Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaargang. Vrijdag 5* Januari (912. No. 10211. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Handelsavondcursus. Bttitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Terspreide berichten Koloniën. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lrjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Wegens den feestdag van DRIE KONINGEN zal de NIEUWE SCHIEDAM' SCHE COURANTDagblad voor Schiedam, en Omstreken, Z a t e r d a g-a vond niet verse li jjnen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen op Sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en Corresponden tie aan den gemeentelijken Handelsavondcursus. Belooning volgens verordening f50.per we- kelijksch lesuur aantal lesuren 3 met uitzicht op verhooging na 5, 10 en 15-jarigen dienst telkens met f2.50 per wekelijksch lesuur. Sollicitatiën in te zenden vóór 11 Januari a.s. bij den Burgemeester. Uit Kaïro wordt d.d. 3 dezer aan de «Lokal- Anzeiger" geseind: Vandaag zijn er nog 3 compagniën onder leiding van Engelsche officieren naar Soloem vertrokken. De Khedive vertrekt vanavond naar Alexandrië en zal zich vandaar eveneens naar Seloem begeven. Bij Etia-el-Bar is gisternacht een karavan van Bedoeïnen aangehouden en naar Kaïro terugge bracht. De kameelen van deze karavaan waren elk beladen met twee balen mei, wapenen. De «Times" verneemt uit Kaïro, dat de Egyp tische regeering, teneinde te voorkomen, dat Italië later aanspaak krijgt op schadevergoeding wegens schending der onzijdigheid, hare maat regelen aan de grens en langs het Suezkanaal verscherpt. Een Turksch officier, die de grens over wilde om het Turksche hoofdkwartier te bereiken, is in hechtenis genomen en zal naar Turkije teruggezonden worden. De oorlogscorrespondent van de «Berliner Mor- genpost" seint over Dzjerba, dat bij een Duitsche journalist huiszoeking gedaan is. Al zijn papieren worden in beslag genomen. Men heeft het Duit sche ministerie van buitenlandsche zaken met de zaak in kennis gesteld. FRANKRIJK. Een blijkbaar officieuze nota in de «Matin" gepubliceerd, meldt, dat de Fransch-Spaansche onderhandelingen op het oogenblik een kritieken tijd doormaken. De uitlatingen van eeirige rede naars tijdens de behandeling van het Fransch- Duitsch verdrag hadden, zoo zegt het blad, in Madrid wellicht den schijn gewekt, dat de on derhandelingen van Fransche zijde met een zekere slapheid gevoerd zouden worden, ofschoon de Fransche regeering te kennen heeft gegeven, dat de vriendschap voor Spanje het vasthouden aan haar standpunt op geen enkel wijze kan beïn vloeden. Men hoopt, zoo luidt het verder, dat Spanje zal inzien, dat Frankrijk zich niet met onderhan delingen kan inlaten, waarbij eenige van zijn rechtvaardige belangen en aanspraken opgeofferd zouden worden. Zonder twijfel zal te Madrid de invloed van een met Frankrijk en Spanje be vriende mogendheid zich doen gevoelen om een schikking tot stand te brengen. Hetzelfde blad verklaart, in een bericht uit Londen, dat de langwijligheid van de onderhande lingen te Madrid in de diplomatieke kringen, die vriendschappelijk tegenover Frankrijk gezind zijn, een pijnlijke bevreemding wekt. Men vindt het onbegrijpelijk, dat Engeland zijn machtigen in vloed niet doet gelden, om de Spaansche regee- ring tot een meer verstandige en gerechtvaardigde opvatting te bewegen. Engeland moest toch in zien, dat Frankrijk de onwrikbare houding van Spanje onmogelijk kan toelaten, Van den andereu kant meldt de Madrileensche «Correspondencia Militar"»In de diplomatieke kringen van Spanje gelooft men dat de onderhan delingen met Frankrijk in de maand Februari zullen eindigen." Wellicht zal het nog zoolang duren, omdat, zooals het blad zegt, «beide par tijen het niet eens zijn over bijna alle punten, waarover onderhandeld wordt." TURKIJë. Een telegram uit Berlijn meldt Uit Sofia wordt aande «Lokal-Anzeiger" geseind, dat er geruchten liepen over een samen zwering, die in Konstantinopel haren slag zou hebben geslagen. Machmoed Sjefket zou vermoord zijn. Op navrage verklaarde de Turksche gezant te Berlijn, dat hij deze geruchten als verzinsels beschouwde, omdat hij nog gewone diensttele- grammen ontvangen had, die later waren afge zonden dan de gebeurtenissen, waarover de geruchten spreken, zouden moeten voorgevallen zijn. Dit bericht wordt ook in de middagbladen niet bevestigd. Daarentegen bevat de «Lokal-Anzeiger een telegram, dat door sneeuwval het internatio nale spoorwegverkeer gestremd is. Juist het uit blijven van treinen werd in het bericht uit Sofia een onrustbarend teeken genoemd. Het telefoon verkeer van Konstantinopel met Europa is ook door de sneeuw gestoord en nog slechts over de Roemeensche haven Konstauza mogelijk. PERZIë. De correspondent te Teheran van de «Times" bevestigt, dat de Russen te Tabris in het openbaar drie priesters hebben opgehangen, o. w. den hoogstgeplaatsten. De correspondent is van oordeel, dat deze daad van de Russen een gevaar oplevert voor de Euro peanen, die in Perzië een positie bekleeden. De Britsche Imperiale Bank in Perzië verzet zich krachtig tegen de benoeming van den Belg Mornard als opvolger van Shuster. Thans wordt te verstaan gegeven, dat de benoeming van een Nederlander den Perzen aangenamer zou wezen. Volgens de Duitsche bladen zendt Engeland nog vier schepen van zijn Middellandsche-Zeevloot naar de Golf van Perzië. CHINA. De «Times verneemt uit Sjanghai dat aldaar veel sympathie bestaat voor den als onderhande laar ontslagen Tangsjaoji. De overtuiging bestaat, dat Tangsjaoji niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan had en dat hij nu als zondebok moet dienen. Hij heeft geweigerd, een benoeming aan te nemen als minister van buitenlandsche zaken in de revolutionaire regeering. Uit Sjanghai verneemt nog de «Daily Mail", dat dr. Soenjatsen zijn plechtigen intocht heeft gedaan in Nanking, waar hij met geestdrift werd ont vangen. Een-en-twintig saluutschoten werden gelost en er waren 10.000 man troepen op de been. Soen jatsen werd plechtig ingehuldigd. Hij zwoer, de Mantsjoes te zullen verdrijven, den vrede te her stellen en het staatsgezag te vestigen op den volkswil. Was dat volbracht dan zou hij aftreden, teneinde het Chineesche volk in staat te stellen, een president van de Vereenigde Staten van China aan te wijzen, welke staten vijf volken zullen om vatten, de Chineezen, de Mantsjoes, de Tibetanen, de Mongolen en de Toerkenstanners. Het centrale bestuur zal de financiën en de belastingen her vormen de Chineesche kalender is reeds afge schaft en door den West-Europeeschen vervangen. De «Daily Telegraph" verneemt uit Sjanghai, dat Woetingfang met een weigering geantwoord heeft op het voorstel van Joeansjikai om de ver dere onderhandelingen per telegraaf af te doen. Woetingfang staat er op, dat Joeansjikai zelf naar Sjanghai zal overkomen. Men gelooft dat Joean dat zal doen. Later zal hij dan trachten een leening te sluiten van 35.000.000 taëls op onderpand van de gecoDfis- ceerde staatseigendommen. Uit Petersburg wordt aan de «Lokal Anzeiger" geseind, dat in Mongolië een hoogst verwarde toe stand dreigt te zullen ontstaan daar Zuid en West-Mongolië zich naar het voorbeeld van Noord-Mongolië onafhankelijk willen verklaren. Men verwacht, dat tusschen deze drie nieuwe onafhankelijke gebieden spoedig oneenigheid en oorlog zal uitbreken. Het «Berliner Tageblatt" teekent hierbij aan «Het einde zal dan natuurlijk interventie van Rusland zijn 1" In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben te Petersburg in alle stadswijken om vangrijke huiszoekingen plaats gehad, door ver sterkte politie-afdeelingen, met behulp van talrijke bereden gendarmen. Meer dan 30 plaatsen van samenkomst van revolutionnaire strijdorganisaties, waaronder van arbeiders, lithografen, studenten en anderen werden doorzocht en al de papieren in beslag genomen. Deze papieren waren dermate bezwarend, dat dadelijk tot een groot aantal ai restatiën werd overgegaan en de arrestanten onder sterk militair geleide naar de gevangenissen gebracht werden, waar elk afzonderlijk opgesloten werd. Naar verluidt, moet een over de geheele stad verspreid comité ontdekt zijn, welks voorne men was overal terroristische daden te plegen. Het aantal gearresteerden bedraagt verscheidene honderden. Een praktizijn te Koblenz, die verscheidene jaren bij het Fransche vreemdelegioen heeft ge diend, is in hechtenis genomen, onder verdenking dat hij voor Frankrijk spionnagediensten verricht heeft. Dinsdagmiddag is te Calcutta onder com mando van generaal Mahon de grootste wapen schouwing gehouden, die de stad ooit te zien had gegevenmeer dan 9000 soldaten namen er aan deel. De koning kwam met lord Hardinge, den op perbevelhebber, generaal sir O'Moore Creagh, en een schitterenden staf als gevolg voor de tent voor hem opgericht, aan. De koningin reed met de hertogin van De vonshire en lord Durham in een rijtuig achter den koning. Een ontzaglijke menigte menschen woonde de revue bij. -Woensdag-middagis te Washington overleden de bekende vice-admiraal Robley D. Evans. Ad miraal Evans werd in 1848 te Floyd County (Vir ginia) geboren. Hij studeerde op de marine-aca demie van Utah en werd in 1863 aangesteld. Zijn leven te Annapolis was bijna geheel aan studie gewijd, maar de burger-oorlog riep hem spoedig jn actieven dienst. Bij de landing te Fort Fischer werd vaandrig Evans in het been geschoten. Hij werd in een militair hospitaal opgenomen, waar een genees heer besloot het been af te zetten, maar van zijn plan afzag, daar hem een revolver onder den neus werd gehonden door zijn patiënt, die er de voor keur aan gaf te hinken, liever dan met een hou ten been te loopen. Robley Evans nam ook met succes deel aan den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, aan het geschil met Chili, enz. Hij werd luitenant in 1866, luitenant-comman dant in 1868 en tien jaar later commandant. In 1893 werd hij tot kapitein bevorderd en tot vice- admiraal in 1901. Zeven jaar later nam hij ontslag. West-Indië. (Uit de mail.) De bacoven-crisis. «De West" van 8 December meldt Onder leiding van de Commissie van Advies weder voltallig gemaakt door de herkiezing bij acclamatie van den heer G. van dien Jr. vond gisterenavond in het logegebouw een verga dering plaats van belanghebbenden bij de baco- vencultuur. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat als volhard wordt in het fatale besluit om aan 't eind van 't jaar den steun aan bacovenonder- nemingen te staken, verscheidene plantages daar door stop gezet zullen zijn, en de immigranten aldaar voor rekening zullen komen van het gou vernement. De wenschelijkheid werd daarom uit gesproken, om bij het bestuur aan te dringen, telegraphisch het Opperbestuur voor te stellen om vooralsnog voort te gaan met den steun, in afwachting van de oprichting van een landbou- credietbank. Ter sprake kwam voorts het ontwerp-contract door de Fruit Company opgemaakt, eventueel te sluiten tusschen de planters en die company. Dit ontwerp-contract was nota bene 1 door het Gouvernement tot voor enkele dagen geheim gehouden voor de planters, geheim dus voor de belanghebbenden, die eventueel het contract moe ten sluitenZou het nu geen tijd worden te onderzoeken of ons bestuur wellicht is geinfec- teerd door den een of anderen geheimbacil Het gevolg van deze verstandhouding was, dat de planters niet in staat waren het ontwerp-con tract te bespreken, zoodat men besloot de verga dering te verdagen tot men gelegenheid zou hebben gehad van het ontwerp kennis te nemen. Van het aanbod van den redacteur van «De West", om het ontwerp contract bekend te maken door publicatie, werd gaarne gebruik gemaakt. Het blad gaf daarna een plaats aan het geheele ontwerp contract. Genezing van lepra. Wij lezen in de «Am. di. Cur." d.d. 2 Dec. Tot nu toe heeft de vreeselijke lepra of me- laatschheid hardnekkig weerstand geboden aan alle geneesmiddelen. De vorige week deelden wij nog mede, dat de pogingen, in Suriname aange wend, zonder eenig resultaat zijn gebleven. Het hoog geroemde Nastin, waarmede in En- gelsch Guyana (Demerara) talrijke proeven geno men zijn, heeft tot geen enkel bevestigend succes geleid. Toch laat de wetenschap zich door deze tegenvallers niet afschrikken, doch gaat rusteloos voort naar nieuwe middelen te zoeken, om deze ongelukkige lijders te helpen. In verband met het bovenstaande, zal het vol gende uit het November-nummer van de «Catho lic Standard" van Bntsch Guyana met belang stelling vernomen worden. «De melaatschheid bestaat in Azië over alle breedten, op den top van de Himalaya zoowel als op de oevers van de rivieren uit de laaglanden en de medische geleerden van Frankrijk, Duitsch- land en Engeland hebben onlangs besloten een congres samen te roepen en te trachten eenige mindeien te ontdekken om den voortgang van deze hopelooze ziekte tegen te gaan. In verband hiermoe is het rapport van pater Fraynet, hoofd van het Rangoon-lazaret in lndië, betreffende een ontdekking, in dat hospitaal gedaan, van onge woon belang. In 1908 vroeg kapt. Rost, een geneesheer, aan het Engelsch leger verbonden, verlof om enkele kiemen van melaatschheid van de patiënten te nemen, met het doel deze kwaal te bestudeeren. Enkele maanden later keerde hij met een serum terug, waarmee hij van plan was enkele lijders in te enten. Sceptisch geworden door de vele mislukkingen gaf de overste eenigszins onwillig toestemming om de proef te nemen op een lepra-lijder, die bijna op het punst van sterven was. De eerste inenting werd gevolgd door andere, en na drie maanden was patiënt zoover verbeterd, dat hij kon rondloopen en zelfs een beetje werken. Zuster Catharina, een van de verpleegsters in het hospitaal en zelfs ook een lepra-lijderes vroeg daarna om behandeld te worden. Na achttien maanden bevond zij zichzelf geheel genezen. De naam, aan dit serum gegeven, is «leprolinc". Het is een vloeibare zelfstandigheid, verkregen door leprakiemen over te brengen in een bouillon, gemaakt van extract van ruudvleesch en gedis tilleerde puimsteen (distilled pumice-stone). Van alle zoutbestanddeelen bevrijd, vormt deze bouillon een voedingsmiddel voor de bacillen. Pater Fraynet bevestigt dat de resultaten van Dr. Rost's ontdekking zijn een blijkbare genezing van enkelen, een groote beterschap voor velen en in andere gevallen een verlichting van de meest pijnlijke aspecten dezer ziekte. Een ander hoopvol bericht bereikt ons uit Columbia. De Eerw. Pater Eslo Rabagliatti, priester der Congregatie der Saiesianen, die vroeger aan het hoofd stond van het lazaret «Auga de Dios" in Columbia en die zich op het oogenblik in Chili bevindt, schrijft aan een dagblad als volgtDe ontdekker van het nieuwe geneesmiddel is een melaatsche, genaamd Chaparro in bovengenoemd lazaret, die door Pater Rabagliatti in stervensge- i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1