Nieuwjaarswenschen. Verspreide berichten Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van Beo-Ka aan te 'tallen, die döor Re Italianen bezet was. Terzelfder tifd moesten een duizendtal Bedoeïenen op de Italiaanschcs verschansingen aanrukken. De Italianen hadden maatregelen getroffen om den aanval' af te slaan. Om halfelf in den morgen kregen de voorposten voeling met dien vijand en om 11 uur was: het gevecht algemeen. Onze artil lerie opende htet vuur en heeft de voorwaartsche beweging van den vijand aldus verhinderd. De Turken hebben eenige granaatkartetsen afgevuurd, zonder iemand te wonden. Om 5 uur 's avonds trok de! vijand zich terug. Dia Turkstble minister van oorlog maakt hekend, dat de Turken den 22m na een gevecht van 12 uur, tot in dei Italiaansche versterkingen te To- broek zijn doorgedrongen. Zij 'hebben zich van een mitrailleuse en talrijke geweren meester gé- maakt. RUSLAND. Do Rijksraad heeft beraadslaagd over het voor stel van de Rijksdoema betreffende de verande ring dier bepalingen, regelende de bewilliging der begroeting. Het ontwerp kort de bevoegdbeden van de te- geering ten gunste van de Kamers in en schaft bet recht van den ministerraad af, ohi in bui tengewone omstandigheden de onvermijdelijke uit gaven zelfstandig toe te staan. De minister-president wijst er op, dat de wijzi ging dus nie't ujt .op grond van ervaring' ontstane beweegredenen ontstaan is, doch slechts is voor gesteld om der volksvertegenwoordiging een nieuw strijdmiddel' tegen de regeering in handen te ge- Ven. De Rijksraad heeft na korte beraadslaging het ontwerp aangenomen volgens de redactie der com missie, welke de voornaamste eisc'hen der Doem a afwijst. Het ontwerp is naar een bijzondere commissie van schikking tusschen Rijksraad en Doema ver wezen. SER VIS. Vol'genB een telegram uit Belgrado aan de „Lo- kal Anzejgor" zijn de betrekkingen tusschen Ser vië en Engeland op1 dit «ogenblik zeer hartelijk. Er worden goiejd vlottende onderhandelingen ge voerd oVer het bezoek van Koning Peter aan Londen jn het volgende voorjaar. Engeland zou Servië willen gebruiken vopr zijn politieke combi- PERZIë. Het Pefersburgscbte tefegraafagientschap ver neemt, dat naar aanleiding van den toestand, zoo als die door de vermetele aanvallen der volks menigte op Rusisische troepen en inrichtingen te Tabris, Resjt en Enseli ontstaan is, de Russische regeering zich genoodzaakt ziet om maatregelen tot beteugeling der aanvallen in genoemde Ste den te treffen. Met dat doiel heeft zij den bevel hebbers der Russische troepenafd'ee 1 ingen bevo len, onverwijld in overeenstemming met de Rus sische consult te Tabris en Enseli de meest gestrenge maatregelen te treffen, o. w. de inhech tenisneming van alle Russische en Perzische on derdanen, die aan den aanval op de Russische inroepen hebben deelgenomen, hun veroordeehng door den krijgsraad, de ontwapening van de Fi- dais ien andere onrustigè elementen onder de in boorlingen, en de opruiming van versterkingen. CHINA. Volgens tie St. Petersburg ontvangen particu liere berichten is een oommissie, tot wt-lKe zes vorsten en een vertegenwoordiger van den Dalaï Lama belhooren, met het bestuur van Mongolië belast. De vorming van een ministerie van Lin nen! andsdhie zaken, van buitenlandsohe zaken, van oorlog, Van financiën en van justitie* is voor genomen. Voor de troonsbestijging van het hoofd der Boeddhistische geestelijken worden voorbe reidingsmaatregelen getroffen. Uit Washington wordt gemeld, dat nog 4 Ame- rikaansche oorlogsschepen voor Hongkong zijn aangekomen. De Amerikaanscbe vloot in de Chi- neesche wateren is hu tot 11 schepen, aangegroeid en dit toont hoezeer de Amerikanen zich aan de zorgvuldige bescherming van n,un belangen, jn China gedegen laten liggen. MEXICO. Naar de „Times" uit Washington verneemt, is de Unieregeering bevredigd door het nieuws, dat generaal Reyes van de Mexicaanscbe revo lutionairen zich heeft overgegeven, maar zij blijft den toestand in Mexico met bezorgdheid gade- Slaan, want zij wleat, dat verscheiden mededin gers van president Madero overal tegen hem blij ven woelen. In e|en hoofdartikel zegt de „Times" verder, dat voor Madero de moeilijkheden geenszins ge ëindigd zijn met de onderwerping van Reyes1, of schoon zij van belang is. Generaal Reyes, die zich' aan de Mexicaanscbe reg'eeringstroepen overgegeven blad, is volgens een telegram uit New-York aan de „Lokal Anzeiger" op zijn eerewoprd' weer vrijgelaten. Het proces tegen hem zal' in het openbaar worden gteivoeirfd. In New-York schijnt men' algemeen van metc hing te zijn, dat het mislukken van dezen op stand goede vooruitzichten biedt voor de blij vende rust in Mexico. i Volgens een telegram uit Miinchein is de prins regent Luitpold van Beieren tamelijk ernstig on gesteld. Hij is namelijk lijdende aan spierkramp aan de rechter bovendij'. De hoopi, dat die ongesteldheid .spoedig gewe ken zou zijn, is tot nu toe niet verwezenlijkt, De regent motet thans zijn kamer houden ten zich van een roMoel bedienen. De feestten,die anders mtet Nieuwjaar gehouden worden, zullen, naar verluidt, niet doorgaan. - 'Op Kerstavond is opi zijn landgoed te Adony overleden graaf Ferdinand Zichy. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 27 Dec. De Voorzitter huldigde naar aanleiding van het ingekomen doodsbericht de nagedachtenis van den vice-president van den Raad van State, mr. van Swinderen. Spreker wees op het groote verlies dat Vader land en Koningin door het verscheiden van den ervaren staatsman geleden hebben. De nagedach tenis van dezen uitnemenden staatsdienaar zal ook bij de Eerste Kamer lang in eere blijven. Ook was ingekomen een missive, meldende het overlijden van het Tweede Kamerlid Baron van Heemstra. Beide missives zullen met een adres van rouw beklag beantwoord worden. Eenige kleine ontwerpen worden zonder be raadslaging of stemming goedgekeurd. Na het trekken der afdeelingen kwamen deze bijeen tot het verkiezen van voorzitters en onder voorzitters. De vergadering werd hierna gesloten. Morgen 2 uur komen eenige kleine ontwerpen en voorts de Indische Begrooting in behandeling met de daarby behoorende wetsontwerpen. Commissarisbenoeming H. T. M. De Haagsche correspondent van «De Standaard' schryft onder het opschrift «Kiesch het vol gende Er gaat hier ter stede een gerucht, dat niet van allen grond ontbloot schynt te zijn, volgens hetwelk de burgemeester van Rotterdam benoemd is tot commissaris van de Haagsche Tramweg maatschappij. Zou dit, indien het waar is reeds zonder meer ongewenschte verhoudingen schep pen, een bijzondere reden om te wenschen, dat het gerucht onwaar is of dat de heer Zimmerman zich de benoeming niet zal laten welgevallen, is gelegen in de omstandigheid, dat B. en W. van 's-Gravenhage wel eens geroepen konden worden» in de tusschen directie en personeel der II. T. M. hangende organisatie-geschillen positie te kiezen en zich daarbij misschien te stellen tegenover directie en commissarissen dier maatschapij Me dunkt, de Rotterdamsche burgemeester, dit wetende, zal het zelve onder deze omstandigheden ongetwijfeld onkiesch achten, als commissaris der H. T. M. op te treden. Verdeeling in stemdigtricten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden, in te trekken de beschikking voor zooveel daarbij de gemeente Hoogkerk wordt verdeeld in twee stemdistricten. Het Marine-Debat. De Haagsche redacteur van de »Tyd" schrijft. In zake den eenigszins zonderlingen afloop van het Marinedebat in de Tweede Kamer kan ik u nog het volgende mededeelen Vrijdagmiddag om ongeveer 4 uren stond er nog niet vast, wat in zake de Marinebegrooting zou gebeuren. De Minister van Marine wilde a^een berusten in een uitstel van behandeling van zijn heele begrooting, maar had ernstig bezwaar tegen het uitlichten van den post voor de nieuwe pantserschepen. Toen hebban 's mid dags de die rechtsche Kamerclubs afzonderlijk vergaderd, nadat de presidenten onderling be raadslaagd hadden. Tegen uitstel van behandeling van de heele begrooting gold vooral het bezwaar van het kolossale oponthoud, dat allicht in den gang der werkzaamheden in Februari daardoor zou ontstaan. Toen is nader overleg gepleegd en onder in vloed van den Minister-President schynt toen ten slotte de Minister van Marine te hebben berust in een gang van zaken, als welke in de avondzitting is gevolgd. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 26 dezer, betreffende pestgevallen op Java gedurende de week van 13 t/m. 19 dezer. Afdeeling Malangzestien nieuwe pestgevallen, dertien dooden. Toeloengagoengtwaalf doodelyke gevallen. Madioeneen nieuw geval. Doktersstaking. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Vliegen, heeft, naar Het Volk meldt, aan minister Talma een schriftelijke vraag gedaan omtrent de gevolgen voor de leden van het ziekenfonds der staatsmij nen in Limburg, ontstaan uit de staking van de doktoren, uitgeschreven door de afdeeling Zuid- Limburg van den Geneeskundigen Kring. PIT* In het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant", Dagblad voor Schiedam en Omstreken, hetwelk Zaterdag 30 December verschijnt, kunnen wederom Nieuwjaarswenschen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen reeds thans ter plaat sing worden aangeboden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Dec. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te Coruna. Laagste barometerstand 750.7 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag matige tijdelijk wellicht krachtige westelijke tot zuid westelijken wind, meest zwaar bewolkt, mogelijk regenbuien, iets zachter. Verordening naar aanleiding art. 114bis Ge meentewet Gemeente-Reiniging, Algemeen Handels-Entrepot en Grondbedrijf. Bij raadsbesluit van 4 April 11. werd een ver ordening vastgesteld, regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van de Gemeente-Gasfabriek en de Gemeente-Drinkwaterleiding naar aanleiding van de bepaling van art. 114bis der Gemeentewet. Naar het model dier verordening hebben B. en W. nu naar aanleiding van genoemd art. 114bis voor de Gemeente-Reiniging en het Algemeen Handels-Entrepot zoodanige verordeningen op het afzonderlijk geldelijk beheer ontworpen en voor het Grondbedrijf de bestaande verordening tot regeling van dat bedrijf herzien en in verband daarmede een wijziging van de instructie van den Gemeente-ontvanger opgemaakt. Deze ontwerpen bieden zij den Raad ter goed keuring aan. Sociale cursus. Vrijdag 29 December zal1 jn de vergadering van hevongertoemden cursus als spreker optre den, d'e hear T. J. H. Mouwens met het onder werp: „över dte Historie". Deze vergadering wordt gehouden in het Bomds- geboiuw om half negen en is toegankelijk voor alle Katholieken, dames en hoeren. Volksbadhuis. De officieele opening van het nieuwe Volksbad huis aan de Lange Haven nabij de Gerrit Ver- boonstraat zal plaats hebben op Woensdag 3 Januari, des namiddags 2£ ure. Gister-middag reed eene vrouw met een karretje met aardappelschillen over de Koemarktbrug, toen dat voertuigje werd aange reden door een groentewagen en daardoor be schadigd werd. De schade werd door den bestuurder van den groenten wagen vergoed. De moord te Surhuisterveen. Een der aangehoudenen in verband met den te Sur huisterveen gepleegden moord, moet hebben bekend, Rapke Wyma te hebben doodgestoken. Het is de 24-jarige v. d. Veen. De marechaussee heeft het mes, waarmee de daad vermoedelijk gepleegd is, in beslag genomen ten huize van zijn ouders. Werken op den tweeden Kerstdag. De vraag, of de tweede Kerstdag, nu deze als katholieke feestdag is opgeheven, in den zin van de Zondagswet nog behoort tot de algemeen er kende Christelijke feestdagen, zal aan den rechter worden voorgelegd. De rykspolitie heeft althans gisteren te Eindhoven en in den omtrek van die plaats, vier processen-verbaal opgemaakt wegens het in 't openbaar verrichten van arbeid op dien dag. Diefstal. Maandag is te Werkendam een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, is van het schip «Dependent'' schipper C. T. De Waal, liggende in de Boven- Merwede tegen den wal, een bedrag van f 800 ontvreemd. De daders zijn hoogstwaarschijnlijk door het z.g. koekoekraatn de roef binnengegaan hebben daar een kastje verbroken en daarna uit een zwartleeren taschje 2 bankbiljetten van f 300 en uit een andere enveloppe 2 briefjes van f 100 gestolen. In het kamertje hing een dikke walm) terwijl ook nog lucifers op den grond werden gevonden, waaruit men kon opmaken, dat de daders zich den tyd gegund hebben om de lamp aan te steken. Langs een anderen uitweg hebben ze de roef verlaten. Ook aan het schip de «On derneming" schipper H. H. De Waal,(broeder van eerstgenoemde) waren teekenen van braak op te merken, doch daar wordt niets vermist. Een geheimzinnige ontvoering. Men schrijft uit Den Haag aan de Leeuw. Ct. De familie H., te 's-Grnvenhage, die, vergezeld van haar dochter, vciór- verleden jaar by een be zoek aan Wiesbaden daar kennis maakte met een Fransche familie en destijds voor haar dochter geen uitnoodiging wenschte te accepteeren tot een verblijf te Parijs, zag dezen zomer 't zelfde echtpaar te Scheveningen komen. De kennismaking werd hernieuwd en vriendschapsbanden wer den thans zoo sterk aangetrokken, dat voor enkele weken de dochter des huizes naar de Ville lu- mière bij de Parijsche kennissen op bezoek ging. Sindsdien echter ontbreekt elk bericht omtrent leven of lot van 't meisje. Aan het opgegeven adres te Parijs weet men niets van de menschen van den aangegeven naam. En in «Tout Paris" schynt dit echtpaar tot de groote onbekenden te behooren. Naspeuringen van de justitie hadden tot nu toe geen resultaat. Een maand of vier terug deed een Hamburgsche familie, ook na een kennismaking met een Fransch echtpaar te Wiesbaden, een zelfde ervaring op. Naar aanleiding van de in de «Leeuw. Ct." vermelde geheimzinnige ontvoering, waaromtrent reeds geruimen tijd te 's-Gravenhage geruchten liepen, heeft de »N. Ct." nogmaals informaties ingewonnen. Daarbij bleek, dat hij de politie te 's-Gravenhage geen aangifte is gedaan, noch van een geval, dat dan de in het krantenbericht be doelde familie z»u betreflen. noch van een of ander gelijksoortig geval. En informaties inwin nende bij de familie, welke naam in de geruchten algemeen is aangewezen, kreeg het blad de meest stellige tegenspraak. Eendrama. Gistermorgen is het parket van Maastricht te Beek gekomen om een onderzoek in te stellen naar een vreeselijke misdaad, dezer dagen te Gaverik, gemeente Beek, gepleegd. Een bejaard, alleenwonend landbouwer, Pierre Gelissen, is gistermorgen dood in zijn woning gevonden. Wonden en bloed aan het lichaam wezen er op, dat de man was vermoord. De dader had een gat in den kernen muur gemaakt en zich zoo toegang tot de woning verschaft. Door hongerig geschreeuw van de varkens dach ten de buren, dat Gelissen niet in staat was, zijn dieren te verzorgenzij drongen toen de woning binnen en vonden het lijk. De moord schijnt een paar dagen geleden reeds te zijn gepleegd. Laden en kasten bleken te zijn opengebroken. Moordaanslag. Aan de Pruisische grenzen bij Dinxperlo is een moordaanslag gepleegd op den jachtopziener Kappers. Deze had in de heer lijkheid Bredevoort vier stroopers ontdekt. Toen hij ze achtervolgde met twee hazen, welke ze gevangen hadden, vluchtten zij op Pruisisch grond gebied en schoten op Kappers, welke gelukkig niet ernstig werd gewond. Op Pruisisch gebied wilde een Pruisische commies hen aanhouden, maar ook deze werd mishandeld. Van de daders heeft men éen, zijnde een Hollander uit Beesd, gevangen genomen en naar Bocholt overgebracht. Hazen en geweren zijn in beslag genomen. Bekend. Naar de «Zw. Ct." verneemt, heeft J. V., 56 jaar, landbouwer te Streukel, die Vrijdag werd aangehouden, als verdacht van moord, gepleegd op Reint van der Velde, in den avond van 13 Dec. j.h, en tegen wien by beschik king van de rechtbank gisteren rechtsingang is verleend met last tot instructie en bevel tot zijn gevangenhouding, reeds bekend de misdaad te hebben gepleegd. Verkwanselde archiefstukken* Naar het «Nederl. Archievenblad" uit zekere bron verneemt, hebben de Kruisheeren van St. Agatha (bij Cuyk) het vorig jaar een deel van hun archief voor een spotprys verkocht, opgeruimd, wellicht geschonken. Dit ongehoorde feit heeft zich, schryft het «Archievenblad", aldus toegedragen. «Er was een kist met oude koopakten en andere papieren, waaronder van 1450, die blijkbaar in den weg stondalthans men wilde er zich zoo spoedig mogelijk van ontdoen. Want toen een liefhebber opdaagde, kreeg hij het heele zaakje voor een appel en ei in zijn bezitzelfs had men het hem, volgens eigen verklaring voor den koo- per, voor niets willen geven. Ook de nieuwe eigenaar, een koopman, stelde er natuurlijk wei nig prys op dat deze stukken bij eikaar bleven weldra verkocht hy een 40-tal akten en van de rest werd zoo nu en dan het een en ander weg gegeven, zoodat thans de stukken wijd en zijd verspreid zyn. Toen deze zaak ruchtbaar werd, hebben de bisschop van Roermond en de generaal der orde wel is waar hun veto gegeven, zoodat dergelyke onbehoorlykheden in het vervolg hier wel niet meer zullen gebeuren, maar aan de zaak zelf verandert dat niet veel. En nu zegt men wel dat de verkwanselde stukken niet tot het eigen lijke archief van St. Agatha behoorden en dat dit nog veilig ismaar wie controleert, wat het eigenlijke archief is Naar onze bescheiden mee ning is er alle kans, dat de opgeruimde perka menten akten van 1450 enz. wel degelyk deel uitmaakten van het kloosterarchief. De Kruis heeren zullen natuurlijk meenen, dat de verkochte stukken weinig of geen belang hebben maar d»t is het oude liedje: uit droevige ervaring weet men immers reeds lang, dat juist de stukken, die een moderne hand in dorso waarmerkt als «zon der belang", gewoonlijk de belangrijkste zijn zij zijn zeer oud en dus meestal van weinig betee- kenis voor de praktijk, maar dikwijls van des te meer waarde voor de geschiedenis. «Naar men ons mededeelt, dienden vooral de Kruisheerea van St. Agatha met hunne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2