Stads- eu Gewestelijk Nieuws. die doelen op da moreels beteeskenis van 1913 voor ons land, zoowel in internationalen als nafio- nalen zin (1813—1913); dan ook namen, die als de Ila te Frankfort (Internationale LuftsChiffahrt Ausstellümg') zijn opgebouwd uit de beginletters van een langen verklarenden naam, doch geen dezer voorstellen vond nog algeheele instemming. Men denke er dus eens over na en zonde naam en of schets van een reclameplaat vóór 10 Februari in aan het centraal-bureau voor vreem delingenverkeer, Lange Voorhout 45, 's-Graven- hage, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te ver krijgen, (N. R. Ct.) De Nederl. kolenvoorraad. Mr. van Waterschoot van der Gracht, de directeur van den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen, heeft de kolen voorraden in den Nederlandschen bodem, voor zoover geexploreerd, geschat op rond milliard tOD. De pers in de Cantine. Men schrijft uit Deventer aan De Tijd Gisteren hield het Plaatselijk Comité van de Katholiek Sociale Actie zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het comité moei lijkheden had ondervonden in het begin van 1911 toen het in opdracht van een comité-besluit katholieke bladen ter lezing aanbood gratis aan de cantinecommissie der infanterie. Dit werd geweigerd met het oog op de neutra liteit van de leestafel. Mondelinge besprekingen met de officieren der cantinecommissie, mochten niet baten, zoodat het Plaatselijk Comité zich per adres wendde tot den Minister van Oorlog. Eemgen tijd daarna ontving het comité een besluit van den Minister, mededeelende, dat door Z. Exc. «bevelen zijn gegeven, om voortaan in de cantiues voor zoover de daarvoor beschikbare geldmiddelen zulks toelaten, bladen ter lezing te doen leggen van verschillende richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgstucht, met de goede zeden of met de bestaande maatschappelijke orde." Trekhonden. In 1913 zal, zoo meldt het „Vad.", vanwege den Bond tot Bescherming van den trekhond in Nederland in Den Haag op groote scnaai een concours van trekhonden worden gehouden, met het drieledig .d,oel: verbetering van het soort honden, dat als trekhond wordt gebruikt, ver betering van de behandeling der trekhonden, en bestrijding van de oppositie tegen het gebruik van den hond als trekdier. Staking van electriciens. In de gistermiddag in „d'Geelvinck" te Am sterdam gehouden druk bezochte vergadering, uit geschreven door het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Metaalbewerkershond en alleen toeganke lijk voor werklieden in het elektrotechnisch be drijf, is tot de werkstaking besloten. Van heden af, Maandag 29 Januari, zal alleen worden gearbeid voor de werkgevers in dat be- driji die het door den hond aangeboden collectieve arbeidscontract hebben geteekend. Voor alle an dere patroons te Amsterdam zal de arbeid worden stop gezet. Tentoonstelling te Dordrecht. Van de Tentoonstelling van handel, nijverheid, industrie, scheepsbouw, sport, onderwijs enz. enz., van 6 Juli tot 15 Sept. van dat jaar, op een terrein aan de Oranjeiaan te Dordrecht, te hou den, hebben de heerenmr. Th. Heemskerk, min. van Binnenl. ZakenA. S. Talma, min. v. Landb., N. en H.; en mr. E. C. baron Sweerts de Lapdas Wyborgh, commissaris der Koningin m Z.-'Hol- land, het beschemjheer schap aanvaard. De bur gemeester van Dordrecht, de heer H. J. Wichers is eere-voorzittier. Eeïe-leden zijn de heeren: A. P. R. C. baron v. d. Borch v. Verwolde, P. J. de Kanter (leden der Tweede Kamer); S. M. H. van Gijn, oud-lid der Tweede Kamer; jhr. mr. D. J. de Geer; jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot; E. v. d. Gijp Barendregt; N. P. Jongkind!; J. T. Visser (leden der Provinc. Staten); A. J. A. de Bossou; J. Hordijk Jacz. (wethouders van Dor drecht); N. Bonten Az.; P. J. A. de Bruine; D. H. Jas; N. A. de Joncheere; F. van Vliet; S. E. Ypeyjhr. mr. P. A. G. de Milly van Heiden Reihestein, burgemeesters van: Papen- drecht, Zwjjndrecht, Dubbeldam, Puttershoek, Nieuw-Lakkerfand, SliedrecM en H.-I.-Ambacht; mr. J. C. A. Everwijn, referendaris van hel de partement van Landb., Nijv. en Handel; C. Hout man, luit.-kol., commandant van het korps pon tonniers; mr. K. Meyer Wiersma, president van de arrondissements-'rechthank, en J. P. A. Wyers, voorzitter der K. v. K. Rechtskundig© adviseurs zijn de hoeren: mr. J. Saiomonson en mr. A. F. Felders, terwijl de heer J. v. Zee accountant is. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van '29 Jan. 1912, medegedeeld door het Kón. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Shields. Laagste barometerstand 752.4 te Riga. Verwachting tot den avond van den volgenden dagzwakke tot matigen noordelijken tot noord westelijken wind, neveling tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zeilde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering gister-middag l2'/4 uur geopend, werd na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, door den voor zitter, den heer T. J. H. M o u w e n s, allereerst het voor deze vergadering uit te voeren program medegedeeld, waarna de harmonie-afdeelmg »St Ambrosius" een paar nummertjes uitvoerde. Uit gevoerd werden «Unter den Friedessonne," van Fr. van Blon, en «Valse interrompue", van Mon tague, welke nummers blijkbaar zeer in den smaak der leden vielen. Daarna was de hoogeerw, adviseur, deken C o p- p e n 8, die onder applaus den katheder besteeg, aan 't woord. Er op wyzend dat hem op eigen verzoek door Z. D. H. den Bisschop ontslag als adviseur was gegeven, verzekerde hij, dat hij dat verzoek had moeten doen niet om redenen uit den Bond, maar eenig en alleen omdat in de laat ste jaren als pastoor en deken zijn werkzaam heden verdubbeld waren, waar zijne parochie voortdurend grooter, uitgebreider wordt. Zeer dikwijls had hij de vergaderingen, die hij als ad viseur steeds gaarne bijwoonde, moeten verzuimen, omdat hij door bezigheden verhinderd was en het gevolg was hij niet meer zoo in de zaken van den Bondsatdeeling ingewerkt was. als noodig bleek, en hare belangen niet meer zooals vroeger kon behartigen, wat hem leed deed. Reeds eerder had hij als adviseur der Bondsafdeeling willen ontslag vragen maar hij kon daartoe eerst nu overgaan, nu die moeilijkheden welke hem daarvan totnogtoe te rughielden, gepasseerd zijn. Nu deed hij 't in 't belang van den Bond zelf; een adviseur moet zich toch niet alleen met hart en ziel voor den Bond beschikbaar stellen, maar hij moet ook tijd heb ben om zich daartoe met hart en ziel te geven. Intusschen blijft oud-adv. nog altijd zijne volle genegenheid aan den Bond wijden immers hij gevoelt dat hij een gewichtige stonde van zyn leven doormaakt, nu hij de lunctie verlaat waarin bij 7 jaren is werkzaam geweestheerlijke dagen heeft hij daarin doorleefd, maar ook moeilijke oogenbhkken. Waar hij 't evenwel met het be stuur zoo best mogelijk heeft kunnen vinden, dankt hij allen voor de liefde, toewijding en ge negenheid die hij heeft mogen genieten. Hij ver zekert dat hij met hart en ziel aan de Bondsaf deeling gehecht blijft, hare belangen hem steeds dierbaar zullen zijn, steeds haar bestuur zal steu nen en zijn opvolger altijd een goed gehoor bij hem zal vinden als hij wat voor den Bond kan doen. Blij is de oud-adv. dat deze man in zijne plaats komt, die zeer veel lust eu arbeidskracht toont om zich in het volksleven in te werken, de be langen van het volk te bevorderen. Met een man die aldus met hart en ziel de functie heeft over genomen, gaat de Bondsafdeeling gerust de toe komst tegemoet. Oud-adv. is dankbaar dat deze man tot adviseur is benoemd, verzekert dat de liefdeband tusschen hem en de Bondsafdeeling altijd zal blijven staan, beveelt zijn opvolger in aller waardeering en uit den hartewensch voor den vooruitgang, den groei en den bloei der af- deeling, met welker belangen te behartigen, de nieuwe adviseur tevens de belangen van het katho lieke Schiedam ten hoogste zal bevorderen. Op de hem eigen ironische wijze zegt oud adv. ten slotte dat hier van geen op-en ondergang der zon sprake is, want de nieuwe zon straalt reeds, waar mee hij de afdeeling geluk wenscht tot in lengte van dagen. daverend applaus). De voorzitter, de heer M o u w e n s. daarna den oud-adv. op den katheder vervangend, verzekert, dat het bestuur ten zeerste verrast was, toen de oud-adviseur in de bestuursvergadering kwam, toonend een brief van den Bisschop, waarin hem als adviseur ontslag werd verleend. Voorz. merkt op, dat wij de reden van dat ontslagnemen moe ten eerbiedigen, wijst op al het goede, dat de hoogeerw. deken vanaf Aug. 1905 als adviseur aan de Bondsafdeeling heeft bewezen en twijfelt er niet aan dat ook zijn opvolger zoo voor de Bonds afdeeling zal zijn. Trouwens diens hoedanigheden als mensch wegen voor ons niethij is door den Bisschop benoemd en daarom is hij goed. Voorz. verzekerd verder dat de oud-adviseur voor de Bondsafdeeling is geweest, zooals de beste adviseur voor haar had kunnen zijn, onder ieder opzicht en op allerlei gebied. Hij herinnert er aan, dat de Bondsafdeeling heel lang geleden een beschermheer had in den persoon van wijlen deken Mobron, die door zijn kort aanzijn echter nooit het ïsigne heeft gedragen. Nu meent hij in aller geest te handelen door den hoogeerw. deken-oud-adviseur het be schermheerschap der afdeeling aan te bieden (ap- plausi, niet twijfelend dat hij dat zal aannemen voorz. spreekt daarbij den hartgrondigen wensch uit, dat, zoo God 't wil, de hoogeerw. deken-bescherm heer dit insigne lang zal dragen. Onder den nieuwen adyiseur en met den steun van den beschermheer zal de Bondsafdeeling gelukkig en tevreden kunnen voortleven, de moeilijkheden die veorbij zyn en de moeilijkheden die nog komen, met haar bestuur moedig trotseerend. De toekomst aldus zonder vrees tegemoet tredend, hoopt voorz dat de heil wensch door den oud-adviseur ten slotte uitge sproken, alleszins zal bewaarheid worden. De hoogeerw. deken C o p p e n s, nadat hem het beschermheerinsigne is opgespeld, ironisch zeggend dat hij reeds veel geweest is, maar nog nooit de eer had beschermheer te zyn, zegt toch dat de hem toegedachte hulde hem zeer aange naam is en hij er zich ten hoogste mede vereerd acht. Zeer gaarne zal hij in de toekomst als be schermheer de belangen van den Bond blijven behartigen (applaus), Daarna betrad de nieuwe adviseur, de weleerw. heer kapelaan Paulussen, onder applaus den katheder, hij verzekerde dat hij gehuiverd had bij de benoeming, die hem verplichtte om bij den Volksbond de plaats totnogtoe door den hoog eerw. deken ingenomen, te vervullen. Hij acht dat toch een heel zware taak Hoewel hij in het ver- eenigingsleven niet geheel vreemd is waar hy in zijn vorige standplaats reeds als adviseur eener vereeniging optrad, was hij toch nooit geestelijk leider van een zoo groot en machtig lichaam als de Volksbond. In eens gesteld in het volle leven eener bloeiende, een van de bloeiendste afdeelingen van den Volksbond, die zich onderscheidt door groote harmonie tusschen leden en bestuur, wil hij echter voorgelicht en gesteund door den hoogeerw. deken, zijn moeilijke taak wel aanvaar den, ijverig samenwerken met het bestuur, zich geheel geven aan den Bond en met den zelfden yver als zijn voorganger zijne taak vervullen. Hij wil de belangen der Bondsafdeeling met alle kracht behartigen en trachten haar op hetzelfde peil te houden, waarop de hoogeerw. deken haar bracht. Deze als beschermheer en spr. als advi seur willeu te zamen voor de belangen van den Bond waken. Adv. heelt zich de vraag gesteld, waarom de hoogeerw. deken hem, nog zoo kort hier, als zijn opvolger koos, maar het antwoord is door dezen zelf gegeven 't ls om dat hij ook waarn. direc teur is van de Congregatie der H. Familie en dus gemakkelijker samenstemining kan bewerken want ten onrechte is beweerd, dat de oprichting van den Volksbond de teruggang is van de Con gregatie Neen, die twee staan niet vijandig te genover elkaar: de Congregatie behartigt de gees telijke en de Volksbond meer de maatschappelijke belangen der leden maar beiden werken tot heil harer leden en het welzijn van de een moet den voorspoed van de andere bevorderen. Spr. wenscht dan ook ten slotte, dat een verhoogden bloei der Congregatie een verhoogden bloei van den Volks bond ten gevolge zal hebben [applaus). Nadat aldus dit gedenkwaardig moment in de historie van Schiedams Volksbond gepasseerd was. betraden de leden der zangafdeeling «St. Cecilia" directeur de heer H. Veugelers, het podium en vergastten zij ons op het heerlijk nummer «De Almachtige woorden van dr. Wap, muziek van W. J. Reiniers. De hernieuwde uitvoering van dit overschoone toonwerk stemde tot een dank baar applaus. Toen nu de beschermheer en de adviseur onder bijvalsteekenen ver-rokken waren, werden door den voorzitter nog eenige mededeelingen gedaan, allereerst over het toetreden van een aantal nieu we en het uittreden van enkele oude leden. In waardeerende bewoordingen maakte voorz. mel ding van het overlijden van het Bondslid C. Brons geest, een verdienstelijk lid, altijd bereid de be langen van den Bond te dienen en jaren lang be stuurslid van het busje «Hulp in Nood". Door een innig gebed voor de rust zijner ziel zou men hem den besten dank kunnen wijten. Voorz wees er op dat inde vacaturejdoor dit betreurd verscheiden in het bestuur van het busje «Hulp in Nood" ont staan, moest voorzien worden. Daarna werden door den penningmeester, den heer H. H. Voorwald, rekeningen verantwoording over het boekjaar 1 Dec. <910 tot 31 Dec. 1911 gedaan. ÏJit diens financieele uiteenzetting bleek dat de rekening sluit met een kassaldo van f65 35^. Doordat bodeloon voor bezorging van de Volksbanier", die nu door de Propagandaclub wordt bezorgd, niet meer behoeft betaald te wor den, is een besparing van circa fl5U verkregen, terwijl een vrijwillige bijdrage van f73.14 werd bijeengebracht aanvankelijk door een tiO-tal leden, wier aantal echter reeds tot beueden de helft gedaald is. Toch staat de afdeeling feitelijk voor een tekort dat in het volgend boekjaar nog groo ter zal blijken, waar de bondsafdeeling nog aan verschillende verplichtingen heeft te voldoen, zoo dat verhooging van contributie, reeds meer in overweging gegeven, altijd nog in bedenking blijft. In een speciale vergadering daartoe te beleggen, zal daarover worden beslist. Nadat een commissie van verifieurs was be noemd, bestaande uit de heeren Harte, Van Ger- ven en Van Geenen, en de voorzitter nog herin nerd had aan de vergaderingvan het< «ndersteuuings fonds op aanst. Woensdag-avond, werd de vergade ring door hem gesloten, zooals zij geopend was: met gemeenschappelijk gebed. St. Jozefs-Patronaat. Na een driedaagsche oefening door den weleerw. pater Lud. Jansen W.Hzn. geleid en gister-ochtend met een algemeene H. Communie plechtig beslo ten, hadden de jongens van het St. Jozefs-Patronaat, onder leiding van weleerw. paters der St Jans parochie, gister hun feestavond in de Bondsgehoor- zaal. De hoogeerw. deken en de ze reerw. pas toors en verdere geestelijken van al de parochiën en een aantal eerw. Broeders vereerden met hunne tegenwoordigheid die feestelijke vergadering, waar in de leerlingen van het patronaat met hunne ouderwijzers en de patron'aatsheeren vereenigd waren, terwijl verder de zaal door de ouders der leerlingen, donateurs, zelatricen en verdere be langstellenden geheel bezet was. De weleerw. pater Scholbrock heette allen welkom bij de herdenking van het vijfjarig be staan van het patronaat, in 't bijzonder de «stille krachten" de zelatures die voor den bloei en in standhouding van het patronaat zoo ijverig werk zaam zijn, de heeren van het bestuur die er zich mede zoo krachtig voor beijverden en de onder wijzers, wier ijver spr. in den korten tijd van zijn hierzijn reeds had leeren kennen, in 't bijzonder den heer Flapper, die spr. steeds op alle tijden dat hij in het patronaat kwam, had ontmoet. Vraagt men nu wat de vruchten van het patro naat zijn, dan is die vraag moeilijk te beant woorden, omdat die vruchten zich openbaren in de vorming van verstand en hart en dus niet aanstonds met het gewone oog zijn te zien, maar men ze later hoopt te ontwaren. De spreker van dezen avond, de weleerw. pater Lud. Jansen, president der St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging te Rotterdam, die dezer dagen zoo treffend de gelij kenis van den Verloren Zoon voor zijn jeugdige hoorderen uiteenzette, maar hier geen verloren zonen vond, zou trouwens in zijn rede het nut der patronaten voldoende uiteenzetten. Daartoe verkreeg hy nu het woord. De weleerw. Pater Lud. Jansen, O. P., kapelaan der kerk van het A. H. Hart te Rotterdam, die nu onder applaus den katheder besteeg, zeide aanvankelijk, dat hij na een dergelyke inleiding, waarin uitkwam, dat hy zich eigenlijk in de dagen van voorbereiding vergist had, bang zou zijn hier het woord te voeren, toch zou hy de stoute schoenen aantrekken en trachten het nut der patronaten uiteen te zetten, te schetsen hoe men zich in het patronaat moest gedragen en een har telijk j oord te richten tot de ouders van het patronaat. Daartoe moest hij eerst zijn gehoor in een godsdienstige stemming brengen en op dezen feestavond herinneren aan dien verheven avond, toen ons Goddelijk Toonbeeld opging naar Geth- semané en in zijn hoogepriesterlijk gebed zijn leerlingenden Hemelschen Vader aanbeval«Vader die Gij Mij gegeven hebt, heb Ik bewaard en nu vraag lk niet dat Gij hen wegneemt, maar dat Gij hen hoedt en beveiligt vo r het kwaad..." Die bezorgdheid voor zijn leerlingen waarvan de Heiland in dit gebed blijk gaf, vervult iederen pastoor hij de eerste of plechtige H. Communie der kinderen vrees en angst vervult hem, hij vraagt zich at wat ^er in de toekomst van hen zal worden, als zij de wyde wereldzee opsturen, of zij in veilige handen zullen belanden. Dat die zorg, die vrees, niet ongegrond is, toonde spr. door het treurig beeld te schetsen van een dier indi viduen, zooals er in onzen tegenwoordigen tijd reeds al te veel rondloopen, die reeds op nog geen 18-jarigen leeftijd het leven leiden van een rede loos dier, met verzuim van alle godsdienstige plichten aan ongeloof en zedebederf ten prooi zijn, Waarom is de adem des verderfs over die schoone kinderziel gekomen, waarin de God van liefde met zooveel welbehagen woonde 1 't Is door den ver keerden omgang met slechte makkers, het ont wijken van het ouderlijk huis, het slenteren op straat, waar het ontwassen kind dingen zag die t nooit gezien had en taal hoorde die 't nooit had gehoord. Daardoor zijn de verkeerde harts tochten als een verslindend vuur gewekt. Om de opkomende jeugd, het nieuwe geslacht, voor de gevaren die het spelen en slenteren op straat veroorzaken, te bewaren, om de kuischheid van het jeugdige geslacht te kweeken zijne reinheid te beschermen, om de jongeren niet ten prooi te laten aan den vijand van geloof en zeden, die hen van alle kanten begluurt en in het latere leven bestookt, hebben de zeereerw. pastoors ook hier het patronaat opgericht, waarin het nuttige met het aangename wordt vereenigd. Om de brave jongens ook te hoeden en te vormen tot strijders in den strijd dien het socialisme hun later onvermijdelijk zal aandoen, willen zij hen in het patronaat omhullen met een ondoordringbaar harnas en omgorden met een wapen waarmee zij den dreigenden vijand kunnen verslaan. En dat harnas is de grondige kennis van den Godsdienst en dat wapen is de grondige bekwaam heid ip het vak. De groote kiacht van het socia lisme is toch ontevredenheid en die ontevredenheid wordt gewekt door gemis aan godsdienstige kennis, door gemis van het noodzakelijke levensonderhoud. Als men de massa leert steeds den blik naar de aarde te slaan en nooit de oogen naar den hemel op te heffen, als men het volk ontneemt de hoop der toekomst, de hoop op een beter leven waarin alle tranen gedroogd en alle ellende ver geten wordt, dan moet 't wel ontevreden worden. De ware Katholiek, de oprechte Christen, is daar entegen overtuigd van de waarheid van St Paulus' woord dat het lijden van dezen tijd niet te ver gelijken is met de toekomstige heerlijkheid die in ons zal geopenbaard worden. Willen wij het socialistisme bestrijden, dan moeten wij zorgen dat aan onze katholieke jeugd een grondige kennis van den Godsdienst wordt aangebracht, opdat zij dien tegen de opmerkingen van andersdenkenden kunnen verdedigen en aan den sirenenzang van het socialisme weerstaan. Die kennis wordt haar in het patronaat verstrekt, daar wordt haar de middelen geboden om alle gevaren te weerstaan hun geloof' aan den levenden God te belijden, hun' geloof aan onzen Goddelijken Kruisdrager die ons op den weg des lydens is voorgegaan. Aldus zul len zij de tevredenheid, die een schat des Hemels, een geschenk van God is, bewaren. Maar niet alleen met een diepe grondige kennis van den Godsdienst moeten de jeugdigen toegerust wordeu; maar ook de liefde tot den arbeid, het vak dat zij gaan uitoefenen moet hen aangebracht worden, eu dat is het tweede middel tot bestrij ding van het socialisme. De ontevredenheid ont staat toch veelal door gemis van het noodzakelijke levensonderhoud. Niets doet toch zoozeer afbreuk aan het socialisme als de vorming van den jongen leerling tot een kundig vakman, die in en om zijn kennis van net vak door den patroon wordt gezocht. Nooit heeft men dan ook gehoord, dat het socia lisme een vakschool heeft opgericht; immersjuist door de grondige kennis van het vak ontstaat tevredenheid en tevredenheid is de doodslag voor het socialisme.. Daarom moet den jongeren toegenegenheid, liefde en eerbied voor het vak worden aangebracht; immers iemand die zijn vak verstaat, is overal zijn brood waard. Ner gens tiert het socialisme zoo welig als in on kunde en zijne meeste aanhangers telt 't dan ook onder de blinde domme kudde die geen vak verstaat. Willen wij 't met vrucht bestrijden, dan moeten wij de jeugdige leerlingen tot flinke hand werkslieden opvoeden, hen liefde en eerbied voor het vak aanbrengen Zich voorbehoudend in het tweede deel nog eenige algemeene practische wenken voor de ouders en jongens van het pa tronaat te geven, wilde spr. hier zijn rede onder breken. Door de zangklasse werden daarna nog een tweetal schoone liedjes uitgevoerd, terwijl daarna door een aantal jongens van het patronaat onder leiding van den betrokken onderwijzer op het podium eenige gymnastische oefeningen werden te zien gegeven, die bewezen dat in het patro naat het nuttige met het aangename alleszins vereenigd wordt. In het tweede deel van zijn rede wilde de ge vierde spreker van den avond, na in het eerste het doel en streven van het patronaat uiteen ge zet te hebben, daaruit eenige conclusiën trekken en aantoonen dat ook voor Schiedam het patro naat een zegen kan zijn en allereerst aantoonend hoe de leerlingen zich moeten gedra gen, wil werkelijk de zegen van dit werk op deze stad neerkomen, daartoe als 't ware met de jongens alleen spreken. De pastoors en de an dere geestelijken hebben hen bewonderd, toen zij dezen morgen met allen eerbied aanzaten aan den H. Liefdedisch. Spr. wekte zijn jeugdigen hoorderen op dien Godsdienstzin steeds te toonen, met gretigheid het woord Gods te aanhooren, dan zouden zy daarin een krachtig heilmiddel vin den tegen de gevaren die geloof en zeden bedrei gen, die gevaren vermijden, pal in hun overtui ging staan en met de reinheid van ziel de tevre denheid des harten als een kostbare schat on gerept bewaren. Ook degelijke vakkennis strekt alleszins om de jongens te bewaren voor de gevaren die hen van alle kanten bedreigen, hen voor de verleiding van het socialisme te behoeden. De jongens moeten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2