Dagblad voor Schiedam, en Omstreken. De Raadsverkiezingen. 35ste Jaar<ranff Maandag 5 Februari 1912. No. 10236. C. H. SCUKFFEKS. J. VAN kATVVUK. Buitenlandsch Nieuws. De oorlog tusschen Italië en Turkije. FEUILL ETON. Het Spookkasteel Voor DISTRICT II den heer De roovers van het kasteel d'Herneuse. V. H°a ude Str^(1 van Valrocea met den graaf d Herneuse en Le Truand in een nieuw stadium komt. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Voor de verkiezing van twee Leden van den Gemeenteraad op Woen-dag 7 Februari a.s. evelen wij met den meesten aandrang aan de candidaten dersamenwerkendechristelijkepartijen Voor DISTRICT I den heer De stembus is geopend van 8 tot 5 ure. Een interview. De »Lok. Anz." publiceert een interview van haar correspondent met Mahrooed Chefket pasja, den Turkschen minister van Oorlog. De minister verklaart tegen alle andere meeningen in, dat er tusschen hem en den minister van financiën geen verschil van meening heerschte over de oorlogs kosten voor Tripolis. Deze zijn bovendien voor Turkije ook tamelijk onbeduidend. Wij kunnen een oorlog in ieder geval zeer lang uithouden, zeide de minister. Italië kan dit niet lk verzeker u, dat de oorlog ons nog geen vijf procecnt kost van wat de Italiaansche regeeiing voor haar leger en vloot uitgeeft. Op een vraag van den minister, hoe ik over den oorlog dacht, zeide ik, dat naar mijne mee ning het terugtrekken der Turksche troepen op vier verschillende punten voor een Italiaansche overmacht strategisch volkomen juist was. Even eens de onafgebroken nachtelijke aanvallen, on danks de groote verliezen op de plaatsen waar de vijand vestingwerken wilde aanleggen. De correspondent vond echter de tactiek der Turksche bevelhebbers niet juist om strijdmachten te verspillen tegen goed versterkte Italiaansche foi ten, verschansingen, enz., daar het resultaat negatief was, en Ue verliezen nimmer in verhou ding stonden tot de kleine voordeelen die behaald werden. De minister van Oorlog antwoordde daarop En toch is deze wijze van oorlogvoeren volkomen in den haak. Gij kent de Arabieren niet. Zij kun nen slechts op deze manier vechten. De vijand mag geen oogenbhk een gevoel van rust en ze kerheid verkrijgen. Wij moeten hem voortdurend moreel neerdrukken. Hij mag zelfs zijn vesting Werken niet ongestoord verbeteren ot herstellen. Dag en nacht moet hij verontrust worden. De Arabieren zijn geen gedisciplineerde soldaten. Zij moeten voortdurend in actie worden gehouden. Op den vijand lostrekken, dat is hun echte natuur. Daar moeten wij rekening mede houden. De Italianen verklaren Tripolis en Cyrenaïka OF Naar hi t Fran^ch van Noël Gaulois. 29) Toen Le Truand de toestemming van Valrocca verkregen had en met de besten van den t.oep op weg was gegaan, kwamen La Ribotte en machicoul naar nem t e. Wat denk je te doen vroeg de eerste. Niets bizonders. Ken je de inwendige in richting van het kasteel Neen. Ik weet wel hoe het kasteel de Vin- cennes, waar ik als kind speelde, eruit zag. Dit ,eveua's ^at andere als verdedigingsmiddelen echts hebben de ringmuren de torens en den ac ttoren. Behalve dat de muren hier wat benferken^11 verder ffeen verschil kunnen nei^A,e- vergist ie' kameraad. Het kasteel d'Her- beter 'LI1*" 'atere constructie en betrekkelyk oeter verschanst dan dat van Vincennes. geannexeerde staten, dit is eenvoudig belachelijk. Zij hebben indertijd ook de annexatie van Abes- sinië geproclameerd en de onderneming eindigde met een totale nederlaag der Italianen. Ook in Tripolis zullen zij het onderspit delven en wij nimmer 1 Wanneer wij vrede vroegen, zou in alle Mohamuiedaansche landen een storm van verontwaardiging opgaan. Hier denkt geen ster veling aan vrede. Niemand in het kabinet, noch de grootvizier, noch een der andere ministers Alles wat uien vertelt over het heengaan van tsaid pasja is uit de lucht gegregen. Wat het afstaan betrelt van Solum aan Egypte en Djanet aan Frankrijk, dit zijn zaken van zeer weinig gewicht. Het gevangennemen op de sBregenz van den overste Rizza-bey, die zich in Yemen buitengewoon onderscheiden had, betreurt de mi nister zeer. De olflcier was op weg naar Con- stautinupel. Over de verkiezingen zeide Mahmoed Chefket pasja nogEr is gesproken over een revulue, die onmiddelijk na de ontbinding van de K uier zou uitbreken. Dat zijn losse geruchten. Er is niets geschied eu er zal ook niets gescnieden. De rust in het land is nog geen oogenblik verstoord geworden. Fransche bezittingen te Hodeida beschoten. De nLiberté" meldt, dat de Italiaansche sche pen, die in de Koode Zee gestatiouiieerd zijn, de gebouwen van de Frausche spooi wegmaatschappij Hodeida Sana's gebombardeerd hebben, daar de compagnie binnen een tijdsverloop van vijf dagen haar bezittingen aan de kust niet ontruimd had. De schade wordt geraamd op 12 miijroen francs. Eengevee*ht bij Homs. Uit Homs wordt gemeld, dat de Turken in den nacht van 1 Februari het zuidelyk front der Ita liaansche stellingen aanvielen. De aanval werd afgeslagen. De Italianen kregen twee gewonden. De verhezen der Turken zyn onbekend. ENGELAND. Lloyd George heeft, in de City sprekende, gezegd, dat besparingen alleen gemaakt kouden worden door de beweging van de steeds groeiende wapeningen tot stilstand te brengen. Dat zou alleen gedaan kunnen worden door den nay ver en de vrees in de internationale betrekkingen weg te nemen en het was nu een goed oogenblik om dit onderwerp te overwegen. De jongste gebeui teuissen hadden de uitwerking gehad.dat de aandacht, van alle volken gevestigd was ge worden op de gevaren van den heerschendeti toestand. Ik geloof zeide de minister toen dat het in het belang van Frankrijk, Duitschland, Rusland en Engeland is, dat er een betere ver standhouding tusschen de volken bestaat. Spreker zeide, dat hij niet terug zou komen op gedane zaken. Hij zou daarom de regeenng niet verdedigen, noch op anderen kritiek uitoefenen Hij zou ook de lol niet verdedigen, die hij zelf gespeeld had. Niet, omdat hij niet bereid was Tegen de muren zijn de verblijven der bedien den de zaal der krijgslieden, de stallen eu de valkerij aangebouwd. Deze gebouwen zijn in hout opgei rokken en van deze omstandigheid zal ik gebi mk maken om onzen slag te slaan Machicoul '"eg Ge andere verdedigingsmiddelen zijn zeer uitgebreid, wanneer men eenmaal binnen de ver schansing is. Sedert veertien dagen heb ik zon der ophouden rondom het kasteel gesnuffeld en zelfs tweemaal heb- ik er kunnen binnendringen, door eenige geringe diensten in de keuken te be wijzen. De kapitein heeft mij nog nuttige in lichtingen gegeven betreffende de gedeelten, die ik met heb kunnen ondei zoeken. Dus, eenmaal binnen den ringmuur.... Moeten wij het kasteel zelf overmeesteren. De vertrekken van den graaf staan in verbuiding met den wachttoren. .■,De, ™,,ren van het gebouw zijn buitengewoon dik de deuren en vensters zijn zoo versterkt, dat het byna onmogelijk zal zijn ze open te breken. Wij zullen dus met in die vertrekken kun nen komen merkte Machicoul op. Dat zouden wij niet kunnen, als de verde digers zich er aanstonds opsluiten. Maar zij zul len zonder twijfel de muren bewaken en dus zullen de deuren geopend blijven. BestVan waaruit zullen wij den aanval probeeren l Van deze zijde van den heuvel; in dit af- dat te doen, indien bij het gewenscht zou achten doch omdat hij overtuigd was, dat hoe meer wy ons-zelf rechtvaardigen, des te meer wij de opwin ding gaande houden. Er bestond echter één zeer gunstige omstandigheid de Marokko-kwestie, die een aanhoudende aanleiding tot opwinding en verbittering tusschen de groote mogendheden was geweest, was met een schikking opgelost. En de overeenkomst betreffende Marokko was ten voor- deele zoowel Van Frankrijk als van Duitschland en niet nadeelig voor de belangen van Engeland geweest. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft een bevelorder uitgevaardigd, volgens hetwelk Engel sche officieren, in werkelijken dienst ot gepen sioneerd, als zij zich naar Duitschland willen be geven, daartoe bij de regeenng verlof moeten aanvragen. In het bijzonder wordt voor het bezoek aan Elzas-Lotharmgen, het volgende be paald Alle officieren, zoowel van het gewone als koloniale leger, hebben verlof te vragen aan het Duitsche ministerie van oorlog. Verder hebben zij zich, als zij langer dan 24 uren in een plaats blijven, bijv. te Metz, Mülhausen en Straatsburg bij het hoofd der politie aldaar aan te melden. Bij een korter bezoek moeten zij de militaire autoriteiten er mee in kennisstellen. Verder heet hetEngelsche officieren, die over de Russischa grens naar Duitschland komen, moeten zich in iedere plaats, aanmelden, waar zij een nacht door brengen en ook van hun vertrek kennis geven. Het ministerie van oorlog heeft verder last gegeven, dat de officieren zich van passen moeten vsr>rzien en dat zij bij het bezoek van een garni zoen den commandant hun kaartje moeten afge ven. Dit alles geschiedt natuurlijk om de spionnage van Engelsche officieren in Duitschland zooveel mogelijk tegen te gaan. DUITSCHLAND. De Bondsraad nam eergister het ontwerp eener nieuwe rijks- en staatsburgerschapswet aan, waar door het verlies van het rijksburgerschap, be moeilijkt en de wederverkrijging er van verge makkelijkt wordt. Het ontwerp licht o.a. de bepaling uit de oude wet, volgens welke het staatsburgerschap door een tienjarig onafgebroken verblijf in het buiten land verloren gaat, tenzij de buitenlands vertoe vende op een der Duitsche universiteit is inge schreven. Daarentegen brengt het verwerven van het staatsburgerschap in den vreemde, wanneer dit op aanvrage van den betreffenden persoon heeft plaats gehad, het verlies van het, Duitsche staats burgerschap mede, evenals het niet-vervullen van den militairen d.enstplicht tot na volbrenging van het 3lste levensjaar of desertie. Verder is voor de overzeesche Duitschers de mogelijkheid van ontheffing van den actieven dienstplicht in het oog gehouden. De mogelijkheid van ontheffing van de militaire oefeningen, die voor de overzeesche Duitscher reeds bestaat, zal gelegen hoekje, zal niemand aan verdediging den ken ik zal verder alle mannen van den graaf d' Herneuse naar den anderen kant lokken, waar, de verblijven der bedienden zijn. En als we eenmaal binnen zijn Dan vermoorden wij alles en zullen wij den heer een aangename ontvangst bereiden, wanneer hij zijn kasteel wil binnentrekken. Zeg mij nu eens, waarom ge den kapitein beneden bij de poort hebt achtergelaten zeide La Ribotte. Le Truand antwoordde niet rechttstreeks op de vraag, die zijn kameraad hem stelde. Vindt ge niet, dat de kapitein den laatsten tijd alle initiatief en stoutmoedigheid mist? Zeker, antwoordde Machicoul. hij schijnt erg af te takelen ik vraag mij af wat zijir verstand toch wel in den war brengt. Ik geloof, dat ik het geraden heb, zeide Le Truand Hij wil het kasieel in bezit nemen, zonder het ons te laten plunderen en als hij er zich eenmaal gevestigd heelt, zal hij zich van ons zoeken te ontdoen en een leveutje gaan lei den, zooals nu de heer d rierneuse heeft. Dat gebeurt niet 1 zeide La Ribotte. Als het kasteel eenmaal in onzen handen is, moet alles, wat er in is, onder ons verdeeld worden. En dat wil de kapitein nu juist niet. Hij heeft genoeg van zijn avontuurlijk leven... Hij wel... maar de anderen... zeide Machi coul. 01 gij kunt bij hem blijven als je zyn be- ook tot het buitenland, binnen Europa, worden uitgestrekt. Voor het opnieuw verkrijgen van het staats burgerschap is de vestiging in Duitschland met meer noodzakelijk. Aan weduwen en gescheiden vrouwen, die het staatburgersctiap door een hu welijk met buitenlanders verloren hebben, wordt na ontbinding van dit huwelijk de wederopname in hetvroegere staatsverband verleend. PORTUGAL. De staking te Lissabon is thans, naar uit Lis sabon officieel gemeld wordt, ten einde en de regeering gevoelt zich weer heer en meester van den toestand. Over het lot der 3U0U gearresteer den, die bij de verschillende razzia's in de hoofd stad gevangen genomen werden, heeft Reuter reeds een en ander bericht. De republikeiusche meerderheid van het parlement wil met hen, hetzij zij anarchis en, hetzij zij monarchisten zyn, korte metten maken. Het voorstel, om hen bij groepen van vijl-en-twintig te vonnissen werd door den minister-presideut Vascoucellos op de volgende wijze gemotiveerd. De staking ging uit van de reacnouairen. Eerst gelukte tiet hun de landarbeiders te Evora tot staken over te halen en vervolgeus wisten zij ook de arbeidersklasse in Lissabon tot ondersteuning der stakers te Evora te bewegen. Zij deden ook pogingen om de sol daten in de kazernes tot opstand te verleiden. Het meereudeel der gearresteerden bestaat uit lieden, die in het bezit van bommen werden ge vonden. Te Lissabon ging gisteren het gerucht, dat een groot aantal der aanhangers van koning Manuel gearresteerd worden en dat de leiders der arbei ders-beweging vrienden der monarchisten zijn. De regeenng spreekt deze geruchten tegen, maar men beweeit dat zij de ware toedracht der feiten verborgen wil houden om den toestand niet nog verwarder te maken. Terwijl te Lissabon de positie der regeering ten hare gunste gekeerd schynt, moet op het platte land de toestand zeer ernstig zijn. In verschillende streken heerscht een volslagen anarchie. Dynamiet- aanslagen zijn aan de orde van den dag. In weer wil der strenge voorzorgsmaatregelen der regeering kwam het in de provincie Alemtejo tot ernstige wanordelijkheden, waarover nog geen bijzonder heden bekend zijn. In de nabijheid vanhetregee- ringspaleis te Lissabon werd Donderdagavond laat een bomaanslag gepleegd, die aan drie arbeiders het leven kostte. De bom, die voor een der mi nisters bestemd scheen, ontplofte te vroeg. Ook tegen den consul generaal van Brazilië te Lissabon, Teixera, de Macedo, werd een clynarniet-aausJag gepleegd Toen de consul naar huis terugkeerde, drong een menigte stakers om hem samen, die allerlei scheldwoorden uitten. Plotseling ontplofte een bom, die het paard in stukken reet en het voorste gedeelte van het rijtuig vernielde De consul werd als door een wonder niet gedeerd. Naar de Tunes" verneemt, had in den laatsten herfst, na het mislukken van de.n inval van Paiva Couceiso in Postugal, de pretendent doin M'guel diende wilt zijn en zijn kasteel wilt bewaken. Dank u beleefd! zeide La Ribotte Ik houd meer van de gevaren van ons zwervend leven. Dat weet de kapitein heel goed en daarom noemde hij je daareven een verrader. Dus, zeide Machicoul, die het begon te be grijpen, je hebt den kapitein by de poort gelaten, opdat hy daar zal blijven. Precies zeide Le Truand, lachend; als wij hebben wat ons toekomt, mag hij zoeken, wat hij wil, als de graaf d'Herneuse het hem toestaat en als wij ons niet alleen op het kasteel willen ves tigen.- We zijn er, zeide La Ribotte, toen zij aan kwamen aan den voet van het kasteel langs het oneffen pad, waarlangs de troep getrokken was. Aan dezen kant was een ernstige aanval niet te vreezen, en daarenboven stond slechts een enkel man ter bewaking op de borstwering. Hij kon Le Truand en de ande en niet zien naderen, omdat zij verborgen waren achter het gebladerte der booinen. Le Truand commandeerde: halt! en ging heen om het eerste gedeelte van zijn plan tot uitvoe ring te brengen. Wnrdt vervolafS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1