Binnenland. Gemeenteraad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. gejns inbraak er: Eojogteïra^d te Wilheimsïwver. gevangen zat ©n gisternacht .ontvlucht is. Ganss zou ©en van d© honfdein zijn van het uitgebreide Enigelsch© spipAnageteoimpiot te: Wilhelmshaven. Mein meiend,© het hoofdbureau van het spionage- stelsel tie Wjilhelmshaven gevonden te hebben. Gis teren nacht werd het huis, waarin dit geves tigd moest zijn, omsingeld. Toen de politie bin nendrong:, vond zij geiein spoor mieer van de spi onnen, die op onverklaarbare wijze ontvlucht wa ren. Tegelijkertijd ontdekte men in de militaire gevangenis dat ook Gauss ontvlucht was, ver moedelijk met behulp van de anderen, die, zoo als later bleeik, door een onderaardse he gang naar oen villa in d© buurt waren onts'napt. Over de ontvluchting van Gauss zelf worden nog 'de, volgendjei bijzoiniderheden medegedeeldHij; had zijn cel met geweld geopend en oen dicht getralied bovenlichtvansifcer, dat op de binnenplaats uitkwam, opengebroken. Daarop is bij langs een 4 meter lange lat, die men voor hem gereed ge zet had, naar beneden geklommen en is hij pver een muur ontsnapt. Des morgens om zes uur werd zijn ontvluchting ontdekt. De vervolging hoeft tof nog toe niets opgeleverd. Het Enigelschi© oorlogsschip „Diana" is op de ireedie van Kanea aangekomen, om de belangen van de Europeanen tegenover de opstandelingen te beschermen en het vertrek van de afgevaar digden naar Athene te voorkomen. Uit Peking wordt verder nog gemeld Tan- Tchao-Yi is naar Üutchang vertrokken door Joen- tsji-kai voorzien van volledige volmacht om met de opstandelingen te onderhandelen. De regeering is overtuigd, dat de opstandelingen eene consti- tutioneele monarchie zullen aanvaarden. De vreem de legaties meenen, dat het eind van den opstand nabij is. De keizerlijken hebben Ta-Toung-Tou bezet en de opstandelingen verstrooid, die zich op Tai-young-Tou hebben teruggetrokken. Aan de «Neue freie Presse" wordt uit Fiume gemeld, dat van de vierde Oostenrijksch-Hon- gaarsche dreadnought in Januari a.s. op de werf te Fiume de kiel zal worden gelegd. In den nacht van 17 op 18 September was een stuk van den Florentijnschen schilder Orcagno gestolen in de kerk Santa-Maria-Novella te Flo rence. Tengevolge van een onderzoek door den directeur-generaal van het departement van Schoone Kunsten ingesteld en opsporingen door de politie gedaan, is dit schilderij thans te Rome teruggevonden, 't Is voorloopig geborgen in de Nationale galerij. Twee personen, verdacht dit schilderij te hebben gestolen, zijn aangehouden. Nohel-pr|js aan minister van staat Asser, 'm Naar het Haagsche Correspondentiebureau mee deelt, heeft mr. T. M. C. Asser, terstond nadat hij de hem, door de toekenning van de Nobel- prijs verleende onderscheiding vernomen had, zijn voornemen te kennen gegeven, om, voor zooveel die prijs uit eene, aan de gouden medaille toege voegde geldsom bestaat, deze som, die, gelijk men licht begrepen heeft, niet zooals in ons tele gram abusievelijk is gemeld 7000, doch 70.000 kronen bedraagt na aftrek van rijks- en ge meentebelasting, te bestemmen vgor werken en instellingen, strekkende tot ontwikkeling van het internationale recht. Mr, de Wilde. Zooals uit de herhaalde aankondigingen in onze courant bleek, zal op initiatief van de Antirevo lutionaire Propagandaclub, de heer mr. De Wilde, uit Den Haag, morgen (Woensdag)-avond 8 ure in de zaal der Officieren-Vereeniging in eene openbare vergadering als spreker optreden. In deze vergadering zal ook gelegenheid tot debat worden gegeven. Terugkeer der Koningin in de Residentie. Men meldt nader uit Den Haag H. M. de Koningin is gisterochtend omstreeks kwart voor elven met Prinses Juliana in de resi dentie teruggekeerd van Het Eoo, om de winter maanden in de hofstad door te brengen. De gewone autoriteiten bevonden zich bij aankomst van den Koninklijken trein op het perron, voor de Koninklijke wachtzaal, om de vorstin te ont vangen, nl. de burgemeester dezer stad, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, de gouverneur der residentie, generaal De Meester en Hr. Ms. opperstalmeester, baron Bentick, laatstgenoemde in gala-ambtscos- tuum. Ter weerszijden van de wachtzaal stond een talrijke menigte geschaard achter de houten afschuthekken. Toen H. M. den waggon verliet, trad zij op de bovengenoemde autoriteiten toe, drukte hun de hand en sprak gedurende eenige oogenblikken met hen. Middelerwijl werd het Prinsesje, gekleed in een grijs met bontrandjes afgezet manteltje en een wit hoedje, waarlangs eveneens een rand van bont, uit de coupé geholpen. In het rechterhandje droeg Prinses Juliana een miniatuur-bouquet en in de linker hand haar groote pop, die echter door de hofdame werd overgenomen, toen de Koningin haar dochtertje bij de hand nam en naar den burgemeester en de beide andere heeren leidde. Toen zag men een alleraardigst tooneeltje. Na een buiginkje gaf de kleine Prinses ieder der heeren, die zich bukkend en verrast naar haar overbogen, een handje. Toen deze eerste officieele begroeting der auto riteiten door Prinses Juliana geëindigd was, nam H. M. haar weder bij de hand en nu maakte het kindje naar het publiek op het perron een lief buiginkje naar weerszijden, dat door die menigte met handgroeten en zakdoekwuivingen beantwoord werd. Nadat H. M. zich in de wachtzaal zelf nog enkele oogenblikken met de autoriteiten had onderhouden, werd het in de Rijnstraat wach tende open rijtuig bestegen. Daar buiten whehtten zeer velen de verschijning van moeder en doch tertje op, die met eenig hoera-geroep ontvangen werden, vriendelijk groetende. Terwijl de Prinses met haar handje wuifde, reed het rijtuig in ma tigen gang langs de menschen, die niet alleen in de Rijnstraat, maar ook langs den overigen weg stonden, naar het Koninklijk paleis. Ook bij het paleis was de terugkeerende vorstin een hartelijk welkom bereid. Zoodra het Konink lijk rijtuig iu het gezicht kwam, ging een blij gejuich op, dat zich even later nog krachtiger herhaalde, toen de Koningin, na het rijtuig te hebben verlaten, haar dochtertje op het voorplein van het paleis het publiek eenige passen liet tegemoettreden en het Prinsesje met haar handje vol bloemen de menigte toewuifde. Dadeljjk bij aankomst ten paleize werd de Koninklijke vlag der Koningin geheschen. De Katholieke pers. Op de gebruikelijke wijze werd Zondag in alle kerken van Tilburg, een schrijven afgekondigd van de gezamenlijke pastoors der parochie's. Na op de eerste plaats gewezen te hebben op den verderfelijken invloed van veie tooneelstuk ken, voornamelijk operette's en vervolgens' op den haast onverzadigbaren drang naar bioscope-voor- stellingen, waarvan vele allerminst geschikt schij nen, om het zedelijkheidsgevoel der toeschouwers te versterken werd in de volgende bewoordingen gewaarschuwd tegen de anti-godsdienstige pers. «Een' derde punt betreft het lezen van niet- Ivatholieke bladen, die tegewoordig overal ver spreid worden met name »de Echo" en «de Cou rant Deze twee bladen alleen worden hier genoemd, omdat deze van jongeren datum zijn doch hieruit mag niemand besluiten, dat andere niet genoemde bladen zijn toegelaten. Integendeel deze waarschuwing betreft alle couranten, waarin de kerk met hare dienaren bespot, de zedigheid gekwetst en het gezag afgebroken wordt. Al zou vroeger voor enkele industrieelen eenige reden bestaan hebben om dergelijke couranten in te zien inlichtingen van bevoegde zijn ont vangen, bevestigen het algemeen gevoelen der Geestelijkheid, dat deze reden tegenwoordig niet meer geldig is. Wij vertrouwen dus, dat onze parochianen dit ons herderlijk woord over de niet-Katholieke pers zullen behartigen en daarentegen de Katholieke pers steunen." «Katholiek Leven." Het volgend bericht wordt ons ter plaatsing gezonden Door afwezigheid van den zeereerw. pater Bartijn op Woensdag 13 December zal de door Z.Eerw. te houden lezing over de H. Mis alsdan niet kunnen plaats hebben en is deze bepaald op Vrijdag 15 dezer. Moge de z.eerw. inleider zich bij de behandeling van dit leerzaam, liturgisch onderwerp in een talrijk gehoor verheugen I Zooals gewoon, heeft de bijeenkomst plaats in de bovenzaal der St. Vincentius-Vereeniging. Provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Het Bestuur maakt bekend, dat de Algemeene Vergadering zal worden gehouden in Schiedam, op Zondag 14 Januari, op tijd en plaats nader te bepalen. De Agenda zal behalve een politieke lezing, o.a. bevatten het volgende Bestuursvoorstel: Artikel XIII, aldus te lezen Ter bestrijding van on kosten wordt door elke aangesloten plaatselijke kiesvereeniging, eene jaarlijksche bijdrage gestort van één cent per lid. De centrale kiesvereeni gingen zullen eene vaste jaarlijksche bijdrage storten van vyf gulden. Het B.B. wil door dit voorstel eene meer even redige verhouding scheppen tusschen art. IX, tweede alinea en de te betalen contributie. Voorstellen kunnen worden ingeleverd vóór 1 Januari 1912. Z. E, kardinaal Van Rossum C.SS.R. naar ons land. Ofschoon nog volstrekt geen vaste plannen zijn gemaakt en dus nog absoluut niets met zekerheid kan vermeld worden, bestaat er toch zeer groote kans, dat ons land het volgend jaar de eer zal ontvangen van het bezoek van Z. E. kardinaal Van Rossum. Zijn geboortestad Zwolle zal dan niet vergeten worden. (Tijd.) Ned. R K. Volksbond. Zondagmiddag had te Haarlem in het Bonds- gebouw «St. Bavo" de buitengewone vergadering plaats van den Ceiitralen Raad, onder voorzitter schap van den voorzitter, den heer J. W. Smit. Deze stelde o. a. voor een schrijven te zenden aan het doorluchtig Episcopaat over de verklaring der Bisschoppen in zake de katholieke vakorga nisatie. De Bond geelt daarmee aan H.H. D.D. H.H. gaarne de verzekering, dat hij niets onbe proefd zal laten om aan het verlangen der kerk voogden te voldoen. Met GO tegen 42 stemmen werd de samen smelting van de »Volksbanier" met het «Kath. Volk" verworpen, maar tevens aan het Centr. Bestuur opdracht verleend te onderzoeken op welke wijze alsnog tot-standkoming van een al gemeen orgaan mogelijk is. In d e d i s t i 11 e e r d e r y vandefirma Jansen aan den Noordvestsingel is een distillateurs- Jongen door een anderen knecht bij een twist met een mes in het onderlyf gestoken. De ge kwetste moest zich onder geneeskundige behan deling stellen. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Gistera vond heeft een be w o onster van de Bleekerstraat aangifte bij de politie gedaan, dat zij haar 13-jarig zoontje vermiste. De politie vond den knaap in de Chemische fabriek, waar hij met een kameraadje wilde overnachten. Door de politie is een valsche gulden in beslag genomen, welke op een kantoor alhier in betaling was gegeven. UIT ROTTERDAM. Gisternacht werd te Rotterdam ingebroken in de bodega Le Commerce aan de Noordbiaak, eigenaar de heer J. W. F. van Pelt, wonende te 's Gravenhage. Het café was des nachts onbe woond en de inbraak werd ontdekt, toen heden morgen half 9 het personeel in de zaak kwam. De dieven bleken zich toegang te hebben verschaft aan de zijde van den Visschersdijk door een tuimelraam. Het kasregister van het buflet werd opengebroken en wordt daaruit ruim f 500 vermist. De eigenaar was tegen inbraak verzekerd. J. J. van Hoeken, f Gisteravond is op 67-jarigen leeftijd vrij! on verwacht overleden de heer J. J. van Hoeken, sedert November 1908 lid' van den Leddschan gemeenteraad. Hij was verder lid van Provin ciale Staten van Zuid-Holland in lief: district Lei derdorp en kerkvoogd van de Ned. Hervormde Gemeente te Oegpitgeest. De duurte. De tegemoetkomingen wegens duurte v:an le vensmiddelen aan daarvoor in aanmerking ko mend© lagere ambtenaren en beambten van liet Rijk, zijn in 10 ontwerpei van wet aan de Tweede Ka mier dier Staten-Generaal voorgesteld. Tot toelichting van al doz© voorstellen wordt verwezen naar d© medledeelingeni der regeéring in haar antwoord op het verslag betreffende de algemeen© beschouwingen dor staatsbegroting 1912. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 762.4 te Perpignan. Laagste barometerstand 732.8 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtigen zuidelijken tot zuidwestelijken wind, betrokken met regen, later wellicht op klarend, iets zachter. Kamer van Koophandel. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald dat de verkiezing voor een lid van Kamer van Koophandel en Fabrieken ter voorziening in de vacature, onstaan door het overlijden van den heer mr. VV. H. Jansen, zal plaats hebben op Vrijdag 26 Januari. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 12 Dec. 1911, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 18 leden. Afwezig de heeren Briel Sasse, Smit en Ris. Er zijn 2 vacaturen. Goedgekeurd worden de notulen van de verga dering van 25 en 26 October j.l. en verdaagd die van 14 en 28 November d.a'.v. Ingekomen stukken, De Voorzitter doet mededeeling, dat by het college van B. en W. zijn ingekomen. Van Ged. Staten dezer prov. missive, tenge- leide van de door hen goedgekeurde Verordening van den Raad d.d. 14 Nov. j.l., op de particuliere banken van Jeening, vastgesteld ingevolge art. 37 der Pandhuiswet 1910 (St.bl. no. 321). Idem missive, houdende ontvangstbericht van de hun in afschrift medegedeelde door den Raad den 28 Nov. jl. vastgestelde Verordening tot wij ziging van die op het rijden. Idem missive, houdende vaststelling der Ge meenterekening over 1910 der gewone ontvang sten op f 662588.98= en der uitgaven op f 6474.20.28, sluitende dus met een batig saldo van f 15.168.70= endatder buitengewone ontvangsten op f535.813.698 en der uitgaven op f 964.627.13=, sluitende dus met een nadeelig saldo van f428.813.44. Idem misive, tengeleide van het door hen goed gekeurde Raadsbesluit, d.d. 28 November j.l., tot wijziging der begrooting van inkomsten en uit gaven, dienst 1911, met een bedrag van f2100. Idem missive, houdende mededeeling, dat door hen wordt berust in het besluit van den Gemeen teraad, waarbij voor den dienst van 1912 aan het St. Jacobs-Gasthuis een subsidie van 11800 is toegekend. Al deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. Van B. en W. missive ten geleide van een afschrift van hun besluit,d.d. 7 December jl., waarbij aan den, met ingang van 1 April a.s., eervol ontslagen met selaar bij de Gemeentewerken, A. Dirks, met dien datum een pensioen is toegekend van f374. per jaar. Van B. en W. missive, houdende voorstel om hen een crediet van f1600 te verleenen voor het aanbouwen van een sérre voor de woning, be stemd voor het hoofd van de nieuwe school F. en voor hot maken van herstellingen. B. en stellen voor hiertoe nog heden te besluiten goedgekeurd. Idem missive, houdende voorstel te wijziging der bepalingen, betreffende het verleenen van sub sidie aan bewaarscholen Ier visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Idem missive, houdende voorstel tot vaststel ling van verordeningen, regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van het Alg. Handels Entrepot en^ van de Gemeente-Reiniging. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Van den heer C. Klein, missive, d.d. 4 December j.l., houdende mededeeling dat hy bedankt als lid van den Gemeenteraad. Kennisgeving. De Voorzitter zegt, dat hij den heer Klein reeds zijn spijt heeft betuigd, dat hy op het oogenblik zijn ontslag als lid van den Raad heeft gemeend te moeten nemen. Spr. heeft nog getracht hem over te halen van zijn voornemen af te zien, maar het is hem niet mogen gelukken. Wij hebben echter zijn besluit te eerbiedigen, dat wel na rijp beraad zal zijn genomen. 8pr. hoopt echter, dat de heer Klein nog, tot zijn opvolger zal zijn benoemd, de Raadszittingen en de vergaderingen der commissiën zal bijwonen, zoodat men van hem zal kunnen zeggen, dat hij tot het laatst zijn plicht heeft vervuld. Later zal er wel gelegenheid bestaan nog een woord tot den heer Klein te richten. Van het Comité voor den Etalage-wedstrijd, missive, houdende dankbetuiging voor het beschik baar stellen van een verguld zilveren medaille, dat door het comité op hoogen prijs werd gesteld. Kennisgeving. Van den heer J. van Katwyk, missive, houdende mededeeling dat de herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur door hem wordt aange nomen. Kennisgeving. Van de. commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, missive, houdende aanbeveling ter benoeming van 2 leden dier commissie wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van de heeren F. A. C. Lechner en Dr. C. R. Vermaas. Aanbevolen worden Vacature-Lechner 1 F. A. C. Lechner 2 J. Willinkvacature-Vermaas 1 Dr. C. R. Vermaas 2 D. Ris Ezn. Ter visie gelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering. Van de commissie van het Alg. Handels- Entrepot, missive, houdende mededeeling dat de heer B. A. J. Wittkampf op 1 Januari a.s. aan de beurt van aftreding is en verzoek om in de vacature te doen voorzien. Ter visie gelegd ter benoeming in een volgende vergadering. Van den heer N. M. van Gelder, missive, hou dende mededeeling, dat hij, onder dankbetuiging, de benoeming tot leeraar in Wiskunde en Recht lijnig teekenen aan de H. B S. aanneemt en op 1 Januari a.s. in functie komt. Kennisgeving. Van J. H. van Dijk, missive, houdende flank betuiging voor zijn benoeming tot onderwijzer aan school E. Kennisgeving. Van den heer S. C. Waalwyk van Doorn, adres, houdende verzoek hem voor zijn nader te noemen lastgever in koop af te staan het nog beschikbaar perceel bouwgrond gelegen-aan de Nassaustraat, hoek Prins Mauritsstraat tegen f8.per M2. In handen van B. en W. om advies. Van J. 1 ïeleman en 25 anderen, alle bewoners van de Noorderstraat c. a. adres, houdende ver zoek tot medewerkiug om te voorzien in het ge brek van arbeiderswoningen in den omtrek aldaar. In handen van B. en W. om advies." Van J. Hassing en 46 anderen adres, houden de verzoek om het Havengeld niet te verhoogen. Hierop zal gelet worden bij de behandeling van het onderwerp, waarop het betrekking heeft. Van de firma P. S. Engering adres, houdende bezwaren tegen de voorgestelde verordening op het Havengeld. Idem. De Voorzitter zegt, niette kunnen nalaten er op te wijzen, dat hij het een allervreemdste manier vindt zulk een adres in te zenden. Het is zonderling te verwijzen in een adres naar inge zonden stukken in de couranten. Spr. beveelt een dergelijken toon van schrijven niet aan. Niet alleen is hier met een groot orkest gewerkt, maar met trom en bekkens er bij, terwijl hetgeen de Raad eigenlijk moest weten, niet in het adres wordt medegedeeld. Hij spreekt dan ook zijn leedwezen uit over deze wijze van handelen en acht het noodig, dat er in zulke adressen een meer gepaste houding wordt aangenomen, (ap plaus). De heer Evers merkt op, dat hij den toon ook niet kan goedkeuren. Maar deze toon is ech ter uitgelokt door de debatten in de vorige Raads zitting, waarbij op geen billijke wijze over de firma Engering is gesproken. De Voorzitter zegt, dat de toon in adressen toch goed moet wezen. Men zal moeten erken nen, dat de stukken van B. en W. en den haven meester een geheel anderen toon ademen. Men kan toch werkelijk op die wijze niet met het behan delen der zaken der gemeente voortgaan. De Voorzitter stelt nu voor, over te gaan tot behandeling van punt 1 van de agenda, voor stel tot wijziging der verordening op het Havengeld. Hy verzoekt den leden den havenmeester in comité-generaal in de gelegenheid te stellen eenige inlichtingen te geven De heer G e r 1 a c h vraagt nog even het woord. Spr. dringt er by B. en W. op aan de stukken voor de Raadsleden wat vroegtijdiger bij de leden te doen bezorgen. Hij ontving stukken voor deze Raadszitting eerst Zaterdag, en had derhalve geen gelegenheid de stukken grondig te bestudeeren- De heer Goslinga verweet in de vorige Raads zitting de firma Engering, dqt zij zoo laat haar adres had ingezonden. B. en W. gaan denzelfden weg op. Hy blyft met klem aandringen o na vroegtijdiger de stukken aan de Raadsleden te zenden. LoonenbijdeReiniging. De heer De Bruin zegt, dat in de vorige zitting het schryven van de commissie van de Gemeente-Reiniging is aangehouden tot de vol gende zitting. Hij vraagt of deze zaak nu in orde is- De Voorzitter zegt, dat hy 't niet zoo heeft begrepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2