Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. OOSTENRIJK-HONGARIJE. I)e Koning van Griekenland, die zich te Weenen bevindt, heeft Woensdagmiddag een bezoek aan den Keizer gebracht. PERZIë. Het Russische Telegraafagentschap verneemt uit Teheran, dd. 15 dezer Ruslands nota is nog niet beantwoord. De voor zitter van den ministerraad en de minister van buitenlandsche zaken zijn echter bereid, aan Rus lands wenschen tegemoet te komen. Reeds gis teren heeft de minister-presiden Schuster bevel gegeven, zijn gendarmen van het huis en het landgoed van prins Sjoa terug te trekken, maar Schuster antwoordde, dat het bevel tot inbeslag neming niet de hanteekeningen van alle ministers draagt, zoodat hij het tegenbevel van den minister president niet kon opvolgen. De ministerieele crisis en een mogelijk aftreden van den regent worden uitsluitend door binnenlandsche verwikke lingen veroorzaakt. Met Ruslands nota heeft het aftreden van het kabinet niets uitstaande* Voorloopig is er geen teeken dat Perzië geneigd is, de verlangde genoegdoening te geven voor de beleediging van den Russischen consulairen be ambte door gendarmen van Schuster. De Russische regeering heeft bevel gegeven, dadelijk een afdeeling troepen naar Karwin te zenden, aangezien er op haar nota van 11 dezer geen antwoord van de Perzische regeering is ge komen. CHINA. Het Reuteragentschap seint uit Peking Blijkens de consulaire rapporten zijn 30.000 man troepen uit Hangchau naar de rebellen over- geloopen en versloegen zij de troepen van Nanking en Chingiang bij laatst genoemde stad. Zij rukken thans op naar Nanking waar een groote slag verwacht wordt. Een keizerlijk edict maakt Yoean-Shikai's nieuw kabinet openbaar, hetwelk eenige Mantsjoes maar geen edelen telt. In antwoord op de uitnoodiging van Liyuan- Heng, die over het revolutionnaire leger bevel voert, zijn de vertegenwoordigers van alle gemak kelijk te bereiken provincies op 13 en 14 Nov. te Shanghai bijeen gekomen, teneinde over den toestand te beraadslagen. Als gevolg hiervan gaf Liyuan-Heng aan de consuls te Hankau te ken nen, dat de republikeinsche staten vertegenwoor digers naar een centraal bestuur hebben gekozen dat te Woetsjang zal worden gevestigd, en drong hij er bij de consuls op aan, de Gefedereerde Staten van China te erkennen. reeds stappen hebben gedaan om de kath, uni versiteit voor het aloude Trajectum ad Mosam te verkrijgen. In een afdeeling werd als algemeene wensch te kennen gegeven, dat Maastricht niets ongedaan moest laten in dezen, terwijl de raadsleden tevens de meening waren toegedaan, dat eventueel niet zou mogen worden opgezien tegen het brengen van zware financieele offers. Het antwoord van B. en W. was, dat hun college zich met een officieel schrijven tot het bestuur der Radboudstichting wenden zal met het verzoek mede te deelen, of er kans bestaat, om de op te richten K. U. te Maastricht te vestigen. In dat schrijven zullen B. en W. tevens mede- deelen, dat de gemeente niet zal opzien tegen het brengen van beduidende financieele offers, wan neer daardoor de vestiging der Universiteit te Maastricht kan worden verzekerd. B. en W. zul len in ieder geval al het mogelijke doen, om den door de raadsleden uitgesproken wensch te ver wezenlijken. De Kardiuaalswyding van mgr. van Rossum. Naar men verneemt, zal mgr. dr. Schaapman, president van Rijzenburg, a.s. Zondag naar Rome afreizen, om namens Z. D. II. mgr. H. van de Wetering en het metropolitaan kapittel bij de promotie van Z.Em, kardinaal van Rossum tegen woordig te zijn. Van het Loo, Woensdag heeft ten paleize Het Loo met de Koningin en den Prins in klein gezelschap het middagmaal gebruigt een commissie uit het be stuur van de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland, bestaande uit de hee- ren dr. J. T. L. Oudemans, Jac. P. Thijsse, mr. P. G. van Tienhoven en A. A. Burdes. Na afloop van den maaltijd werden verschillende opnemingen van den heer Burdes van in het wild levende en broedende vogels met projectielantaarns vertoond. De Koningin en den Prins volgden met bijzon dere belangstelling de verschillende tafereelen, vooral die van het Naardermeer, van de eilanden Rottum, Terschelling en Vlieland. Ook de fraaie reproducties van het vogeleiland bij uitnemendheid, Texel, waar ook het Staats boschbeheer krachtig werkzaam is voor de be scherming van vogels, trokken zeer de aandacht. De heer Thijsse gaf bij de verschillende beel den, een korte uitlegging. (Hdbl.) Handhaving van de Drankwet. Het Twentsche Kruisverbond zal, zoo meldt het Centr., een adres richten tot den minister van justitie met het verzoek, te willen bevorde ren, dat de ambtenaren, belast met het opsporen van de overtredingen van de Drankwet in de gelegenheid worden gesteld, uitvoering te geven aan het tweede lid van art. 54 dier wet. In sommige kantons zouden veroordeelingen wegens overtreding van de Drankwet uitblijven daar enkele ambtenaren van het O. M. niet ge diend zijn van toezending van in beslag genomen voorwerpen, wat herhaalde malen zou kunnen bestaan in ettelijke vaten jenever, enz. Personeele belasting. De Nederlandsche Hotelhoudersbond heeft zich tot den minister van Financiën gericht met een adres, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat in de troonrede wederom geen clausule wordt fgevonden, waarin melding wordt gemaakt van een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Personeele Belasting, waarin de hotelhouders wat betreft den aanslag huurwaarde der in hun bedrijf gebezigde localiteiten, gelijk worden gesteld met dien van de winkeliers, of schoon de minister in de Memorie van Antwoord van 9 December 1909 reeds verklaarde, dat een desbetreffend wetsontwerp in voorbereiding was. Adressanten verzoeken thans nogmaals, het daarheen te willen leiden, dat genoemd wetsont werp althans in dit zittingsjaar worde ingediend en behandeld en dringen er op aan, de toegezegde gelijkstelling van hotelhouders met winkeliers, wat den grondslag huurwaarde aangaat, in dat wetsontwerp ook van toepassing te doen zijn op de koffiehuishouders, restaurateurs en houders van kokszaken. Pandjeshuizen fe iTtreqht. In de gister te Utrecht gehouden raadszitting werd bij een voordracht van B. en W., inzake de pandjeshuizen, door dr. J. van Leeuwen, een motie ingediend, waarin B. en W. worden uitgenoodigd om bepaalde voorstellen bij den raad in te dienen, teneinde te komen tot de oprichting van een gemeentelijke bank van leening. Deze motie zal in een volgende vergadering behandeld worden. Bij de verdere behandeling der voordracht werd een voorstel van dr. Van Leeuwen, met algemeene stemmen aangenomen, om de pandjeshuizen in plaats van tot 8 uur tot 9 uur 's avonds geopend te doen zyn. De Opiumconferentie. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis heeft heden Sir E. Grey, de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op een vraag gezegdWij hebben van de Neder landsche regeering nog geen vast program ont vangen van onderwerpen, die op de opiumconfe rentie in behandeling zullen komen. Wij zijn dus niet in staat de noodige voorschriften op te stel len die als richtsnoer van de Engelsche afgevaar digden moeten dienen. Ik hoop, dat wy het program spoedig zullen ontvangen. Tweede Kamer. Nader meldt men ons nog uit Den Haag: Met 50 tegen 29 stemmen werd gisteren het tweede deel der motie Borgesius waarin een be perkt grondwetsherziening werd gewenscht, ver worpen. Katholieke universiteit. Men schrijft aan »De Tijd" Verschillende gemeenten in het Zuiden des lands zullen, naar verluidt in de dagbladen, po gingen aanwenden bij het bestuur der Radboud stichting om de eerlang op te richten katholieke universiteit binnen hare muren gevestigd te zien. Tilburg, Den Bosch, Eindhoven, Nijmegen en andere plaatsen zullen beproeven de universiteit te verkrijgen. Het bestuur der Radboudstichting heeft dus slechts te kiezen. Begrijpelijk is het, dat ook Maastricht niets ongedaan zal laten om de K. U. te bekomen, en in de afdeelingen tot onderzoek van de gemeen- tebegrooting 1912 werd geïnformeerd, ofB. enW. Voorzitters en secretarissen van K. v. A. Op 11 December zal te Utrecht een algemeene vergadering worden gehouden van de vereeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. Aan de orde is dan o.a. de verkiezing van drie bestuursleden ter vervulling der vacatures, ont staan door het periodiek aftreden van de heeren H. A. C. Brinkman, J. van Duyn Szn., en J. Van Waardhuizen, die herkiesbaar zijn. Voorts de bepaling der plaats voor de volgende vergadering. Het bestuur stelt voor die vergade ring te houden te 's-Gravenhage, als zij in den zomer, te Utrecht als zij in den winter gehouden wordt. Dan de bepaling der minimum-contributie van het vereenigingsjaar 1911/12. Het bestuur stelt voor, deze wederom op f 1.50 te bepalen. De bespreking der wenschelijkheid van het brengen van meer verband tusschen de Kamer van Arbeid en de arbeidsinspectie, is opnieuw op de agenda gebracht en het rapport der reorgani satie-commissie, dat over enkele dagen zal worden toegezonden, zal worden besproken aan de hand van de vraagpunten, na een algemeene inleiding door een der bestuursleden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 te Horta. Laagste barometerstand 734.3 te Bodo. Verwachting tot den avond van den volgenden dag meest krachtige tot stormachtigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot be trokken, regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. Geen tentoonstelling. Men schrijft ons Ter gelegendheid van het 100-jarig bestaan van Zaandam als stad werd, zooals men weet, het plan geopperd een tentoonstelling te houden van Zaansche nijverheid, handel en landbouw. Uit de pogingen van het daarvoor in het leven geroepen comité bleek evenwel, dat onder de groot-industri- eelen voor het plan geen algemeene sympathie bestond. Het comité bevreesd, dat dan toch niet een zuiver beeld van de Zaansche industrie zou worden gegeven, besloot om die reden in de gis teren gehouden vergadering deze tentoonstelling niet te doen doorgaan. II e d e n-o chtend deed de 14—j a r i g e glasblazer A., uit Rotterdam, bij de politie aan gifte, dat hij bij het uitgaan van de fabriek der firma Melchers, aan den Noordvestsingel, door een anderen glasblazer, J., met een sleutel op het hoofd werd geslagen en daaraan bloedend, hoewel niet ernstig, werd verwond. Giste r-a vond 5t/2 ure is de 17-jarige Cornelia Buizer, dienstbode bij den heer Holiërhoek, toen zij met het pontje aan de Overschiesche Dwarsstraat over wilde gaan, door het misplaatsen van den vaarboom, in de Schie gevallen. De dienstbode werd door een politie-agent gered, zoodat zij ongedeerd weer op het droge kwam. DIT ROTTERDAM. In de gister gehouden Raadszitting, werd het voorstel van B. en W., luidende: le hen te mach tigen tot het treffen van de noodige regeling met de directie van den straatweg tusschen Delfshaven en Schiedam, waardoor de rechten van aandeel houders op de gemeente overgaan en de hangen de procedures worden opgehevenvoorts daartoe te beschikken over een bedrag van f36 500 plus de kosten; 2e. B. en W. tot nader op te dragen, om als directie van den straatweg op te treden en der halve uit te oefenen de rechten, die door de rege ling onder le op de gemeente overgaan, zonder debat en zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De politie tc Rotterdam heeft aangehouden A. J. V. en J. L. G., twee vrouwen uit de Zand straat, die verdacht worden van den te Amster dam afgemonsterden Noorschen matroos A. S. een bedrag van f500 te hebben gestolen. Rijksmiddelen. De maand October, is niet bijzonder gunstig geweest. Het successierecht en de suikeraccijns hebben heel wat minder opgebracht dan in 1910 en wel was er toename bij vele andere posten, maar deze kon niet verhinderen, dat er een ach terstand is van 2i/a ton. Over het geheelejaar, zooals het tot dusver verliep, deed dit weinig schade. Immers tegen f 141,231,282 22£ in 1910, werd in de 10 verloopen maanden van 1911 ontvangen f 146,773,940.04, d. w. z. 5i/2 mïllioen meer en reeds 2 i/a ton meer dan de raming over 10 gemiddelde maanden. Aangezien in Nov. en December steeds veel achterstand pleegt te worden ingehaald, kan nu reeds vrij zeker worden verwacht, dat de begrooting voor 1911, die f 175,789.900 bedroeg, met een flink surplus zal worden overtroffen. Tot dusver zijn bij 1910 alleen ten achter de accijnsen op ge slacht en de opbrengst van jacht-en visschery- acten. besluit, in het derde deej, waarin al- de bqide duetten als juweeltjes uitblinken, treedt het eerste menschenpaar meer op den voorgrond. Het slotkoor van deze brillante compositie, geschre ven in fugastijl, meesterlijk contrapuntisch bewerkt, waarin het thema „des Herrn Ruhme erbleibt in Ewigkeit" als een gouden draad doorheen geweven, telkens met climax te voor schijn treedt, als gevoelsuiting den Schepper van 't Heelal te danken, te loven en te prijzen, analyseert zich ten slotte in een plechtig, „Amen". Met een groote verwachting zijn we de uit voering van dit oratorium gaan bijwonen. De totale indruk, dieh we er van mede geno men hebben, is niet bevredigendwe kunnen niet nalaten te zeggen, dat deze compositie voor dit koor te zwaar is, alhoewel we moeten be kennen; dat er somtijds schoone momenten waren. We wijzen er vooral op, dat de alt-partij veel te zwak was, en de tenoren vooral in de forto's tot ruw zingen geneigd waren. De vereeniging is ook niet gelukkig geweest in de keuze der beide heeren solisten. De heer E. Zoetmulder kon ons als baszanger niet vol doen in de lagere tonen is deze zanger nauwe lijks hoorbaar, waardoor de partij, welke hij vertolken moest, niet tot haar recht kwam. De tenorzanger, de heer*Theod. v. d. Ham, kon ons in de hoogere tonen niet bekoren wel heeft bij sommige fragmenten bepaald met toewijding voorgedragen. Deze zanger zal echter ongetwij feld, na ernstige studie, een goede toekomst tegemoet gaan. Mej. T. Rijnders, de sopraan soliste, bezit een lief stemmetje, haar voordracht is uitstekend en kwam vooral uit in de schoone „Aria „auf starkem Fittiche schwinget sich der Adler stolz." Zij heeft op verdienstelijke wyze haar zware partij gezongen. Het strijkorkest had een moeilijke taak te vervullen. Daar we vernomen hadden, dat het grootendeels uit dillettanten bestond, is 't te vei geven dat alles niet even correct gespeeld werd. Een woord van lof mag den orkstleden dan ook niet onthouden worden. Den dirigent, den heer B. Jurgens, hebben we bewonderdhij heeft getoond een alleszins bekwaam directeur te zijnwant aan hem is t te danken, dat alles in het verband bleef waardoor ons nog verschillende oogenblikken van muzikaal genot verschaft werden. Den heer Jurgens werd na de tweede afdeeling een lauwerkrans aangeboden, zeer zeker een welveidiende hulde, yooi* de vele moeiten en zorgen aan zijn koor besteed. De piano-begeleiding was in goede handen bij mej. N. Feltzer; zy heeft zeer veel bijgedra gen tot het welslagen van deze uitvoering. f „Polyhymnia''. Die Schöpfung. Een groote menigte belangstellenden was gisterenavond in de zaal der S. O. Y. aanwezig om te genieten van de uitvoering van Jos. Haydn's oratorium, de Schepping, ter feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan der gem. Zangver. „Polyhymnia". Dit bij uitnemendheid heerlijk schoon toonwerk werd in 1797 begonnen en in 1798 voltooid. Wat een grootsche gedachte van den genialen meester om Gods heerlijke wonderwerken en almacht te bezingenwant by het aandachtig doorbladeren der partituur staan we verbaasd over den rijken schat van melodieën en harmonieën, welke als om strijd naar den eerepalm dingen, nu eens diep-ernstig en vroom, dan weder juichend en jubelend den Schepper ter eere. We lezen in de biographie van den grooten meester, dat hij God dagelijks bad, hem kracht te willen verleenen, dit werk tot een goed einde te brengen, dus alzoo met God be gonnen en met Hem voleind, kunnen we gerust dit groot dramatisch toonstuk als een volmaakt werk beschouwen. Het Oratorium begint met een inleiding voor orkest, voorstellende den Bajert en is verder verdeeld in drie deelen, rijk voorzien van recitatieven, aria's, duetten, terzet ten en koren, verheven kunstproducties van onschatbare waarde. Er treden voornamelijk drie hoofdpersonen op den voorgrond, Gabriël (Eva), sopraan, (Uriel) en Raphael (Adam), bas, die respectievelijk de hoofdpartijen vervullen. Het eerste en tweede gedeelte van het meesterwerk schildert ons in muzikale kleurenpracht de Schepping van hemel en aarde, telkenmale ge volgd door een majestueus koor als waardig Vervalsching van postzegels. De rechtbank te Berlijn hield zich Dinsdag bezig met een voor postzegelverzamelaars belangwekkend proces. In de bank der beklaagden had de koopman en postzegelhandelaar, Lucien Smeets, uit Brussel, plaats genomen, beschuldigd van falsificatie. Eeni- gen tijd geleden doken in verschillende groote steden van Duitschland kostbare postzegels op, die zelfs door kenners by oppervlakkige beschou wing voor echt werden gehouden, daar zij behalve het echte watermerk de juiste tanding en alle andere kenteekeningen der echtheid vertoonden- loen nu plotseling door een nieuw ontdekte methode werd vastgesteld, dat het hier in alle geval len namaaksels betrof, maakte zich een groote opwinding van de wereld der philateiisten mees ter. Talrijke postzegelhandelaars onderzochten grondig de zeldzame exemplaren onder hunne verzameling en moesten tot hun schrik consta- teeren, dat juist de kostbaarste zegels nagemaakt waren. Het betreft voor 't meerendeel zeer waarde volle postzegels uit de Engelsche koloniën, die gedeeltelijk tot 200 mark per stuk waard waren Toen onlangs de beklaagde bij een postzegel handelaar te Berlijn verscheen, om daar een groote partij zeldzame zegels te verkoopen, wer den deze als namaaksels herkend. Smeets, die eenigen tijd te voren uit Brussel was gekomen, werd gearresteerd, maar na een paar dagen op verzoek van zijn advocaat en tegen borgstelling van 600 mark, uit zijn arrest ontslagen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat Smeets in verscheidene gevallen zeldzame postzegels had verkocht, die later nagemaakt bleken. Voor de rechtbank ontkende de beklaagde met groote be slistheid, bedriegelijk te werk te zyn gegaan, en beweerde hjj, dat hij de postzegels van derden had gekregen. De deskundigen verklaarden, dat de namaak op buitengewoon geraffineerde wyze plaats had. Echte maar zoo goed als waardelooze postzegels werden door middel van chemische stof fen gebleekt, en dan opnieuw bedrukt, zoodat de valsche zegels het echte watermerk en de echte tanding vertoonden. Het O.M. eischte IJ jaar gevangenisstraf. De advocaat pleitte vrijspraak, daar het bewijs van boos opzet volgens hem niet geleverd was. De rechtbank moet a.s. Dinsdag uitspraak eoen. Geboren: 15 Nov. Hendrik Pieter, z. en Alida Johanna d. v. C. Bras en M. Klein, Goe- reesche straat. Ondertrouwd: 16 Nov. B. C. M. Dries, 21 j., en G. J. Klinkenberg, 21 j. M. Kraak, 24 j., en G. W. Ruseier, 23 j. A. L. Hoezemans, 24 j., ea L. J. va» Gerven, 24 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2