Yerspreide berichten. .Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De onverzoenlijke Mantsjoes worden geleid door prins Tsaitao. Een-en-dertig hoofdofficieren van het noorder. leger hebben verklaard, dat zij zullen aftreden wanneer de afstand des keizers plaats vindt. Volgens de"„Press-Ceintralé" is het edict, waar bij China tót republiek wordt verklaard, reeds van het zegel van de Keizerin voorzien, en zal het morgen openbaar worden gemaakt. De Kei zer zal den titel van Mantsjoe-keizer aannemen en een jaaitg'elcl trekken. Het winterpaleis, het zomerpaleis en de heilige stad blijven onschend baar bezit van de keizerlijke familie. De natio nale vergadering zal' worden bijeengeroepen en Joeansjikai zal er voorzitter van zijn. Het Peters buxgsche Telegraaf agentschap ver neemt, dat de Russische spoorwegdirectie van den Nooxd-Mantsjoerschen spoorweg geweigerd heeft Chineeschie regeeringstroepen ovér té brén gen naar Tsjailar, dat door Mongoolsche troe pen bezet was. De Russische directie motiveerde haar weigering met tei verklaren, dat zij zich niet kon mengen in den strijd tusschen Chineezen en Mongolen. De- Chineesche troepen moeten dus van Tsitsikar naar Tsjailar mareheeren, waarbij zij dén moeilijken tocht over het Tsingangebergte moeten maken. Deze troepen, bestaande uit eén bataljon infanterie, een eskadron cavalterie en een batterij geschut,, zijn reeds, op weg gegaan. Uit PeKing wordt aan het Russische agent schap geseind, dat de bedrijver van den aanslag op den Chinees chen minister-president YuanShi- Kaï een der prinsien -van de keizerlijke familie zou zijn. Om de positie van de dynastie nog niet. te meer te bemoeilijken wil Yan-Shi-Kaï geen gevóig geven aan deze zaak. Tegenover die stakende fabrieksarbeiders te Lawrence (Massachussets. V. S.) worden einergi- sehe maatregelen genomen. De regeering heeft nog 4 compagnieën soldaten naar bet stakings- ce.nt.rum gezonden, zoodat er nu, behalve de eemige- honderden politiemannen, meer dan 1000 man troepen aanwezig zijn. Het meerendeel der sta kers zijn buitenlanders en men vreest, dat zij de fabrieken zullen dynamitaeren. De troepen hebben bev-eii gekregen om bij bet uitbraken van onlusten, direct met scherp te schieten. Het testament van de te Washington over leden weduwe van Jeróme Napoleon Bonaparte, zoon* van den koning van YVestfalen, is thans uitgevoerd. De nalatenschap bedraagt 600,000 dol lars. De juweelan van koning Jeröme komen ,aan zijn kleinzoon. 11. M. de Koningin. Omtrent den toestand van Hare Majesteit is nog altijd geenerlei otficieel bericht verschenen. De belangstelling ziet zich dus aangewezen op de gewone pers-berichten, welke intussehen eemgs- zius tegenstrijdig zijn. Terwijl de Haagsche skouter" der «Provinciale Groninger Courant" aan zijn blad schnjtt, dat de blijde verwachting geheel verstoord is, meldt de coi respondent der «Middelt». Ct." dat de ongesteldheid, welke H. M. overviel in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog niet alle hoop heeft weggenomen. Ministerieel» couferentiën met de Koningin. Evenals in de vorige, zijn ook voor deze week de conferentiën van ministers met H. M. afgezegd. Reorganisatie departementen algemeen bestuur. Gisteren vergaderde wederom in het gebouw der Eerste Kamer, de staatseoinmissie inzake de reorganisatie der departementen van algemeen bestuur. De voorzitter dier staatscommissie, de commis saris in Noord-Holland, air. Van Leeuwen, stelde gistermorgen daartoe vergezeld van den secretaris jhr. mr. Wittert van Hoogland, persoonlijk een onderzoek in aan het departement van Oorlog. Naar men verneemt, is de arbeid van de staats commissie thans zoover gevorderd, dat het rapport aan de Koningin binnen betrekkelijk korten tijd is tegemoet te zien. Uitoefening kiesrecht De minister van biunenlandsche: zaken heeft, diOfOSr tusscihenkomst van de commissarissen der Koningin, dén burgemeesters verzocht te willen mededeelen, of in hunne gemeente kiezers- wo nen die door afwezigheid uit hoofde van hun beroep veelal in de feitelijke onmogelijkheid ver- keeren aan de periodieke verkiezingen deel te nemen, zoo ja, welke beroepen zij uitoefenen, hoe hunne verdeelimg is over die beroepen, eln gedurende welken tijd van het jaar die feitelijke verhindering voor de onderscheidene beroepen valt en tevens of er wel' eens pogingen zijn aan gewend, zoo ja, welke, omtrent bet doen ophou den van die verhinderingen. Onderzoek Huisindustrie. Dooi' de directie van den Arbeid is als no, 7 barer uitgaven dezer dagen gepubliceerd het eer ste deel van „Onderzoekingen n(a,ar de toestan den in de Nederlamdsche Huisindustrie". In dit deel worden behandeld de bedrijven, die zich bezighouden met de bereiding van voeding»- en genotmiddelen. Heit gebeelte verslag zal 3 deè- len omvatten. Het onderzoek heeft zien, voor zoover kan warden nagegaan aldus vermeldt het voorbericht over de geheele huisindustrie uitgestrekt. Alle bedrijfstakken, waarin en alle vofmen, waaronder de huisindustrie voorkomt, zijn 'Opgespoord. In het geheel heeft bet onder zoek zich uitgestrekt over circa 18.000 gezinnen. De bewerking dier gegevens1 en het ops tel ten der be drij fs.w ij ze-vérs lagen, heeft onder leiding van den directeur-generaal plaats gehad door de JVee- nen C. J. P. Zaalberg, inspecteur van den Arbeid der 2e 'klasse, en mr. dr. N. W. Posthumus, ieer- aar aan de openbare Handels school te Amster dam; laatstgenoemde voor wat betreft de ge deelten, gewijd aan de kleodiiigindus trio en de Noord-Brabant,sche schoenmakerij. In hel nu verschenen eerste deel wordt in het eerste hoofdstuk een overzicht gegeven van de vroegere onderzoekingen naar de huisindustrie, voornamelijk geput uit de jaarverslagen der in specteurs van den Arbeid. Daar sluit aan de ge schiedenis van de te Amsterdam iin 1909 gehou den tentoonstelling van huisindustrie', van wier werk de regeieringsenquête een voortzetting is. Na een.iige beschouwingen over de huisindustrie in bet algemeen, waaraan het lie hoofdstuk is gewijd, worden achtereenvolgens de volgende be drijven behandeld Erwten- en boonen leizen en moederkoren zoe ken; koffie verlezen; rijst en cacaobonnen uit zoeken; het bewerken van groenten; het uitjes- schillen tabak en sigarenheit verpakken van suikerwerk; het. verpakken van sacharimetabletten het garnalenpellein. Aan de hand vain een groot© hoeveelheid cij fermateriaal wordt van bijna ieder bedrijf aan getoond, dat aan de huisindustrie eigen zijn: lage lóonen, lange werkdagen en kinderarbeid, in vele gevallen ook overmatige arbeid van de huisvrouw met als gevolg: verwaarloozing van het gezin. Speciaal voor de bereiding van voe dingsmiddelen valt bovendien het licht op de onsmakelijke en voor de: gezondheid der ver bruikers niet altijd onschadelijke werkwijze. Ta bak en sigaren, groenten ein erwten, suikergoed en garnalen worden dikwerf bemerkt in een om geving die daarvoor allerminst geschikt is. Het allerboklagens waardigst lot van honder den kinderen, die bun jeugd vergald zien boor eindeloos erwtenlézen, tab aks trippen of garna len pollen, vult wel de zwartste bladzijde uit dit loc'h al sombere boek. Daarnaast verschijnen uitvoerig© mede deelin gen over een groot aantal arme oudjes, die hun levensavond in een moeilijken; strijd tegen broods gebrek doorbrengen met het lezen van erwten, het pelten van garnalen of het strippen van tabak. Arbeidsduur en loon vormen voor ieder, bedrijf het onderwerp va.n een afzonderlijke paragraaf, terwijl voor de kennis van woningtoestanden van het armste deel der bevolking van ons land een belangrijke bijdrage wordt geleverd door de laat ste paragraaf van ieder hoofdstuk. Hoewel bij het onderzoek in iedere gemeèntè van eenige beteökemis arbeid in huisindustrie werd aangetroffen, zijn voor de in dit eerste deel be handelde bedrijven vooral van belangde gemeen ten Middelburg, Arnemuidem, Vl'iissingen, Goes, Zierikzee, Groningen, Hariingiein, Franeker, Leeu warden en Enkhuizen, voor het erwtenlezenBre da, Leiden en Alkmaar voor het groente schoon maken; Dordrecht, Zwijndrecht en omgeving voor hel uitjes schillen; Kampen, Amsterdam en Noord- Erabant voor het sigaienmakenDrutem, Wage- nimgen, Harderwijk voor het tabakstrippenBres- ken» en Deventer voor bet verpakken van suiker goed; Harderwijk, Voltenhove, Stellendam en Brouwershaven voor het giarnalempellen. Het verslag, dat ruim 300 bladzijden groot is, bevat ©enige photograpihischie afbeeldingen v,an de werkplaats der thuiswerkers. I)e Stooinwet. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de navolgende missive aan de commissa rissen der Koningin in de onderscheidene provin cies gericht. Bij een ongeval, dat zich tengevolge van het springen van een stoomketel onlangs voordeed, bleek, dat voor het gebruik van dat stoomtoestel geen vergunning krachtens de Stoomwet was aangevraagd en het bestaan van het toestel aan de ambtenaren voor het stoomwezen geheel onbe-* kend was. In verband hiermede komt het mij wenschelijk voor dat, evenals bij de uitvoering der Stoomwet, maatregelen zijn genomen, ten einde te bevorderen, dat die uivoering ten goede kome aan het toezicht op de naleving der Hin derwet (circulaire van 25 Januari 1901 LaL. afd- A. en F. aan h h. commissarissen der Koningin) bij de uitvoering van de Hinderwet middelen wor den aangewend om het toezicht op de naleving van de Stoomwet te vergemakkelijken. Daartoe zou door Ged. Staten respectievelijk de gemeentebesturen bij het verleenen van eene vergunning tot oprichting of uitbreiding van eene inrichting krachtens de Hinderwet, daarvan ken nis kunnen worden gegeven aan den ter plaatse bevoegden ingenieur voor het Stoomwezen. Wordt de Hinderwetvergunning in de eerste instantie of in beroep bij K. B verleend, dan ware mij nentwege voor de noodige kennisgeving zorg te dragen. Al moge bef zijn, dat niet in iedere inrichting, tot welker oprichting krachtens de Hinderwet vergunning wordt verleend een stoomtoestel wordt gebruikt, niet zelden zal het voorkomen, dat de autoriteit, welke vergunning geeft, bezwaarlijk kan beoordeelen of in de inrichting een toestel aanwezig is, dat onder de bepalingen der Stoom wet valt. Met het oog daarop schijnt kennisge ving van elke verleende vergunning gewenscht Internationale (Jastentoonstelling. Thans staat, naar het Hbld. verneemt, vast, dat de Internationale Gastentoonstelling gehouden zal worden in de maanden September-October a.s. te Amsterdam. De tentoonstelling gaat uit van de gemeente Amsterdam, de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf is met de uitvoering der plannen en met de leiding belast. Binnenkort zullen de uitnoodigingen tot het doen van inzendingen aan fabrikanten en handelaren verzonden worden Men hoopt een zoo volledig mogelijke aanschou welijke voorstelling te kunnen geven van het gebruik, dat van gas gemaakt kan worden. De expositie zal plaats hebben in het Paleis voor Volksvlijt, Reeds is de beschikking over de groote zaal met bijzalen en zoo noodig over den tuin, verkregen. Ongezegelde sollicitatiën. Wij deelden onlangs mede, dat volgens den minister van financiën aanvankelijke sollicitatie stukken in het vervolg niet op zegel behoéfden gesteld te zijn, mits ze geen verzoek inhielden, maar alleen een kennisgeving, dat men benoemd wenschte te worden. Naar nu echter een gemeenteambtenaar aan de ïRes. bode" meedeelt, zal de vlieger, voorloopig althans zeker, niet opgaan. Op gezegde wijze had hij te kennen gegeven, dat hij wel in aanmerking wilde komen voor burgemeester eener zekere plaats. Een paar dagen later ontving de ambte naar het stuk echter van het Kabinet der Konin gin terug met de boodschap «Omdat dit verzoekschrift ('t was echter geen verzoekschrift) ongezegeld is, mag volgens art. 8 der wet van 3 Oct. 1843 (Stsbl. no. 47) daarop geene beslissing genomen worden." Aantal R. K. Studenten. Het Annuarium bevat de naamlijst der leden van katholieke studentenverenigingen aan onze universiteiten. 1910 1911 Utrecht 110 127 Leiden. 57 56 Amsterdam 184 185 Delft 91 96 Groningen 12 16 454 ~480 Het is nog mogelijk, dat er eenige meerdere katholieke jongelui studeeren, die geen lid zijn van een der studentenverenigingen. Tariefwetten. Naar wij vernemen zal do Commissie van voor- bereiding uit de Tweede Kamer voor de Tarief- wet in de week van 29 Januari tot 3 Februari weer zifting houden tot het hoorn van belang hebbenden. Spoorljjn WeertEindhoven. Op 1 Februari a.S. zal met de werken voor het nieuwe stations-emplacement enz. een aan vang genomen worden. Voor de stations en emplacementen, werken en opbooging der lijn zal een hoeveelheid van 800.000 kub. M. zand benoodigd zijn, welke hoe veelheid verkregen zal' worden in den Tungel- noioij'er wallen. Oud-Zouaven. Wij lezen in de »N. Tilb. Courant" Ruim drie maanden nadat hij bij het overlij den van generaal De Charette, op 10 October 1911, het commando van het regiment Pauselijke Zouaven had overgenomen, is de nieuwe bevel hebber zelf zijn plaats gaan innemen in het regi ment, dat volgens het woord van De Charette, bij Pius IX in den hemeUangzamerhand weer aan treedt. Commandant Le Gonidec is Donderdag 18 Ja nuari 's avond bij de broeders van St. Joannes de Deo te Parijs overleden. Maandag 22 Januari zal de plechtige uitvaart plaats hebben in de kerk van St. Franciscus Xaverius te Parijs. Graaf Olivier le Conidec de Traissan werd den 21 Februari 1839 te Vitré op het kasteel de la Baratière geboren. In 1860 trad hij in het batal jon Franco-Beige in pauselyken dienst, ging in 1861 naar het nieuwgevormd zouaven-regiment over en werd 29 December 1866 tot kapitein bevorderd, ook wegens zijn dapper gedrag achter eenvolgens bij Castelfidardo en Mentana. In 1870 trad hy met zyn rang in het bataljon vrijwilligers van het Westen en nam deel aan de roemrijke gevechten der Fransche Pauselijke Zou aven tegen de Duitschers. Hij werd tot majoor bevorderd en hield op 14 October met 200 Zouaven by Cercottes den opmarsch der Beieren te'gen, waarbij hij den terugtocht van het Loirc- leger dekte en redde. Hij werd daags na dat beroemd wapenfeit ridder van het Legioen van eer. In 1877 koos het departement Vitré hem voor de Kamer van afgevaardigden als lid der uiterste rechterzijde. Hij verdedigde natuurlijk de rechten der Katholieken. Dat allen den man om zijn open en beminnelijk karakter hoog vereerden, bewijst, dat hy tot secretaris van de Kamer werd be noemd, een vertrouwenspost, dien wij hier niet kennen, maar tot welks benoeming alle partijen moeten samenwerken. Hij was ridder der Pius orde en van het Legi oen van Eer en droeg de herinneringskruisen van Castelfidardo en Mentana. Het commando der Zouaven is nu overgegaan op burggraaf Auguste de Couëssin de Boisriou, kapitein, die ongeveer denzelfden staat van dienst had als le Gonidec. Commandant de Couëssin is burgemeester van Saint-Julien (Cötes-du-Nord) en woont op het kasteel de la Coste. Tegelijk met het overlijden van majoor La Co nidec wordt vermeld de dood van luitenant Bach uit Metz, op 73-jarige leeftijd aldaar overleden. Deze luitenant Bach had als onder-officier, na het sneuvelen der twee officieren, de leiding in het heldenstuk van Monte-Libretti. Hij had voor dit feit een eere degen ontvangen van de burgers van Metz een Solingerkring met het opschrift aan den held van Monte-Libretti. Ook deze luitenant Bach bleet in het burger leven teruggekeerd zijn zouaventraditie getrouw en diende de zaak der Kerk met al zijn krachten. Hij was commandeur der Pius-orde, ridder der Gregorius- orde en van den Rooden Adelaar, en voorts gedecoreerd met de herinneringski uisen van Castelfidardo en Mentana en de medaille Btne Merenti. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 23 Jan. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 762 6 te Nice. Laagste barometerstand 746.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, neve lig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 14 20 Jan. 1912 werden genomen 441 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 30 kuipbaden 72 regen 31 regen 285 school kinder a 5 ct. 22 Ned. R. K. Volksbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, op diens verzoek, eervol ontslag verleend aan den hooigeerw. heer deken Coppens als geestelijk ad viseur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schie dam, onder dankbetuiging voor bewezen dien sten. In zijne plaats is tot geestelijk adviseur be noemd de weleerW. heer Paulussen, kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Visitatie, alhier. «De Heinelsche Altaarwacht." Naar wij vernemen, worden er besprekingen gevoerd om ook hier eene opvoering te geven van het zoo gunstig bekende zangspel «De Hemelsche Altaarwacht,' woorden van Wm. Smulders, pr., muziek van Ant. Hansen, pr. Dit toonwerk, dat reeds in meerdere plaatsen van ons land met buitengewoon succes is uitge voerd, bevat niet alleen een schat van muzikali- sche schoonheid, maar heeft ook een zeer devote strekking, waarom 't voor opvoeringen van »het Roomsch tooneel" bij voorkeur gekozen wordt. Mogen de gevoerde besprekingen tot het ge- wenschte doel leiden, opdat ook het Katholieke Schiedam zich eens vergaste aan deze heerlijke Roomsche spijze, die reeds in tal van plaatsen met groot succes is opgediend I Gi s ter-m i d da(g ha d i n de miou ter ij v a n de Netderl. Gist- en Spiritusfabriek aan de Noord- vest de zakkendrager J. H. Kreuger, wonende Spinhuispad, bezig zijnde met zakken mout van den zolder le hallen, het ongeluk twee dier zak ken op het linkerbeen te krijgen, dat daardoor brak. Nadat de geneesheer Elzevier Dom ter plaatse de eerste hulp had verleend, is Kreuger naar het ziekenhuis gebracht. UIT ROTTERDAM. Men meldt ons uit Rotterdam: In de machinefabriek „Delfshaven" had gis teren een ernstig ongeluk plaats. De tros, waar aan hel motorschip „Maria 3" in een bok hing brak plotseling, waardoor de motorsehipper D. van der Totrre en de werkman D. Schilperoort, die zich op een nabij liggend vlot bevonden, onder het sc'hip en te water geraakten. Van der Torre brak het linkerbeen en Schilperoort het rechterbeen en den rechterarm. UIT VLAARDINGEN. Van het te IJmuiden binnengekomen en te Vlaardingen thuis behoorende loggerschip VL 176 van de reedery van G. A. J. M. Vriens schipper H. van Selm, is Donderdag 11. door een stortzee over boord geslagen en verdronken de 27-jarige stuurman H. W. Smith, te Vlaardingen. Hij laat een weduwe met kinderen na. AGÈNUA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 81/4 u. Bo.ndsgebouw. Vergadering B. K, Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde". Woensdag 24 u. Stedelijk Musejum. Doelepiein,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2