Terspreide berichte Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. PERZIS. 1 1 Op navraag, naar aanleiding van het herieht in heit „Paris Journal", dat in Londen het ge rucht liep, als zoiu Duitschland voornemens zijn ©en oorlogsschip naar de Perzische Golf te zen den, verneemt de „National Zeitung" uit goed ingelichte bron, 'dat daartoe voor Duitschland gem aanleiding bestaat. CHINA. De republikeinen hebben een manifest aan pile bevriende volkeren gericht. Na de grieven tegen de Mandsijiote-!regeera(nig opgesomd te hebben, ver klaart hielt manifest, dat de republikeinen beslo ten hebben, alle verdragen, leerlingen en verplich tingen, door de MandsjoeJregeering voor 't begin der (revolutie aangegaan, te zullen nakomen, maar alle- latere als oingeldig te beschouwen. De re geer ing zal medewerkten oma de wetgeving, pet bestuur en de financiën te versterken en zal de handeHsbeperkingen afschaffen, om in betere be trekkingen met de buitenlandsche mogendheden te komen. De mogendheden hebben de spoorlijnen van Peking naar de kust bezet volgens het plan, dat olnla.ngs door hen was ontworpen. Zoowel de vreemdelingen als. de inwoners, zijn zeer tevreden over deze demonstratie. Op de conferentie te Brussel tot regeling van den handel in sterkan drank in Afrika heeft de voorzitter een internationaal verbond tot be scherming der inboiorlingenrassera tegen het alco holisme aangekondigd. Hij beval de conferentie aan, een gunstige ontvangst te bereiden ,ian de voorstelling van Duitschland en Engeland. De kenbaar gemaakte wanschen zouden in het pro tocol van da vergadering worden opgenomen. Dcj conferentie höeft verder mededeéiing ont vangen van het voorontwerp eener overeenkomst, ten einde de besprekingen te vergemakkelijken. Twide bijzonder belangrijke punten zijlni ter .on derzoek naar de onder-commissie verwezen: 1. ttem mogelijke uitbreiding van de verbodszones en 2. de uitzonderingen, welke zouden worden toegestaan met betrekking tot de vervaardiging van geestrijke dranken, bestemd tot industrieel of geneeskundig gebruik, evenals voor den in voer jan het gebruik van disfcilleertoestellen, welke tot de vervaardiging daarvan dienen. Middenstand en Sociale wetgeving. Naar de Msb. verneemt, is vanwege den R.-K. Middenstand te Rotterdam in bewerking een vragenlijst voor werkgevers, om hun grieven tegen de sociale wetgeving, in haar practische toepassing, uiteen te zetten. Octrooiwet. Naar De Stand, verneemt, zal de Octrooiwet primo April in werking treden. De zes millioen gehaald Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte in Nederland over Nov. j.l., opgenomen in de «Staatscourant," bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Nov. 6.002.487. tegen 5.994.870 op 1 October. Kamerverkiezing in hot district Hilversum. Van een Christ.-Hist. candidatuur is, naar de Rott. uit goede bron verneemt in het geheel geen sprake. De Christelijk-historischen houden zich aan den regel, dat hij tusschentijdsche verkiezin gen de partij, waartoe het afgetreden of overleden lid behoorde, den candidaat aanwijst die door de andere coalitie-groepen wordt gesteund. Arbeidswet. De minister van landbouw nijverheid en handel heeft de burgemeesters uitgenoodigd jaarlijks, te beginuen in 1913, in Januari aan het districts, hoofd van de arbeidsinspectie eene opgaaf te ver strekken van het aantal op het einde December van het voorafgaande jaar geldige arbeidskaarten! welke door de burgemeesterg zijn afgegeven of mede-onderteekend, volgens de onderscheiding aangegeven in de bij de uitnoodiging gevoegde tabel. De bedoeling is, dat de gegevens voor deze tabel eerst zullen worden opgemaakt, nadat op 31 Decern btr uit de registers verwijderd zijn de kaarten, welke daarin volgens de ministerieele beschikking van 27 November 1911 niet meer behooren aanwezig te zijn. De minister acht deze opgaaf noodig voor een juiste vervulling van de taak, welke aan de ar beidsinspectie is toevertrouwd, waarom het van groot gewicht zal zijn, dat zij jaarlijks een over zicht kan verkrijgen van de mate, in welke in de onderscheidene gemeenten bedrijfsarbeid wordt verricht door jeugdige personen en gehuwde vrouwen. kelijke voorstel spoedig uit dit oogpunt nogmaals is bezien. B. en W. hebben hun oorspronkelijk voorstel in hoofdzaak onveranderd gelaten. Om te voldoen aan het verlangen om in deze verordening slechts de groote lijnen getrokken te zien, hebben B. en W. alle bepalingen welke op de wijze en voorwaarden van geldleening betrek king hebben, overgebracht naar het, door hen vast te stellen en nader aan den gemeenteraad mede te deelen reglement. Vrijzinnige concentratie. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur der Unie-liberale Kiesver. Rotterdam opdracht gekregen en aanvaard, om stappen te doen, ten einde te komen tot een groote vrijzinnige kiesvereeniging te Rotterdam, door opheffing der bestaande drie vrijzinnige kiesvereenigingen (V. D. U. L. en V. L.). In een dezer dagen gehouden vergadering van alle districtsbesturen van «Rotterdam" is een commissie benoemd, om zich te wenden tot de Vrijz.-Demc en Vrij-Liberale Kiesvereenigingen met verzoek om over het plan te willen confe- reeren en een ledenvergadering uit te schrijven waarin dan het plan nader behandeld kan worden. Tevens verklaarden alle districts- en hoofdbe stuursleden van «Rotterdam" zich bereid eventueel af te treden. (Vad.) Weigering van gegevens voor handels statistieken. De «Goudsche Ct." heeft van een bekend in dustrieel te Gouda de volgende mededeeling ont vangen Evenals andere jaren en evenals een groot aantal andere industrieelen en handelaren, ontving ik een vragenlijst,^ uitgaande van de afdeeling Handel van het departement van Landbouw, Nij verheid en Handel. Een en ander, in verband met het opmaken van statistieken, den handel betreffende. Het volgende antwoord werd daarop gegeven «Aan de afdeeling Handel van het dept. van Landbouw, Nijverheid en Handel, 's-Gra- venhage. In antwoord op uw circulaire, gedateerd 30 December 1.1.moeten wij u mededeelen, dat wij aun uw verzoek niet kunnen voldoen. Het aantal circulaires, vragenlijsten en ander drukwerk vanwege het rijk of rijksinstellingen is van dien 'aard, dat wij alleen ingaan op die vra gen, welke bij de wet zijn voorgeschreven. Voeg daarbij het schrijfwerk, in verband met de Onge vallenwet, dan begrijpt u toch zeker wel, dat ons de lust tot medewerking aan het papieren kasteel ontgaat. W as dat alles noodig en nuttig, dan was ,het iets anders, maar mijns inziens is ten minste 50 °/a van al die papieren van geen belang en on- noodige last voor den patroon, ongerekend het papier en kosten van drukwerk, die er aan wor de» verknoeid. Want vele gedrukte stukken kon den wel wat goedkooper in uitvoering, hoewel uw circulaire daarop een gunstige uitzondering maakt. Jammer genoeg is daarvan het gevolg, dat het werkelijk nattige er onder lijdt, en dat men, indien meerdere firma's zich van medewerking onthouden, onbetrouwbare statistieken krijgt." bracht zelfs verwijdering teweeg tussch.cn hem en menig hoogleeraar, om niet eens te noemen het studentencorps Dit werd er niet beter op, toen hij vóór een paar jaar er voor bedankte, de waardigheid van rector-magnificus op zich te nemen. Zijn optreden met betrekking tot de ge beurtenissen in het studentencorps van October van het vorig jaar werd hem vooral door velen uit de Academische wereld zeer kwalijk geno' men. Zoo stond hij in den laatsten tijd vrijwe geisoleerd en leefde in het geheel niet meer in de kringen waar hij krachtens zijn waardigheid en ambt behoorde, mede. Gemeentelijke Hypotheekbank. Het indertijd door B. en W. van 's-Gravenhage teruggenomen voorstel tot oprichting van een Gemeentelijke Hypotheekbank is thans gewijzigd epnieuw bij den gemeenteraad ingediend. Met die wijziging is voldaan aan een uit den gemeenteraad gerezen verlangen tot vereenvoudi ging van de ontwerp-verordening, terwijl met het oog op het besluit om de gemeentegronden bijna ujtslujtend in erfpacht uit te geven, het oorspron- Art. 178 Gemeentewet. Ged. Staten van Friesland hebben in een aan de gemeentebesturen in de provincie gezonden schrijven medegedeeld, dat het hun is gebleken, dat in meer dan één gemeente niet stipt de hand wordt gehouden aan het voorschrift van art. 178 der Gemeente, dat de Raad ten minste eenmaal in de vijf jaren, tengevolge van een algemeene herziening van de verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd, moet verklaren, welke van die verordeningen of welke bepalingen van die verordeningen nog gelden. Dat zoodoende het doel, door den wetgever met het in het leven roepen van de artt. 177 en 178 der Gemeentewet beoogd, n.l. om den inge zetenen rechtszekerheid te verschaffen en daardoor tevens een doelmatige politiezorg in de gemeenten te bevorderen, niet wordt bereikt, behoeft h.i. geen betoog. Gedeputeerden verzoeken daarom deze gemeen tebesturen wel het hunne te willen doen om de richtige naleving van genoemde wetsartikelen te verzekeren. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich in den morgen van 8 Jan. 1912. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764 9 te Clermont. Laagste barometerstand 746 5 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag toene mende tot krachtigen zuidelijken tot zuid-ooste lijken later omloopende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen of sneeuwbuien later zachter. Gevonden voorwerpen. Terug tiet bekomen aan de volgende adressen sleutel, v. Kampen, Heerens tr. 33vrouwenzak, met inhoud, v. Slobbe, Kor Wand's tb. 3; koperen gewicht, wied. Dries!, KreupeMf. 13; rozenkrans in étui, Schoof, L. Rerktetr. 28rozenkrans, Droog, Groienielaan 91 ztlv. dameshorloge, Gunneweg, Laan o,ns: Genoegen 20; bruine hond, ,reu, v. d. Hurk, Niiefu'wstich't N.Z. 41; doeshond, mouterij „de Phoenix", Achter de Teerstoof; witschortjü, Tuinder, Oosterstr. 56; gouden dames ring, v. Adriehem, N. Maasstr. 15; R. K. kerkboekje, de Kolome, Steens Ir. 23. Prof. J. J. M. de Groot. Men schrijft uit Leiden aan het »HbI.": Prof. dr. J. J. M. de Groot, sinds 9 December 1891 hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhien belast met het onderwijs in de taal, den gods dienst, de zeden en gebruiken der Chineezen in de Nederlandsche koloniën en in de geographie en ethnographie der Oost-Aziatische landen buiten onzen Archipel, die door zijn groote kennis zulk een vermaardheid had dat de Duitsche Regeering hem benoemde tot hoogleeraar te Berlijn, welk ambt hij na lang aarzelen aanvaardde, heeft thans Leiden verlaten, zonder officieel afscheid te heb ben genomen van de hoogeschool, waaraan hij 20 jaar was verbonden, noch van zijn mede-hoog leeraren en studenten Lr bestond tusschen dezen stillen, teruggetrok ken geleerde en vele zijner collega's reeds langen tijd een koele verhouding en zijn optreden tegen over het groenwezen, dat hem in verschillende kringen buiten de Academie sympathiek deed zijm Groote Soirée Amusante. De Dilettantenclub «Alb. Thijm," met mede werking vah het Harmonie-orkest «St. Ambrosius,'' gaf gister-avond de aangekondigde groote soirée amusante in de Bondsgehoorzaal, die ook nu weder door een groot publiek tot zelfs op de tribunes bezet was. Een zeer gevarieerd en welgekozen program werd te dezer gelegenheid uitgevoerd. Nadat het Harmonieorkest «St. Ambrosius" in den marsch «Retour de Dalhem" van Piron eenige feesttenen had doen hooien, werden bij afwisseling een aan tal komische voordrachten en duetten en enkele harmonie-nummers uitgevoerd. Bij verschillende voordrachten konden wij met genoegen opmerken, dat «Alb. Thijm" over meerdere goede krachten te beschikken heeftin het komisch genre be wegen zich hare leden blijkbaar vrij gemakkelijk. Te ontraden is 'thun zeker alsnog zich op dra matisch terrein te begeven een enkel nummertje, dat in die richting ging, gaf daarvan afdoende blijk en viel daardoor minder in den smaak van het over geheel dankbare publiek. Nadat het eerste deel van het program met een komisch trio, dat ook vooral wat den zang betreft, voortreffelijk werd uitgevoerd, tot aller genoegen besloten was, volgden na de pauze nog enkele harmonie- en voordrachten-nummers. Het groot komisch duet «De twee Aviateurs" van P. Haai man mocht zeker een zeer actueel nummer hee- ten. De twee aviateurs, wier «dekkers" men hoorde snorren, kwamen in vliegcostuum als uit de lucht gevallen. Zij gaven, benevens eenige zangen, een demonstratie ter eere van den zoo noodlottig omgekomen aviateur Van Maasdijk en eene betooging, met de Nederlandsche en Belgi sche vlag, doelende op de toenadering die ook de vliegkunst tusschen de beide Nederlanden brengt. Over 't geheel was 't een zeer genotvolle avond. Onder de opwekkende tonen van de «Marche Finale" scheidde het talrijke publiek dan ook wel voldaan over al hetgeen 't dezen avond te zien en te hooren had gekregen. «Alb. Thijm" heeft zich zeker door het geven van deze soirée tegenover het uitgaand publiek verplicht. Z a t e r d a g- a vondis opde Hoogstraat aangehouden en in bewaring gesteld de 20 jarige J. P. alhier, die naar een meisje waarmee hij vroeger geloopen had, met een mes gestoken en daarbij haar mantel, rok of japon beschadigd had; Gister-middag is bedoelde persoon na verhoor ontslagen. B 1 ij k e n g achterstaande aankon d |- ging w,ordt de commissiehandel in.fondsen door wijlen den heer P. Brillenburg gedreven, door de firma P. Loopuyt Co. alhier voortgezet. D e r ij ks vel d Wach ter-bri ga dier-t i t u- l'air H. J. Tifman is, met ingang van 15 Januari a..s., van Monster naar Schiedam overgeplaatst. Niet van de hoektanden! Het ge- slacht van MeHhusaliem schijnt toch nog .niet te zijn uitgestorven. Althans, in de „Schied." Cou rant" di© Vrijdag j.l. is verschenen, kan men lezen onder „Burgerlijke Stand" te Vlaardingan, dal aldaar dein 31 December 1.1. iemand is ge storven van 788 zegge: zevenhonderd-acht-en- tachtig jaar. 'n Respectabel© leeftijd! 'n Knapp© jongen die 't 'm tegenwoordig nadoet I AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Maandag 8 Juni. 8 u. „Amicitia". ,V. P. N. Le zing met lichtbeelden!. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 11 Jan. 6 u. Bondsgebouw. Kinder feest. Vrijdag 12 Jan. 6 u. Bondsigebouw. Kinderfeest. Vrijdag 12 Jan. 8 u. Bondsgebouw. Jaarvergade ring R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht ©in Ordei'''. Rotterdam. Maandag 8 Jan. Nulszaal1. 8 u. Concert Mevr. Heh- drikse-'Mik en de Heeren de Vogel en Kalt- wasser. Spiritus. Eergistermorgen is aan het politie bureau aan de Catharijnebrug te Utrecht een zwaar beschonken man binnengebracht, een be kend persoon, die zich geregeld bedrinkt door het overmatig gebruik van spiritus, soms wel 3/4 kan per dag. De ongelukkige was totaal buiten westen door den draak zóó erg, dat hij aan het bureau overleed. De staking in deBorinage. Het getal stakers in de Borinage is Vrijdag 25.741 geweest op 26,267 werklieden, zoodat men de staking nagenoeg als algemeen mag beschouwen. De samenkomst van de belanghebbenden met den gouverneur der provincie, die eergisteren moest plaats hebben, werd tot Zaterdag verdaagd Op de vergadering van vertegenwoordigers der mijnwerkersvereenigingen, welke gisteren te Mons is gehouden, zijn blijkens een Reutertelegram de voorstellen der werkgevers verworpen en is tot voortzetting van de staking tot het uiterste besloten. Naar de »N. R. Crt." verneemt, zou den verschillende plaatselijke telefoonnetten der Ned. Bell Iel. Mij., w. o. Schiedam, met ingang van 1 Juli, door het Rijk worden overgenomen. Wij twijfelen aan de juistheid van dit bericht. Op 21 Januari a.s. zal' in del S. O. V. alhjeir sen nationale voiardrachtenwedstrijd gehju- dein wiotrdein, uitgeschreven door de tooneelver- icieiniginjg: „Vriendenkring". Bij deze» wedstrijd zul len uitkomen enkel zij, die reeds vroeger een prijs verwierven. Er zijn onder de deelnemerszoo meldt rniein lomsi, personen die reeds meer dan 30 hejkrotningein, verwjeTvein. «Vergiftiging op groote schaal.'' In een artikel in «De Middenstandsbond" her- 'nnert de heer J. S. Meeuwsen eraan, dat reeds in artikelen in dat blad, van 15 en 22 April 1910 onder bovenstaand opschrift gewaarschuwd werd tegen het gebruik van methylspiritus. Er werden in genoemde artikelen een reeks feiten gememoreerd, die er op wezen, hoe veel vuldig methylspiritus werd aangeboden, zelfs in groote quanta werd geleverd. De heer Meuwsen constateert, dat door de pu bliciteit, «doch vooral door de krachtige maatre gelen, welke van regeeringszijde tegen deze ge- wetenlooze bedriegerijen genomen werden, men in Nederland gespaard bleef voor een massa vergiftiging als nu te Berlijn is voorgekomen.." De schrijver van genoemd artikel hoopt nu, dat door de regeering eveneens met bekwamen spoed die maatregelen zullen worden getroffen, welke noodig zijn om den handel in, benevens het vervoeren en gebruiken van ondeugdelijk vleesch te beletten. Zaterdag-avond kwam in eenwin- kel aan de Damlaan een meisje binnenloopen, aan den Oudendijk wonende, die, hevig verschrikt, vertelde, dat zooeven een man op den weg ge tracht had haar aan te randen. Eenige personen tegen er nog op uit om den man te ontdekken, maar konden hem niet meer vinden. H e d e n-m orgen is van hetDroogdok aan de overzijde der Maas aangebracht de 30- jange A. Schilperoord, wonende Fabristraat, die aan het dok een ijzeren plaat op den linkervoet had gekregen en daarbij ernstig gekwetst was. He man is per rijtuig naar een dokter en van daar naar zijne woning gebracht. Onverlaten. Schipper A. Veld, komende met een lading aardappelschillen van Koevorden, met bestemming naar Gouda, overnachtte aan de Echtensche molen tusschen Meppel en Hoogeveen. Te ruim middernacht werd hjj met zijn gezin wakker gemaakt, daar het helsch lawaai, dat ver oorzaakt werd door een 4-tal scheepsjagers. Met een dikke honderd klinkers hebben deze onver laten het vaartuig gebombardeerd. Vier glasruiten enz., werden verbrijzeld. Het geheele schippers- gezin, bestaande uit negen kinderen en de beide ouders, was zeer ontdaan, vooral een ziek kind. De schippersvrouw smeekte den mannen op te houden, maar de ruwe kerels schreeuwden: »We zullen je allemaal doodgooien I" 't Bombardement hield aan tot ver in den nacht. Naar men ons meedeelt, hadden scheepsjagers Veld aangeboden voor f3 naar Ossesluis (bij De Wijk) te jagen terwijl Veld f2.25 bood, en dit juist bracht de' scheepsjagers in groote opwinding, die den schip per toen toesnauwden: «We zullen je wel vin den 1" En de kerels hebben droevig genoeg woord gehouden i De daders is de politie geluk kig op het spoor, en dit muisje zal naar verze-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2