wagétn gedragen, die haar naar het gasthuis zal vervoeren. Lizzy is buiten zichzelve van droefheid over dit voor haar zoo ongelukkig géval. Het zal veel moeite kosten, een andere Kitty Wolsey" tei vin- dien, maar voor iedereen is toch een plaatsver vanger te bekomen. Maar wie zal bij het kléine meisje, dit nu op heit land wordt groot gebracht, de plaats van haar moeder vervullen? „SPIJZE DER ENGELEN", Communieboekje voor Kinderen, in linnen band, rood snee 25 ct., in beter bandje, goud snee 40 ct. bij GEUR. VINK, Boekhandel, Hoogstraat 49.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6