Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Binnenland. Ingezonden. De maatschappij zal vervolgens een voorschot van 5.000.000 taels doen aan de revolutionnaire regeering te Nanking. De geheele Chineesch^ pers beschouwt den afstand van den Keizer en de Keizerin-weduwe als aanstaande. De onderhandelingen daarover nemen een bevredigenden voortgang. Joeansjikai concentreert in Peking de betrouwbaarste Mant- sjoe-troepen maar dat geschiedt om de vreemde lingen en hun eigendommen te kunnen bescher men voor het'geval dat de afkondiging van den nieuwen regeeringsvorm in China volksonlusten mocht veroorzaken. Dit laatste wordt echter niet verwacht. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat Joeansjikai een waardig antwoord heeft gegeven op de zonderlinge en onbesuisde beschuldigingen van Soenjatsen. Het antwoord van Joeansjikai, dat een gunstigen indruk heeft gemaakt, bevat een ontkenning van de aantijging, dat hij, Joeansjikai, er naar zou streven, president te worden van de Chineesche republiek. Daarentegen erkent hij, dat hij streeft naar de handhaving der integriteit van China. Hij is bereid elke oplossing van de crisis te aanvaarden, mits zij den binneulandsche vrede waarborgt en een staatsregeling verschaft, die voldoet aan redelijke eischen van recht en waar achtigheid. Nog verzekert de correspondent, dat door een afstand des Keizeis ten slotte niets op definitieve wijze zal worden geregeld. De bestbevoegde beoordeelaars begrijpen, dat de voortdurende bomaanslagen, die op tal van plaat sen gepleegd worden, slechts een erkenning zijn van het feit, dat de revolutionairen in militair opzicht geen macht hoegenaamd bezitten. Het heet zelfs, dat de revolutionaire krijgsmacht le Nanking waardeloos is. waarschijnlijk, zij het dan ook niet volkomen, zeker is. In 1912 zou dan slechts een conferentie op beperkte schaal (wij meenen te Brussel) gehouden worden. Die van Rome, welke in- September jl. zou zijn gehouden, maar wegens cholera en oorlog verviel, schijnt te zijn afgesteld. Minister Tal ma. Minister Talma is uit het buitenland te 's-Gra- venhage teruggekeerd en hervatte gister zijn werkzaamheden. 50 jaar in Staatsdienst. De heer F. J. Kleijn directeur van »De Staats courant", die gister 50 jaar in staatsdienst is, is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-orde. De Paleis-Raadhuis-kwestie. Naar het Hdbl. verneemt, bleek in de gister namiddag te Amsterdam gehouden geheime raads zitting, waarin uitsluitend gediscussieerd is over de vraag, of het gewenscht was aan de openbare behandeling van de Paleis-Raadhuis-kwestie een bespreking in comité-generaal te doen voorafgaan, zeer spoedig, dat de overgroote meerderheid van de raadsleden daarvoor niets voelde. Zelfs een aantal onderteekenaren van het voorstel der tien raadsleden (Ter Haar c.s.) waren daartoe niet bereid, zoodat men slechts een vijftal stemmen tegen als de meening van de zitting werd te kennen gegeven, dat men een voorafgaande be spreking in geheime zitting ongewenscht achtte. Een aantal onderteekenaars hadden aan het voorstel hun medewerking verleend in de ver wachting, dat door B en W. van de gelegenheid, die een besloten zitting bood, zou gebruik gemaakt worden, alsnog eventueele mededeelingen te doen. Echter zijn van de tafel van B. en W. geenerlei mededeelingen gedaan. eerst de stellige instemming der Hollandsche regeering bekomen te hebben voor den bouw van het kanaal van de Schelde naar den Rijn. Aldus besloten bij eenparigheid. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Febr. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 738.7 te Coruna. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmatige tot krachtigen noordelijken tot oostelijken wind meest zwaarbewolkt, waarschijn lijk sneeuwbuien, lichte tot matige vorst. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 1 Febr. De minister van oorlog (de heer Colijn) beantwoordt de sprekers over de Militiewet. Sprekende over het karakter van zijn ontwerp wijst de min. op het behoud van het oude be ginsel van 1961 kaderrmlitieleger, waarbij dit ontwerp d± touten zoekt weg te nemen. Hij wijst het verwijt van te weinig spoed be tracht te hebben af en weerlegt dan de tegen het ontwerp zelt ingebrachte bezwaren, wat betreft vrijstelling van kostwinneis, kaderplicht, nummer- verruiliug bij het blijvend gedeelte, handhaving van het tweeploegenstelsel, het blijvend gedeelte, afschaffing van de 4 maanders, vermindering van herhalingsoefeningen, administratietroepen en de 6£ maanders. De min. ontkent, dat door het laat ste instituut zijn ontwerp op een volksleger aan stuurt. Daarna verdedigt de Min. den eerste-oefenings- tijd van 8£ maarid. Het doordrijven van een lan- geren oefentijd door de huidige meerderheid ware politieke chantage geweest. Men behoeft door de woorden sten hoogste 8^ maand met bang te zyn voor inkrimping van den oefentijd. Voor de vor ming van een beroepssoldaat is zelfs 12 maanden oefening onvoldoendedoch wij hebben geen staaud leger en in ons kader-militieleger is 8£ maand genoeg om den burger te oefenen en den militairen geest over hem vaardig te maken. Daarna beantwoordt de minister vanbin- ne nlandsche zaken (de heer Heemskerk) enkele sprekers en bespreekt o.a. de bedoeling van de woorden »ten hoogste 8^ maand" en de houding der Regeering ten opzichte van den duur der eerste oefening, na de publicatie van het advies van den Raad van Defensie. De minister verklaart ook het standpunt der Regeering ten opzichte van het tjjdstip der behandeling van de Militiewet. Bij de replieken zegt de heer 'i Hooft, dat publicatie van de adviezeu van den Raad van Defensie geen regel is Hij oefent voorts critiek op de "ïjze, waarop de Reg. uitstel en vervorming van haar ontwerp toeliet in de andere Kamer. Hierna spreekt de heer 8 taal en dupliceeren de ministers. De Militiewet wordt dan aangenomen zonder hoofdeljjke stemming. Voorts wordt aangenomen zonder debat en zonder hootdel(jke stemming het wetsontwerp tot verhooging van de vestingbegrooting voor 1911. De Duurte-Bjjslag. In behandeling kwamen de wetsontwerpen tot toekenning van een bijslag op het traktement aan Rijksambtenaren en beambten wegens de duurte. De heer Van Wassenaer van Rosande verklaarde er zich tegen, omdat het onbillijk is tegenover gewone arbeiders; omdat er geen nood toestand is; omdat het zorgeloosheid kweekt en vooral omdat er een gevaarlijk precedent in de toekomst door geschapen wordt. De heer H a t f ui a n s verklaarde er zich voor, betoogende dat er wel degelijs een buitengewone omstandigheid aanwezig is en er alleszins reden is voor den Staat als werkgever te doen datgene waarin reeds vele particulieren voorgingen. Ook de heer Hovy verdedigde den toeslag. Spreker zou niet alleen aan hoofden van gezin nen. maai ook aan kostwinners den toeslag willen zien toegekend. De heer Van Weideren Rengers be strijdt het voorstel. De traktementsregeling aan alle ambtenaren en beambten behoort zoo billijk te zijn, dat dergelijke demoraliseerende toeslagen op jaarwedden niet noodig moesten zijn. Heden 11 uur voortzetting. Het Vredespaleis. Naar de N. Ct. verneemt, is ineen bijeenkomst van de Nederlandsche leden der Interparlementaire Conferenties voor vrede en arbitrage besloten aan te bieden de volgende (groote) conferentie in 1913 in Nederland te houden Daarbij werd natuurlijk uitgegaan van de veronderstelling dat in 1913 het Vi edespaleis zal worden geopend, hetgeen hoogst Bevordering van onze nationale industrie. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de Directie der Posterijen aan alle pastkantoren in den lande bevel gegeven, dat bij het opdoen van steenkolen de Directeuren er voor zorgen, dat zoo mogelijk »Wilhehnina" kolen worden opgedaan uit de Limburgsche Staatskolenmijnen. (N. Haarl. Crt.) Een hulde aan Jan van der Heijden. Op Donderdag 28 Maart zal het 200 jaar zijn geleden dat Jan van der Heijden alhier is ge storven. De vereeniging Amstelodamura heeft het initiatief genomen om op dezen zijn 200sten sterfdag hulde te brengen aan den schilder, den uitvinder van de slangbrandspuiten en van de straatlantaarns. Deze hulde zal in de eerste plaats bestaan in het plaatsen van een gedenksteen in het gebouw Koestraat 5, waar Jan van der Heijden de laatste dertig jaar van zijn leven heeft geleefd en gewerkt. In het bedoelde gebouw, eigendom van de ge meente, is een openbare lagere school gevestigd. De burgemeester, beschermheer van Amstelo- damum, heeft reeds instemming met het plan betuigd, zoodat verwacht mag worden dat het Gemeentebestuur de schenking van den gedenk steen zal aanvaarden. (N. v. d. D.) Mr. P. G. E. H. baron de Bieberstein. Naar men verneemt, heeft de heer mr. P. G. E. H. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, ontslag genomen als lid van Gedeputeerde Staten en tevens als lid der Provinciale Staten van Lim burg, om redenen van gezondheid en om zijn hoogen leeftijd. De heer de Bieberstein, die thans 81 jaren telt, heeft bijna 45 jaren zitting als lid van Gedep. Staten van Limburg en zou binnenkort zijn gou den jubilié vieren als Statenlid. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd gister-middag ten 2 ure in het openbaar aanbesteding gehouden van de levering van Waal straatklinkers in het jaar 1912 in 8 perceelen. Ingekomen waren 21 biljetten en wel van N. A. Comjn te Nijmegen, voor perc. 1, 2, 3, 4 per 1000 stuks f 15.35; dezelfde voor perc. 5, 6, 7, 8 f 15.85J. Vos Co., te Arnhem, voor perc. 1 tot 5 f 15.40 dezelfde voor perc. 1 tot 8 f 15.10R. A. Bos te Arnhem, voor perc. 1 f 16.10; A. W. Burgers, Weurt, voor perc. 1 tot 3 f 15.30; dezelfde voor perc. 4 tot 8 f 15.60; Wed. Joh.de Waart, Dodewaard, voor perc. 1 tot 8 f 15.60; Erven Jos. Terwind, Nijmegen, voor perc. 1 tot 4 f 15.35; dezelfde voor perc. 5 tot 8 f15.85; J. M. v. d. Pol, Arnhem, voor 2 perc. ter keuze f 15.70; dezelfde voor 2 perc. ter keuze f 16.— G. J Nederpelt, Schiedam, voor perc. 8 f 15.75; Bonté Bekker, Wijk bij-Duurstede, een der perc. 3, 4 of 5 f 13.C. H. vd'n Duysen, Leeuwarden voor perc. 3, 4, 5 f 15.80D. ter Windt te Velp' voor 1 perceel ter keuze f 15.95; R. Jansen te Nijmegen, voor perc. 1 tot 8 f 15.75; Bingsbergen v. d. Pol, te Eek Wiel voor perc. 4 f 16.20; M. J, van Löben Seis te Nijmegen voor een der perc. 5, 6, 7 of 8 f 17.— dezelfde 2 perceelen van 1 tot 8 f16.50; J. ter Windt te Nijmegen, voor perc. 2, 3 en 4 f 15.90; Gebr. v. d. Loo te Brummen, voor perc. 1, 3, 5 en 6 f 15.25; S. G. v. d. Pol Co. te Eek Wiel, voor perc. van 1 tot 6 f 15.75; N. Pare, Nijmegen, voor perceel 1 tot 8 f 15.68van Ileteren v. d. Pol te Tiel voor 3 perc. naar keuze f 17.dezelfde voor 1 perceel naar keuze f 16. de Jongh van Enst te Nieuwaal voor 3 perc. f 15.45; Jos. Laleux te Maastricht; voor perc. 1 tot 8 f 16.75. De gunning werd aangehouden. UIT ROTTERDAM. Gisteravond ontstond er op het Groote Kerk plein bij het gooien van sneeuwballen een twist tusschen twee jongens. Een hunner, een '14-jarigen knaap, kreeg een steek met een pennemes in de linkerzijde. De toestand van den gewonde was van dien aard, dat hy in het Ziekenhuis ter ver pleging moest worden opgenomen. De dader is totnogtoe onbekend. (Huiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordt de Itopjr met teruggegeven De verbetering van de Maas en het Ry n*Scheldo- kanaal. De Handelskamer te Antwerpen heeft de vol gende motie aangenomen in haar zitting van Dinsdag jl. De Handelskamer van Antwerpen, verwyzend naar haar rapporten van 15 Sep tember 1968 en 23 November 1909, alsook naar de redevoering-program op 11 Jan. 1910 uitge sproken door haren voorzitter Met het oog op de aanhoudende geruchten, loopend naar aanleiding van het besluit, waartoe zou gekomen zijn de Hollandsch-Belgische com missie, belast met de studie der kanaliseering van de Midden-Maas Van oordeel, dat de ontworpen werken van dien aard zijn, om op erge wijze de belangen van Antwerpen te schaden, in het voordeel zijner vreemde concurrenten Overwegend, dat er redenen bestaan, om aan onze groote nationale haven ten minste de ver goeding te schenken, haar rechtstreeks te verbin den met den Rijn, teneinde het verkeer te water te vergemakkelijken met de Duitsche en midden- Europeesche landen, die in zoo ruime mate hare bedrijvigheid voeden Overwegend, dat het ontwerp van rechtstreeks kanaal van Antwerpen daar den Rijn van aard is om aan deze rechtmatige desiderata voldoening te schenken Aangezien de openbare denkwijze in dit opzicht het standpunt van belanghebbende kringen doelt Drukt den wensch uit. dat de Belgische regee ring alle toestemming zou weigeren in de kwestie der kanaliseering van de Midden-Maas, zonder Subsidieregeling Be waarschoten. Mynheer de Redacteur Naar aanleiding van het deze week in de Raads zitting behandelde wil ik U bij dezen verzoeken, uuj voor het volgende eemge plaatsruimte af te staan: De heer Van Westendorp is een man van de oude, onvervalschte liberale school, van de school welke alleen de ware wijsheid en wetenschap bezit en in pacht heeft. De heer Van Westendorp is zeer zeker een kundig man en een ijverig man. Hij spreekt ge makkelijk en heeft een ietwat sonore stem, waar van de klank evenwel dikwijls aanvult wat hij aan argumentatie tekort schiet. Ik kan me zoo begrijpen, dat, wanneer men is opgevoed in de voortreffelijke leer van het libe ralisme wanneer men zoo dikwijls heeft gehoord uat bij de liberalen alleen de wetenschap berust, dat men het ten slotte zelf gelooft; wanneer men misschien zelf heeft gestudeerd en zijne kinderen heeft laten studeeren van minstens voor de helft van het geld dier achterlijke, bekrompen clerica- len of christelijken wanneer men heeft gestaan in de volle weelde en overvloed van een opper machtige, alles overheerschende, tyranniseerende heerschappij ik kan me begrijpen dat het dan fH i Valt VaD Z'J" hoo8e standplaats te moeten afdalen om in vernietigende gedwongenheid plaats tC ^emen te ffiidden der christelijke partijen. Maar wat ik me niet begrijp, is dat men dan oog den moed heeft en de onbeschaamdheid, om, als van christelijke zijde nog maar een gedeelte wordt teruggevraagd van wat haar vroeger onge vraagd is ontnomen dat men dan durft spreken over »halen, halen 1" Zelf in het bezit van een wethoudersbaantje van f1500 en van een postje van arrondissements-schoolopziener van f1000, doet men het voorkomen alsof het ons minder om de beginselen, dan om de jcenten" te doen is. oubsidiejacht is een zusje van »Graag op baan tjes een tweelingetje vroeger door de liberalen zelt het meest gestreeld. Misschien wil de heer Van Westendorp wel eens kennis nemen van de Graag 0p Baantjes-statistiek. Als hij dan nog kleuien kan, wat de meeste liberalen al lang ver leerd hebben, kan hy nog rood worden als een kalkoensche haan. Verax. Verbetering Noordvestsingel Jaarwedde-maximum Subsidie regeling Bewaarscholen - Scheidend Raadslid. De kleine agenda van de weer gepasseerde Raadszitting deed wellicht de kortzichtigen en oningewijden eene korte kalme zitting verwachten, met echter hen, die op hoogte van zaken het veelzeggende nummer asubsidie-regeling Bewaar scholen" onder de enkele agenda-punten zagen vermeld, 't Zou zeker weer minstens over vijven zijn geworden als dit voor de welbespraaktheid onzer vroeden zoo dankbaar onderwerp was af gewerkt, en zoo niet een onverwachte nstaking" de verdere behandeling van dit voorstel had doen verdagen. Alvorens tot de behandeling van dit punt, in den laatsten tijd stereotiep op de Raadsagenda's pi ijkend, over te gaan, hadden onze vroeden nog eemge zaken van minder ingrijpend belang af te doen. Het ingekomen adres van bewoners of industrieelen aan den Noordvestsingel wekte in een korte discussie tusschen den Voorzitter en den heer Koopmans de hoop dat eindelijk in dit bij zonder stadsgedeelte, Voor zoover 't aan de ge meente behoort, eenige verbetering zal worden gebracht, dat men na eemgen tijd in de »Konij- nenbuurt" niet meer tot aan de enkels in den modder zal zakken. Voor zoover die verbetering totnogtoe op den onwil der betrokken eigenaars is afgestuit, vertrouwen wij dat hunne weerbar stigheid thans gebroken zal zijn en de gemeente flink zal kunnen ingrijpen. Vroede De Bruin en collega Koopmans vonden in deze vergadering weer een heerlijke gelegen heid om als pleitbezorger der mindere gemeente ambtenaren op te treden. Het salaris van den ïopzichter", dén heer Huisman, was, tot het maxi mum van f850 opgevoerd, nog te laag. Uit de gevoerde discussie bleek echter, dat het salaris van dien gemeente-ambtenaar, die slechts iets meer is dan een gewone timmerman, maar wien men in een onbewaakt oogenblik den weidschen titel van opzichter heeft gegeven, zonder hem werke lijk de functie toe te kennen, op een bedrag van f850 gebracht, alleszins voldoende is te achten. Menig arbeider zoowel met het hoofd als met de hand zou dan ook wenschen het salaris van dezen ïtimmerman" te genieten. En na deze kleine zaakjes kwam dan weer ook in deze vergadering het blijkbaar veelomvattend onderwerp subsidie-regeling bewaarscholen. Na een korte discussie over den voorrang der amen dementen kwam eerst in behandeling het sub amendement van den heer Nolet, luidende nEene helpster, die de lagere school met vrucht heeft heeft doorloopen, komt voor de berekening van de subsidie eerst in aanmerking na een jaar op die school (bewaarschool) werkzaam te zijn ge weest. Zooals wij reeds in een vorig overzicht opmerkten, was dit amendement de brug waarop de tegenstrijdige partijen konden te zamen komen de voorstanders van den 14-jarigen leeftijd der helpsters konden er de tegenstanders van dien leeftijd ontmoeten, die echter in den eisch éen jaar op de schóól werkzaam te zijn geweest, een nieuwen waarborg voor de geschiktheid boden. Het subamendement - Nolet ontmoette echter bezwaar juist aan dien kant waar men dat 't minst zou verwacht hebben. De wethouder van onderwijs, de heer Goslinga, wees er op, dat bij de veranderlijkheid der betrokken meisjes 't zou kunnen gebeuren, dat zy herhaaldelijk voor den gestelden tijd haar werkkring verlieten en het schoolbestuur jaren lang zonder subsidie zou blij ven. De heer Nolet wilde dan ook zijn amende ment intrekken en een ander stellen, dat den vasten norm van den 13- of 13y, -jarigen leeftijd gaf maar de heer Goslinga gaf een betere op lossing; hij combineerde het oorspronkelijk amen dement—Nolet met het betrokken College-voorstel zoodat öf den 14-jarigen leeftijd wordt gevorderd öf het een jaar in de-school werkzaam zijn geweest wordt vereischt. Met dit denkbeeld kon de heer Nolet meegaan hij trok zijn nieuw voorstel in en nam het amendementGoslinga over. Tegen dit amendement, dat de voorstanders van den 14-jarigen leeftijd zoover in het gevlei kwam, dat 't hun denkbeeld tot regel verhief, slechts een uitzondering voor het een jaar in functie zijn maakte en dus een tweeledigen waarborg voor de geschiktheid bood, kon rede lijkerwijze geen bezwaar bestaan. Die echter zoo redeneeren, rekenen buiten den verwoeden tegen stand dien de voorstanders van het openbaar onderwijs bieden aan eiken maatregel die de bij zondere scholen ook maar eenigszins kan bevoor- deelen. Niet alleen de directeur der Nutsbewaar- scholen, de heer De Jong, die in een vorige zitting vei klaarde met het amendement—Nolet desnoods te kunnen meegaan, maakte zich door dien tegen stand aan inconsequentie schuldig maar ook de wethouder, de heer Van Westendorp om van vroede De Bruin maar niet te spreken trok te gen de bijzondere scholen van leer en vroeg waarom voor de katholieke scholen andere eischen moeten gesteld worden dan voor de andere bijzondere bewaarscholen worden gesteld. Zoowel de wet- houder, de heer Lagerwey, alsde heer Nolet dien den hem hierop afdoende van antwoord do .r te zeggen, dat men op de katholieke scholen van jongsaf de meisjes, in aansluiting bij het lager onderwys, voor het bewaarschoolonderwijs wil opleiden. Eerstgenoemde deed ook voldoende'uit- komen, dat de heer Van Westendorp c.s, aller-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2