Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. ÜaiMleisbenciiteii. jegens de maatschappijen, welke concessies ver kregen hebben, opleggen. De wet op het «Schutz- gebiet," die in deze de staatsmacht aan den keizer toekent, kan hiertegen niet worden aan gevoerd. Heydebrand (conservatief) verklaarde De rijks kanselier keurde de kritiek af, die wij op een openbare manifestatie, welke van het Engelsche ministerie uitging, hebben uitgeoefend. Hij meende dat deze kwestie door zijne verklaring of door de verklaring van de Duitsche regeering als afgedaan kon beschouwd worden. Maar bij de Engelsche manifestatie ging het niet alleen om een formeele ophitsing, maar om een werkelijke inperking van ons nationaal bestaan en van ons eigen recht. (Zeer goed I bij de conservatieven). Daarop werd de zitting tot heden verdaagd. Een telegram uit Berlijn meldt: Den geheelen middag was gister de houding van den kroonprins een van de voornaamste onder werpen van alle gesprekken. Men was het er over eens, dat het gesprek met zijn vader een niet zeer vriendelijk karakter zal gedragen heb ben en de sympathie was algemeen aan de zijde van de vaderlijke vermaning. De verbeelding hield zich bezig met de stemming, die er ge- heerscht zal hebben aan de keizerlijke tafel te Potsdam, waar vader, zoon en von Bethmann Holweg eenige uren na de gebeurtenissen van gisterenmiddag te zamen aanzaten. Het was een loopende geestigheid, dat de kroonprins gisteren avond bij zijn vader ongetwijfeld een warm avond maal gehad heeft. Men trachtte ook uit Bethmann Holweg s houding af te leiden, wat het resultaat van de intieme besprekingen geweest is, zonder dat iemand echter een bepaalde gevolgtrekking durft te maken. Aan geruchten en mededeelingen, ontbrak het natuurlijk niet. Het behoeft geen betoog, dat zich in de hofloge gisteren geen prinsen bevonden. De kroonprins, die hier met 3 dagen verlof gekomen was om de Marokko-debatten bij te wonen, had voor gister er de voorkeur aan gegeven een tocht met de «Schwaben" te maken in de gure herfstlucht. ermoedelijk zal hij ook heden de atmosfeer van den Rijksdag mijden. Op enkele uitzonderingen na heeft hij een slechte pers. De «Deutsche Ta- genzeitung" noemde het feit van zijn houding gis termorgen nog een praatje, verzwijgt het gister avond, nu het tegenover het publiek niet meer te loochenen valt. Nationalistische bladen houden den prins de hand boven het hoofd. Dit gezelschap zal er echter niet toe bijdragen om zijn positie zoowel tegenover binnen- als buitenland beter te maken. ENGELAND. De anti-Engelsche uitvallen in den Rijksdag maken in Engeland natuurlijk een onaangenamen indruk:. De „limes betoogt, dat Engeland ze zorgvuldig onthouden moet, niet uit vijandigheid of veront waardiging, maar teneinde op alle mogelijkheden voorbereid te blijven. De „Times" juicht daarom de toespraak van Churchill in den Gildenhal toe, waarin deze er den nadruk op gelegd beeft, dat de Engelsche vloot in elk geval op volle kracht en onmiddellijk strijdvaardig gehouden moet worden. De geheele pers trouwens juicht Churchill's rede voering toe: de „Morning Post" maakt nog de opmerking, dat Engeland's leger volstrekt niet om de vloot verwaarloosd mag worden. Engeland be hoort een geoefend Volksleger te bezitten, dat, zoo noodig, do vloot op machtige wijze moet kunnen bijstaan. PORTUGAL. Augusto de Vasconcellos heeft de opdracht om een ministerie te vormen aanvaard. CHINA. Een telegram uit Foetsjou behelst, dat de Mants- joes gedurende den nacht verschillende pogingen gewaagd hebben om de vreemde nederzettingen in brand te steken. Zeven en dertig zoogenaamde brandstichters zijn door de opstandelingen gevan gen genomen en terechtgesteld; De keizerlijken te Nanking stichten brand in de stad en plunderen. Uit de buizen wordt geroofd en iedere Chinees zonder staart wordt vermoord ten minste duizend zijn er gedurende de laatste 24 uren afgemaakt. Op vijftigduizend wordt het aantal geschat van de inwoners, die uit Nanking naar Sjanghai ge vlucht zijn. Sedert gistermorgen hebben de kei zerlijken volgens een bericht gebrek aan schiet voorraad voor de groote Kruppkanonnen. Te Sjanghai blijft de orde ongestoord. Een telegram uit Tientsin behelst dat het te 1 eking vooralsnog stil blijft, doch dat men kruit en lood onder de wachten der gezantschappen verdeeld heeft. Uit Tandzjer wordt bericht dat de zending van den Spaanschen kruiser «Cataluna" naar die stad onder de Europeanen aldaar groote verwon dering heeft gewekt, daar de Woensdag gemelde gisting weer opgehouden had. Gedurende de beraadslaging over het be- grootingsontwerp kwam het volgens een telegram van de Deutsche Kabelgezellschaft uit Tokio, tot wrijvingen tusschen den minister van marine en zijn ambtgenooten, die wegens gebrek aan mid delen van geen uitbreiding van de vloot willen weten. De aftreding van Saito wordt niet onwaar schijnlijk genoemd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.5 te Clermont. Laagste barometerstand 748.3 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtigen zuidelijken tot westelijken later wellicht westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen, zelfde tem peratuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan liet Commissariaat van Politie: R. K. kerk- en gebedenboekje, rozenkrans, boter hamzakje, handwagen en ceintuur. Terug te bekomen aan de Volgende adressen gouden oorbelletje, Landsbergen, Schie 5; bond, fox-terrier, Hoogeveen, Rhoonsohe sfr. '24; kleer borstel, Loog, Gas.str. 5; portemon. met inhoud, Storm, Millemshofje 11; vrouwenzak met inhoud, wed, v. d. Tempel, Heerenpad 7; kip, v. Meurs, N. Haven 9; hondenhalsband, Jansen, Laan 40; vrouwenzak met inhoud, Kins, Kcthelstr. 19; zak appelen, v. d. Velden, L. Nieuwstr. 87mesje, Karis, Oversell, str. 42; sjaal, v. d. Zee, Broers- vest 31gouden oorbelletje, v. Iteede, Singel 13221; stukje chroomleder, v. d. Hoeven, Singel 617; nikk. heerenhorloge met ketting, Scheffers, Dam 35. Mannenzangvereeniging „Internos". Men meldt ons het volgende De Mannenzangvereeniging «Internos", alhier, directeur den heer A. M. den Draak, zal, naar wij vernemen, hare eerste uitvoering geven op Zondag 26 dezer, in de zaal der Officieren-veree- niging. Onder meerzal dan voor de eerste maal alhier opgevoerd worden, de komische Operette.„Con- radin Kreutzer", of «de Beul en zijn knecht", uit het Duitsch, voor soli en mannenkoor, van den op dit gebied zoo gunstig bekend staande com ponist Hermann Kipper. Nadere bizonderheden deze soiree betreffende, zullen spoedig door advertentiën en biljetten wor den bekend gemaakt. Daar sedert geruimen tijd geen dergelijk uit voering alhier plaats had, zal het voorzeker voor velen een welkome gelegenheid zijn, zich een ge notvollen avond te verschaffen. Katholiek Leven. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Woensdagavond j.l. trad voor deze vereeniging als spreker op, de heer H. J. D. van Wessum, canchdaat-notaris, adjunct-commies bij het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Graven- hage, met het onderwerp Nederlandsche spreek woorden en zegswijzen." Nadat de voorzitter, de heer J. F. Putters, de vergadering met den christelijken groet had ge opend en eenige huishoudelijke zaken waren besproken, gaf hij het woord aan den inleider. Spr. begon met een overzicht te geven van de spreekwoorden in het algemeen, de wijze waarop ZÜ zÜn ontstaan en de moeilijkheden, die zich vooidoen bij bet opsporen van de herkomst. Vooral van de verandering, die sommige gezegden in den loop der tijden door verbastering hebben onder gaan, werden typische staaltjes door spr. gegeven. Vervolgens ging de geachte inleider over tot de behandeling van eenige groepen van spreek woorden o.a. die, welke betrekking hebben op het zeewezen en de schepping, ontleend zijn aan sprookjes, fabels en oude boeken of steunen op bijgeloof en toonde met tal van voorbeelden aan, hoe men uit de spreekwoorden kan leeren kennen, de bronnen van volkswelvaart, de voor naamste beroepen en bedrijven, de gesteldheid van den bodem en van het klimaat, en nog vele andere zaken. Na een korte pauze, deed spreker in het verdere gedeelte van zijn lezing uitkomen, hoe het karak ter van een volk zich in de spreekwoorden open baart. Hoe zijn deugden oprechtheid, gods dienstzin, maar ook zijn gebreken weinige voortvarendheid, ruwheid en spotzucht daarin tot uitdrukking komen. Ten bewijze van dien godsdienstzin werden uit voerig besproken de vele gezegden, die aan den Bijbel zijn ontleend, alsmede die, welke in het Katholiek Geloof hun oorsprong vinden. Aan het einde van zijn lezing gekomen, wekte spreker zijn toehoorders op, steeds onze rijke taal hoog te houden, en aan onze eigen taalbloemen de voorkeur te geven boven die, welke uit den vreemde zijn ingevoerd. Een hartelijk, krachtig applaus toonde den geachten spreker, welk een genotvollen avond hij aan de leden van «Katholiek Leven" had bereid. Nadat de, spreker eenige hem gestelde vragen had beantwoord, nam de voorzitter het woord om den heei van Wessum, namens de vereeniging «Katholiek Leven hartelijk dank te zeggen voor zijn schoone inleiding, die getuigde van ernstige studie. Hij hoopte, dat het niet de laatste maal zou zijn, dat de heer van Wessum hier in Schie dam als spreker was opgetreden, en wekte in aansluiting met het slot van inleider's lezing de toehoorders op, onze eigen taal hoog te houden, en het gebruik van vreemde woorden zooveel mogelijk te vermyden. Welk een bespottelijk figuur men kan maken door het gebruiken van vreemde, lang niet altijd begrepen woorden, be wees in de vorige week een bekend raadslid uit een zeer naburige gemeente. Hierna sloot de voor zitter de vergadering met den christelijken groet. Ook deze vergadering is zoowel voor den heer van Wessum als voor «Katholiek Leven" een beslist succes geweest. Terecht mocht door den voorzitter worden opgemerkt, dat de afwezigen ongelijk hadden. Contróle echtheid Jenever. De besturen van de Schiedamsche afdeeling der Nationale Christen-geheelonthouders-vereeniging, «Het Kruisverbond", de orde der goede Tempe lieren en de Nederl. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, hebben aan den Gemeen teraad een adres gericht, daarbij verzoekende over te gaan tot intrekking van de verordening, be treffende het waarborgen van de echtheid van den Schiedamschen jenever en moutwijn. De heer J. Nierop'alhier, slaagde gister te Rotterdam voor examen vrye- en orde oefeningen der gymnastiek. Etalagewedstrijd, Men meldt ons het volgende Voor den komenden wedstrijd voor winkeléta lages is de animo reeds bijzonder grootbijna de geheele winkelstand heeft in gunstigen zin hiervan op duidelijke wijze doen blijken door zich bij den strijd aan te sluiten of wel door financi- eelen steun het succes daarvan te verzekeren. Wij zijn inderdaad gunstig gestemd en tevreden over de groote en schitterende lijst van deelne mers en" de reeds duidelijk zichtbare resultaten, die daarmede zullen worden verkregen. In alle deelen der stad zullen in smakelijken vorm étala ges vertoond worden. Zelfs op het Hoofd, Groene- laan enz. zullen alle krachten worden saamge spannen, om kijkers en eventueele koopers daarheen te trekken. Wanneer dan de deelname als wedstrijd zich nog verder uitbreidt, verdient het welhaast ernstige overweging een extra prijs voor dat stadsgedeelte uit te loven. Voor de goede orde bij de indeeling der deel nemers zal de lijst hiervan groepsgewijze worden gepubliceerd en kunnen eventueele bewerkingen daarvan nog gewijzigd worden. Maandag aanstaande wordt de lijst tot deelname aan den wedstrijd gesloten. Hun, die zich nog wenschen aan te sluiten, kunnen zich bereids nog wenden tot het comité. De heeren mr. von Briel Sasse, de directeur van de «Schied. Courant" en van de «Maas- en Schiebode" hebben als blijk van sympathie voor dezen wedstrijd ieder een zilveren medaille ge schonken. Van den heer M. v. d. Schalk mochten wij een verguld zilveren medaille ontvangen. Eveneens worden medailles aangeboden door de Wethouders dezer gemeente en door de R. K. Middenstands-Vereeniging „de Hanze", afd. Schie dam. De S t.-C t. bevat de afdrukken der statuten van de navolgende naamlooze vennoot schappen Bouwgrond-Maatschappij De Nieuwe Waterweg te Schiedam. De vennootschap heeft ten doel het aankoo- pen van onroerende goederen, gelegen aan of in de nabijhtjid van den Nieuwen Waterweg, het verhuren en op andere wijze exploiteeren van die onroerende goederen, alsmede het verkoopen daarvan. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 120.000, verdeeld in 120 aandeden, van f 1000 per stuk, welke alle zijn geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal worden tot (eden van den raad van beheer benoemd do heerenA. J. van Woerkom, koopman J. J. F. M. Smulders, in dustrieel, beiden te Rotterdam, en H. P. A. J. Smulders, industrieel te 's-Gravenhage. Lak-, Verf- en Vernisfabriek „Ivormica", te Schiedam. De vennootschap heeft ten doel het fabriceeren van en het drijven van handel in lakken, ver nissen, verven en aanverwante artikelen, zoomede het verrichten van alle handelingen, die met het vorenstaande in onmiddellijk verband staan en bijgevolg tot de uitvoering van dat een en ander zullen blijken noodig, nuttig of wenschelijk te zijn. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 490.000, verdeeld in 7 serieën, elk groot f 70,000, en van elkander onderscheiden door de letters A, B, C, Di, E, F, G waarvan serie A geheel en van serie B 150 aandeelen zijn geplaatst. Als volledige storting op 300 aandeelen worden in gebracht: al de bezittingen van de ontbonden naamlooze vennootschap: Lak-, Verf-, Vernis- en Verffabriek „Ivormica", gevestigd te Schiedam, die op 13 April 1911 werd ontbonden; deze be zittingen bestaan uit: a. de fabrieksgebouwen, open grond en erven te Schiedam, aan de Wil lemskade, groot 13 aren 37 centiaren, met do daarop en de daarin aanwezige en daartoe be- hoorende machinerieën, vcrfmolens, ketels, tanks, kuipen, vaten en .andere vaste en losse werktui gen en gereedschappen, die door aanhechting of bestemming als onroerende zaken zijn te beschou wen; b. vorderingen ten laste van diversen tot een gezamenlijk nominaal bedrag van f39.999.47; c. grondstoffen, fabrikaat, monsters, emballage, verpakking, reclame-artikelen, kantoormeubelen, instrumenten, procedóes, vindingen en recepten, benevens het recht om den naam van de ont bonden vennootschap te voeren en om onder de ffekende en gebruikelijke merken,, al. .of niet ge deponeerd, te verkoopen. Voor de eerste maal Worden benoemd: tot directeur de heer A. Kei ler, zonder beroep, te 's-Gravenhage, en tot com missaris do heer P. W. Blanken, architect te Rotterdam. Giste r-m orgen is overgebracht na ar Rotterdam, ter beschikking van den officier van justitie aldaar, de hier wonende E. d. J., die nqg 4 maanden gevangenisstraf had te ondergaan. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S c h i e d a m. Zondag 12 Nov. Bondsgebouw 8 u., St. Wille- brordsfeest Volksbond. Dinsdag 14 Nov. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 16 Nov. 8 u S. O. V. «Polyhymnia" uitvoering «Die Schöpfung". Rotterdam. Zondag 12 Nov. 2^ u Gr. Schouwburg. Eruditio Musica. Populair Middagconcert. De Königlich Bayerische GeneralstabsArzt pro cessor von Nussbaum schrijft: Het natuurlijke Franz Josef-laxeerwater werkt snel, pijnloos* en dikwerf reeds bij gebruik van verrassend kleine hoeveelheden. Ongelukken. Gisteren is bij de familie tele grafisch bericht ontvangen dat de 20-jarige J. T., visscher te Urk, varende op een Duitschen log ger, in den storm van deze week, door een stort zee over boord is geslagen en verdronken, Uit Emden meldde men gisteren: Met de vlag halfstok kwam gisteren de logger Ocean binnen. Door zwaren storm zijn twee man overboord geslagen en verdronken, beiden Hollan ders, Van de logger „Pollux" kwamen drie man om het leven; een stortzee nam een lid van de be manning van de Jupiter weg; ook van de Rostock vonden drie man een vroegtijdig graf in de golven, Te Neer is gisteren het 3-jarig zoontje van de wed. W. in een ketel kokend water gevallen. Het kind is eenige oogenblikken nadien aan de bekomen brandwonden overleden, Moor d, Te Budelt is gisternacht vermoord zekere Jansen. De vermoedelijke dader, hoewel bekend, is nog niet gepakt. De politie doet ijverig opsporingen, ('s.h. Ct.) BEURS VAN SCHIEDAM, 11 Nov. 1911. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de hamer van Koophandel voor de Beurs. 8 Nov. t 12i/t 9 Nov. 10 Nov. 11 Nov. f 12 de tiamens de Commissie voor noteering B. A. J .W1TTKAMPP Bond van Distillateurs i M o u t w ij n Jenever: A m s te r d a m sc h e proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Spiritus. 10 Nov. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 10 No 12',, 101/» 18- 2.10. 11 Nov. 12ih 16 x/a 18- 2.10 11 Nov. i"2U/a a f22.— f 19'/4 a f a f 10 Va flO'/4 f21— a f21 Va f19- a f 19'/. f 10i/2 kf Stemming op hedenprijshoudend. PARIJS, 10 Nov. Spiritus vast; per hectoliter: per Nov. fr. 70.50 betaald, per Dec. fr. 70.75 dito, per 4 eerste md. tr. 70.75 dito, per 4 md. van Mei fr. 71.50 a 72. HAMBURG, 10 Nov. Spiritus vast, Nov. mk., 24'/4, Dec. Jan. 24% koop (zonder fust.) NEW-YORK. Western in loco 10 Nov. 80- 9 Mais: Nov. 80—. Mai s 10 Nov. 9 Nov. Rogge 10. Nov. 9 Nov. Dec. 63i/4 631/4 prijsh. CHICAGO, Mei 64% 64% Loco 90- 90— Juli 641/4 64i/4 Sept. Beurs van Amsterdam. Zaterdag 11 Nov. Carren Steels 64—; Atchisons 108%; Den vers 25' Eries 33i/a Kansas gew. 30—; Roc ky's 28'/4South Pac. 113'/4; South Rails 30V» Unions 172%; Wabash Gr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 164'/,; Handelm. resconto .- A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult 92—Krapoh -Langk. A.—Medan N. AsahanR'd Deli 480. Kon. Petr. 471—; Enim 210'/.Perlak Sumpal 173— Z. Perlak Prolongatie 3%. Een 1 (j k. Op de Bosplaat bij Terschelling is gisteren aangedreven het lijk van een onbekenden man, in vergevorderden staat van ontbinding ver- keerend, met drie ringen aan de vingers en gekleed in Engelsch linnen hemd en blauwe trui, f 121/4 f 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2