Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. -T- Abbé Gay rand, afgevaardigde van Finistère, een der meest bekende leden van de Fransche Kamer, is Zondag-middag 1 ure in zijne woning te Bourg-la-Reine overleden. Abbé Gayraud was in 1856 te Lavit (Tarn-et- Garonne) geboren. Hij werd tot afgevaardigde van Finistère gekozen den 22n. Januari 1897. Den 29n Augustus 1897 herkozen, werd voorts zijn man daat bij elke verkiezing hernieuwd. Pater Herbault, generaal der Karthuizers, is in den ouderdom van 67 jaar overleden. TWEEDE KAMER. Avondzitting. Zonder stemming wordt goedgekeurd het wets ontwerp tot wijziging der Merkenwet. Daarna was- aan de orde de behandeling van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1912 (Landbouw enz.) Er werden geen algemeene beschouwingen ge houden. De heer de Wijkerslooth de Weerde- s t e ij n bepleit overheidszorg voor het vakon derwijs van den landbouwer. De heeren Fleskens, Duymaer van Twist en Lieftinck wenschen spoedige her ziening der Jachtwet. De heer T eenstra vroeg om indiening van sociale wetsontwerpen vóór 19i3. Hij stelde den minister voorts vragen naar aanleiding van het rapport over het landbouwcrediet, de wateront trekking aan den bodem en de ruilverkaveling. De heer Vorsterman vanOyen beval o.a. aan arbitrage-commissies voor de oplossing van de kwestie der vrijwaring wegens verborgen gebreken by koopovereenkomsten bij den handel in paarden en vee. Eu spreker beval ook aan verzekering van het onbeperkt jacntrecht voor elk eigenaar bij de in uitzicht gestelde jachtwet herziening. De heer Schaper vestigde nog eens de aandacht op het gebrek aan spoorwegwagons en bepleitte bevordering van de fokkerij van trek honden De Minister van Landbouw, de heer T a 1 m a, merkte op dat de klachten af, en toe gehoord over duur maken door zijn Departement, onjuist zijn. De Minister was 't eens met den heer De Wij- ckerslooth, dat het landbouwonderwijs nog onvol doende is. De Regeering zal zich met de tech- nische opleiding aan de vereenigingen dienst te blijven. De Minister verzekerde al zijn best te zullen doen zoo spoedig mogelijk te komen met eene herziening der jachtwet. De Minister zeide ook toe bespoediging van het vraagstuk der landbouw-ongevallenverzekering. Het rapport over het bestaande op dit gebied is bij den Minister ingekomen. In zake de bescher ming van landbouwarbeiders is de stof gereed. Een wet op de ruilverkaveling tegen den wil der bevolking, zou niets goed opleveren. De quaestie der trekhonden is een zeer moei lijke zaak; als hij kan, zal de Minister helpen, maar er is een adres noodig. Wij kunnen zelf geen honden gaan fokken, (gelach Wat het gebrek aan spoorwegwagons aangaat, doet het Departement alles wat mogelijk is om verbetering aan te brengen. De algemeene beraadslagingen over de Land- bouw-afdeeiing werden daarna gesloten. In den loop van het verdere debat besprak de heer Roodhuyzen de mededeelingen in een open brief van den heer A. v. d. iSande, veearts te Steenderen, over de Rijksseruminrichting. De Minister verdedigde de Rijksserumin richting en dr. Poels tegen de verschillende aanvallen. De Minister antwoordde voorts op vragen van den heer Rink, om inlichtingen over de aan gevraagde verhooging voor de bestrijding van het mond- en klauwzeer en of de minister een onder zoek wilde instellen naar een in Duitschland toe gepast serum, dat naar ieder middel niet dadelijk een onderzoek kan worden ingestelddat is te duur. Ons serum wordt gebruikt binnen 'n vei ligheidskordon, dus op een beperkt gebied. Wilde men den geheelen veestapel gaan inenten, dan zou dit niet zijn te betalen. Bij art. 42 kwamen vervolgens in behandeling de suppletoir landbouwbegrooting voor 1911 voor kosten van bestrijding van het mond- en klauw zeer en voor reis- en verblijfkosten voor den veeartsenijkundigen dienst, in verband met die ziekte. De heer Van Dedem wilde het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke ziekten schrappen. Spreker kwam voorts op tegen het. afmaken van het vee, dat niets geholpen heeft. De heer Duymaer van Twist opperde ook bedenkingen tegen het afmakingsstelsel. De heer Teenstra bestreed het betoog van den heer Van Dedem. Hij ken zich niet veree nigen met den opzet van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee. De heer v. d. Voorst van Z ij p drong aan op groote omzichtigheid bij de bestrijding van mond- en klauwzeer en vroeg zooveel mogelijk beperking van het afmaken. Minister T a 1 m a herinnert aan de toezegging van een rapport, waarin alles nauwkeurig zal Worden opgenomen met betrekking tot het mond en klauwzeer. Wanneer dat rapport er is, zal een viuchtdragende bespreking mogelijk zijn. Nu nog niet. De Min. kan niet toezeggen, dat er geen klachten meer zullen komen, wanneer weer op gelijke wijze tegen het mond- en klauwzeer moet opgetreden worden als thans noodig was, bij een zoo bijzonderen inval van die ziekte. Natuurlijk zijn er fouten begaan, maar naar die fouten mag de vraag wat er gedaan diende te worden niet beoordeeld worden- En dan zegt de Min., dat hij nog steeds overtuigd is den jutsten weg te hebben ingeslagen. De ziekte is gevaarlijker dan de heer Van Dedem haar voorstelde. Daarover valt nu niet te debat- teeren, maar de Min. geeft deze overtuiging als zijn besliste meening. De boeren, die aanvankelijk de ziekte als onschuldig beschouwden, zijn door de ervaring allen tot andere gedachten gekomen. In alle landen heeft men zich opgemaakt tot den strijd tegen het mond- en klauwzeer en wij zijn zoo afhankelijk van onzen export. Daarom was het medé noodig scherp op te treden tegen die ziekte, kon,den wij niet volstaan m.et een slappe bestrijding. De Minister betwist, dat het afmaken als 'zoo danig mislukt is, maar hoofdzaak is de aangifte, zonder welke het Staatstoezicht machteloos is. De heer Teenstra zal nu geen antwoord ver wachten in zake de tuberculosebestrijding, maar de Min. zegt ernstige overweging van het door hem aangevoerde toe. En de Min. voegt er aan toe, dat de bestrijding niet gestaakt werd, omdat het geld gebruikt was voor de bestrijding van het mond- en klauwzeer, maar omdat het personeel geheel bezet was. De heer Van Dedem repliceert en Minister Talma dupliceert. De beraadslagingen worden gesloten. De beide wetsontwerpen worden z. h. st. aan genomen. Men is genaderd tot art. 50. Te 1 uur 15 worden de beraadslagingen verdaagd tet a.s. Woensdagavond. Heden-ochtend voortzetting Binnenl. Zaken. Suriname-commissio. De bij resolutie van 11 Maart benoemde com missie tot het instellen van een onderzoek naar dein leeonomisehen en financieetón toestand van de Kolonie Suriname, met opdracht om vaji advies te dienen omtrent de maatregelen, welke ter ver betering van dien toestand behooren gjenomen te worden, is door dien Min. van Koloniën ont bonden. Mr. Borret. Naar de „Rsbd." verneemt, is mr. Th. BoiTret, lid van den Raad van State, door een lichte her haling van zijin vorige ongesteldheid, voor eenige wekien verhinderd de vergaderingen van den Raad van State bij te wonen. Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft het gouden eerekruis der Huisorde van Oranje verleend aan den mili tairen opzichter bij den topografischen dienst in Nederl.-Indië J. H. Jansen, die in zijn vrijen tijd de topografischen kaart heeft samengesteld van het terrein der Melaatschen-Inrichting Dana- Radja op Java. De met groote zorg en nauwkeurigheid vervaar digde oorspronkelijke kaart werd H. M. aange boden door dr, H. Bervoets, die de oprichting en leiding van deze lepra-kolonie op zich heeft genomen. Men zal zich herinneren, dat de grond voor de stichting van deze kolonie werd gelegd door het huldeblijk, H. M. bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana aangeboden door het centraal dames-comité te Batavia namens de ingezetenen van Ned.-Indië. Oe duurte. Verschenen is het rapport der duurte-commis- sie te Haarlem. Daaraan ontkenen wij; dat de commissie niet tot eenstemmig .advies kan komen. De meerderheid meent, dat die vraag1, of een algemeene nopd is te verwachten in verband met de stijging1 der prijken van verschillende levensmiddelen op dit «ogenblik ontkennend moet beantwoord worden. De minderheid is het tegenovergestelde gevoe len toegedaan. Zij bepleit o.a. om aan- gemeente werklieden een tijdelijken toeslag op loon te ge ven, om cokes der gasfabriek voo-r verminderden prijs beschikbaar te» stellen voor lieden met jpgie inkomens, om rijst en bopnem door de gemeente in hieit groot te doen inkoopen en tegen iets meier dan in koopsprij's en détail te verkoopen, en eindelijk stelt z;ij| voor dat het gemeentebe stuur aan dei regeering en Staten-Genernal ver zoekt "den accijns op suiker te verlagen. Aan heit rapport is toegevoegd een nota van liet lid Kalfsvlees ch; bepleitend een hulpverleening aan .allien, die in gemeentedienst zijin en wel in dien zin, dat de maandloomen in het begin in plaats van aan hieit jeinde1 der maand worden uitgeteerd, en dat ten aanzien van weekloouen eien vooruitbetaling van eenige weken gfeschïede, een en ander tot en met Mei 1912. Nederlandsche Itoomseh-Katholieko Esperan tisten-Bond ,.Nederlanda Katholiko." Bovengenoemde Bond hield Zondag 17 Decem ber een algemeene vergadering in Utrecht. Na dat de president de vergadering geopend had en de notulen van de jaarvergadering door den sec retaris waren gelezen, bracht de afgevaardigde van de Haagsche afdeeling verslag uit over het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester en verklaarde alles in orde te heb ben bevonden. Door een daartoe benoemde com missie worden de geloofsbrieven der afgevaardig den onderzocht en bevonden dat 9 Afdeelingen vertegenwoordigd waren. De behandeling van de Statuten en Huish. Regl. namen veel tijd in be slag. De voornaamste wijzigingen zijn als volgt De leden van den Bond zijn Bisch. goedgekeurde vereenigingen, terwijl het Bondsjaar zal loopen van 1 Januari tot en met 31 December. De conr tributie zal voortaan om de 3 maanden worden geïnd en bedraagd voor de leden der vereenigingen fl.per jaar. Begunstigers betalen fl.50 of wanneer zij wonen in een plaats waar een ver- eeniging bestaat f2.50. Met algemeene stemmen werd besloten de Bisch. en Kon. goedkeuring aan te vragen op de gewijzigde statuten. Bij de rond vraag opperde een der leden het plan om den Esperanto-correspondenten, politieke en sociale vraagstukken uit jandere landen, vertaald in de Ned. Kath. Pers, le doen opnemen. Ora daartoe' te geraken werden de eerste stappen gedaan. Medegedeeld werd 'dat in den Haag een poging om Esperanto op de Kath. scholen in te voeren als succes had, dat nu 10 geest, broeders en 10 geest, zusters een cursus volgen om later onder wijs te kunnen gaven. R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders. Men meldt ons: Zondag 17 Dec. kwamen, op uitnoodiging van heit Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, to Utrecht in bot gebouw van de R. K. Werklie den vereeniging, de Besturen van verschillende Fabrieks-, Haven- en Transportarboidersvereeni- gingem bijeen, om te stichten de Nederi. R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeidersbond Vertegenwoordigd waren: Amsterdam, Rotter dam, Delft, Den Haag, Utrecht I, Veisen, Utrecht II, Wormervoer, en Dordrecht. De door het Bureau voor de R. K. V. ontwon pion en toegezonden Statuten warden arii'kehge- wijzen behandeld. Alö zetelplaats Werd; na eenige discxissiei, Amsterdam aangewezen. In de afdee lingen zulten de leden in afdeelLngsvak'groepon warden ingedeeld;, naai' den aard van hun vak, terwijl de bestuursleden dezer vakgroepen teza men de bondsvakgroepen zullen vormen. Die contributie werd in vier klassen vastgesteld, loopipnde van 18 tot e.n met 30 ceint per week. In deze contributie is inbegrepen: wee rs landskas met leen uitkjeering van 4 tot 8 gulden per week; wcrkloozenverzekering van 3 tot 5 gulden per week en ziekenuitkeeiring van f3.60 tot 6 gulden per week. Tot bestuursleden werden gekomen: G. Koch, Amsterdam, Voorzitter; W. Mooyman, Rotterdam, Secretaris; F. Brussel, Wormerveer, Penning meester; J. M. Bosman, Utrecht 2e Secretaris; en J. G. de Jong, Delft, 2e Penningmeester. Aan dit Bestuur werd machtiging verleend tot. aanvrage van de Kerkelijke en Koninklijike goed keuring op de Statuten. Vereenigingten van Haven-, Dok- of Veemarbei ders, Fabrieksarbeiders en Losse Werklieden en dergelijke, die zich wenschen aan te sluiten, moe ten hiervan op'gavet doen aan den Secretaris, den Heer W. Mooyman, Jprikerfransstraat 5, Rot terdam. De feesten in 1912 te Zaandam. Reeds eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat te Zaandam op initiatief van V. V. V. een feest comité was gevormd, dat in 1912 aldaar feeste lijkheden zal organiseeren tot herdenking van het 100-jarig bestaan der stad Zaandam, waarvan de officieele datum 1 Januari 1912 is. Natuurlijk leent deze datum zelf zich heel slecht tot feestviering en zijn ook de eerstvolgende win termaanden daarvoor niet bijzonder geschikt. In beginsel is daarom voorloopig besloten deze feest viering te doen plaats hebben in de laatste week van Juni en de eerste week van Juli, zoodat de feesttijd 16 dagen zal duren. Gaat alles, zooals men zich op het oogenblik voorstelt, dan zal de Burcht, het bekende plein en kermisterrein van Zaandam, herschapen worden in een markt- en feestterrein in Algiers-Oosterschen stijl, waarom dan ook door het feestcomité tot den gemeente raad het verzoek is gericht het voor een deel der maanden Juni en Juli de vrije beschikking te geven over den Burcht, tot het houden van de genoemde jaarmarkt. Het ligt verder in de bedoeling, op dit markt en feestterrein zooveel mogelijk muziek-, zang- en sportfeesten te organiseeren en mochten enkele dier feestelijkheden, zooals een waterfeest, een gymnastiekuitvoering, een hippisch feest, enz., niet op dit plein gehouden kunnen worden, dan is en blijft het marktplein de réunieplaats na afloop dier feestelijkheden. Wanneer de plannen dus mogen slagen en daartoe bestaat groote kans, omdat de betrokken vereenigingen veel sympathie betoonden voor de voorgenomen feestviering dan zullen de bewo ners van Zaandam zeer zeker gedurende een paar weken feest vieren. En het lijdt geen twijfel, of duizenden vreemdelingen zullen in die dagen naar Zaandam opgaan, om mee te fuiven. In verband met een meer algemeene deelneming en meerdere erkenning van alle vereenigingen, welke in staat zullen zijn de feestvreugde te hel pen vergrooten, of de feestelijkheden te doen sla gen, heeft het feestcomité een wijziging ondergaan en bestaat het thans uit de heeren: jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester, eere-voorzitter P. Laten- stein, C. Th. Kamphuys Gz., G. van Holk, wet houders, en G. van Heyningen, oud-wethouder, allen eereleden P. van Heynsbergen, voorzitter K. van de Stadt Ez., penningmeesterA. H. Ver kade, A. J. Frederiks, M. J. de Die, P. Molenaar, J. J. v. d. Stadt Ez., P. F. Poederbach, voorzitter, en G. Kamphuys Gz., secretaris van de volksspe len B. F. baron van Heerdt tot Eversberg, voor zitter, en H. Brat Kz., secretaris voor de water feesten D. H. Witte, voorzitter en H. W. Flen- trop, secretaris voor de muziek- en zangfeesten P. H. Dierdorp, voorzitter, en Th. Rieken, secre taris voorde sportfeestdr. E. van de Stadt Kz., voorzitter en H. Flentrop Jr., secretaris van de historische commissie, en D. J. Voogd, algemeen secretaris. Wear bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt Hoogste barometerstand 770.1 te Nice. Laagste barometerstand 731.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tijdelijke wellicht krachtige zuidelyke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Spaarbank van de afd. Schiedam y. d. Ned. B. K, Volksbond onder patronaat van den H. Thomas van Villanova. Op 1 Nov. 1910 bedroeg het aan inleggers te goed, hoofdsom en rente, f 42151.16$; in he1 boekjaar 1910--11 werd ingelegd f 17197.27$, totaal f59348.44, terwijl werd terugbetaald f 14441.96$, zoodat resteerde f44906.47$, voor rente k 3 werd bijgeschreven f 1293.20, zoodat op 1 Nov. 1911 aan inleggers voor hoofdsom en rente was verschuldigd f46199.67$. RÜ ks-Postkantoor. Voor de regeling van den dienst op Dinsdag 26 December a.s., Tweede Kerstdag, zal het Postkantoor open zijn als op Zondag van 67 sm. en van 13 n.m., behoudens dat de open stelling in de middag-uren wordt verlengd tot 3 uur. a UIT ROTTERDAM. De werkzaamheden voor de verdere door- en uitgraving van de Waalhaven zyn stop gezet. Zaterdagavond bleek de aannemer, de heer H. G. den Hartog, niet in staat, zijn volk, ongeveer 350 polderjongens, uit te betalen, waarop de gemeente tusschenbeiden is gekomen en aan deze menschen hun loon uitbetaald heeft. Heden werd er niet gewerkt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Rotterdam. 20 Dec. 8 u. Doele. Concertgebouw-Orkest. Moordaanslag. Men seint ons uit Tilburg Gisterenavond heeft zekere Versteden zijn broeder, wonende in de Houtstraat, in zijn eigen woning zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond een levensgevaarlijke messteek toegebracht. De Justitie stelt beden ter plaatse een onderzoek in. B u r g e r k 1 ©o d i n g. Naar men verneemt zal1 binnenkort worden toegestaan, dat eem zekere categorie van onderofficieren zich in het open baar mogen vertoonen in burgerkleeding in den geest als voor officieren is bepaald. De Lojdsche S tu den tenk wes tie. Naar dei „N. R, C." verneemt, heeft prof. De Groot aan de leden van de Staten-Generaal een gedrukt briefje verzonden, waarin hij verzoekt, „daarioe aangeschreven" door den Minister van Justitie, heit libretto te vernietigen of althans daaraan geian verdere openbaarheid te geven, wegens het zedekwetsende der uitdrukkingen, daarin voor komende. Vljeg-maalschappy „Aviator''. Zater dag j.l. zijn door den officier van Justitie te VHertogenbosch, in tegenwoordigheid van den commissaris van politie) aldaar, ten kantore van den dir. der „Compagnie Internationale d'Avia- tion, Aviator", den heer H. Blom, (tevens koekfa brikant), alle brieven, telegrammen en andere be scheiden op genoemde maatschappij betrekking hebbende; in beslag genomen. Naar aanleiding van een interview, dat de „Is-Iiert. Crt." met genoemden heer H. Blom en kele weken geleden had, bleek, dat voor eenige maanden te 's-ÏIertogenbosch was 'opgericht de „Compagnie Internationale d'Aviation, Aviator", welke maatschappij zich bezig hield met alles wat op het gebied der aviatiek denkbaar i,s en van plan was, vliegdemonslraties te organiseeren, onderricht te geven in het vliegen, enz., enz. Tevens stond deze maatschappij in relatie met de Turksehe regeering tot het leveren van vlieg machines en aviateurs in dienst; van don Turksch- Italiaanschen oorlog. Het schijnt, dat de justitie in de door de „Aviator" gevoerde (Onderhandelingen «jen schen ding onzer neutraliteit ziet, vermoedelijk volgen3 art. 100 van het W. van S. Beweerde schending van het tel e- f o o n g e h e i m. De jTel" schrijft Onder voorbehoud deelen we mede, wat ons omtrent het door burgemeester Roëll en wethou der Serrieur ingestelde onderzoek, naar de .door den heer Vliegen beweerde schending van het telefoongeheim in de jongste stakingsdagen te Amsterdam, ter oore kwam. Dit onderzoek werd bepaald tot de vraag, of destyds het geheim van de gemeentelijke telefoon geschonden was. Tot heden is daarvan aan ge noemde dagelyksche gemeentebestuurders niets gebleken. De geëmployeerden der gemeente-telefoon zijn nu uitgenoodigd, indien zij omtrent eventueel plaats gehad hebbende schending van het tele foongeheim mededeelingen zouden kunnen doen, daarvan alsnog aan den burgemeester te doen blijken vóór Woensdag 20 December *--•> 's middags te 42 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2