Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. De Raadsverkiezingen. 35ste Jaargang. Zaterdag 3 Februari 1912. No. 10235. Dit nu minor bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. Kennisgeving. (J. H. SütUFFEKS. JAN VAN KATWIJK. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 ceht. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. LUST vermeldende de perceelen waarvoor geen persoaeele belasting, naar de eerste drie grondslagen, wordt geheven. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 1, 2e lid, van het Koninklijk be sluit van 18 December 1816 Staatsbladno. 223), ■Biengen ter openbare kennis, dat op de Se cretaire der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, een door hen van den Directeur er directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam ontvangen aanvullingslijst, bedoeld 4 1 d> del" wet van 16 April 1896 {Staatsblad) no. 72), zooals die luidt krachtens art. 1 der wet van 2 Juni 1900 [Staatsblad) no. vermeldende de inrichtingen van weldadigheid ot tot genezing of verpleging van zieken of ge- brekkigen en de inrichtingen tot algemeen nut in eze gemeente gevestigd, waarvoor geen perso- neele belasting naar den lsten, 2den en 3den grondslag wegens het gebruik van perceelen of perceelsgedeelten zal worden geheven. Jlf hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, der.» 3den Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Die kiezers voor onzen Stedelijken Raad die zich wellicht gevleid hadden dat, na de groote vernieuwing en uitbreiding in den laatstverloo- pen zomer, dit jaar geheel zonder Raadsverkie zingen zou voorbijgaan, hebben zeker buiten den waard gerekend, i.e. de zoo gebeurlijke veran deringen in een corporatie van 23 leden die door dit getal alleen zoo licht aan herhaalde mutatiën blootstaat. Zoo heeft zich dan het onvermijdelijk geval voorgedaan, dat na het zoo betreurd verschei den van 's Raads verdienstelijk, eminent lid, mr. W. H. Jansen, het verrassend ontslag nemen van 's Raads nestor, den heer C. Klein, een tweede vacature in onze stedelijke vroedschap heeft gebracht. De kiezers zoowel in district II als in district I zullen zich dus weer een gang. wellicht een herhaalden gang, naar het stem bureau moeten getroosten. In de bestaande va catures moet worden voorzien want al is onze Raadszaal nog zoo klein, al blijft er nagenoeg geen enkel plekje voor de vrije beweging der leden over, het wettelijk vereischte getal moet worden aangevuld23 mandatarissen van Schiedams nijvere burgers moeten hun plaats om en bij de groene tafels hebben. Maar nóg meer dan de vraag hoe die 23 uit verkorenen in het kleine zaaltje zullen worden geplaatst, geldt de kwestie wie naar stads Raadszaal zullen worden afgevaardigd. Niet de vraag wie den meesten lust daartoe heeft, geeft hierbij den doorslag; want dan zouden er blijk baar in onzen tijd al heel weinigen genegen woiden bevonden in onze vroedschap plaats te nemen, maar de kwestie wie 't meest geschikt en t best bereid is uit plichtbesef aan het be stuur van stads zaken deel te nemen. Waar 't toch een onweersprekelijke waarheid is, dat onze stad moet geregeld en goed geregeerd worden, dat zich buigers tol 'ten bereid toonen om de zwaarwichtige taak Van het bestuur dezer nij vere gemeente met de leden van het dagelij ksch bestuur te deelen, is 't zeker zeer te betreuren, dat de kiezers meer door de candidaten dan de candidaten door de kiezers in den steek worden gelaten. Moge dat in de toekomst anders wordenDat het Raadslidmaatschap een offer eischt en moeite vi aagt, dat 't allerminst als eene sinecure is te ftohten, ia zeker buiten allen twijfelmaar ook staat 't onwrikbaar vast, dat dit offer moet ge bracht, die moeite moet getroost worden door hen die daartoe door hunne positie in de maat schappij, door aanleg en talent, door de gaven hun door Gods goedheid geschonken, geroepen zijn. Waar zou 't toch met onze nijvere stad, die vooral in onzen tijd nauwlettende zorg vraagt, heen moeten als er geen burgers ge vonden werden bereid en geschikt haar -te be sturen, als in haar bestuur alleen zij plaats wilden nemen, die daar niet komen om de al gemeene gemeentebelangen te behartigen, maar om de bijzondere partijbelangen te dienen? Dan zou men ervaren dat onze stad niet gere geerd, maar geëxploiteerd werd ten bate van ééne categorie die zich het volk, de burgerij gelieft te noemen en niet het gemeentebelang, maar den klassenstrijd bij hare handelingen vooropzet. Wij behoeven integendeel dringend in onzen Raad mannen die het algemeen belang willen belangen, die de belangen niet van één enkelen stand, maar van alle standen, die te zamen de burgerij vormen, willen behartigen. We behoeven mannen in onze vroedschap, die begrijpen, dat de belastingpenningen der burgerij veelal met zooveel moeite geofferd, werkelijk en gewetensvol worden besteed voor het doel waar voor zij worden opgebracht, die bij het onver mijdelijk opleggen van belastingen rekening houden zoowel met de billijkheid als de draag kracht der ingezetenen. Zeker behooren We den Raad zulke leden te geven, die voor een zuinig beheer der gemeente waken, maar toch zóo, dat ze met senromen ae uitgaven te doen, me in het belang der vooruitstrevende gemeente noodzakelijk, gebiedend worden gevorderd. Onze vroeden moeten bezield zijn met den ernstigen wil, om, gebruik makend van de bijzonder gun stige ligging onzer stad, de gelegenheden voor handel en nijverheid uit ie breiden, handel en nijverheid in hun moeilijken strijd om het be staan te helpen en te steunen. Vatten wij dit alles te zamen, omschrijven wij aldus de eischen die zich voor een richtig, zuinig, beleidvol beheer der gemeente op dringen en toetsen wij daaraan de candidaten door de christelijke partijen in onderling over leg gesteld, dan gelooven we, dat ze over het geheel aan de bedoelde eischen voldoen, dat een gelukkige keuze is gedaan in het tweetal voor de bestaande vacatures aangewezen. Om dit nog nadei aan te toonen beschouwen wij de beide candidaten ieder naar hun district gerangschikt. District I. Voor dit district, waarvoor onze onvergetelijke mr. Jansen zoolang zitting had, is door de R. K Kiesvereeniging „Recht Plicht en Orde" we der een Katholiek candidaat gesteld, en wel een Katholiek van het zuivere, onvervalschte type dat de heer C. H. Scheffers vertoont. Niet zoo jong meer van jaren, maar jong van hait^en frisch van geest, kon de kiesvereeniging als t ware geen betere keuze doen, allereerst, waar hij aan de rijpheid van den verderen leef tijd de fiischheid der jeugdige jaren paart. Wij zouden bijna niet weten onder welken stand wij dezen nijveren zakenman, bewoner van onze aloude winkelstraat de Hoogstraat zouden moeten rangschikken. Door ziju bijzondere zaak aldaar behoort hij zeker tot den veelomvatten- den middenstand, die hem als een zijner ijverig ste kampioenen eertmaar door zijn medewer ken aan de beduidende industrieele zaak, waarvan hij eerlang wellicht als hoofd zal hebben op te treden, mag hij evenzeer tot den groot handel gerekend worden. Maar dat dubbel kaïakter geeft het onmiskenbaar voordeel dat middenstanders zoowel als groothandelaars in hem een ijverig verdediger hunner belangen zullen vinden, waar die in den Raad veelal ter sprake komen en de nauwlettende behartiging van s Raads vroeden herhaaldelijk vragen. Ruim van blik en klaar van geest, hebben wij den heer Scheffers èn in de politieke actie èn in de middenstandsbeweging reeds als een gewaaideerd medestrijder leeren kennen. Alles zins is dan ook aan het volijverig bestuurslid onzer R. K. Kiesvereeniging een Raadsmandaat toevertrouwd. Hij zal 't zeker eervol en ver- dienstelyk vervullen en zich ook in stads raad zaal toonen de rechte man op de rechte plaats, zooals bij zich in andere colleges heeft getoond. Moge dan Woensdagavond door het eenslui dend, eenparig votum onzer christelijke kiezers gekozen blijke de uitnemende candidaat van „Recht Plicht en Orde", door de andere chris telijke kiesvereenigingen gesteund. Bli.jke de opengevallen Raadszetel voor District I gebleven te zijn aan de katholieke partij die haar met alle eer bezette en dien opnieuw waardig in neemt door de gelukkige keuze van den heer Distriet II. De bezetting van den openvallenden Raads zetel voor District II is zeker terecht overgela ten aan de partij, die haar totnogtoe door een harer meest verdienstelijke leden deed bezetten. Zij heeft, ook al niet zonder eenige moeite, den begeerden man gevonden, die bereid is het Raadsmandaat door den heer C. Klein met zooveel eer vervuld, over te nemen. De heer Jan van Katwijk heett zich ten slotte be reid getoond, de plaats door 's Raads nestor open te laten, te gaan innemen. Dat hij dit niet zonder lange aarzeling gedaan heeft, bewijst juist den ernst waarmee hij de veelomvattende functie opneemt. Maar ook het herhaald aan dringen zijner partijgenooteu bewijst, dat zij in hem den meest geschikcen candidaat zien om de vaceerende plaats te gaan bezetten. Zeker mag deze candidaat geen betrekkelijk onbekende genoemd worden, zooals men die door de an- .partijon aldaar gesteld. zou kunnm noe men De heer Jan van Katwijk, wie kent hem niet, de nijvere zakenman, die aan beide zijden van het Broersveld zijn veelomvattend bedrijf uitoefent? Wie kent niet dezen bedrijvigen stad genoot, die zoowel aan het maatschappelijk leven als aan het staatkundig bedrijf, in kies vereeniging en propaganda-actie, een werkzaam, volijverig deel heeft Waar deze man, die het christelijk beginsel hoog draagt en wiens politieke kleur geen twijfel laat, reeds herhaaldelijk als candidaat bij vroegere Raadsverkiezingen werd begeerd, mag men zich gelukkig achten, dat hij eindelijk bereid werd bevonden eene candidatuur voor het Raadslidmaatschap te aanvaarden. Dat deze welberaden candidatuur, door de overige christelijke kiesvereenigingen gesteld, door de R. K. Kiesvereeniging krachtig zou worden gesteund, was dan ook buiten allen twijfel. De nijvere middenstand vindt mede in dezen gemeenschappelijken candidaat der chris telijke partijen een wakker en talentvol pleit bezorger, die ook de belangen der minvermo genden, voor zoover die in den Raad te behar tigen zijn. niet over het hoofd zal zien. De christelijke kiezers in district II stemmen dus Woensdag zeker allen eenparig, onverdeeld op den uitnemenden candidaat door de samen werkende christelijke partijen in onderling overleg gesteld en gesteund. Dan mogen wij door krachtige, eenparige actie de verkiezing verzekerd achten van den heer Over 't geheel raden wij onzen kiezers zich strikt te houden aan de candidaten door de christelijke partijen na rijp beraad in onderling overleg gesteld, niet te schiften, niet te verdee- len. Alleen langs dien weg zal het zwaarwichtig verkiezingswerk leiden tot het beoogde doel het ongerept behoud, zoowel in kwaliteit als kwantiteit, van de christelijke meerderheid in onzen Raad. De stembus is Woensdag geopend van 8 tot 5 ure. Uit Italia,ansche bron wordt gemeld, dal 400 Bedoeinen een heftigen aanval deden op do Ita- liaansche verdedigingslinie bij de puiten van To- g'at. Ze werden teruggeslagen en lieten 12 doo- den op het slagveld aeihter. D,e Italianen verloren 4 gesneuvelden. De „Agenzia Stefani" meldt: Wederom wordt ter wille van speculatie het gerucht verspreid, dat de Italiaansche regeering hef, voornemen heeft een leening uit te geven. Dit gerucht is volkomen uit de lucht gegrepen. De schatkist heeft het niet noodig en de regeer ring is noch i;n Italië, nooh in het buitenland van plan een leening op te nemen, daar zij zonder eenige moeilijkheid de onkosten van den oorlog uit de schatkist betalen kan. De sommen, die gedurende de laatste vijf maanden, d. w. z. van het begin van de vijandelijikheden af tot den 29en Februari, ter beschikking van de ministeries van oorlog en marine gesteld zijn, bedragen 135 miljioen lire. De „Agenzia Stefani" draagt natuurlijk de ver antwoording voor deze berekening. ENGELAND. De Engelsche admiraliteit heett aan de ver schillende werven, die oorlogsschepen bouwen, medegedeeld, dat zij inschrijvingen verwacht voor den bouw van torpedojagers. Dit bericht heeft veel belangstelling gewekt in marinekringen, vooral omdat ook de Duitsche regeering plannen beeft om dit deel harer vloot uit te breiden. Iedere werf zal eeu drietal booten hebben te bouwen. Reeds lang hebben marine-autoriteiten aangedrongen op uitbreiding van het eskader torpedojagers en zooals een dezer aan de «Evening Standard" mededeelde, komt de regeering wel wat laat met haai plan, daar de Engelsche vloot veel te weinig van dit soort schepen heeft iu vergelijking van andere landen. Deze uitbreiding zal maken, dat zijn, en dit moet de reden zijn geweest, die de admiraliteit huiverig maakte dergelijke torpedo jagers te doen bouwen. De zegsman van de «Eve ning Standard," de commandant Beliairs, is even wel overtuigd, dat de mannetjes wel te krijgen zullen zijn en is erg voor het vormen van een speciaal corps. De groote moeilijkheid in tijd van oorlog is, dat wij indertijd Helgoland afstonden. Nu hebben wij dicht in de buurt van Duiischland geen marine basis en moeten nu in geval van een oorlog deze schepen steeds door worden afgelost. De afstand van Sheerness naar Wilhelmshaven bedraagt 300 mijl. Wij moeten dus een groot aantal torpedo jagers in de buurt van de Duitsche kust houden om den aanval van Duitsche zijde af te weren, terwijl andere schepen voortdurend tusschen Engeland en de vloot moeten heen en weer stoomen om voorraden aan te brengen. Daarvoor moeten wij minstens drie vloten van torpedojagers hebben. Wij kunnen het eiland Borkum niet veroveren, omdat het zoo goed versterkt is; wat wij wel kannen doen zal ik intusschen niet in het openbaar zeggen. In ieder geval hebben wij bij het uitbieken van een oorlog met Duitschland eeu zeer groot aantal torpedojagers noodig, zoodat wij onze vloot zeer zeker moeten vérgrooten. De admiraliteit heeft thans het vraagstuk van het personeel opgelost en is nu aan het bestudeeren van een plan tot uitbreiding van het aantal krui sers, waarvoor natuurlijk ook een groot aantal nieuwe manschappen noodig zijn. Is deze perso- neel-kwestie tot een goed einde gebracht, dan kan ook het aantal kruisers worden vergroot en je Engelsche vloot zal weer 't overwicht over andere vloten herkregen hebben. Voor alles is geld noodig, maar dat moet, evenals in Duitsch land maar geleend worden, zeide de commandant. Naast de uitgaven voor sociale hervormingen zal dit een zware belasting blijken, zoodat een leening het meest geraden is. Het nieuwe Engelsche oorlogsschip «Orion moet niet zoo goed voldoen, als eerst wel gedacht werd. Het schip is in dienst gesteld bij de «Home fleet" en heeft deelgenomen aan een tocht naar Arosa baai. Volgens de berichten moet het schip erg rollen en is men bevreesd, dat het hetzelfde lot zal ondergaan als de «Captain", die in de Golf van Biscaje omsloeg In andere mededeelin gen heet het, dat deze berichten erg overdreven zijn, doch dat het rollen een groote fout is, die het schip minder slagvaardig maakt. FRANKRIJK Naar aanleiding van de ingediende interpella ties betreffende Tunis nam de Kamer Lij hand opsteken een motie aam, waarin de verklaringen KJKjti. 111CCI J/G »i ...i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1