Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de» huidige» minister Tan huitankmdsche zaten, aan dein voorzitter van het plaatselijke xegee- ri-ngsoollege en aan tal van andere personen, die niét hadden deelgenomen aan de vijandelijk heden tegen de Russen, maar ,op wie de bevolking fel geheten is, daar zij vroeger hadden sn*mgë- Bpannen met de Fideis. Die „Times1" verneemt uit Teheran dat Shuster zijn ambt heeft overgedragen aan zijn voornaam ste» hulp-ambtenaar, den Amerikaan Cairns. Daarentegen benoemde d'e Perzische regeéring Mornard tot opvolger van Shuster. Aan Mornard zullen vier Perzische adviseurs wordtin toegevoegd. CHINA. De „Neiw Yoric Herald" verlneemt uit Peking, dat Rusland China den edsclh gesteld heeft, de Oinafhankeilijkhedd van Mongolië te erkennen. Het heeft ook mededeeling gedaan van de zending van troepen. BRITSCH-INDIë. Heit Engelsche koningspaar vertrok gister naar Bombay, om vandaar weder naar Engeland terug tie reizen. Een geweldige menigte deed den vertrekken de» vorstedljken bezoekers op< hartelijke wijze uitgeleide. Staatscommissie voor Grondwetsherziening. De staatscommissie voor de Grondwetscommis sie heeft gistermiddag hare vergadering in de Trèviszaal te 's-Gravenhage voortgezet, onder voorzitterschap van den minister van binnenland- sche zaken, mr. Heemskerk. Naar wij meenen te weten, had de commissie, gister haar werkzaamheden hervattend, nog slechs het kleinste deel van hare taak af te werken. Tweede Kamerverkiezing. HILVERSUM. De Centrale Raad der R.K. kies- viere'enigingten in dit district' heeft na langdurige besprekingen haar advies vastgesteld inzake de Tweede Kamer-Verkiezing. Dit advies zal in Tie vergaderingen der plaatselijke vereenigingen van deze week ter bespreking wlorden aangeboden. Gelijk bekend is zal de Centrale Anti-Rev. kies- veraeniging' Donderdag 11 dezer vergaderen voor de definitieve candidaatstolling. Daarna zal de Centrale Raad der R. K. partij op Maandag 15 delzer hare definitieve houding vaststellen. Naar het ^Vaderland" meldt, is de heer W. de Jong, onderwijzer te Scheveningen, door de Vrij zinnige Centrale kiesvereeniging in het district Hilversum uitgenoodigd een voorloopige candida- tuur voor dat district te aanvaarden. Bespreking van (le legermanoeuvres. Te 's-Gravenhage zijn aangekomen de divisie- en korpscommandanten, zoomede een aantal hoofd en stafofficieren, die thans deelne men aan de onder leiding van den luitenant- generaal W. A. T. de Meester te houden bespre king van de legermanoeuvres van September 1.1. Lichamelijke oefening voor het leger. Zaterdagmiddag heeft aan het ministerie van oorlog de door den minister benoemde commissie voor het samenstellen van een program voor lichaamsoefening, ingevolge de nieuwe militiewet> haar werkzaamheden aangevangen, nadat de leden vooraf aan den minister van oorlog in zijn kabinet waren voorgesteld. Jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje. f Na eene ongesteldheid van eenige weken is te 's-Gravenhage op 63-jarigen leeftijd overleden de heer jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje, een man, die zich op het gebied van 't lager onder wijs en het vakonderwijs zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Als lid van den gemeenteraad behartigde hij met grooten ijver de belangen van het lager onder wijs. Voorts was hij voorzitter van de Indus trieschool voor meisjes van de Ambachtsschool en van de Teekenacademie, lid van de commissie voor het middelbaar onderwijs en lid van de com missie van toezicht op het Gemeente-Museum oud-arrondissementsschoolopziener en korten tijd lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Van de Kon. Zangvereeniging aCecilia" was hij vroeger voorzitter en hij steunde menige instel ling, op het gebied van kunst en wetenschap. Zijne vele verdiensten werden door de regeering erkend door zijne benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In het afgeloopen jaar werd hij in den Nederlandschen adel verhe ven met den titel van jtókheer. De begrafenis zal plaats hebben a s. Woensdag op Oud-Eik en Duinen, om 11 uur van het sterfhuis. Provinciale Staten. LEIDERDORP. De verkiezing ter voorziening in de vacaturen van lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Leiderdorp. ontstaan door het overlijden van de heeren J. J, van Hoeken (aftreding 1916 en S. baron van Heemstra (aftreding 1913) is bepaald op Maandag 22 dezer, de stemming, zoo noodig, op Woensdag 31 dezer, en de herstemming, zoo noodig op Donderdag 8 Februari. Door de A. R, Kieévereerüging „Nederland en Oranje" te Katwijk aan Zee is Candida at gesteld de heer II. Ouwehand en zal aan de „Centrale'" worden voorgedragen om als candidaat gesteld te worden voor één der vacatures van de heersen Bar.oin van Heemstra en J. J. van Hoeken jn het kiesdi s t ri ot Ka twijkLei der dorp. De feesten te Zaandam. In de Donderdag te Zaandam gehouden verga dering van het centraal-comité tot feestviering ter herdenking van het 100-jarig bestaan der stad Zaandam is besloten met het oog op een algemeene feestviering, welke een beslist Zaanseh karakter moet dragen de feestelijkheden slechts drie dagen te doen duren. Als data daarvoor zijn aangewezen Vrijdag Zaterdag en Zondag 12, 13 en 14 Juli. De heeren P. van Heijnsbergen, K. van de Stadt Ez., D. J. Voogd, P. H. Dierdorp en D. H. Witte zullen uit de ingekomen voorstellen de verschil lende subcommissies een voorloopig programma voor deze drie dagen ontwerpen. Dit beslnit heeft dus ten gevolge, dat het plan tot het organiseeren van een Algiers Oostersch marktplein wordt opgegeven. Ongezegelde sollicitatiën. Op een vraag of een brief, waarin medege deeld wordt, dat men zich voor eene betrekking beschikbaar stelt en waarin niet voorkomt een verzoek om benoemd te worden, al dan niet op gezegeld papier moet worden gesteld, en of het besluit van het gemeentebestuur waarbij hij, die zich aldus heeft aangeboden, benoemd wordt, in strijd is met de wet, indien in het besluit van den brief geen melding wordt gemaakt heeft de minister van financiën geantwoord, dat een brief, waarin medegedeeld wordt, dat men zich voor eene betrekking beschikbaar stelt en waarin niet voorkomt een verzoek om benoemd te worden, naar zijn meening, gerangschikt kan worden on der de, in art. 10 der wet van 3 Oct. 1843 (Stbl. no. 47) bedoelde stukken, die aanvankelijk niet op gezegeld papier behoeven geschreven te wor den. Het zegelrecht moet van die stukken wor den voldaan o.a. alvorens daarvan op eenige wijze jn eene openbare akte, ten behoeve van den hou der, wordt gebruik gemaakt. Van dit laatste kan echter geen sprake zijn, indien de openbare akte van het stuk melding maakt. Dit zal er wel toe leiden, dat men niet meer op zegel sollici teert. Noordbrabantsche boerderijen. De Vereeniging voor stalverbetering in Noord- Brabant heeft een prijsvraag uitgeschreven, die ten doel heeft een verzameling ontwerpen te krij gen van boerderijen uit de verschillende deelen van de provincie Noord-Brabant, welke zoowel in doelmatige inrichting als in goedkoope uitvoe ring en landelijk voorkomen bijzonder uitmunten. Zooveel mogelijk moeten de ontwerpen aansluiten bij de bestaande typen, maar op grond van prac- tisch gebleken verbeteringen hiervan afwyken. De deelnemers aan deze prijsvraag zijn gehou den één of meer Noordbrabantsche boerderijen (waarvan opgegeven moeten worden gemeente en juiste liggiDg) aan te wijzen, die hun bij het ont werpen voor den geest hebben gestaan. De ont werper moet vermelden de grootte van de boer derij en het aantal H.A. gras- en bouwland. De inrichting moet zijn degelijk, doelmatig en goed koop en aan redelijke hygiënische eischen voldoen. Voor de prijsvraag is f300 beschikbaar gesteld. De Holl. Maatschappij van Landbouw en het ontwerp-Tariefwet. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft aan het bestuur van het Nederlandsche Landbouw Comité een brief geschreven waarin het zijn spijt uitdrukt, dat op de jongste algemeene vergadering van het Comité (9 November) het bestuur van het Comité geen conclusie heeft gestéld, teneinde de verga dering in de gelegenheid te stellen, zich over het Ontwerp-Tariefwet, dat op die vergadering in behandeling is geweest, uit te spreken. Het komt het hoofdbestuur van de H. M. v. L. voor, dat het op den weg van het hoofdbestuur van het N. L. C. had gelegen, een uitspraakt van de .vergadering uit te lokken over een onderwerp van zoo belangrijken aard als het ontwerp-Tarief wet. En het had dit te eer mogen verwachten, omdat de heer K. Czn. de Boer, een van de beide inleiders, aan het bestuur had te kennen gegeven, dat het gewenscht was, den Landbouw in de gelegenheid te stellen, zich in de vergadering van het Comité op onbekrompen wijze over het be doelde ontwerp uit te spreken. Het ware dus wenschelijk geweest, dat het bestuur van het N. L. C. aan de vergadering een conclusie had voorgelegd, en het is zeker ten hoogste ongewenscht geweest dat door de hou ding van het bestuur bij enkele leden de opvat ting heeft postgeyat, dat er geen stemming zou gehouden worden. Pensioenfonds H. IJ. S. M. Verschenen is het ontwerp-reglement voor het Pensioenfond voor het H. IJ. S. M.-personeel, Zooals bekend, draagt dit reglement slechts een voorloopig karakter, daar het nog de goedkeuring van onze wetgevende colleges moet erlangen. De Maatschappij draagt jaarlijks 4 pCt. van het be drag der gezamenlijke bezoldigingen, waarover de deelgenooten van het fonds in het afgeloopen jaar doorloopende korting hebben betaald, bij. Deel genooten aan het fonds zijn zij, die op 31 Dec. 1911 als zoodanig bekend zijn en op wie het reglement houdende dienstvoorwaarden voor het personeel der H. S. M. door den Minister vastge-_ steld van toepassing zijn met uitzondering van 1. hen, die slechts voor een bepaalden termijn of een bepaald werk in dienst der H. S. M. zijn 2. oud-personeel van andere spoorwegen (Staats spoor en Centraalspoor) dat lid is gebleven van het pensioenfonds dezer Maatschappijen 3. hen, die vroeger in dienst waren van de Ned. Rhijnspoor, voor zoover ten hunnen behoeve door de H. IJ. S. M. jaarlijks gereserveerd wordt een bedrag van 5 pCt. van het door hen bij den overgang in dienst der H. S. M. genoten salaris om hun met des. daaruit vooruitspruitende renten te worden uitgekeerd in de gevallen en op de wijze, als is vastgesteld bij het Reglement voor het Ondersteuningsfonds voor het dienstpersoneel bij de Ned. Rhijn Spoorweg Maatschappij, vast gesteld bij besluit der directie van 13 April 1865 en gewijzigd bij besluiten van 21 Nov. 1871, 18 Febr. 1875 en 28 Sept. 1880; 4. hen, die vóór het in werking treden van dit reglement, afstand gedaan hebben van alle aan spraken op pensioen, die zij zeiven of hunne we duwen en weezen tegen de Maatschappij mochten kunnen doen gelden, of vrijgesteld waren van een naar de destijds geldende bepalingen voor hen verplicht deelgenootschap van het fonds. De bijdragen der deelgenooten worden op hunne bezoldiging ingenomen en bestaan uit eene door loopende korting en eene afloopend korting, te betalen telkens wanneer hunne bezoldiging ver- verhoogd wordt. De doorloopende korting bedraagt 4 pCt. en de afloopende voor mannelijk personeel het bedrag der verhooging verdeeld over 4jaren, voor vrouwelijke deelgenooten 1/4 deel der ver hooging, verdeeld over 1 jaar. Deelgenooten, wier bezoldiging f300 of minder bedraagt, zijn geene afloopende korting verschul digd. Zij die ten minste 10 dienstjaren hebben, komen voor pensioen in aanmerking, indien zij, den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, of eerder indien zij invalide worden. Het pensioen bedraagt voor ieder dienstjaar 1,60 van de bezoldiging ge noten over de laatste vijf jaren, met een maximum van 2/3 van het gemiddeld bedrag der jaarlijk- sche bezoldiging, en maximum van f 4000. Nieuw is de bepaling dat bij uittreden der dienstbetrek king van de Maatschappij, het pensioen van kracht blijft en ingaat met het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, terwijl indien de pensioenaanspra ken niet zijn ingediend binnen zes maanden na den dag, waarop rechtens pensioen moet verleend worden, alle aanspraken op pensioen door dit verzuim vervallen. Indien gedurende 5 jaren de betaling van een termijn van pensioen niet wordt opgevraagd, is het recht op dien termijn ver vallen. Het weduwenpensioen bedraagt: van het pensioen van den man, indien of zoodra geen of slechts één kind van dien man weezenpensioen ontvangen3/g indien 2 kinderen van den man weezenpensioen ontvangen zoodra 3 of meer kinderen weezenpensioen ontvangen. Het weezen pensioen bedraagt, indien er zoolang méér dan 3 kinderen van denzelfden man pensioengerechtigd zijn, voor hen gezamenlijk 2/, van het pensioen van den man, indien er minder dan 3 zijn voor ieder 1/8. Het beheer van het fonds wordt ge voerd door den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., terzijde gestaan door een deskundige adviseur, die geen ambtenaar der Maatschappij mag zijn. Deze brengt om de 3 jaren verslag uit. Wij zigingen betrekking hebbende op de bijdragen van het personeel of van de Maatschappij op de bedragen der pensioenen, treden niet in werking dan nadat daarop wettelyke goedkeuring is ver kregen. Bij geschillen kan een scheidsgerecht worden samengesteld bestaande uit 3 leden, twee te kiezen door ieder der beide partijen, de 3e bij onderling goedvinden, by niet overeenstemming kiest de Minister van Waterstaat het 3e lid. Ingeval van naasting of vervallenverklaring be doeld in de bekende overeenkomst van 1990, gaat het fonds aan den Staat of de andere onderne ming genoemd in het bekende art. 63 over, in welk geval door den Staat zal worden zorg ge dragen, dat ook al zou na dien overgang het fonds niet of niet ongewijzigd worden bestendigd, met de toekenning van de pensioenen wordt voortgegaan, ten behoeve van het personeel dat pensioengerechtigd is. De Maatschappij stort jaarlylcs in het fonds gedurende 25 jaren, na de inwerkingtreding van de nieuwe regeling 2 pCt. der gezamenlijke be zoldigingen, waarover de deelgenooten van het fonds in het afgeloopen jaar doorloopende korting hebben betaald. Van 31,12 19/1731/12 1926 f 200.000 en jaarlijks van 31/12 1917 31/12 1936 f250 000. Op 31/12 1912 f6250, op 31,12 1913 f 12,500, op 31/12 1914 f18,750, op 31/12 1915 f25,000, 'op 31/12 1916 f18,750, op 31/12 1917 f18,500 en 31/12 1918 f 6250 pn jaarlijks hetgeen door de deelgenooten van het fonds te zamen in dat jaar minder dan 4pCt. over het bedrag der gezamenlijke bezoldigingen, als doorloopende kor ting is bijgedragen. Zij die voor het definitief in werking treden van het nieuwe reglement deelgenoot van het fonds waren, betalen 3 pCt. der doorloopende korting en bedraagt de afloopende korting de helft van hetgeen in den aanvang van dit opstel is genoemd en geldt de pensioengerechtigde leeftijd van af den 60-jarigen leeftijd, terwijl het gemiddelde bedrag waarnaar het pensioen wordt berekend, wordt genomen over de laatste 3 jaren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt.jg Hoogste barometerstand 762.9 te Nice. Y/SIÜ Laagste barometerstand 738. f te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag matige tijdelijke wellicht krachtige zuidwestelijke tot zuid-oostelijken wind, betrokken en nevelig, waar schijnlijk regen of sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag 16 Janu ari, des namiddags 2 ure, eene openbare verga dering houden. De sneeuw. Door de Gemeentereiniging werden heden, voor het opruimen van sneeuw, 34 losse werlieden aangenomen. V.P.N. Gister-avond werd door den heer Joh. M. Hannink de reeds eerder aangekondigde lezing voor de afd. Schiedam van de V.P.N. gehouden. Nadat de voorzitter, de heer J. M. Van der Schalk, de vergadering met een welkom aan allen had geopend, gaf hij het woord aan den spreker van den avond. Zooals bekend, zou de te houden causerie opge luisterd worden door een vertooning van licht beelden. Als eerste beeld verscheen op het doek de beel tenis van H. M. de Koningin, aan wie een stille hulde werd gebracht doordien allen van hun zitplaatsen opstonden; vervolgens werd nog ver toond de beeltenis van den oud-burgemeester 's-Jacob, waaraan de Rott. Eierenveiling in hoofd zaak zijn bloei te danken heeft. Hierna werden de aanwezigen in verbeelding eenige eeuwen terug geplaatst en kregen wij te aanschouwen primitieve broedmachines uit de 17e eeuw, door Fransche R. K. priesters uit Egypte in Frankrijk ingevoerd, en daarna ging men nog verder terug en kreeg men een beeld hoe de oude Egyptenaren reeds voor Christus' geboorte op kunstmatige wijze eieren hebben uitgebroed, en niet op kleine schaal, zooals wij het tegenwoordig doen, neen zij legden in hunnen broedoven 75000 eieren, waarvan zij 50000 kuikens verkregen, een resultaat percentsgewijze niets lager dan wij, met ons moderne machines van ten hoogst eenige honderden. Daarna passeerden aan ons oog Cochin China's de Brama's, de kruisingen daarvan zooals de Buff Orptingtong, verder Wyandotten, zwart-Minorca's, de Leghorn, kortom alle bekende nutrassen waarvan spreker de kenmerkende goede eigen schappen opsomde, zoowel wat vleesch als eier- producten betreft. Om niet alleen de hoenderliefhebbers te bevre digen, liet spreker ook een aantal plaaten zien van de meest bekende konijnenrassen en vertelde ook op zijn eigen aangename manier van voor dragen het wetenswaardige van dezen dieren hierbij aantonende dat in Engeland o.a. het konij- nenvleesch een volksvoedsel is. Na de pauze werd ook de handel in geslachte konijnen te Rotterdam besproken en een overzicht gegeven van de verschillende eierveilingon der V.P.N. in ons land. Met een dankwoord van den voorzitter voorde sprekers werd deze zeker voor de afdéeling leer zame avond gesloten. D e »Stcrt." no. 8 bevat de gewijzigde Statuten van de N. V. »de West" te Schiedam. Door depolitie is indenafgeloo- pen nacht opgevangen een zwartharige hond (teef.) Finnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Van morgen halt negen heeft de 63-jarige vrouw K., wonende alhier, toen zij met de electrische tram naar Rotterdam wilde gaan, bij het wachthuisje een zenuwtoeval gekregen. Toen zij in het wachthuisje was gedragen( werd daar de hulp van een geneesheer ingeroepen. Na bij gekomen te zijn, is de vrouw per rijtuig naar hare woning gebracht. UIT ROTTERDAM. De eerste zitting van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken werd door den voorzitter weder geopend met een rede, waarin hij een overzicht gaf van den toestand van den Nederlandschen handel in het algemeen en den Rotterdamschen in het byzonder, in het afgeloo pen jaar. Hy vangt aan met te constateeren, dat 1911 onder de voorspoedige jaren gerekend mag wor den, in zoover als uitbreiding van verkeer als regel wel samengaat met voorspoed. Niet alleen de vermeerdering van den tonnenmaat der aan voeren in de voornaamste havens, maar ook het feit, dat onze scheepswerven bij voortduring volop werk hadden, wijst op een zekeren bloei van tal van bedrijven en een zich steeds meer ontwik kelenden handel, waaraan zich paart een aan houdende neiging, om de vloot te versterken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2