Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 34ste Jaargang. Zaterdag 2|Deeemher 1911. No. 10185. NATIONALE MILITIE. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Offieieele berichten. IStads-Ziekenhuis. Boitenluidsdi Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. rechtstreeks wenden tot den Chef van den Gene ralen Staf te 's-Gravenhage. Schiedam, den 2den December 1911. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. RIJKSPOSTDUIV ENDIKNST. De Burgemeester van Schiedam, vestigt bij deze de aandacht van belanghebben den die het volgend jaar bij de Militie zullen worden ingedeeld op de bepalingen betredende den Rijkspostduivendienst, en in het bijzonder op de volgende artikelen: Art. 11. Om tot Verzorger bij den Rijkspost duivendienst te worden aangesteld, moet de inge lijfde bij de militie te land lo. blijken hebben gegeven van de noodige ge schiktheid voor den Rijkspostduivendienst 2o. krachtens het bepaalde bij art. 9 van de Militiewet 1901 eene verbintenis hebben aange gaan als verzorger bij den Rijkspostduivendienst, op grond waarvan hij gehouden is tot nakoming van de verplichtingen voor hem voortvloeiende uit de toepassing van het bepaalde bij dit besluit. Art. 12. De verbintenis, bedoeld onder 2o. van het vorig artikel, geldt van het tijdstip, waarop zjj wordt gesloten, tot het tijdstip, waarop uit de Landweer wordt ontslagen de lichting van de militie, waartoe de ter zake betrokken ingelijfde bij de militie behoort, waartoe hij krachtens het derde lid van art. 114 der Militiewet 1901 wordt geacht te behooren of waarmede hij, krachtens het tweede lid van art. 99 jto art. 6 dier wet, wordt beschouwd te zijn ingelijfd. Art. 14. De Verzorger bij den Rijkspostduiven dienst is verplicht: lo. onder de wapenen te blijven totdat een doorloopend tijdvak van twaalf en een halve maand, te rekenen van af den 15den Maart van het jaar waarop zijn eerste-oefening bij de militie is aangevangen, verstreken zal zijn 2o. in zijn verderen diensttijd onder de wape nen te komen in het geheel voor ten hoogste twaalf weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden, op zoodanige tijdstippen, als in het be lang van den Rijkspostduivendienst wordt noodig geacht. Art. 15. Gedurende de jaren, waarin hij niet voor oefeningen, als in het vorig artikel bedoeld, onder de wapenen is geweest, is de Verzorger bij den -Rijkspostduivendienst gehouden tot het bij wonen van het onderzoek der militieplichtigen en landweerplichtigen van de lichting, waarvoor hjj is ingelijfd, of wel van de lichting, waartoe bij, krachtens het derde lid van artikel 114 der Militiewet 1901, wordt geacht te behooren, dan wel van de lichting waarmede hij, krachtens het tweede lid van art. 99, jto art. 6 dier wet, wordt beschouwd te zijn ingelijfd. Art. 16. De Verzorger bij den Rijkspostduiven dienst zal worden vrijgesteld le. van de herhalingsoefeningen, voortvloeiende uit de Militie- en de Landweerwet; 2e. van de verplichting, om, ingevolge artikel 110 der Militiewet 1901 tot handhaving of herstel van de openbare rust en orde onder de wapenen te moeten blijven of te moeten komen. Art. 17. De Verzorgers van den Rijkspostdui vendienst, die blijken hebben gegeven van zeer veel ijver en toewijding en van bijzondere kennis ten opzichte van hunne verrichtingen bij de uit oefening van den dienst en die ook in andere opzichten daartoe in aanmerking komen kunnen tot een getal van ten hoogste vier per jaar, wor den aangesteld tot korporaal bij den Rijkspost duivendienst. Art. 18. De Verzorger van den Rijkspostdui vendienst kan als zoodanig, wegens gebrek aan Uyer, wegens gebleken ongeschiktheid voor den Rijkspostduivendienst of wegens gedragingen in °f buiten dienst, door Onzen Minister van Oorlog Worden ontslagen. De Verzorger bij den Rijkspostduivendienst wordt in het geval, in de vorige zinsnede bedoeld, ontheven van de verbintenis, door hem aangegaan overeenkomstig het gestelde onder no. 2o. van artikel 11, waarna op hem blijven rusten de ver plichtingen, die uit de Militie- en de Landweer- Wet voortvloeien. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 7 December a.s des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize aldaar in het openbaar hier aan te besteden de levering, gedurende het jaar 1912, van Roggebrood ten behoeve van de paar* den van de Gemeentereiniging. De gezegelde inschrijvingsbiljelten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een insclwijvingsbiljet beval, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, voor des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeente Secretarie (Afdeeling A.) ter lezing op iederen werkdag van 8^4£ uur. werd aangedrongen tot een bijeenkomst, ten einde te beraadslagen over de beste wijze, waarop men uitvoering zou kunnen geven aan het door de koninklijke commissie aanbevolene, hebben heden zoowel de vertegenwoordigers der spoorwegmaat schappijen als die der beambten, besloten tot een samenkomst. De »Pali Mall Gazette" houdt ondanks tegen spraak vol, dat een groote staatsleenmg ten behoeve van de vloot aanstaande is, welke leening echter geleidelijk uitgeschreven zou worden, geenszins op éénmaal. FRANKRIJK. De commissie voor buitenlandsche aangelegen heden hoeft in de tweede lezing; met aligemeéhé stemmen op één na en 3 onthoudingen het rap port strekkende tot ratificatie, van de Fransch- Duitsche overeenkomst aangenomen. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 22 De cember 1911, aanbesteden de levering gedurende het jaar 1912 van Vleosch, vet, brood, melk en kruideniers-, grutters-, en koloniale wareu, alles ten dienste van het gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters, moeten op den dag der aan besteding voor 's morgens 9 uren aan het Zieken huis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 912 uren. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, „r Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr. Penn. Le minderjarige, die zich als milicien-verzor- 6®r bjj den Rijkspostduivendienst wil verbinden, behoeft daartoe de toestemming vader, moeder of Voogd. Le militieplichtigen. die voor een bovenbedoelde bpleidiag in aanmerking wenschen te komen, •boeten zich uiterljjk vdor 20 Januari met een Wzoekschrift (op ongezegeld papier gesteld) In Tripolis. Uit Milaan wo,rdt aan dei „National Zeitung1" gesieind Van verschillende kanten wordt gemeld, dat de Turken eten groote troepenmacht tie Am Zara samentrekken. Men verwacht spoedig1 een a,!g:e- meienen aanval van d© Turken op de nieuw voor uitgeschoven stelling van de Italianen. Dezewo'rdt dan ook met. koortsachtige haast versterkt. Telegrammen, dj© te Konstamtinopel uit Tri polis ontvangen zijn, maken melding van een gevoelig gebrek aan munitie in het Turksche kamp. De grenzen van Tunis en Egypte worden van Italiaansche zjjde" scherp bewaakt. Allé Turk- sché zendingen word-en aangehouden. Reuter seint uit Massouah: Het bombardement van de Arabische kust zou geschied zjj.n naar aanleiding; van de concen tratie van belangrijke Turksché troepenmachten met kanonnnen. Men verwacht oen actie aan de Italiaanse he kusten na de Mohamedaansche feesten. M'cn weet hier nog niet, of een bombardement begonnen is, maar in ieder geval is hot dreigende. Versterkingen. Gisteren zijn van Milaan 7 regimenten vertrok ken. Vier andere vertrekken lieden uit Turjjn. Daarmtdo zijn de laatste gemobiliseerde troe pen onderweg. M©n spreekt thans van een ver sterking jt.br cavalerie. Alleen gunstige berichten! Het hoofd van het Italiannsche persbureau te Tripolis heeft den correspondent van het „Ber liner Tagehlatt" bjj zich ontboden, waarna hij er den nadruk op legde, dat liét onder nou d een vriendschappelijk karakter- droeg. De strekking van zjjn woorden vat de correspondent aldus samen „Gjj schrjjft voortaan alleen welwillende berich ten voor Italië of gjj wordt uitgezet." ENGELAND. In antwoord op een, aan de beslissing van het Lagerhuis op 22 dezer gevolg gevende uitnoodi- ging van het ministerie van koophandel, waarin bij de spoorwegmaatschappijen en de beambten BELGIS. Aan het einde van de beraadslaging over de militaire kwestie is met 82 tegen 73 stemmen en 2 onthoudingen de volgende motie aangenomen: Dekamer, gehoord de toelichting van den minister van oorlog, vertrouwende in zijn verklaring, in de genomen maatregelen en in de vaderlandsliefde van alle Belgen ter verdediging van het rjjk, gaat over tot de orde van den dag. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het ontslag van den chef vanden Oostenrijkschen gen eralen staf. Uit Berlijn wordt dd. 1 Dec. geseind Terwijl de politiek van von Aehrenthal op een loyale handhaving van den Driebond gericht is, schijnt de Oostenrijksche troonopvolger van de minderwaardigheid van Italië als bondgenoot over tuigd. Gisteren werd melding gemaakt van een bericht in de sReichspost", een blad, dat met de kringen van Franz Ferdinand in de nauwste be trekking staat, volgens hetwelk Italië geneigd was, op voorstel van Frankrijk, tot de triple- entente toe te treden. Van,'geheel tegenovergestelde strekking is een bericht, dat de Berlijnsche och tendbladen van gister bevatten, meldend, dat de chef van den Oostenrijkschen generalen staf, een vertrouweling van den troonsopvolger, wegens zijn anti-Italiaansche neigingen door keizer Frans Jozef van zijn ambt ontheven is. Aan de »Vossische Zeitung" wordt hierover geseind Uit kringen van den generalen staf verneem ik, dat de Oostenrijk-Hongaarsche chef van den generalen staf, generaal von Hötzendorf, afgetre den is of juister, dat hij door graaf von Aehren thal ten val gebracht is. In zijn plaats komt veldmaarschalk Ritter von Schemua. Als reden v»n deze opzienbarende gebeurtenis wordt mede gedeeld, dat generaal von Hötzendorf door middel van het persbureau van het ministerie van Oorlog verscheidene bladen, die van daar inlichtingen bekwamen, ook op het gebied van buitenland sche politiek in aan Italië vijandigen zin trachtte te beinvloeden. Voortdurend is in de Oostenrijk- s che pers een campagne gevoerd tot versterking der garnizoenen aan de Italiaansche grens, en alle berichten in de Weener pers over versterking der troepen aan de Italiaansche grens komen voort uit de bedoeling van den generalen staf tusschen Oostenrijk-Hongarije en Italië wantrou wen te zaaien. In werkelijkheid is het hem ge lukt de meening in Italië ten opzichte van de Oostenrijk-Hongaarsche plannen met achtertocht te vervullen. Daardoor geraakte hij in de meest openlijke tegenstelling met de buitenland sche politiek van graaf von Aehrenthal, die Italië voor den Driebond wenscht te behouden. Reeds in de lente kwam het tot een misverstand tusschen den chef van den generalen staf en graaf von Aehrenthal, omdat von Hötzendorf aan den mi nisterraad een plan voorlegde, waarin hij voor tegenweer aan de Oostenrijksch-Italiaansche grens 100 millioen kronen aanvroeg. Het plan mislukte door den tegenstand van von Aehrenthal. Daar echter de agitatie tegen het blijven van Italië in den Driebond door den generalen staf voortgezet werd, schijnt von Aehrenthal verwijdering van dien chef uit zijn ambt geeischt te hebben. De Weensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt d.d. 1 dezer: Vandaag is e*n merkwaardige bekendmaking van den troonopvolger, aartshertog Frans Ferdi nand, verschenen. Dit is de eerste keer, dat deze op een dergelijke wijze in het openbaar optreedt. Hij stelt zich geheel aan de zijde van v. Höt zendorf, den aftredenden chef van den generalen staf, en verklaart zich dus tegen graaf Aehren thal, den minister van buitenlandsche zaken. De militaire kanselarij van den troonopvolger publiceert oen stuk van den volgenden inhoud: „Reeds lang is het een openbaar geheim, dat er meeningsverschillen bestaan tusschen Aehrerr- thal en den chef van den generalen staf. Zrj liggen in het wezen van de beide ressorten. De minister van buitenlandsche zaken heeft het le ger noodig, om als het moet zijn politiek met geweld door te zetten. Aan den anderen kant kan de chef van den generalen staf zijn ambt niet naar behooren vervullen, als hjj niet nauwkeurig de verschijnselen op het gebied van de buiten landsche politiek gadeslaat en zijn maatregelen daarnaar richt. In de laatste jaren zijn de ge schillen tusschen Aehrenthal en v. Hötzendorf zoo toegenomen, dat de toestand onhoudbaar werd. Daar het den Keizer met het oog op den algemeenen toestand niet raadzaam scheen, den minister van buitenlandsche zaken door een an dere persoonlijkheid te vervangen, moest de chef van den generalen staf aftreden. Dit feit is buitengewoon betreurenswaardig. Wie do verhouding tusschen den aangewezen opper bevelhebber van het leger en generaal von Höt zendorf kent, zal begrijpen hoe moeilijk het voor den aartshertog-troonopvolger is, den chef van den generalen staf te zien heengaan. Als gehoor zaam soldaat moest echter ook de troonopvolger zich bij de allerhoogste beslissing neerleggen. Ba ron von Hötzendorf gaat ecphter niet in onge nade heen. Integendeel, de Keizer benoemt hem tot inspecteur van het leger. De verdienstelijke man zal dus ook in de toekomst in de gelegen heid zijn om zijn rijke ervaring, zijn algemeen bekende, militaire kunde en bekwaamheid tot heil van het leger te gebruiken, op een post, die bij een oorlog een zeer hooge mate van zelf standigheid gedoogt en op welke hij, vrij van alle hinderlijke betrekkingen tot de politiek, geheel en al voor zijn beroep leven kan. De troonop volger heeft den aftredenden chef van den gene ralen staf in bijzondere audiëntie de verzekering gegeven van zijn onveranderde waardeering en toegenegenheid." Deze bekendmaking baart overal groot opzien. Een hoogstaande politieke persoonlijkheid heeft zich over het aftreden van den chef van den generalen staf als volgt geuit: „Men is zoover gegaan, von Hötzendorf voor te stellen als het hoofd van de oorlogsparty in Oostenryk. Von Hötzendorf heeft echter niet den oorlog gewild, maar hy heeft voorbereidingen wil len treffen van pulken omvangrijken aard, dat zij voor den vrede niet bevorderlijk zouden ge weest zijn." Njegus, dé dader van den op 5 Oct. jl. in dei O ostenrijikscbe Kamer gepleegden moordaan slag ,op den Minister van Justitie, dr. von Ho- chenburgétr, is gisteren tot 7 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. i PERZIë. Hét Medzjliss' heeft het Russische ultimatum mot algemeene stemwen verworpen. De minister van buitenlandsche zaken is af getreden. Het St. Pefersburgsch© te] egTaafagontsch ap meldt" ook, dat het Perzische ministerie gister middag aan het Russische gezantschap te Te heran heeft medegedeeld, dat het Medzjliss de Rus sische eischen verworpen had. De Russische regeering heeft daarom aan do te Resjt samengetrokken troepenafdeeling bevél1 gegéven naai" Teheran op te rukken. De correspondent van hét „Berliner Tageblatt". te Teheran seint dd. 1 dezer: Na het besluit om het ultimatum af te wyzen, hebben het parlement en het kabinet een lang durige geheime vergadering gehouden, en nadat genoemd besluit bekend gemaakt was, volgde nog eon; openbare vergadering. „'Dit beteekemt strijd". In deze woorden kan mon de stemming samenvatten, die tengevolge van het IfeisTuR cwdttr p#r*»n haerseht. i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1