Dagblad voor Schiedam en EERSTE BLAD. De Financier. q 34ste Jaargang. Vrijdag 2 7October 1911. No. lOlSö.'sa üi Dit nuTiipier bestaat uit bladen. twee üfficieele berichten. Kennisgeving. EÜiLLETON. Böiteulandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. INSPECTIE Verlofgangers van de Landweer. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van 8 September jl-, A no 2782 (2de afd.j prov. blad no 59; brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de Inspectie over de verlofgangers van de Landweer dezer gemeente zal plaats hebben in het gebouw „de St. JORIS DOELE", aan het Doéleplein alhier, en wel: voor de verlofgangers van de lichting 1905, op VRIJDAG '17 NOVEMBER 1911, des voormiddags ten 9i ure voor de verlofgangers van de lichting 1906, op VRIJDAG 17 NOVEMBER 1911, des voormiddags ten 11 ure voor de verlofgangers van de lichting 1907, op ZATERDAG 18 NOVEMBER 1911, des voormid dags ten 9£ ure voor de verlofgangers van de lichting 1908, op ZATERDAG 18 NOVEMBER 1911, des voormid dags ten 10| ure (De hierbedoelde verlofgangers, die den Israë- lietischen godsdienst belijden, kunnen zich op VRIJDAG 17 NOVEMBER 1911, terzelfder plaatse en ure aanmelden); voor de verlofgangers van de lichting 1909, op MAANDAG 20 NOVEMBER 1911, des voormid dags ten 9£ ure voor de verlofgangers van de lichting 1910, ■wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L, op MAANDAG 20 NOVEMBER 1911, des voormiddags ten 10£ ure; en wier geslachtsnamen beginnen met de letters M tot en met Z, op MAANDAG 20 NOVEMBER 1911, des voormiddags ten ll£ ure; voor de verlofgangers van de lichting 191 h wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met L, op DINSDAG 2L NOVEMBER 1911, des voormiddags ten 9.j ure wier geslachtsnamen beginnen met de letters M tot en met Z, op DINSDAG 21 NOVEMBER 1911, de3 voormiddags ten 11 ure; dat aan voorgeschreven onderzoek mitsdien behooren deel te nemen, en daartoe bij deze worden opgeroepen, om op bovengemelden tijd en plaats te verschijnen, al de bovenbedoelde verlofgangers van de Landweer, waartoe ook be hooren de bij de Landweer geplaatste verlofgan gers van het reservepersoneel der landmacht, die bij dat reservepersoneel zijn toegetreden na 7 Februari 1910, zoomede de verlofgangers, die hij de Landweer dienen krachtens vrijwillige dienstverbintenis; doch dat bedoeld onderzoek zich niet uitstrekt over de verlofgangers van de Landweer, die in den loop van dit jaar over eenkomstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest of onder de wapenen zijn PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 72) Hij borg zijn gereedschap in zijn valies ging uit om door een stevig dejeuner de vermoeienis te vergoeden van een in den sneltrein doorge- brachteri nacht. Op de kade vroeg hij zich af »In welk restaurant zal ik mijn maal gaan ttemen Parbleu 1 de kelner heeft mij gezegd dat Stephan Mordy gewoonlijk in het »Café des Al- Pes" zijn ontbijt neemt, misschien zal ik het ge noegen hebben mijn man er op te merken." Hij liet zich door een voorbijganger den be- wusten restaurant aanwijzen en zette er zich neer. Terwijl men de oesters, welke hij besteld had, opende, nam hij de bezoekers, die ontbeten, in oogenschouw en vond weldra, aan een tafel gezeten, hem, dien hij zocht, Het was een man van ongeveer vijftig jaar, met sluik zwart haar en dof blauwe oogen, zonder uitdrukkinghet gedrukte voorhoofd was doorploegd met diepe rimpelsde neus uitspringend in den beginne, nep uit in een betrekkelijk dikke massa. Zijn gelaatskleur was vaal. Hoewel sierlijk gekleed had hij een bot uiterlijkj Er was geen vergis sing mogelijkdie daar zat, was de vooortvluch- gekomen vóór of op den datum, voor dat onder zoek vastgesteld. Voorts wordt de aandacht geves tigd op de volgende wetsbepalin gen: dat de verlofganger van den Landweer bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de in zijn bezit gestelde wape nen voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrustingstukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas, en van de hem eventueel uitgereikte, reglementen en dienst voorschriften dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbijgelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Laudweerdistrictscommandant kan worden op gelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onder zoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden niet voorzien is van de niervoren ver melde voorwerpen 3o. wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, reglementen of dienstvoor schriften bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uit rustingstukken, reglementen of dienstvoorschrif ten, aan een ander behoorende, als de zijne ver toont dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten, daarbij onder lo. 'en 4o. genoemd, wordt opge roepen om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek dat het personeel van de Landweer wordt ge acht onder de wapenen te zijn niet alleen ge durende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is ge kleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naai de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij ge durende het onderzoek of bij het naar huis kee- ren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling wapenen en ledergoed, kleeding- of uitrustingstukken, regle menten of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in wer- kelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minster van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aan wijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken d.enst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als déserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeente-Secretarie, afdeeling Militie, moeten worden overlegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Voor zooveel betreft den verlofganger die zich buiten het Rijk bevindt, geldt in het bijzonder dat het geneeskundig getuigschrift moet zijn een behoorlijke gelegaliseerde verklaring, afge geven door een ter verblijfplaats van den verlof ganger tot uitoefening van de genees- en heel kundige, bevoegd geneeskundige, houdende dat tige geëmployeerde, Stephan Mordy, de valsche baron Plock. Ferrari wist het zoo aan te leggen, dat hij en kele minuten eer dan zijn tegenstander met het ontbijt gereed washij verliet het café en slen terde op eenigen afstand als iemand, die van droog weer, verhelderd door een zonneschijntje, gebruik maakt om een kleine wandeling te maken, maar in werkelijkheid bewaakte hij met steelschen blik de deur vau het café des Alpes. Weldra zag hij er Mordy uitkomen. Hij volgde hem op een af stand met gelijken stap, nabij genoeg om hem niet uit het oog te verliezen, ver genoeg verwijderd om geen vermoeden te wekken dat hij den pseudo- baron achterna liep. Hij zag hem de schietbaan, die de kelner van het hotel als het doel zijner geliefkoosde wandeling aangeduid had, binnen treden. Tien minuten later verscheen Ferrari ook in de inrichting. Stephan Mordy met de karabijn tegen de schou der mikte langzaam, gaf vuur en de kogel trof de schijf op zes meters van het doelwit. ïTe veel rechtszei Ferrari, verlangend een gesprek aan te knoopen. Mordy zag hem aan en antwoordde niet. Hij legde opnieuw aan, met de grootste zorg mik kende ditmaal naderde de kogel meer het mid delpunt. »Er is vooruitgang I" merkte de reiziger op, smaar 'tis altijd nog te veel rechts." De valsche baron Plock wierp hem een blik toe, die duidelijk beteekendesGaat het u aan de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om bij het onderzoek te ver schijnen. De verlofganger, die wenscht het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Land weerdistrict, waartoe hij behoort te onder gaan. kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed verzoekschrift wenden tot zijn Landweerdistrictscommandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld, doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofganger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Verlofgangers, voor wie de uitoefening van hun beroep of bedrijf of andere omstandigheden deelneming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onderzoek in December te mogen ondergaan, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld te zijn en behoeft niet gefrankeerd te worden verzonden. Indien verlofgangers doorziekte verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woonplaats verandering niet aan het onderzoek deelnemen, kan de Landweerdistrictscommandant bepalen, dat door deze verlofgangers het ondër- zoek in de maand December wordt ondergaan. Belanghebbenden worden er op gewezen dat zij niet door PERSOONLIJKE KENNISGEVIN GEN nader aan deze inspectie zullen worden herinnerd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. In Tripolis. De „Lokal Anzeiger" bevat een telegram van zijn oorlogscorrespondent te Tripolis, dat als volgt luidt: Een door de Italianen ondernomen verkennings tocht voor het zuiden, waaraan twee regimenten infanterie met artillerie deelnamen, bleef zonder resultaat. Na 3 uur bleef de expeditie in het zand steken en moest terugkeeren. In den onmiddel- lijken omtrek van Tripolis bevinden zich 30i000 ongeregelde Arabische ruiters, die door Turksche officieren aangevoerd worden. De Turksche voor posten bevinden zich op 12 K.M. ten zuiten van Tripolis. Hun hoofdmacht ligt verder verwijderd. Arabieren melden, dat in de bergen vele verster kingen zijn aangebracht. De Italiaansche voorpos ten ten westen van uripolis vormen geen gesloten keten. De zware paarden, muildieren en ezels der Italianen zijn in de woestijn onbruikbaar, daar zij tweemaal daags gedrenkt moeten worden en niet eenmaal in de twee dagen, zooals hier wegens het gebrek aan water noodzakelijk is. De discipline der Italianen is voorbeeldig. De prijzen der levensmiddelen stijgen en de cholera breidt zich voortdurend uit. Bemoei u met uw zakenMaar Ferrari week geen stap. Hij deed alsof hij niets begreep. Op twaalf schoten trof Mordy slechts tweemaal het doelwitde overigen weken twee, drie en zelfs tien centimeters van het middelpunt en altijd rechts. »Nu aan mij de beurt, als mijnheer het ver oorlooft zei Ferrari, de hand op de karabijn leggende. sik heb afgedaan 1" antwoordde Mordy kortaf. Hij bleef echter daar om te zien hoe de nieuvv- aangekomene schieten zou. sWel, well mijn bemerkingen hebben u ge prikkeld 1" dacht Ferrari, »gij stelt belang in de zaak. Zeer goed dat is wat ik verlang, 't Is om aan den gang te komen. Komaan, snaak, ik zal u verbaasd doen staan." De reiziger nam de karabijn aan van den baan wachter, die ze geladen had, bracht ze op de hoogte van zijn schouder, niet te langzaam noch te snel, maar met juiste, wiskundige beweging; men gevoelde dat hij zeker was van zich-zelf. In zijn geheele lengte, alleen iets overhellend om den terugslag weerstand te bieden, verhief hij zich op zijn als verstijfde beenenhij gaf vuur en trof het doelwit. Hij reikte de karabijn over om geladen te worden' schoot opnieuw, en ziju kogel verpletterde zich op den eersten. Zoo ging het met den derden, den vierden, tot den twaalfden toe. »Dat is het schoonste karton, dat ik sinds lang gezien heb!" riep de verbaasde baanraeester ujt, Ferrari zag Mordy aan, die het einde der reeks gebleven was, en hij dacht: jDit dient om u aan het verstand te brengen, snaak, dat ik geen onhandige ben en dat gij eenig ontzag moet hebben voor een man, die u een kogel in het oog kan zenden ten dage als hem dit behagen zal Welk is uw schrijf op den grootsten afstand vroeg hij den patroon. »Ik heb er een op 150 meters. Wilt gij daar mede een proef nemen." Ik zal morgen, na het ontbijt, de proef komen nemen." En na aldus met deze kleine navraag Mordy's nieuwsgierigheid in beweging gebracht te hebben, verliet hij de inrichting. XXIII. Hoog - financiën-spel. Des avonds ten half zeven sloot Piétro Ferrari met den sleutel de deur van zijn appartement plaatste een tafel tegen den wand die zijn salon van dat des valschen barons Plock scheidde, stelde op de tafel een stoel, waarop hij zich neerzette en met het oor geleund tegen het door hem ge boorde gat, luisterde hij naar hetgeen aan de andere zijde gezegd werd. CPZordt vervolgdV Aan de „Vossische Zeitung" wordt uit Rome geseind Het groote aantal arrestaties van Arabieren die in Tripolis tegen de Italianen een vijandelijke hou ding aannamen, heeft de meening, dat de Tripolis- expeditie gemakkelijk ten einde zou kunnen ge bracht worden, voor goed vernietigd. Was men eerst voor een humane wijze van oorlogvoeren, thans is men voor groote gestrengheid. Over de stemming van de inlandsche bevolking van Tripolis bevat het „Berliner Tageblatt" nog het volgende: Alle Europeanen vreezen een tegen alle vreemdelingen gerichte beweging. De stam men in het binnenland schijnen eenparig met de' Turken gemeene zaak te maken. Groote veront waardiging beerscht onder de Arabieren tegen do hoofden die naar de Italianen overliepen. De redactie van het „Berliner Tageblatt" tee kent hierbij aan: De verovering van Tripolis zal blijkbaar geen kinderspel zijn. De algemeene toe stand kan voor Italië nog ernstiger worden, daar Turkije nu nog minder dan vroeger tot een spoe- digen vrede geneigd zal zijn, terwijl een optre den buiten Tripolis tot ernstige complicaties aan leiding kan geven. Het schijnt zeer te betwijfe len of het fusilleeren der bij de verdediging van hun land gevangen genomen Arabieren in staat zal zijn de opgewonden stemming onder de in landsche bevolking te kalmeeren. Gevecht bjj Derna. Aan het ^Berliner Tageblatt" wordt uit Con- stantinopol geseind, dat, volgens een bij het mi nisterie van Oorlog ontvangen mededeeling, se dert twee dagen bij Derna gevochten wordt, waar- b(j de Italianen driemaal teruggeslagen werden. Aan beide zijden zijn de verliezen groot. De Tur-> ken verloren meer dan honderd en de Italianen verscheidene honderdtallen manschappian. De Turken herhalen voortdurend hun aanvallen en laten den vermoeiden Italianen geen rust. De Italianen hebben bij Boemeliana, Garega- resk en Sjiaroel Sjiat meer kanonnen opgesteld en zijn er met een bataljon bersaglieri versterkt. De ze zijn al met den vijand in voeling gekomen. Dag en nacht worden er geweerschoten gewis seld met de Arabieren, die weer getracht heb ben de Italianen in den rug aan te vallen. Men schat ue Turksche troepen tegenover Sjiaroel Sjiat op ongeveer 3000 man. De verkenningsdienst wordt door carabinieri verricht. Italiaansche ruiterij heeft Sensoer (vlak ten Wes ten van Tripoli aan de kust gelegen) bezet. Naar 't schijnt komen veel Turksche officieren in burgerkleeren Tripoli binnen over Sfax. Volgens de „Messagero" gaan er nog een 10.000 man troepen naar Tripoli. Reuter seint uit Tripolis. Volgens het rapport van. een Italiaansche ver kenning, op den linkervleugel der stelling ge maakt, werden daar meer dan 300 achtergelaten lijken van Turken gevonden. Een Turksche parle mentair eischte gisteren van colonel Fara, dat hij zijn stelling zou overgeven. De kolonel antwoord- A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1