Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Zondagsnummer. 35ste Jaargang. Donderdag 4 Januari 1912. No. 10210. Bnitenlandsch Nieuws. De oorlog tusscheu Italië en Turkije. F E U 1 L L ET O IS. Het Spookkasteel Yerspreide berichte i ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voorherhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Wegens het op Zaterdag invallen van den feestdag van DRIEKONINGEN zal het volgend nummer met geïllustreerd, Zondagsblad ver schijnen V r ij d a g-a vond. H.H. Adverteerders worden verzocht hun advertentiën voor dat nummer bestemd, uiter lijk voor Vrij dag-middag 1 ure in te zenden. Uit Rome wordt aan de „National Zeitung" ge seind Voor Tripolis zijn reeds 120,000,000 lire Uitgegeven. De staatskas beschikt nu nog over 480,000,000, zioodat een oioiiogsleening, zelfs al beantwoordt de lo,op van den oorlog niet aan de verwachtingen, niet aoodig zal zijn. Uit Tripolis wordt volgens dei „National Zei tung" paar Roniei glemold, dait de ltaliaansche vliegtuigten hun lops'tijjgiiugien weer hebben her vat 'ep. aanmerkelijke troepenmachten in de om streken van de stad hebhen gesignaleerd. Uit Riomel wordt patn de1 „National Zeitung" ge seind: Het ltaliaansche stoomschip „Giano:", gev- ladeln met 400 ton kolen voor de ltaliaansche vlloot, heeft den ^5en December ter hoogt© van Tob roek schipbreuk geleden, Den 27en werd de bemanning door het stoomschip „Amandiraggio" gered. 1 - Uit Wettenen wordt aan het „Berliner Tagehlat.L" geseind, dat men daar in Turksche kringen zich ©P de volgende wijze uitlaat pver de geruchten Uit Kionstantinopel', dat de vrede met Italië aan staande zou zijn: Eerst moet men afwachten, welke houding de Kamer tegenover het nieuwe kabinet -zal aannemen. Saïd pajsja zou wèl ge neigd zijn het |s luiten van den vrede te helpen bespoedigen, maar de vraag is, of voor1 de onder handelingen reeds een grondslag gevonden is. De meeningen van de oorlogvoerende mogendheden zijn en blijven zeer uiteenloopend en slechts met moeite z,al men een vergelijk kunnen vinden. DUITSCHLANB. Uit Petersburg' wordt gemeld: De „Novoie Vrem- ja" schrijft, dat da samenkomst van minister Sasionoff ein von Kiderlen Wachter plaats lad op speciaal verzoek van keizer Wilhelm. FRANKRIJK. Onder don titel „De nieuwste Franse he natio nale held" publiceerden pch'tend- en midiagbla- deo uitvoerige telegrammen uit Parijs over de aankomst van kapitein Lux aldaar. De beschouwing, die de „Figaro" publiceert en waarin geizegd wordt, dat de minister van Oorlog zeer ontactisch optrad door Lux officieel te ont vangen, wordt tja Berlijn algemeen geprezen. Men De roorers van het kasteel d'Herneuse. Naar het Fransch van Noël Gaulois. 4) INLEIDING. Op dit oogenblik ging de deur open en kwam een boer van reusachtige gestalte binnen. Ilij stak met hoofd en schouders boven den grootsten man uithij was nog jong, armoedig gekleed, en droeg kort geknipt haar en baard. Een groote ontroering teekende zich af op zijn gelaat, deed zijn oogen schitteren, en zijn lichaam schokken. Mijnheer stiet hij met moeite uit. En plots greep bij het zien van den avonturier een vreeselijke toorn hem aan O I ben je daar, jij, zeide hij. En terwijl hij met een hand den kapitein bij den hals greep, lichtte hij hem van den grond en balanceerde met hem als wilde hij hem uit het raam werpen. Een handbeweging van den graaf verhinderde, dat deze blaffer niet vlugger het kasteel verliet, dan hij erin gekomen was. "Waarom zoo heftig, Ferre En wat drijft u naar het kasteel Ik zal het u zeggen, mijnheer, maar laat mij dezen man vasthouden, anders ontsnapt hij, onthoudt zich van het geven van alle commen taar. Uit Bireslau seint men aan de „Vossisch© Zei- tunig": Te Frankenstein werd eeni jonge Ffaa- scbe taalleer,aar gevangen genomen, die verdacht wordt behulpzaam te zijn geweest bij da ont vluchting van den Franschen genie-kapitein Lux uit de vestinggevangtenis te Gl'atz. GRIEKENLAND. Volgens ie©n Reuterteltegram ,uit Athene heeft de Griek,sche Kametr na een naohtvergadering gis teren met spoed haar werkzaamheden beëindigd om de invrijheidstelling der nog -op «Ie oorlogs schepen der beschermend© jnogendheden gevan gen gehouden Kretenzer afgevaardigden mogelijk te maken. D,e- Kamer heeft de hegrloot'ing aangenomen be nevens het plan tot liegerorganisatie, overeenkom stig de aanwijzingen van de Fransehe militaire missie, volgens welk plan het beschikbare ge deelte van htet leger 130,000 man zal tellen. Het leger zal voiortaun uit 4 in plaats van uit 3 divisies bestaan. Verder is' een spm van1 46 millioen toegestaan tot versterking van de vloot. Volgens een ver klaring van, dein Griekschen premier, wielke eelnige dagen vroeger was afgelegd, zal' de reorganisa tie van da vloot do aanschaffing van nog B-en omdeirz:eeboo|t omvatten en van een gepantserd schip, dat nog sterker moet zijn dan de Averof. Nog zullleln ,acht millioen drachmen in den lijd van 3 jaar besteed worden aan de aanschaf fing van torpctdobooiton, torpedojagers, het aan leggen van versterkingen hij en het aanbrengen van verbeteringen aain bet arstemaal. .Ook zijn nog talrijke kredieten toegestaan voor het ondernemen van openbare werken. Heit besluit tot ontbinding werd onder toejui chingen voorgelezen. AMERIKA- President Taft heeft gister aan bezoekers van bet Witte Huis te verstaan gegeven, dat hij niet voornifcim-eins' was zich in den wedloop der pre- sidmtsverkiezdng ten gunste van Roosevelt te rug te trekken. Hij1 voegde daaraan toe: Niets dan de dood. zal! mij nu ujt bet gevecht kunnen houdep. PERZIë. Volgens1 de „Neue Freie Presse" heeft de Land raad van Tabris aan het Perzische consulaat te Weenen een telegram van den volgenden inhoud gestuurd: „Twee dagen .geleden zijn de Russen hier met geweld bioinengedromigleni. Zij hebben een school bestormd en de kinderen zonder genade neergetrapt en geslagen. Rustige voorbijgangers werden geslagen of beschoten. Den volgenden dag kwam uit Teheran het bericht, de vijande lijkheden te staken, hetgeen de Russen echter njeit verhinderde het bombardement voort te zet ten. In de wijk bij het Russische consulaat Baje zeide de reus Ferre! Hij is tegen het luiden van den Angelus met een dertigtal bandieten, wier aanvoerder hij is, te Verbiére aangekomen. Zij hebben bij den ingang van het dorp hun verblijf opgeslagen. Zij zijn de huizen binnengedrongen, hebben de mannen met geweld aangedaan en de vrouwen mishandeld. Alles wat onder hun han den kwam, hebben zij gestolen. Maar er was niet veel te halen en daarom zonder twijfel het hoofd van de bende hierheen gekomen om iets van zijn gading te vindenTen slotte, toen zij dachten dat zij geen goud en zilver vonden, omdat het verborgen was, hebben zij hun toevlucht ge nomen tot groote middelen, drie van hen hebben vader Maheu vastgegrepen, een kolenvuur ont stoken en zij maakten zich gereed om zijn voet zolen te verbranden om hem zoo ertoe te brengen de geheime bergplaatsen, die niet bestaan, aan te duiden. Toen kwam men mij waarschuwen. Ik heb mijn zieke vrouw alleen gelaten en heb, naar ik meen twee of drie van die deugnieten omge bracht. Is dat alles waar vroeg de graaf d'Her neuse doodsbleek. Mijnheer, ik lieg nooit. Daarvoor alleen zou ik bovendien niet hier gekomen zijn. Ik heb eenige gezellen kunnen bijeenbrengen en wij hebben de orde weer hersteld. Gij zult uw mannen. tenminste hetover- schot ervan aan den kant van Rhuis terug vinden, als men mij ten minste niet toestaat u te wurgen. Misschien is het wel goed dat men mij Sjomal drongeln dei Russen in de huizen van de notabelen en roofden, wat hun in handen viel. Verscheiden© aanzienlijken, werden gevangen g'e- füomiÊin. Vrouwen en kinderen werden op straat neergeschoten. Ik verzoek deze gewelddaden ter kennis te brengen van de beschaafde wereld." U,it Petersburg wordt aan het „Berliner Taga- Matt" geseind, dat het tweede en het vierde regiment tirailleurs1 uit Kaswin, onder generaal Hennjk, bevel gekregen hebben om naar Resjt te vertrekken. Te Resjt beschikken de Russen over zes kanonnen. Vele geweren, natronen en bommein werden buit gemaakt en verscheidene Russische revolutionairen zijn gevangen genomen. Het „Nowoje Wremja" loochent, dat de .Rus sische, consul te Tabris, Muller, en de Duitsebe consul Schkoleman op de een of andere wijze zouden hebben deelgenomen aan de revothrtio- nalre. beweging of de Perzische politiek. Verder meldt de correspondent, dat na een ge vecht vain 9 dagen, Salar ed Dowïé, de broeder van dein vroeigeren Sjah, de Perzische rOgeering's- troepen bij Kermandsjah verslagen heeft en Ker- m andsjah in heit bezit van den vroeger en Sjah1 is. Da „Times" verneemt pit Petersburg, dat de Russische regteering voortgaat met te verzekeren, dat zij geen plan hleeft, Noord-Perzië blijvend te bezetten. Ook uil zij gteleta verdere versterkingen zen- deta. De 9000 man Russische troepen die nu in Noord-Perzië over enkele plaatsten verdeelt zijn, worden voldoende geacht voor de handhaving her orde. CHINA. Uit Sint Petersburg tomen geruchten, volgens welke de Chineesche keizerin-weduwe, met den jongen keizer, in Stilte uit Peking gevlucht zijn ©n Mock den passeerden. Zij zouden zich op weg bevinden naar Zhïkhe, aan de Mongoolsfche grens, waar zij zich blijvejnd willen vestigen en waar heen reeds 'fwee garde-bataljons ter hunner be scherming werden gezonden. Waarschijnlijk heeft mt|n te' doen met een inieuwe editie van een rééds vroeger verspreid bericht, dat thans in ©en eönigs'zins gewijziigden vorm weer opduikt. Volgens een telegram aa,n de „Daily Telegraph' uit Peking is tusscheo de keizerlijken en repu blikeinen nog geen overeenstemming verkregen over de plaats, waar de Nationale Vergadering tezamen zal' komen. Yoean-Sji-Kai wil beslist Pe king, maar de republikeinen wenschein n stad in het Jangtste-dal als zetel der vergadering. Ook over het tijdstip, dat de vergadering bijeen moet komen, zijn de meemimgen verdeeld, en eveneens over hel p.antal afgevaardigden van iedere pro vincie en over de meerderheid, noodig tot het nemen van een besluit. Yoiean-Sji-Kai bevindt zich in de moeilijkste positie. Van den ©enern kant bedreigd door de grootste geldnoob en van ben anderen kant door het voortdurend wantrouwen der Mantsjoiei's, loopt hij radeloos rond, maar blijft, zijn standpunt verdedigen. Des nachts slaapt niet heeft laten begaan toen ik u uit het hooge venster wilde werpen, zooals ik van plan was, want nu kunt gij aan mijnheer d Herneuse ver-, tellen of waar is wat uw roovers zeggen. Zij zeggen dat er een groote veldslag heeft plaats gehad en dat het leger van den Koning verslagen is 1 Iedereen was opgestaan en zij verdrongen zich om den grooten Ferre, en dengene, dien hij nog steeds vasthield. Laat dien man los, beval de graaf. En gij, zeide hij tot den krijgsman, spreek op. Is het geen F erre zegt, waar Het is in alle opzichten juist zoowel te Poitiers als te Crécy is een handvol Engelsche boogschutters slaags geraakt met een leger van edellieden. Allen zijn gedood of gevangen geno men en koning Jan is op weg naar Londen En nu zal ik u zeggen wie ik ben ik noem mij kapitein Valrocca, vroeger in dienst van mon seigneur den koning van Navarra, heden verbon den aan lord James Audley, bevelhebber der Engelsche troepen van Boauvoisis in dienst van zijne genadige Majesteit Eduard III. Ik kan de gastvrijheid, die ik beleefd gevraagd heb, eischen. Ik sommeer u, heer d'Herneuse, dezen boer te doen vertrekken en mij aan uw tafel een plaats te geven, die past aan een kapitein van den ko ning van Engeland en Frankrijk. Herneuse is nog niet genomen, kapitein, en om u dat te bewyzen zou ik u dadelijk aan m\jn hij nipt en zijn ongeschoren gelaat draagt de teidkenen van de grootste vermoeienis. Het gietd, dat Yoiean-Sji-Kai van de Keizerlijke familie ontving, moet dienen tot dekking van schulden, door de aanvoerders van het noorde lijk leger gemaakt. Het schijnt, dat Yoean-Sji-Kai meient, door deze sommen den trouw der noor delijke troepen, die bedekt met afval' dreigen, te kunnen koopiön. Yoean-Sji-Kai dreigde, onmiddel lijk ontslag tei zullen nemen als hem het gevraagde geld niet verschaft werd. Uit Petersburg wordt aan de „Vossisch© Zei tung" geseind: Naar men verneemt, zijn Rustend en Japan overeengekomen, om de republiek Chi na alleen te edtennietn in geval deze óf door de nationale vergadering wordt ingevoerd óf het hof geheel van het tooneel verdwijnt. Uit Wilhelmshaven wordt aan de „Lakal Anzeiger" geseind, dat de Duitschei regteering voor nemens is in Cuxhaven een nieuwe lorpedoboot- afdeeling te formeeren. Het beticht van een muiterij op oudejaarsavond in bet kamp van 'Longmoor hij Petersfield (N.N.O. van Portsmouth) is eerst nu te Portsmouth om vangen. Het schijnt, dat eenige Schotschei sol daten te Longmoor in woede ontstoken waren over de weigering van een beelon vacantiedag op Nieuwjaarsdag en. na het uitdraaien van de lich ten bijeengekomen, waretn, hun houten verblijf- plaaksein vernielden, naar de kwartieren der offi cieren met steenien wierpen, en vetwlenschingen uitten. De officieren kwamen in -itach&leeding naar buiten, terwijl de manschap-pien. om hen been een kring vormden. Eenige sergeanten tracht ten dien te verbreken, doch liepen daarbij bajo netsteken op. Eindelijk daagde een officier, die eian bekend bokser was, den besten bokser onder de manschappen tot een strijd uit. Officieren en manschappen vormden een nieuwen kring, waar binnen de officier den soldaat overwon. De man schappen keerden daarop mistroostig naar hun verblijfplaatsen terug. Naar heit Rcuterbuimu te Lomdein verneemt, zal in de eerstvolgende dagen te Parijs een bijeeiv komst plaatsvinden v,an vertegenwoordigers van EngielSchie, Fransehe en Russische banken om een overeenkomst te sluiten tot het bijeenbrengen van een kapitaal van 100,000. Daardoor zou de mogelijkheid geschapen moeien worden tot heit ondernemen van voorbereidende studiën voor den Transperzischen spoorweg door een Socié- té d'Etudes, wier taak het zal zijn de vereiscihte concessie van Perzië te verkrijgen, nadat de loop- van dein spoorweg definitief vastgesteld en de daarmede verband houdende lanhopmeting ge schied is. Het Russische comité bezit reeds het bijna ge heel volledig© opmetimgispten van Astara naar Perzië en een voorlioopig, schetsmatig plan van Teheran naar Goeattar pan de grens van Perzië en Beloedsjistan. Engeland en Rusland hebben galg laten opknoopen, indien gij niet aan mijn deur geklopt had als een door God gezonden gast. Welnu vertrek. Totdat gij mijn land verlaten hebt, zult gij door niemand worden lastig geval len. En gij, ging de graal voort, zich tot Ferre wendend, gij moet dezen man den weg naar Rhuis wijzen. Gij belooft mij, dat hem geen leed zal geschieden. Ferre aarzelde om het te beloven. Een blik van Isabbela, deed hem ertoe besluiten. Mijnheer, gij zult gehoorzaamd worden.... En hij keek kapitein Valrocca met een blik aan, die dezen allesbehalve op zijn, gemak deed zijn. Ziedaar, zeide de graaf, hoe ik de kapiteins van Lord Audley ontvang. Als gij u voor d'Her neuse wilt vertoonen met het harnas aan en de lans in de vuist, beloof ik u een andere ontvangst. Ja, graaf d'Herneuse, wij zullen elkander «velderzien. Maar op dien dag, ik zweer het bij het gebeente mijner moeder, zal ijzer stooten op ijzer en zal de vlam ten hemel stijgen dan zult gij aan de genade van den ka pitein zijn overgeleverd en zal ik zien of uw on beschaamdheid u ook bij uw nederlaag zal bij blijven V£ordt vmxAai\. OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1