Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. ötefcii te leggen Vlooi1 een g'acfenlk toeken, dnt door giethjeel Indïë zal worden opgericht tea' nagedach tenis van koning Eduard. Er w(a,? VtGfel volk' p;p dp heen, om getuige Le zijn van helt vootrtbijlrijdcn van dein monarch en do zoor eenvoudig® plechtigheid, die door de om standigheden en die aangebrachte versieringen toch een indirakwiekkiend karakter gehad moet lubben. j Het geidletnikteeken zal verrijzen op een jpuht, waar het den vermaarden weg beheenscht, dien de grootmogols j|edaren Vrijdag plachten te vol gen, pta hun gebieden op te zeggen in den groe ten tehipel van de'ii Sjah' Jehan. Ofschoon dia Engelsche Waiiine-begrooting voor 1912 nog niet gepubliceerd' werci, is het toch bekend' gewonden, dat de Engelsche regeering den bouw van 20 tot 24 onderzee-booten zal voorstellen, tegenover 5 in 1910 en 10 in 1911. De oorzaak van ddeze vermeerdering zou daarin te zoeken zijn, dat het Duitsche rijk veel aan dacht aan zijn onderzeeërs wijjdt. De mrrespondeint van de „Ma tin'' te Tanger, seint aan zijn blad, dat hij uit goede bron ver nomen heeft, dat sultan Moulai Hafid, toen hij op die mededeeling' van Frankrijk, betreffende het aanstaanidie Franscbe protectoraat over Marokko antwoordde, tegelijkertijd als zijn wensch' te ken nen gaf, het volgend jaar een bezoek aan Parijs te brengen. Hierop werd geantwoord, dat zulk don bezoek in de Fransche hoofdstad natuur lijk met groote vreugd® begroet zal worden. Het geUoemdle blad beeft dat bericht aan bet mini sterie van buiteinlandbeble zaken voorg'elegd, waar men het bevestigde met de bemerking, dat Moe- lai Hafid de Seloeis zijn bezoek reeds had aan gekondigd. d-ersvWntje, garaalnte, sa sigarenkoker myi in houd. Terug te bekomdn aan de volgende adrosken portenten. met geld, Dekker, Maasdijk te Naald wijk; zilv. broche, v. Rijn, Bieijerlandsche Str. 38; goud? krui», Leendors, Rozenb. plein 15; loopplank, Hoek, L. Haven; boot, Prins, Maas- damscho str. 3; koperen gewicht., v. d. Werken, Wcie-zenbuurt 6; kinderschoentje, Mulder, West- vest 26; kindernaebtjapon, v. d. Kaag, Rozien- burgsche str. 23. De Nobel-prjjs aan staatsraad Asser. Uit Christiania wordt geseind Gistermiddag is in een plechtige vergadering van de commissie voor den Nobel-prijs in het Nobel-instituut, waarbij vele leden van het Stor thing, leden van de regeering en van het diplo matieke korps, kunstenaar en geleerden aanwezig waren, medegedeeld hoe dit jaar de prijs verdeeld is. Bij den aanvang der bijeenkomst heeft pro fessor Stang gesproken over den gemeenschappe- lijken arbeid der Noordsche staten om te komen tot éénzelfde burgerlijke wetgeving. Vervolgens deelde Lövland, de voorzitter van de commissie voor den Nobel-prijs, mede. dat dit jaar de prijs voor den prijs voor den vrede verdeeld is tus- schen den Nederlander, staatsraad Asser, te s-Gravenhage en Alfred Fried, te Weenen, redac teur der »Friedenswarte". Voor beiden bedraagt de prijs ongeveer 7000 kronen. Nader wordt gemeld: In de plechtige bijeenkomst van de commissie voor den Nobel-prijs schetste Lövland wat Asser als voorzitter van vier internationale conferenties (1893, 1894, 1900, 1904) voor het internationale privaatrecht gedaan heeft. Daardoor is er groo- tere rechtszekerheid in het verkeer der volken. Asser's voorstel om een vaste commissie in te stellen tot voorbereiding van den arbeid der con ferenties voor internationaal privaatrecht is de grondlegging van een internationale organisatie, die zonder de bevoegdheid der staten te krenken op wetgevend gebied wil bijdragen tot een inter nationale privaatrechtelijke codificatie in de toe komst. Het orkest van den Nationalen Schouwburg luisterde de plechtigheid met muziek op en bracht o. m. het Nederlandsche volkslied ten gehoore. Jaarwedden Sluis- en Brugwachters. B. en VV. zeggen in een schrijven aan den Raad. Door de gezamelijke sluis- en brugwachters werd ons gevraagd te bevorderen, dat hunne loo- nen met fl.per week zouden worden verhoogd Hoewel zij in hun verzoek de belangrijke en steeds voortgaande prijsstijging der levensbehoeften als reden aanvoerden, was de gevraagde verhoo ging blijkbaar niet voor tijdelijk, doch-voor defi nitief bedoeld. Nu hebben wel alle brugwachters gevraagd Maar hunne gevallen staan niet alle gelijk. Er moet onderscheid worden gemaakt. Gelijk U kan blijken uit het hierbij ter inzage gelegd lijstje, zijn de verdiensten der sluiswachters en ook van de oudste brugwachters (de brug wachter aan de Spoelingbrug en de eerste aan de Ooievaarsbrug) behoorlijk te achten. Doch voor de overige brugwachters bestaat er inderdaad reden om in hunne loonen verbetering te brengen. Deze zou kunnen worden verkregen door de periodieke verhoogingen sneller te doen plaats hebben. Thans worden zij toegekend na 5- en 15 jarigen dienst. Deze termijnen zijn zeer lang en vooral als men bedenkt, dat bij bevordering in rang, bijv. van 2de tot 1ste brugwachter, steeds met een nieuw minimum wordt aangevangen en de termijnen opnieuw beginnen te loopen. Het komt ons voor dat hier een driejarig tijds verloop tot grondslag kan worden genomen, wat in onze administratie geen ongebruikelijk type is. Deze versnelling zou uit den aard der zaak voor alle sluis- en brugwachters gelden maar in werkelijkheid zouden de bovenbedoelde brug wachters, wier positie is te verbeteren, daar vooral van profiteeren, gelijk is te zien uit het ter inzage gelegde staatje. Hierbij hebben wij dan tevens voldaan aan onze toezegging te dezer zake gedaan bij de memorie van antwoord, betrekking hebbende op de be grooting voor 1912. Verder wenschen wij dan nog de belooning van de brugwachters genoemd sub f en g van art. 1 der verordening tot regeling der jaarwedden voor de sluis- en brugwachters, dat zijn alle brug wachters behalve die van de Spoelingbrug, wiens verdiensten, evenals die van de sluiswach ters, gelijk boven reeds werd te kennen gegeven, voldoende zijn te achten - met f25.— te ver- hoogeh, het minimum zoowel als het maximum. Zullen van de versnelling der periodieke verhoo gingen velen terstond of binnen langer of korter tijd profiteeren, van deze verhooging zullen alle bedoelde brugwachters dadelijk het genot hebben. De kosten van onze voorstellen zouden voor 1912 zijn wegens de versnelling der periodieke ver hoogingen f r 87.50 wegens verhooging van minimum en maximum 250. Hamburg, Antwerpen en Rotterdam. Onze Berlijnsche correspondent seint: In een artikel in de ïBörser Courier" wordt erop gewezen, dat de haven van Hamburg over vleugeld dreigt te worden door Antwerpen en Rotterdam. Terwijl Rotterdam in 1910 1,665,000 en Antwerpen 1,064,000 ton scheepsverkeer meer had dan in 1908, bedroeg de vermeerdering voor Hamburg slechts 740,000 ton. In Hamburg be droeg de vooruitgang in de 3 jaren 1908—10 slechts 3.8 pet.-, in Antwerpen echter 5 pet., en in Rotterdam zelfs 10.4 pet. Weliswaar mag Hamburg door zijn nieuwen grootschen'haven- aanleg voor het vervolg op een grootere toene ming van zijn verkeeren rekenen, maar, zoo zegt het blad, als men de ontwikkeling van Rotterdam in de laatste 10 jaren voor oogen houdt, dan moet men de vrees voor een overvleugeling van Hamburg gerechtvaardigd vinden. Het blad ver heugt er zich echter over, dat zoo zegt het vooral de Duitsche vlag een groot aandeel heeft aan den vooruitgang van Rotterdam. (NR.Crt.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht to den morgen van 11 Dec. 1911. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.5 te Horta. Laagste barometerstand 727.3 te Shields. V erwachting tot den volgenden dagmeest krachtige zuidwestelijke later krimpende wind) zwaarbewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk weer regen, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie,: jjorieanun. met g®ld, lyrmfp?, mied, ijswuts, 3diï- te zamen. f 437.50 Bij de voorgestelde maatregelen moet nog op twee dingen worden gelet. In de eerste plaats is het niet ongewoon dat de tweede sluiswachters uit de eerste brugwach ters worden gerecruteerd. Dit is te beschouwen als een bevordering en behoort dus geen vermin dering van belooning te kunnen teweeg brengen. Thans is dat ook niet mogelijk. Het ongunstigste geval is, dat de eerste brugwachter zijn twee verhoogingen heeft - wat nu echter eerst na 15 dienstjaren als zoodanig het geval is en dan zou hij bij de bevordering, waar de verordening voorschrijft, dat zijn dienstjaren opnieuw beginnen te loopen, deswege f50.— achteruit gaan, maar zijn belooning als tweede sluiswachter f50.- hoogerzoodat dit tegen elkander opweegt. Bij aanneming van onze voorstellen zal het ech ter zeer licht kunnen voorkomen, dat de eerste brugwachter een verhooging heeft hij krijgt die reeds na drie jaar en dan zal de bevorde ring voor den ambtenaar in de eerste drie jaar geen vooruitgang betèekenen, hoewel ook aan zijn nieuwe betrekking nacht- en Zondagsarbeid is verbonden. Immers door de voorgestelde verhoo ging van het brugwachterstractement vermindert het verschil tusschen beide betrekkingen tot f25— Is de eerste brugwachter reeds in het genot van beide verhoogingen, wat ook volstrekt niet onmogelijk is hij krijgt die in ons voorstel na zes-jarigen dienst dan zal hij als sluiswachter zelfs achteruitgaan en eerst in zes jaar zyn voor sprong hebben verkregen. Dit is in ons voorstel ondervangen door het op nemen van een bepaling strekkende dat de dienst jaren als eerste brugwachter doorgebracht gelden voor den tweeden sluiswachter. De kosten worden daardoor vermeerderd met f25.— Het tweede punt betreft de bediening van de Raam brug. Bij het eervol ontslag in 1907 aan A. de Bruin—Wed. W. de Goederen als brugwach- ster van die brug verleend, is met machtiging i van Uwen Raad - Handelingen 1907, bl. 38, I bijlage 6, de bediening opgedragen aan de brug wachters van de Ooievaarsbrug, tegen het genot van te heffen bruggeld. Deze toestand, dat brugwachters het bruggeld genieten, is ongewenscht en is onbillijk tegenover andere brugwachters, gelijk die aan de Beurs de Oranje- en de Hoofdbruggen, welke allen ook meer dan éen brug hebben te bedienen en daar voor geen bizondere belooning ontvangen. Nu beide wachters van de Ooievaarsbrug van de voorgestelde traktementsverbeteringen zullen profiteeren, en hun dienst door de vervanging van de Mallebrug door een vaste brug is verlicht, is de gelegenheid gunstig dezen toestand op te ruimen. Terwijl wij U dus voorstellen tot de door ons aangegeven wijzigingen der traktementsregeling te besluiten en daartoe het ontwerp hierbijgaand besluit te nemen, stellen wij U tevens voor te be sluiten, dat de brugwachters van de Ooievaarsbrug de brug over de Raam zullen bedienen zonder bizondere vergoeding, en met verantwoording dei- geïnde bruggelden aan de Gemeente. Door den eigenaar vaneen ledig staand pand aan den Singel is bij de politie aangifte gedaan, dat baldadigen Zaterdagmiddag daar ergerlijk huis hebben gehouden en een grendel van den achterdeur hebben afgebroken. Zij zijn er binnen gekomen door een muur, grenzende aan een naburig hofje, over te klim men. De politie stelt een onderzoek in. Z a t e r d a g-n acht had er eenvecht- partij plaats in de Tuinlaan. Een der vechtenden bekwam builen aan het hoofd en een paar blauwe oogen en een ander werd in de sloot geworpen. Giste r-a vond heeft de politie, op verzoek van een tapper, uit een tapperij aan de Hoogstraat een tiental personen verwijderd die aldaar vechtende waren. Giste r-m iddag heeft een dronken persoon in de woning zijner schoonouders in het Nieuwsticht de glasruiten der ramen vernield, tengevolge waarvan hij bloedend verwond werd aan een zijner handen en aan het achterhoofd. Omdat de man beschonken was en nog op straat vertoefde, is hij in de politiewacht aan de Hoofdstraat in bewaring gesteld. Gister-avond werd de hulp der politie in geroepen in de Noordmolenstraat om dat een man en eene vrouw, die aldaar met elkaar te zamen woonden, de buurt in rep en roer brachten. Sedert eenige dagen schenen zij t niet meer met elkaar te kunnen vinden, zoodat de buren er aan te pas kwamen en de orde er door gestoord werd. De politie maakte aan het burengerucht een einde. Z a t e r d a g-a vond zag eene vrouw op de Lange Haven alhier haren man loopen in ge zelschap van een meid van verdachte zeden. Zij wees hem er op, dat 't voor een getrouwd man toch niet aanging dat te doen doch in plaats van die vermaning ter harte te nemen, sloeg de man zijn vrouw en trapte haar, waarover zij zich bij de politie beklaagde. Een meisje dat Zaterdag-avond laat in de nabijheid harer woning in een gang met haar vrijer, die haar thuis bracht, stond te praten, werd door een bewoner dier gang (buur man) mishandeld, terwyl de vrijer de gang werd uitgetrapt. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie. Z a t e r d a g-a vond laat werd bij de politie aangifte gedaan door een matroos van een logger, denzelfden avond van de haringvangst binnen gekomen, dat hij op de thuisreis op den zelfden logger door een mede-schepeling mishan deld was. Op verzoek is van die mishandeling proces verbaal opgemaakt. Tot tij1 del lij fc opzichter bij G e m e e n- tewtehkein te Rotterdam Jijs biemoemd de heer J. Schotel, tlians tijdelijk opzjehter-teekenaar b(j Gemieewtefwericen alhier. ueerd was, moest hy zelf een stoomboot huren, waarvoor hij een vergoeding van f500 per maand kreeg. Thans stellen B. en W. voor als nieuwe rege ling f 1 te betalen voor ieder aan den havenmees ter als binnenkomend opgegeven schip, wat op een uitgaaf van f 10 000 per jaar wordt geraamd- Wegens deze hooge kosten stellen R. en W. voor tevens van de eigenaars der binnenkomende schepen, die er toch het voornaamste belang bij hebben, een retributie van fl per schip te heffen, waardoor de kosten van den heer Dirk Zwager gedekt worden en de gemeente alleen de verdere kosten van dezen dienst draagt. Die lidtdconducteur A. Z., dia met zijn vrouw on, twee deciders, imeisjes van 11 en 15. jaar, sederl enkele maanden inwoonde bij juffrouw C., in de Zomerhofstraal alhier, is, met vrouw en dochters, spoorloos verdwenen. Na hun vertrek is juffrouw C. tot do ontdekking gekomen, dat er uit een koffer een bedrag van f 600 aan bank papier en goudgeld is gestolen. Dit geld had zij voor haar broer in Bewaring. Bovendien mist juffrouw C. een paar lijfsieraden. UIT VLAARDINGEN. Pastoor P. J. D. Wouterlood. Nadat de zeereerw. heer P. J. D. Wouterlood, pastoor dezer gemeente, Zaterdag-avond uit het gesticht »Stella Maris" te Scheveningen, waar hy om gezondheidsredenen vertoefde, per auto naar hier was overgebracht, bleek Zondag-ochtend zijn toestand zeer verergerd te zijn. Den waardigen lijder zijn dien eigen offhtend de II. H. Sacramen ten der stervenden toegediend. De toestand van pastoor Wouterlood, die aan een ernstige chronische kwaal lijdt, laat weinig hoop op herstel. DIT ROTTERDAM. Men meldt uit Rotterdam Door de socialistische raadsleden is op het voorstel van B. en W. betreffende toeslag op het loon van gemeentepersoneel als amendement in gediend de grens f800 te veranderen in f1000, de toeslag van f10 te veranderen in f20, de leeftijdsgrens der kinderen te brengen op 16 jaar en niet uit te sluiten die, welke slechts een ge deelte van den dag in gemeentedienst zijn. - Door B. en W. is bij den Rotterdamschen Raad ingediend een voorstel betreffende het verkrijgen der zeetijdingen. Leverde de heer Dirk Zwager die eerst tegen f2500 per jaar, doordat de doua neboot niet meer te Hoek van Holland gestatio- Wjjziging verordening Havengeld. Mijnheer de Redacteur, In Uwe courant van Zaterdagavond, naamt U op het praeadvies van B. en W. op mijn adres in zake havengeld. Zoudt U nu zoo beleefd willen zijn het antwoord daarop, in Uw eerstvolgend nummer als ingezonden stuk te plaatsen? Daarmee zult U mij verplichten. Hoogachtend, P. S. EngeriiVO. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Firma P. S. Engering; Dat adressante moet beginnen haar dank te betuigen, voor de welwillende wijze waarop haar vorig adres door het Dagelijksch Bestuur is ont vangen en besproken en niet minder voor de vleiende beoordeeling waarvan het voorwoord bij het praeadvies op genoemd adres gewaagt. Het spijt adressante dan ook ten zeerste, dat zij ter wille van de waarheid, het Dagelijksch Bestuur niet ongestoord mag laten in het zoete bewustzijn dai het aangevoerde in haar vorig adres stuk voor stuk is ontzenuwd, wat het nu volgende, punt voor punt, zal bewijzen. Ten eerste: Adressante heeft beweerd, dat er voor de abnormale verhooging met 50 en 100%. geen ander motief wordt aangevoerd, dan dat het havengeld hier minder bedraagt dan in eenige andere plaatsendit wordt niet tegengesproken, zoodat er dan geen enkele andere grond voor die verhooging is, dan om er wat meer uit te halen. Ten tweede: Aangetoond heeft adressante, dat het havengeld voor alle Stoom- en motor booten hetzelfde zal worden als te Rotterdam, behalve voor booten welke slechts 2 maal per week komen waarvoor het 25°/0 lager, voor zeil schepen, lichters, enz., waarvoor het 50% hooger wordt: dit is niet weersproken. Ten derde: Beweerd heeft adressante,dat de lusten hier geringer zijn dan te Rotterdam; want daar is voor de vrachtbooten nagenoeg altijd volop lading, terwijl ze hier slechts eenige bijla ding vindenhet wordt niet weerlegd. Ten vierde: Adressante heeft er op ge wezen, dat de vermenigvuldigingsfactor hier van zelf lager moet zijn dan te Rotterdam, omdat hier het havengeld per reis al duurder is dan daar dit punt, .waarmee in het ontwerp nog al gegeurd werd, wordt nu zelfs niet meer aangeroerd Ten vijfde: Adressante heeft gezegd, dat men te Rotterdam nagenoeg alle havens kan bezoeken, zonder een cent sluisgeld te betalen, terwijl als men te Schiedam 2 minuten vaart, men reeds door de groote sluis en vervolgens weer door de sluis bij de Beurs in de vaart op kostbare wijze belemmerd wordt, waarop men antwoordt: Ja, maar als men in de Rotte of Schie moet zijn, heeft tnen ook een sluis. Is dit nu een weerlegging Heeft adressante niet gezegd nagenoeg alle havens en als men dan in alle havens kan komen zonder sluizen op die 2 na, waarvan een N.B. nog de'Rotte is, is zulks dan niet veeleer eene bevestiging dan een weerlegging van hetgeen door adressante is gezegd Ten zesde: Adressante gaf verder aan, dat het niet Dgroszartig' staat om booten, welke door een nieuwe meting kleiner in tonnemaat zijn geworden, het voordeel hetwelk ze daardoor ge nieten, door een hooger tarief weg te nemen. Ach ja, zelf vindt men het ook niet groszartig' maar verondersteld wordt, dat een ander het ook zou doen en daarom doen wij het ook. Het staat er! Ten zevende: Adiessante heeft de voor stelling, als zou er gewerkt worden in de richting van het advies van de Kamer van Koophandel als eene vergissing teruggewezen en dit met het daartoe noodige bewijs gestaafddoch ook dit niet steekhoudend argument (de kwalificatie is van B. en W.) wordt in het praeadvies niet alleen niet ontzenuwd, maar er wordt zelfs met geen woord van gerept 1 Ten achtste: Adressante heeft te kennen gegeven dat bij aanname der voorstellen de Scheep vaart een gevoeligen knak zal krijgen en meer dere diensten van Schiedam zullen weg blijven: in het praeadvies wordt veronderdsteld dan enkele booten den dienst op Schiedam zullen staken of verminderen, maar het havengeld zal in deze geen beslissende factor zijn.. Sic I Ziedaar alle punten uit adressante's adres één voor één aangehaald met de ^ontzenuwing" er bij geleverd. Van dit adres werd na een vluchtige lezing getuigd, dat het van niet veel belang wordt ge* acht, dat het geen hout snijdt, dat er geen nieuwe gezichtspunten in zijn en ten slotte dat er geen enkel steekhoudend argument in staat en nu, na II dagen, heeft de deskundige van B. en W. zelfs niet éën punt uit dit adres kunnen weerleggen of als niet steekhoudend kunnen afwijzen I Adressante zal nu het praeadvies eens nader beschouwen doch stilzwijgend voorbij gaan de bespiegeling, dat er voor havengeld geen vaste norm bestaat, evenzoo of hare redeneering ook op de inkomstenbelasting kan worden toegepast, cf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2