Stads- en Gewestelijk Nieuws. Diimenlaud. Ingezonden. De Kiezerslysten. Gemengd Nieuws. het aanbod hernieuwd, dat hij reeds onmiddellijk na den Portugeeschen koningsmoord gedaan had, nl. dom Manuel als rechtmatig koning van Portugal te erkennen, onder voorwaarde, dat de jonge koning dom Miguel s tak der Braganza's als tot de opvolging gerechtigde zijlinie van het konings huis zou erkennen. Het aanbod was toenmaals aangenomen en is bij de waarschijnlijk door de jongste gebeurtenissen >n Portugal uitgelokte ont moeting te Dover bevestigd geworden. ARGENTINIë. De regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe regeling van den spoorwegdienst. De maatschappijen houden de staking voor geëin digd, dank zij de nieuw in dienst genomen ploe gen van werklieden. CHINA. De Parijsche bladen bevatten een telegram uit Tientsin, dat de spoorwegbrug bij Tsintsoelm gistermorgen is opgeblazen en een trein vernield is. Er zijn talrijke dooden. Aan de «Morning Post" wordt uit Shangai geseind, dat de revoluitionnairen met de Duitsche firma Diedrichsen een overeenkomst voor een leening, groot 10 millioen taels (plm. 18 millioen gld.) hebben aangegaan. De bevelhebber der 20e divisie te Moekden heeft aan Joeantsikai geseind, dat de troepen van Mandsjoerije bereid zijn, den Keizer trouw te blijven. Verder dringt de bevelhebber er bij Joeantsjikai op aan, om de totstandkoming van een coustitutioneele monarchie te ondersteunen en zijn hulp aan de uitoefening eener republiek te onttrekken. Gelijk men weet, is du het progain van den nieuwen militairen bond. Propagandaclub op die avonden zitting houden om de gewenschte inlichtingen te verstrekken en de noodige formulieren in te vullen. Moge er een druk gebruik van worden gemaakt I Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Febr. 1912. medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 760.0 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 734.2 te St. Mathieu. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, toenemende bewolking, kans op sneeuw, vooral in het zuiden, afnemende vorst. Kamerverkiezing in het district Hilversum. De Chr.-Hist. kiesvereeniging in het district Hilversum heeft besloten om bij de herstemming dc candidatuurRutgers te steunen, Spoorwegplauuen. Naar aanleiding van de spoedige afwerking van den spooi weg Guuda Schoonhoven worden er thans plannen beraamd om in aansluiting daarmee een ceintuurbaan aan te leggen van Schoonhoven over Polsbroek lJselstein, Vreeswijk, Houten, Kuilenburg. Everdiugen, Hagestein, Vianen, Leks- mond, Ameide en Siieilrecht. Bij dit plan ziju een 30-tal plaatsen belrukken. (N. K. Ct.j Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: notitieboekje, jasje, sleutel, rozenkrans. Terug te bekomen aan de volgende adressen: portemon. met geld, Heere, Broers veld 73; wol len omslagdoek, Slavenburg, Koemarkt 2; rozen krans, Nels, K. Acht.erw. 8; damestaschje niet geld enz., Heggelman, Vlaardingerstr. 11; wol len das, Noordijk, Rottterd. dijk 174; zilV. ro zenkrans, Letterman, Zalmstr. 21; snoek gr au we hond, Kouwenhoven, Hoofdslr. 15911; spuit, v. Deventer, Rotterd. dijk 116; dameshandschoen, brugw. Bonman, aan de Appelmarktbrug; sleu tel, Doeleman, Hoofdslr. I8; postduif, Blom, Breed- sir. 58; kinderzak met inhoud, v. Dijk, L. Sin- gelstr. 17. Mr. P. J. C. Heueuquin. -j- Op 60-jangen leeftijd is te Aardeuburg over leden mr. P. J. C. Heunequin, oud-burgemeester dier gerneeute, oud-lid van ue Tweede Kamer der Staten Generaal, ouu-lid der Staten van Zeeland en jaren lang voorzitter van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De heer Hennequin was ridder in de orde van den Ne- derlaudsohen Leeuw. Commissie inzake dc weerbaarheidsbeweging. De minister van oorlog heeft benoemd in de commissie inzake de weei baarneidsüeweguigtot lid en voorzitter den heer mr. A. P. R. O. baron van den Borch van Verwolde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot lid en onder voorzitter den heer A. E. Budok van Heel te Amsterdam; tot leden de heereu jhr. H. van Rijckevorsel, burgemeester van Beugen jhr. W. Bas Backer, te Apeldoorn S. van den Bergh, te 's Gravenhage VV. van Waning, te Hoorn; J. P. Runsink, te ürouingen P. O. Labi iju, te Dom burg; J. M. van Gogb, te 's-Giaventiage J. P. Schoemaker, te Nijmegen J. W. Klem (plaats vervangend secretaiisj te Amsterdam ur. M. Meijers, te Amsterdam, en J. P. Boots, te Tilburg. Tot lid en secretaris de le luitenant W. J. M. Linden, werkzaam aan het departemen van oorlog. De commissie is op Vrijdag 9 dezer, te 2 uur namiddag bijeengeroepen ten einde door den minister van oorlog te worden geïnstalleerd. De commissie wordt gesplitst in twee sub- commissiënvoor het schie vraagstuk en voor het weei baarheidsvraagstuk. Als voorzitters dier sub-commissiën treden op resp. de voorzitter en de onder-voorzitter dier commissie, terwijl de secretaris in beide commissies als lid en secretaris zitting heeft. De vergaderingen der commissies zullen worden bijgewoond door den generaal-majoor W. F. K. Bischofl vau Heemskerk, inspecteur der infanterie. R. K Tooneelbond in het bisdom Haarlem. Van wege boveugenoemden bond zal een wed strijd in komische voordrachten en duetten worden gehouden, welke alleen is opengesteld voor leden der aangesloten afdeelingen. Deze wedstrijd zal gehouden worden op Zon dag 14 April, des avonds ten 7 ure, in het nieuwe en naar de eischen des tijds ingerichte lokaal van den heer S. Waagmeester te Krommenie. De winter. De groote sneeuwval, gepaard aan de strenge vorst, die sedert eenige dagen heerscht, heeft ook onze stad geheel het wintersch aanzien gegeven dat wij in de laatstverloopen jaren zoo weinig plegen op te merken. De sneeuw heeft echter veel van het winter vermaak dat men anders zoo volop kon genieten, bedorven. Op de landslooten aan den Rotter- damschen dijk nabij het Roode Hek, waar anders zoo druk werd gereden, was gisteren niemand te zien. Alleen de baan van de Schiedamsche IJsver- eeniging was gistereD geopend. De driekleur, op ver schillende plaatsen van het uitgestrekte terrein wapperend, duidde 't reeds van verre aan. Op groote borden werden de toegangen voor leden en niet-leden aangewezen, maar tevens aangeduid dat geen toegaDg werd verleend aan leden en huisgenooten met achterstallige contributie. Naar wij vernemen, moeten er van de ruim twee hondeid leden die tot deze categorie behooren, in den laatsten tijd echter nog velen hun contri butie- hebben voldaan. Aan niet-leden werd tegen betaling van 50 ets. toegang verleend. Op het terrein was een flinke baan, rondloo pend, geveegd, dooreen aantal baanvegers die zich daar bewogen. Zoo zagen wy daar weer het echte oud-Hollandsche vermaak. Tal van rijdenden, alleen of gepaai d, bewogen zich over het spiegel gladde vlak, waar ook, wei doelmatig, eenige bankjes voor aanbinden waren aangebracht. Af en toe werd in de oude poffertjeskraam, die het bestuur bij den ingang van het terrein deed plaatsen, even aangelegd om den «inwendigen mensch" wat te versterken. Tal van belangstellenden sloegen van af den Frankeiandschen dijk, waar zich velen bewogen, het op ekkend schouwspel gade. Ook op de slooten in deu Dief hoek en bij het Spuikauaal werd druk gereden. Heden-middag werd op de Ijsbaan een matinee musicale gegeven. Aan de kinderen op de lagere scholen werd vrijaf gegeven om van het ijsvermaak te genieten. De rivier de Maas voor deze stad is bedekt met licht drijf ijs, dat alleen de kleine scheepvaart hindert. De sleepboot „De Mentor" is heden met het breken van het ijs in de Buitten- en Nieuwe Ha ven. voortdurend bezig geweest. terstaatsbegrooting' zegt de minister van Water staat: Het bericht van een der dagbladen, dat de minister met de Ned. Bell Telefoonmaatschap pij, over de over neming van hare netten tot overeenstemming is gekomen, is niet juist, daar de onderhandelingen nog niet zijn beëin digd. Zaterdag laat is in bewaring ge steld zekere W. v. G., wonende alhier, die, nadat hij uit eene tapperij aan de Lange Kerkstraat was gezet, daar een ruit zou hebben stuk geslagen. Gister-morgen is de man na verhoor ontslagen. Gister morgen is op de ijsbaan het paard gespannen voor een baanschuiver in elkaar gezakt; het dier was onmiddellijk dood. Het cadaver is daarop verwyderd. Heden-nacht 12 ure had op de Koe- marktbrug een vechtpartij plaats, waarbij zekere B. W. tegen den grond werd geworpen en een blauw oog bekwam. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 6 Febr. 8 u. Gebouw Spoeling-Ver. Jaarlijksche Vergadering V. P. N. Woensdag 7 Febr. 8 u. Bondsgebouw. Groote vergadering «Katholiek Leven", spreker de weleerw. pater H. Ermann S. J. Woensdag 24 u. Stedelijk Museum. Doeteplein Donderdag 8 Febr. 8 u. Bondsgebouw. Vergade ring »De Hanze, lezing" mr. M. J. C. M. Kavelaars. (Huiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word n ze niet geplaatst wordt de kopj uiet teruggegeven maken der banen in de richting Oostzaan en Purmerend Maandagmorgen krachtig ter hand te nemen, zoodat deze nog dien dag gereed zullen komen. Het ijs is op de voor die banen bestemde wateren sterk genoeg, doch men vreest, dat de sneeuw nadeelig is geweest voor de kwaliteit. Met de beschikbare werktuigen hoopt men de banen echter goed berijdbaar te maken. Men schrijft uit Purmerend Door de verbazende vorst der laatste dagen is de vaart op het Noord-Hollaudsch Kanaal thans geheel gestremd. Zaterdagavond passeerde nog de vrachtboot «Anna Cornelia", reederij Goedkoop, komende van Amsterdam met bestemming naar Nieuwediep. Aan de boot was een ijs breker bevestigd. 01' zij haar bestemming nog heeft bereikt, valt te betwij felen. Zondag liep men reeds over de door haar gemaakte geul. De stoombootmaatschappij «Eensgezindheid" PurmerendAmsterdam moest den dienst Zon dagvoormiddag staken. .De Vos. Men seint uit ParijsOp verzoek van zijn verdediger heelt de rechter van instructie Maunts de Vos, den broeder van den ontsnapten Marius, uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Gaarna deelen wij te dezer plaatse mede, dat vanwege de Proita&andaciub, verbonden aan de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde'' alle avonden van s tot 9£ uur in het Bonds gebouw aan de Lange Haven, gelegenheid zal worden gegeven tot het bekomen van inlichtin gen in zike het kiesrecht.. Voor allen, die vermeenen op het kiesrecht aanspraak te kunnen maken, zullen leden der De armen. Bij de ontzettende koude, die zich in de laatst verloopen dagen doet gevoelen, rijst de vraag of er geen buitengewone maatregelen moeten genomen worden om in den nood der armen te voorzien. Zij voor wie het ysvermaak een wellust is en die in de goed verwarmde kamer met genoegen zien naar de zich oplossende ijsbloempjes op de ven sterruiten, begrijpen niet welk een nood er geleden wordt in zoo menig gezin, waar het noodige tot dekking en verwarming ontbreekt. Moge men de armen in deze koude dagen niet vergeten 1 De Noordvestsingel. In Uw verslag van de laatste Raadszitting zegt U dut den heer Koopmans is geantwoord gewor den op zyn bemerking gemaakt naar aanleiding van het request betrelleude deu slechten toestand van het gedeelte van den NoordTestsmgei, het welk aan de gemeente toebehoort, dat die verbe tering tot nog toe op den onwil der betrokken eigenaars is afgestuit en vertrouwd wordt dat tnaus hun weerbarstigheid gebroken zal zijn. Tegen deze voorstelliug der zaak moet ik ten sterkste protesteeren en zou ik wel eens willen weten wie de Burgemeester dusdanig heeft inge licht dat ZEd. Achtbare zoo'n verkeerde triede- deelmg aan den Raad doel. De vereen.ging «tiet' Noorden," die blijkbaar een langen winterslaap doet, heeft een jaar ot wat geleden de toezegging gehad van al de par ticuliere eigenaars van den Noordvestsingel, (Be halve, herinner ik net my goed, die van deu heer Kianen, die, nota bene, destijds nogal raadslid wasj om de hen toebehoorende gedeelten weg gratis at te staan en daarbij nog ie betalen de kosten van een riool, een nieuwe keibesirating en van een houten schoeiuig zooals Ue Gemeente zelf meerendeels aan de Noordvestgracht heeft. Herinner ik my goed, dan zou dit Fl. 32 per strekkenden meter kosten. Dit zeer coulante voorstel vooral als men in aanmerking neemt dat de Gemeente elders een groot deel der kosten van het m orde brengen van beslaande particuliere straten zelt heeft be taald (ineu deuke aan de straten m het Singel- kwartier j an waarvoo.' het Bestuur van «net Noorden" zich zeer veel moeite had getroost werd niet aangenomen door de Gemeente, doch wilde deze dal de eigeuaren, ik vermeen, Fl. 92 per strekkenden meter zouden betalen want de Gemeente vond niet goed een houten schoenng zooals ik herhaal meerendeels aan de Noord- v stgracht beslaat en na dien nog gemaakt ge worden is, doch er moest een steeuen komen die veel duurder is. Doch wat nog erger is, men wilde de eigenaren het groote riool laten betalen voor zoover het door hun eigendom zou gaan, dat nu door de Gemeente is gelegd geworden vanaf het gemaal der Alg. begraafplaats door de Broers- vest, hetwelk natuurlyk veel grooter zou worden dan dat voor den dienst aan den Noordvestsingel beuoodigd zou zijn geweest. Hierop zijn ais toen de onderhandelingen afge sprongen, doch aan wien is nu de schuld gewe°st en wie was er weerbarstig - lk laat gerust aan den lezer over dit te beoordeelen I Een lil» van «het Noorden." Bedwelmd. De vrouw en het dochtertje van den werfstoker B., te Hellevoetsluis, zyn gisteren aan boord van de «Bonaire" in een hut bedwelmd gevonden. De hut werd verwarmd door een stoof, waarin een briket. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht de voldoening smaken, het meisje hel leven te reddende moeder is echter niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Een E ij ge Is eb e oiiderzeel) o o t gez o n- ke n. Uit Portsmouth wordt gemeid, dat de onder zeeboot „A 3" gezonken is, na in aanvaring te zijn geweest bij het eiland Wight met de ka nonneerboot „Hazard". De „A 3" is van bet oudste type onderzee booten. Volgens een officieel communiqué van de admi raliteit was de onderzeeboot "A 3" lremand met vier officieren en tien manschappen. Men meent, dat deze zijin omgekomen. Als bijzonderheden over de ramp met de onder zeeboot wordt gemeld, dat het schip gister-mor gen Portsmouth verliet, om te manoeuvreeren met de kanonneerboot „Hazard". Gedurende de ma noeuvres in de nabijheid van het eiland Wight kwam de onderzeeër in aanvaring met d<- „Ha zard" en zonk onmiddeLijk. De schok was zeer sterk, terwijl het ontsnappen van de lucht het water toestond binnen de boot te dringen, waar door de kansen op redding zeer klein werden. De boot had aan boord twee officieren en negen matrozen. De „Hazard" zond een draadloos tele gram naar Portsmouth om hulp te vragen. S.eep- booten en kruisers vertrokken naar het toomeel van de ramp. Een Engelsche spion veroordeeld. Steward, de Engelschman, die Zaterdag te Leipzig wegens poging tot spionuage tot 3j jaar vesting straf werd veroordeeld, nep bij het vernemen van zijn vennis in het Etigelsch uit; «fk ben onschul dig en ik wil, dat iedereen in Engeland dit ver neemt." Spoorwegongeluk. Naar uit Londen gemeld wordt, liep gisteren een trein, komende van Westchffe aan Fenchurstreet Station met zooveel kracht tegen de stootbalken van het per ron, dat een wagon geheel in eikaar werd ge schoven Zestien passagiers wei den meer of minder ernstig gewond een vrouw moest naar het hos pitaal worden vervoerd. Bevolking te Schiedam. Maand Januari 1912. Bevolking op 31 Dec. 1911 33235 zielen Geboorte 89 Vestiging 169 258 Overlijden 43 Vertrek 206 249 Meer 9 zielen Bevolking op 31 Januari 1912 33244 zielen. Ned. Bell. Telef. My. In de memorie van antwoord op het centraal verslag van de Eerste Kamer betreffende de Wa- Door den sneeuwval ondervonden de meeste spoortreinen veel vertraging; enkele goe derentreinen werden zelfs opgeheven. Uit 's-Gravenhage meldt men ons: Den ganschen Zondag heeft men hier zeer veel overlast ondervonden van den enormen sneeuw val, die tot Zaterdagavond 12 uur duurde. In het centrum der stad lag de sneenw op sommige plaatsen nog 3 voet hoog. 't Tramverkeer stond bijkans stil. Alleen op de lijnen 1 en 3 werd de dienst zoo goed en zoo kwaad als het ging in stand gehouden. Er wordt hard gewerkt om de lijnen vrij te houden. De stoomtramdienst naar het Westland en Voorburg stonden stil. De trei nen kwamen met enorme vertraging binnen In het zuiden van ons land moet het ook hard gesneeuwd hebben. Ons bereikten van ver schillende plaatsen berichten, dat door den sneeuw val het verkeer verbazend belemmerd werd en alle tieinen en trams met groote vertragingen liepen Op verschillende spoorlijnen raakten de wissels door den vorst en de sneeuw defect Het ijs. De ijsvereeniging «De Zaan", afdee- ling Zaandam van den ysbond Holland's Noor derkwartier, besloot Zondagavond, het gereed Aanvaring. Het stoomschip «Aleghani" van de Hamburg-Ainerika lijn en het Engelsche stoomschip «Pomaron", zijn gisteren, naar een New- Yorksch telegram meldt, ter hoogte van Kaap Virgiuia op elkaar ingevaren. De «Allegtiam" zonk. De «Pomaron", die groote schade bekwam, nam de passagiers en de bemanning van de «Alleghani" over en bracht deze, zelf door een sleepboot ge trokken, langzaam in de haven. Het eeuwfeest van Waterloo. In het «Hand. v. Antw." lezen wy in lbl5 zal het eeuwfeest van den slag by Waterloo worden gevierd. Men weet dat een byzonder komiteit hiertoe werd benoemd, dat rechts en links inlichtingen nam nopens de mee- ning der verschillende volkeren by die vereering betrokken. Het voorstel der Engelsche kolonie te Brussel zal denkelijk de voorkeur krijgen, daar het van aard is om iedereen te bevredigen. Dit voorstel besluit in zich het oprichten in de nabij heid van den Leeuwenheuvel van een uitgestrekt denkmaal, ter eere der vijf volkeren, die aan den slag hebben deelgenomen, namelijk van Engelschen, Franschen, Pruisen Nederlanders en Belgen. Aan de regeeringen dezer vyf landen zou eene toelage tot oprichten worden aangevraagd elke natie zou den beeldhouwer aanduiden, belast met de boetseering van het nationaal zinnebeeld, en een wereldprijskamp zou uitgeschreven worden voor het ontwerpen van het voetstuk. Het bovengedeelte van het denkmaal zou be kroond worden met de beelden van Wellington, Napoleon, Blücher en den prins van Oranje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2