agenda van vergaderingen enz. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. V Ingezonden. Onderscheiding. Men meldt ons uit Den Haag De referendaris bij het departement van Ma rine, de heer Huart, is bij gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsfeest bevorderd tot officier in de Oranje-Nassau-orde. Staatscommissie grondwetsherziening. Men meldt ons uit Den Haag De Staatscommissie voor de Grondwetsherzie ning komt Maandag 8 Januari tot voortzetting der werkzaamheden |bijeen. Tweede Kamerverkiezing in het district Hilversum. Men meldt ons uit Hilversum dat er een sterke strooming bestaat om in de vacature wijlen S. baron van Heemstra (anti-rev.) te candideeren het raadslid mr. V. H. Rutgers (anti-rev) aldaar. (sDe Rott.") De Eerste Kamer en de Toeslagsontwerpen. De Haagsche correspondent van de ïLeeuw. Ct'' schrijft Naar ik verneem, zullen de zoogenaamde toe- slagontwerpen in de Eerste Kamer op zooveel verzet stuiten, dat verwerping er van zoo goed als zeker is. Landgoed Nimmerdor. Overeenkomstig het voorstel van het dagel. bestuur, besloot gisteren (Dinsdagnamiddag), de Raad der gemeente Amersfoort bij de Kroon ver nietiging aan te vragen van de beslissing der Gedep. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het Raadsbesluit (1 Sept. 1911) tot aankoop van het landgoed Nimmerdor voor f200.000. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de BilÜt. Hoogste barometerstand 774.2 te Iledaix. Laagste barometerstand 746.8 te Skudesnaess. Verwachting tot den volgenden dag matige tot zwakken, later weer toenemende westelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken, tot zwaar bewolkt, later wellicht regen, zelfde temperatuur. Bloemendag. De opbrengst van den verkoop der bloempjes op Nieuwjaarsdag ten bate van de tuberculose lijders in de grafische vakken is geweest f213.52. R. K, Parochiaal Armbestuur, Ten gevolge van het eervol ontslag den heer G. H. Timmerhaus als lid van het R. K. Paro chiaal Aro^jfg+'ftjg tteerA'cir)"Zoetmu 1 der Jos. Zn., zijn thans de functies in genoemd bestuur zoo verdeeld, dat de heer M. J. Wouterlood als pen ningmeester is opgetreden. Belanghebbenden, die zich anders bij den heer Timmerhaus moesten vervoegen, zullen zich dus thans tot den heer Wouterlood hebben te wenden. Schiedamsch Volksbadhuis: De vaderlandsche en stedelijke vlag wapperend van den gevel van het Schiedamsch Volksbadhuis toont, dat die nieuwe inrichting heden officieel geopend wordt. Alvorens een verslag te geven van die oiïicieele opening, welke eerst in den namiddig plaats heeft, willen wij onze lezers in kennis stellen met de voortreffelijke nieuwe inrichting verrezen ter plaatse, waar nog voer eenige maanden de ruïne van het verbrand pakhuispand werd gezien. Het gebouw door onzen stadgenoot, den heer P. Sanders, in modern Hollandsche renaissance ontworpen pn zooveel mogelijk gehouden in het type van de omringende panden aan de Lange Haven, maakt met zijn gevel van Waalsteen uit de fabriek »De Rijswaard" van onze stadgenoot den heer G. L. Nederpelt te Nederhemert in den Bommelerwaard, een aangenamen indruk. De breede vensters en ingangen beneden en de kleine oud-Hollandsche raampjes van boven met een gevel versiering vermeldende dennaam»Schiedamsch Volksbadhuis", geven aan 't geheel een sierlijk, solied aanzien. Het eigenlijke gebouw is 1.20 M. boven den beganen grond opgetrokken. Daardoor is een verdiepte betonkelder verkregen, waarin de cen trale verwarming, de waschtoestellen enz. zijn aangebracht en die het voordeel geeft, dat elk defect bijv. aan de rioleeringbuizen gemakkelijk kan worden nagezien. Drie ingangen, een tot de woning van den bad meester en twee resp. tot de baden eerste en tweede klasse, geven toegang tot het gebouw. Laatstbedoelde ingangen komen feitelijk uit in één vestibule, die alleen door een overzienbaar scheidingsmuurtje in toegangen tot de eerste en tweede Masse is verdeeld. Twee nette trappen met hardstenen ondertreden geven resp. in de eerste en tweede klasse toegang tot het gebouw. De vestibule, zeer net met tegeltjes bekleed, dient in hare beide afgescheiden deelen tevens tot fietsenbergplaats. Is men het toegangstrapje opgestegen, dan staat men eerst voor de kamer van den bad meester, van de noodige bergplaatsen voorzien, waarin de loketruimte. Deze kamer is centraal gelegen, zoodat de badmeester het gezicht heeft over de geheele inrichting zoowel naar buiten als Van binnen. De architect heeft met succes het probleem opgelost om in deze ingesloten ruimte voldoende lieht en lucht aan te brengen door ruimte open te laten, door het aanbrengen van binnenplaatsjes en zijgang is voor de verlichting en ventilatie uitnemend gezorgd. Hoogdruk, in vele badhuizen noodig, is hier door technische installatie ondervangen. Ter weerszijden van de kamer van den badmeester heeft men de verschillende baden. In de eerste klasse allereerst de nette wachtkamer, met vermijding van behang, aanbrengen van holle hoeken en steenen vloer geheel stofvrij gehouden en waarin na het nette, W.C. toilet, dubbelglazen deuren toegang geven tot de baden 4 kuipbaden, waarboven douche, en 4 regen- of stortbaden. De badcellen zijn mede zeer hygiënisch behandeld met picha tegel vloei, tegelbekleeding, ronde hoeken en aparte stankvrije afvoerput. De deurcellen zijn voorzien van doorloopende paneelen van éternit. In de cellen der stortbaden, met geheel glazen tusschenschot, wordt met één beweging van de mengkraan de toevoer van koud of warm water geregeld voor de eerste klasse is daarboven een thermometer aangebracht. - In de gang tusschen de badcellen is een installatie voor het uitspoelen der cellen. In de tweede klasse zijn twee wachtkamers: één voor mannen en een voor vrouwen, waarbij ook nette W.C.-inrichtingen, nieuw systeem, zijn aangebracht. In deze klassen vindt men 4 kuip baden, zonder douche, en 14 stortbaden. De cellen zijn over het geheel gelijk ingericht als in de eerste klassealleen heefteen in de cellen der kuip baden geen tegelbekleeding. - In deze klasse is ook de drooginrichting door een doelmatige verwisseling van koude en warme lucht worden daar de baddoeken in een kwartier tijds gedroogd. De verlichting der badcellen is zoo geregeld, dat, terwijl de kuipbaden het licht binnen hebben, de stortbaden 't van buiten, van lampen voor de cellen aangebracht, ontvangen. In den verdiepten betonkelder van het gebouw bevinden zich twee laagdrukledeketels, die, gere- geid door automatische regelaars, in verbinding staan met twee zich hooger bevindende boilers met automatische temperatuurregelaars. De geheele technische installatie: centrale verwar ming, koud- en warm watervoorziening, droog- en waschinrichting enz. is door de firma Ingelse k Co. geleverd, terwijl de firma G. J. Vincent C<>. het smeedwerk bezorgde. De flinke doelmatige bovenwoning voor den badmeester (waarboven plat dak) met aparte ingang, doch met het gebouw in verbinding staande, kan daarvan, zoo noodig, geheel afge scheiden worden. De aannemers van den bouw waren de heeren H. J. Buitendijk en J. Valkenburg uit Overschie. die het voortreffelijk plan van den architect, den heer P. Sanders, alle recht deden wedervaren.- Uerk" van dc^ii^jiia iloogendam alhier. de brandweer, toen ze!op het terrein£kwam ,feeen dienst meer behoefde te doen. De brand bleek in eenig zaagsel onder den molen te zijn ontstaan. Schiedam. Woensdag 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Heden-middag 2i/j ure werd het nieuwe Volks badhuis in tegenwoordigheid van Burgemeester en Wethouders, leden van den Raad, den inspec teur der Volksgezondheid dr. Ruysch, vertegen woordigsters van de Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden, leden der Gezondheidscommissie en aandeelhouders officieel geopend. Van deze officieele opening zullen wij, om'het late uur, in het volgend nummer verslag geven Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Dec. 1911 f33134. 105 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Dec. f37326.45; 46 deelnemers geh. afgeschreven. Volksbadhuis. In de week van 24-30 Dec. 1911 werden genomen 243 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden regen 20 regen 158 school kinder a 5 ct. 14 Gedurende de maand Dec. 1911 werden ge nomen 1252 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 95 kuipbaden 1/1 regen s 100 regen 827 school kinder a 5 ct. 59 In 'tjaar 1911 werden genomen 14930 baden. In 1910: 14072 baden; in 1909: 13575 baden. Naar w ij vernemen, heeft d e li e r A. J Dekker, in de laatstgehouden gemeenteraadszit ting bemoiemd tot leeraar in Nederlandsche ta.il eh correspondentie aan den Ilaindolscursus (vroe gere herhalingsschool) het gemeentebestuur be richt, dat hij zich om gezondheidsredenen ge noopt zieit voor de aanvaarding dezer betrekking te bedanken. Giste r-m iddag is eene Rotterdam- sche vrouw naar het politiebureau gebracht, die Mn beschonken toestand op straat was neergeval len en daarbij haar kin had verwond. Nadat haar kin was verbonden, is zij ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Hede n-m iddag ongeveer 2 ure ont stond brand in den molen van de firma Van der Eist Co. aan de Buitenhaven. De brandweer werd gealarmeerddoch de brand bleek met eenige emmers water spoedig gebluscht, zoodat Ongelegen Raadszitting. In stallatie Raadslid. Verbetering Brandsloot. Verandering Her halingsschool. Grondverkoop. De laatste Raadsvergadering van het vorig jaar, zeker wel op den meest ongelegen tijd gehouden, heeft wel een eigenaardig en onverwacht verloop gehad. Zeker moet wel een ongelegen tijd voor •het houden eener Raadsvergadering worden ge acht de laatste dagen van het jaar, als de Raads leden, die toch ook hun particuliere zaken heb ben, met bezigheden zijn overladen, de plaatse lijke couranten met haar beperkt personeel toch nog zooveie andere zaken hebben te behandelen dan die het algemeen belang der gemeente raken. De vraag rijst dan ook of niet met wat vooruit- zienden blik deze laatste jaarweek voor een Raadsvergadering had kunnen vermeden worden, maar kan zeker niet door o n s in hare veelom vattendheid beantwoorden worden. De voorteekenen voor deze vergadering waren wat haren duur betreft, zeker zeer ongunstig een agenda van 17 punten, waaronder er waren die eene breede discussie voorspelden, deed eene langdurige vergadering voorzienhet schrikbeeld van eene avondzitting doemde dan ook reeds even op. Toch is 't nog vrijwel meegevallen tot bijna 5 uren doorgaande heeft de Raad de geheele agenda, met afvoering van een enkel punt, afge werkt. Maar 't ging, zooals 't wel meer gaat punten die een breede discussie deden verwachten, werden öf niet behandeld öf met den Franschen slag afgemaakt. Met uitzondering van een paar leden, hoofdzakelijk een lid, dat zich tegenover zijne partij als boetend zondaar op het punt van erfpachtsuitgifte wilde doen kennen, toonden de leden weinig lust zich in breede discussiënte be geven de zaken liepen over 't geheel als het paard dat den stal ruikt, het einde, op dezen on gelegen dag door velen met smachtend verlangen begeerd. Deze laatste jaarvergadering gaf ons allereerst nog een installatie-plechtigheid te zien. Mi Ka velaars, van vrijzinnig- en sociaal-democratische zijde belaagd, door de spitsroede van het Staten college bedreigd, maar door de hoogste koninklijke uitspraak ongerept gehandhaafd, deed zijn intrede in stads raadszaal Zeker mocht de voorzitter wel za.»* wpg vuos Hipn hp naar de vergaderzaal onzer vroeden had moeten afleggen. Maar die lange weg heeft dan toch een keer te meer in 't licht gesteld de klein geestige overwegingen waardoor men zich bij dergelijke kwestiën laat leiden. Waar men eet, drinkt of slaapt zijn vragen, die hier niets ter zake afdoen, waarmee betrekkelijk niemand iets te maken heeft. Hier geldt alleen de vraag waar is men gedomicilieerd Draagt men daar de lasten, dan geniet men er ook de lusten, i.e. het volle bur gerschap met al de daaraan verbonden rechten. Dat de Raad in dit nieuwe rechtskundig lid wer kelijk een aanwinst heeft gedaan, meenen wij op grond van de enkele »zeer juiste opmerking" reeds in deze zitting gedaan, die van scherp na gaan der aanhangige zaken getuigt, te meer te mogen aannemen. Na een reeks van benoemingen en andere ur gente zaken, die zonder discussie den hamer van den voorzitter passeerden, gaf allereerst het voor stel tot verbetering van de Brandsloot aanleiding tot een korte weinig beduidende discussie. Door de welwillende medewerking van de eigenares van het aangrenzende stratenterrein, mevr. wed. G. Muller—Vrijland, die haar eigen dom -van den grond dier straten en een ge deelte der Brandsloot aan de gemeente schonk, zal hier eene beduidende verbetering worden be reikt. Begrijpen wij 't goed, dan zal nu weldra het onmogelijke Brandpad in een goed bestraten weg verkeeren.' Want al zou men liever de ge heele demping der Brandsloot gezien hebben, een goed deel van die onooglijke sloot zal nu toch verdwijnen. Volgens mededeeling van den wethou der van gemeentewerken zal ook langs dezen weg eene algeheele doorspoeling van de riolen in het Gorze-kwartier worden verkregen. Eene groote verbetering dus, die wij, naast de welwillende mede werking van genoemde oud-stadgenoote, vooral aan de ijverige bemoeiingen van den burgemeester dan ken, wien daarvoor dan ook te recht hulde en dank werd gebracht. Toen de hier bedoelde afgestane grond in dank aanvaard was en het voorstel tot wijziging van de subsidieregeling der bewaarscholen in verband met de ingekomen amendementen van enkele katholieke Raadsleden van de agenda was afge voerd, kwam weer de verandering der Herha lingsschool de aandacht onzer vroeden vragen Deze herhalingsschool, verbonden aan de open bare school met uitgebreid leerplan voor jongens, hoofd de heer Tijl, zal nu in een handelsavond cursus veranderd worden. Zij wordt dan tevens voor goed onder het middelbaar onderwijs ge bracht en in verband daarmede moest het regle ment voor de openbare Middelbare scholen wor den gewijzigd, de jaarwedden van directeur en leeraren worden geregeld en eene veordening op de heffing en invordering der schoolgelden worden vastgesteld. De nog uitgebreide discussie over dit betrek kelijk eenvoudig voorstel onze vroeden ver gasten zich gaarne aan onderwijsgerechten stelde in 't licht dat men omtrent het karakter van deze school lang in het onzekere heeft verkeerd, zij lang tusschen shemel en aarde," i.e. middel baar en lager onderwijs, heeft gezweefd. Nu zij eindelijk voor goed bij M. O. is ondergebracht, wilde de heer Houtman, lid der Commissie van Toezicht op het M. O er wel een woord over meespreken, vooral om haar medezeggenschap bij de bedoelde verandering te bepleiten. Hij vordeide ook het recht zijner commissie op, om bij de over gangsexamens van de leerlingen dertloogereBuiger- school van advies te dienen. De wethouder van onderwijs, de heer Goslinga, heeft hem op beide punten beantwoord op een wijze, die getuigd, dat hij zich in ruim een jaar tijds verdienstelijk in de onderwijszaken heeft ingewerkt en doet zien, zij ook bij dezen voorstander vaD het bijzonder on derwijs alleszins in goede handen zijn. Na de benoeming van het personeel der Herhalingsschool en dë vaststelling en her ziening van verschillende verordeningen is wel de verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar enz. met den Franschen slag afgemaakt. De ver strekkende gevolgen van deze verordening, die zich niet al leen in de openbare gebouwen, maar ook in de particuliere woningen zullen doen kennen, zal men zeker 't best in de toepassing dezer brand- wet ontwaren. En ten slotte kwamen in deze vrij langdurige vergadering de zaakjes van Grondverkoop aan de Nassaustraat (hoek Prins Mauritsstraat), aan de Prins Frederik Hendrik en aande Van Smallevelt- straat, grondaanvragen, die onze vroeden zeker met beide handen moesten aangrijpen, wijl zij de verdere bebouwing van het zich steeds meer ont wikkelenden kwartier achter (de Warande waar borgen. Wij hebben daarbij het merkwaardig schouwspal beleefd, dat de heer De Jong, ont vanger der registratie en domeinen, die wij in vorige vergaderingen met zooveel pathos erf pacht bij Pink Pillen hoorden vergelijken, zich hier als een beslist voorstander van erfpacht deed keijnen. De bewering dat die omkeer zijn grond vond juist in dit stukje, dat de gemeente later zou kunnen noodig hebben, heeft hij niet met succes kunnen vooropzetten, waar hem de ongegrondheid daarvan op verschillende motieven door meerdere sprekers werd aangetoond. Dus blijft alleen over de conclusie, dat de heer De Jong 't met zijne minachting van erfpacht, die immers gehuldigd wordtin het vrijzinnig-democra tisch program, danig bij zijne partij heeft ver korven en daarom deze gelegenheid met beide handen heeft aangegrepen om zich weer irf hare rangen te scharen. Overigens is de inconsequentie, waarvan de heer De Jong blijk gaf, lang geen zeldzaamheid bij zijn partijgenooten. De wethou der van gemeentewerken, die begrijpt, dat de gemeente grond verkoopen moet, gaf daarvan her haaldelijk, ook in deze zitting, blijk. Wat geven toch alle theoretische overwegingen bij de nuch tere eischen der praktijk? Nadat de heer Gerlach de zekerheid had ver kregen, dat het wrak in de Raam door de be kende ontploffing veroorzaaakt, spoedig zal worden opgeruimd, gingen onze vroeden omstreeks vijf ure uiteen. sZalig uiteinde" mocht ook hier ge zegd worden, na de ongelegen raadszitting op den voorlaatsten wefkdag van het stervend jaar. Geachte Redactie, Met de opname van deze regelen in uw blad, zoudt U inzender dankend verplichten. Zijn voor velen Zon- en Feestdagen, dagen van kalme rust en stil genot in huiselijken kring, voor anderen zijn die dagen gelegenheden tot het ver wekken van ergernis, botvieren hunner dierlijke lusten en last veroorzaken aan hunne mede-men- schen. Voor de politie echter zijn die dagen, dagen van zorg, angst en gevaar. Wie op Oudejaarsavond getuigen is geweest van de vernielzucht door eenige woestelingen in een cafe aan de Lange Haven en de arrestaue die daarop volgde, zullen hebben gezien met welk eene moeite, op gevaar af zelf als offer te vallen, die twee individuen de politie in handen vielen en dan ditmaal, als eene zeldzaamheid, .met me dehulp van rechtschapen burgers. Meermalen wordt gezegd: waar de politie zijn moet, schittert zij steeds door hare afwezigheid, terwijl daar, waar zij onnoodig is, steeds flink vertegenwoordigd is. Wanneer dit aan geen toe val moet worden toegeschreven, is het dan te verwonderen, dat zij, zooveel mogelijk met eene uitrusting ter verdediging voor den tegenwoordi- gen tijd geheel onvolledig, zich schuil houdt om niet in handen te vallen van onverlaten, die niet terugdeinzen een mensch het kostbaar leven te outnemen? Zij, die als het ware ongewapend optreedt tegenover door drank bedwelmde woes telingen, die al handig mes of ander gevaarlijk werktuig gereed hebben om den genadestoot of slag toetebrengen waardoor het leven van den plichtgetrouwen agent gevaar loopt. Is het te verwonderen, dat de agent, die ook een leven te verliezen heeft, denkt aan eigen behoud, aan eene liefdevolle echtger.oote en wel licht aan een talrijk kroost, dat mocht hij vallen als offer hij het vervullen zijner plicht, hy dit dierbaar gezin in hulpbehoevenden toestand zou moeten achterlaten, terwijl® de schuldige met eenige jaren'gevangenisstraf aaii de maatschappij (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). r Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet terugge geven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2