Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuwe. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. De heer De Jong trekt nu zjjn tweede amen eerst het woord verkrijgt. Spr. erkent, dat het ontwerp verbeteringen bracht, al had spr. gelei delijke contingents verhooging gewenscht. Spr. vereenigt zich echter met de ineens voorgestelde, alsook met de voorgestelde vermindering van dienstjaren Doch spr. is sterk tegen een vermindering van herhalingsoefeningen. De eerste oefening van 8| maand voor onbereden wapens keurt spr. goed, evenzoo een eerste oefening van 6£ maand met hooge eischen van voorgeoefendheid, doch waarom moeten de 4 maanders geheel vervallen Dan treedt spr. in een beschouwing van het karakter der administratietroepen, welke spr. ver vangen wil zien door burgers. Van het tweeploe- genstelsel, zooals deze minister 'twil, vreest spr teleurstelling. Spr. heeft tegen de kosten geen bezwaar, mits men geen bezwaar mak tegen noodzakelijke uitgaven voor betere bewapening, verplegingsdienst enz. Verkeerd is het afkoop van dienst bij het blij vend gedeelte toe te laten. Ter wille van de ver beteringen, die het ontwerp brengt, zal spr. voor stemmen in afwachting van een geheele nieuwe wet, gegrond op geheel andere beginselen. Spr. ziet in het ontwerp slechts een voorloopige hervorming. De heer Van Voorst tot Voorst meent, dat het ontwerp te korten eerste-oefeningstijd brengt voor ons door het viermaander-instituut verslapt leger. De Raad van Defensie vroeg 12 maanden en spr. sluit zich daarbij aan, zoowel ten behoeve van de gevechtswaarde als ter wille van de krijgstucht. Desnoods hadden we dan een kleiner contingent kunnen krijgen en geen tweede oefening. Spr. behandelt dan de eischen van voorgeoefend heid voor de 6^-maanders, welke eischen z.i. te laag zijn. Het stelsel van vrijstelling van kostwinners acht spr. minder goed dan de vergoedingen. Spr juicht de administratietroepen onder de gegeven om standigheden toe, evenals den kaderplicht, waarbij echter langer oefening gewenscht zou zijn. Spr. zal voor het ontwerp stemmen. De heer Vermeulen klaagt, dat het ont werp ons geen leger zal geven, waarop in de ure des gevaars gerekend zal kunnen worden. De Militiewet is lapwerk. Ten eerste omdat 8^ maand als eerste oefening onvoldoende is. Eén jaar zij het minimum. Bovendien lokt het ontwerp nog tot verkorting van eerste oefening uit door 6^ maander-instituut. Voorts wijst spr op het dubbelzinnig karakter dér adininistiatietroepen in de organisatie van den minister. Spr betreurt dat dit ontwerp het aan anders- gezinde ministers in de toekomst mogelijk maakt het volksleger in te voeren. Hij vindt 30 a 35 millioen oorlogslasten meer dan voldoende en wil voor dit bedrag een klein uitmuntend geoefend en sreïncadreerd leger vormen. De heer 't H o o f t betoogde dat dit wetsont werp, dat z i buiten twijtel met algemeene stemmen, misschien wel zonder hoofdelijke stem ming zal worden aangenomen, veel minder geeft dan het had kunnen schenken. Bovendien laat het de gelegenheid voor verslechtering nog open En het had hierom anders gekund, omdat de Minister van Oorlog sterk stond doordien niet alleen van algemeene bekendheid was de slechte toestand van ons leger, maar de Raad van Defen sie zelf in zijn openbaar gemaakt advies sprak van verwording van ons leger, ledereen begreep dat niet langer gewacht mocht worden met maat regelen welke verbetering zouden brengen. Gelet op deze buitengewone omstandigheden, valt het te meer te critiseeren dat de maatregelen, waar mede de Regeering bij het onderhavige wetsont werp gekomen is, niet beantwoorden aan de ver achting. De/.elfde grief welke spreker tot de regeering in 't algemeen richt, koestert spreker in nog meerdere mate ten opzichte van dezen nieuw opgetreden Minister zelf. Beschouwd in het licht van wat noodig was, brengt het ontwerp geen afdoende verbetering. Dit is door alle sprekers die tot dusver het woord hebben gevoerd, zoo duide lijk mogelijk aangetoond, en deze meening is ook geneel overeenkomstig de meening van den Raad van Defensie, die inderdaad nooit beweerd heeft, (waarvan men hem beschuldigt) dal het wetsont werp in 't geheet geen verbetering zou aanbrengen, maar dat geen afdoende verbetering er het gevolg van zal zijn. De regeering had minimum eischen moeten stellen, waarvan zij niet had mogen afwyken. Bepaald in waarde verminderd is het ontwerp lo door de bij de behandeling in de Tweede Kamer aangebrachte wijziging in de sterkte der ploegen; 2o doordien de Minister gezwicht is voor hen die voor de administratie-troepen 14£ maand diensttijd te zwaar vouden 3o. door de vastleg ging in de wet van het programma van voorge oefendheid voor de maanders Spreker besloot met te beweren, dat de Minister van de eischen is afgeweken om ziju ministerieel leven te redden. De vergadering werd verdaagd tot morgen 11 uur. Dan is de Minister van Oorlog aan het woord. Erfpachts voorwaard en. Naar aanleiding van het rapport der commissie inzake de herziening van het erfpachtstelsel heeft het hoofdbestuur van de Broederschap van Candi- daat-notarissen in Nederland en koloniën, naar de »Tel", meldt, zich tot den gemeenteraad gewend met een adres waarin, in het belang van de ge meente, van de erfpachters, van de eventueele hypotheekhouders en van 't Nederlandsch nota riaat wordt verzocht in de nieuwe erfpachtsbepa lingen te doen opnemen de bepaling dat de overdracht van het erfpachtsrecht in zijn geheel of voor een onverdeeld aantal, alsmede scheiding van het erfpachtsrecht tusschen gezamenlijke rechthebbenden zal moeten geschieden bij authen tieke akte. Het Vredespaleis. De Haagsche correspondent van het »Hdbl'> meent te weten, dat eenige zekerheid, dat het Vredespaleis in 1913 zal kunnen worden geopend, nog volstrekt niet bestaat. Staatsraad Jhr. J. C. C. den Beer Poortugael. Staatsraad jhr. J. C. C. den Beer Poortugael viert heden zijn tachtigsten verjaardag. De Katholiekendag te Aken. Het plan bestaat, bij gelegenheid van den Duitschen Katholiekendag te Aken, op den eersten dag een afzonderlijke vergadering te houden voor de Hollanders. Dit plan gaat uit van de Nederlandsche St. Jozefvereenigingen in Duitschland. Wanneer katholieke vereenigingen lustgevoelen aan deze Nederlandsche manifestatie op Duitschen bodem deel te nemen, dat zij daarvan dan zeer spoedig kennis gaven aan pater Remigius Pozzi, klooster der Minderbroeders Conventueelen te Urmond (Lb.) De Katholiekendag valt in Augustus. Gister-middag heeft de 10-jarige J. van Geloven, wonende Raam 28, aan den Noord- vestsingel, voor de distilleerderij van de firma Melchers, in een aldaar liggend heet-water-riool getrapt, waardoor hij aan den linkervoet brand wonden bekwam. Na door den portier van genoemde fabriek voorloopig te zijn behandeld, is de jongen naar de ouderlijke woning gebraeht. Een 10-jarige inlegger op de glas fabriek der firma Van Deventer aan de Buiten haven heeft gister-avond bij de politie aangifte gedaan, dat hij door een medearbeider was mis handeld. Een onderzoek wordt ingesteld. Kamerverkiezing iu het distriet Hilversum Bij de gasteren gehouden stemming waren uit gebracht 8299 geldige stemmen, waarvan op de heeren: mr. H Th. 's Jacob (C.-H.) 1736, W. de Jong (U. L2092, mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 3584, dr Th. van der Waerden (S.D.A.P.) 784 en D Wijnkoop (S.D.A.P.) 103 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Rutgers en De Jong. Ter vergelijking laten wij hier de cijfers van de verkiezing in 1909 volgen. Toen waren candidaten de heeren S. baron van Heemstra (A R.), N. H. v. Roggen (U. L en dr. Th. van der Waerden (S.D.A.P,), die respectievelijk 4913, 1656 en 824 stemmen op zich vereenigden. Provinciale Stalen Zuid Holland. LEIDERDORP. Bij de gisteren gehouden stem ming voor een lid van de Provinciale Staten zijn uitgehracht 6-.'32 geldige stemmen. Daarvan ver kregen mr. A. J. Fokker (v.d.i 1061 en R. Ouwe- hand (a.-r.) 5171 stemmen, zoodat gekozen is de heer R. Ouwehand. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772 0 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 793.3 te Riga. Verwachting tot den avond van den volgenden dagzwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt. Ondersteuningsfonds—Volksbond. Het Ondersteuningsfonds »St. Liduina" van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam hield gis ter-avond de aangekondigde jaarvergadering in het Bondsgebouw. Nadat de voorzitter, de heer W. Blok, de verga dering met gebed had geopend, weiden door den secretaris, den heer M. G. Groenhorst, de notulen der vorige vergadering gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd Door den penningmoester, den heer J. van Riet, werd daarnafflekening en verantwoording gedaan voor zijn beheer Aan contributie werd ontvangen f 1601.52, aan b ij diagen der donateurs f182.50, aan ziekengeld werd uitgekeerd f 1747.20. De staat van het fonds is buiten de reservekas, f1050, f2185.81. Er werd besloten f 30 af te staan voor het busje «Hulp in Nood" voor die leden van het fonds welke hun contributie niet kunnen betalen. De aftredende bestuursleden W. Blok en A. Dalmejjer werden herkozen. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Jan. 1912 f45708.— 125 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Jan. f35153.28; 47 deelnemers geheel afgeschreven. Door Burgemeester en Wethou ders is aan J. H. Bongers te Rotterdam vergun ning verleend om met zijn beignetskraam van 14 April tot en met 5 Mei a. s. een standplaats alhier in te nemen op de Broersvest nabij het Oost- molenplein. Bij de politie is te terug te bek o- men een kort harig donkerbruin hondje, dat gis teren hier liep en waaraan de jeugd balda digheid pleegde. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Door de politie is aangehouden een in het »Alg. Politieblad" voor een fl boete gesignaleerd schipper. De schipper betaalde de boeie. Van morgen is een sleeperswagen met de wielen gezakt in eene vroegere opgra ving aan de Nieuwe Haven voor de Laurensstraat, Nadat een gedeelte van de lading ijzer opbe- doeld voertuig was gelost, is de wagen met be hulp van eenige burgers gelicht. Van morgen is een bespannen sleeperswagen geraakt op de verhoogde voetstraat van de Spoelingbrug, waardoor een paar planken van de brug defect geraakten. Heden-morgen is uit deSchieonder deze gemeente opgehaald bet lijk van de 56- jarige vrouw Vwonende hier, die sedert 29 December van het vorig jaar werd vermist. UIT BOTTERDAM. De heer Wm. de Bruijn heeft een plan ontwikkeld tot het houden in 1913 ter stede van een tentoonstelling van vervoermiddelen. Voor een stad als de onze zal zijns inziens een derge lijke tentoonstelling, waarbij de scheepvaart op den voorgrond treedt, het meest in het kader vallen. Deze tentoonstelling zou geopend kunnen wor den den lsten Augustus 1913 en gesloten den 15den September d.a.v. De heer De Brijn noemt als terrein het geheele Heuvelveld met een klein deel van het Heuvel plantsoen, zoodat als hoofd-entree te gebruiken zou zijn de bestaande toegang met afsluithekken aan den Westzeedijk en als hoofdafdeelingen van de tentoonstelling scheepvaart, vervoer te lande en luchtvaart. Als »clou" heeft hij zich gedacht een groot imitatie-zeeschip, welks romp dien tot restaura tiezaal. Hij acht noodig een waarborgfonds van f 100,000 Alvorens tot de constitueering van een commis sie wordt overgegaan, ligt het in de bedoeling, het plan ter lezing aan te bieden aan B. en W dezer gemeente en het voorts te doen toekomen aan den president van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alsmede aan de voorzitters van de volgende vereenigingen Departement Rotterdam van de Maatschappij van Nijverheid. Vereen, tot Verfraaiing van Rotterdam en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, Vereen, tot Bevor dering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid, Departement Rotterdam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Vereen, voor Gemeente- en Volksbelangen, Vereen, tot Veredeling van Volks vermaken, Rolterdamsche Journalisten-Vereen. Koninkl. Roeien Zeilvereen. De Maas, Zuid-Holl. Maatschappij tot Bedding van Schipbreukelingen, en bovendien aan enkele bij groote scheepvaart- ondernemingen betrokken ingezetenen. De voorzitters van de genoemde vereenigingen zijn tevens uitgenoodigd het ontwerp-plan ter kennis te brengen van hun medebestuurleden, teneinde indien men er principeel mede in stemt zoo spoedig mogelijk de namen op te geven van één of meer bestuurders, die een uit- noodiging wenschen te ontvangen voor de con- stitueerende vergadering en zich bereid verklaren eventueel in het tentoonstellingscomité zitting te nemen. Vergadering vanden Raad der gemeente Schiedam «p Dinsdag 30 Jan. 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). De Voorzitter zegt, dat nu in behandeling komt het amendement—De Jong c.s. De heer De Jong vraagt, welk bedoelt u. De Voorzitter zegt, dat bedoeld wordt het amendement—De Jong c.s. om voor een onder wijzeres boven het verplicht getal f 100 subsidie te geven. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat het betrokken artikel 7 overgenomen van de be staande verordening, een toestand bestendigt die nimmer aanleiding tot klachten heeft gegeven, 't Is waar wat de heer De Jong in zijne toelich ting zegt, dat er mogelijk een helpster voor de klasse zou komen, maar die klasse is dan een klasse die speelt op de speelplaats. De opmer king voor de klasse staan moet men met een korreltje zout gebruiken. Weth. kan ook niet toegeven, dat de voorgestelde subsidie is tegen gevallen: het verschil van f75 en f100 is niet zoo erg, let men ook op hetgeen andere gemeenten te dezer zake doen. De heer De Jong meent, dat dit beter afzon derlijk kan behandeld worden. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, meent, dat een en ander onverbreekbaar samenhangt. Hij is er wel voor, ook voor een surnumerair-onderwij zeres subsidie te geven, maar is tegen eene op voering van het verplichte getal. He heer De Jong weerspreekt eerst de op merking van den wethouder van onderwijs ten opzichte van de taak der helpsters. Waar over deze subsidie een principieel debat gevoerd wordt, zegt hij verder, dat zoo goed als het lager onder wijs hier in de gemeente is, zoo slecht is het bewaarschool-onderwijs. B. en W. waagden nu een zwakke poging om dat te releveeren en spr. doet dit door een verhooging voor te stellen van het personeel't Is toch onmogelijk 50 kinderen in éen klas aan éen onderwijzeres toe te vertrou wen en blijft men dat eischen, dan is dat Diets anders dan het onderwijs drukken. Van den wethouder van onderwijs had hij dat niet ver wacht hij meende hem te kunnen overreden tot het systeem door spr. beoogd. Spr. vraagt nu zijn amendement in stemming te brengen. De Voorzitter brengt nu het eerste amen dement—De Jong in stemming. Dat wordt verworpen met 9—7 stemmen. Voor stemmen de heeren Houtman, Van Wes tendorp, Gerlach, Schreuder, De Bruin, Koopmans en De Jong. dement in, maar stelt een ander amendement voor, luidende: Voor elke onderwijzeres boven het vereischte getal wordt f 100 subsidie gegeven in dier voege dat een bedrag van f200 niet wordt overschreden. Dat amendement wordt ondersteund door de heeren Houtman en Koopmans. De heer De Jong zegt, dat hij met dit amen dement meent in het gevlei van B. en W. te komen, die zich tot subsidie van meerdere onder wijzeressen bereid verklaarden, mits er een goede beperking werd gevonden met f100 meer toe te staan, beoogt spr. eenvoudig kleine klassen by ruimer personeel, maar wil dit niet al te veel uitbreiden, daarom een maximum van f200"voor- stellend. De Voorzitter vraagt, of dat bedoelt is voor de geheele school. De heer De Jong bedoelt onderwijzend per soneel voor elke school meer tot een maximum van 2 met een maximum van f200; daarmee blijft hij volkomen in de lijn van B. en W., die iets meer wilden geven dan t 75, wat bereikt wordt door een maximum van f200. De heer De Bruin zegt, dat het amende mentDe Jong beoogt zijn amendement te ondervangen, maar hoewel eerstbedoeld amen dement wel in dezelfde richting stuurt, ge voelt hij er toch meer voor, z ij n amendement te handhaven, wijl het eerste voor de verhoogde subsidie te weinig kans biedt en het zijne beter in het kader van de verordening past. Hij blijft dus voorstellen voor het hoofd 1150, voor iedere andere onderwijzeres f75 en voor de helpsters, voor zoover verplicht te subsidieeren, 130. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a zegt, dat het amendementDe Bruin daarop neerkomt, dat voor elke onderwijzeres, ongeacht het getal, f75 subsidie wordt gegeven. Dat wordt bestreden door B. en W. die wel iets gevoelen voor het subsidieeren met f75 ook voor surnumerairs, mits er een goede beperking wordt gevonden waar het amendement geen beperking geeft, is dat onaannemelijk. Met het amendement-De Jong elke onderwijzeres meer, f 100, tot een maxi mum van f200, kunnen B. en W. zich wel ver eenigen als de heer De Jong f 100 verandert in f 75. Dan is afdoende voldaan aan den eisch van B. en W. voor een goede beperking. De lieer De Bruin meent, dat in zijn voor stel de reëele beperking als van zelf is gelegen de beperking is er als oorzaak; want bij f75 subsidie, terwijl zij zelf f175 moeten betalen, zullen de betrokken besturen niet willekeurig onderwijzeressen aanstellen en er voor ieder barer f 100 bijleggen. Spr. tracht verder aan te toonen, dat zijn amendement beter is dan dat van den heer De Jong. Waar 't een verdere strekking heeft, behoort 't eerst in stemming te worden gebracht. Het amendement-De Bruin, door de heeren Gerlacht en Houtman ondersteund, komt nu in stemming. Daarover staken de stemmen. Voor stemmen de heeren Koopmans, De Jong, Nolet, Houtman, Gerlach, Schreuder, Van der Meer en De Bruin. De verdere behandeling van het betrokken voorstel moet nu worden uitgesteld. Intrekking Besluit. 5o. Voorstel tot intrekking van het besluit dd. 29 December 1911, waarbij machtiging werd verleend tot verkoop van grond aan de Prins Frederik Hendrikstraat aan S. C. van Waalwijk van Doorn qq, waar de aanvrager heeft bericht dat van den koop wordt afgezien. Wordt bij acclamatie aangenomen. Machtiging. B. en W. vragen machtiging tot verkoop van den ouden stoomketel, de machine enz. van het stoomgemaal aan de Broersvest. De machtiging wordt bij acclamatie verleend. Afscheid. Voor het sluiten der vergadering merkt de Voorzitter op, dat 't de laatste maal zal zijn, de Raadsvergadering door 's Raads oudste lid wordt bijgewoond. Nu de verkiezing is uitge schreven, wil hij deze zitting voor de laatste houden door hem bijgewoond. Voorz. meent de tolk te zijn van alle leden in deze vergadering, als hij ook namens B. en W. den heer Klein' hartelijk dank zegt voor hetgeen hij in de lange jeeks van jaren dat hij in dezen Raad zitting had, voor de gemeente heeft gedaan, niet alleen voor het trouw bijwonen der zittingen, waar zijn raad veelal op prys werd gesteld, maar ook voor het werken in de commissie-vergaderingen, die hij steeds trouw heeft bijgewoond en waarin hij naar al zijn vermogen er naar streefde om de zaken tot een goed resultaat te leiden. Voorz. complimenteert hem daarmee en brengt hem hartelijk dank. Zeker heeft hij verdiend rustig te gaan leven. Voorz. wensch hem toe dat hij. vrij van de beslommeringen van de politiek en de gemeentezaken, nog jaren lang gespaard blijve en in het niet meer ambtelijk leven van den groei en den bloei van Schiedam, dat hem dierbaar zal blijven, zal getuige zijn (applaus). De heer Klein brengt hartelijk dank voor de waardeerende woorden hem toegevoegd en dankt den burgemeester, de wethouders, den secretaris en den Raad voor de gewaardeerde medewerking steeds van allen ondervonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de openbare vergadering, maar verzoekt den leden nog even te blyven. Vergaan.De Nederlandsche visohsloep, waar van het vergaan met man en muis uit Zweden bericht wordt, is de beugsloep Anna MD 3, schip per A. do Braber, van de reederij firma Wed. S. Kolf en Zn. te Middelharnis, welke sloep ruim drie weken, geleden van IJmuiden vertrokken was. IJs-ongeluk. Gistermorgen omstreeks 9 uur is uit de Kralingsche Plas te Rotterdam ter hoogte van de IJsclub opgehaald het lijkje van den II- jarigen P. Gerritsen, die zich eergistermiddag met zijn broertje op het broze ijs had begeven, er doorzakte en verdronk. Het lijkje is naar de ouderlijke woning over gebracht. De drievoudige moordaanslag f e Groningen. De daaer van de moordaanslag b(j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2