Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De »DaiIy Telegraph" verneemt uit Sjanghai, dat de opstandelingen de muren van Nanking in de lucht zullen laten vliegen, indien generaal Tsjang mocht blijven weigeren te eapituleeren. De muren van den stad zijn reeds tot dat doel ondermijnd. Het plan om de muren in de lucht te doen vliegen was door de revolutionairen ge heim gehouden voor de buitenlandersechter was dezen de raad gegeven, de stad te verlaten. De correspondent te Sjanghai van de Londen- sche sTimes" interviewde een leider der opstan delingen, Woesingfang en gaf dezen den raad zoo spoedig mogelijk een centraal bewind van de revolutionairen te volgen. Toen Woetingfang opmerkte, dat zoo'n centraal bewind reeds bestaat, werd dat door den sTimes"- man ontkend. De journalist wees b.v. op de uit drukkelijke verklaring van Lijoeënghoeng, dat het republikeinsche parlement te Woetsjang zal bij eenkomen. De sTimes" verneemt uit Peking dat de bui tenlanders niet behoeven te vreezen voor niet- betaling van de vervallende coupons der buiten- landsche leeningen, welke gegarandeerd worden door de opbrengst der zeetollen. Want zoowel de aanhangers der regeering als de opstandelingen willen beide dat het rijk al zijn verplichtingen tegenover het buitenland zal nakomen. Men verwacht te Peking ieder oogenblik het uitbreken van een opstand in Tibet tegen de Chineezen. Volgens de sAction" zou er ook omtrent het op Kongo betrekking hebbende gedeelte van de Fransch-Duitsche overeenkomst reeds oneenigheid zijn. Duitschland zou beweren dat in het aan den Kongo en den Oebangi grenzende gebied, dat door Frankrijk is afgestaan, ook de eilandjes, die tegenover dat gebied liggen, begrepen zijn. Frank rijk zou daartegenover beweren, dat al het af gestane gebied in het vergelijk is opgesomd. Het Dominikaansche gezantschap te Ham burg heeft het »Fremdenblatt," gemachtigd mee te deelen, dat door den moord op president Caceres orde en rust nergens in de republiek zijn verstoord. De aanslag is in de buurt van de hoofdstad gepleegd. Een van de misdadigers is er zelf bij omgekomen. De anderen zijn gepakt. De ministers hebben de regeering in handen geno men en een nationaal congres samengeroepen om een tijdelijken president te kiezen. De door den Franschen minister van koop handel uitgeschreven internationale tentoonstelling voor automobiel wezen en vliegtechniek zal van den oden October 1912 tot 5 Januari 1913 ge houden worden in het Grand Paleis des Arts te Parijs. De eerste zes weken zullen aan de vlieg techniek, de tweede zes weken aan de automo bielindustrie gewijd zijn. Naar uit Dantzig wordt gemeld, heeft de nieuwe pantserkruiser «Moltke" tijdens zijn proef vaart, bij een krachtsontwikkeling van 50.000 P.K., de buitengewone snelheid van 30 zeemijlen per uur bereikt. Uit Berlijn wordt bericht, dat op 1 Decem ber a.s. zeven Turksche officieren als luitenant dienst zullen nemen in het Duitsche leger. De Kreteusers zullen Zondag a.s. een ge wapende volksvergadering houden. Een door 74 afgevaardigden van alle partijen, uitgezonderd die der Veuizelospartij, onderteekende oproeping is reeds over het eiland verspreid. Men zal op die volksvergadering 210 afgevaardigden uit alle di stricten kiezen, die te zamen een revolutionair parlement zullen vormen, dat terstond in Galetas bij Kanea zal bijeenkomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 23 Nov. Indische Begrooting. De artikelen der Indische begrooting zijn aan de orde. Bij de le afdeeling van het hoofdstuk: uitgaven in Ned.-ludië (regeering en hooge colle ges) protesteert de heer Buys tegen het hooge traktement van den G.-G. en van diens staf. als ook van de Rekenkamer Het stamboek der bur ger! ambtenaren wordt veel te duur en de reis kosten van den G.-G. zijn te hoog. De tafel- en receptiegelden moeten afgeschaft. Spr. vraagt naar de redenen, die geleid hebben tot de belangrijke vermindering van den post: invoering van een verbeterde werkwijze bij de dep irtementen. De neer Bogaardt wil geen partieele trak- temeutsverlaging, maar ook geen algemeene in dezen duren tijd. De Minister van Koloniën (de heer de Waal Malefijt) zegt, dat traktement en reiskosten van den G. G. niet te hoog zijn en dat in aanzien van de receptie- en tafelgelden de omschrijving niet deugt. Hierna worden de artikelen 112 z. h. s. aan genomen. Bij de afdeeling, welke het Dept. v. Justitie betreft, dringt de heer Van Hamel aan op be spoediging van een nieuwe Indische strafrechts pleging. Wachten op de wijziging van artikel 75 Reg. Regl. (invoering van de wetboeken, waar op de rechtspraak berust) ter wille van de chris ten-inlanders acht spr. onnoodig en ongewenscht. Het karakters van de voorgestelde wijziging in de politierechtspraak keurt spr. goed. Spr. criti- seert de in Indië gevolgde bewijsteer en dringt aan op wegnemen van formalisme ter betere ontwikkeling van ons koloniaal rechtswezen. De rechter moet minder lijdelijk zijn. De uitwerking van een verbeterde regeling van de preventieve hechtenis zal vooral afhangen van de Ind. auto riteiten. Spr. beveelt vrijlating onder borgtocht aan. De heer Van Idsinga bespreekt ook de voorgenomen wjjziging van art. 75 Reg. Regl. en vraagt op we'ke moeilijkheden men gestuit is bij de voorbereiding van de uitvoering van dit arti kel. Wil men een nieuw volksrecht De christen inlanders worden niet gebaat door wijziging van dat art. van het Reg Regl. Men brenge een na tionaal Ned. recht in Indië voorzoover het volks recht daar verdween. Spr. protesteert tegen het scheppen van een fantasierecht in Indië naast het nationaal Nederlandsche. De heer D u y s komt op voor de drukpersvrij heid in Indië en z^gt, dat de pers daar hooger staat dan hier. De heer De Stuers laakt de preventieve- hechtenisregeling. De heer Schaper vraagt nauwlettend toezicht bij de uitzending van ambtenaren. Eindstemming over de Militiewet: aangenomen met 53 tegen 34 stemmen. Hierna spreekt de heer Schaper voort om er op te wijzen, dat met de nieuwe koelieordon nantie nog met alles in orde is gekomen. De heer D u y s dringt aan op instellingen van een kadaster in Indië. De vergadering wordt verdaagt tot 's avonds. Avondzitting. J u s t i e-B egrootin g 1912. Besloten wordt bij de algemeene beschouwin gen ook te behandelen de kosten van het Rijks tucht- en opvoedingswezen, waarna de algemeene beschouwingen worden geopend. De heer J a n n i n k betuigt zijne ingenomen heid met 's Ministers mededeelingen inzake zijn plannen met de administratieve rechtspraak en de voorwaardelijke tenuitvoer legging van straf Spr. kwam op tegen den ongelijkmatige toepassing in de verschilllende rechtsressorten, van de bepa lingen omtrent de uitkeeringen door ouders bij ontzetting uit de ouderlijke macht. In het ressort 's-Gravenhage wordt de verplichting tot uitkeering zeer dikwijls opgelegd, zelfs méér kee- ren dan in verschillende andere ressorten te zamen. Waar dit het geval is. gaat het niet aan boven dien nog eens de bevoegdheid te scheppen, nala tige ouders, bij niet betaling der uitkeering, in Rijkswerkinrichtingen op te nemen. Laat men liever de Voogdijraden eens op het verschil wijzen dat omtrent het gebruik maken van bestaande bevoegdheden in de verschillende ressorten be staat. De heer Van Vuuren, kan niet inzien dat er geen reden is tot scherper dwang en releveerde een geval waarin bij de ontheffing uit de ouder lijke macht een Protestant benoemd werd tot voogd over een katholiek kind, niettegenstaande een katholieke commissie voor kinderbescherming te Utrecht zich bereid had verklaard de voogdij op zich te nemen. Spr. meende, dat de rechtbank te Alkmaar, welke in deze zaak vonnis had ge wezen, daarmede rekening had moeten houden. De godsdienst van het kind mag niet in gevaar komen. Voorziening op dit punt achtte hij noodig. De heer Bogaardt wil geen inlandersin de hooge magistratuur. De Ned. en de Ind. Pers kunnen niet vergeleken worden. Men kan wat meer persvrijheid in Indië toelaten. De Minister van Koloniën zegt indie ning en toelichting van een herziening van de politierechtspraak toe bij suppletoire begrooting. De min. prijst het werk der Staatscomm. voor het Indisch Privaat- en Strafrecht. De min. zal met voorbeelden de noodzakelijk heid van wijziging van art. 75 Reg. Regl. aan- toonen. Op de wenken nopers het bewijs zal worden gelet. Kostelooze rechtsbijstand voor in landers zal worden overwogen. De preventieve-hechtenisregeling is als verbe tert borgstelling te laten storten zal worden overwogen. De pers is vrij genoeg in Indië. De min. be spreekt de gevallen, waarbij de uitzending van ambtenaren critiek had uitgelokt. De koelietoestanden zijn reeds verbeterd een onderzoek naar de werving is hangende. Na replieken wordt het debat over de afdeeling justitie gesloten. Bij art. 23 (opium-exploitatie) erkent de heer Schreurer dat de regeering het gebruik van opium tracht te beperken, maar een feit is, dat zij door de opium-regie den afschuw van den inlander voor het opium heeft verminderd. De regeering moet het middel volgens een vast plan terugdringen. De heeren Schaper en Van VI ij men sluiten zich hierbij aan. De Minister betoogt, dat de regie beperkend werkt en de regeering het gebruik van opium systematisch tegengaat. De heer Ankerman sprak zijn groot ver trouwen uit in het beleid van deze Minister en prees diens optreden ter bestrijding van de zede loosheid. Met bijzondere sympathie heeft spr. vernomen, wat de Minister denkt te doen voor den geestelijken bijstand in gestichten waar kin deren worden opgenomen. Hij prees mede 's Mi nisters vastheid van karakter, gebleken o.a. uit diens houding in zake de totalisator-kwestie en het eeds-vraagstuk. Spr. vestigde 's Minister aandacht op de verzorging der verwaarloosde jeugd en de toepassing der kinderwetten, speciaal ook wat be treft de uitkeeringen door de ouders en sprak er zijne verbazing over uit, dat de heer Jannink tegen scherper dwangmiddelen in deze is, hetgeen abso lute oubeJtendheid met de practijk verraadt Intusschen gaf spr. toe, dat de secretarissen der voogdijraden meer één lijn moesten trekken. Spr. wenschte scherpere middelen tegen de ouders, die in gebreke blijven de uitkeeringen te betalen. De heer Snoeck Henckemans kwam op tegen de rede van den heer Van Vuuren wat be treft de benoeming van voogden door den rechter. Spr. zet het Alkmaarsche geval uitvoerig uiteen. Het kind was bij Protestantsche menschen 3i/2 jaar liefderijk verpleegd. De heer Schaper juichte de beslissing van de Alkmaarsche Rechtbank toe, besprak eenige punten van het Arbeidscontract en vroeg om eene strafbepaling tegen de gedwongen winkelnering. De heer D u y s achtte de door den Minister gebrachte hulde voor de uitvoering der zedelijk- heidswetten wat voorbarig. Spr. bepleit vervolgens wijziging van eenige bepalingen op het Arbeidscontract en critiseerde de uitvoering er van door de rechterlijke macht. Voorts bracht hij ter sprake de brochure-Schel lens, waarin verschillende met name genoemde rechterlijke ambtenaren te Rotterdam worden beschuldigd ten eigen bate griffierechten te hoog te hebben berekend. Spr. vroeg, waarom deze heeren vrij-uit gaan, terwijl een werkman, die een kleinigheid steelt, de kast in gaat. De schrijver laat zelfs uitkomen, dat de Min. wel op de hoogte moet zijn van dergelijke practijken. Spr. vroeg dringend nadere verklaringen van den Minister en bepleitte ten slotte betere rege ling van den rechtstoestand der ambtenaren. De Minister van Justitie deelde mede dat as Maandag zijn antwoord inzake de admi nistratieve rechtspraak de Commissie van Voor bereiding zal bereiken. Wat de Alkmaarsche voogdijzaak betreft, het zou de ondergang der Kinderwetten zijn, indien men bij de toepassing in de een of andere richting proselieten ging ma ken. De practijk der kinderwetten is zóó, dat wetswijziging overbodig is. Ook ten opzichte van het invorderen van opgelegde uitkeeringen is nog geen reden tot ingrijpen aanwezig. Omtrent de werking der zedelijkheidswet, kan spreker geen bepaalde gegevens verstrekken. De bestrijding der pornografie is uitnemend, het spel is uit, één poging daartoe is Zondag onderdrukt de bepalingen tegen souteneurs enz. werken goed Spr is vast overtuigd, dat hij het volgend jaar een massa gegevens zal kunnen geven, want de wetten werken tot heil en zegen van het volk. De feiten in de brochure-Schellens, zeer onge lijke hefling van griffierechten, waren een gevolg van de vroegere regeling die thans vervangen is door uniformiteit in de heffing dier rechten. Voor een strafrechtelijke vervolging was geen grond, betoogde de Minister. Wat het arbeidscontract betreft, de zaak van de gedwongen winkelnering hoort grootendeels thuis bij den Minister van Landbouw. Alleen tot het brengen van desbetreffende straf bepalingen in het Wetboek v. Strafrecht zou de Minister moeilijk tot herziening daarvan kunnen overgaan. Ook het dwingend maken van de an dere bedoelde bepalingen, gaat thans evenmin. Wat de Amsterdamsche socialist Fortuyn schreef n.l. dat de toepassing der wet op het arbeids contract door de rechterlijke macht op voldoende wijze geschiedt, geldt, naar 's Ministers oordeel niet alleen voor Amsterdam, maar in 't algemeen. Spr. heeft de belanghebbenden vroeger nimmer gerustgesteld ten opzichte van het behoud van den totalisator. Wel heeft de Minister in een on derhoud met het bestuur der Ned. Harddraverij en Renvereeniging beloofd voor het behoud van den totalisator te zullen strijden, indien het be stuur zou waken tegen misbruiken. Op een des betreffende vraag had de Minister gezegd, geen reden te zien voor het bestuur tot het bezoeken van Kamerleden, 't Is niet zeker dat het amende: ment zou zijn verworpen als wel alle Kamerleden waren bezocht. Misschien had het amendement dan nog meer stemmen gekregen. Na replieken en na dupliek van den Minister wordt de verga dering tegen middernacht verdaagd tot heden, Vrijdag. Incident in de Tweede Kamer. Men seint ons heden uit Den Haag De heer Jhr. de Savornin Lohman protesteerde heden in de Tweede Kamerzitting tegen de beschuldigingen, door den heer Schaper tegen den schoonzoon van den heer Lohman ge uit. De schoonzoon des heeren Lohman was di- rècteur van een bank, toen deze failleerde. Hij solliciteerde naar een betrekking in Indië bij de Justitie, welke betrekking hem werd toegezegd nog vóór de rechter zich in de zaak mengde. Toen hij was vrijgesproken, werd hij geplaatst niet bij de rechterlijke macht maar op de secre tarie van Justitie. Wat de zaak zelf betreft, noch de rechter-commissaris, noch de rechtbank, noch de curator in het faillissement konden eenig be wijs van oneerlijkheid in de administratie vinden. Hij heeft alleen te veel vertrouwen gehad in an deren. Hy heeft niet gespeculeerd met het geld van anderen in zijn eigen voordeel, maar zelfs zijn eigen niet onbelangrijk vermogen opgeofferd om zijn cliënten zooveel mogelijk te redden. De heer Schaper haadhaatde zijne beschul digingen. Hij zeide alleen dan de beschuldigingen te zullen terugnemen, indien de onschuld blijkt door het onderzoek eener commissie, welke hij benoemd wil zien. Terwyl de heer Schaper sprak verliet de geheele rechterzijde de verga derzaal. Hot park Zorgvliet. Prof. Henri Evers, hoogleeraar in de architec tuur aan de Technische tloogeschool te Delft de Rijksbouwmeester Knuttel te 's-Gravenhage en de architect-ingenieur J. Limburg aldaar, hebben zich bereid verklaard eventueel zitting te nemen in de commissie van advies, inzake beoordeeling der bouwkundige waarde van de villa-ontwerpen voor de bebouwing van het Park Zorgvliet te 's-Gra venhage. Herziening Burgerlijk Procesrecht. De staatscommissie voor de herziening van het burgerlijk procesrecht zal Zaterdag door den minister van Justitie worden geïnstalleerd. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag 28 November 1911. 14. Behandeling van het ontwerp-plan van uitbreiding van het Noordelijk gedeelte met het daaromtrent ingediende bezwaarschrift van den heer Herman Jansen. De uitslag van den étalage-wedstrijd. De uitspraak van de jury heeft zich niet laten wachten. Nadat zij gister-avond ook de étdlages bij het licht beschouwd had, ontvingen heden de prijswinners namens het comité een schrijven, waarin hun werd medegedeeld, welken prijs hun was toegekend. Het meerendeel der bekroonden deed aanstonds het schrijven dat hun succes ver meldde, bij de étalages zien. De jury had zeker vooral ditmaal, waar de wed strijd zulk eene uitbreiding nam, geen gemakke lijke taak. Toch heeft zij, ook naar het oordeel van het groote publiek, voor zoover wij dat tot heden konden vernemen, loon naar werk gegeven. Hare uitspraak luidde als volgt Afd. I. Luxe. Ie prijs: Verguld Zilveren Medaille, A. Bakkers, Hoogstraat; 2e prijs: Zilveren Medaille, J. A. Vester, Hoogstraat; 3e prijs: Bronzen Medaille, C. H. van Dijk, Oostsingel; Eervolle vermelding, M. van Achterberg, Hoogstraat. Afd. II. H u i s h o u d e 1 ij k. le prijs: Verguld Zilveren Medaille, G. L. Kamp; 2e prijs: Zilveren Medaille, L. Kamp; 3e prijs: Bronzen Medaille, P. Poppenzijn; Eervolle ver melding, Brinkman Co., idem J. D. van Meurs. Afd. III. Voedings- en Genot middelen, le prijs: Verguld Zilveren Medaille, P. C. Koot; 2e prijs: Zilveren Medaille. J. Mak Wzn.; 3e prijs: Zilveren Medaille, D. Hagers fa. Noack; 4e prijs; Zilveren Medaille, 11 Feelders; 5e prijs: Bronzen Medaille, J. II C. van Waart; Eervolle vermel ding, L. van Dijke, M. Melchers, Jb. Poot, J. Noorde- graaf. Afd. IV. K1 e e d i n g. le prijs: Verguld Zilveren Medaille, P. Wolsky; 2e prijs: Zilveren Medaille, fa J. de Goederen; 3e prijs: Bronzen Medaille, J. Woensdrecht— Pluym; 4e prijs: Bronzen Medaille, Gebr. Langemeijer; Eervolle vermeldingen, L. Nieberg, C. J. Markus, C. van Wijngaarden, fa. Perre de Jongh. Het comité van den étalage-wedstrijd, de uit spraak van de jury volkomen aanvaardend, acht het van belang hierbij te doen opmerken, dat de firma P. C. Koot, hare etalage op dusdanig tijd stip gereed had, dat zij mogelijk van andere uit stallingen in die branche kennis kon nemen. Dr. J. Endtz. Den 8en December zal de heer dr. J. Endtz alhier den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren te Leiden tot med. doet. is gepromoveerd. Aanbesteding. Door B. en W. werd gisterenmiddag aanbesteed lo. de levering van haver ten dienste der gemeente-reiniging. Ingekomen waren 2 biljetten P. Treurniet voor f9.40-en A. Roosing voor f9.48 per 100 kilo. De levering werd gegund aan A Roosing. 2o. voor het weghalen aan de gemeente-reini ging van lompen, papier enz. gedurende jaar 1912 van het terrein der gemeente-reiniging. Ook hiervoor waren slechts 2 biljetten inge komen en wel vanG. W. J. van der Sloot voor f359.40 en J. van Gelderen voor f500.Het werd gegund aan J. van Gelderen. Voor de levering van roggebrood zal een nieuwe inschrijving worden gehouden. Giste r-m iddag is door de politie met eenige emmers water een brandje gebluscht in de R. K. Coöperatieve Bakkerij aan de Hoog straat alhier. In de keuken aldaar had de lijst van den schoorsteen vlam gevat. Door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs is uit haar midden in de plaats van den heer mr. H. M. C. Poort man, die tot voorzitter werd benoemd, tot secre taresse gekozen mevr. C. van der SchalkNie uwhof. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. S c h i e d a m. Zondag 26 Nov. 8 u. S. O. V. nlnternos". Soirée amusante. Dinsdag 28 Nov. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 2—4 u. Stedelijk Museum. Doelep-lein. De duurte. In de gisteren gehouden verga dering van den Utrechtschen gemeenteraad werd met 21 tegen 8 stemmen een voorstel van Burge meester en Wethouders aangenomen om, ter te gemoetkoming in de duurte, aan de ambtenaren, beambten en werklieden in vasten dienst der ge meente, over "wier arbeidstijd de gemeente ten volle beschikt, een som gelds uit te keeren, be rekend over 15 weken naar een wekelijksche te gemoetkoming van 60 cent voor gehuwden zon der kinderen, beneden den leeftijd van 16 jaar of voor kostwinners, 70 cent voor gehuwden of weduwnaars met een kind, 80 cent voor gehuw den of weduwnaars met twee kinderen, 90 cent voor gehuwden of weduwnaars met drie kinderen, een gulden voor gehuwden of weduwnaars met vier of meer kinderen beneden de 16 jaar, met dien verstande, dat het weekloon met uitkeering tezamen niet meer sjal bedragen dan ƒ18.30 per week; en voorts gedurende 15 weken een geljjke uitkeering aan het tijdelijk personeel voor zoo ver dit langer dan 8 weken in dienst der gemeente is en de gemeente ten volle over hun arbeidstijd beschikt. Ontploffing. Bij de firma Krol Co., aan de Zwarte water te Zwolle, is gisteren een ontploffing ontstaan, doordat de arbeider G. S., die bezig was een vat te vullen, er met de lamp te dicht bij kwam. Beide bodems werden uit het vat geslagen, en den arbeider werden beide bee- neu verbrijzeld. Een 30-tal ruiten van de fabriek zijn stukgeslagen. De man is naar het Sophia-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2