Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ih Kilo 35ste Jaargang. Maandag 8 Januari SOI2. No. 10212. milOJAlE JLLL1TIE. I 1/1 Kilo bus VAN HOUTEN S ZÜIVER OPLOSBAAR Officieele berichten. Kennisgeving. kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusscheu Italië eu Turkije. Het Spookkasteel ■SP WAARSCHUWING. Handelsavondcursus. (82) Jb, U i LLË 1 O H. De r00vers van het kasteel d'Herneuse. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam brengt ter algemeene kennis, 2e. dat door Burgemeester en Wethouders is bepaald, dat op Donderdag 25 Januari a.s., in ieder der Gemeentelijke kiesdistricten I en II de verkiezing zal plaats hebben van een lid van den Gemeenteraad ter vervulling van de plaatsen opengevallen respectievelijk door het overlijden van den heer Mr. W. H. JANSEN en door het ontslag nemen van den heer C. KLEIN als leden van dien Raad 2e. dat op genoemden Donderdag 25 Januari a.s. van des voormiddags negen uur tot des na middags vier uur ten Raadhuize overeenkomstig de artikelen 51 en 52 der Kieswet opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd 3e. dat de formulieren, bestemd, voor de bo venbedoelde opgaven, ter Secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn van heden tot en met 25 Januari e.k., van des morgens 81/2 tot des namiddags 4 uur 4e. dat door Burgemeester en Wethouders bepaald is, dat, voor bovenvermelde verkiezingen, de stemming en de herstemming zoo noodig, zullen geschieden respectievelijk op Woensdag 7 en Vrijdag 16 Februari a.s. Schiedam, den 6den Januari 1912. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Ontheffing van den Werkelyken Dienst ingevolge art. 113, eerste zinsnede, der Militie- wet 1911. 96 dagen 2o. 3o onder lo. der wet en in de laatste tien van Maart door hen, bedoeld in die zinsnede onder 2o. door hen, die op een ander tijdstip ter inlij ving bij de militie moeten worden afgeleverd, binnen tien dagen na de dagteekening van den oproeringsbrief door hen, die opnieuw van den werkelijken dienst wenschen ontheven te worden, in de laatste tien dagen der maand, op een na voorafgaande aan de maand waarin de duur van de verleende of laatstelijk verleende ont heffing eindigt door de ingelijfden, die voor het eerst voor ontheffing in aanmerking wenschen te komen, zoodra zij meenen op ontheffing aanspraak te kunnen maken. Belanghebbenden worden er voorts op gewezen dat het bovenbedoelde bewijsstuk niet vroeger mag afgegeven zijn dan tien dagen vóór de inleve ring van het verzoek om ontheffing bij den Bur gemeester en dat de aanvrage op ongezegeld papier kan worden geschreven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. 4o. Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 3de lijst voor het dienstjaar 1911, bevattende de namen van de houders van houden binnen deze gemeente, vanaf heden voor een ieder gedu rende acht dagen ter Gemeentesecretarie (afdee- ling .financiën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijk bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en- Wethouders kunnen worden ingebrachtzullende op later ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen op Sollicitanten naar de betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en Corresponden tie aan den gemeentelijken Handelsavondcursus. Belooning volgens verordening f 50.per we- kelijksch lesuur aantal lesuren 3 met uitzicht op verhooging na 5, 10 en 15-jarigen dienst telkens met f2.50 per wekelijksch lesuur. Sollicitatiën in te zenden vóór 11 Januari a.s. bij den Burgemeester. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter kennis van geestelijken, bedienaren van den godsdienst, zendelingleeraren en broe ders-diakonen van eene godsdienstige vereeniging, alsmede van studenten in de godgeleerdheid en zendelingkweekelingen, die aan eene inrichting van onderwijs, tot geestelijken, bedienaren van den godsdienst of zendelingleeraren worden opge leid, proefbroeders, die tot broeders-diakonen van eene godsdienstige vereeniging worden opgeleid, en Roomsch-Katholieke ordebroeders, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoo- ren, in deze gemeente; voor de lichting van 1912, voor de militie hebben geloot en door den Militie raad voor den dienst mochten zijn aangewezen of bereids in voorgaande jaren bij de militie zijn ingelijfd en krachtens art. 113, eerste zinsnede der Militiewet 1901, reeds voor één jaar van den wer kelijken diëtist zijn ontheven dat volgens art. 86 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 Staatsblad 110. 230), de AANVRAGEN om onthefffing van deu werkelijken dienst, vermeld in de eerste zinsnede van art. 113 der wet en gericht aan H. M. de Koningin, door de dienstplichtigen, die ontheffing wenschen te bekomen, eigenhandig onderteekeud, met het VEREISCHTE BEWIJSSTUK moeten worden in gediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, en wel lo. in de laatste tien dagen van Januari door hen, bedoeld in de eerste zinsnede van art. - Aan de „Frankfurter Ztg." wordt uit Konstan- tiwopiel gemeld, dat alle geruchten uver vredes- oinderhandelingen of voornemens der luiksche regieering, 10m die uit te lokken, met de grootste voorzichtigheid moeten worden beschouwd. De Por te wijst dergelijke geruchten heslist af; het leger zou zijn goedkeuring weigeren. Uil Rome wordt aan de „Vossische Zaitung''' geseind Die. stemming in Italië is gunstig voor den vrtde, maar alleen onder de reeds ambtelijk be kend gemaakte voorwaarden en in de veronder stelling, dat Turkije-den eersten stap doet. Laar- in zijn regeering on volk eenstemmig. Anders wil mem eik offer voor den oorlog brengen, dat mondig mocht blijken te zijn. De berichten, die buiteinlandsebe bladen uit Rome hebben ontvan gen over bepaalde stappen van de internationale diplomatie ook in Rome, worden daar bestre den. Uit Rome wordt aan de „Nationaal Zeituag' geseind Volgens vertraagde telegrammen uit tripolis verschenen den 5©n Januari 5 K.M. van Aïn-Zara Arabische! troepen, die de Italiaansche legerplaats aanvielen. De Italiaansche artillerie trok de aan vallers tegemoet en dwong ben tot den terug tocht. Hierop1 mengde zich ook de Italiaansche cavalerie in het gevecht ein joeg de vijanden uiteen. Aam de „T.eimps" wordt uit Constantinopel .ge meld, dat de Engelse he troepen het schiereiland Sanai tusschen de Golf van Suez en Vkafo defi nitief hebben bezet. OF Naar het Fransch van Noël Gaulois. 6) Het scheen dat deze krachtige terugdrijving de rust in die streken eenigszins hersteld had, zoo dat de graaf aan zijne dochter Isabella niet kon weigeren hem te vergezellen naar Verberie, waar een melaatsche, nog bij zijn leven, als 't ware van 't getal levenden werd geschrapt, hetgeen met eenige plechtigheid geschiedde. In de middeleeuwen was geen enkele goede behandeling van melaatschheid bekend en men stelde zich dus tevreden die ongelukkigen te iso- leeren, hetzij in ziekenhuizen, hetzij in afzonder lijke huisjes midden op het veld. Wanhopig over de verdwijning van Marcel en niet geloovende aan zijn dood, hield Isabella d' Herneuse niet op God te smeeken haar heuren broeder weder te geven. De treffende plechtigheid, die op hartden was had haar reeds van te voren getroffen en zij wilde bij haar smeekbeden voor haren broeder eenige gebeden voegen voor den melaatsche boven wien zich thans als het ware het graf zou sluiten. Vergezeld van een klein gevolg vertrok de graaf met zijne dochter, het kasteel overlatend aan de hoede van den aanvoerder der boogschut ters Coppenole. Terwijl hij voortging over den breeden weg, langs dichtbegroeide bosschen en hoogopgaand hout, onderhield de heer d' Herneuse zich met zijn schildknaap den ridder de Serre. Zeg mij, ridder, wie is die ongelukkige man, voor wien wij gaan bidden. Niemand kent hem, mijnheer. Hij is twee dagen geleden te Verberie aangekomen, waar men reeds aanstonds schrok van zijn verschrikkelijke wonden. Kon men niet te weten komen vanwaar hij kwam. Men kan niet wijs worden uit hetgeen hij vertelt het schijnt dat door zijn verschrikkelijke kwaal hij zijn verstand verloren heeft. Men ver onderstelt, dat hij uit een der naburige zieken huizen is ontsnapt. Isabella rijdt tusschen haren vader en den rid der de Serre op een damesrijpaard. Nu en dan ontmoeten de graaf en gevolg een boer, die zich naar de markt begeeft. Op zeker oogenblik houdt de heer d'Herneuse zijn paard in om een grooten kerel na te kijken, die hem passeert en hem schijnt te herkennen. Ridder, zegt hij tot zijn schildknaap, herkent gij dien persoon niet Ik herinner mij niet hem ooit gezien te hebben. Het moet een der lieden van Valrocca zijn. Als ik mij niet al te zeer bedrieg is deze bandiet een dergenen, die wij nog hardhandig naar het bosch van Cuise hebben gebracht. Moeten wij hem grijpen, heer Neen, laat maar. Hij is met gewapend en alleen hebben wij niets van hem te vreezen. Daarenboven kan ik me vergissen ook. Toen hij bemerkte, dat hij aandacht van den heer getrokken had, wierp de reiziger zich in het bosch en toen de heer d Herneuse, zich in zijn stijgbeugel oprichtend, omkeek, was de man ver dwenen. Hm 1 de kerel is midden tusschen het hout verdwenen. We moeten hem bewaken en verhinderen, dat hij hier zijn verblijf opslaat. Ik ben bang dat die bandieten terug zullen komen en ons zullen aanvallen. Heeft men de drijfjachten, die ik be volen had, reeds geëindigd Mijnheer ik heb het bosch in alle richtingen laten doorsnuffelen en ik geloof niet, dat er n de lieden van Valrocca is overgebleven. We moeten die bewaking niet laten verslappen. Ieder oogenblik is kostbaar. Men was intusschen tot de eerste huizen van Verberie genaderd en het somber gelui der klok ken, dat men in het bosch reeds gehoord had, werd steeds duidelijker waarneembaar. De ridder de Serre, die getroffen was door de vermoedens van den graaf, vroeg hem aan de poorten der stad te laten om te wachten op de aankomst van dien verdachten persooD, die zoo plotseling in het kreupelhout verdwenen wits. FRANKRIJK. Aan dei „Matin" wordt uit Londen gemeld, dat Engeland bet tot no,g toe niet doelmatig geacht heeft, in de Fransdh-Spaansch'e onderhandelingen tussobeinbedde te 'komen. Zoodra Frankrijk echter verklaren zou, dat het met zijn concessies tot het uiterste punt gekomen was en tegenover de aan spraken van Spanje een besliste weigering zou moeten stellen, zal Engeland te Madrid in over weging geven om een verstandig standpunt in te nemen. Djt «ogenblik scheen niet ver meer te zijin. van De heer d'Herneuse vond dit goed en terwijl de ridder op wacht ging staan, begaf hij zich naar de parochiekerk. Te Verberie waren toen drie kerkendie van St. Waast en St. Germain, thans verwoest, van St. Petrus, die parochiekerk is gebleven en de kapel van Onze Lieve Vrouw, die nog bestaat. De kathedraal zat propvol met geloovigen toen de graaf met zijne dochter binnentrad. Hij begaf zich met zijn gevolg naar de gerese- weerde bank en wachtte tot de dienst een aanvang zou nemen. Het schouwspel dat de kerk bood was wel in staat om de aandacht te trekken. Men zag in de gereserveerde banken de edel lieden voor het meerendeel in de rneest kostbare costuums, die in hun vreemdsoortige kleeding de hofmode navolgden. Een kroniekschrijver uit die dagen zegt van hen«zij droegen lange baarden en korte kleede ren, aldus waren zij het best in staat voor den vijand op de vlucht te gaan. De dames waren met minder vreemdsoortig opgesmukt. Het meest zag men den hoogen miiter waarvan lange strooken lint afhingen als wimpels boven aan een mast. Zij droegen twee dolken in haar ceintuur. 'Wordt nematode

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1