Dagblad voor Schiedam De Financier. 34ste Jaar^anff. Maandag 13 November 1911. No. 10168. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUiLL ET O N. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; eikeregel daarboven 15cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Oproeping onder de wapenen van miliciens- verlofgangers. De Burgemeester van Schiedam, voldoende aan de ontvangen aanschrijving, roept bij deze op de hieronder genoemde alhier geves tigde miliciens-verlofgangers, die zijn aangewezen om op 1 December 1911, krachtens art. 109 der Militiewet 1901, onder de wapenen te komen, uiterlijk des namiddags ten 4 ure bij hunne korp sen tegenwoordig te zijn, voorzien van hun zak boekje en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting hun bij vertrek met verlof medegege ven en wel Over de Vest, (Johannes Adrianus), loteling der gemeente Schiedam, lichting 1910, korps 3de reg. Infanterie, garnizoensplaats Bergen-op-Zoom Winkelman, (Leendert), Schiedam, 1910, 6e reg. Infanterie, Breda. Dries, (Quirinus), Schiedam, 1911, Grenadiers en Jagers, 's-Gravenhage. Heijningen, (Janus Marius van), Schiedam, 1911 6e reg. Infanterie, Breda. Kleinekoort, (Theodorus Bernardus Maria), Schiedam, 1911, 3e reg. Infanterie, Bergen-op- Zoom. Moerman, (Johannes), Schiedam, 1911, 6e reg. Infanterie, Breda. Montfoort, (Etiennej, Schiedam, 1911, 4e reg. Infanterie, Delft. Os, (Wouter van), Schiedam, 1911, 6e reg. Infanterie, Breda. Sterenburg, (Pieter), Borger, 1911, le reg. In fanterie, Assen. Vette, (Thomas Adrianus Johannes de), Schie dam, 1911, 3e rag. Infanterie, Bergen-op-Zoom. Wever, Adrianus Wilhelmus), Schiedam, 1911, 6e reg. Infanterie, Breda. Woerkom, (Marius van), Schiedam, 1911, 6e reg. Infanterie, Breda. Genoemde verlofgangers worden er op gewezen, dat zij door deze openbare kennisgeving geacht worden met de vorenstaande oproeping bekend te zijn, zoodat later geene onwetendheid ten deze door hen kan worden voorgewend. Tdt het ontvangen van daggeld en vervoerbe- wijs, voor zoover zij daarop recht hebben, kunnen zij zich twee drgen voor hun vertrek met hun zakboekje vervoegen aan het bureau Militie, Schoolstraat 12. Schiedam, 11 November 1911. De Burgemeester voornoemd, P. M. J. A. LAGERWEIJ, L.B. Dei s t T ij di i n e n om Tripolis. De correspondent van de »Frankf. Ztg." seinde Vrijdag uit Tripolis »De stellingen, die de Italianen op hebben ge geven, zijn nog niet heroverd. Eergisteren be proefde het 18de regiment infanterie een aanval °P het door Turksche strijdkrachten bezette fort Sjara Sjat, maar werd met ernstige verliezen teruggeslagen. Gisterenmiddag beantwoordden de Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 82) liet geluid der losbranding kaatste in klankrijke echo's tegen de wanden der bergen terughier °P verdoofden toon, verder ratelend als het rollen ^an den donder, ginds dor als de klap eener weep. Een sérac, dien men op eenigen afstand P den gletscher bespeurde, schoof op zijn grond- - ag voort en stortte in een spleet. Men hoorde v'et verbrijzelen van het ijsblok en zijn tuimelen an den eenen val in den anderenvervolgens eeg een machtig gebruis, als van een stroom ondom een rots, uit den afgrond op, terwijl een ^atste echo van het karabijnschot, door men rot^ D'et we"ie omwegen teruggekeerd, in een «bocht galmde met een vreemdsoortig geraas, 'aan hondegeblaf herinnerde. ®Gp de tweede duifcommandeerde Ferrari, zett ar™ate de feweerschoten de lucht schokten, j n zich de sécras in bewegingen verdwenen Ve neertuinaelingea der ijsblokken weergalmden el*t u ger 611 u't onpeilbare diepten des r°mm l steeg een meer onheilspellend ge- Mordy werd ongerust. Bij de vijfde duif ver- Turken den aanval en drongen tot in de nabij heid van de Italiaansche linie bij de graven der Karamanli door. \anochtend om tien uur begon nen de Italiaansche veld- en scheepsartillerie de oostelijke oase te beschieten, waarbij ook de pas aangekomen vlieger-ballon opsteeg. De strijd duurt (twee uur 's namiddags) nog voort. Nog altijd komen versterkingen aan als zij ontscheept zijn, is generaal Frugoni van plan, een voorwaartsche beweging te ondernemen. »De ambtelijke berichten uit Turksche bron schijnen slechts weinig overdreven te zijn; zij beschrijven over het algemeen den toestand juister dan het Italiaansche agentschap. De bestrijding van de cholera is in de laatste dagen, dank zij het initiatief van den officier van gezondheid Madia, krachtiger aangepakt. Morgen, op den verjaardag van den koning, zal men vermoede lijk een nieuwe poging doen, om naar de oase op te rukken." Stefani seint verder nog over den aanval van de belegeraars op Vrijdag, dat dezen tegelijkertijd van het fort Hamidié af tot aan Sidri Mesri toe, dus langs het heele oostelijke front, aanvielen. De Turksche infanterie en artillerie namen er, gesteund door de. Arabieren, deel aan. Twee com pagnieën Italiaansche infanterie boden aan de Turksche infanterie het hoofd, terwijl de batterij van Sidi Mesri den aanval van de artillerie en van de Arabieren keerde. De Turksche artillerie was op 3200 M. van het Italiaansche front opgesteld. Om half een was de aanval over de heele linie afgeslagen. 's Middags werden kleine aanvallen op den linker vleugel ondernomen, die vruchteloos waren. Men zag den vlieger-ballon opstijgen, op welke aanwijzingen het oorlogsschip sCarlo Alberto" zijn artillerievuur op Aïn-Zara kon richten en de Turken in hun kamp bestoken. Een man van den inlichtingendienst, die uit de oostelijke oase kwam, meldde, dat er te Amroes (ten Z. van Sjara Sjat) tien Turksche kanonnen zouden opgesteld zijn. Bij zijn bezoek aan de gewonden in de hospi talen heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst bevonden, dat sommige wonden veroorzaakt waren door projectielen, welke in strijd met de internationale conventies zijn. Dit was reeds op gemerkt bij gewonden in vroegere gevechten. De nacht van Vrijdag op Zaterdag is, zooals reeds gemeld is, kalm voorbijgegaan. Men had toen een nachtelijken aanval verwacht en de oorlogscorrespondenten waren er, naar Jean Car- rère aan de »Temps" seint, op uit gegaan, om er getuige van te .zijn. Het was prachtig weêr, maar de correspondenten moesten er zich toe bepalen, om den prachtigen maneschijn op de palmboomen te bewonderen. Een Reuter-telegram uit Tripolis d.d. 11 dezer meldt De Italianen hebben den 9den dezer twee offi cieren en drie soldaten aan dooden verloren. De torpedo-jager »Oassiope" heeft aan de wes telijke kust een schuit in den grond geboord, die hief zich een dof en rollend geluid boven de hoofden der twee wedders. Zij richtten de oogen naar den doorgang. Het geluid daalde, groeide aan, vervolgens brak het af, verzwakte, verloor zich in echo's, verdween. »Een lawine is boven ons gevallen", verklaarde Ferrari. »Zij is gelukkig onder weg door een hinderpaal tegengehouden. Op de zesde duif I" Bij de achtste zei de schutter »Geef, daar ik nu de weddinschap reeds ruim gewonnen heb, de vrijheid aan de overige vogels." Mordy deed het; vervolgens als na vervulling eener zware karwei, mompelde hij met een zucht van verlichting." sLaat ons nu gaan I" »Nog niet 1" antwoordde Ferrari. Eer wij terugkeeren, moeten wij nog een samenspraak houden." En zijn karabijn neerleggende, haalde hij een revolver uit zijn zak en legde op den-handlanger van Odon Wegrow aan. Deze wierp een blik om zich heen, maar zag dat er geen schuilhoek was. „Gij- hebt mij hierheen gevoerd om mij te vermoorden I" riep hij uit. De hand ijlings in den zak stekende, haalde hij ook een revolver te voorschijn, die hij op zijn tegenstander richtte. Met een bliksemsnelle be- weging viel I* errari op een knie en van onderen op het wapen zijns vijands mikkende, gaf hij vuur. Mordy's revolver vloog hem uit de handen zakken met schietvoorraad in zee wierp. De be manning is gevangen genomen. Vannacht is er niets nieuws voorgevallen. Zaterdag tegen twaalf uur 's middags zijn nieuwe gevechten van weinig belang bij Sidi Mesri geleverd. Twee pelotons grenadiers, die de Arabieren bij verrassing aanvielen, verloren zeven gekwetsten. Een man van den inlichtingendienst meldt, dat de Arabieren Donderdag een honderd dooden en gewonden hebben verloren. Duizend Arabieren hebben Zaterdagochtend een beweging tegen het zuidelijke front beproefd. Zij werden echter door een hevig geweer- en kanon vuur teruggeslagen. Het schijnt, dat de Turken er in geslaagd zijn om nieuwen aanhang onder de Arabische stam men te krijgen, met name van den stam Oetsje- famia ën van de Arabieren in den westelijken Dzjebel. De Arabieren verzamelen zich op de punten waar de troepen samengetrokken zijn. De Turken verdeelen geld, levensmiddelen en schiet voorraad onder hen, die naar het schijnt over Tunis ingevoerd zijn. Het heet dat Enver-bei Fethi-bei, die in den slag van den 26sten October zou gesneuveld zijn, vervangen zal. Hij moet even eens over Tunis in het Turksche hoofdkwartier aangekomen zijn. Overal wordt de heilige oorlog gepredikt. Men bereidt zich voor op een verzet tot het uiterste. De vrede lijkt nog in een ver verschiet. De kleine aanvallen op Tripolis duren voort. De correspondent van de »Morgenpost" seint d.d. 10 dezer uit Konstantinopel over Seymen Naar ik verneem, had het Egyptische stoom schip nOsmanieb", dat eergisteren van hier is vertrokken, verscheidene honderden kisten schiet voorraad voor Tripolis die als oud ijzer gedecla reerd waren, aan boord. Op deze wijze hebben zonder twijfel reeds meermalen transporten van wapenen en schietvoorraad de Turken in Tripolis en Derna bereikt. Uit Tripolis heeft het Turksche ministerie van binnenlandsche zaken een bericht ontvangen, d.d. 9 dezer, van den volgenden inhoud Onze troepen hebben, versterkt door Toearegs, bij Mesri en Aloedsja een algemeenen aanval op de Italianen ondernomen, die zij na een strijd van 5 uur in de stad terug hebben geworpen, niette genstaande de vijand door artillerie van de schepen en uit de stad ondersteund werd. D e Italianen hebben 300 dooden, t a 1 r ij- ke gevangenen, 8 machinegeweren en 5 kanonnen verloren. De vreemdelin gen verlaten Tripolis. De Italiaansche vloot. Uit Weenen wordt aan de sVossische Zeitung" geseind Het plan van Italië, om in de Aegeïsche Zee op te treden, wordt in goed ingelichte kringen hier tamelijk sceptisch beoordeeld. Men gelooft hier met zekerheid te kunnen aannemen, dat Italië niets zal ondernemen, waardoor de belangen van Oostenrijk-Hongarije aan de Europeesche kust van de Aegeïsche Zee in gevaar zouden kunnen wor- en zonk in de sneeuw. Hij zag zich dus ont wapend. sLaat ons nu praten 1 hernam de landonder- zoeker, die reeds opgestaan was. Maar op hetzelfde oogenblik gevoelden de beide tegenstanders een geweldigen wind zij werden omgeworpen, gewikkeld in een massa sneeuw die uit den doorgang neerviel. Ongetwijfeld had de losbranding van den revolver de lucht met een voldoende kracht ontzet-,- om het verbreken der belemmering te veroorzaken, waardoor de sneeuw val zoo even was tegengehouden zich had opgehoopt. Toen had hij met nieuwe onstuimigheid zijn een oogenblik onderbroken loop voortgezet en de beide vijanden bedolven. XXVI. Een drama in de sneeuw. Ferrari was tot op den kant des gletschers gerold en het was een wonder dat hij er niet werd afgeworpen. Hoewel duizelig door zijn val, stond hij al spoedig op. Hij deed enkele schreden, betastte zich en bespeurde geen enkele verwon ding. De dikke sneeuwlaag, waarop hij gevallen was, had dienst gedaan als matras en hem voor kneuzingen behoed. Eenmaal op de been zag hij uit naar Mordy. De geëmployeerde was verdwe nen. Op de plaats, waar deze zoo even stond, lag nu een ophoop van sneeuw ter dikte van on geveer drie meters, die zich van den doorgang den gebracht. Naar allen schijn, hebben echter ook andere mogendheden aan de Middellandsche Zee dergelijke verzekeringen van Italië gekregen. Daaruit schijnt te volgen, dat de voorgenomen actie van Italië in de Aegeïsche Zee slechts zeer beperkt zal zijn. Overigens is niet te begrijpen hoe Italië zijn doel, de verovering van Tripolis, nader zal komen door vlootdemonstraties en het bezit van Turksche eilanden. V ersterkingen. De »Avanti" verneemt uit Napels, dat daar drie regimenten infanterie in volle oorlogsuit rusting klaar staan, om naar Tripolis te vertrekken. Dit bewijst, dat er een vierde divisie van het expeditieleger gevormd wordt. Daar een divisie ongeveer 17,000 man telt, zou dus de sterkte van het expeditie-leger op 68,000 man gebracht worden. Deserteurs. Volgens een bericht uit Modane, verlaten vele Italianen het land, tengevolge van het besluit van de regeering om de lichtingen van 1888 en 1889 onder de wapenen te roepen. Een aantal deserteurs hebben getracht door de tunnel van den Mont Cenis de wijk te nemen, maar zijn aan het grensstation aangehouden, omdat zij geen paspoorten hadden, en terug gezonden. Het meerendeel echter heeft den moeilijken tocht over den pas van Frejus ge maakt, die diep onder de sneeuw ligt, om te ontkomen. Zij zijn voornemens te Bordeaux naar Zuid-Amerika scheep te gaan. Een protest. Zondagmiddag zijn te Bei lijn in verschillende wijken van Berlijn twaalf druk bezochte sociaal democratische vredesbetoogingen gehouden. Onder de buitenlanders die spraken, waren van der Velde uit Brussel, Tomas uit Parijs, Huysman uit Londen en dr. Renner Winarski uit Weenen- Nadat de redevoeringen waren uitgesproken, werd met algemeene stemmen een verklaring aange nomen, waarbij tegen den Italiaansch-Turkschen oorlog verzet werd aangeteekend. m DÜITSCHLAND. De sociaal-democratische afgevaardigde Frank, zeide Zaterdag in den Rijksdag, zich te verheu gen, dat de rijkskanselier eindelijk scherpe woor den gevonden heeft voor de nationale demagogen. Toen von Heydebrand, die ongekroonde koning van Pruisen, aldus Frank, zijn redevoering hield, hield een andere, nog niet gekroonde, de kroon prins, een betooging. Dat legt ons de verplichting op, met al onze kracht er aan te werken, dat tegen den tijd, dat de kroonprins de regeering aanvaardt, de verdemocratiseering van het rijk volbracht is. Van de redevoering van den liberaal Hausmann nog ditHausmann zeide, dat het niet erg ver standig is, na het sluiten van vrede met de sabel te kletteren. Hij viel v. Heydebrand scherp aan, die er in zijn bedilzucht, welke in het buitenland opzien moet baren, toe is durven komen, de Duitsche regeering van onbekwaamheid te be tichten. Men mag over de redevoering van Lloyd tot aan den gletscher uitstrekte. Misschien werd Mordy meegesleept in een spleet? Misschien was hij bedolven onder die sneeuwvlaag Geen spoor was er te ontdekken. Zoo zouden dus alle pogingen van den landon- derzoeker, om eenig bewijs van Marchand's onschuld te verkrijgen, verijdeld zijn geworden Ook ditmaal zou hij Maurits geen schoone toe komst kunnen verzekeren. Neendat zal nietdat mocht, dat kon niet zijn 1 Maar als Mordy onder de sneeuw bedolven was, zou hij hem dan terugvinden, hem eruit kunnen trekken? Hij trachtte de plaats te hernemen, waar hij zich voor den sneeuwval bevond. ïlk stond ongeveer hier," rekende hij uit, sen ik ben tot aan den kant des gletschers gerold, dat is ongeveer vijftien schreden verder en in deze richting, Mordy die daar stond, moet naar dezelfde zijde voortgeworpen zijn en ongetwijfeld niet zoo ver. Ferrari, die zijn karabijn teruggevonden had, gebruikte ze als peilstok, stak in de sneeuw zoo diep als hij kon en op menigvuldige plaatsen, te beginnen op de plek, waar hij dacht dat Mordy voor den sneeuwval gestaan had, tot aan het uiteinde van den gletscher. Hij bespeurde niets dat weerstand bood. QSjnr&i vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1