Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De 'Konstantinopelsche correspondent van [de »Neue Freie Presse" seint In tegenstelling met de hier verspreide geruch ten, wordt mij van goed ingelichte zijde verze kerd, dat Italië Oostenrijk-Hongarije volstrekt niet een vlootactie in de Aegeische Zee heeft aange kondigd. Het is natuurlijk mogelijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat de Italiaansche vloot de Turk- sche kusten zal aanvallen. Van Saloniki zal daarbij echter hoogstwaarschijnlijk geen sprake zijn- Een blokkade van de Dardanellen, zonder poging tot landen, wordt hier voor waarschijnlijk gehouden, wat gelijk zou staan met een blokkade van Zuid- Rusland. Op het oogenblik zouden bemiddelingen voor den vrede niet zijn te verwachten. De Konstantinopelsche correspondent van het Berliner Tageblatt" seint, dat, toen de Russische gezant den minster van buitenlandsche zaken in kennis had gesteld van het voornemen van Italië om tct de vlootactie in de Aegeische Zee over te gaan, de laatste had gezegd, dat Turkije dit zonder on gerustheid tegemoet zag en hij besloten was» ingeval van een aanvallend optreden van de Ita liaansche vloot in de Aegeische Zee, onmiddellijk de uitzetting van alle Italianen in Turkije door te zetten. Men gelooft er evenwel in bepaalde diplomatieke kringen ook thans niet aan, dat Italië zijn actie tegen de Dardanellen zou richten. D.e; clommandant te Saloniki hëeft gisteren een telegram van den minister van oorlog: gteJcrtegen, meldende, dat, volgens de inlichtingen welke de regeer ing' ontvangfen liad, de Italiaansche vloot actie tegen de Turksch© eilanden thans elk oogen blik verwacht kon: worden. Naar Chalcidiko; worden aanhoudend troCpen en oorlogsmateriaal geizonden. Volgetas de „Ikdam" heeft de Porte de gezanten van Turkije gelast de mogendheden mlee te dee- le'n, dat zij als voorwaarde tot regeling der Tri- politaanscbe; kwestie stelt de Werkelijke souve- reiniteit van Turkije te erkennen en dat de Porte d© noodigfe maatregelen zal nemen om zic'h te- gie'n eiken aapval van Italië ,op de Turksche kus ten te verzetten. Aan de „National Zeitunlg" wordt uit Konstan- tinopel bericht Da meerderheid van de ministers heeft zich tegen bet voorstel van den minister van oorlog, Mahmoed Sjefket pasja, oln alle Italianen on middellijk uit Turkije te verbannen, verklaard. Hier verluidt, dat Italië tot een algemeene mobi- lisatie zal overgaan, ook om zich tpgen Oostenrijk te, beveiligen. In geheel Turfqje is het boycot van Grieksche waren opgeheven. Een interview. De correspondent te Stamboel van de „Daily Chronicle" heeft, met den troonopvolger prins Joessoef een gesprek gfehad, waarin deze zeide, dat de Turken de Italianen tot het uiterste zul len bevechten. Tripolis moet Turksch blijven en de Tuitken zullen het ook' zeker hernemen. Prins Joessoef gelooft niet, dat Italië aan de Darda- hiellen op e.ein of andere wijze beslist zal1 optre den tegenover het krachtige protest der Eur-o- peesche mogendheden. DE VERHOUDINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN DUITSCHLAND. Het telegraafbureau van Hirsch maakte gister de volgende officieuze verklaringen betreffende de spanning tusschen Engeland en Duitschland open baar De Engelsche pers houdt zich nog steeds bezig met de -uitlatingen van den staatssecretaris von Kiderlen Wachter, voor zoover die in de bladen zijn bekend geworden. Hierbij moet met beslist heid op den voorgrond gesteld worden, dat de bezwaren van Duitschland niet zoozeer tegen de rede van Lloyd George zelf, als wel tegen de uit legging, die daaraan in de Engelsche en de Fran- sche pers gegeven zijn, gericht waren. Het verwijt, dat de Engelsche regeering trof, was derhalve tweeledig. Ten eerste, dat zij niet met de chauvinistische uitlegging van de rede, die te voorzien was, rekening had gehouden, en ten tweede, dat zij niets deed om deze uitlegging tegen te spreken. Op zichzelf was hier aan de rede van Lloyd George niet een direct dreigende bedoeling toegeschreven. Dat bleek uit de toen malige uitleggingen in de perseerst het com mentaar van de Engelsche en de Fransche pers bracht dezen indruk teweeg. Daarom heeft ook de Duitsche regeering niet in het openbaar tegen de rede van Lloyd George geprotesteerd en haar protest diende zij eerst te Londen in met het oog op de uitlegging, die aan deze rede in Engeland en Frankrijk was gegeven en die door de En gelsche regeering werd geduld. Er moet op gewezen worden en het tart tot een krachtig protest van de Duitsche regeering, dat er thans wederom iets dergelijks geschiedt bij de onthullingen van Faber. Beweringen van een afgevaardigde over de bedoelingen van zijn re geering op een bepaald oogenblik zijn op zichzelf zonder beteekenis, maar zij krijgen deze eerst, als de regeering ze niet tegenspreekt. Het telegraafbureau van Hirsch meldt voorts ln parlementaire kringen en in de pers is ten onrechte op het zoogenaamde interview van Cart- wright (Engelsch gezant te Weenen) gewezen. Deze zaak is volgens de opvatting van de Duitsche regeering door de loyale houding van de Engel sche uit de wereld geholpen. Dit verhindert ech ter niet, naar ons van goed ingelichte zijde wordt verklaard, dat zekere Engelsche vertegenwoordigers, b.v. die te Parijs en te Weenen, en vroeger ook te St. Petersburg, hun vyandige gezindheid tegen over Duitschland zoo openlijk aan dërTdag léggen, dat deze gezindheid niet slechts bij de betrokken regeeringen, maar ook in alle hoogere maatschap pelijke kringen geen geheim is. De Duitsche openbare meening moet daar natuurlijk onaange naam door getroffen worden, als de Engelsche regeering een dergelijke openbare vijandige hou ding van haar officieele vertegenwoordigers duldt. Het »Petit Journal" zegt zeker te weten, dat Engeland zijn goedkeuring aan de Fransch Duit sche overeenkomst slechts in een voorwaardelijken vorm gegeven heeft. Tandzjer zou een interna tionale stad moeten blijven en Engeland zou ge raadpleegd willen worden in de toekomstige regeling van de politie en de administratie te Tandzjer. Engeland zou ook nog voorbehoud ten opzichte van het afgestane gebied gemaakt hebben. FRANKRIJK. Volgens het Pétit Journal" zou minister Crtippi in een brief van 5 April aan den Spaanschen ge zant te Parijs geschreven hebben dat het toezicht op den spoorweg Tandzjer—Fer buiten Spanje om vastgesteld zal worden. De senator generaal Carranza publiceert in de »Diario de Cadiz" onder den titel sDe onderhan delingen met Frankrijk" een lang artikel, dat veel opzien heeft gewekt. Hij beschuldigt daarin Frankrijk, Spanje te hebben bedrogen en als minderwaardig te hebben behandeld, alsof de Spanjaarden Chineezen of bewoners van het Rif waren. Eén druppel kan de maat onzer veront waardiging doen overvloeien. Toch zal het niet tot oorlog komen, daar iedereen weet, dat Spanje niet in staat is zelfstandig tegen Frankrijk oorlog te voeren, maar Spanje kan aan Frankrijk zeggen Onze vriendschap is uit en zich voorbereiden om in een mogelijken strijd, b.v. tusschen Frankrijk en Duitschland, voor welk land het een machtig helper zou zijn, Frankrijk schade toe te brengen. Dan somt Carranza de voordeelen op, die voor Duitschland in een vriendschap met Spanje zou den gelegen zijn. Vooral doordat Duitschland tusschen de Noordzee en zijn Afrikaansche be zittingen geen enkel steunpunt voor zijn vloot bezit. I)e eerste minister, Canalejas, heeft gister opnieuw verklaard, dat de Spaansche regeering geen onderhandelingen met Duitschland over een afstand van Spaansch Guinea heeft geopend en Spanje ook nooit Frankrijk heeft gemachtigd in naam van Spanje een overeenkomst in dien geest te treffen. i PORTUGAL. Aan hiett „Berliner Tageblatt" wordt uit Lis- Islabon geseind, dat die afdieeling van kapitein Paiva Coneeiro, die men als die voorhoede van biet monarchistisch legér beschouwt, een inval in Portugal deed, maar door bet republikeinscho löger gedwongen werd zich terug te titókkén. Men beschouwt dit gevecht als bet begin der vijan delijkheden. Naar verluidt, zal' de hertog van Porto, de oom van den onttroonden koning Ma nuel, het commando oVer de monarchistische troepen aanvaarden. De laatste twisten tusschen dei aanhangers van Manuel en Miguel zijn bij gelegd. ITALI3. Uit Rome, wordt aan de „Köln. VolOcsiz." gemeld, dat Z. H. de Paus tot maestro de camera (welke: functie de majordomus' Mgr. Bisleti, die thans kardinaal wordt, ad interim vervulde) benoemd heiaft Mgr. Rainuzzi, bisschop1 van Recanati én Loratode post van majordomus blijft onbezet. PERZIë. t De gendarhien ontruimden de bezittingen van Schoa-es-SaltanehDe minister van Buitenland sche Zaken bood den Russiscben gezant zijn verontschuldigingen, aan voor de-beleedigingten den Consulaats-bcomb ten aangedaan, ef bijvoegend, dat de ©enige ooi'zaa.k van het zoo laat geven van deze genoegdoening, was de minjsterieele Crisis. CHINA. 1 Een telegram uit Honkong meldt: Er is een angstwekkende' toeneming van zee- rooverij op do West-rivier. De roovers hebben gisteravond novenslrooms van Kongmoen een aan val gedaan op het Britsche schip Sjivon. De hut ten werdien met kogels doorboord; de eerste-offi- cier werd doodgeschoten en van t wee Chineesche passagiers die met hun bezittingen wildon vluch ten werden de boenen afgehakt. De gezagvoerder doodde twee roovers. Verder roofden de bandieten 19,000 dollars uit een Chineesöh stoomschip. Er gaan twee Engelsche schepen de West-ri vier op, om daar' die veiligheid te verzekeren. De „Morning Post." verneemt uit Washington, dat daar het gerucht g'aat, dat twee mogendheden (waarsdhijinlijik Rusland en Japan) de Amerikaan- i schei regeering ex van hebben verwittigd, dat de krijgsoporatiën in China van elk harer beperkt zouden blijven tot haar eigen invloedssfeer. De correspondent te Washington van de „Mor ning Post" voegt eraan toe, dat de Vexeenjgdo Staten zich zullen verzetten tegen een zoodanig afzonderlijk optreden van enkele mogendheden, in China, indien het daar werkelijk toe mocht komen. Want hot gevolg daarvan zou een ver- deeling van China wjazqn, D,e „North China Daily News" klaagt krachtig over de onto-jjeikdndneid van de Sritsche vloed, die op het oogenblik in de Chineesche wateren aanwezig is. Uit Peking wordt aa,n de „Daily News" ge meld, dat liet. bijeenkomen te Sjanghai van een revolutionair parlement, waarheen veertien op gestane provincies hun afgevaardigden hebben gezonden, zeer de aandacht trekt. Vrij algemeen bestaat de overtuiging, dat do mogendheden een Chineesche republiek onmiddellijk zullen erken nen, indien het revolutionaire parlement blijk geeft van eensgezindheid. De .officieuze bladen te Peking oefenen scher pe kritiek op dien Britschen gezant aldaar, we genis het feit, dat deze toegelaten heeft, dat dé Sjanghai-Nanking-spoorweg door de revolutionai ren gebruikt wordt tegen do regeerinigfetroepen. Aan d« regeeringstroepon was altijd belet, dien spoorweg te gebruiken. De revolutionairen hebben een prijs van 10,000 gesteld op liet hoofd van generaal Tsjang, die Nanking' verdedigt. Uit Petersburg wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind De, Russische gezant in Peking, Ko ros tow ets, heeft ,in een interview do meening geuit, dat de Cliineesche dynastie zich waarschijnlijk niet zal kunnen handhaven, zelfs niet door het parlement bijeen te .roepen. Noch' de revo 1 u tionairen, noch cl© riegeering hebben geld, maar beide pagtijen, zijn voldoende van wapenen voorzien. Alles hangt er van af, welke partij Tsjang met zijn 20 divisies zal kiezen. De taak van Rusland bij deze onlusten bepaalt zich tot de Mongiolenkwestie en het beschermen van d(en Chinceschen spoorweg. Eergisteravond hebben de zeelieden te Antwer pen in een vergadering met algemeen© stemmen besloten de staking' uit te roepen voor de sche pen der Belgische reedorijein Deppe, den Dhaené, Siehcrt, van Hemelrijk ©n Alexander. De „Times" verneemt uit Tokio, dat de be raadslagingen o,vor de begrooiting ©en bevredigend verloop hebben genomen. Alle onnoodig© uitgaven zijn geschrapt; en de minister van marine deed toezegging', dat de voorstellen tot uitbreiding1 van de vlbot zullen wo rd en u i tges teld In Handelskringen heeft dat gr.oote tevreden heid gewekt. WlBfillli Hr. Ms. „Tromp". Men meldt uit 's-Gravenhage Het pantserschip „De Tromp" vertrekt 4 De cember van Batavia naar Saigon, tot vlagvertoon in de Indo-Chineesche wateren. Directeur van den Haagschen dierentuin Men meldt uit Den Haag: Tjeb benoeming van een directeur van den Haaigschen Dierentuin zijn voorgedragen de ge- penjs, kapitein-luitenant ter zee C. A. Fock en de oud-officier van het Indisch leger K. L. Ver- stege. haar te stellen, De minister van financiën acht da straf der verbeurte met een boete van ten hoogste tienmaal het bedrag van de belasting welke bij invoer van buitenslands van de onwettig uitge slagen goederen verschuldigd zou zijn, voldoende ter bestrijding van het euvel. Met betrekking tot de fictieve entrepots bestaat aan deze voorschriften geen behoefte, aangezien ddiirbij de verantwoordelijkheid der entreposita- rissen voor het invoerrecht der opgeslagen goe deren onverkort is blijven bestaan. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, dd 24 dezer, betreffende pestgevallen op Java gedurende de week van 15 tot en met 21 dezer Afdeeling Malang: 19 pestgevallen, 20 dooden. Toeloengagoeng6 gevallen, 5 dooden. Madioen4 doodelijke gevallen. Kediri en Blitarieder één doodelyk geval. Timor. Reuter seint uit Lissabon In den Senaat heeft de minister van koloniën verklaard, dat de verklaringen van Machado in de Kamer betreffende het Timor-incident juist waren. Machado heeft verzekerd, dat niemand hem kan logenstraffen. .i i IUJJ3I Aan het »Beliner Tageblatt' wordt uit Lissabon geseind Naar bericht wordt, heeft de Nederlandsche regeering twintig millioen Mark voor den verkoop van het Portugeesch gedeelte van Timor aange boden nadat het onmogelijk gebleken is een bevredigende grensregeling te treffen. Holland eischt de bezetting van een gebied, dat Holland als Portugeesch beschouwt. Beide regeeringen wenschen de hangende kwestie op bevredigende wijze te regelen. Tentoonstellingen in 1913. Naar mem ons meedeelt, heeft dlezer dagen te Haarlem een vergadering plaats gevonden van de hoofdbesturen der Maatschappij van Nijver heid en van den Nederlandschen Bond ter be vordering van het Vreemdelingenverkeer. De ver gadering werd geleid door prof. J. Kraus, oud- min, isteir van waterstaat. In deze vergadering zijn besprekingen gehou den tot het organiseerein van tentoonstellingen in verschillende plaatsen van ons Hand in 1913, ter gelegenheid van het eeuwfeest van Nedér- land's enafhankeljkheid en de opening van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. De bedoeling js, in elke stad datgene tentoon te stellen, waan door die: stad speciaal gekenmerkt wordt, zoo wel op liet gebied van nijverheid en kunst als op dat van industrie en verkeer. De vergadering werd bijgewoond door mr. J. C. A. Evqrwijn, referendaris aan het ministerie van landbouw, nijverheid en handel. Deze deed de voorloopige toezegging, dat de regeering be langrijken financieelen steun voor dit doel zal verkenen. (N. R. Crt.) Meerdere beteugeling van smokkelarij. Een wetsontwerp^ds ingediend tot aanvulling en wijziging der bepalingen omtrent de heffing en de verzekering der invoerrechten en accijnzen. Blijkens de memorie van toelichting bestaat reeds gedurende geruimen tijd bij de administratie der invoerrechten en accijnzen de overtuiging dat kleine hoeveelheden belaste goederen en wel voornamelijk suiker en gedistilleerd, door passa giers en bemanning van zeeschepen, nadat deze op de losplaats zijn gekomen, zonder document worden gelost en aan den wal in consumptie worden gebracht. Tot meerdere beteugeling dezer fraude bestaat op dit oogenblik nog deze reden, dat sedert eenige maanden op den Nieuwen Waterweg gebroken is met het stelsel om de binnenkomende schepen gedurende de vaart van Hoek van Holland naar Rotterdam te doen bewaken en ook de visitatie van de per zeilschip medegekomen reizigers eerst na aankomst op de losplaats wordt verricht. Aangezien Rotterdam is gelegen buiten het ter rein, waar visitatie aan den lijve is toegelaten, hebben de smokkelaars een goede kans om onge straft belaste goederen onder hunne kleeren ver borgen naar den wal te brengen. Krijgen echter de ambtenaren het recht om ieder die op eene losplaats aan boord van een uit zee gekomen schip vertoeft of dit verlaat, te visiteeren, dan mag worden verwacht, dat het met de hier be doelde fraude spoedig uit zal zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat het niet voldoende is, het recht van visitatie enkel toe te staan voor de schepe lingen en de passagiers. Bij zoodanige beperking toch zouden zjj, op wie de visitatie toepassing zoude kunnen erlangen, hunne smokkelwaar eenvoudig overgeven aan een of meer personen, bootwerkers enz. die dadelijk na het vastmeren de schepen betreden en herhaaldelijk aan en van boord gaan. Het wetsontwerp strekt in de tweede plaats om den ambtenaren der invoerrechten en accijn zen de bevoegdheid te verleenen tot visitatie van personen, die een publiek, particulier of algemeen entrepot verlaten. Met dit recht van visitatie hangt het voorstel samen, dat beoogt den uitslag van goederen uit entrepot zonder document $traf- Weer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Nov. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.5 te Hernosand. Laagste barometerstand 755.0 te Biaritz. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordoostelijke tot oostelijken wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen neerslag, s nachts lichte vorst, overdag zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan hel Commissariaat van, Politie: sleutel, rozenkrans, wagenmoer. Terug te bekomen aan de volgende adressen: roeiboot, den. Held, Hoofdstr. 119; damesbontje, v. Gogh, Prinsensleeg 22; voetmatten, Hijman, Hoogsitr. 45; bruine meisjeszak mot inhoud, Snij ders, Torendjjk 94, te Rotterdam; loterij-lot, Zuid- veild, Spoiorstr. 4; hamer, v. Noortwyk, Botlerstr. 50; sleutel, Kooyman, K. Achterw. 19. Gisteravond is uit een pakhuis aan de Lange Haven een Ireeremrijwicl ontvreemd. De politie stelt een onderizoek in. Gisteravond is de passage over do Ooievaailsbnig van 67 ure gestremd geweest, doordat een aakschip in de brug vastzat door den lagen waterstand. UIT ROTTERDAM. De 12-jarige D. B., wonende in de van Reyn- straat, is gistermiddag op den Cr oos wijkscli en weg waar zij met twee andere meisjes op een slee- perswagen zat, tengevolge van een duw- op straat gevallen, waarna een van de wielen van den wagen over haar hoofd ging. Zwiaar gewond op het politiebureau in de Meermansstraat binnen gedragen is zij daar enkele oog©nhlikken later overleden. In heit nieuwgebouwde pand Coolsingel no. 22, boven liet sigarenmagazijn van de firma. Kil len is thans gevestigd hief geheel naar de nieuw ste eischon ingerichte fotografisch atelier van de firma C. J. L. Vermeiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2