Binuenlaud. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lijk plaats. Hot gojeAeiieiw^fV'oieT staat bijoA gg- heel stil'. De Seine stijgt in Parijs weder op onrust barende wijze, als gevolg van de plotseling weder ingetreden dooi. Aan de Pont d'Austerlitz is de rivier van 6 tot 8 Januari 87 c.M. gestegen, aan de Pont Royal 85 c.M. Weliswaar lijkt dit nog niets op den verbazenden was van Januari 1910, toen de Seine nog vier tot vijf meter hooger stond dan thans, maar de berichten van het wa terstaatsbureau luiden alles behalve geruststellend. Zoo is de Haute Marne in één dag 99 c.M. ge stegen, de Marne 86 c. M., de Yonne 84 c. M. De vlugge «batèaux-mouches" voeren Maandag nog met de pijp neer, maar om vijf uur moest de dienst gestaakt worden, daar de bootjes de bruggen niet meer zonder moeite onderdoor kon den varen. Betreffende! de aangolegeniheid van het door de revolutionairen van Paraguay gehuurde stoom schip uit Zeiebrugge bevat de Brussel'sche „Ga zette" de volgende, door een Belgisch matroos vertelde bijzonderheden, weifee matroos aan boord was gebleven. Na de grenzen va;n Paraguay te hebben over schreden, had het schip zijn kanonnen verdekt opgesteld. President G,ora was aan boord geko men olm de expeditie te leiden. De Belgische bemanning werd vervangen doior een Argentijn- sche. Den eersten' dag was een kanonschot afgevuurd op Pilar, dat zich overgegeven had. De twee volgende dagen werden op dezelfde wijze vier dorpen genomen. Na een beschieting van een half uur gaf Vileta, in de nabijheid' van de hoofd stad gelegen, zich over. Nieuwe leiders der opstandelingen, vergezeld van 200 soldaten, kwamen daarop aan boord en do aanval op' de hoofdstad zou den volgenden, morgein geschieden. Op dit oogenblik hebben de Paraguanein den Belgischen matroos aan wal ge zet. 1 De „Gazette" schrijft, dat zich aan boord 26 kanonnen, 16 mitrailleuses, 5500 geweren, 5500 uniformen* en 250 tonnen kruit bevonden. Een klacht zal naar aanleiding van deze zaak inge diend worden. Men heeft thans de rekening der onkosten opgemaakt, die ontstaan zijn door de aardbeving op Sicillie, op den 28sten December 1908. De Italiaansche regeering heeft reeds een bedrag van 100 millioen gulden gegeven voor steun en andere onkosten en 250 millioen gulden toege zegd voor openbare werken. De gemeenten, de provinciale besturen en het particulier initiatief hebben 150 millioen gegeven, een totaal bedrag derhalve van een half millioen gulden. H. M. de Koningin. Men meldt uit Den Haag aan de «O. H. Crt." Het kan blijkens mededeeling van een onzer hoogste autoriteiten in beperkte kringen als zeker worden aangemerkt, dat de blijde gebeurtenis in het Koninklijk gezin tegen begin Juli kan worden tegemoet gezien. Prins Hendrik. Prins Hendrik arriveert Zondagavond via Arn hem op Het Loo. Per auto wordt Z. K. H. vandaar afgehaald. Des avonds dineert hij in hotel Röge. Zijn verblijt op Het Loo duurt tot Vrijdag 19 Januari. Onthulling gedenkplaat voor wjjlen Eilerts de Haan. In het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, had gistermiddag onder groote belangstelling, de overdracht plaats van de gedenk plaat ter nagedachtenis van den luitenant ter zee der le klasse J. W. G. J. Eilerts de Haan. Namens de commissie werd het woord gevoerd door den schout bij nacht G. P. van Hecking Colenbrander, directeur en commandant der marine te Helle- voetsluis. De landweeroefeningen in 1910. Naar de »N. Ct." verneemt, is heden de be noeming van den gep. luitenant-generaal W. G. F. Snijders te verwachten tot lid van de commissie door den minister van oorlog belast met een onderzoek naar het voorgevallene bij de landweer- oefeningen van 1910. Styging uitgaven voor veeziekte. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del' heeft aan de Gommistearissen der Koningin medegedeeld, 'hleiti in verband mét de voortdurende stijging van de uitgaven ten behoeve van de we ring van veeziekte van belang te achten in het vervolg een zoodanig overzicht van die uitgaven te krijgen, dat door hem steeds nauwkeurig kan worden nagegaan, waaraan die stijging is toe te schrijven. In verhand daarmede heeft de minister bepaald, dal te beginnen met 1912 de uitgaven door de burgemeesters moeten worden giespecifieerd in uitga ven "betreffende ontsmetting, verbranding en begraving, kenleefeenm, vérgloeding voor de huid en diversen (télégramtmlen, schrijf- en taxatie] o on hij onteigening, enz.). Op de declaratie moeten dan nog afzonderlijk worden vermeld de scha deloosstellingen voor onteigend vee en voorwer- pejp. Ziekteverzekering. J fMen meldt uit Den Haag: "Z'ZZ 17.' De geheel voltallige commissie van voorberei ding voor het ziekteverzekerings-ontwerp heeft gister haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar gehouden, waarin besprekingen over verschillende prin'cipieele punten werden gevoerd, in tegenwoor digheid van en in overleg met minister Talma. 'Alg. Ned. Werkliedenverbond. In de Werkmansbode" wordt medegedeeld, dat de voorzitter van het Alg. Ned. Werkliedenver bond, de heer A. Rauwerda, bedankt heeft als zoodanig. De 2e voorzitter, de heer C. H. Kouw, uit Leiden, zal voorloopig het voorzitterschap waarnemen. Niet bestellen op Zondag. Naar het «Vad." verneemt, zullen van Maandag 15 Januari af aan de postkantoren strookjes verkrijgbaar gesteld worden, waarop gedrukt staat: «Niet bestellen op Zondag". Brieven,voor zien van deze strookjes, worden dan 's-Zondags op de postkantoren niet behandeld en blijven liggen tot Maandagochtend. De strookjes zijn hee' goedkoop een vel van 50 stuks kost slecht 1 cent- De Tweede Kamerverkiezing in het district Hilversum. Men schrijft uit Hilversum aan het «Centrum" In verband met de verkiezing wordt hier door sommigen beweerd, dat, stellen de Christ.-hist. een candidaat naast de anti-revolutionairen, dan de Katholieken eveneons met een candidaat uit komen. Al deze berichten zijn minst genomen zeer voorbarig. «De Centrale" heeft in deze nog niets beslisthaar adviezen komen op zijn vreegst Vrijdag in de verschillende kiesvereonigingen in behandeling, en zijn tot dan toe niet publiek, Hoe de plaatselijke kiesvereenigingen zullen handelen, is bovendien nog onbekend en deze ge ven den doorslag. Alleen blijkt uit de houding der Hilversumsche R. K. kiesvereeniging van 1.1. Vrijdag, dat zij in ieder geval vóór een anti-rev, candidaat is, mits een geschikt man, hetzij mr. Rutgers of A. Colijn gesteld worde. Naar het algemeen gevoelen is voor mr. Rut gers veel kans. Aan de »N. Ct." wordt gemeld, dat het hoofd bestuur der Vrijzinnige Centrale Kiesvereeniging met de besturen der aangesloten kiesvereenigingen voorde Tweede Kamer-vacature een drietal heeft opgemaakt, bestaande uit de heeren mr. J.Hingst te Hilversum, P. Nolting, te Amsterdam, en IJ. de Jong, te 's-Gravenhage, Dinsdag 16 dezer zal een definitieve candidaat worden gesteld. De Hilversumsche correspondent van de «Tel." meldt. De heer IJ. de Jong te 's-Gravenhage, een der voorloopige candidaten der Vrijz. Centrale Kies vereeniging, heeft voor eene eventueele candida- tuur bedankt. De heer mr. J. Hingst verklaarde zich bereid eene candidatuur te aanvaarden, terwijl de heer P. Nolting overleg wenscht te plegen met het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond. Subsidien Lager Onderwijs. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer gezonden een overzicht van het aantal gesubsidieerde bijzondere lagere scholen, van het aantal leerkrachten aan en leerlingen op die scholen, en van de subsidie bedragen ten behoeve van die scholen door het Rijk uitgekeerd over de jaren 1890 1909, een en ander gesteld naast gelijksoortige opgaven betref fende de openbare lagere scholen. In 1890 bedroegen het aantal gesubsidieerde bijzondere scholen 929 en de daaraan uitgekeerde rijksbedragen f717,940.53; het aantal openbare scholen 2952 en de subsidies daaraan f 3,208.016.23- In 1909 was het aantal gesubsidieerd bijzondere scholen 1889 en het bedrag der rijksbijdragen f 6.300.811.81terwijl het aantal openbare scholen 3273 en het subsidie, na aftrek van f 4.688.588.63^ ingevolge art. 9bis der Uitkeerings- wet van 1897, f 7.617.555.52i bedroeg. „Nadeelige gevolgen". »H,et Centrum" bespreekt de anti-tariefwetactie, die het Wad ergerlijk vindt. «Of nu soms het onlangs gevormd Comité van Verweer tegen de Tariefwet de zaak ernstiger behandelen zal Wij gelooven van niet. Dat «Anti-Tariefwet-Comité" tracht wel demo cratisch te zijn. Dit zal op de hoogte brengen het Nederlandsche Volk. Bepaald vermakelijk die democratische bevlieging, als men op de na men der Comité-leden letl Toch zal spoedig blijken, dat de democratie er maar dunnetjes op zit. ImmersZal dit Comité het volk op de hoogte brengen van onze huidige handelspolitiek en van het aanhangige ontwerp om dan het volk zelf standig te laten oordeelen Neen. Zal dat comité het volk bijv. meedeelen, dat in België heel wat hooger invoerrechten worden ge heven dan bij ons, en dat daar alles bloeit, finan- cieele nood van Rijk en gemeenten onbekenden zijn, en men er heel wat minder belasting be taalt dan bij ons Ook dat niet. Zal dat Comité het volk meedeelen, dat een actie tegen het tarief tevens is, een actie tegen de sociale verzekerings verzekeringswetten, waarnaar het volk zóó Ver langt Dat evenminmaar de leden van 't co mité zullen daar ook minder op letten het ar beiderselement fmrdt in 't comité ten eenenmale gemist." Waarvan 't Comité het volk dan wel op de hoogte zal brengen? Van de van de Tariefwet te duchtfen nadeelige gevolgen. Welk een veelzijdige voorlichting, nietwaar Medel-volksontwikkeling I Nadeelige gevolgen 1 Voor wie nadeelig Voor de leden van 't Comité 't Is niet onmogelijk. Wij zien toch in dat Comité zoo goed als uit sluitend vertegenwoordigd groothandel en groot industrie, en nu herinneren we ons in in 1904 bij de indiening van het ontwerp-Harte eens van een groot-industrieel hier te lande vernomeiwte heb ben Persoonlijk zie ik 't ontwerp lever niet wet worden, door tariefsverhooging toch vrees ik con currentie in het binnenland en al erken ik, dat zulks voor de consumenten en voor de arbeiders voordeeliger zal zijn, ik vrees, dat ik persoonlijk mij in de toekomst met minder winst zal moeten tevreden stellen dan tot heden. Zijn dat soms de nadeelige gevolgen, die het Oomité ducht Gelet op de namen, is niet onmo gelijk. Maar zal het Comité het volk op d i e gevolgen wijzen 1 We betwijfelen het. Wij zouden daarom «het Nederlandsche Volk" willen raden zich niet te laten opzweepen door allerlei agitatoren, die onder den schijn van het alge meen volksbelang te dienen, slechts politieke verwar ring trachten te stichten zich evenmin te laten inpalmen door deftige Comité-leden, die thans op eens tot het volk wenschen te gaan, om dat volk op de hoogte (11) te brengen maar liever vertrouwen te blijven stellen in Regeering en Volksvertegen woordiging, die nu reeds verscheidene jaren in woord en daad getoond hebben de ware volksbe langen te kunnen behartigen, getoond hebben te kunnen voeren gezonde, practische sociale politiek. Daarbij zal het volk welvaren." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.2 te Christiansund. Laagste barometerstand 746.2 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, in het noorden nevelig tot lichtbewolkt. droog weer, in het zuiden betrokken met kans op sneeuw, kouder. zijn geslaagd, bedoeld hericht tan spoedigste te bezorgen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 16 Januari 1912, des n.m. 2 uur, staan o.a. de volgende voorstellen 1. Benoeming van twee stembureaux voor de verkiezing van 2 raadsleden in District I en II. 2. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie der fondsen van de vernietigde gilden (vacature Mr. W. H. Jansen). Aanbevolen worden de heeren: 1. A. C. A. Nolet; 2. B. W. De Jong. 3. Benoeming van een leeraar in Nederland sche taal en correspondentie aan den Gemeente lijken Handelsavondcursus. 4. Wijziging van de Gemeente-begrooting dienst 1911. 5. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911/12. 6. Beantwoording van vragen gesteld bij de behandeling der Gemeente-begrooting voor 1912. 7. Voorstel tot regularisatie van credieten ten behoeve der Gasfabriek en Drinkwaterleiding. 8 Voorstel tot loonsverhooging van den nacht telefonist Th. Heezen. 9. Behandeling van het voorstel tot wijziging van de subsidieregeling der bewaarscholen, waarmede tevens beschikt zal zijn op de verzoeken van de Directeuren van de Departementale Be waarscholen en van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs alhier tot verhooging van het subsidie van de Gemeente. 10. Verzoek van het Bestuur der Afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond tot het doen vervallen van een voorwaarde verbonden aan het laatstelijk verleende subsidie voor haar teekenschool St. Jozef, met advies van B. en W. 11. Aanvragen tot verkoop van Gemeentegrond door S. C. Van Waalwijk van Doorn q.q. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£1 en van 2—4£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7-8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Br ood bakken? j ongen. Bankwerker (h'.w.) Behangersj ongen. Jongen v. kurkfahr. Jongens voor rijwielzaak Loopjongen. Koperslager (halfw.) Metaaldraaiers. Meubelmaker (halfw.) Kistenmakers. Kis tenmiafeers jonjgens Metselaars (halfw.) Sdhoors l een vegers- jongen. Smidsjongen. Smoutzetter (halfw.) Wagienmaikieirs jongen Vuurwerker (bekW.) Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker (halfw,) Grondwerker. Bankwerker (halfw.) Opper lieden. LoopjongenSjouwers. Mach.-bankw. (halfw.). Timmerlieden. Kuipers jongen. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres Volksbadhuis. In de week van 4 6 Jan. 1911 werden genomen 393 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 27 kuipbaden 61 regen 27 regen 254 school kinder a 5 ct. 24 Giste r-m iddag is door de politie aangehouden een schipper, gesignaleerd voor f4 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De schipper betaalde de boete. Giste r-m iddag 2 ure ondervond de electrische tram, van hier naar Rotterdam ver trekkende, een kwartier vertraging doordat op de baan een vrachtwagen in den modder gezakt was en bij pogingen om dien er uit te halen de boom brak. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Donderdag 11 Jan. 6 u. Bondsgetbouw. Kinder feest. Vrijdag 12 Jan. 6 u. BondsgeibouW. Kinderfeest. Vrijdag 12 Jan. 8 u. Boodsgebouw. Jaarvergade ring R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Ordia". Ernstig tramongeluk. Men schrijft uit Vreeswijk aan de «Rotterdammer" Op de tram Utrecht Vreeswijk had Zondag avond een groot ongeluk plaats. Zekere Raterman, uit Vianen, een jongmensch van 21 jaren, die onder het rijden van den eenen wagen in den anderen wilde overstappen, strui kelde, en viel tusschen de wagens met het droe vig gevolg, dat hij spoedig aan de bekomen kwetsuren overleed. Voorzichtig met vreemde honden. De meeste kinderen kunnen het niet nalaten el- ken hond te streelen, die in hun nabijheid komt. Het zoontje van den caféhouder v. d. S., te Nun- speet, streek een onder den wagen liggenden hond over den kop. Het beest hapte toe, beet 'n lid van den vinger af, en at dit op. Uit den trein gevallen. Eene Holland- sche vrouw had met hare kinderen de feestdagen doorgebracht bij de familie in Herne. Op de te rugreis viel haar zesjarig dochtertje, doordat het portier niet goed gesloten was, uit den trein. Nadat deze door de noodrem tot stilstand was gebracht, vond men het kind bewusteloos op den weg liggen met een gebroken arm en ernstige inwendige kneuzingen. ('s-Ilert. Ctr.) Postdiefstal. Een koopman te Cuyk kwam Zaterdag bij het afhalen van het postkantoor aldaar van een aangeteekenden brief uit Rijssel, die volgens opgave tienduizend francs in papier moest bevatten, tot de ontdekking, dat er slechts achtduizend francs in aanwezig waren. Bij nadere beschouwing werd een scheurtje in de enveloppe gevonden. Twee van de vijf lakken schenen bo vendien met donkerder lak te zijn overgedrukt, en ook de stempels van de lakken bleken een weinig te verschillen met die van de andere drie. Aan de binnenzijde van de enveloppe waren dui delijk sporen te ontdekken van het voorzichtig openmaken van den brief. Volgens bericht van den afzender zijn de num mers van de vermiste biljetten bekend. (N. Ct Een kunst ij sbaan te Amsterdam. Men herinnert zich wellicht, hoe onlangs allerlei berichten de ronde deden over een nieuw ijs- procedé, dat een Egelschman had uitgevonden. Dit ijs, «Seberia-ijs" genaamd, moet niet alleen alle eigenschappen bezitten van natuurijs, maar het in gladheid overtreffen. Het heeft bovendien de eigenschap ongevoelig te zijn voor atmosferi sche invloeden. Alleen stoom kan het doen smel ten. Dit «Seberia-ijs" kan daardoor geleverd wor den in vierkante blokken, die in een zaal gelegd door besproeiing met stoom gedicht worden. Al dus verkrijgt men een ijsbaan, die in iedere ge- wenschte gladheid en hardheid wordt afgeleverd. Het afgereden ijs wordt eveneens door besproeiing met stoom er weer op gebracht. Is de ijsvloer eenmaal gelegd dan kan deze langen tijd zonder kosten gebruikt worden. De prijs van dit «Sebe- ria"-ijs is betrekkelijk gering. Het kost één gul den per vierkanten meter. De voordeden boven het ijs, dat in de «Póle- Nord" te Brussel of in de ijspaleizen te Berlijn wordt gebezigd, springt aanstonds in het oog. Vooreerst heeft men geen dure toestellen en machinerieën noodig, om het ijs langs chemischen weg te fabriceeren. En dan is de temperatuur in de zalen, belegd met »Seberia"-ijs gelijk aan die der buitenlucht. Met de exploitatie van deze vinding heeft men in Engeland gewacht tot het Duitsche patent afkwam. Dit is nu gekomen, waarop aanstonds te Londen een proef is genomen. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Voor Holland is het de bekende impresario Max van Gelder, die da vinding heeft aangekocht en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2