Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de, dat de Turken en Arabieren maat mftósteff komen om ze te nemen. De Marokkaansche kwestie. Uit Parijs wordt geseind: De onderteekening van het Fransch Duilsche ac- coord zal ter kennis van de mogendheden worden gebracht door officieele en gelijktijdige démar ches van de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en Duitschland, die daartoe reeds in structies hebben ontvangen. Het accoord over de Congoleesche compensa tie en de regeling der grenzen in Togo was gis teren het onderwerp van een verslag van den rijkskanselier aan den keizer. Sindsdien hebben de heeren van Carnbon en von Kiderlen-Wachter geen nieuw onderhoud meer gehad. Volgens de schikkingen, genomen voor de vergadering van den Rijksdag, zullen de interpellaties over de Marok- ko-aangelegenheden samenvallen met 'de uitleg ging, die de Fransehe regeering zal moeten geven aan het Fransehe parlement, over den afloop der onderhaendelingen en over de voorwaarden van het accoord. De onderhandelingen, die Frankrijk zal beginnen met Spanje om tot een definitieve regeling te komen van hunne mederzijdsche po sitie in Marokko, zijn nog niet begonnen. Daar mee zal echter niet lang gewacht worden. Volgens hier ontvangen telegrammen uit Ber lijn zou het Fransch-Duitsch accoord niet ter goed keuring worden voorgelegd aan den Rijksdag, het zal slechts worden medegedeeld. De Duitsche nationale vertegenwoordiging zal dan nog, als het haar belieft, haar advies kun nen geven over dat accoord, maar zij zal het noch goed te keuren, noch te verwerpen hebben. De Duitsche regeering heeft op dezelfde wijze gehandeld bij het in huur nemen van Kiautschou. Toen werd aan den Rijksdag een wetsontwerp voorgelegd, waarin credieten werden gevraagd voor de administratieve organisatie van Kiaut- De Rijksdag zal misschien op een min of meer verwijderd tijdstip een dergelijk onderwerp1 te be handelen krijgen betreffende de Congo. Het is nochtans ook mogelijk, dat supplementaire cre dieten reeds voorkomen op de eerstvolgende be grooting als eenvoudig aanhangsel van het hoofd stuk Kamerun. tuten te handhaven, waardoor het Hoofdbestuur hun vertrouwen heeft verbeurd zijn van oordeel, dat daardoor de rechten van onzen Diocesanen Bond, als aangesloten, ernstig zijn geschaad besluit het Hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze op te dragen zijn lidmaatschap van dien Bond op zeggen. (Msb.) Grondbedrijf te 's Gravenhage. In de gisteravond gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad werd 'n motie van- de heeren Juriaan Kok, Deen en Couvé aangeno men, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat door B. en W. van 's-Gravenhage de exploitatie van het gemeentelijk grondbedrijf met kracht ter hand zal worden genomen. Trekhondenwet. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben ge handhaafd het besluit van B. en W. van Berg ambacht, houdende weigering van de inschrijving van G. C. van den Dool als houder van een hondenkar in het daartoe bestemde register, op grond dat de kar niet was voorzien van een steunsel om te voorkomen, dat de stilstaande kar op den staanden hond drukt. Met B. en W. voornoemd hebben Ged. Staten aangenomen, dat de opvatting, als zoude met één steunsel ten be hoeve van de hond alleen in liggende houding kunnen worden volstaan, in strijd is met het Kon. besluit van 6 Febr. 1911 te dezer zake. RUSLAND. Het Petersburgsche telegraaf agentschap is van gezaghebbende zijde gemachtigd, het bericht van een aanslag op den Tsaar, welk bericht klaar blijkelijk een beursman oeuvre is, tegen te spreken. CHINA. Onderkoning Joeitsjeng, die uit Kioeking is ge vlucht toen die plaats in de macht der opstande lingen viel, is te Sanghai ongestoord aangekomen. Chineesche ambtelijke berichten maken melding van den val van Foetsjou (tusschen Sjanghai en Kanton in de onmiddellijke nabijheid van de kust gelegen) en het vermeesteren van de douane kantoren door opstandelingen. De toestand wekt hier onrust met het oog op de mogelijke uitwerking der gebeurtenissen te Kan ton en te Foetsjou op de bemanning der vloot, die vrijwel geheel uit Kanton en nit de Provin cie Foekien (waarvan Foetsjou de hoofdstad is) afkowstig is. Een telegram van den minister van oorlog meldt, dat er Zondag, Maandag en Dinsdag tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen is gevoch ten. De uitslag was, naar het schijnt, onbeslist. Naar de „Temps" uit Berlijn verneemt, heeft de Chineesche regeering den minister van buiten- landsehe zaken gelast, zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Prof. llensen. Prof. dr. A. H. L. Hensen, is hij gelegenheid van zijn 25-jarig feest als professor te Warmond, benoemd tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Protestmoeting- te Oudenboscli Men deelt mede, dat door verschillende omstandigheden de protestmeeting is uitgesteld en nu zal gehouden worden op Zondag, 26 No vember a.s. 's Morgens om 41 uur wordt in de parochie kerk een plechtige H. Mis gecelebreerd. De eere wacht hierbij wordt gevormd door gewapende oud-zouaven. Na afloop der Hoogmis wordt een optocht door Oudenbosch gehouden door alle vereenigingen met vaandels, die aan de uitnoodiging gehoor gaven Door den voorzitter van den Nederlandschen Zoua ven bond, den heer Wils, zal het monument voor de gevallen Nederlandsche zouaven onthuld worden. De HoogEdelGestrenge heer A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal daarbij een redevoering houden. Om halt A vangen in de groote kerk de plech tigheden weer aan. Ze worden opgeluisterd door het ten gehoore brengen van eenige cantaten, door de gezamenlijke zangvereenigingen te Ouden bosch. De protestrede wordt uitgesproken door den WelEerw, heer Donders, kapelaan te Woen- sel, terwijl de HoogEerw. heer Mgr. Jansen, de ken van Amsterdam,en adviseur van den Neder landschen Zouavenbond de slotrede zal houden. Het Oranje-Kruis. Z K. H. de Prins der Nederlanden heeft giste- rennarniddag in het Koninklijk paleis Het Loo als voorzitter een vergadering van den raad van be stuur van den Koninklijken Nationalen Bond voor lieddingwezen en Eerste Hulp bij Ongeluk ken Het Oranje-Kruis geleid. De beraadslagingen waren voornamelijk gewijd aan de stormramp van 30 September j.l., met name aan de nog te nemen maatregelen om in samenwerking met de ook bij den bond aange sloten corporntiën de Algemeene Vereenigde Com missie tot leniging van rampen door watersnood en het Provinciaal Watersnood-Comité in Zeeland het lijden van de slachtoffers dier ramp in de provincies Zeeland, Noordbrabant en Zuid-Holland zooveel mogelijk te verzachten. De Middenstandsbond en de Tariefwet, In de Woensdag te Hoorn gehouden vergade ring van den Centralen Raad der Haarlemsche Hanze, bond van R.-K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, is bij acclamatie de volgende motie aangenomen: De afgevaardigden der navolgende R.-K. Mid- denstandsvereenigingen, vertegenwoordigende ruim 2500 leden der afdeelingen van den diocesanen bond van R.-K. Middenstanders in het Bisdom Haarlem, in centrale vergadering te Hoorn bijeen. achten de behandeling van de tariefwet in den Ned. Middenstandsbond een daad, in strijd met het federatief karakter van dien Bond en in strijd met art. 23 en A van zijn statuten verklaren, dat het Hoofdbestuur van dien Bond op die vergadering in gebreke is gebleven de sta- Ontwerp-vleesclikeuringswet. De minister van binnenlandse he zaken heeft, zoo meldt de „Tel." aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën advies gevraagd over een wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering van vleesch en vleeschwaren, die voor de volksgezondheid schadelijk zijn, met verzoek daar over ook het gevoelen in te winnen van de be sturen van een groote en van een kleine ge meente in iedere provincie. De algemeene overwegingen, die bij de samen stelling van het wetsontwerp gegolden hebben, zijn de vólgende: De ondeugdelijkheid van vleesch kan een ge volg zijn van den toestand van het dier, waar van het vleesch afkomstig is; kan een gevolg zijn van de behandeling van het vleesch na de slachtingzjj kan ten slotte ook een gevolg zijn van bereiding, van vermenging met schadelijke bestanddeelen. Ieder van deze oorzaken kan op zich zelve staan, maar kan ook samentreffen met een ymdere oorzaak. De mogelijkheid van eigen bescherming is ten deze evenwel uitgesloten. De leek kan, tenzij' in de uiterste gevallen van bederf, de hoedanigheid van vleesch of vleeschwaren niet beoordeefen. Het dagelijksch inroepen van deskundige voorlich ting ia daarbij vanzelf uitgesloten. Overheidshulp is dus onmisbaar. Eenige repressieve bescherming wordt thans reeds .beoogd in de artt. 174, 175 en 330 van het Wetboek van Strafrecht, maar daargelaten nog de vraag, of deze artikelen, tenzij in sommige zeer ernstige gevallen, inderdaad eenige bescher ming geven, moet repressie in deze ontoereikend worden geacht. Van de vele gevallen van bena deeling van de volksgezondheid zullen er slechts zóó zijn, dat hen strafbaar feit behoorlijk ge constateerd en vervolgd kan worden. Voor een werkelijke bescherming van de volks gezondheid is dan ook een preventief stelsel noo- dig, waarbij een behoorlijke keuring plaats' heeft, vóórdat het vleesch verkocht wordt. De gemeenten zijn in deze reeds voorgegaan. In onderscheidene gemeenten bestaan reeds gemeen telijke keuringsdiensten voor slachtvee en vleesch. Over het algemeen gaan. de gemeenten evenwel niet vlug over tot het instellen van dergelijke hygiënische diensten en zoo neemt het aantal gemeentelijks diensten, ondanks het lüffedijke Voor beeld van eenige, traag toe. Waar' nu onderscheidene gemeenten de zaak reeds ter hand namen, dient dit te worden geëer biedigd. Slechts worde gestreefd naar uitbreiding, door te bepalen, dat de gemeenten behoudens voor zoover het niet noodig of mogelijk mocht blijken een keuringsdienst hebben. Eenerzijds zullen daarbij de gemeenten in de uitvoering en in de arganisatie van den dienst vrij moeten worden gelaten, maar anderzijds moet de wetgever waarborgen, dat lö. de wering van ondeugdelijk vleesch overal naar gelijken maatstaf geschiede, zal het doel, waarvoor de wetgever moet ingrijpen, bereikt wor den; 2o. de gemeenten onderling den handel in vleesch niet meer jiemoeilijken dan noodig is, wanneer eenmaal de gelijkheid van maatstaf voor alle gemeenten gewaarborgd isf De gelijkheid van maatstaf zal volgens het wets ontwerp verkregen worden, doordat keuring vóór en na het slachten overal verplicht zal zijn en doordat bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald zal worden, in welke gevallen een slacht dier of vleesch moet worden afgekeurd of voor waardelijk goedgekeurd. Met betrekking tot vleeschwaren zal worden bepaald, hij algemeenen maatregel van bestuur, op welke wijze verduur zamen en toebereiden van vleesch mag geschieden en welke stoffen hjj (iet bereiden van vleesch waren niet mogen worden gebruikt. Voorgesteld wordt, keuring vóór en na slachten verplicht te stellen, omdat de eerste de noodzakelijke grond slag is voor de tweede. Iedere keuring op zicli- zelve is nuttig, maar voor een doeltreffende be scherming van de volksgezondheid moeten beide keuringen samengaan. Art. 44 van het ontwerp opent de mogelijkheid van een uitzondering, die door de praktijk wellicht hier en"daar voorshands geboden zal zijn. Volgens dat artikel kan de minister van binnenlandsche zaken ten aanzien van een gemeehte voor ten hoogste tien jaren na het in werking treden van deze wet ontheffing verleenen van de keuring vóór het slachten van schapen, geiten en varkens. Onnoodige belemmering van den handel tus schen de gemeenten wordt geweerd door do be paling, dat, indien versch vleesch, gekeurd vol gens de bepalingen van deze wet of van de „wet op de uitvoerkeuring van vleesch 1907 (Stbl, no. 219)" in een ander gemeente wordt ingevoerd, het in die gemeente uitsluitend onderworpen kan worden aan een onderzoek om na te gaan, of het deugdelijk is gebleven. Voor de z.g. huisslachting acht men bescher ming van overheidswege misplaatst. Daarom is zij in het wetsontwerp uitgezonderd. Zal dus volgens het wetsontwerp de keuringsdienst overal een gemeentelijke zijn, en het rijk zich niet met de keuring belasten, toezicht van rijkswege, al ware het reeds op de wijze, waarop de op uniformiteit van keuring gerichte bepalingen wor den toegepast, zal niet gemist kunnen wor den. Dat toezicht zal moeten worden toever trouwd aan enkele personen, die de veterinaire studie volbracht hebben en die deel zullen uit maken van het staatstoezicht op de volksgezond heid. Aan de toelichting van de artikelen wordt het volgende ontleend Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald a. in welke gevallen moet worden afgekeurd of voorwaardelijk goedgekeurd b. in welken toestand een slachtdier, waarvan het vleesch ter keuring wordt aangeboden, moet verkeeren c. op welke wijze voorwaardelijk goedgekeurd vleesch bruikbaar mag worden gemaakt voor voed sel; d. op welke wijze slachtdieren en vleesch bij de keuring en de herkeuring worden gemerkt; e. aan welke voorwaarden bij het very oer van vleesch van de eene gemeente naar de andere moet worden voldaan. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden, met betrekking tot ligging, inrichting, licht, lucht- evrversching, reinheid en ruimte eischen gesteld, waaraan slachterijen, vleeschwinkels', bewaar plaatsen van vleesch, vleeschwarenfabriéken, vil- derijen, perserijen, drogerijen, rookerijen, zoute- i'ijen van dierlijke stoffen en inrichtingen, be stemd tot bewaring of verwerking van bloed of dierlijken afval, moeten voldoen. Met de keuring kunnen alleen worden belast veeartsen en personen, die volgens algemeenen maatregel van bestuur bevoegd zijn, als hulp keurmeester op te treden. Het doel van het wetsontwerp zou goeddoeels kunnen worden verijdeld, indien de invoer van vleesch en vleeschwaren vrij bleef; dat toezicht op den invoer van vleesch en vleeschwaren op zichzelf reeds gewenscht is, behoeft geen betoog. Het toezicht is alleen mogelijk, indien de invoer gehouden wordt aan bepaalde kantoren, waar door een rijksambtenaar een strenge keuring moet plaats hebben. In het verkeer brengen van ondeugdelijk vleesch is een winstgevend bedrijf, dat ernstig gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Daarom zul len op de voornaamste, daartoe strekkende han delingen vrij gestrenge straffen gesteld worden. In verschillende artikelen is dan ook sprake van hechtenis. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 27 Oct. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Horta. Laagste barometerstand 726.3 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen zuidelijken tot zuidweste- 'ijken wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Sehiedaimch Vrjjwilligerkorps. Bij Koninklijk Besluit van 4 October j.l no 18 is ingetrokken het Koninklijk Besluit van 2 Juni 1909 no 31. waarbij aan de vereeniging tot be vordering van 's Lands Weerbaarheid ïSchiedamsch Vrijwilligerskorps" Schiedam, toestemming tot oprichting werd verleend. Dezer dagen werd door ons bericht, dat de firma Wilton te Delftshaven aan de firma A. F. Smulders alhier den bouw van een elevator transporteur had opgedragen. Dit bericht was niet geheel juist. Niet de firma Wilton, maar de Steenkolen-Handels vereeniging zelf had die opdracht aan de firma gegeven. Bij ondershandsche aanbesteding is door de fabriek van chemische producten al hier, aan den heer J. Bokhorst aannemer alhier, opgedragen het bouwen van twee houten fabrieks gebouwen, ter uitbreiding van de fabrieken aan de Vondelingenplaat, tusschen de gemeenten Per nis en Rozenburg. Van morgen is alhier aangehou- den de schipper T. N. de J,, gesignaleerd voor f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Brouwerijen in België. De brouwnijver- heid heeft in België, zoo weet het Brusselsche „N. v. d. D." te vertellen, sedert 1850 een groote uit breiding genomen. In 1850 waren er in België maar 2884 brouwerijen, die 5.544.128 hectoliters bier 'sjaars leverden. In 1900 klom het getal brouwe rijen tot 3223 met een voortbrengst van 14.616.535 hectoliters bier, dit is gemiddeld 4845 hectoliters bier per brouwerij. In 1910 waren er 3349 brou werijen met een voortbrengst van 16.018.580 hec toliters bier, dit is gemiddeld 5080 hectoliters per brouwerij. Een flinke buit. De postzak, die dezer da gen te Scheveningen ontvreemd werd, bevatte, blijkens de opgave der Haagsche politie o.a. 6437.05 aan geld en 13.000 aan effecten. De dief heeft dus een goeden slag geslagen. Schouwburg afgebrand. De Poolsche schouwburg te Lodz, toebehoorende aan een ge zelschap Poolsche artisten, is geheel door brand vernield. Het heele hebben en houden van de too- neelspelers is in vlammen opgegaan. De schade bedraagt ongeveer 60.000 roebel. De geheimzinnige moord te Forest. Gelijk wij gezegd hebben, zoo meldt do „Nieuwe Gazet" aangaande het duistere geval to Forest, weid de hoeve van Nijvel geëxploiteerd, half voor rekening van de gebroeders Van Eeckhout en half voor rekening van den heer Agneesseens. Daaren boven wordt een deel der hoeve geëxploiteerd door den eigenaar zelf, den heer Percenaire, die er een personeel heeft, gelijk onafhankelijk van dat van den heer Van Eeckhout. Een der knechten van den heer Percenaire heeft den avond der mis daad Karei Van Eeckhout gezien rond 10 uren. De betichte, die vernomen had, dat een zijner knechten, die belast was met over het vee te waken, gronken was, had zelf een ronde in de stallen gedaan. Een andere knecht van den heer Percenaire verklaart dat men rond 2 uren 's mor gens een veulen is komen halen en dat het Karei Van Eeckout zelf is geweest die de deur heeft geopend. De betichte zou zich dus tusschen IOV2 uren s avonds en 2 uren 's nachts naar Forest begeven hebben, heen en weer zestig kilometers. Den trein heeft hij niet genomen, zulks i3 reeds bewezen, en zijn rijwiel was buiten gebruik, dat werd bevestigd door den meestergast, die er zich enkele dagen later van heeft willen bedienen. Wat het piot or rij wiel betreft, dat was den 15 October niet te Nijvel, maar wel bij een vriend to Elsene. De machine was daarenboveu van geen, provinciale plaats voorzien. Dc meid der echtgenooten Agneessens, Emilie Poleunis, die Zondag in vrijheid gesteld werd, is tegenwoordig bij een harer vriendinnen, die te Fo rest een winkel van suikerbollen houdt. Zij heeft verklaard dat de echtgenooten Agneessens goede meesters waren, docli dat de man nogal een knor rig karakter had en voor een nietigheid tegen zjjn echtgenoote i,n grampschap ontstak. Deze laatste ging dan een wandeling doen en bij haar terug keer was haar man weer kalm, E. Poleunis voeg de er bij dat de heer Agneessens de gewoonte niet had de meubelen te verbrijzelen. Toen men haar ondervroeg over de betrekkingen van mevr. Ag neessens mot den heer Karei Van Eckout, ant woordde de meid dat haar moesteree

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2