Stads- cm Gewestelijk Nieuws. Binnenland. lot bevelbebbeï van het oude 6e loge/korps b© noemd was geworden. Sedert anderhalf jaar was hij officier bij den genera len staf van d© 42e (Trjpol ita. r use he) di visie. Hij: wordt als een man met Europee,che beschaving geschilderd en men kent hem een kalme zelfbeheersching toe, die men niet Zelden bij! bekwame mannen in Turkije aantreft, Zijn girootsten steun vindt, hij in den chef van den staf, Feithi, den militairen attaché U Parijs, die ten zeer hélder verstand heeft, een jonge fris'sche man met levendige kracht tot handelen cn onvermoeid. Het schijnt dat het lot Turkije bijzonder gun siig gezind is, nu het deze beide elkaar aanvul lende mannen aan het bedreigde en in vele op zichten op zich zelf aangewezen deel van het lijk geschonken heeft. De Dardanellen. De Porte is druk bezig de forten dnr Par- danellen in staat van verdediging té brengen en hen te voorzien van zwaar geschut van nieu we constructie. Vijf-duizend man zijn ij die for ten gelegd. De signalen, waardoor de schépen des nachts toegang verkrijgen worden geheim gé- houden. Een Turksche kanonneerboot, die li-ze signalen niet kende, werd door de kanonnen -Ier forten beschoten en moést het ruime, sop kiezen. FRANKRIJK. In den gisteren gehouden Franschen Minister raad is over de te nemen maatregelen in zake de bekende kruitkwestie beraadslaagd. Alle op het ge beurde betrekking hebbende officieele schrifturen, acten, brieven, berichten, commissoriale onderzoe kingen enz. zullen gepubliceerd worden. Naar luid van een officieuse nota, staat de regeering er nadrukkelijk op, dat op de gansche treurige zaak het volle licht geworpen wordt. De minister van oorlog, Messimy, wil, naar men verzekert, de in genieurs bij de Staats-kruitfabrieken den rang van officieren geven, met alle rechten doch ook met alle plichten daaraan verbonden. DUITSCHLAND. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad te Berlijn hebben de socialisten 16 zetels ge wonnen op de 17 die zij aan da andere partijen betwistten, Hun winst bedraagt thans 5 i fels. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld: De minister-president heeft verklaard da1 de onderhandelingen met de oppositie, om de stel selmatige obstructie te doen eindigen, mislukt zijn. De reigeeriug moet daarom niet langer aar- zeilen om zoodanige hesluiten te nemen als haar plicht om heit beoogde doel te bereiken, haar zat yiuursciiiajvein. waar Z. K. H. als gast 'van graaf Bernstorff deelnam aan een jachtpartij. ,u Woensdag keert de Prins naar Het Loo terug. De Minister van Waterstaat. Woensdag zal de Minister van Waterstaat een reis maken van Bergen-op-Zoom naar Goes ter inspectie van de waterkeeringen der polders in Zuid-Beveland. Mr. Fock. Men meldt uit Den Haag De oud-gouverneur van Suriname, mr. Fock, is van buitenlandsche verblijf hier terug en nam zijn intrek in »Hotel Paulez". Van verlof terug. Men meldt uit Den Haag De minister van Buitenlandsche Zaken en de commissaris van H. M. de Koningin in Zuid- Holland zijn van hun verlof in de Residentie teruggekeerd. CHINA. De: opstandelingen in Sjanghai beheerschen den gébeelen omtrek, ook de spoorwegstations. Zon der dat verzet werd 'Ondervonden vermeesterden, de, opstandelingen Soetsjou en. Hangtsjou. In de buiteinlaindsche concessies te Sjanghai hoe is cht groote opwinding. Honderden Chinee- sche firma's ontplooien aan hun winkels de vlag van den opstand. De correspondent te Peking van de „Daily Telegraph" vernam uit goedé bron, dat Joeansjikai cn den leider der opstandelingen, Dijoeënjimeng, zr,n overeengekomen, een wapenstilstand van tien weken te sluiten. Deze wapenstilstand maakt het voor Joeansjikai mogelijk, onmiddellijk naar Pe king te vertrekken. De „Times laat zich uit Peking seinen, dat hel nu vaststaat, dat Sjanghai eigenlijk' het mid delpunt is van de revolutie. Dit heeft in Peking prooien indruk gemaakt; en men is er daar van overtuigd, dat ook Tientsin en Takoe naar de rebellen zullen overgaan. Nog verneemt de „Times" uit Sjanghai, dat de hoofden der opstandelingen verklaard heb hein dat hét z.g. Vóór-Parlement te Peking geens zins het Chiueesche volk vertegenwoordigt. Het volk toch blijft er op aandringen, dat de Mam tsjoe-'dynastie' zal worden verdreven. Naar luid van een bericht uit Peking aan de „New York Herald" heeft de bevelhebber over bet internationale eskader voor Hankou, de Brit st he admiraal V insloo, aan de Bri'.schei au tori teiten doen weten, dat de tijd gekomen wa.3 óm buiftnlandschfe troepen te zenden naar Sjanghai, Elke mogendheid behoorde een afdeeling. van 1500 ma;n te zenden. lTit Peking wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat de rebellen te Hankou een nota hadden11over handigd aan Joeansjikai, waarin autonomie voor de provinciën geëischt wordt en de verbanning dei Mamtsjoodynastie naar Jehol (een plaats ten noorden van Peking). Naar luid van een telegram uit Keixeng heb ben die regeerings troepen eergisteren Toengwan heroverd. De opstandelingen leden hevige ver liezen en trekken terug in de richting van Si anfoe. Armenwet. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de herziening der Armenwet is ge reed met haar verslag en hare besprekingen met den Minister van Binnenlandsche Zaken. Tegen December wordt het verslag tegemoet gezien, tenzij vooraf nog overwogen moeten worden even tueel door Kamerleden in te dienen amendemen ten op het ontwerp. Staatscommissie Burgerlijke Rechtsvordering. Bij K. B. is ingesteld eene Staatscommissie tot voorbereiding van de herziening van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering en aan deze commissie opgedragen als eindresultaat van haar onderzoek aan de Kroon aan te bieden een of meer ontwerpen van wet, van toelichtende me- moriën vergezeld, houdende hetzij eene nieuwe regeling van het burgerlijk procesrecht in zijn geheelen omvang, hetzij eene op zich zelf staande herziening van die bepaalde gedeelten van het thans geldende recht, die naar het bevinden der commissie niet ongewijzigd mogen blijven, zullende de Staatscommissie, indien zij ter rich- tige vervulling van de haar verstrekte opdracht daartoe termen aanwezig acht, bevoegd zijn hare werkzaamheden uit te strekken tot een of meer der onderwerpen, geregeld in de eerste zes titels van het vierde Boek van het Burgerlijk Wetboek. In deze commissie zijn benoemd tot lid, tevens voorzitter dezer Staatscommissie: mr. S. Gratema, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's Gravenhagetot lid, tevens secretaris mr. A. E. Bles, Ra^d-Adviseur aan het Depart, van Justitie te 's Gravenhage tot leden mr. A. Ane- ma, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam mr. H. L. Drucker, oud-hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage mr.(jH. Hesse, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. J. Limburg, advocaat en procureur, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te s Gravenhagemr. B. C. J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden te 's Graven hage j jhr. mr. G. A. Michiels van Kessenich advocaat en procureur te Roermond; jhr. mr. A. F. C. Van Sasse van Ysselt, raadsheer in het ge rechtshof, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te 's Hertogenbosch. Aan deze Staatscommissie is als adjunct secre taris toegevoegd mr. H. C. J. Groot, adjunct commies aan het Departement van Justitie te 's Gravenhage. Prins Hendrik naar Schiermonnikoog. Z. K, H. Prins Hendrik is gistermorgen, te ruim 7 uur, per auto van Leeuwarden vertrokken naar Oostmahorn. andaar werd de reis voortge zet met de ïTeo Lotte" naar Schiermonnikoog Volksbadhuis. In de week van 29 Oct.-4 Nov. 1911 werden genomen 250 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 31 regen 19 regen 165 school kinder d a 5 ct. 16 leen om d;oor de oprichting van gemeentelijke .banken, doch ook om doior hef onder toc/Jch der Overheid stelten der particuliere huizen, ie- gén deze misbruiken op le treden. Een aantal bepalingen heeft de wvt dan ooi mei betrekking tot. dat doel gegeven. Het grootste misbruik dat is te vreezen, is natuurlijk de woeker. Doch bij de aangeboden verordening1 is gel mik gemaakt van d'ei wettelijke bevoegdheid om max ma. ie stellen voor de beleen ren te. Deze maxima zijin bepaald, rekening gelioad-n moil elders (Opgedane ervaring. Zij hef dlat zij aanmerkelijk hooge-r zijn dan die welke voor gemeentelijke banken, plegen te gel den, zoo is toch' bij hunne' toepassing ©ener zijds woeker uitgesloten, en mag, naar B en W. vernamen, anderzijds verwacht worden, dat het bedrijf behoorlijk rendabel zou zijin. Hef komt B. en W. voor, dat dan onder de werking der wettelijke bepalingen, aangevuld met die. van de aangeboden verordening, onder hét aan bet Gemeentebestuur door de wet opgelegd toezicht, kan worden afgewacht, Welke de wer king, der particuliere huizen zal zijn. Slechts wanneer de praetijk daarna de nood/a- Kclijkheid van een gemeentelijke bank zou aan- fiOonen, zouden B. en W. tot de oprichting' daar van willen overgaan. Zoover het bedoeld adres aangaat, stellen B. en W. voor, .adressanten met een én ander jn kennis te stellen. Nog zij' hef B. ©n W. veirgUnd op te merken, dat de. Vaststelling der verordening spoedleischend is. Want voor een der particuliere banken*) is reeds cle toelating gevraagd, bedoeld lij art.. 13 der Wet. En daarop moet vofgens art 15 binnen twee maanden zijin. beschikt. Binnen die'n lijd moet derhalve de verordening zijn vastgesteld en bovendien goedgekeurd dopt hoeren Gedeputeerde Staten, zullen voor die in richting, althans ten aanzien van de Iccalitciten eiscben Kunnen' worden gesteld. Ten slotte kunnen B. en W. medodeelen, dat het ontwerp in overeenstemlming met de Com missi© voor de Strafverordeningen is opgemaakt. Naar aanleiding van het advies vin de Ge zondheidscommissie merken B. en W. op, da! het voorschrijven van maatregelen strekkende on: te verzekeren, dat ieder pandgever zijn eigen pand terug krijlgt, niet behoort tot de punten, die de wet aan de Gemeentebesturen ter regeling heeft overgelaten, doch dat art, 19 der wel,' door voo- t" schrijven, dat een dubbel van het pand bewijs aan het pand wordt gehecht, hierin reeds voorziet. Voor twee part. banken. Red. Pandjeshuizen. B. ein W. hebben den Gemeenteraad ter goed keuring aangeboden een ontwerp-vepordenimg1, waarbij regelen worden gesteld voor particuihi-e ba ruien van leenjng, zulks ingevolge artikel 37, Ié lid dei- Pandhuiswet 1910 (Stbl. no. 321). B. en W. merken op, dal hierdoor voldaan wordt aan hef tweed© gedeelte van het verzoek van het Hoofdbestuur der Nationale Vereeiniging tot bestrijding van den Woeker, gedaan bij hx.u' adres aan den Raad van 14 September 11., welk adres in handen van B. en W. werd gesteld om advies. Wel is .waar zeggen B. en W. -- strekte dat verzoek in de eerste en voornaamste plaat-, om op te wekken tot de oprichting: van een gemeentelijke bank van leaning, zulks met beroep op de bepaling van art. 2 der wet, dat in elke gemeente, waarin aan een gemeentelijke* beuk behoefte bestaat, zulk een bank moet A-orden opgericht. Doch in deze gemeente wordt reed..: in de behoefte voorzien door eenig© particuliere ban ken. Nu zal men misschien geneigd zijn dadelyk te denken aan de misbruiken, waarvoor d:e parti culiere huizen helaas zoo dikwyls bekend staan. Doch megi vargete daarbjj niet dal, de Pand- i huiswet juist in hef leven is geroepenniet al- Bepalingen betrekkelijk wielwjjdte vrachtwa gens en velgbreedte sleeperswagens. Door de Commissie voor de Gemeentewerken wordt aangedrongen op invoering in onze Ge meente van voorschriften gelijk die ten vorigen jare in Rotterdam zijn vastgesteld op de wiel- wijdte van vrachtwagens en de velgbreedte van sleeperswagens, zulks in het belang van de bruik baarheid en instandhouding der straten. Zij heeft een onderzoek ingesteld, waaruit, voorzoover zij kon nagaan, bleek, dat hier slechts 10 wagens met te kleine wielen in gebruik zijn, doch dat er daarentegen slechts 4 vrachtwagens zijn, die aan den eisch omtrent de velgbreedte voldoen alles in den zin der Rotterdamsche bepalingen. De Gemeente Rotterdam heeft het in werking treden der bedoelde voorschriften verschoven tot I Januari 1914, ten einde belanghebbenden een behoorlijke termijn te laten om hun wagens in overeenstemming te brengen met de nieuwe eischen. B. en W. konden zich met het gevoelen der Commissie voor de Gemeentewerken wel veree nigen en hebben daarom de Commissie voor de Commissie voor de Strafverordeningen verzocht de noodige strafbepalingen te ontwerpen. Het door haar opgemaakt ontwerp bieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan. Nader zij opgemerkt zeggen B. en W. in hun desbetreffend schrijven aan den Raad dat de maatregelen tenopzichte der velgbreedte niet is beperkt tot de sleeperswagens, maar ook is uitgestrekt tot de hier veel voorkomende molen- en spoelingwagens. Overigens is voor de sleepers wagens het Rotter damsche criterium van een afstand der assen tot 2.5 Meter overgenomen. De in werking treding is voorgesteld op gelijk tijdstip als te Rotterdam, waarbij men in-het oog moet houden, dat onderscheidene wagens hier thuis behoorende, ook naar Rotterdam rijden, zoodat zij ook zonder bepalingen onzerzyds reeds aan de voorgestelde eischen zouden moeten voldoen. Bij kennisneming van de voordracht zal blijken, dat de nieuwe bepaling behoort te worden onder gebracht in art. 17 der Verordening op het rijden en in de plaats kan treden van de tegenwoordige vooischriften van dat artikel, die verouderd mogen ieeten. dansclubs, die worden gehouden in nabyzijnde inrichtingen. Het betreft hier z.g. besloten clubs, d.w.z waar aan het publiek geen toegang wordt verleend, zoodat artikel 15 van de Verordening op de tap perijen, dat voor openbare danspartijen vergun ning eischt, niet van toepassing is. Waar deze clubs door muziek, rumoer enz wel degelijk naar buiten werken en door hinder aan omwonenden zeer goed de openbare orde kunnen verstoren, komt het de Comm. voor de strafver ordeningen voor, dat ook deze evengoed als de openbare aan overheidstoezicht moeten worden onderworpen. De Commissie heeft daartoe een aanvulling van de verordening op de tapperijen ontworpen. Volgens de voorgedragen bepaling zullen ver gunning- en verloflocaliteiten niet zonder vergun ning van den Burgemeester voor genoemd doel einden beschikbaar mogen worden gesteld. Niet telkens behoeft vergunning gevraagd. Zy is van doorloopenden aard, zij het opzegbaar, ter wijl aan de vergunning voorwaarden kunnen wor den verbonden. Daartoe wordt voorgesteld een artikel 15bis in de Verordening op de tapperijen in te voegen en in verband daarmede de strafbepalingen van arti kel 24 te wijzigen. Nog is door den Commissaris van Politie op de wenschelijkheid gewezen, dat vischwinkels, waar gelegenheid wordt gegeven om daar visch te komen eten, onder politietoezicht worden gesteld. Nu reeds komt het voor, dat in zulk een huis, vooral in de nachten na Zaterdag en Zondag, als de tapperijen gesloten zijn, bezoek plaats heeft door lieden, die daar gebakken visch komen eten, hetgeen meermalen aanleiding heeft gegeven tot ongeregeldheden, terwijl drankwetovertredingen zeer zeker plaats hebben, doch daarbij wordt zooveel voorzichtigheid betracht, dat het maar hoogst zelden gelukt er een te constateeren. Daarom wordt voorgesteld, verschillende bepa lingen van de verordening op de tapperijen in dezen van toepassing te verklaren, o.a. die van het sluitingsuur. Tot dat doel houdt de voordracht, behalve bo ven aangeduide wijziging der verordening, de in voeging in van een artikel 11 bis. len slotte strekt het voorstel om uit de ver ordening en haar titel te doen vervallen wat be trekking heett op loterijen, welk onderwerp thans door de wet is geregeld, waardoor de gemeente lijke bepalingen van rechtswege zijn vervallen. Politietoezicht op de z.g. besloten dansclubs en plaatsen, waar gelegenheid wordt ge geven tot het nuttigen van spijzen. Bij Burgemeester en Wethouders is geklaagd over den hinder, 's Zondags ondervonden van Verbod zwemmen en baden buiten openbare zwemplaats. De Commissie voor de Strafverordeningen zegt in een schrijven aan den Raad Den jongsten zomer is weder gebleken, dat het zwemmen en baden in de Maas ongewenschte toestanden in het leven roept. Bijvoorbeeld werd gezwommen en gebaad aan de Oosterhaven, bij de Maaskade, bij destoom- houtzagerij van de firma Van Deventer Zn. en bij de arbeiderstuinen aldaar ook in het nieuwe Spuikanaal Wel is waar, waren- dan de jongens van bad- broek voorzien, doch geconstateerd is, dat zij voor bet overige naakt rondliepen, terwijl meisjes van 14 a 15 jaar en jonger naar hen stonden te kijken. Ook gat het zwemmen bij de Oosterhaven aan leiding tot verwoestingen en strooperijen in de bouwlanden aldaar. Door afsluiting voor het publiek van den toe gang tot de arbeiderstuinen is het zwemmen daar reeds tegengaan, doch de Commissaris van Politie, die op de bovenaangeduide toestanden wees, verzocht een aanvulling van de Politie verordening. Bij overweging kwam het ons voor, dat met het oog eenerzijds op de omstandigheid dat de maagdelijke toestand van den oever der rivier met haar grienden, die als het ware tot zwem men en baden uitlokte, in den jongsten tijd een totale verandering heeft ondergaan, anderzyds dat een uitnemende openbare zwemplaats op ruime wyze kosteloos voor een ieder gelegenheid tot zwemmen en baden aanbiedt, nu ook het zwem men en baden buiten die zwemplaats, dat met het oog op zedelijkheid, orde en veiligheid maar gevaar oplevert, kan worden verboden. Wij stellen U daarom voor artikel 14, dat nu reeds het zwemmen en baden verbiedt aan den openbaren weg binnen de .bebouwde kom, als mede in het Spuikanaal en de rivier de Maas in de nabijheid van het Ooster- of Westerhavenhoofd, zoodanig te wijzigen, dat het overal verboden is buiten de openbare zwemplaats. Dit voorstel bieden wy U hierbij ter vaststel ling aan. v Sociale Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden De bijeenkomst van Vrijdag 3 November werd door den voorzitter met gebed geopend. Er werd mededeeling gedaan van een kleine reglements wijziging voor den soc. cursus, omreden tegenwoor dig alle Katholieken, ook niet Bondsleden, toegang hebben. Vervolgens werd bekend gemaakt, dat op 17 Nov. de weleerw. pater B. G. Verhey van de Singelkerk als spreker zal optreden met een nader te bepalen onderwerp. De voorzitter hoopt dan op een stampvolle zaal. De heer T. J. H. Mouwens betreedt alsnu de katheder, om ons ter afwisseling van de sociale lezingen nu eens te vertellen over oude gebruikeo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2