YmpeeMe berichten. Binnenland. Stad»- ca Ctowesteljjk Nieuws. wikkelen van 21 knoopen. Als hoofdbewapening krijgt het schip tien 34-centimeter kanonnen. PORTUGAL. De openbare meening in Portugal is ten zeer ste verontrust door de berichten aangaande een mogelijke verlies van een deel der Portugeesche bezittingen in Afrika. Alle bladen brengen de telegrafische tijding, dat tengevolge der Fransch- Duitsche overeenkomst betreffende Marokko en Congo, een stuk van het Portugeesche Angola aan Duitschland ten deel zal vallen(waarachter het »Berl. Tageblatt," de zaak besprekend, op merkt: nBedoeld zal wel zijn: in verband met de door den Franschen premier Caillaux aangekon digde verdere koloniale ontwikkeling" alsof het aan 't feit van een mogelijk koloniaal verlies voor Portugal iets afdoet, of dit ten bate der jpkoloniale ontwikkeling" van andere mogendheden geschiedt, dan wel om welke andere reden ook.) Eenige bladen verzekeren, dat de Engelsche re geering een zoodanige actie niet zal toelaten, maar er wordt twijfel over te kennen gegeven,, tot welke grens Engeland Portugal zou beschermen. De Engelsche gezant A. Hardinge had een lang durig onderhoud met den Portugeeschen minister van Buitenlandsche Zaken betreffende deze aan gelegenheid. Het voorname dagblad ^Capital" ver klaart, dat de Portugeesche regeering een ver sterking van de militaire bezetting van de Tijger baai aan de kust van de Mossamedes op het oog heeft, een haven, die door Duitschland vurig begeerd wordt. Het is onmogelijk, officieele inlichtingen over het onderwerp der plaats gehad hebbende diplomatieke conferenties in te winnen. In ieder geval is het een feit, dat men in Por tugal algemeen vreest voor het verlies van een deel van Portugeesch Afrika. ZWITSERLAND. Volgens een telegram aan het sBerliner Tage blatt" verwekt het in Zwitserland groot opzien, dat vijf hooggeplaatste Zwitsersche officieren, van wie drie corps-commandant en twee divisie commandant zijn, collectief ontslag hebben geno- men. Over de oorzaken van dit opzienbarend ontslag is niets bekend. MAROKKO. De Parijsche aTemps" bevat een telegram uit Tandzjer, volgens hetwelk de internationale kamer van aannemers van openbare werken geprotes teerd heeft tegen de mogelijkheid van een be stuursvorm, waarbij Tandzjer in de toekomst van het overige Marokko afgescheiden zou worden. MEXICO. Uit New-York wordt aan de »Lokal-Anzeiger" geseind Dagelijks vreest men het uitbreken van een opstand in Mexico. Reyes, Creel en andere aan hangers van Diaz zijn bij El Paso bijeengekomen en organiseeren daar een opstand. Amerikaansche soldaten bewaken scherp de grenzen. Generaal Reyes zou volgens een ander bericht, door de Amerikanen wegens schending der neu traliteit zijn gevangen genomen. PERZIë. Uit St. Petersburg wordt aan de »Lokal-Anzei- ger" geseind Naar aanleiding van het zenden van 4000 man Russische troepen naar Kaswin wijst het depar tement van buitenlandsche zaken te St. Peters burg er op, dat deze maatregel geenszins het bezetten van een deel van het Perzische rijk beduidt. Ook een eventueel verder rukken naar Teheran zou geen strafexpeditie zijn. De regeering houdt zich aan het verdrag van 1907 met Enge land, inhoudende de onaantastbaarheid van Perzië. De Russische regeering verlangt slechts een pas sende verontschuldiging van Perzië. De koning van Servie en de president der republiek hebben Zalerdag-avond het gnla ter eere van dieiii koning in de opera georganiseerd, bijge woond. De ministers Caillaux eln De Selves wa- He|n er ook. 't Was' leene schitterende vertoomi'ng. Diq koning en die- president werden1 zeer toege juicht. Koning Pleiter, die 10.000 francs schonk voor dd Parijsche afmen, heeft, na een afscheidsbezoek aan d|en president den republiek en mevr. Fal- liènes gebracht te hebben, Zondag-middag' half vier Parijs verlaten aan het station door pre- sd|dient Fallières en. al de ministers uitgeleid. De keizerin-'weduw'e van Rusland heeft een onvervreemdbaar fonds van 100.000 roiebels ge sticht, waarvan de opbrengst strekken moet om te beloonen de uitvinders1 van de beste middelen om de slagvelden van de gewonden te ohtlasten en die in hospitalen beboerende tot de achter hoede van het lager onder te brengen. Te dezer zakie is een wedstrijd uitgeschreven die den ln Mei 1912 zal worden gehouden te Washington, waar de aanstaande internationale conferentie van het Roode Kruis zal worden gehouden'. Bij besluit van den minister van Engeland en Wales (John Burns) moeten daar, van 1 Ja nuari 1912 af aan, de dokters aangifte doen van gevallen van longtuberculose. De aardbeving en de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder, die tijdens de aar- beving van Donderdagavond op het Koninklijk kasteel te König vertoefde, heeft daar nog eenige spannende oogenblikken beleefd. Ooggetuigen toch verklaarden ons, dat dit natuurverschijnsel een zeer ongewonen en vreemden indruk op de vor stelijke personen en de andere aanwezigen had gemaakt, wat zeker niet te verwonderen is. Onge veer zes seconden duurde de aardbeving, die met onderaardsch gerommel gepaard ging. Kalk viel van muren en plafond, terwijl hangende voorwer pen aan den wand heen en weer slingerden en lichte voorwerpen in kasten en op schoorsteen mantels omver vielen. Iedereen vluchtte naar buiten, waar al spoedig de gemoederen kalmeer den. Ongelukken hadden niet plaats. De opium-conferentie. Bij K. B. zijn benoemd tot afgevaardigden van Nederland en zijne Koloniën op de in de maand December a.s. te 's Gravenhage te houden inter nationale opiuroconferentie de heeren J. T. Cremer president van de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij, oud-minister van Koloniën, eerste gedelegeer de mr. C. Th. Van Deventer, lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalA. A. De Jongh, gepensionneerd hoofdinspecteur, chef van den dienst der opium-regie in Nederlandsch-Indië, dr. J. G. Scheurer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaalen W. G. Van Wettum, inspec teur van de opium regie in Ned.-Indië. Katholieke Universiteit. In] dq Zaterdagavond gehouden vierg|ajdefin|gi van dep. raad der gemeente 's-Hertogenbosch vroeg dei h;ee;r Banning ,of d© voorzitter iets ©ver de totstandkoming van de katholieke universiteit kon mededeel en. Spr. wijst er op, dat vele ge meentebesturen moeite doen Om' die instelling in hun gemeente gevestigd te krijgen, en zou het betreuren als door gemis aan activiteit dezte g;e- meiente niet in aanmerking zou komen. Die voorzitter, die lid i;s van het hoofdbestuur van de liadboudsiichbng, noemt alle pogingen van dien aard voorbarig1, omdat de zaak nog niet zoover is, dal over de plaats viap vestiging moiet wordeln beslist. Het Nederlandsch in de ambtelijke taal. „'Neerlatedia" bevat den tekst van het adres, dat bet hoofdbestuur van het Algemeen Neder- la,nids'oK Verbond aan de Nederlandsche minis ters heeft verzonden. Het luidt: „Excellentie I „In de 30 September- jl. te Diofdfecbt gehou den hioofdbestuursvefgaderinig van het Algemeen Nederlandsch Verbond werd d© opmerking ge maakt, dat door toiteziet regcoring in haar ambte lijke briefwisseling met die regeering van landen, waar, volgens de grondwet dier landen de Neder- lanidsche taal een der beide landstalen is, de Vrqemid© taal wordt gebruikt. Men meende, dat, waar de Nederlandsche taal een wtettel'ijlk karakter verworven heeft, haar van Nederlandfeteh stand punt ook in id|e|n vreemde volle recht behoort te geschieden. „Naar aanleiding daarvan we.i\l besloten de Nederlandsche regeering te vragen mocht de geidanje opmerking juist zijn voortaan in hiafe briefwisseling in plaats van idle vre|emde fca,al de Nieidlerlanldsche te gebruiken. „'Dientengevolge neemt bet hoofdbestuur voor noemd de vrijheid, dit onderwerp in de bijSzomre aandacht Uwer Excellentie aan te bevelen, in de verwachting, dat het zal kunnen blijken, dat er niet langer termen aanwezig zijn, om in de gestelde gevalllete het gbbruik d'er vreemde taal te blijven handhaven en er dus' geön overwegend bezwaar zou kunnen zijn, om in dien geest, hare ambtc|naiiein van de verleisichte .opdracht te voor zien. „Het hoofdbestuur zou het op hoogetn prijs stellen, va,n Uwe Excellentie te mogen vernemen of dit vetzoelfc bij haar ejein welwillend onthaal1 kan vinden." De sociale wetten. In het St. Josephshuis te Utrecht heeft gister middag een bijeenkomst plaats gehad, belegd door de Nederl. Roomsch-Katholieke werklieden-orga nisaties en volksbonden en het Bureau voor de Roomsch-Katholieke vakorganisatie, om instem ming te betuigen met de plannen van sociale wetgeving van minister Talma en te protesteeren tegen den tegenstand, welken genoemde minister bij de uitvoering daarvan ondervindt, voorname lijk van socialistische zijde. De groote zaal van het St. Josephshuis, zoowel beneden als op de gaanderijen was geheel bezet met een dichte menigte. Een aantal vaandels van de deelnemende vereenigingen waren in de zaal opgesteld. Onder de aanwezigen bevonden zich de voor zitter van de Roomsch-Katholieke Tweede Kamer club dr. Nolens en de leden der Tweede Kamer, de heeren Aalberse, Van Wijnbergen, Kooien, Van Vuuren, De Wykerslooth de Weerdesteyn en Bogaerdt, verder mgr. Konings, rector Bult en rector Stroomer. De heer J. W. Smit, voorzitter van de Federatie der Diocesane-organisaties, wees er in zijn ope ningswoord op, dat deze bijeenkomst belegd is om eens klaar en duidelijk te zeggen, hoe het standpunt is van de Roomsch-Katholieke werk liedenorganisaties ten opzichte van deze regeeririg en haar sociale wetten. Er bestond, zeide hij, in ons volk behoefte hulde te brengen aan mi nister Talma, den minister van arbeid (levendige toejuiching); die heeft getoond moed te bezitten datgene aan te pakken wat jaren is verzuimd geworden. Naast deze hulde moet deze bijeen komst haar protest laten hooren tegen de wijze, waarop deze regeering, deze minister worden aangevallen. Spr. is overtuigd, dat alle georganiseerde Chris telijke arbeiders, ook de afwezigen, op hetzelfde standpunt staan als de nu panwezigen. Hij wees er ten slotte nog op, dat vóór de regeling van liet kiesrecht de sociale wetgeving voorop moet gaan (levendige betuiging van in stemming). Vervolgens werd medegedeeld, dat op deze bijeenkomst vertegenwoordigd waren: de Bond van R.-K. werkliedenvereenigingen in het aarts bisdom Utrecht met 31 afdeelingen, de Nederl. R.-K. Volksbond in het bisdom Haarlem met 41 'afdeelingen, de R.-K. Volksbond in het bisdom Breda met 7 afdeelingen, de Bond van R.-K. werkliedenvereenigingen in het bisdom Den Bosch met 26 afdeelingen, de Eimburgsche R.-K. Volks bond in het bisdom Roermond met 18 afdeelingen en het Vakbureau voor de R.-K. Vakorganisatie met 20 vakbonden, de R.-K. Timmerliedenbond, in totaal dus pl.m. 150. organisaties. Voorlezing werd voorts gedaan van tal van betuigingen van instemming van verschillende andere R. K. organisaties en van Eersteen Tweede Kamerleden. Als sprekers traden op de heeren W. C. J. Pas- stoors, A. H. J. Engels en Dr. Nolens. Aan het einde der vergadering werd de vol gende motie aangenomen »De Nederl. R. K. werkliedenorganisatie en volkbonden en het Bureau voor de R. K. vakor ganisatie, door hunne afgevaardigden vertegen woordigd op de groote buitengewone meeting te Utrecht gezien de verdachtmaking en bestrijding van de door Z. E. minister Talma ingediende sociale wets ontwerpen door de socialisten eenerzijds en door de conservatieve groepen anderzijds overwegende, dat een spoedige totstandkoming van goede sociale wetten noodzakelijk is, om te voldoen aan het sociale rechtvaardigheidsgevoel van het Nederlandsche volk in het algemeen en van de arbeiders in het bijzonder spreekt bare diepe afkeuring uit over de wijze waarop de arbeid van minister Talma wordt be lemmerd brengt hulde aan genoemden minister voor zijn groote werkzaamheid en voor de krachtige ver dediging van de door hem ingediende wetsont werpen en spreekt den wensch uit, dat zoo mogelijk alle door hem ingediende wetsontwerpen, zij het dan ook in enkele later aan te duiden punten gewijzigd, nog in deze zittingsperiode met de Koninklijke goedkeuring mogen worden bekrach tigd." Een centrale te Roermond. In zijne op Zaterdag door den gemeenteraad van Roermond gebonden vergadering' werd. beslo ten cjotecessi© te verloenen voor de levering van oleeitriscbie/ eteergi© door de maatschappij de „Peel Centrale", Katholieke leeszalen. Mem meldt uit Hilversum, dd. 17 Nov.: In de gisteravond gehouden bestuursvergade ring van de R. K. Middenstandsvereen igimg al hier, werd naar aanleiding van de verleemde sub sidie door den 'gemeenteraad aan de openbare leeszaal te Hilversum, in beginsel besloten tot Uitbreiding van hare bibliotheek, en tot oprich ting van een Katholieke leeszaal, waarin, aan vak literatuur een ruime plaats zal worden gegeven. Tot bereiking van dit doel za] bijtijds', in elk geval voor Mei a.s., bij Rijk en Gemeente sub sidie Wioxdtem aangevraagd. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764.8 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 733.9 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag matige tot krachtigen westelijken tot noordwestelijken later krimpende wind, zwaar bewolkt, buiig, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. S. O. V. Zaterdagavond werd in de S. O. V. een leden vergadering van de vereeniging S. O. V. gehouden. Door het bestuur was deze vergadering belegd, teneinde den leden een exposé te geven van den financieelen toestand van de vereeniging, die nog steeds weinig rooskleurig is. Over het medegedeelde ontspon zich eenig debat, maar bepaalde besluiten werden niet ge nomen. Soirée Amusante. De aangekondigde soirée amusante ten bate der Bondskas werd gister-avond gegeven in de gehoor zaal van het Bondsgebouw, die door eene dichte menigte tot zelfs op de tribunes geheel bezet was. De voorzitter van Schiedams Volksbond, de heer T. J. H. Mouwens, deze groote menigte toesprekend, heette haar namens het bestuur welkom bij dezen feestavond, waarvan men wist, dat zij niet uitsluitend strekte tot uitspanning) maar dat zy ook een middel was om, de Bonds kas te stijven. Allen dankend voor de groote opkomst, hoopte hij, dat zij niet teleurgesteld zouden worden en beval hij in aller milddadigheid de in de Bondsafdeeling gebruikelijke collecte voor het busje »Hulp in Nood." Daarna deelde voorz. nog eenige wijzigingen in het program mede, door omstan digheden geboden, allen verder een genoeglijken avond wenschend. Een zeer gevarieerd en welgekozen program, waarin alle onderafdeelingen van vermaak mede werkten, werd daarna tot aller genoegen uitge voerd. Nadat de Harmonie-afdeeling »St. Ambro- sius" ons reeds den marsch »Le Sans Nom" en de overture »La Créole" had doen genieten, bracht de Zangvereeniging »St. Cecilia", directeur de heer H. Veugelers, ïde sZangersmarsch" van J. A. Kwast, een imponeerend nummer, op wer kelijk verdienstelijk wijze ten gehoore. De Dillettantenclub sAlberdingk Thijm," die steeds zulk een groot aandeel neemt in de feestavonden van den Bond, nam ook ditmaal weder een ruim deel van het feestprogram voor hare rekening, allereerst met een vijftal comische voordrachten, waarin het publiek hare bekende goede krachten met blijkbaar welgevallen zag optreden. Met genoegen hoorden wij ook weder het bekendt. «Kees de Koster", het nummer waarmee de heer H. Albers op den wedstrijd van ^Vriendenkring" den eersten prys verwierf't werd ook nu weder door den verdienstelijken acteur met veel toewijding en met de juiste mimiek die hem vooral het beoogde succes bezorgde, voorgedragen. »St. Ambrosius," dat tusschen de voordrachten in nog de zoo gewilde wals sTesoro mio" had doen hooren, vergastte ons daarna nog op de polka »Le gai clown," waarna de Schermvereeniging »St. Mi chael" onder leiding van den heer Hartog, ons een »gioot saluut degen" te zien gaf, een num mer, allermeest door de liefhebbers van de eigen aardige schermkust te genieten. Na een vrij lange pauze bracht sSt. Ambrosius" allereerst een marsch en het karakterstuk »Le Moulin dans la Vallée" op de haar eigen verdien stelijke wijze ten gehoore, waarna i>St. Cecilia" ons nog een paar nummers te genieten gat»'t Lied van den Arbeid" (J. P. J. Wiertz) werd met veel toewijding en blijkbare geestdrift gezongen en in het bekende koor uit »De Vliegende Hol lander" deden St Cecilia's leden het echte Hollandsche nationaliteitsgevoel dat de voortref felijke componist daarin heeft gelegd, alle recht wedervaren. Daarna werden door leden van uAlberdingk Thijm" nog een comische voordracht en een paar comische duetten gegeven, waarvan vooral het laatste »Twee zielen, een gedachte," dat het publiek van zeer nabij met de acteurs deed kennismaken, bijzonder in den smaak viel. Nadat »St. Ambrosius" om nog de fantaisie «Les Saltimbanques" had doen genieten, was nagenoeg het laatste nummer toevertrouwd aan »St. Michael," die ons een paar tableaux, als gewoonlijk strijdenden voorstellende, te aanschou wen gaf. Bij goede poses en onder de gebruike lijke verlichting bereikte dit nummer het ge- wenschte succes. In opgewekte stemming scheidden dan ook de tallooze aanwezigen onder de tonen van den slotmarsch door »St. Ambrosius" nog als laatste feestklanken gegeven. Wij vertrouwen, dat onder de gegeven omstan digheden deze soiree het beoogde dubbele doel alleszins zal hebben doen bereiken. Het groote publiek heeft zich zeker bij zoo veel en zoo vari- eerend genot alleszins vermaakt en de Bondskas zal zeker een ffinke bijdrage verkrijgen, waar zoo tallooze kwartjes op dezen amusanten avond ge offerd zijn. De veel gebruikelijke wijze om een zeker bedrag tot een bijzonder doel bijeen te krijgen, is hier zeker met het gewenschte succes toegepast. Sociale Cursus. Het volgende verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Voor een stampvolle zaal trad Vrijdag 17 No vember de weleerw. pater B. G. Verhey als spre ker op met het onderwerp ïls eigendom diefstal Er was eens een generaal, beroemd om zijn krijgskunde. Op zekeren dag was hij met vele anderen tegenwoordig bij de eerste steenlegging van een groot gebouw. Ook hy moest op zijn beurt driemaal op den steen kloppen en eenige woorden zeggen. Eigenlijk wist hij niet goed wat hij zou zeggen en vroeg daarom zyn buurman, een geestelijke, om raad. Deze stelde hem voor om bijv. eenige Schriftuurwoorden te zeggen. Zoodra hij aan de beurt is doet hij de gebruike lijke drie hamerslagen en zegt daarbij nAbraham, Isaiic en Jacob." Alle omstaanders proestten het natunriijk uit van het lachen over zulken onzin, die kant noch wal raakte. Maar onze generaal was onwetend in zake godsdienst en bijbel en kraamde daarom zulken onzin uit. Zoo gaat het ook maar al te vaak, met personen die het volk misleiden, en dingen verkondigen, die zij nooit kunnen verantwoorden. Zoo de an archisten met hun theorie dat eigendom diefstal is. Het oorspronkelijke woord is eigenlyk van Proudhon, die zegt, eigendom is vreemdendom er is geen sprake van iets zelf te bezitten. Per soonlijk bezit is wederrechtelijke toeëigening van de gemeenschap. Maar als alle eigendom in ieder geval diefstal is, dan is er ook geen sprake van recht. Stelen is een anders eigendom wegnemen, neem ik echter iets, dat geen eigendom is, dan is het ook geen diefstal. Maar zeggen sommigen weer, privaateigendom is diefstal. Alle eigendom is van de gemeenschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2