JAN VAN KATWIJK, Speciaal MANTELMAGAZIJN Enorne Sorteering Ongeëvenaarde lage Prijzen. ZIE DE ETALAGE. Spiegel- en Vensterg'as. Kindermeisje, is thans gevestigd Onze geachte Cliënteele die de laatste weken ons Magazijn bezochten, stonden verbaasd over onze Dames, die zich van een mooi, chic en uit prima stof vervaardigd kleeding- stuk tegen een willen voorzien, verzuimen niet ONZE AANBIEDINGEN met die van anderen te vergelijken. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Atelier yoor glas in lood. en bovendien van onze Hoofdstukken IX en X worden goedgekeurd. Bij volgn. 199Rente van geldleeningen, wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat deze post met f30.moet worden verhoogd. Bij volgn. 203. Rente van tijdelijk ter voorzie ning van kasgeld en in afwachting van het sluiten eener definitieve leening opgenomen gelden, be toogt de heer Wittkampf de wenschelijkheid van een nieuwe geldleening, daar o.a. de rente ad 5% voor kasgeld nogal hoog is. De Voorzitter verklaart, dat zoo spoedig het eenigszins mogelijk is, tot het uitgeven van een nieuwe leening voorstellen zullen worden gedaan. Hoofdstukken XIXIII worden vastgesteld. Hoofdstuk XIV (onvoorziene uitgaven) wordt nog even aangehouden. Volgn. 215 224 worden ongewijzigd vastge steld. Bij volgn. 225. Het maken van een tweede verbinding tusschen de rivier en de binnenwate ren, zegt de heer Wittkampf, dat de heer von Briel Sasse de kwestie der werken aan den Westkant reeds op afdoende wijze heeft bespro ken. Hij wil er echter nog eens den nadruk op leggen op de urgentie van het maken van een tweede verbinding met de rivier. Men moet iets durven wagen. Er behoort althans een begin te worden gemaakt. Wanneer wij niets hebben aan te bieden, krijgen wij ook geen aanvragen. Spr. geeft toe dat het in deze niet in 't wilde toe kan gaan, maar men moet bij deze werken niet pre cies voor de kosten gedekt zijn, er behoort althans iets te worden gewaagd. Het begin is het moei lijkst, maar daarna zullen verdere aanvragen wel volgen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een waakzaam oog op een en ander gevestigd hebben, zoodra zij maar even licht zien gloren, kan men er op rekenen, dat zij met voorstellen zullen ko men. De heer Wittkampf spreekt de hoop uit, dat het licht dan maar spoedig zal gloren. Hoofdstuk XV wordt goedgekeurd. Alsnukomen in behandeling de ontvangsten. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat volgn. 2, huur van huizen en andere gebouwen, met f30 kan worden verhoogd. Goedgekeurd. Hoofdstuk II wordt vastgesteld. Bij volgn. 12, heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren wordt door den heer De Bruin gevraagd of het gevaarlijk zou zijn dezen post te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat de uitkomst in 1910 niet zoo mooi is geweest en vreest, dat we dit jaar beneden de raming zullen blijven. Na de verklaring van den wethouder van finan ciën, de heer L a g e r w e y, dat de ontvangsten voortvloeien, krachtens een verordening, en er geen aanleiding bestaat het tarief te verhoogen, zag de heer De Bruin van een voorstel tot verhooging van dezen post af. Bij volgn. 13, brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok- en veergelden, deelde de heer L a- g e r w e y, weth. van financiën, mede, dat er wel plannen bestaan om het tarief van havengeld te verhoogen. De voorstellen ter zake zijn in voor bereiding. In verband met de verminderde opbrengst in het vorig jaar, meenden B. en W. nu reeds maatregelen te moeten nemen om ver dere vermindering der inkomsten te stuiten. Door het nieuwe tarief zal men een hoogere opbrengst verkrijgen. De heer De Bruin zegt, dat nu het kraan geld is afgeschaft er nog een akelige herinnering aan de kraan is overgebleven. De overgebleven steenklomp bederft het aspect van de L. Haven. Hij begrijpt niet waarom die ruïne zoo lang moet worden tentoongesteld. Hij verzoekt aan deze zaak eens een oogenblik aandacht te wijden. De heer Van Westendorp (wethouder van Gemeentewerken) belooft, dat de steenklomp bin nenkort zal worden opgeruimd. De heer Ris vraagt of er niets aan te doen is om personen, die permanent kaden aan de havens in gebruik hebben, daarvoor te laten betalen. De Voorzitter.zegt, dat dit een moeilijke zaak is, welke reeds herhaaldelijk in het College is besproken. Zij zal intusschen nog eens onder de oogen worden gezien. Bij volgn. 15, keurloonen, stelt de heer Witt kampf voor, het keurloon van visch te doen vervallen. Na een toelichting door den heer L ag e r w e y, wordt z. h. s. besloten het keurloon te doen ver vallen, en het salaris van den keurmeester van de visch met f35.te verhoogen, daar deze totnogtoe de opbrengst van het keurloon kreeg. Bij volgn. 19, ontvangsten ter zake van het Grondbedrijf, komt tevens in behandeling de be grooting voor dit bedrijf. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij volgn. 20, de Gasfabriek, waarbij tevens de begrooting van dit bedrijf in behandeling komt, deelt de voorzitter mede, dat de post onder no. 20 met f1400 kan worden verhoogd, aangezien de buitengewone reserve is volgestort en dit be drag, daarvoor eigenlijk bestemd, thans aan de gemeente kan worden uitgekeerd. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij volgn. 21, de Waterleiding wordt tevens de begrooting van dit bedrijf behandeld. De begrooting wordt goedgekeurd. Bij volgn. 22, het Alg. Handels-Entrepót, vraagt de heer De Bruin of deze post, voorgedragen op f3358.07, niet met flOOO-kan worden ver hoogd. De heer Wittkampf meent, dat het al zeer moeilijk is een raming voor de ontvangsten van het entrepot te maken. Hij acht het voorzichtiger dien post niet te verhoogen. De Voorzitter ontraadt ook verhooging. De heer De Bruin vindt de raming zeer laag. Hij acht het beter dezen post te verhoogen, daar men het anders op den hoofdelijken omslag zal moeten vinden. Hij vraagt waar dit lage ramingscijfer eigenlijk op gegrond is. De heer Lagerw ey meent, dat het bedrag voor het onderhoud van het gebouw, vroeger door het Pakhuis »de Nederlanden" gedragen, daarop invloed heeft. B. en W. hebben zich voorts te houden aan de begrooting, zooals die door de Commissie is voorgedragen. De heer De Bruin zegt, dat de post onder houd reeds verleden jaar op de begrooting voor kwam. Hij meent, dat de gunstige ontvangsten der laatste jaren tot verhooging van dezen post toch aanleiding zouden geven. De post wordt alsnu onveranderd vastgesteld. Hoofdstukken IIIVII worden goedgekeurd. Alsnu komt Hoofdstuk XIII (onvoorziene uit gaven) in behandeling. De Voorzitter zegt, dat thans blijkt, dat door de aangebrachte wijzigingen het totaal bedrag der ontvangsten is vermeerderd met f1491 en verminderd met f2100, zoodat er een verschil is van f619. De uitgaven bedragen f 1290 meer, zoodat plus het verschil ad f619 een bedrag van f1909 moet worden gevonden. Voorgesteld wordt de post, onvoorziene uitgaven, voorgedragen ten bedrage van f3183.14, met f 1909 te verminderen. Aldus wordt besloten. De heeren Wittkampf en De Bruin vragen nog eenige inlichtingen over de f 1400, die door de Gasfabriek aan de gemeente alsnog kan worden uitgekeerd. De Voorzitter zegt, dat die f 1400 komen bij de geraamde winst voor 1912, zijnde f 38000. De heer Wittkampf acht het noodzakelijk den post onvoorziene uitgaven te verhoogen. Komen er eenige uitgaven van beteekenis voor, dan zou men daar reeds dadelijk last mee hebben. De Voorzitter zegt, dat wanneer de post onvoorzien moet worden verhoogd, dit öf in den Hoofdelijken omslag, of in de Straatbelasting zal moeten worden gevonden. De heer Evers heeft de discussies over den post Gemeentewerken niet kunnen bijwonen. Hij had anders voorgesteld daarop een paar duizend gulden te bezuinigen. De vernieuwing van vele straten is niet zoo dringend noodzakelijk. Hij wijst op het voorbeeld van andere gemeenten, waar ook door het verstraten uit te stellen bezuinigd wordt. De Voorzitter zegt, dat wanneer geen der leden een voorstel doet, B. en W. voorstellen het percentage van de belasting op de bebouwde eigendommen met '/a te verhoogen, teneinde daarmee den post onvoorzien te kunnen verhoogen. De heer De Bruin acht het beter het op den hoofdelijken omslag door een kleine progressie te vinden. De meergegoeden kunnen dan iets meer betalen. De heer Wittkampf is er voor, beide be lastingen te verhoogen. De heer Lagerwey betoogt op verschillende gronden, dat men de straatbelasting het best als object kan nemen. De progressie is verleden jaar door den Raad verworpen. De heer R i s is voor verhooging der opcenten van het Personeel. De heer Lagerwey ontkent, dat dit een geschikte belasting zou zijn. De heer Wittkampf zegt, dat men straat belasting altijd moet betalen of men inkomsten heeft of niet. Hij vindt het billijker op ieder de helft te leggen, op personeel en hoofd, omslag. De heer Koopmans betoogt, dat men beter den hoofdelijken omslag een duwtje kan geven, dan de belasting op de bebouwde eigendommen. 1 op de inkomstenbelasting is f 25000 opbrengst. De Voorzitter zegt nog; dat voor een matige progressie te kunnen instellen, men de verordening zal moeten wijzigen, hetgeen nu toch niet kan geschieden. Hij constateert, dat er nu drie voorstellen zijn: lo. dat van B. en W. om de belasting op de be bouwde eigendommen met lU te verhoogen; 2o. dat van den heer Wittkampf om hoofdelijken omslag èn straatbelasting te verhoogen; 3°. dat van den heer Koopmans om alleen den hoofdelijken omslag te verhoogen. De heer Lagerwey pleit voor de verhooging van de straatbelasting, welke hij de aangewezen belasting vindt. De heer Wittkampf bestrijdt deze opvatting en zegt, dat het bezit van panden nog altijd geen welvaart beteekent. De Voorzitter zegt, dat er, om een rond bedrag te hebben, f2500 moet worden gevonden in belastingverhooging. Dit bedrag zal dus komen uit die belasting, welke daarvoor thans zal worden aangewezen. Het voorstel van B. en W. (verhooging straat belasting) komt alsnu in stemming. Het wordt verworpen met 9 tegen 6stemmen. Tegen stemmen de heeren Ris, Schreuder, de Graaff, Wittkampf, Gerlach, Houtman, Koopmans, v. d. Velden en de Bruin. Het voorstel Koopmans (verhooging hoofdelijken omslag) wordt thans in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Tegen stemmen de heeren Beukers, Evers, La gerwey, Goslinga, Schreuder, Wittkampf en Houtman. Hoofdstuk XIII wordt goedgekeurd. De Voorzitter brengt nu de geheele be grooting in stemming. De begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter om ÏO3^ uur de vergadering. Een ncodlotti gebrand te Londen. De Londensche correspondent van de „Tel." schrijft: Branden zijn te Londen aan de orde van den dag. Ongerekend de ettelijke schoorsteenbranden, heeft hier de stedelijke fire-brigade er gemiddeld zes tig per week te blusschen. Voor een zoo groote stad als deze, is dat niet veel en ernstige branden zijn niet talrijker dan gemiddeld twee per week. Werden alle nauwe straatjes, slecht ingerichte wo ningen en alle petroleumlampen opgleruimd, dan zou hier 't aantal branden aanmerkelijk vermin deren, evenals 't verlies van menschenlevens daar bij, dat verleden jaar 103 bedroeg. Valt in een oude volkswoning in een naum straatje een pe troleumlamp omver, dan staat er den boel zoo snel in lichtelaaie, dat er geen blusschen aan is. Dit bleek gister-avond weer eens in de Zuid- Londensche gemeente Walworth. In een nauw straatje ontstond brand in een win keltje van couranten, snoepgoed en vuurwerkar tikelen, een allegaartje van schamele nering. Ach ter den winkel was een woonkamer, en daar boven sliepen twee kleine kinderen van den win kelier, die met zijn 28-jarige vrouw en 16-jarige zustor in do achterkamer vertoefde, waar door 't omvallen van een petroleumlamp do brand ont stond. In een paar minuten waren winkel en achterkamer een knetterende vuurzee. De winkelier deed een wanhopige poging de beide boven slapende kinderen te redden, doch werd door de vlammen teruggedreven. Bran dende, als een levende fakkel, vluchtte hij de straat op en smeekte een ter hulp gesnelden buurman, zijne familie te redden. De buur man rukte hem eerst de brandende kleeren van zijn lijf en had toen groote moeite, den wanhopigen winkelier te weerhouden naakt het brandende huis binnen te stormen. Een achttien jarige jonge man deed heldhaftige pogingen, er de slachtoffers uit te halen, doch moest er van af zien, nadat hij ernstige brandwonden had gekre gen en groot gevaar voor zijn eigen leven had ge- loopen. Door de uitslaande hevige vlammen, konden de brandweermannen langs' een reddingsladder niet in de bovenverdieping komen, waar nader hand de lijkjes der beide gestikte kinderen te bed werden gevonden. De vrouw en haar schoon zuster kwamen om in de achterkamer, waaruit zij langs den eenigen uitweg, den uitgebranden winkel, niet konden ontvluchten. Dat zijn weer vier slachtoffers van slechte oude woningen, die het stedelijk bestuur van Londen niet snel genoeg kan opruimen. M o o r d a a n si 1 a, 'g. Giistetmamiddag Weeft de 30- jariig'e remmer C. v. A., in dienst bij' de H. IJ. S. M., eten rcviolve'rSclhbt gelost op een dienst meisje, in betrekking bijl een assuradeur aan den Kloveniersburgwal tei Amsterdam. Nadat Wij! had aangebeld, ein hleit meisje de straatdeur hadl g|e- opend, siehiioiot Van A. onmiddellijk op haar. Zij vluohtte- naar bet kantoor, achtervolgd door v. A., die eien tweede stehnt loste. Terstond kwamen er eenige hberein van het kantoor te hulp, die den dader grepen en aan ontboden politie heb ben overgeleverd. Het meisje is nog al ernstig getroffen in de linkerborst; men vreest, dat de long geraakt is. Wordt gevraagd een net leeftijd omstreeks 14 ot 15 jaar. Te bevragen bij J. VAN DER VALK. Rot- terdamsche dijk 108. Een nette kan terstond geplaatst worden bij H. A. VAN DER MKER, Boterstraat 89, Schiedam. Broersveld 65. Telefoonnr. Interc. 239. Jordan Fekete's 12 Groote Markt 12, ROTTERDAM. exira goeaxoopD prijs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6