Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Provinciale Statenverkiezingen, LEIDERDORP In de Zaterdagochtend gehou den vergadering van de Centrale R. K. Kiesver- eeniging in het district Katwijk-Leiderdorp werd besloten bij de a.s. verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten, vacatures-Heemstra en Van Hoeken, beiden A.-R., de candidaten der A.-R.-partij te steunen, n.l. de heeren Ouwehand, te Katwijk, en W. Warnaar te Sassenheim al gaf het bestuur zijne teleurstelling te kennen, dat da R. K. Kiesvereeniging niet te voren over deze vacatures was geraadpleegd, waarvoor temeer aanleiding zou bestaan, omdat de Katholieken rechtens op een dezer vacatures aanspraak hadden kunnen maken. Rotterdamschen dijk tot aan de Korte Singeletraat, voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn ge sloten. R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren hier nog aan de verdaagde ver gadering van de R. K. Kiesvereeniging „Rechl, Plicht, en Orde", weikei morgen (Dinsdag)-avond 8V1 ure in het Bondsigebouw \Vordt giviouden. Een talrijke 'opkomst zal1 om het geW'.-ht der ranst. Raadsverkiezingen zeker alleszins ge- werscht zijn. Bestellen op Zondag. Waai afzenders van stukken, door een aan wijzing op het adrteis den wieinsch t;e kennen ga ven, dat die stukken op Zondag niet zouden wer den besteld, werd, indien diie aanwijzing in het oog viel, daaraan gevolig: gegeven. Om van1 dit verlangen op beter in bet oog vallende wijze te "kunnen doen blijken, zijn a,an de postkantoren, tegen den prijs van i cent p;,r vel van 50 stuks, stroofcen* verkrijgbaar ge steld, dragende die aanduiding „Niet hestellen op Zondag", en bestemd ojn naast dei postzegels te worden geplaatst. Het bovensta,ande geldt ook vioor postpakketten, mits Let verlangen van niet-bestelling op Zondag is uitgedrukt zoowel op de adreszijde van het pakket, als op de daarbij beboerende kaart. (St.-Ct.) Raden- en Ziektewet. Het bericht van „De Standaard," dat bij' L'-jt overleg van de Commissie van Voorbereiding met minister Tal'ma over zijn Raden- en Ziektewet, hein© ontwerpen, behoudens eenige wijzigingen, 111 hoofdzaak zijn gehandhaafd, kan aldus worden aangevuld, dat naar het schijnt, de medewerking van de ovetlgroole meerderheid der rechterzijde thans aan de ontwerpen vrijwel verzekerd is. De lucht is dus voor minister Taltna een weinig opgeklaard, gelijk zich reeds na de stemming zij het al niet rui de discussie over cie vraagpunten liet verwachten.. Van links heeft men zich in deze omstan digheden voor de werkzaamheden van de com missie (welker jongste vergaderingen, trouwens voor een deel met die van de Grondwetscom missie samenvielen) maar matig geïnteresseerd. Op den steun der vrijzinnig-democratische fractie voor zijn ontwerpen, schijnt de minister W mogen rekenen. (N. Ct.) „Hel Volk" meldt: Volgens onze inlichtingen is het door ons aan „Re Standaard" ontleend©, b«rir.ht. on.ijiis.W.yjriy/ Ziektewet gebracht zou zijn. 0.,a. hoorden wij, dat de ziekte-uitfceierimg van 50 op 70 o/0 van hel. loom verhoogd zou zijn en zoo zijn tr meer ingrijpende veranderingen aangebracht. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764.7 te Munchen. Laagste barometerstand 753.6 te Skudesnaes en Coruna. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen zuidoostelijken tot oostelijken wind, nevelig, later wellicht opklarend, weinig of geen neerslag, 's nachts eenige vorst, overdag lichte dooi. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8^—1 en van 2—4£ uur. bovendien Maandag, Vt oensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Bankwerker (b'.wj Behangersjongen. Brandersknecht. Broodbakker (balfw.) Eagdieinstbiode Dagmeisje. Fa b rieks j.o ngens Grofhankwerker. Jongen v. kurkfabr. Jongens voor rijwielzaak Kistenmakers. Kis tenmakers jonjgons Keetjongen. Loopjongen. Metaaldraaiers. Metselaars. Metselaars (balfw.) Molordrijver. Scb ildensj ongein. Scbooirs leenvegers- jongen. Si g a r enmakers j ongens Smoutzetter (halfw.) Slagersjongen. Wagenmakjeirte jongen Werkvrouw. Koperslager (halfw.) Voor den Haag een© nette werkmeid. Aangeboden Arbeidskrachten. Bakker (halfw.) Bankwerker (halfw.) Grondwerkers. Kuipers j ongen. Leierlingie-modez aak. Macbine-toefceinaar (aankomend). Opperlieden. Sjouwers. Timmerlieden. Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram personeel „St. Raphael". De afd. Schiedam en Omstreken van het Ned. R. IC. Secretariaat van Spoor- en Tram personeel »St. Raphael"* heeft gister-avond haar jaarfeest op de gebruikelijke wijze gevierd met een feestvergadering in de Bondsgehoorzaal, die door een overtalrijk en zeer verscheiden publiek geheel bezet was. De burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete, en de beschermheer, de heer A. C. A. Nolet, met hunne dames, bewezen de ver gadering de eer van hun tegenwoordig zijn, ter wijl de hoogeerw. adviseur, deken Coppens, met zijn eerw. kapelaans, eerw. Broeders en eenige donateurs, de vergadering met hunne tegenwoor digheid vereerden. De voorzitter, de heer J. Kempeneers, omstreeks 8 ure de vergadering openend, wenschte allen allereerst een heilzaam, zalig Nieuwjaar, herinner de daarna met een enkel woord aan de stichting van »St Raphael" met verwijzing naar het gedenk waardige jaar 1903 en heette daarna de eerw. gees telijkheid en den hooggeachten burgemeester als vertegenwoordiger van het wereldlijk gezag har telijk welkom, verzekerend dat de mannnen van »St. Raphael", mèt de belangen van Kerk en Maatschappij, ook steeds de stoffelijke belangen van Schiedam in 't oog zouden houden. Voorz. wees vervolgens op de groote kracht van »St. Raphael", die altijd als zij bij de directie aange klopt had, een gunstig resultaat had gehad. Hij wees vooral op de voldoende regeling van de pensioenwet voor alle beambten en bracht vooral dank aan de directie der Holl. IJz. Sp. Mij., die door eene afdoende regeling van de storting, de bijdrage, de totstandkoming van de voldoende pensionneering mogelijk had gemaakt. Na in dit verband nogmaals gewezen te hebben op de groote kracht der R. K. organisatie, wenschte voorz. allen een genoeglijken avond, welke hij opende met den christelijken groet. Het Harmonieorkest ïSt. Ambrosius", dat in den Feestmarsch van den directeur, den heer J. F. M. Smits, reeds eenige feesttonen had doen hooien, gaf daarna nog een drietal nummertjes Daarna was hei woord aan den feestredenaar, den weleerw. heer. Kapelaan H. W. J. Hoosemans, van Rotterdam (Feijenoord), die onder applaus den katheder besteeg. Aangenaam was hem, zoo verklaarden red., de uitnoodiging van het bestuur van de Schiedamsche afdeeling van »St. Raphael" hier de feestred - te houden, omdat hij hier reeds gesproken had voor den R. K. Middenstand en 't hem nu gegeven was voor eene R. K. Arbeidersorganisatie te spre ken, die blijkbaar aller sympathie had, getuige de De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht tem spoedigste te bezorgen. Straatafsluiting. Blijkens voorstaande kennisgeving zal vanaf jnorgen (Dinsdag) 23 Januari de Singel, vanaf den tegenwoordigheid van den burgemeester en zoovele hooggeplaatsten. Onder alle R. K. Arbeidersorga nisaties was er geen die zoo zijn volle sympathie had als de ver. van R. K. Spoor- en Tramperso neel, die als geen enkele andere vereenigum de kracht van het R. K. geloof zoo in daden omzet, die het volle Roomsche leven als 't ware doet uitspatten. Spr. herinnerde hierbij aan het ge denk waardigejaar 1903,toen de spoorstaking uitbrak, die door dr. Kuyper terecht als „misdadige woe ling" voor altijd is gebrandmerkt. In die dagen hebben de roomsche mannen van ïSt. Raphael" de volle kracht van hun geloof getoond. Hoezeer zij als spelbrekers werden aangeduid, hoewel' een storm van verontwaardiging tegen hen opging, zij als verraders werden gebrandmerkt en voor de toekomst werden gewaarschuwd, hebben zij zich uit de roode beweging teruggetrokken en in de goddelijke kracht van hun geloof stand gehouden. Die openbare belijdenis van het geloof door den Heiland zelf tijdens zijn omwandeling op aarde gebracht, was als 't ware met den christelijk groet gelijk te achten. In de kracht van dat geloof zijn zij ook voor de toekomst veilig en tegen alle ver leiding bestand. Negen jaar heeft »St. Raphaël" nu sinds dat gedenkwaardige jaar 1903 gewerkt voor de lots verbetering harer leden. Niet als brave jongens, die zich koest moeten houden, zegt spr. ironisch, zijn hare leden opgetreden, neen vrij en onge dwongen zijn ze opgetreden en met hun eischen voor den dag gekomen, in het bewustzijn dat er misstanden waren, er groote grieven bestonden maar zij zochten verbetering langs ordelijken, vre- delievenden weg en vonden daarom een gunstig gehoor bij directie en regeering. Dat de Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel zoo wei nig gehoor vindt, is, omdat zij niet langs orde lijken weg haar doel nastreeft, zich op het stand punt van den klassenstrijd plaatst. Dat standpunt wordt niet ingenomen door »St. Raphael, die zich op het christelijk standpunt plaatst. Zij begint met het door God gesteld gezag te eerbiedigen daarom heeft »St. Raphaël" zoo veel tot stand gebracht. De beweging door haar verwekt, heeft nog] wel iets anders ten doel dan verbetering van positie, lotsverbetering, wegne ming van grieven. Zij beoogt den echt christe- 1 ijk en geest te brengen in de arbeidersorganisatie, de beginselen der christelijke leer te verspreiden onder hare leden en anderen in stede van een andere richting in te slaan die slechts tracht ontevreden heid te zaaien, de discipline aan te tasten, het gezag te ondermijnen. In hun roomsch beginsel vinden de mannen van »St. Raphaël" reddin^ en heil; daaruit putten zij de kracht om de hun op gelegde taak te volbrengen. Om zich in die taak op te werken, moeten zij zich beijveren beteren Christenen te worden, in hun kring betere huisvaders te zijn, zich meer te doordringen van het groote plichtbegmsel. Zij moeten nauwkeurig hun dienst volbrengen, stipt hun plicht vervullen, niet om het daaraan ver bonden salaris allereerst, niet om een wit voetje bij de Maatschappij te krijgen, maar uit het volle beset van hun beroepsplicht. Ieder moet op de plaats hem aangewezen zijn plicht nauwkeurig vervullen zonder verkwanselen van den tijd of verwaarloozing der dienstmiddelen. Dat groote voorname doel moeten de arbeiders van het spoor- en trampersoneel met eerbiediging van het over hen gesteld gezag in de kracht der R. K. Arbeidersorganisatie volbrengen. Maar zij moeten niet alleen beter roomsch, maar ook beter ontwikkeld zijn, zoodat zij niet de leiding hunner zaken aan anderen behoeven te geven, maar zelf voor hunne belangen kunnen opkomen. De sociaal-democraten, die zich zoowel op kunst- als maatschappelijk gebied ontwikkelen, zijn ons daarin ten voorbeeld. Zoo moeten ook de roomsche arbeiders zich in een apologetischen en socialen cursus ontwikkelen, zelfs als kleine jongens leeren lezen en schrijven, opdat zij niet door anderen behoeven geholpen te worden, maar zelf hunne adressen en betoogen aan directie en regeering kunnen opstellen en verzenden. Zij moe ten hun vermogens van geest en lichaam ontwik kelen en de gaver, tot hun recht laten komen die hun God en Schepper hun gegeven heeft. Aan het eind van zijn welsprekend betoog ge komen, wekte feestr. de roomsche mannen van spoor- en trampersoneel, die nog niet bij de plaatselijke afdeeling van »St. Raphaelzijn aan gesloten op, zich als lid dier afdeeling op te geven, waar toch de ondervinding van 9 jaren geleerd heeft, dat zij die zich in deze organisatie aan eensluiten, beter roomsch en beter arbeider over het geheel zijn. De aangesloten leden wekte hij op, zich nog meer in te werken in den geest hunner vereeniging en met de door hen gekozen mannen van het bestuur, hunne vertrouwensman nen, krachtig samen te werken, opdat, getrouw aan hun beginselen, aller belangen zouden behar tigd worden. Dan zou hun zeker het roomsch, groot, goddelijk loon voor hun ijvervol streven niet ontbreken krachtig applaus). De voorzitter bracht den gevierden spreker hartelijken dank voor zijne schoone rede, voor zijn overheerlijk woord, dat zeker bij allen diepen ingang zou hebben gevonden. Den wensch uitspre kend dat wanneer men bij een volgende gelegen heid weer het genoegen zou mogen hebben den weleerw. spreker in ons midden te zien, hij dan de afdeeling in ledental zou zien verdubbeld, bracht hij hem den welgemeenden innigen dank der vergadering. Na dit dankwoord had voorz. nog een enkel woord te zeggen. Tot zijn grooten spijt had hij vergeten een afzonderlijk welkom toe te roepen aan den hooggeachten beschermheer, den heer A. C. A. Nolet, die niet alleen flnancieelen steun aan de afdeeling biedt, maar ook steeds de feest vergaderingen met zijne tegenwoordigheid vereert, dat de afdeeling steeds haren beschermheer in het genot van eene goede gezondheid op hare feest- vergaderingen zou mogen terugzien. Enkele leden der Dilettantenclub »Alb Thijm gaven daarna eenige komische duetten en voor drachten, waarvan vooral het groot komisch duet van P. Haaiman »De twee Aviateurs" ook weder een bijzonder succes had. Even voor de pauze kwam ook de stationschef, de heer P. E. Dodenhuis, met zijne dochter, de vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. De voorzitter getuigde daarop, dat 't allen aange naam was den stationschef in hun midden te zien en dat eene vereeniging als »St. Raphael" die tegenwoordigheid bij haren feestavond op hoogen prijs stelt, wijl hij alzoo niet alleen de belangen der Maatschappij vertegenwoordigt, maar ook zij delings de belangen van handel en nijverheid dient. Voorz. verbond aan dit welkomstwoord ook den harte wensch voor den bloei der afdeeling, het vertrouwen uitsprekend dat hare leden steeds de belangen der Maatschappij, van Schiedam, van Kerk en Vaderland zouden dienen. De heer Doden huis zeide in een kort 'we derwoord dat hij steeds de plichten van het per soneel boven elke zienswijze steldewij gaan met allen één richting uitmaar hij wil aan el- ken beambte de rechten geven die hem toekomen en aller recht respecteeren niet aan hem behoort 't toch, te beoordeelen wie het rechte of het goede heeft; maar hij wil elk mensch in zijne overtuiging eeren en vrij laten, eiken dwang uit sluiten e n, den plicht boven alles stellend, elke zienswijze respecteeren. Zeer aangenaam was hem de tiitnoodiging tot bijwoning van dezen feestavond en hij had er gaarne gevolg aan ge geven. Ook voor dit waardeerend, welwillend woerd betuigde voorz. hartelijk dank, nadat 't reeds vanaf de bestuurstafel bezegeld was met een rieve de chefdat geestdriftvolle instemming vond. Voorz. wekte daarbij allen op, samen te werken tot het ééne, groote schooue doel en spoorde alle spoorwegbeambten, die nog geen lid zijn aan, zich in de pauze aan de bestuurstafel voor het lidmaatschap op te geven. Na een korte pauze werd daarna het program afgewerkt. »Alb. Thym" gaf enkele voordrachten en duetten ten beste»St. Ambrosius" deed nog een paar populaire nummertjes hooren, allen zeel ten genoege van het opgewekte publiek, dat her haaldelijk door luide bijvalsteekenen deed blijken hoezeer de welgekozen programnummers bij allen in den smaak vielen. Met het gebruikelijk dankwoord van den voor zitter, den heer Kempeneers, die herhaaldelijk deed blijken, hoezeer hij geheel in het werken en streven van ïSt. Raphaël" opgaat, werd de feestvergadering gesloten. In de ineesi opgewekte stemming scheidden daarna de talrijke ieesige- nooten, ten zeerste voldaan over het zoo varieerend genot, dat hun op den feestavond van »St Ra phaël" in zoo kwistigen overvloed" was geboden. nu „Vriendenkring." Gister-avond werd in de S. O. V. alhier, de ter gelegenheid van het 15 jarig bestaan der Tooneelvereeniging Vriendenkring" georganiseer de Nationale wedstrijd in reciteeren, komisch voordragen en duetten gehouden. De wedstrijd werd geopend door den heer J. M. Voorhuijzen, w n. voorzitter, die een woord van dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Medegedeeld werd. dat in de plaats van den heer Bitter als jury-lid zou fungeeren de heer De Jong, leeraar aan de H. B. S. De onderscheidene voordrachten werden door het talrijke publiek met groote aandacht gevolgd en menig stukje ontlokte een daverend applaus. De uitslag van den wedstrijd is als v Igt Afd. Dramatisch reciteeren le. prijs de heer W. A. Kalkman, van Bolnes, met sAbd-el-Kader" 2e. prijs de heer J tSimons, van Rotterdam, met »De Werkstaking". Afd. Komisch voordragen Ie prijs de heer H. A. Hansen, van Rotterdam, met sDe verliefde Boer"; 2e prijs de heer Joh. Grapendaal, Van Jutfaas, met »Een candidaat Kamerlid". Afd. Duetten: ,1e prijs de heer en mej. J. W. de Bruijn, van Rotterdam, met het duet O, die mannen"2e prijs de heer en mej. \V. Kemper, van Schiedam, met het duet »Geurt en Teun". De prijzen bestonden uit een fraai verguld zil veren medaille met fraai uitgevoerd diploma. De voorzitter der jury, de heer M. Horn, wees er op, dat de jury over het gepresteerde in de afd. duetten minder tevreden was. De keuze der voordrachten liet nog al te wenschen over. Bo vendien moest er bij de duetten meer natuurlijk spel zijn geweest. De heer Voorhuijzen betuigde aan het einde van den wedstrijd nog eens zijn dank aan de jury voor hare werkzaamheden en het uitstekend vol brengen van haar moeilijke taak. Ook het publiek kreeg nog een woord van lof voor het aandachtig volgen van de voordrachten. Het feest werd met een gezellig samenzijn be sloten. Z a t e r d a g-a vond is op advies van een dokter per brancard naar hare woning ge bracht de 55-jarige vrouw de B. Zij had in het Broersveld een zenuwtoeval gekregen en was daar in een winkel binnengebracht. Hot ij s. De vissdher Luijtera, wonende aan de Nieuwe Haven te Gouda, is Zaterdagmorgen Lij het v sschen door het ijs van de Gouwvlict nabij Gouda gezakt en levenloos opgehaald. Zaterdajgrnotrgen is het 9-jarig zoontje, der weouwe Van Dongen te 's-Dertogenbosch dóór hei ijs gezakt en verdronken. De 18-jariige katoenwerker Van Vuurm is Zaleiaagmiddag in den Zoe terwo u d s ca en Singel to Le.den door het jjis gezakt en verdronken. Men meldt uit Leiden aan de „Res.bode'l' lid. 20 dezer In de Witte Singel zakte hedenmiddag de wachtmeester Schwarts door het ijs. Twee hu zaren en twee infanteristen wendden vergeefsché pogingen tot redding aan. Ook zij gingen te wa ter en eveneens twee kinderen. Altén werdén ■gered, behalve Schwarts. Diens lijk is opgehaald. Op den Heereinsinjgel is de 19-jarige vau D. üeor het ijsgezakt en verdronken. Moordaanslag. Op de dienstbode van den heer Polak aan de Viaduct te Groningen is Zater dagavond negen uur eein moordaanslag gepleegd. Bedoelde dienstbode had haar vrijer afgeschreven. Deze klom dien avond over de tuinschutting, ver schafte zich toegang tot de keiuken, waar hij op het meisje nen revolverschot loste. De betrokkene begon te gillen, waarop de twee heerein Polak toesnelden. De onverlaat richtte het wapen teoen beiden, trof den een in den arm, en den andere in de lies en nam daarop dei vlucht. Hij viel echter en werd gegrepen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis getransporteerd. Nader meldt de correspondent van de „Tel." te Groningen: Do toedracht v.an den verraderlijken aanslag blijkt, de Volgende tq zjjn De jomlgje meubelmaker Kltei belde vanavond om 9 uuir aan ten huize van den puddingfabri kant M Polak aan de viaduct. Het 18-jarig' dienst meisje A. S. deed open. „Is meneer onk thuis?" vroeg de booswicht. Op het antwoord „ja" volgde onmiddellijk een schot mieit een zwaar geladen revolver, dat het dienstmeisje in de linkerborst, trot Op den knal vain het schot en hiet gegil1 van het meisje kw.am de lieer Eduard Polak toesnellen. De moordenaar mikte pardoes op hem en trof hem in do lies. De broer van den ge troffene kwam door de gang, om den schelm de revolver te ontnemen en kreeg een'schot, in den linkerarm. De gebroeders snelden hierna terug naar de woonkamer en versperden de deur. De moordenaar rende door het huis d;en fuin in en ca eenifge vmchkeilopziQ pogingen werkte hij zich hooig'e sfcbutting, di« dra io vei1 een drie meter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2