Verspreide berichten. Staten-Generaal. B&nnenla&d. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Die „Berlin" zal hoogstwaarschijnlijk in Agjadir blij vein, totdat liet Marokko-Verdrag door de rati- fiee'ering van de Framlslcho Kamer geteel afgesl os tein zal zijn. Naar uit Biciriijn aan de „Temps" geseind wordt, zal de Duitsiche kruisietr „Beriiin" de reed® van Agadir verlaten, zoodra biet Marokko-VerdraigJ d'oor de Frainjsdhie Kamer zal zijn goedgekeurd. PERZIë. Een stoomstebip van de Metcuriüs-Mij'. mét een regiment Rusisisdhe troepen uit Saljani (gouv. Bakoe), dat voor een veldtocht1 is uitgerust, a,am boord, is vertrokken. Uit Teheran wordt aan die „National Zeitung" geseind1 Na het verbraken van de diplomatieke betrek kingen staat Rusland alleen nog maar door zijn consul-generaal melt Pcrzjë in verbinding. Dit is in bet gehaele conflict bet, meest vernederend® v,oor Peirzië. CHINA. De ,,'Agönce d'Extréme Orient" verneemt dd. beden uit Seoel, dat de Japanscihe onderkoning in Korea, generaal Teroutsji, zich in een inter view over den toestand in China ongeveer aldus beeft uitgelaten. Het gebeurde te Woetejang is, de Chineescbe. 'toestanden in aanmerking genomen, niets buitengewoons. Die opstand lag in den na tuurlijken gang van zaken. Maar indien, met het oog op dei uitbreiding der gebieurtenisisein, de mo gendheden mochten willen tusscbenbeidte komen, zou dat een ernstige» toestand i,n bet leven roe pen. Japan moei. dus zijn maatregelen nemiein. De Chinieesche regeering heeft nog slechts één middel om zich uit de moeilijkbeden te redden en dat is, de hulp van Japan in te roepen. En z-elfs indien de ('hineesche regeering dat niet moclht vragen, zou bet toch de plicht zijn van Japan, Engeland en Rusland om in te grijpen, teneinde den vrede in het Verre Oosten, de onschendbaar heid van China en bet voor tbieis taan der Mantsjoe- dynastie te verzekeren. Mochten de mogendheden China willen verdeelen, dan zou Japan, die stuk ken nemen, waar het meer in heit bijzonder zijln invloed doet gelden. Japan zou niet kunnen dul den da,t door een der andere mogendheden het bestaande evenwicht verbroken wordt. Op een vraag of de Jaipanischie ragéerinlg zijn besluit reeds had genomen, antwoordde generaal Terautsji: „Dat weet ik niet; maar het staat vast, dat Japan geien enkelen kant van het vraag stuk buiten beschouwing' laat." SAN DOMINGO. Volgens een Wolff-bericht uit San Domingo is de president der republiek vermoord. Volgens een bericht van den Amerikaanschen zaakgelastigde, zou de president doodelijk gewond zijn. In tegenspraak met bet bericht, dat de No belprijs voor den vrede dit jaar niet zal wolfden toegekend, verneemt de „Lokal Anzeig'er" uit Stockholm, dat het Nbbel-oomit'é er ernstig aan denkt den prijs toe te kennen aan Leon Bour- geiois wegens zijn verdiensten voor de versprei ding van dei arbitraige-denikbeelden,. De „Medina", met dien Koning en de Ko ningin van Engeland aan boord, as' op de rleis naar Britsch Indië aangekomen te Port Said. Lord Kitchener begaf zich onmiddellijk aan boord. Ook de Khedive, de Turksche prins Z,oca-ted-din en de Egyptische- minister-president kwamen- den Koning en Ide Koningin begroeten. In Westfalen blijft het gisten en stuurt men langzaam maar zeker op een nieuwe mijn werkersstaking aan. De oude mijnwerkersveree- niging hield, volgens een telegram aan de avond editie van het »Berl. Tagebl." in 14 verschillende plaatsen van het Ruhrgebied sterk bezochte ver gaderingen, die zich met de loonkwesties inlieten. Overal werden moties aangenomen, waarbij den mijnwerkers verzocht werd, aan de mijndirecties nieuwe looneischen te stellen. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 20 Nov. De heer Vliegen vervolgt de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting met de opmerking, dat de welvaart en voorspoed van Indië, waarover men juicht, alleen Nederlandsche belangen betreden, niet die van Indië in zijn geheel. Ten bewijze van dit laatste wijst spr. op stilstand in de landrente en op achteruitgang van enkele middelen. Voor financieel optimisme is er geen aanleiding. Ook in andere opzichten heeft spr. klachtencriminaliteit, hygiëne, dure rijst. Spr. behandelt de plannen om Indië een ver tegenwoordigend lichaam te geven. Men make daarvan geen college van Europeanen. Vóór alles financieele zelfstandigheid. Spr. dringt aan op spoedige reorganisatie en centralisatie van ons bestuur in Indië. De belastingen drukken ongelijk op Europeaan en inlander. Dit en te veel bureaucratie verhelpe men (door decentralisatie, welke ook de irrigatie en het spoorwegwezen zou bevorderen. Financieele zelfstandigheid zou aan groote wer ken ten goede kunnen komen, aan de inlandsche coöperatie en aan den inlandschen aanplant van katoen, thee, tabak en suiker. Spr, wil voor de koffie en ook voor den onder grond staatsexploitatie. Spr. komt op tegen het verleenen van conces sie aan het Ned. Indisch Landsyndicaat ea tegen het verschaffen van werkkrachten aan dergelijke ondernemingen. Hij klaagt over bevoorrechting van de groote ondernemingen ten koste van den inlander. Deze ondernemingen moeten zwaarder belast worden. Spr. betoogt, de heeren Bogaardt en Scheurer bestrijdende, dat men in Indië moet krijgen een zelfstandig volk, staande op eigen beenen. De heer Van V 1 ij m e n zegt, dat onze regëe- ring de Portugeesche moet duidelijk maken, dat zij ons verontschuldiging' heeft aan te bieden. Voorts betoogt hij, dat alleen het Christendom den Javaan gelukkig kan maken. De heer L o h m a n besprak eveneens Timor. Had hij aanvankelijk den indruk dat de gouver neur-generaal verontschuldigingen had aangeboden, bij nader onderzoek is hem echter gebleken dat noch den gouverneur-generaal, noch onze regee ring in deze eenig verwijt kan treffen. Er blijkt ook dat de Portugeesche Regeering nimmer is opgekomen tegen het betoog dat wij rechten kunnen doen gelden op de landstreek Lakmaras; wel was deze landstreek niet feitelijk in ons bezit. Spreker achtte het optreden der Portugeezen on rechtmatig en keurde het goed, dat de gouver neur-generaal troepen zond. Maar we hadden ons moeten bepalen tot een afwerende houding, ter bescherming van het betwiste gebied en van de bevolking. Het incident van 18 Juli, dat aan leiding gaf tot de geheele kwestie, moest de goede trouw van ons gouvernement in een ver dacht licht stellen. De gouverneur-generaal had uitdrukkelijk gelast om niet aanvallend op te treden. Zeer begrijpelijk is daarom dat de gouverneur-generaal aan de Portugeesche autori teiten heeft bericht (niet zijn leedwezen over het al dan niet wettige van het optreden uitgesproken heeft) dat dat aanvallend optreden niet was in overeenstemming met zijn instructie. Zij leed wezen heeft hij alleen uitgedrukt over het sneu velen van drie militairen. In deze treft dus niemand blaam. De heer Kuyper bestrijdt het jongste boek van dr. Snouck Hurgronje, dat een spaak in het wiel steekt ten aanzien van het vaststaande goede oordeel over de zending. Deze schrijver komt tot de betreurenswaardige conclusie, dat de aan sluiting tusschen de Oostersche en de Westersche Maatschappij moet verkregen worden, maar slechts tot stand te brengen is door op zijde zetting van den godsdienstigen factor en op uitsluitend neu trale wijze moet geschieden. Maar neutraal is niet Christelijk, niet Islamitisch, niet Roomsch, enz., maar eenvoudig modern. En aldus zou de modernistische levensbeschouwing wórden over gebracht op de Indische scholen. Dan zou de Indische volksopvoeding dus worden gesloten buiten elke confessioneele richting. De uitkomst zal zijn, dat de Javaan zal loswee- ken van den Islam. Slechts enkelen zullen tot de vrijdenkerij overgaan, maar het grootste deel zal terugvallen tot het Hindoeisme. En alzoo zou de regeering er toe medewerken Om de Javanen naar het Heidendom terug te brengen. Laat ze dan liever bij den Islam blijven. Beteren weg om tot aansluiting van de Ooster sche bij de Westersche beschaving te komen, achtte spr. betere regeling van het bijz. onderw., met gouvernem.-onderw. als aanvullend onderw. Regel worde betere subsidieering van het bijzonder onderwijs, dat moet primeeren. Hieromtrent treedt spreker in nadere beschouwingen. Als men dezen weg opgaat zal een Indische schoolstrijd voorkomen worden. De heer Bos acht voor Indië een goede op lossing van het vraagstuk der Oostersche vreem delingen van het hoogste belang. Hij beveelt een liberale politiek tegenover hen als de beste op lossing aan. Een tweede belangrijke factor is de ontwikke ling van de Inlandsche bevolking. De politiek van den gouverneur-generaal Van Heutsz, heeft ons op dat gebied reeds veel goeds gebracht. In die richting moet worden voortgegaan, en decentra lisatie moet het kenmerk van het beleid in Indië worden. Maar het gaat daar nog te langzaam mee. Uitvoerig zet spreker zijn zienswijze ten aan zien dier decentralisatie nader uiteen. Spreker bepleitte voorts zelfstandigheid voor verschillende bedrijven, voornamelijk van de spoorwegen en trad daarna in linancieele beschouwingen. Hoewel de Minister blijkens zijn Memorie van Antwoord, niet deelt de optimistische stemming van de Indische Regeering, oordeelde spreker dat het niet zoo mooi is als in de Openingsrede wordt voorgesteld. Spreker is 't in dit opzicht met veel eens, van hetgeen de heer Vliegen betoogde. Heden, Woensdag, zal spreker zijn rede voort zetten. Van het Loo. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haere, ver gezeld heden Dinsdagavond voor eenigen tijd naar Dobbin voor het houden van jachtpartijen. Standbeeld voor Willem III. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het eere-voor- zitterschap aanvaard van het hoofdcomité voor oprichting van een standbeeld voor Stadhouder Willem III. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens den eersten December in Den Haag terug te keeren. Nederland en Frankrijk. Reuter seint dd. gisteren, dat Deschanel als rapporteur over buitenlandsche zaken, ook mel ding maakte van de reis van president Fallières naar Nederland, welke de goede betrekkingen, die tusschen Nederland en Frankrijk bestonden, nog had verbeterd. Waterweg Rijn—Maas. Reuter meldt uit Aken, dat daar vertrouwelijke beraadslagingen zijn gevoerd door de commissie tot voorbereiding en bevordering van een vaarweg voor groote schepen, te verbinding van Rijn en Maas. Er werd een vereeniging tot dat doel opge richt, die haar zetel zal hebben in Aken, en die haar bemoeiingen zal uitstrekken tot Keulen en de industrieplaatsen aan den Boven Rijn, en tot Nederland en België. De Haagsche politie. Door den heer De Meester is ingetrokken de motie, in 1010 door hem bij de behandeling van de gemeentebegrooting in Den Haag voor 1911 ingediend, en welke luidde »De Raad besluit den heer burgemeester te verzoeken den raad, voor zooveel noodig, na een door hem, burge meester, ingesteld onderzoek, in te lichten omtrent de toestanden bij de politie alhier, zoowel in hoogere als in lagere rangen, onder meer ook omtrent de onderlinge samenwerking van het hoofd en het personeel der politie, zoomede om trent de vraag, of, en zoo ja, hoe het corps moet worden georganiseerd om een geheel voldoenden bewakings- en controledienst te verkrijgen, en gaat over tot de orde van den dag." Deze intrekking geschiedt in verband met de mededeeling van den voorzitter van den gemeen teraad in de vergadering van 27 October jl., dat hij tegenover den raad, inzake de politie, niet zal zijn een gesloten boek; dat er moet komen een toestand van vertrouwen van de burgerij in de politie en van den raad in de politie, en dat daar aan 't geven van inlichtingen bevorderlijk is. Vrijzinnig-Democratische Bond. De Haagsche correspondent van de »Tel." schrijft Van betrouwbare zijde werd ons medegedeeld, dat eenige afdeelingen van de Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond, niet tevreden over de op de jongste algemeene vergadering gevallen beslissing, inzake het vraagstuk der ouderdornsverzekering, zullen trachten zoo spoedig mogelijk nog eens een stemming over het principe: staatspensioen of geen staatspensioen, te verkrijgen. Zij meenen, dat de stemming op de bedoelde vergadering door allerlei factoren onzuiver is geweest. Onze zegs man, die ook tot de afgevaardigden, en niet tot de minste onder hen, behoorde, zeide ons, dat er zelfs aan gedacht wordt een buitengewone verga dering aan te vragen. Velen schijnen stellig van meening, dat de bond zich nog geenszins tegen het staatspensioen uitgesproken heeft. Y enezuela. De »Amigoe di Curagao" wijdt een beschou wing aan de bijeenroeping in buitengewone zitting van het Venezolaansche congres en geeft een ver taling, van de bij die gelegenheid door president Gomez uitgesproken rede. Het blad teekent er bij aan De aandachtige lezing van deze presidentieele boodschap heeft op ons den indruk gemaakt, dat Venezuela aan den vooravond staat van een nieuw tijdperk van voorspoed en opbloei. Wel is waar staan al de voorgestelde plannen nog slechts op papier. En wij weten bij ondervinding, hoe groot daar de afstand is tusschen een voorstel en de uitvoering ervan. Doch het verdient de opmerk zaamheid dat ditmaal de President in zijn bood schap ook den vinger legt op de wonde, wat tot nu tóe bij onze naburen zoo zeldzaam pleegde te geschieden. Hij spoort de redenen op van de achterlijkheid van het land, ondanks den onschatbaren rijkdom zijner natuurlijke hulpbronnen, en geeft de mid delen aan, die tot opbloei kunnen leiden. Onze kolonie heeft er grootste belang bij, den loop der aanstaande gebeurtenissen, die in deze republiek wellicht het uitvloeisel zullen zijn van dit congres, met bijzondere nauwlettendheid gade te slaan. Onze handel, scheepvaart en industrie zullen, wanneer deze plannen werkelijkheid wor den, zonder eenigen twijfel er den terugslag, hetzij ten goede, hetzij ten kwade, van ondervinden, en het is zaak overeenkomstig de verandering van het getij de bakens te verzetten. De duurte. Het antwoord der regeering betreffende de op merkingen van de Tweede Kamer over de duurte der levensmiddelen in het V.V. op Hoofdstuk I der begrooting, luidt aldus »Uit den tegenwoordigen stand der prijzen van verschillende eerste. Ie vensbehoeften ontstaat voor diegenen onder hen, die met een gering inkomen in de behoeften van hun gezin hebben te voor zien, inderdaad ongelegenheid, en met het oog op den invloed, welke buitengewone omstandigheden, naar men hopen mag, van tijdelijken aard, op de prijzen hebben uitgeoefend, is een noodmaatregel van regeeringswege ten aanzien van die categorie wel gerechtvaardigd. Tegen eene tijdelijke ver hooging van loon of salaris blijft echter naar het oordeel der regeering het groote bezwaar bestaan, dat het gezin zich gewent aan egn inko men, dat met den datum, waarop de loonsver- hooging een eind neemt, weer wordt verlaagd. Dit bezwaar wordt grootendeels ondervangen door eene. uitkeering of gratificatie in eens. Wel is waar is het niet mogelijk bij de tijdelijk uit schaarschte voortspruitende duurte van sommige levensmiddelen, de gezinnen in staat te stellen geheel op gelijke wijze als zij dat gewoon zijn in hunne behoeften te voorzien, maar zoodanige gratificatie zal hun, naar verwacht mag worden, de mogelijkheid brengen, ernstigen nood af te wenden. De regeering is daarom voornemens op de verschillende hoofdstukken der begrooting de noodige gelden aan te vragen, ten einde allen rijksambtenaren en beambten en vrijwillig die nenden militairen die gehuwd zijn of als weduw naar een of meer kinderen beneden den leeftjjd van 18 jaar te hunnen laste hebben, en wier jaar- Iijkseh bruto-inkomen f 1000 niet overtreft, voor eens een bijslag te geven van f 20. »Na het voorafgaande zal het begrijpelijk zijn, waarom in de Openingsrede van de duurte van sommige levensmiddelen werd gezwegen. De zaak eischte een onderzoek, en eene betuiging van leedwezen, zonder meer, over de duurte van sommige artikelen en over de daaruit voortvloeiende bezwaren beteekende niets." Liturgische schoolplaten. Reeds sedert geruimen tijd is uitgezien naar een reeks platen A\e priester en onderwijzer in staat stellen, zond^1 profaan te worden. sRoomsch zaakonderwijs" te geven. Het doel daarmee be oogd, was het volk vertrouwd te maken met den dienst en de zinnebeeldige beteekenis van kerk bouw, kerkmeubelen, kerksieraden, liturgische gewaden enz. Aan den bedoelden, meermalen uitgesproken wensch is thans voldaan. Op initia tief van den zeereerw. heer H. J. van de Ven, pastoor te Scheveningen, en den heer Chr. L. Wesseling Mzn., hoofd der R. K. Paroch. School aldaar, zijn een viertal liturgische schoolplaten ontworpen, die" beoogen bij de katholieke jeugd juiste begrippen te vormen betreffende den vorm, den dienst en de beteekenis van zaken, die bij den Roomschen eeredienst in gebruik zijn. De vier platen hier bedoeld geven resp.Bij den ingang der kerk (klokkedoop)Inhet priesterkoor (lof in de MeimaandDe inkleeding van den kloosterling (inkleeding van den Benedictijn) en De kleeding van den priester (voor de Hoogmis). Voor alles zijn de platen, zeer net afgewerkt zoowel wat de zaken als de personen betreft, daarop voorgesteld, het middel om de kin derlijke belangstelling voor de betrokken zaken te wekken. Mogen zij in ruimen kring versprei ding vinden! Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 760.7 te Horta. Laagste barometerstand 735.6 te Whisby. Verwachting tot den volgenden dag aanvan kelijk matige tot krachtigen wind, uit westelijke richtingen met regen of hagelbuien. Later tijdelijk opklarend, ten slotte zuidoostelijke tot zuidelijken wind, met toenemende bewolking en kans op regen. Mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Volksbadhuis. In de week van 12 18 Nov. 1911 werden genomen 226 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 26 regen 18 regen 153 school d kinder a 5 ct. 13 De Etalagewedstrijd. Wij vestigen er de aandacht van onze lezers op, dat morgen (Woensdag) de étalage wedstrijd, waarvan verschillende berichten in onze courant het toekomstig succes voorspelden, een aanvang neemt. Beter nog dan de vorige maal is ditmaal deze wedstrijd geregeld. Door de ervaring geleerd, heeft men de feilen die zich bij den wedstrijd enkele jaren geleden deden kennen, vermeden en heeft men de leemten, die onvermijdelijk bij een eerste proef moesten bestaan, aangevuld. De wedstrijd strekt zich thans ook over de ge heele stad en over nagenoeg alle vakken uit. In vier groote groepen luxe, huishoudelijk, voedings- en genotmiddelen en kleeding ver deeld, omvat hij nagenoeg alles wat tot de dage- lijksche behoeften behoort of het leven aangenaam en opwekkend maakt. De talrijke deelnemers in de verschillende af deelingen, 'tzij al of niet met mededinging, zullen zeker al 't mogelijke doen, om hunne artikelen op 't voordeeligst te doen uitkomen, ze zoo te plaatsen, te étaleeren, dat ze noodzakelijk de aan dacht trekken moeten. Wij hebben bij een vorige gelegenheid hiervan proeven gezien, die bewijzen, dat de Schiedamsche winkeliers in de kunst van étaleeren niet bij hunne vakgenooten in den vreemde achter staan. Zij hebben ook door een rijke keuze van artikelen, zelfs van die welke men in Schiedam niet dacht te vinden, doen zien, dat 't niet waar is, men in Schiedam »geen keus" heelt, dat men naar den vreemde moet om het liefst verlangde te bekomen. Onder de verbeterde omstandigheden, waaron der een tweede wedstrijd, door de ervaring van den eersten gesteund, wordt gehouden, vertrou wen, dat dit alles nog veel beter zal zijn. Aan het Schiedamsche publiek is 't nu te tooneh, dat zij het volijverig streven onzer winkeliers om eventueele koopers naar wensch te bedienen, op prijs stellen. Moge 't dat toonen door in de dagen van den wedstrijd van 2229 dezer de étalages onzer winkeliers met aandacht te gaan be/ichtigenzij zullen daarbij veel leeren wat hun tot heden onbekend bleef, naar wij ho pen tot voordeel onzer nijvere middenstanders. I Bij de lijst van deelnemers is nog te voegen in de 2e afdeeiing die firma J. van Meurs, Singel. Het aantal deelnemers in deze afdeel ing is dus 12. Voorts is in de 4e afd. Kleetting nog een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2