Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verspreide berichten. Gemeenteraad. goed den weg. Meermalen ben ik troepen tegen gekomen, die mij naar dit of dat regiment vroe gen, of op den zoek waren naar een van de mili- litaire hospitalen en eenvoudig ronddwaalden, een geheel verkeerde richting hadden ingeslagen, en niet het flauwste begrip hadden hoe zij naar hun doel moesten komen. Italiaanse he deserteurs, Uit Insbrück wordt aan de «National Zeitung" geseind Sedert 6 November zijn van Borghetto en door het Bonchidal, ten Zuiden van Roveredo, meer dan 200 Italiaansche deserteurs in Tyrol gekomen. Zij vluchtten blijkbaar wegens den oorlog in Tripolis. Uit Nice komen berichten van talrijke deserteurs over de Fransche grens. Andere Italiaansche reservisten zijn uitwijkende over den pas van Fréjus, naar Zuid-Amerikaan- sche havens scheep gegaan, in plaats van aan de oproeping om te dienen gehoor te geven. De uitzetting der Italianen. De bladen vermelden, dat de ministerraad be sloten heeft, de buitenlandsche mogendheden ervan te verwittigen, dat de Porte onmiddellijk tot uit zetting van alle Italianen uit Turkije zal overgaan, zoodra de Italianen een aanval mochten doen op Turksche kusten of eilanden. De Berlijnsehe firma Orenstein und Koppel heeft een telegram uit Huelva, in Spanje ontvan gen, volgens hetwelk een harer ingenieurs, Hans- sen geheeten, die op het oogenblik voor deze firma den aanleg van een groot spoorwegwerk leidt, op zijn terugreis van Huelva tusschen Nerva en Pena door vier gewapende Spaansche roovers is overvallen en uitgeschud. De bandieten maakten 4o,000 pesetas buit, benevens Hanssen's paard- De roovers ontkwamen en worden thans door de Spaansche gendarmerie achtervolgd. De ingenieur zelf schijnt niet gewond te zijn. Ongevallenverzekering zeevaarders en zeevisschers. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn, ter bespreking van een schema van wettelijke bepalingen tot verzekeriug van personen, werkzaam in het zeevaartbedrijf en in het zeevisschersbedrijf tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen, belanghebbenden uitge- noodigd tot een vergadering op Dinsdag 21 November, des middags te 1 uur, aan het depar tement van den Minister. ENGELAND. Omtrent de stemming onder het Engelsche spoorwegpersoneel meldt de «Times" Een aantal bijeenkomsten van spoorwegmannen is Zondag in verschillende centra gehouden om den toestand te overwegen. De meening der meerderheid schijnt tegen een aanvaarding van het rapport der koninklijke commissie van onder zoek geweest te zijn, Te Crewe echter is een motie aangenomen, waarin haar raadgevingen werden aangenomen en besloten is aan het ge opperde plan een billijke kans te gunnen. FRANKRIJK. De Kamer heeft gister de interpellatie behan deld inzake de kruitontploffing, die de ramp van de «Liberté" veroorzaakt heeft. De minister van oorlog beantwoordde de ver schillende sprekers en verklaarde dat hij de ach teloosheid, die er in den dienst met het kruit had plaats gevonden, niet zou trachten goed te pra ten. Hij wilde er echter op wijzen, dat de meest gezaghebbende geleerden in dezen van oordeel verschillen over het B-kruit. Er zijn in deze zaak gebrek aan activiteit en achteloosheid ten toon gespreid. De ernstigste conclusie, vervat in het rapport, uitgebracht door Gauduin is, dat alle kruit, in de laatste 12 jaar afgeleverd door de fabriek te Pont de Buis, gewantrouwd moet wor den. In overleg met het departement van marine zullen maatregelen worden getroffen, die naar de minister hoopt veiligheid zullen waarbor gen, voorzoover de wetenschap zulks vermag. De behandeling der interpellatie zal heden wor den voortgezet. De Indische begrooting. Indien in de Tweede Kamer het kiesrechtde bat deze week tijdig mocht afloopen, zal dadelijk daar de Indische begrooting in behandeling wor- 'den genomen; anders komt deze laatste Dinsdag 21 Nov. aan de orde. £PANJE. Bij de gemeenteraadsverkiezingen werden slechts in 3 van de 49 provinciale hoofdsteden een republikeinsche meerderheid gekozen. Door deze verkiezingen wordt de positie der regeering dus weer versterkt. In den nieuwen gemeenteraad van Madrid hebben zitting 28 monarchisten en 22 republikeinen. PERZIë. De onder-staatssecretaris van het Engelsche Dep. van buitenlandsche zaken, Acland, heeft gister in het Lagerhuis, in antwoord op een aan de regeering gestelde vraag nopens de bedreiging van Rusland tot Perzië met het afbreken der diplomatieke betrekkingen, verklaard, dat de re geering niet betrokken is bij het speciale geval waarom het hier gaat. Echter zou de regeering een ernstige breuk tusschen Perzië en Rusland ten zeerste betreuren. Plaatselijke commandant van den Haag. De nieuwe plaatselijke commandant van 's-Gra- venhage, luit. kolonel Vigelius, maakte gister zijn opwachting bij den burgemeester der residentie. Kardinaal van Rossum. Onderstaande circulaire is heden verzonden Op den 27 November a s. zal de hoogeerw. Pater W. M. van Rossum, Consultor-Generaal van de Congregatie van den Allerheiligsten Ver losser, Consultor van het H. Officie, tot het Kardinalaat worden verheven. Sinds vier eeuwen is deze hooge waardigheid aan geen Nederlander te beurt gevallen. Met zoo algemeene vreugde dan ook is deze tijding in den lande vernomen, dat ongetwijfeld velen zeer gaarne zullen medewerken om den Nederlandschen Kardinaal een passende hulde te brengen. Daarom hebben eenige zijner vrienden en ver eerders zich vereenigd tot een comité, dat zich ten doel stelt geldelijke bijdragen te verzamelen ten einde aan den nieuwen Prins der Kerk na mens zijne landgenooten een huldeblijk te kunnen aanbieden. Over den vorm van dit huldeblijk zal eerst na ontvangst der gelden, en in overleg met Zijne Eminentie, die groot ij veraar is voor vele goede werken, een besluit worden genomen. Wijl wij wegens den korten tijd die over is, onmogelijk tot ieder persoonlijk kunnen wenden, verzoeken wij langs dezen weg allen die eene bijdrage willen schenken, deze voor 19 November aan een der ondergeteekenden te zenden. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Eere-voorzitter, Mgr. Dr. H. J. Th. Brouwer, Vicaris-Generaal Utrecht, Voorzitter: Mgr. Deken N. van Balen, Zwolle, Dr. W. F. H. Blom, Culemborg, Dr. Gisbert Brom, Rome, Dr. Ch. van Dam, Hoeven, Mgr. A. F. Diepen, 's- Hertogenbosch, Dr. Bernard Eras, Rome, Mgr. Dr. A, H. L. Hensen, Warmond, Dr. J. H. E. J. Hoogveld, Culemborg, J. Lohmeijer, Provinciaal C. S. S. R. Keizersgracht 218, Amsterdam, Mgr. Dr. P. Mannens, Roermond, Dr. J. Nouwens, Rome, Mgr. C Prinsen, den Bosch, Dr. H. Poels, Weiten (Heerlen), Dr. A. Resemans, Beek (N.-Br.), Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, Driebergen, .J. A. S. van Schaik, Culemborg, Dr. Th. M. Vlaming, Haarlem. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van. 14 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt Hoogste barometerstand 775.8 te Clermont. Laagste barometerstand 753.1 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 5-11 Nov. 1911 werden genomen 263 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 34 regen 22 regen 168 school kinder a 5 ct. 16 Etalagewedstrijd. Door den afgevaardigde voor de 2e Kamer van Schiedam is een zilveren medaille voor de alhier te houden wedstrijd voor winkeletalages geschon ken een verguld zilveren medaille is door den heer F. J. Smit, lid van den Gemeenteraad, aangeboden. De jury is opgedragen aan de heeren Jac. P. v. d. Berg, etaleur, bestuurslid van de vereeniging van winkeliers in koloniale waren en commes- tibles, (afd. Voeding- en Genotmiddelen) R. H. Dartels, bestuurslid van de vereeniging van win keliers- en handelsbelangen, (afd. Kleeding) H. F. B. Weimar, Trading Co. Ltd. Perry Co., (afd. Luxe en Huish.), allen te Rotterdam. tert." no. 267 bevat de statuten van de N.V. «Werf Gusto," voorheen firma A. F. Smulders, te Schiedam. Het doel der vennootschap is 1. het uitvoeren van scheeps-, machine- en brugbouw, benevens van werken in ijzer- en staalconstructie 2. het deelnemen in andere ondernemingen, syndicaten en exploitatiën van soortgelijke strekking3. in het algemeen alles wat in den ruimsten zin met dit een of ander in verband staat. Het kapitaal der vennootschap is groot f5.000.000 verdeeld in 5000 aandeelen, ieder groot f 1000, welke alle zijn geplaatst. Voor de eerste maal worden tot leden van den raad van beheer benoemd de heeren H. P. A. J. Smuldei-s, industrieel, te 's-Graven- hage, en J. J. F. M. Smulders, industrieel te Rotterdam. DIT DELFT. Te Delft is een staking uitgebroken onder de werklieden van de algemeene telefoon-maatschappij. De aanleiding is gelegen is een loongeschil, en omvat een 30-tal werklieden. MAROKKO. De Fransche zaakgelastigde heeft een briefont- vangen van de Marokkaansche regeering, waarin wordt meegedeeld, dat El Mokri benoemd is tot grootvizier, De «Corriere d'Italia" verneemt, dat te Jeru zalem de Italianen groot gevaar loopen en er een bloedbad tegen alle christenen dreigt. De Doema heeft met 228 stemmen (centrum, rechterzijde en nationalisten) tegen 93 (oppositie) besloten tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp op het schenken van gelijke rechten aan de Finnen als die welke de overige Russische onderdanen bezitten. Uit New-York wordt dd. Maandag geseind, dat de staking der straatreinigers en vuilniskarre- voerders ernstiger vormen aanneemt. Alle pogin gen der; plaatsvervangers om onder bescherming der politie uit te rijden waren door de dreigende houding der volksmenigte verijdeld en 40,000 tonnen vuilnis lagen in de straten onopgeruimd- De bloedige botsingen duren voort en zullen waar schijnlijk de oproeping der staatsmilitie noodza kelijk maken. De geheele stad is door het zich ophoopen en blijven liggen der hoeveelheid vuil in een toestand gebracht, die strijdt met alle gezondheidsregelen. Bij de botsingen met de politie, die gisteren hebben plaats gehad, zijn weer twee stakers gedood, Mgr. van de Wetering. Op last van Z. H. den Paus, grootmeester der orde van het Heilig Graf, heeft Mgr. Fillippo Camassel, patriarch van Jerusalem, Z. D. H. den Aartsbisschop Mgr. Henricus van de Weetering benoemd tot Ridder Grootkruis in die orde. Het desbetreffende brevet is aan Monseigneur den Aartsbisschop overhandigd door den heer Ern- Laane, geheim kamerheer van Z. H. en algemeen vertegenwoordiger hier te lande van hetLatijnsch patriarchaat van Jerusalem. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S d h ie d a m. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 16 Nov. 8 u. S. O. V. «Polyhymnia" uitvoering «Die Schöpfung". k. s. A. Tot voorzitter van het diocesaan comité der Kath. Sociale Actie in het bisdom Haarlem is benoemd de heer mr. E. P. F. A. Van den Bo- gaert, advocaat te Amsterdam, thans vice-voor- zitter, welke deze benoeming verklaard heeft te aanvaarden. Tot vice-voorzitter in diens plaats werd verkozen de heer dr. C. A. L. Rademaker, arts te Amsterdam. Statistiek. De centrale commissie voor de statistiek heeft dezer dagen in het gebouw van de Eerste Kamer hare gewone najaarsvergadering gehouden. Nevens enkele aangelegenheden van internen aard werden behandeld de reorganisatie van de statistiek van de successiebelasting, de invoering van het per soonskaartenstelsel in het bevolkingsregister en het eerste gedeelte van een schema betreffende een algemeene statistiek van de werking der Kinderwetten. Kamers van Arbeid. De Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland houdt op Maandag 11 December haar algemeene vergade ring te Utrecht. Op de agenda staat onder meer Bespreking van de wenschelijkheid van het brengen van meer verband tusschen de Kamer van Arbeid en de Arbeidsinspectie en Bespreking van het rapport van de reorganisatie-commissie. Vergadering Tan den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 14 Nov. 1911, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M L Honnerlage Grete. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heeren v. d. Drift en Smit (met ken msgeving) en Ris. Er zijn twee vacatures. Goedgekeurd worden de notulen van de verga deringen van 26 September en 10 October i 1 °en verdaagd die van 24, 25 en 26 d.a.v. De Voorzitter deelt mede dat bij het col lege van B. en W. zijn ingekomen Van Ged.-Staten dezer provincie missive, ten ffiff a ,iao/ n ,T he,n goedgekeurde Raadsbe sluit, d.d. -4 October j.l., tot onderhandsche ver huring van een strook gemeentegrond aan de Broersvest, gelegen tusschen het spuithuis no. 4 en het daarnaast staande huis, van F. C. Dub belman. m'ssive' ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten d.d. 24 October i 1 a tot wijziging van de begrooting van inkom- van f 100l—gUVGndlenst 1911> meteen bedrag b idem, met een bedrag van f 11000. Idem missive, houdende mededeeling, dat het ingezonden gewijzigd afschrift van den legger der wegen en voetpaden in deze gemeente door hen voor kennisgeving is aangenomen. Idem missive, houdende mededeeling dat door nen wordt berust in het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij aan het Burgerlijk Arm bestuur voor den dienst 1911 een suppletoire subsidie is toegekend van f2100. Deze mededeeling worden voor kennisgeving aangenomen. Idem missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, dd. 24 October, tot afstand van een perceel gemeentegrond aan de Hellevoetschestraat, groot 15 X 20 Meter, tegen f7.50 per M2. aan A, Timmermans. Kennisgeving. - Van den Minister van Binn. Zaken missive, houdende mededeeling, dat het besluit van den Raad, dd. 16 Mei, ter benoeming van Dr. R. van der Meulen tot leeraar in geschiedenis en aard rijkskunde aan het Gymnasium wordt goedgekeurd. Kennisgeving. ^'an den Raad van State missive, houdende oproep, om bij gemachtigde te verschijnen op Woensdag 15 dezer in zake het beroep, betreffende de niet-toelating als Raadslid van den heer Mr. M. J.,0. M. Kavelaars. Door B. en W. is als gemachtigde aangewezen de heer T. S. Goslinga. Kennisgeving. Van B. en W. een afschrift van hun besluit, d.d. 26 October j.l., waarbij aan den eervol ont slagen agent van politie 3e klasse J. Groenendaal, met ingang van 1 November j.leen pensioen is toegekend van f 79.per jaar. Kennisgeving Idem missive, houdende hun advies op het adres van het Bestuur der R. K. Middenstandsvereeni- ging «De Hanze", afd. Schiedam, om ook voor de 3e klasse van haar Handelscursus een subsidie van f 100.te willen toestaan, met vrij gebruik van een verwarmd en verlicht lokaal. Ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Idem missive, tengeleide van den loonstaat der Gemeente-Reiniging van 30 September—3 No vember j.l. De heer De Bruin heeft dezen staat ingezien en is tot de conclusie gekomen, dat de premiën niet zoo bar zijn. Het gemiddelde der loonen ac.ht hij vrij laag. Spr. meent ook, dat de pre miën buiten beschouwing moeten blijven, daar voor die premiegelden gewerkt moet worden, b. v. des nachts. In vergelijking met andere takken van dienst staan de loonen van Gem. Reiniging sterk achter. Spr. vindt een loon van f 11.50 onvoldoende voor een huisvader om daarmee rond te komen. Er is hier alle reden voor de gemeente om voor te gaan om de loonen eenigszins te ver- hoogen. Een stabiel loon van f12.- acht spr. billijk. Spr. wil de Comm. voor Gem. Reiniging uit- noodigen voorstellen te doen tot loonsverhooging- De heer L a g e r w e ij, voorzitter van de Comm. voor Gem. Reiniging, zegt dat volgens de uit spraak der Comm. de loonen voldoende waren, en er geen reden bestond tot wijziging der ver ordening om tot verhooging der loonen te komen. De uitspraak is duidelijk en zakelijk. De heer De Bruin zegt, dat de uitspraak duidelijk en zakelijk moge zijn, maar ook ijskoud. Hij zou wel eens de verdediging willen hooren, dat een loon van f 11.50 voldoende te achten is voor iemand met een gezin. Waar in andere takken van dienst gemeend is, dat de loonen op dit oogenblik te laag waren en er loonsverhoo ging is toegestaan, meende spr. dat er voor de Reiniging alle reden was voor loonsverhooging. Wanneer de Comm. niet het initiatief voor die ver hooging wil nemen, dan moet de Raad maar een uitspraak doen. Indien de Comm. de zaak goed onderzoekt, zal zij echter tot de conclusie komen, dat de loonen te laag zijn. Op voorstel van den Voorzitter wordt alsnU besloten de loonstaat nog eenigen tijd- ter visie te liggen en in een volgende vergadering deze zaak opnieuw ter tafel te brengen. Idem missive, houdende voorstel om den borg tocht van den Gemeente-Ontvanger ad f30000 thans bestaande uit effecten te vervangen door verpanding van een grootboekinschriiving ten bedrage van f 48000. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van de commissie voor de Strafverordeningen, missive, tengeleide van een ontwerp-verordening, houdende bepalingen ter voorkoming van brand gevaar en ter regeling van het blusschen van brand. Wordt ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering Van mej. J. Th. Warnink en W. G. Boer, mis sive houdende dankbetuiging voor de benoeming resp. van onderwijzeres en onderwijzer. Kennisgeving Van de besturen van de Schiedamsche afdee- ïngen der Nationale Christen geheelonthouders- vereeniging, het Kruisverbond, de orde der goede tempelieren en de Nederl. Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, adres, houdende verzoek tot intrekking der verordening betreffende het waarborgen van de echtheid van Schiedamschen jenever en Schiedamschen mout wijn. In handen van B. en W. om advies Van het comité tot het houden van een étalage wedstrijd, adres, houdende verzoek om voor dien wedstrijd een medaille beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor om een verguld zilveren medaille beschikbaar te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten Van de Schilderspatroonsvereeniging «Onderlinge Steun adres, d.d. 6 November, houdende eene nadere verklaring van hun verzoek van 29 Juni j.l., omtrent het gemeente-verfwerk. Hierop zal worden gelet wanneer het onder werp aan de orde komt Van de Schiedamsche Slagersvereeniging «On derling Belang adres, houdende dankbetuiging voor het den 26 September j.l. genomen besluit tot afschaffing van het keurloon. Kennisgeving Van de Gezondheidscommissie missive, hou dende mededeeling dat zij, na ontvangst van de mededeeling van B. en W., dat het woningtoezicht behoor ijk tot zijn recht zal komen, niet in ver zet zal gaan tegen de wijziging, zooals die is aangebracht in de raming voor 1912, Van den heer M. van den Hengel, adres, houdende verzoek hem met ingang vanlöJanua- ii a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school C. In handen van B. en W. om advies. Van mej. M. van Rossen, P. Rovers, J. F. van Vvamelen, L. M. Rasch, G. H. van Bemmel en J. van der Hout, adres, houdende verzoek op aangevoerde gronden hun salaris als vakonder wijzeressen aan de Herhalingsschool voor meisjes te brengen op f21 per wekelijksch lesuur, evenals dat der onderwijzers. In handen van B. en W. om advies. Van den heer S. J. Levi, adres, houdende ver zoek om het te heffen percentage in de particu lieren banken van leening vast te stellen op 4 ten honderd per maand of gedeelte daarvan. Hierop zal gelet worden,, wanneer het onder- komt' Waar°P h6t betrekkinS heeft' aan de ordS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2